a de Kroniek 25 jaar geleden 199 Opening Kjawsma mild bij Wampexamen Agenda Bloemkool Fftrlh Platina aardappelen 'IKGA VOOR EDAH!' Raadsvergadering at ik zeggen wou... De Herinnering Giften t.b.v. sporthal zijn aftrekbaar I EXELSE COURANT Concert in Waalder kerk Kookcursussen EHS op internet Texels recept in de prijzen Kinderboekenweek Welkomstdienst van baptisten Rookvrij bridge 'Ombudsvrouw' spreekt over klachtrecht (Advertence) klasse 1per stuk '14 "UQII vrij vast kokend zak a 5 kilo Aonbiedingen zijn geldig m zaterdag 9 oktober 1999 Dinsdag 5 oktober In dorpshuis de Bijenkorf begint om 19 30 uur het jaarlijks overleg tussen b pn w en de dorps commissie van Oosterend In De Witte Burcht in de Molen straat in Den Burg wordt vanavond een open klaverjasdrive gehou den. Inschrijven tussen 19 30 en 20.00. Deelname kost ƒ6.- per koppel De FNV-vrouwenbond start het seizoen met een diavoorstelling van Erik van der Spek van Staats bosbeheer. De avond begint om 20.00 uur. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Texel komt vanaf 14 00 uur bijeen in 't zaaltje van de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat Na de pauze leest Jaap Bakker voor uit eigen werk In Cinema Texel draait om 20 00 uur Star Wars en om 20 30 uur Central do Brasil Woensdag 6 oktober Bij de Witte Engel begint om 14 00 uur een cursus 3D-kaart voor kinderen. Informatie tel. 310387. In het gebouw 'De Poort' naast de kerk aan de Elemert wordt van 15.00 tot 19.30 uur een bijeen komst gehouden van de werk groep Economie, Vrouwen en Ar moede uit Zaanstad. Nel Eelman spreekt over het minimabeleid van de gemeente. Ko Vinke over 'zorg en arbeid'. De bijeenkomst is gra tis toegankelijk. Meer informatie bij Ria van Strien (tel. 318670) of Riety Kuipers (tel. 318397) In dorpshuis De Hof begint om 19.30 uur het jaarlijks overleg tus sen b en w en de dorps commissie van De Koog. In Cinema Texel draait om 13.30 uur Baby Genmuses, om 16.00 uur The Spy who shagged me, om 13.30, 16.00 en 20.00 uur Star Wars en om 20.30 uur Central do Brasil. Donderdag 7 oktober Bij de Witte Engel begint om 13.30 uur een cursus 'servetten, pot' en om 20.00 uur een cursus en, beren maken Informatie tet ree 310387 >erc De VVD-ledenvergadering in hotel efce De Lindeboom is ook toegankelijk erg voor met-leden Na een kort huis- a<e houdelijk gedeelte houdt mevrou» Se Th.Blom-de Koek van Leeuwen mg een lezing over klachtrecht en ien; over haar ervaringen als gemeen- oor telijk ombudsfunctionaris. Aan- og vang 20.00 uur. jjrp elfs In Cinema Texel draaien Star ero Wars (18.30 en 21 30 uur), The it Spy who shagged me (19.00 uur) *r< en Runaway Bride (21 45 uur) «t et Vrijdag 8 oktober sg «ar Het CLB houdt in samenwerking et: met het Rode Kruis Texel tussen og 16.30 en 19.30 uur een bloed- jke afname-avond in de aula van brr OSG De Hogeberg aan de chil Haffelderweg. tan :ze In Cinema Texel draaien Star me Wars (18.30 en 21.30 uur). The ehe Spy who shagged me (19.00 uur) et en Runaway Bride (21.45 uur). ee: em In Den Burg begint vanavond om en 22.00 uur het Bluesfestival, met aa optredens in diverse horecagele- nee genheden. erg toe TESO zet vrijdag de reserveboot in van em 9.35 tot en met 16.05 uur. De afvaart rv van 13.35 uur is uitsluitend bedoekl voor vervoer van gevaarlijke stoffen, hetzelfde geldt voor de Helderse af- vaart van 10.05 uur. Teso voorziet vrij- dag een wachttijd van een half uur in Den Helder tussen 13.00 en 15.00 uur en op Texel tussen 10.00 en 12.00 uur, en tuc Hoogwater te Oudeschild Di. 8 6.45 en 19.36 u. rar Wo. 9 8.45 en 21.51 u. i> Do. 10 9.44 en 22.35 u. Vr. 11 10.24 en 23 04 u. Za. 12 10 45 en 23.00 u Zo. 13 11.14 en 23.30 u. Ma. 14 11.34 en 23.45 u. Dl. 15 12.00 a Aan het strand is het ongeveer een uur ee- der hoogwater De zon komt 8 oktober op om 07 50 uur en gaat onder om 19 01 uit 9 oktober nieuwe maan, 11 oktober sprir^- tij. De gemeenteraad houdt maandag 11 oktober een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming, 3 a. Vaststelling besluitenlijst raadsvergaderin dd 14 septem ber. b. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering dd 13 juli (begrotingsraad). 4. Bijdrage project VW, ontwikke ling visie op de recreatie. 5. Post onvoorziene uitgaven. 6 Vijfde wijziging gemeenschap pelijke regeling Gewest Kop van Noord-Holland 1995. 7. Voorbereidingsbesluiten. 8 Evaluatie WVG. 9. Fusie van de schoolbegelei dingsdienst Kop van Noord- Holland. 10. Vierde wijziging Huisvestingsverordening 1994. 11 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 12. Rondvraag 13. Sluiting. Naar aanleiding van het artikel in de Texelse courant van 28 september over De Herinnering van Jan Wieten, wil ik het volgende rectificeren. Ik ben de weduwe van Jo de Winter, die van 1962 tot februari 1974 - toen hij met pensioen ging - directeur van de ULO en later conrector van de Rijksscholengemeenschap was. Tot mijn grote verbazing las ik dat mijn man in 1967 ziek werd en dat de heer Wieten zijn taak overnam om de fu sie van HBS en ULO (Mavo) tot stand te brengen. Mijn man was in die tijd gezond en fit en heeft de vergaderin gen óver dat onderwerp met HBS- directeur Van der Eijk en -onderdirec teur Hennephof uitputtend en moeilijk gevoerd. Aan de ULO bestond de functie onderdirecteur niet, dus stond mijn man tijdens de onderhandelin gen altijd in zijn eentje tegenover twee anderen, wat veel tijdrovende problemen gaf. Hoe de heer Wieten aah zijn versie van de gebeurtenissen komt, is mij een raadsel, maar er deugt absoluut niets van! Ik wil dit hier recht zetten, daar voel ik me toe verplicht uit res pect voor die herinneringen die nog steeds bij vele Texlaars bestaan aan de onkreukbare mens Jo de Winter. J. De Winter-Kuiper, Den Burg. Naschrift redactie: Uit het archief van OSG De Hogeberg blijkt dat Jan Wieten. wegens ziekte van (dhr. J. de Winter, in de jaren '71 en '72 waarnemend conrector is geweest. Deze vervangende taak vervulde hij nogmaals in '73, tot aan de pensionering van De Winter in '74. Wat de fusie betreft heeft hij de hoofdrol van dhr. De Winter nooit wil len betwisten, maar aangegeven dat ook hij, ver voor zijn officiële benoe ming als waarnemer, een aandeel had in het samengaan van beide scholen. P0LYGAS IS TANKGAS Geen gesleep, geen gesjouw met uw gas AJU)d de goedkoopste InxulUtie Snelle levering uit de grootst^ gte- opsUg van Texel. Me! eigen tenkwegen ellljd tot uw beedtUkJdDf Vraag Inlichtingen bt) SMEDERIJ KIUAN, telefoon (02220) 2224 Zaterdag 5 oktober openen we onze zaak in de Koetebuurt te Oosterend. Behalve de huishoudelijke artike len die u alle dagen nodig heeft, hebben we heel veel leuke dingen om aan elkaar cadeau te geven. Ian en Flora Brouwer Oranjestraat 26, Oosterend, tel (02223) 429 Ook voor reparaties aan uw radlo- tv cn andere clcktroombc oppa- Nog lot en met zaterdag Iedere dag geopend. Profiteer van dezo voorlopig laat ste kans om nog even Iets aparts, leuks en in leder geval goedkoops te kopen. De Twee Paardje* Haffelderweg Wegens vakantie gesloten van 20 tot 28 september 12.00 uur Pannekoekhuis Café - Restaurant Print Hendrik FAM. VAN DIES EN, Stuifweg 13 telefoon (02223) 42? Oostorend Mevrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen houdt donderdag in ho tel De Lindeboom een lezing over het werk van de ombudsfunction aris. Dat gebeurt tijdens een open bare bijeenkomst van de WD Texel die om 20.00 uur begint. Mevrouw Blom kan spreken uit erva ring want ze is 10 jaar ombudsfunc tionaris geweest in Den Haag. Ook was ze WD-wethouder in Oegst- geest. De onderwerpen ombuds functionaris en klachtenbehandeling in het algemeen zijn actueel nu de ge meenteraad heeft besloten een eigen ombudsfunctionaris aan te stellen als onderdeel van een regeling van het klachtrecht Zo'n functionaris is een vorm van een zogenaamde externe klachtenvoorziening. Daarnaast moet elke gemeente een interne klachten voorziening hebben, waarbij burgers in eerste instantie te rade kunnen gaan De ombudsfunctionaris houdt zich uitsluitend bezig met klachten over gedragingen van personen die werkzaam zijn bij de gemeente, zo als ambtenaren, burgemeester, wet houders, raads- en commissieleden voor zover het aan hen opgedragen uitvoeringstaken betreft. De Texelse WD-raadsfractie pleitte in mei in de algemene beschouwing bij de begrotingsbehandeling voor het aanstellen van een ombudsfunctionaris. Een ful time functie is het niet. Te verwachten is dat de aan te werven persoon af en toe zitting houdt. De ervaring heeft geleerd dat de ombudsfunctionaris in het begin met vrij veel klachten te ma ken krijgt. Door het preventieve effect dat ervan uitgaat wordt het later min der. DINSDAG 5 OKTOBER 1999 Met het kopen van tachtig vierkante meter (voor het bedrag van ƒ2400,- bracht TESO 25 jaar geleden het aantal ten bate van de nieuw te bou wen sporthal verkochte vierkante meters grond op 1040 Omdat de koper van de duizendste vierkante meter een taart was beloofd, mocht directeur Hoogerheide deze uit han den van Ger Praamstra en Tjip Huis man ontvangen TESO meende aan de realisatie van de sporthal Ie moeten bijdragen omdat het een projekt is ten nutte van heet Texel. Terwijl het verkopen van grond voor de nieuwe sporthal in volle gang was, werd in Den Hoorn het opge knapte dorpshuis officieel in gebruik genomen. Bij deze verbouwing (voornamelijk gefinancierd door de RST) werd achterstallig onderhoud uitgevoerd 'het gebouw werd van binnen en van buiten geschilderd, de elektrische installatie werd ver vangen en uitgebreid, er kwam toneelverlichting, een geluidsinstal latie, een houten betimmering, een nieuwe binnenmuur, een nieuw pla fond, een groter buffel en centrale verwarming. Verder werd 'gemeentewerken de laatste dagen herhaaldelijk te hulp geroepen bij plotselinge verzakkin gen van het plaveisel van diverse straten in Den Burg. Oorzaak is het overvloedig gevallen hemelwater waardoor de riolen geheel vol ko men Ie staan'en werd de voorstel ling van het tweemansgezelschap 'Dzjatsh' in de bgm De Koninghal halverwege gestaakt 'omdat het jeugdige publiek totaal niet was ge boeid en zich ergerde aan hel inhoudloze van hel gebodene In overleg met de aanwezige leraren beslool de organiserende stichting Cultureel Werk de uitvoering af te breken Administrateur Oskam voegde hier wel aan toe'dat 'niet de inhoud van het stuk (met onder an dere een paringscène) aanleiding was voor de afgelasting. Hel was uitsluitend hel onbegrijpelijke, als los zand aan elkaar hangende ge doe, waardoor de toeschouwers zich stierlijk verveelden en rumoe rig werden Het was ook vijfentwintig jaar gele den dal de afdeling Texel van Horeca Nederland het gemeentebe stuur vroeg af te zien van het plan 'per 1 oktober het sluitingsuur voor cafés weer van kracht Ie laten zijn' De gemeenteraad had eerder dat jaar besloten het sluitingsuur bij wijze van proef tot 1 oktober op te heffen 'Nu de proef is afgelopen, is het oude sluitingsuur weer van kracht geworden in afwachting van een definitieve beslissing van de gemeenteraad. Het publiek is opgeroepen aan- en opmerkingen met betrekking tot het sluitingsuur bij hel gemeentebestuur in Ie die nen'. Ook waren B en W niet van plan de minister van Verkeer en Waterstaat te vragen een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur in te stel len op het gedeelte Pontweg tussen Rozendijk en Elemert. 'Het college, na overleg mei de verkeerscommissie, is van mening dat profiel en inrichting van de Pont- weg de instelling van een lagere maximumsnelheid niet rechtvaardi gen, ook zullen overtredingen wor den uitgelokt. Wel wilde de gemeenteraad bij wijze van proef (en 'onder stringente voorwaarden) toestemming verle nen voor nachtlandingen van helicopters op het Texelse vliegveld. Gevraagd goed paardetiooi j Brieven onder nr 814 bur. ven dit blad Zesendertig tweetallen - die evenzo veel groepen van vier vertegenwoor digden - hebben zich zich zondag middag in sportzaal de Ferrever onderworpen aan het toelatingsexa men voor de Weekend Amfibische Expeditie, beter bekend als Wampex. Rector Henk de Vries van OSG de Hogeberg presenteerde hen dertig vragen, waarvan het merendeel moest worden beantwoord door te kiezen uit A, B of C. Zoals mocht worden verwacht van de organisatie - die zich dit jaar KJAWSMA noemt - was het examen allerminst een makkie. Van de kandidaten werd een brede kennis van Texel geëist. Zo werden de coördinaten genoemd waarop een parachutist uit een vlieg tuig springt en moest (zonder dat een landkaart mocht worden geraad pleegd) worden geantwoord waar die persoon zou landen: op het Nioz, op de NH kerk van Den Burg of op de vuurtoren. Ook werden vragen ge steld over de waarschijnlijke capaci teit van de opvolger van Teso-boot de Molengat, de authentieke kleur van de auto van Harry de Graaf en de juiste schrijfwijze van de naam van de burgemeester. Bij één vraag werd op scherm een zeester getoond en moest worden beantwoord van welk bedrijf de tekening het beeldmerk was. Er kon worden gekozen uit a)TX 27, b)De Zeester en c)TX 11Massaal werd gekozen voor a) en c), terwijl het antwoord - uiteraard - gewoon b) was. 'Een instinker omdat het geen instinker was', oordeelde een toe hoorder. Het examen werd het best gemaakt door Ab-Jan Witte en de zijnen, die de Wampex vorig jaar wonnen. De groep beantwoordde 23 vrage goed. De minste prestatie was vai een groep die er slechts tien had, een resultaat dat volgen statistici ook had kunnen wordei bereikt door steeds willekeurig te kie zen uit de drie aangeboden antwooi den. Gemiddeld hadden de groepe vijftien goede (en slechte) antwoof den Vooraf werd gemeld dat in princip 35 groepen konden meedoen. E hadden zich er 37 aangemeld en ééf groep liet verstek gaan, zodat een groep leek te moeten KJAWSMA toonde zich echter en besloot dat iedere groep die m* z'n antwoorden niet meer dan vijf a' week van het gemiddelde een uitnc diging in de bus mag verwachten Wampex wordt gehouden op 29 en zaterdag 30 oktober. Een koffieconcert van overwegend hoog niveau was zondag te beluis teren in de N.H. kerk van De Waal. Het vorig iaar opgerichte gezel schap van 12 Texelse amateur zangers 'Amici Cantus' vertolkte liederen, aangevuld en bijgestaan door instrumentalist-en als Hans De komende maanden verzorgt Annette van Ruitenburg in samen werking met het cateringbedrijf van Ruud Boom een cursus vegetarisch koken en een cursus Italiaans koken De cursus vegetarisch koken is niet alleen bedoeld voor mensen die altijd al maaltijden zonder vlees bereiden en wel eens wat anders willen, maar ook voor hen die slechts af en toe het vlees willen laten staan. Bij het Itali aans koken is niet alleen aandacht voor de oude streekrecepten, maar ook voor vernieuwende recepten Het bedrijf Eerste Hulp Service van apotheker Pieter Wijnand en Titia Klok is op internet bereikbaar op de pagina's www.eerstehulpservice.nl en www.verbandtrommel.comIn de krant van vorige week dinsdag stond het adres onvolledig weergegeven. Cadée (fluit), Maaike Deckers (cello) en Kees Hanegraaff (hobo). Op het (afwisselende) programma stonden werken van Bach en Telemann maar ook van minder bekenden zoals Toinet Arbeau, William Byrd en Francis Pulenc. Zo'n 90 luisteraars genoten ervan. Op 20 februari en 4 juni 2000 zijn in de Waalder kerk opnieuw koffie concerten gepland. (foto Harry Ob Graaf! Beide cursussen worden gegeven in de Kaapsnol, op vier achtereen volgden woensdagavonden van 19.00 tot 22.00 uur; deelname kost 225,-, inclusief maaltijd en recept uur. Voor meer informatie en aan meldingen: Ruud Boom Catering, tel. 313791, of Annette van Ruitenburg, tel. 310982. In Bios, een met een Michelm-ster bekroond restaurant in Alkmaar, ont ving Annette van Ruitenburg zondag de tweede prijs in een wedstrijd om het smakelijkste zuurkoolrecept. Van Ruitenburg geniet.op het eiland be kendheid door de kookcursussen die zij geeft voor De Kokerij. In haar re cept voor de lekkerste zuurkool maakte zij gebruik van duindoorn bessen, lamsham en gerookte lams- rug. Ook in de Texelse bibliotheek is het tot en met 16 oktober Kinderboeken week. Inhakend op het landelijke thema 'Van @penstaart tot apenkooi' wordt onder meer in samenwerking met De Scholerie een tentoonstelling gehouden van oude school materialen. Daarnaast wordt weer de jaarlijkse kleurwedstrijd gehouden en een prijsvraag voor 'opmerkelijke uit vindingen'. Voortbordurend op het Kwartetspel der Opmerkelijke Uitvin dingen kunnen deelnemers nieuwe uitvindingen bedenken, tekenen en er een nabm aan geven. Er wordt een plaatselijke winnaar gekozen en alle inzendingen worden doorgestuurd naar de nationale jury. Deelname formulieren zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek en de boekhandels. De prijsuitreiking vindt plaats op woens dag 20 oktober. Een week eerder worden verschil lende workshops gehouden in de 'vrijetijds-academie'. In deze acade mie. die slechts voor éeri middag de deuren opent, worden kalebassen versierd, wordt het schoonschrijven weer onderwezen, worden schaak- en mternetworkshops gehouden en leren deelnemers griezelige vouw- technieken, vriendschapsbandjes vlechten en dia's tekenen. De vrije- tijdsacademie is alleen geopend op woensdag 13 oktober, van 14.30 tot 17.00 uur. In Eben Haezer aan de Julianastraat houdt de baptistengemeente zondag de eerste welkomstdienst van het nieuwe seizoen. Medewerking wordt verleend door het Interkerkelijk Jeugd- en Evangelsatiekoor (IJE- koor) uit Den Helder. Dit koor trad vorig jaar op tijdens een praise-con cert van de Evangelische Omroep Naast een optreden van het koor wordt samen gezongen uit de Opwekkingbundel en zal evangelist Bert Piet uit Overveen prediken. De dienst begint om 19.00 uur, het koor zingt al vanaf 18.45 uur. In verband met werkzaamheden in De Gollards spelen de 'rookvrije bridgers' morgen en woensdag 13 oktober in de Witte Burcht De aan vang is in beide gevallen 13.30 uur.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2