Getijdecentrale in Mokbaai en educatief boemeltreintje Jrbf Schaduwraad: wel of niet parkeren in tuin Sonnevanck Misbruik van gastvrijheid Vera Brouns zet woorden om in beelden en kleuren TEXELSECOURANT' Studenten TU Delft brainstormen over Duurzaam Texel Symposium volgeboekt Diefstallen Texelse Schaduwraad s ,8® r 'Thijsse-instituut voor Duurzaam Toerisme' Groen Zwart Kastanjeboom vol met lichtjes 1993 DINSDAG 5 OKTOBER 1999 Hoe ziet duurzaam Texel er in pakweg 2025 uit? Die vraag stel den dertien studenten van de Technische Hogeschool van Delft ach vooruitlopend op het symposium dat op vrijdag 15 okto- ber in vakantiepark De Krim wordt gehouden. Aan ideeën geen gebrek. Wat te denken van een getijdecentrale in de Mokbaai, die bijvoorbeeld de woningen op het (wellicht gedemili tariseerde) terrein van de huidige Dourleinkazerne van energie voorziet? Een toeristisch treintje door het Nationaal Park en transparante windmolens die wel schone energie leveren, maar met de horizon vervuilen? 'Texel moet tegen veel dingen nee durven zeggen, maar tegen een aantal plannen ook ja. Alleen dan krijgt het begrip Duurzaam Toerisme inhoud', aldus pro- lessor Han Brezet, hoogleraar Industrieel Ontwerpen aan de TU n Delft, die binnen de werkgroep een adviserende rol speelt. Brezet is niet het type adviseur dat naar het eiland is gehaald om na wat nd rukken en gesprekken een rapport n elkaar te draaien met al dan met gewenste conclusies. De hoogleraar iomt al van kinds af aan op Texel, is jetrokken bij het eiland en keert er sindsdien regelmatig terug. Brezet ziet op het gebied van toerisme veel overeenkomsten tussen Texelaars en de bewoners van berggebieden. 'Maar als het gaat om duurzaamheid zijn ze in berglanden maar ook in Scandinavië toch wat verder. Bewo- in ultra light vehicle, een voertuig dat wordt aangedreven door een combinatie van venskracht en electriciteit. (Bron. w odm Oe animo voor het symposium Duurzaam Toerisme dat vrijdag 15 [oktober in Vakantiecentrum De Krim wordt gehouden is veelbelo- tend en zelfs zodanig groot dat alle ieschikbare 180 plaatsen al zijn gereserveerd. Onder de happy few '20 Texelse deelnemers, onder wie etn flink aantal (kleine) logies- verstrekkers, maar ook vertegen woordigers uit tal van andere orga nisaties, zoals dorpscommissies, landbouw en visserij. Ter discussie staan onder andere een aantal ideeën die zijn bedacht door der den studenten van de faculteit In dustrieel Ontwerpen van de Tech nische Universiteit in Delft. Een beurs over duurzaam toerisme die vrijdag de hele dag in de sportzaal van de Krim wordt gehouden, is voor iedereen toegankelijk. Te zien zijn onder andere water- en energiebesparende voorzieningen. VERVOLG VAN PAGINA 1 feit.' Konmgstein sluit niet uit dat de politie dan tegen hén zal optreden. 'Ik kan me goed voorstellen dat je ge frustreerd raakt als je een dief aan de politie overhandigt en die later weer vnjziet rondlopen. Dat gevoel kennen wij bij de politie maar al te goed. Maar de officier van justitie beslist of ie mand in preventieve hechtenis moet worden genomen, daar hebben wij niets over te zeggen.' Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Alkmaar vond de officier in kwestie dat in dit geval niet aan de wettelijke criteria voor inbewaringstelling werd voldaan. De ernst van het strafbare feit, de kans op herhaling, het belang van het on derzoek en het risico dat de dader op de vlucht slaat, zijn doorgaans de argumenten om verdachten in af wachting van hun proces achter slot en grendel te zetten. 'Deze normen zijn gelijkelijk van toepassing op ie dereen die zich in Nederland bevindt. Of het nou om Nederlanders of asiel- toekers gaat, dat maakt niets uit. De officier vond het kennelijk niet nodig om de verdachten vast te houden.' De vergrijpen kunnen behalve gevan genisstraf of een boete nog andere gevolgen hebben voor de verdach ten. Justitie speelt misdaadgegevens over asielzoekers door aan de vreem delingenpolitie en de rechterlijke macht, waardoor de kans op een ver blijfsvergunning drastisch afneemt en de kans op uitzetting groeit. Op korte termijn liggen andere maatregelen in bet verschiet. De parkleiding van de Vogelmient heeft in ieder geval voor één van de Bosmërs overplaatsing aangevraagd naar een ander op vangcentrum. Niet alleen de leiding van de Vogelmient zit met de delinquenten in baar maag. De overige kleine twee honderd bewoners vrezen dat zij op bet wangedrag van enkele mede vluchtelingen worden aangekeken. Op het symposium geeft de Werk groep Duurzaam Toerisme 's mor gens een uiteenzetting over de hui dige stand van zaken. Aanwezig is gedeputeerde mevrouw drs. A. Wildekamp. De provincie beschouwt Texel inzake duurzaam toerisme en plattelandvernieuwing als toonaan gevend proefgebied. De gedepu teerde zal in haar toespraak de visie van de provincie weergeven Rob Wortel, voorzitter van de werkgroep, bespreekt de Texelse aanpak. Harry Wuis doet een boekje open over de resultaten van een onderzoek naar het meest geschikte Eco-label voor Texel. Martin Warnaar bespreekt de milieuzorg bij toeristische bedrijven. Ander sprekers zijn Veronica Bos (Natuurmaand Texel), Roel Struick (duurzame energie) en wethouder Peter Bakker (duurzaam transport), 's Middags wordt het gezelschap ge splitst in twaalf groepjes, die zes ver schillende thema's bespreken. Tij dens deze ideeënsessies zullen de verschillende plannen worden be sproken. Uit het resultaat hiervan kan de werkgroep opmaken welke rich ting verder moet worden ingeslagen. Het symposium volgt op de bijeen komst waarin de Texelse toekomst visie wordt besproken, een onder zoek waartoe de VW opdracht heeft gegeven. Hoewel beide onderwerpen los van elkaar worden gehouden, bij ten ze elkaar met. Ideeen voor Duur zaam Toerisme kunnen worden inge past in de toekomstvisie voor het eiland. ners van Oostenrijkse bergdorpen zijn bijzonder betrokken bij hun om geving. Ze willen dat met speciale transportmogelijkheden en door pro motie van het plaatselijk product (voeding, lichaamsverzorging, etc.) uitstralen naar de toeristen. Dat wij iets minder ver zijn, heeft ook te ma ken met de geschiedenis. Nederland is vanouds een handelsnatie. Maar wie zich bedenkt dat de natuur een belangrijke reden voor toeristen om naar Texel te komen, moet ze iets aanbieden wat dat gevoelt versterkt. Duurzaam Toerisme moet bijdragen aan een hogere kwaliteit van het toe ristische aanbod op Texel. Dat ver taalt zich uiteindelijk in extra inkom sten.' Het gevoel van veiligheid is een nieuwe eigenschap die Brezet op voert als reden voor velen om naar het eiland te komen. 'Al weet ik niet of dat op de weg ligt van het project Duurzaam Toerisme.' Enige jaren neemt Brezet studenten van de faculteit Indrustrieel Ontwer pen mee naar Texel om te brainstormen. Zoals ook dit jaar, toen vijftien studenten spontaan hun me dewerking aanboden om hun inter pretatie te geven van Duurzaam Texel. 'We kregen al doende een beetje het Thijssegevoel. In zijn tijd werden de buitenstaander en z'n leer lingen ook wel omschreven als "die bende van Thijsse die de natuur ver nielt". De studenten hebben frisse geesten en voerden boeiende dis cussies met bijvoorbeeld fiets- verhuurders, logiesverstrekkers en restauranthouders. Met het bedenken van tientallen ideeën hebben de studenten al het nodige voorwerk gedaan voor het symposium dat vrijdag wordt gehou den In hun plannen hebben ze crea tiviteit gekoppeld aan hun technolo gisch achtergrond, waarbij ze leren hun producten en diensten zodanig te ontwerpen dat deze zo min moge lijk milieu-belastend zijn. Willen ideeën voor duurzaam toerisme voor steun in aanmerking komen, dan moeten ze aan drie voorwaarden vol- Mag Albert Heljn wel of geen par keerplaats vestigen in de tuin van Sonnevanck? Die vraag legt de re dactie voor aan de Texelse schaduwraad. Door de uitbreiding groeit de capaciteit van het par keerterrein van dertig naar tachtig plaatsen. Het terrein zal door en op kosten van de gemeente worden ingericht, die ook eigenaar wordt. De parkeerplaats wordt volledig omsloten door beplanting. Reali satie is op grond van het huidige bestemmingsplan 'Den Burg oost', niet mogelijk. Omdat de hui dige parkeersituatie problematisch is, vraagt het college de raad me dewerking te verlenen door middel van een artikel 19-procedure. On derdeel van het plan is ook de bouw van twee woonhuizen naast Sonnevanck. Leden van de electroraad kunnen hun stem uit brengen tot maandag 13 oktober 19.30 uur, het tijdstip waarop de echte raadsvergadering begint. Nieuwe leden van de schaduw raad zijn welkom. Ze kunnen zich aanmelden via email ftcnieuws@tref.nl). Vriendelijk ver- zoek: mocht het uitbrengen van de stem de vorige keer problemen hebben opgeleverd (waarschijnlijk door de strenge beveiliging van het systeem), meld dit dan even aan de redactie A te so Texel in 2025: geen vrachtwagens, maar milieu-vriendelijke asfalt-lokomotieven die op leggers vanaf de boot naar de plaats van bestemming brengen. (Bron TU Delft) Texel zou een mooie locatie zijn voor een instituut dat een aanvullende (post-academische) opleiding over duurzaam toensme biedt aan studen ten uit de horecabranche of toeris tische sector, In de ogen van bedenker professor Han Brezet, hoogleraar industrieel ontwerpen aan de Technische Universiteit in Delft, zou zo'n hogeschool ('een Thijsse- instituut voor Duurzaam Toerisme') een internationale status kunnen krij gen, met name voor studenten uit de Noordzeeregio Zijn plan sluit aan op de ontwikkelingen die op Texel gaande zijn op het gebied van duur zaam toerisme. Brezet, een regelma tig Texelganger, is adviserend lid van de Werkgroep Duurzaam Toerisme 'Zo'n instituut houdt zich bezig met de vraag hoe in toeristische gebieden moet worden omgegaan met natuur en milieu. Toerisme is een kans, maar een bedreiging tegelijk. Texel heeft op het gebied van duurzaam toerisme een voorsprong. Dat biedt dus kan sen.' Het instituut kan voor een extra hoogwaardige werkgelegenheid op het eiland zorgen. Brezet opteert voor een locatie nabij EcoMare. Een transparante windmolen als antwoord op horizonvervuiling. doen: ze moeten milieu en natuur ontzien, ze moeten passen bij Texel en ze moeten in financiële zin voor deel of een besparing opleveren, zo dat er bij ondernemers animo bestaat om de projecten uit te voeren. Brezet. 'Tientallen ideeen lijkt veel, maar om één goed plan te realiseren, heb je er wel 25 nodig. Niemand moet dus te leurgesteld zijn als die andere 24 van tafel verdwijnen, zolang er maar eén gouden idee tussen zit.' Hij trekt de vergelijking met de vijftig Ameri kaanse bedrijven die aan het begin van deze eeuw schrijfmachines ont wikkelden. 'Alleen IBM is nog over.' Spraakmakend is het idee voor de Nationaal Parktrein. een educatief boemeltreintje dat vanaf de veer haven, door het NP, via EcoMare naar de vuurtoren moet gaan rijden. Brezet: 'Typisch een idee waarvan velen zullen zeggen: dat kan niet, omdat het de natuurwaarden zal aan tasten en geen geen aantrekkelijk gezicht is. Maar er zullen ook enthou siaste reacties komen. Men zou eens bij Lissabon kunnen kijken, waar langs de kust een soortgelijk treintje rijdt.' Scepsis is ook te verwachten ten aanzien van het plan voor woningen waar momenteel de Joost Dourleinkazerne is gevestigd. 'Want over een kwart eeuw zou het best wel eens kunnen zijn dat Defensie is ver dwenen van de Mok.' Voor het onderwerp energie ontwier pen de studenten een concept voor een Nul Energie Hotel, dat zichzelf voor honderd procent van energie kan voorzien. Dit is mogelijk door een combinatie van hoogwaardige zonnecellen, eventueel aangevuld met een eigen biomassa installatie en kleinere aanvullende energiebronnen. Professor Han Brezet. Te denken valt aan fitness-toestellen die bij gebruik bewegings- en wrijvingsenergie afgeven. Ander plan is een zelfvoorzienend vakantiepark, met bijvoorbeeld een biomassa-cen trale, die GFT-afval omzet in energie, zonnecellen en windmolens. Via een grijswatercircuit wordt afvalwater hergebruikt. Andere ideeen zijn een transparante windmolen, een drijvend windmolen- eiland, een getijdecentrale in de Mok baai en een energienetwerk waarop alle (toeristische) verbli|ven op het eiland zijn aangesloten. Bedrijven met zonnecollectoren en -boilers die een overschot hebben aan energie, kunnen dit aan het netwerk leveren. Overtollige energie kan worden gebufferd. Om het Texels Product te promoten bedachten de studenten een Sheap In. een rodeo-achtig restaurant Redactioneel commentaar De reeks brutale winkeldiefstallen waar een groep Bosnische asiel zoekers zich de laatste tijd aan schuldig heeft gemaakt, is een grove vorm van misbruik van de gastvrijheid die Nederland verleent aan vluch telingen die m hun land om politieke, godsdienstige of etnische rede nen worden vervolgd. Een begrijpelijke primaire reactie is te roepen dat deze mensen meteen op het vliegtuig dienen te worden gezet 'Teriig naar het land van herkomst', zoals dat zo mooi heet. Maar welke straf iemand verdient, wordt in de rechtsstaat Nederland door de rechter en in mindere mate door de wetgever bepaald, en niet door een boze ge dupeerde. De rechter moet afwegen of de sanctie in verhouding staat tot het gepleegde strafbare feit. Als een politiek vluchteling wegens het stelen van een jas wordt teruggestuurd naar zijn vaderland, waar hem een doodvonnis wacht omdat hij zich heeft verzet tegen de dictatuur, is die verhouding zoek. De doodstraf is wel een erg zware straf voor een relatief licht vergrijp als het ontvreemden van een kledingstuk. Gaat het echter om een reeks van diefstallen die in georganiseerd verband plaats vinden. dan roepen de betrokkenen het onheil over zichzelf af en moe ten zij de consequenties aanvaarden. Zoals bekend is de selectie aan de poort verre van waterdicht. Dat er criminelen zijn en zelfs goed professioneel geleide bendes, die het vluchtelingschap als dekmantel gebruiken om zich hier op misdadige wijze te verrijken, is niets nieuws Een grenzenloos Europa, gebrek aan mankracht bij de vreemdelingendienst en taalproblemen, maken het er niet makkelijker op om de rotte appelen er meteen bij de grens uit te pikken en de toegang tot ons land te weigeren Het zijn problemen waar Texel niet eerder mee is geconfronteerd, maar waar we nu wel mee om moeten zien .te gaan. Oplossen is ondoenlijk. Wel kunnen we eraan meewerken dat dit soort bendes wordt opgespoord, door onze ogen en oren open te houden en misstanden te melden bij de politie - iets wat eigenlijk altijd zou moeten gebeuren, of het nou om vreemdelingen gaat of niet. Politie en justitie kunnen zo gegevens verzamelen waaruit blijkt dat de motieven voor de komst van de 'vluchteling' minder nobel zijn dan hij aan de poort voorwendde, waarop de rechter hem alsnog kan terugsturen. Dit moet overigens met leiden tot een hetze tegen alle mensen met een kleurtje. Het is prima dat de Texelse kledingzaken extra alert zijn op ver dachte klanten, maar ook vreemdelingen behoren in eerste instantie als gewone consumenten te worden benaderd. Een Texelaar zou het ook met waarderen indien hij, laten we zeggen op Gran Canaria, in een souvenirwinkel door bewakingspersoneel wordt besprongen alleen omdat een andere Texelaar daar ooit vergat af te rekenen. Weet de on dernemer uit ervaring dat hij met een dief van doen heeft, dan kan hij hem natuurlijk de toegang tot zijn winkel ontzeggen. Afkomst of herkomst speelt daarbij geen rol. Dat enkele winkeliers de knuppel achter de toon bank gereedhouden uit angst voor geweldpleging door criminelen die hij op heterdaad heeft betrapt, is een akelig teken des tijds. waarin de bezoekers op de rug van een (imitatie) schaap worden rondge leid. Er worden alleen Texelse producten geserveerd. Panelen of touchscreens in de verschillende dorpen kunnen informatie verschaf fen over streekproducten, wellicht in combinatie met andere wetens waardigheden over het eiland. Het is een idee dat de studenten opdeden in Oostenrijk. Het onderwerp Vervoer leverde veel ideeén op. Verwezen wordt naar de in Zwitserland ontwikkelde Twike. een hybride-voertuig dat wordt aan gedreven door mens- en accukracht. 'Dit soort voertuigen is de auto van de toekomst. De auto zal op Texel op den duur volledig worden uitgeban nen, de innovatie binnen de auto-in dustrie gaat snel.' Benzine stations gaan voortaan schone brandstof (ac cu's) leveren. Gedacht wordt ook aan onbemande taxi's, die worden be stuurd met behulp van een systeem voor beeld- en magnetische herken ning en satellietnavigatie. Vrachtwa gens worden vervangen door asfalt lokomotiefjes, onbemande trailers die op een veilige en efficiënte manier, zonder uitstoot van schadelijke gas sen, trailers of caravans naar de plaats van bestemming brengen Schone energie kan worden opge wekt met windmolens, menselijke uit werpselen en mest van vee kan wor den verzameld voor de opwekking van methaangas. Agrarisch land dat niet voor de voedselvoorziening no dig is kan worden beplant met snel groeiende, energierijke gewassen, die kunnen dienen als brandstof. Wilgenhout kan voor biomassa- vergassing dienen evenals GFT-afval. Uit tarwe en gras kan suiker worden gewonnen voor alcoholwinning. De studenten zien ook nuttige toepas singen voor waterstofgas, dat in de toekomst via een nabootsing van fotosynthese wellicht zeer efficiënt is te produceren. Op het gebied van natuur- en milieu educatie is er volgens de studenten meer te halen uit de overtocht met de Texelse boot. Passagiers moeten meer de indruk krijgen op het wad te zijn, dus vrij uitzicht naar alle kanten Er zou informatie moeten zijn over de vogels, die met camera's kunnen worden uitvergroot Beelden onder water zouden iets over het leven on der de zeespiegel kunnen tonen. Om de natuur op het eiland intenser te beleven en er wat van op te steken zouden toeristen de beheerders een handje kunnen helpen bij de in standhouding of ontwikkeling van natuur. Soortgelijk is het idee om va kantiegangers op de boerderij in te schakelen, zodat onwetende toeris ten leren waar producten als melk, graan en eieren vandaan komen. Bovendien zou de afstand tussen toensme en landbouw kleiner wor den. Voor deze vorm van agro-toe- risme zouden speciale bedrijven moeten worden ingericht De Texel- gangers steken er wat van op en de boer houdt er wat aan over. Natuurlijk staat het ook de Texelaars vrij om ideeén in te brengen voor Duurzaam Toerisme Op het sympo sium of op de websitie die tijdens het symposium wordt geopend. De feestdagen zijn weliswaar nog ver weg, de kastanjeboom op de Stenen plaats staat al volop in het licht. Op initiatief van de ondernemers rond de Stenenplaats, die vinden dat het plein wel wat extra sfeer verdient, zijn in de boom duizenden lichtjes aange bracht. Om ze te laten branden werd in de kastanje die in de Franse tijd als vrijheidsboom werd geplant 350 me ter snoer aangebracht. Het zal in Den Burg niet bij één verlichte boom blij ven. Het ziet ernaar uit dat in alle win kelstraten net als in andere jaren licht- ornamenten worden aangebracht. Lange tijd leek dat met het geval, omdat een oproep van het bestuur aan de leden van de Ondernemers vereniging Den Burg (OVD) om de verlichting net als de afgelopen vijf jaar gezamenlijk te bekostigen, geen respons afwierp. Het besluit van de OVD dat de straten het dan zelf maar moesten oplossen, was met aan dovemansoren gericht. Tijdens een bijeenkomst van de ondernemers uit de Parkstraat had Kasse Zegel van Blokker zijn collega's in tien minuten zover dat ze ermee instemden tegen gedeelde kosten de inmiddels (finan cieel) afgeschreven lichtarmaturen weer op te hangen. Voor zover be kend zal dat ook in de andere straten gebeuren. 'Het is ontzettend jammer dat het zo is gegaan', aldus oud- OVD-bestuurder Marten Zegel. 'Want Een gedicht van Marsman krijgt vorm en kleur, een mooi verhaal doet haar naar het penseel grijpen en soms stuit zij bij toeval op een tekst die precies uitdrukt wat zij eerder aan het doek heeft toevertrouwd: voor Vera Brouns liggen woorden en beelden dicht bij elkaar. De Hilversumse werkt vooral in haar huisje op Oost, de bouwval die zij samen met haar man heeft opgeknapt tot een tweede thuis. Zij werkt puur op inspiratie. Wanneer die haar bezoekt, gaat zij aan de slag. Maar Brouns gaat niet achter haar schildersezel zitten wachten totdat de muze langskomt. Haar werk is allesbehalve strak en gladjes. Of tuttig, Daar zorgt het ge bruikte materiaal wel voor. Behalve acrylverf, gouache en krijt verwerkt Brouns allerhande ingrediënten in haar schilderijen, zoals stukjes papier uit een folder van Blokker, half ver gaan karton, katoen en zand Of een grasspriet die toevallig op het doek is blijven kleven en het als een bre kend reliëf net die levendigheid ver schaft die het werk nodig had. Verandering, dynamiek, de cyclus van leven, dood en wedergeboorte, dat is de thematiek die (ïaar werk het was een stuk makkelijkeren goed koper geweest als we dit gezamen lijk hadden aangepakt. bepaalt. Het Egyptische Dodenboek - een verzameling teksten die de dode farao moest uitspreken om de goden te behagen, die hem daarvoor beloonden met een nieuw leven - leerde haar dat gisteren, vandaag en morgen ineenvloeien en met gele tin ten gaf zij de relativiteit van de tijd weer in een levendige voorstelling. Gejut hout krijgt bij Brouns een nieuw leven als 'doek', nadat het eerst een boomtak en vervolgens een kastdeur is geweest. Een aangespoeld verf- busje met het Deense opschrift Dhevetommer inspireerde haar tot het gelijknamige gedicht dat aan haakt bij het schilderwerk Bezoekers van Burgwal 37, waar haar werk deze maand wordt geëxposeerd, kunnen de teksten erbij pakken terwijl zij een rondgang langs de voorstellingen maken. Vera Brouns met één van haar werken opjuthout.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5