at ik zeggen wou. Warme bakker neemt stamkroeg Pilaar over Texelse kapsters klaar voor millennium .TEXELSE J couRANT Honkbalknuppels ^at ik zeggen wou.. Akelig Bedrijvig/ze/J Wat ik zeggen wou. Geluidshinder Invallers bij klaverjassen goed op dreef De Koog verliest van Zuidermeer Texelaar gewond bij aanrijding Familieberichten Jakob Hondensporters succesvol in teamwedstrijd Tijdnood funest voor dammer Frans Kuiper Wat een feest -FANTASTISCH- SCHITTEREND VRIJDAG 8 OKTOBER 1999 Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Oa het zien van het nieuws op dins dag van RTL 4 en RTL 5 en het lezen van de Texelse Courant krijg ik toch jan zeer onbehaaglijk gevoel. Over de reeks winkeldiefstallen die al sinds de zomer aanhoudt, wordt bijna niet meer gepraat. Het enige waar nu de nadruk op wordt gelegd zijn de honk balknuppels. Die worden natuurlijk alleen gebruikt als we aangevallen „orden. dus uit zelfverdediging. Het onveilige gevoel ontstond toen Martin (Koorn, modezaak Treffers; redactie) een dief in z'n kraag greep en de politie pas 20 minuten nadat we ge told hadden arriveerde. Al die tijd zit {met die vent in je zaak, dan voel je e niet echt op je gemak, yvij ondernemers mogen met discri mineren, want anders zal de politie n ons moeten optreden, zo lees kin de krant. Daar zakt je broek toch onaf! Als een Texelaar iets steelt in een winkel staat hij gelijk met naam toenaam in de Texelse Courant. |en asielzoeker die van onze gastvrij- leid gebruikmaakt en voor diefstal wordt opgepakt wordt met eens ge roemd. Op het politiebureau werd hij ook weer losgelaten omdat de poli- te naar eigen zeggen niks mag doen. kans op herhaling zit er dan ook eeer dik in. Wie wordt er nu eigenlijk gediscrimineerd, de vluchtelingen of ie winkeliers? Sinds de zomer werden we keer op jeer door de politie gebeld om op het kben erg geschrokken van het arti kel over de winkeliers die verscherpt gaan letten op klanten met een ge sleurd uiterlijk en over de honkbal knuppel die sommigen bij de hand liebben. Het zal wel komen omdat ik zelf moeder ben van een gekleurde joon en dochter, maar ik was zeer .geschokt. Alle mensen met een kleur- je krijgen nu dus die speciale aan dacht als ze een winkel in Den Burg binnenlopen. Heel akelig. Kijk uit «aar jullie mee bezig bent. Beoordeel mensen op hun daden, niet op hun pur. Riet Stoepker Den Burg. bureau te komen waar weer hopen kleding lagen en vele andere goede ren die uit huisjes op de Vogelmient afkomstig waren. Daar kon je je eigen waar uitzoeken, die meestal al gedra gen was en dus niet meer te verko pen. Nooit werd hier ruchtbaarheid aan gegeven, iedereen hield z'n mond. Is dit democratie? Wij kunnen aan de buitenkant van een allochtoon niet zien of het een 'goede' of een 'slechte' is, dus wan trouw ie ze allemaal. Discriminatie? Ik denk meer aan zelfbehoud. We wer ken er allemaal hard voor. Ilsa Graaf, 'Treffers' - Den Burg, Naschrift redactie: Het is met juist dat de Texelse Cou rant voornamelijk over 'honkbal knuppels' bericht. Vrijdag werd op de voorpagina uitvoerig geschreven over de arrestatie van stelende asiel zoekers en de invallen van de politie op de Vogelmient. Dinsdag bericht ten wij over de maatregelen van de Texelse ondernemers, die wij ook zelf aan het woord lieten De meeste aan dacht ging in dit artikel uit naar het verscherpte toezicht op vreemdelin gen en het soms geheel weigeren van klanten met een met-westers uiterlijk. Dat de winkeliers slagwapens achter de toonbank gereedhouden is een ontwikkeling waaraan een krant met voorbij kan gaan. Het is haar taak de lezers over deze - voor Texel nieuwe - verschijnselen te informeren. Het redactionele commentaar in dezelfde krant Misbruik van gastvri/heid') wijdde 45 regels aan de kleding- diefstallen waarvan zegge en schnjve drie regels aan de honkbalknuppels. Dat de krant allochtonen anders be handelt dan Texelaars, is onjuist. Texelaars die iets stelen staan NIET met naam en toenaam in de krant. Zelfs de initialen laten wij weg. Om re denen van privacy en het feit dat het om nog niet veroordeelde verdachten gaat, is de lijn van de Texelse Cou rant en ook van de andere media, om plegers van strafbare feiten aan te duiden met termen als Texelaar, Koger, Hoornder, Oosterender, Am sterdammer etcetera, of. in dit geval, asielzoeker en Bosniër. U suggereert in uw brief dat de poli tie asielzoekers na arrestatie eerder vrijlaat dan andere verdachten. Wij hebben echter niet de indruk dat po litie en justitie vreemdelingen een i De 28-jarige Jeroen Dros uit Den terg zwaait sinds woensdag de scepter over Texels kleinste café: De Pilaar in de Kantoorstraat. Na fen jaar broodbakken in de bakke- rijvan zijn oom Han was hij toe aan ten nieuwe uitdaging. Verder hoopt Dros op een beter contact met vrienden, kennissen en onbe kenden. 'Als bakker heb je nauwe- ijks een sociaal leven. Als jij vrij bent gaan de meesten naar hun uerk en andersom. Je ziet dus ei genlijk alleen je collega's. In de kroeg ontmoet je natuurlijk erg veel mensen.' Dros kent De Pilaar en de cliëntèle door en door. Het is altijd zijn stam- taoeg geweest. Uitbater Klaas Fris Kilde meer tijd vrijmaken voor zijn tanstaand vaderschap, en vroeg of dij er met voor voelde de zaak over le nemen. Dros, die geen enkele toreca-ervarmg heeft, had er wel oren naar, onder de voorwaarde dat Fris hem met raad en daad bij zou staan. 'Klaas blijft nog een jaar be drijfsleider en meehelpen achter de lap. Dat is een hele geruststelling.' Toch valt Dros met zijn neus in de boter Dit weekend kan hij meteen vol aan de bak als het Bluesfestival los barst. 'Tja, ik spring meteen in het diepe Dat komt nu eenmaal zo uit. Ik tou op 1 oktober beginnen om me voorkeursbehandeling geven. In dit geval zou een Texelaar ook zijn heen gezonden, in afwachting van zijn pro ces. Het is inderdaad met aan de politie maar aan het Openbaar Minis terie om verdachten al dan met in bewaring te nemen Dat er gevallen zijn waarin dit niet gebeurt terwijl de kans op herhaling van het plegen van een strafbaar feit groot is, wordt noch door de politie noch door de redac tie ontkend Ook de Tweede Kamer spreekt de verantwoordelijke minis ter daar regelmatig op aan. De huids kleur of herkomst van de verdachte speelt daarbij echter geen enkele rol. Op uw vraag 'Wie wordt er nu eigen lijk gediscrimineerd, de vluchtelingen of de winkeliers?', bestaat dan ook maar één antwoord: geen van bei den. Dat er te weinig ruchtbaarheid gege ven wordt aan misdrijven die door vreemdelingen worden gepleegd, is heel goed mogelijk. Dat is geen on wil van de redactie. Wij zijn voor deze nieuwsgaring grotendeels afhankelijk van tips van particulieren en voorlich ting door de politie. De redactie be treurt het dat de politie - overigens niet alleen wanneer het asielzoekers betreft, maar ook bij zedenmisdrijven en zogenaamd 'onbelangrijke akkefietjes' - de media met van alle zaken op de hoogte stelt en dikwijls zelf uitmaakt wat wel en niet in de krant moet komen. In een volwassen democratie hoort deze vorm van cen suur inderdaad niet thuis. U en uw collega's doen er verder goed aan om de redactie in voorkomende gevallen in te lichten zodat wij de politie kun nen aanspreken op deze betutteling en alsnog over het misdrijf kunnen publiceren. Wij nemen het u met kwalijk dat u alle allochtonen wantrouwt omdat u aan de buitenkant niet kunt zien of ze goed of slecht zijn. Maar het komt ons voor dat u evenmin aan autocht onen kunt zien of ze deugen of niet, zelfs met aan Texelaars. U behoort iedereen die uw winkel betreedt in eerste instantie gelijk te bejegenen. Onder goedkeurend oog van instruc teur Richard Jordan brengt kapster Regina Luiken het haar van Beppie Bakker in model. Luiken was één van de vijftien Texels kapsters die maan dag in Cocky's Kapsalon in De Koog van de laatste modesnufjes op de hoogte werden gebracht. Als verte genwoordiger van de Kappers organisatie Opleiding Centrale praatte Jordan het gezelschap bij over de nieuwste knip- en stylingtechnieken. 'Korte pony's en veel accenten in de haarkleur', om schreef de docent de modetrend voor herfst en winter. Vrouwen dra gen het haar bovenop in platte laag jes en aan de zijkant valt het breed. Met volle laagjes aan de bovenkant vertoont de haardracht voor de heren de komende maanden overeenkomst met die van de Beatles in de jaren zestig, maar dan wel met hier en daar een kleurtje 'Kapsalons moeten zich onderscheiden en op de hoogte zijn van de laatste kniptechnieken en de haarmodelijnen', benadrukte Jordan, die naar Texel was gekomen op ini tiatief van Cocky Penha. 'De saam horigheid onder de salons is groot', doelde de onderneemster op de vier salons die dinsdag van de partij wa ren. 'Met elkaar moeten we zorgen dat we het niveau op het eiland hoog houden, zodat Texelaars zich niet aan de vastewal laten knippen. Bij mijn weten komt dat niet meer voor.' (Foto Gersrü Timmerman Anders hebben we inderdaad te ma ken met een schoolvoorbeeld van discriminatie, waar zelfs hard werkende middenstanders zich van dienen te onthouden. twee maanden in te werken. Ik moet vóór december zijn klaargestoomd. Dan wordt het nameliik echt druk: Sinterklaas, Ouwe Sunderklaas, Kerst, Oud en Nieuw.' Gelukkig heeft Dros een hele batterij vrienden en horecacollega's klaarstaan die heb ben beloofd bij te springen als het druk is of als hij een avondje vrij wil zijn. Veel vrije tijd zal hij niet hebben want Dros wil het café zes dagen per week van 20.00 tot 3.00 uur open gooien. Aan de inrichting wil de kersverse kastelein niet al te veel veranderen. 'Waarom zou ik. Het is al een leuk cafe.' Misschien zal hij iets meer dan Fris de muziek aanpassen aan de sfeer en de smaak van het publiek, maar in grote lijnen blijft Dros de al ternatieve kwaliteitspop draaien waarmee De Pilaar een reputatie heeft opgebouwd. 'Voor commer ciële tienertrutjes-kauwgumballen- hitjes als van de Spice Girls moet je hier met wezen.' Wat eveneens blijft is het voetbal op de buis. Dros is fer vent Feyenoorder maar zal ook de belangrijke Europese matches van Ajax en PSV vertonen, alsmede de wedstrijden van Oranje. Het zegt veel over het 'eilandgevoel' (iedereen recht op een - gekleurde - mening) dat een actie om de kleine luchtvaart te beteugelen leidt tot de oprichting van een stichting 'Lang leve de herrie'. Leuk en gezellig vlie gen en laten vliegen, geleid door - jawel - personen die in het bezit zijn van een vliegbrevet. Goed voor de economie, enzovoort. Alsof die an dere stichting (tegen luchtvaart- hinder) wil dat het vliegveld verdwijnt. Waar het om gaat is dit: ieder zijn haar plezier; degenen die willen vlie gen, laten vliegen; en degenen die rust willen, laten rusten. Dat kan toch heel eenvoudig door 's zomers geluidsarme toestellen boven Texel te laten cirkelen en niet die vooroor logse krengen, die nu inderdaad let terlijk de stilte verpesten. Kees Kooman, Amsterdam, in het bezit van een tweede huisje op Texel (goed voor de economie). De competitie van Klaverjasclub Den Burg is weer begonnen. Zesentwintig koppels gaan onder ling uitmaken wie zich na dit sei zoen de nieuwe clubkampioen mag noemen. Dat zijn vier koppels minder dan vorig jaar. De belang stelling voor het klaverjassen lijkt de laatste jaren steeds wat minder te worden. Een zorgelijke ontwik keling voor de club, die best wat nieuw bloed zou kunnen gebrui ken. De eerste avond kende geen bij zonder hoge scores. Het waren vooral de invallers die goed uit de verf kwamen. De vijfvoudige winnaars Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp zijn de te kloppen favorieten. Maar voorlopig moeten zij het nieuw gevormde duo Bram van der Linde en Koos van Heusden voor laten gaan. Dit duo wist de eerste ronde te winnen met een score van 7279 punten. Koos van Heusden werd kundig vervangen door Frans Stark. De tweede plaats was met een score van 7122 punten voor het eveneens Na een redelijke eerste helft, waarin het spel op en neer ging en de thuisploeg zelfs op voorsprong kwam, heeft De Koog op eigen veld een flink pak slaag gekregen van Zuidermeer: 1-4. Het lijkt erop dat er nog een hoop werk aan de winkel is voor speler-trainer Nico Schot. De Koog beleefde een prima begin. Na tien minuten kreeg Vincent Kas pers dankzij een goed opgezette aanval door het midden de kans de score te openen. Hij aarzelde niet en trof met een hard schot doel: 1-0. Zuidermeer raakte hierdoor niet in paniek en verwierf zich door goed spel en veel inzet een licht overwicht. Toch was er een verdedigingsfout debuterende koppel Gerard Festen en Henk Hooyschuur, Ook bij hen moest er een invaller aan te pas ko men. Jan Saai nam de plaats in van Henk Hooyschuur. Wil Derksen en Peter van Heerwaarden legden met 7096 punten beslag op de derde plaats. Een sterke start van dit gerou tineerde duo. Jean Zeeman (vervan gen door Roel Keyser) en Roel de Zwart behaalden met 6800 punten de vierde plaats. Gerrit Smit en Jacob Bakker veroverden met 6778 punten de vijfde plaats. Bakker nam de hon neurs waar voor Cees Vinke. Er werden 47 marsen gespeeld. Het gemiddelde was 6255 punten. van De Koog voor nodig om tegen te scoren:1-1. Ook na rust hadden de gasten het beste van het spel. Bij De Koog werd steeds slordiger gespeeld. Boven dien hielden sommige spelers veel te lang de bal bij zich. Door verkeerd uitverdedigen kwam Zuidermeer na een kwartier op voorsprong. De Koog zette alles op alles om weer op gelijke hoogte te komen, maar slaagde er niet in de kansen te benut ten. Door een te korte terugspeelbal op keeper Bas van Elk werd het zelfs 1-3. Daarmee was de wedstrijd in feite beslist. De Kogers namen alle risico's om de aansluitingstreffer te scoren, met als gevolg dat Zuider meer steeds meer ruimte kreeg. Vlak voor het einde leverde dat een vierde treffer op: 1 -4. Een 29-jarige man uit Den Burg is gisteren gewond geraakt bij een aan rijding op de Ruigendijk, Het ongeluk deed zich rond 17.30 uur voor toen de Texelaar, komend uit de richting van De Koog, niet goed rechts hield en met zijn auto op een tegenligger botste. Zijn auto raakte total-loss. Met aangezichtswonden en hoofd letsel is de Texelaar overgebracht naar het Gemini-ziekenhuis. De te genligger, een 38-jarige man uit Dortmund, bleef ongedeerd Zijn auto was aan de linkerflank flink bescha digd kroen Dros: van broodjesbakker tot blertjestapper. (Foto Bart Bosch) Na een moeilijke periode is overleden mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Maarten Boon Wzn echtgenoot van Hillegonda Vlaming De Cocksdorp, 14-7-1929 Den Burg, 7-10-1999 H, Boon-Vlaming Jeannette Schagen-Boon Bert Schagen Suzanne, Simone Bart Jan Boon Bernhardlaan 154, 1791 XJ Den Burg. De overdenking zal worden gehouden op maan dag 11 oktober om 14.00 uur in de Hervormde kerk van De Cocksdorp, waarna de begrafenis op het kerkhof aldaar zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in het uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 174 te Den Burg. Liever geen bezoek aan huis. Na een moeilijke periode is overleden onze zwager en oom Maarten Boon echtgenoot van Hillegonda Vlaming Den Hoorn A. de Vries-Vlaming Leeuwarden I. Vlaming-van Houten Emmeloord D. Wildeboer-Vlaming W. Wildeboer Oudeschild J.C. Katsmar-Vlaming H. Katsmar neven en nichten Besttr Pooi' de grote belangstelling is Let niet mogelijk eeniede»" apart te bedanken, jullie laatste groet aan mijn man, onze vader en opa Fi'ans "Heqemcm Leeft ons Leel wat gedaan. ■Het tilde ons even boven alles uit. De vele kaarten, bloemen, Let komen, Let denken aan en om ons, geeft een Leel warm gevoel. Onze oprechte dank daarvoor. Piëta ■Hegeman-'Hiemstra S|irie en Bert A4élania en JJcxn OLristina en -Henk en kleinkinderen Den Oever, oktober 1999 Geboren 4 oktober 1999 Jakob Jan noemen we onze zoon Kees en Corrien Kooi}-Duin Schoorwal 37 1791 HM Den Burg 0222 - 310512 Reuzeblij zijn wij met de geboorte van onze aller liefste dochter Lotje Lena 1 oktober 1999 Gerard en Elise Schelvis-Versluis Herenstraat 41 1797 AG Den Hoorn tel. 0222 -319244 Van al dat gestoei onder de wol, stond zomaar mama's buikje bol Gelukkig ging alles voor de wind, hier is hij dan, ons tweede kind! Jacky Hij is geboren op 5 oktober 1999 om 00 35 uur Alain Otten Irma de Boer en Melissa Duykerdam 34, 1791 TB Den Burg, Q 0222 - 312873. o60 60 60 60 60 60 60 60 60S Eenieder die hem wil feliciteren, kan zaterdag 9 oktober g v a 15.00 uuraèin het Vroonlant afmeren. to g Tot ziens! §60 60 60 60 60 60 60 60 60° Langs deze weg wil ik iedereen bedanken die mij, na mijn ongeluk, medeleven en hulp beloond heeft Henk Hooyschuur Frits Androg en Dirk Hoogen- bosch, beiden trainer van Honden sportvereniging Door Oefening Succes (DOS), hebben zaterdag in Hoorn net niet succesvol mee- gedongen naar de Floris Bokaal. Deze stond op het spel in een teamwedstrijd, die voor de negen tiende keer werd georganiseerd door NBG Vereniging West-Fries land. Het betrof een BC-wedstrijd, wat betekent dat wordt gestreden op de onderdelen appèl (B) en pakwerk (C). waarbij de hond een vluchtende boef moet zien te hinderen. Tot vreugde van de meegereisde supporters wer den Hoogenbosch en zijn Mechelse herder kruising Rex eerste op het onderdeel appèl en tweede bij het pakwerk IPO niveau 2. Androg werd met zijn Doberman Argos tweede op het onderdeel pakwerk voor afdeling C op IPO niveau 1. Als team reikten ze niet hoger dan de vierde plaats, maar desondanks was sprake van een prima prestatie, zeker omdat de wedstrijd plaatsvond op vreemd ter rein en het voortdurend stroomde van de regen. DOS deelde een beetje mee in de eer. De Texelse hondensportvereniging is hard aan het werk om haar naam uit te dragen, zodat ook de liefhebbers elders in het land weten dat er op het eiland serieus wordt omgegaan met de sport. Volgende week zondag is het wederom een spannende dag, want dan probeert Frits Androg met Argos in een hogere klasse te komen (IPO 2). Een mooie pot was het, de partij die Frans Kuiper en Gerrit Blom speelden in de damcompetitie van deze week. Kuiper bereikte met goed spel een veldoverwicht, dat in de eindfase wellicht tot winst had kunnen leiden. Maar Blom is een goede en taaie verdediger. Het kostte Kuiper veel tijd om het ini tiatief te behouden en met de vlag op vallen ging hij in het eindspel in de fout Een eigenlijk wel verdiende remise ontglipte hem zodoende. Rinus Vittali en Bert Duin streden om de koppositie. De voorpost van Duin werd door Vittali subtiel omsingeld, maar Duin wist steeds het goede ant woord te vinden. In het gevorderde middenspel voerde Duin een verras sende slagzet uit. Meer dan remise leverde dat echter niet op. Harry van der Wetering ver galoppeerde zich in een bijna gelijke stand tegen Piet Bakelaar Simon de Jager en Hans Galjaard boden goede tegenstand, maar moesten uiteinde lijk toch het onderspit delven tegen respectievelijk Wim Vlaming en Wim Timmer. Jos de Wolf en Frans Bos voerden een enerverende strijd. Bos offerde een schijf om zich uit een knellende hekstelling te bevrijden. Daardoor kreeg hij een sterke aanval in het centrum. De Wolf slaagde er geleidelijk in zijn schijfwinst te conso lideren. Vervolgens kon hij doorbre ken richting dam. Toen Bos dat met een schijfoffer ook probeerde, bleek zijn stand te kwetsbaar. Een gewone afruil had waarschijnlijk wel tot een puntendeling geleid Zaterdag spelen de dammers een uitwedstrijd tegen Krommenie 2 (ver trek boot 10,05 uur). Uitslagen Gemt Blom-Frans Kuiper 2-0; Simon de Jager- Wim Vlaming 0-2; Hans Gal|aard-Wim Timmer 0-2; Frans Bos-Jos de Wolf 0-2. Hany v/d We tering-Piet Bakelaar 0-2; Bert Duin-Rinus Vittali Onder de indruk waren wij van zoveel mensen die ons een fijne toekomst kwamen wensen. Hiervoor heel hartelijk dank, want dankzij u kreeg onze dag een onvergetelijke klank Niek en Margriet Kuip Westerweg 45, 1797 RE Den Hoorn. Ik was als een schip zonder kapitein op een zee van roze feestvreugde. Jullie hebben er een feest van gemaakt en dat allemaal in 't sis, uniekl ledereen héél t hartelijk bedankt. Gerard Schrama ue mooiste foto's staan op internet http://gerard50 texelweb.nl

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3