De boer op voor het Tesselhuus Kogers op de bres voor openbare orde Vogelaars volharden tegen beter weten in ACH IK MAG NIET KLAGEN,L IK VERKOOP MEER KNUPPELS DAN DOT ER RSIEL70EKER& T J HOE STAAN OE~* 2HKEN COLLEGA'). KOEN-TE K»N-TR MAN "OE «-ff moet Uier heen komen,man'A DE MENSEN ZiiN ZO VR\ENDiSK. ALS IK EEN WW-KEL \N KOM, p GE-LDK DRIE 0ECHEN-DES OM L MS TE HELPEN EN DE RN0ER6 KOPERS MOESTEN WACHTEN.H HET IS ECHT TE GEK MQNl _J 1 bULbbfi COURANT jcslciagd TEBO verbouwt de raadskelder Openbaar groen Koger Hoop De klant is koning Provincie maakt zich zorgen over ambulancezorg Vervanging bedrijfsmiddelen niet meer via raad? Eilandcompetitie volleybal Voetbalprogramma Herfstrit Dressuur Instuif GVT VRIJDAG 8 OKTOBER 1999 TI7YFT CT? /- ben je direct voor dat werk gewon nen'. Om toch een zo goed mogelijk beeld te geven van de dagelijkse praktijk van de vakantieweken wordt al jaren gebruik gemaakt van een videofilm. Omdat de oude film verouderd was is er sinds kort een nieuwe, gemaakt door John Smit van Videolux. Fraaie en vaak ontroerende beelden van kin deren die zich op het zomerse Texel vermaken vanaf de aankomst tot en met het moment dat zij weer door hun ouders in Den Helder worden afgehaald. Die film hebben de be stuursleden bij zich als ze op en bui ten Texel op donateurjacht gaan. Ze houden daarbij een praatje en geven antwoord op vragen. Donateurs die zich melden maken zelf uit met welk bedrag ze de adoptieweken willen steunen. Ook de kleinste bijdragen zijn welkom. Donaties aan de stichting kunnen worden overgemaakt via bankreke ning 3625.73.360 van Stichting Tesselhuus, De Koog. Als naam en adres er bij staan krijgt de gulle ge ver zo snel mogelijk een donateurs- kaart toegestuurd.Gehoopt wordt dat het zal lukken (grotere) verenigingen en bedrijven zover te krijgen dat ze een vakantieweek voor een of meer deelnemers helemaal betalen. Op nog grotere schaal dan tot dusver zullen lezingen worden gegeven door Lions- en Rotaryclubs in Noord holland door bestuursleden. Getracht zal worden ook landelijke aandacht te krijgen voor het project door het be naderen van de grote media. Wie wat wil doen voor het Tesselhuus kan al tijd contact opnemen met het secre tariaat, telefoon 327025. Jans Heijnen en Tiny Smit willen dat veel meer Texelaars en gasten donateur worden van het Tesselhuus. Ze komen daarvoor graag bij bedrijven, verenigingen en andere groepen geïnteresseerden op bezoek. (Foto Harry tja Graaf) De openbare orde blijft een zor genkindje in De Koog. Dat bleek eens te meer in het jaarlijkse over leg tussen het college van b en w en de dorpscommissie van de bad plaats, dat woensdag in dorpshuis De Hof plaatsvond. Terwijl zo'n vijf tig belangstellenden toehoorden en zich af en toe in de discussie mengden, diste voorzitter* Frits Agter een flinke lijst op van zaken die in het afgelopen seizoen alle maal mis gingen. Burgemeester Geldorp en haar wethouders en ambtenaren luisterden alles aan en beloofden één en ander aan de orde te stellen in de evaluatie gesprekken die volgende maand met (onder meer) de gemeente raad worden gevoerd. De meeste door Agter genoemde uit wassen klonken niet nieuw. Over "wildplassen', openbare dronken schap en vernielingen is al veel ge zegd en de burgemeester riep de be volking afgelopen zomer zelfs op bij overlast direct het alarmnummer 072- 5122222 te bellen, zodat de ernst van de situatie ook zou doordringen tot de regionale leiding van de politie en direct kon worden opgetreden. De dorpscommissie meende echter dat het nog wel eens ontbrak aan ade quate actie. Opgemerkt werd dat het lik-op-stuk-beleid, dat op Ter schelling zo'n succes is, op Texel kennelijk.niet werkt. Burgemeester Geldorp zag in de kri tiek aanleiding om uit te leggen hoe de politie in dergelijke gevallen te werk gaat. Wie betrapt wordt op het plassen op straat of het uittrappen 'van een lantaarnpalen moet direct 85,- betalen. Dat lijkt heel effectief, maar als beperking geldt dat zo'n maatregel volgens de wet niet mag worden opgelegd aan jongeren onder de 18 jaar zonder hun ouders daarin te kennen. Geldorp wees er boven dien op dat de schuld niet louter bij de jeugdige toeristen moet worden gelegd- 'Onze lieve Texelse jeugd weet ook van wanten.' Camping Zeekraal De conjrole op het illegaal overnach ten in auto's en campers is volstrekt onvoldoende, betoogde Frits Agter. Vooral het veldje naast het dorpshuis - in de volksmond al 'camping Zee kraal' genoemd, naar de nabijgelegen straat - stond volgens hem regelma tig vol met slapende 'weekendstap- pers', die 's nachts en 's ochtends voor fikse overlast zorgden onder buurtbewoners. Burgemeester Geldorp kon zich de ergernis van de Kogers goed voor stellen, maar zei dat de politie wel degelijk had opgetreden tegen de il legale kampeerders. Hoe vaak dat was gebeurd, wist ze niet precies, maar ze beloofde bij de evaluatie gesprekken cijfers te presenteren. Eén van de toehoorders kwam met een opmerkelijke oplossing voor de overlast. Hij stelde voor dat de poli tie de overtreders in dergelijke geval len direct naar de noodcamping over brengt en dat ambtenaren worden ingezet om hun auto er achteraan te brengen. Praktischer leek het voor stel om een greppel te graven in het veldje, zodat dit minder toegankelijk wordt voor auto's. i Piaspiramides Kritiek had de dorpscommissie ook op de zogenoemde piaspiramides die de gemeente had laten plaatsen in het dorpscentrum. Volgens Agter lopen de gebruikers ervan ook over dag 'met hun potlood te zwaaien', wat een minder aantrekkelijk gezicht zou zijn voor het winkelend publiek. Geldorp legde uit dat het een nood oplossing betrof, genomen om het 'wildplassen' tegen te gaan, en dat nog naar een definitieve oplossing wordt gezocht. Mogelijk dat die wordt gevonden wanneer wordt ge sproken over de herinrichting van de taxistandplaats aan de Nikadel. Aan de faculteit aardwetenschappen van de Rijks Universiteit Utrecht heeft de 23-jarige Sjoukje de Vries van de Hoornderweg haar doctoraaldiploma geologie behaald. Voor het afstudeer onderzoek deed zij veldwerk in de Barberton Greenstone Belt in het noordoosten van Zuid-Afrlka. Sinds twee maanden is zij werkzaam als assistent in opleiding aan dezelfde faculteit bij de afdeling sediment- ologie. Bouwbedrijf TEBO zal de tot voor kort als restaurant in gebruik zijnde kelder van het raadhuis verbouwen tot vergaderruimte en kantine. Het bedrijf was met 1 f61.563,- de laag ste inschrijver bij de aanbesteding. Voor dat geld zullen ook enkele aan passingen bij de afdeling culturele zaken en onderwijs worden uitge voerd alsmede het bouwkundig her- inrichten van de spreekkamers van de sociale dienst. Het mstallatiewerk is in handen van IBS/Oele/Schoo (f71.910,-) en de beveiligings voorzieningen worden aangebracht door RBD Beveiligingen voor f7.332,- Met de kosten van voorbereiding en begeleiding van de bouw komen de totale kosten van de verbouwing op f253.805,- Het openbaar groen dat op de plaats zou komen waar tot voor kort hotel de Koger Hoop stond, wordt voorals nog met aangelegd. Dat is niet de schuld van de gemeente, aangezien de grond (nog) eigendom is van de Hooge Raadt Groep, met wie het college in onderhandeling is over overname. Mocht de gemeente eige naar worden, dan zal waarschijnlijk geen 'strak' park worden aangelegd, maar veeleer een 'ruig' stukje natuur, dat de overgang tussen dorp en bos minder abrupt maakt. Het is wel de bedoeling dat deze grond openbaar toegankelijk wordt. Ook bestaan er plannen voor een bankje en een pad E. Neef, gedeputeerde van de pro vincie Noordholland, heeft woens dag een petitie aangeboden aan minister Borst van gezondheids zorg, waarin hij de bijzondere om standigheden voor de ambulance zorg op de Waddeneilanden benadrukt. Deze omstandigheden vragen maatwerk en daarvoor ont breken veelal de financiële midde len, aldus Neef, die het verzoek schrift samen met de Friese gedeputeerde P.A. Bijman schreef. Zij vragen de minister alsnog te zorgen 'voor een adequate finan ciering op korte termijn'. Neef en Bijman lopen met hun ver zoek vooruit op een nieuwe wijze van financieren, die per 1 januari 2000 van kracht zal worden. De nieuwe rege ling biedt onvoldoende ruimte voor alle eilanden. Bovendien komen de budgetten stapsgewijs over een groot aantal jaren beschikbaar. Wan neer daarvoor geen oplossing komt, blijven de Waddeneilanden de eerste jaren met een tekort zitten, aldus beide gedeputeerden. De minister wil regionale ambulance voorzieningen (RAV's) vormen, waarin de centrale post ambulance vervoer en de ambulancediensten uit de regio samenwerken. De aan bieders van de petitie zijn voorstan der van deze samenwerking, maar benadrukken dat de RAV's geen op- lóssing bieden voor de paraatheid op de eilanden. De gemeenteraad zal via de betref fende raadscommissie worden voor gesteld f15.000.- beschikbaarte stel len voor de vervanging van twee grote afvalcontainers. Op dezelfde wijze zal worden beslist over het ver vangen van een stoomcleaner voor f11.000,-. Misschien is het de laatste keer dat de raad met zulke vervangingsin vesteringen te maken krijgt, want het college vindt het te omslachtig. Het zou praktisch zijn als de raad een centraal krediet beschikbaar stelt waaruit het vervangen van bestaande gemeentelijke spullen kan worden bekostigd. tachtig zwaar lichamelijk gehandi capte kinderen en volwassenen voor een vakantieweek op Texel geselec teerd en uitgenodigd. Allen lijden aan een progressieve (steeds erger wor dende) spierziekte en zijn gebonden aan rolstoel. Een aantal van hen kan zelfs niet meer op eigen kracht ade men en wordt dus beademd, sommi gen zelfs 24 uur per dag. De rolstoelers van het Tesselhuus zijn in het straatbeeld een vertrouwde verschijning. Ze trekken al lang niet meer bijzondere aandacht en dat is ook de bedoeling. Het bestuur van de Stichting Texelvakantie gehandicap ten constateert met tevredenheid dat Texel steeds aantrekkelijker wordt voor (zwaar) gehandicapten. Steeds minder obstakels in dorpen en buitengebied, steeds meer uitkijk punten en andere attracties die voor rolstoelers bereikbaar zijn. De kinderen die van de vakantie weken genieten laten hun ouders thuis. Daar wordt bewust naar ge streefd want het is van grote beteke nis dat de ouders even verlost zijn van de intensieve zorg die de kinde ren dag en nacht nodig hebben Ook voor hen is het dus een vakantie week. Voorzitter Jan Bloem van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten: 'Als het mogelijk was zouden alle Texelaars zo'n vakantieweek eens van nabij moeten meemaken. Als je ziet wat een plezier die kinderen be leven ondanks de meestal uitzichts- loze situatie waarin ze verkeren. Dan te een supporter die zijn club Verde 'sn blijft aanmoedigen terwijl de ach- mtand hopeloos is en in de kantine ten vrolijk feest wordt gevierd. Zo zit Mriaan Dijksen zaterdagochtend toven op de Kampeersnol, vogels lellend die er niet zijn Hoewel elders h het land vogelaars al een lijn vor ken tussen Noordwijk en de grens net Duitsland, zodat geen trekvogel ^opgemerkt zuidwaarts kan vliegen, leeft de Vogelwerkgroep Texel beslo- '$n toch mee te doen aan de grote ngeltelling, die eens in de tien jaar Hordt gehouden. In kleine groepjes stten de vogelaars bij het Westerslag de kruising Hoornderweg- Amaliaweg, op de dijk bij Ceres en in (fe Dennen op de Kampeersnol en de Fontemsnol. Aan het begin van de ochtend werd Dijksen nog vergezeld door twee anderen, maar toen de re vert bleef neerkomen, hebben zij toch besloten de warme kachel op te zoe- ten. Aan het nut van de deelname van de fexe/se vogelaars kan getwijfeld wor den, geefi Dijksen grif toe. 'Maar het isleuk om te doen. Bovendien komen de gegevens wel weer eens van pas. Stel dat we als Vogelwerkgroep pro test willen aantekenen tegen wind molens op de dijk bij Ceres omdat ze een bedreiging vormen voor de vo gels, dan moet je wel weten om hoe veel vogels het gaat', zegt Dijksen, terwijl hij het pad een stukje afloopt om zich in de harde wind verstaan baar te kunnen maken. 'Je kunt ei genlijk moeilijk vergelijkingen maken. Er is bijna geen vogel in de lucht. Nor maal zou je zo'n telling uitstellen, maar daarvoor moet er te veel wor den georganiseerd Bovendien moe ten de meeste mensen maandag weer gewoon aan het werk.Hij lacht: 'De meeste zeldzame vogels vliegen alleen op zondag. In ruim drie uur tijd heeft hij met veel meer dan twintig koperwieken geteld, een handvol spreeuwen, een paar kramsvogels en één groep vinken. 'Dat zijn er anders honderden in be gin oktober.Tot zijn vreugde zag hij wel twee aalscholvers, een niet-alle- daags verschijnsel. 'En een paar houtduiven, maar ik weet niet of die wel aan het trekken waren. Terwijl Dijksen zijn verhaal doet, blijft de loodgrijze lucht minuten lang leeg. Plots komt er toch een vogel aan fladderen. Hij vliegt tien meter in zui delijke richting, maar wordt er dan door een zware windstoot weer twin tig teruggeworpen. 'De meeste vo gels stellen de trek wel even uit. Maar de hormonen zeggen dat ze naar het zuiden moeten en dus zijn er toch vogels die het proberen. Zo 'n beestje zit ingewikkeld in elkaar. Als Dijksen klaar is met zijn verhaal, keren we nog even terug naar de top van de Kampeersnol voor een foto. 'Kijk eens wat daar aan komt', wijst hij eerbiedig in de richting van het strand. Door de duinvalleien komt een muur van water op ons af en in snel treinvaart wordt het donker. Hij werpt een blik door zijn verrekijker, maar zware windstoten belemmeren hem die rustig voor zijn ogen te houden. Dat geldt ook voor het toestel van de fotograaf. Dan is het net of iemand een brandslang op ons richt. We ren nen naar beneden. 'Andri Binsbergen zit op de Fonteinsnol. Ze kwamen me net vertellen dat hij tijdens zware buien ook even naar beneden gaat. Als ze het maar weten! Je kunt ook Overdrijven.(Foto Joop Rorrmets) Programma dinsdag 12 oktober Veld A, mannen: 18.30 Tatenh.1-Tx. Autocent. CVI 19.15 CVI- Super de Boer Tex Autocentrale 20.00 W'tjewel-TesoSuper de Boer 20.45 OSG-Agrifirm Teso 21.30 Sportshop 2-Maarcobouw Paal 28/De Krim 22.15 Cooky's Kaps.-Paal 28/ De Krim Maarcobouw Veld B, mannen: 18.30 Wiersma Meubelen-De Krim Jozefschool 1915 Jozefschool-Sportshop Texel Wiersma Meub. 20.00 De Rival-Kees de Waal Sportshop Texel 20.45 Bar Sportlef-Keurslager Dros De Rival 21.30 B&B/vd Vis+den Boer- Zeilmakerij Keurslager Dros 2215 Sal.Mart./De Oorzaak- Smash'68 B&B/vd Vis+ den Boer Veld C, dames en mannen: 18.30 Gimsel-Question t Eierlandsche Huis 19.15 Eierl. Huis-Westerlaken Gimsel 20.00 SI. lepe de Boer-Cinema Tx Westerlaken 20.45 Durper Drup-Timmers Bak. Cinema Texel 21.30 Nokanto-Haarstudio Timmers Bakkerij 22.15 12 Balcken-Paal 9 Sportshop 2 Wedstrijdleiding- Hans en (tel. 312 339) Uitslagen 5 oktober W'tjewel-OSG 1-2; Agrifirm-Super de Boer 2- 1; Tatenhove 1-Teso 2-1; Grooten Slock- Tex Aut.C 3-0. Paal 9-Kobeko 1-2; Sportshop 2-Paal28/DeKrim 2-1PrePress Center-lenR 0- 3; Ecomare-Fitt 1-2. Nioz-Rabo 2-1; Euroase- Zandbank 0-3; SI Beverdam-Tatenhove2 3-0; DGM-12 Balcken 0-3, Zeilmakerij-Keursl.Dros 1-2, Bar Sportief-K.de Waal 2-1; De Rival- Sportshop T 3-0; Jozefschool-De Krim 3- O.Wiersma Meub.-Smash '68 3-0; Sal. Mart JDe Oorz.-B&B/vd Vis+den Boer 3-0 Zaterdag 9 oktober SV07Texel'94C1-Succes C1 13.30 Wegens het niet beschikbaar zijn van de manege wordt de Herfstrit van 'Tussen Wad en Duin' een week uit gesteld. Het festijn wordt nu gehou den op zondag 17 oktober. De start is om 13.30 uur bij Akenburg. Na af loop, rond 17.00 uur, zijn alle leden welkom om snert te eten. Opgave bij Karin Brans, tel. 06- 22147383. In manege Akenburg begint zondag begint om 9.00 uur de eerste dressuurwedstrijd van het nieuwe seizoen. De laatste ruiter start om 19.30 uur. Aan de wedstrijd nemen tachtig Texelaars uit alle leeftijds categorieën en wedstrijdklassen deel, met paarden en pony's. De jeugdraad van Gymnastiek Vere niging Texel organiseert zondag in de Beatrixzaal een instuif voor de jeugd. Voor de kinderen van groep 1 tot en met 3 is de instuif van 14 00 tot 15.15 uur. Hun ouders zijn welkom om te komen kijken. De kinderen uit groep 4 tot en met 8 kunnen van 15.30 tot 16.45 uur gymmen. 'Dit prachtige werk moet natuurlijk doorgaan. Daarom willen we graag op pad om meer geld bij elkaar te krijgen.' Jans Heijnen en Tiny Smit gaan zich op bijzondere wijze in spannen voor het Tesselhuus, het vakantiehuis voor zwaar gehandi capten in De Koog. Ze gaan de boer op om donateurs te werven zodat het financieel mogelijk blijft om door te gaan met het organise ren van vakantieweken. Meer geld is hard nodig want voor het bekos tigen van deze zogenaamde adoptieweken moesten het afgelo pen seizoen de reserves worden aangesproken. De donateursactie valt samen met het 17,5-jarig bestaan van de Stich ting Texel-vakantie Gehandicapten, waaronder het Tesselhuus ressor teert. Een van de belangrijke activi teiten van de stichting is het organi seren van elf vakantieweken voor mensen met een ongeneeslijke spier ziekte, zeven voor kinderen en drie voor volwassenen. Per week doen acht deelnemers mee die worden begeleid door vrijwilligers en een ver pleegkundige. De kosten per week per deelnemer plus begeleider be dragen f1.404,50, alles inbegrepen. Tijdens het verblijf in het totaal aan gepaste en onlangs nog gereno veerde Tesselhuus genieten de deel nemers een zo 'normaal' mogelijke vakantie met allerlei uitstapjes. Ze krijgen een rondvlucht boven Texel aangeboden, gaan varen met een garnalenkotter, maken een tocht met een huifkar naar het strand, bezoeken musea en de disco, pikken een ter rasje, doen boodschappen en gaan - als het kan - zelfs baden in zee. Bij het huis zelf is eens per week een barbecue en aan eten en drinken vanuit een altijd volle provisiekast is geen gebrek. De hele week beschikt de groep over een aangepaste tou ringcar waarmee de uitjes naar di verse delen van het eiland worden gemaakt. Het Tesselhuus is een initiatief van de Rotaryclub en de Lionsclub van Texel. Beide clubs zorgen ook voor een deel van de benodigde financiën: door middel van de bekende Lionsveiling en de al even bekende actie 'Geef ons de zak' die dinsdag a.s. weer wordt gehouden. Beide clubs zijn met elk vier personen in het bestuur vertegenwoordigd Daarin zitten ook twee afgevaardigden van de gezamenlijke Texelse vrouwen verenigingen, tegenwoordig Jans Heijnen-van't Veer en Tiny Smit- Zoetelief. Aan het bestuur is een ad viseur verbonden van de Vereniging Spierziekten Nederland. In overleg met deze organisatie worden elk jaar

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5