■B Vraag naar gitaren oud-Texelaar Kuip Een koe die geen gras eet Lovende reacties op twaalfde Bluesfestival Rabobank S E Agenda TEXELSE COURANT <0 Inschrijftermijn verhaal verlengd Wandelen ten bate van gehandicapten W^at ik zeggen wou. Verloedering van Texel Drankrijder Opvoeden vanuit de Bahai-visie Hoofdwond bij val met fiets Het Kaasschuurtje alleen 's morgens de hele week geopend IIIIIII1IIIII1IIIIIIM Neerlands origi neelste platenbon de draaimolen Voor een echte Saté en een door U zelf te tappan glas wijn Taveerne „de twaalf balcken" teso Excursie door Den Burg Ploeg- kampioenschap Medium in White Eagle Astrologie Nieuwe stenen voor Traanroeier DINSDAG 12 OKTOBER 1999 i Big Steve en zijn Blues Attack gingen erin café In den Grooten Slock stevig tegenaan. Uitpuilende zalen, muziek van hoog niveau en groot enthousiasme bij de muzikanten. Het twaalfde Texelse Bluesfestival is een enorm succes geworden. Al op vrijdag was de be langstelling enorm In de kleinere za len was het de hele avond gezellig druk, terwijl Question Plaza al ge staag volliep tijdens het optreden van Cindy Peress. die het voor programma van de Bmtangs ver zorgde. Veel indruk maakte Will Sophie, de gitarist van haar begeleidingsband, die zich volgens (Foto March H&;neo) de kenners bewees als één van Neerlands beste bluesmuzikanten. Het optreden van de oude mannen zelf was vervolgens om de vingers bij af te likken. Enig minpuntje was dat ze door een technische tegenslag een half uur later begonnen dan ze zelf hadden gepland. De meeste toe schouwers bleven echter graag wachten. De reacties waren zaterdag bijna unaniem lovend. Die golden met name ook de optredens in de cafés. Big Steve's Blues Attack deed goede zaken in de Grooten Slock, terwijl Mick Clarke en zijn band het publiek in De Zwaan om hun vingers wonden. In de Twaalf Balcken gingen de Bluesmasters tot op de bodem. Hoe wel hun naam anders deed vermoe den, had de vrolijke rock 'n' roll met blues niet zo gek veel te maken, maar dat kon maar weinigen deren. De saxofonist van de groep voelde de sfeer haarfijn aan en beklom op een gegeven moment de bar om de toe schouwers nog wat verder op te zwe pen. Die wilden wel swingen, maar moesten zich wegens het gebrek aan ruimte beperken tot een paar olijke sprongen op de plaats waar ze ston den. In De Lindeboom waren op een paar vierkante meter vier bands actief.. In het bomvolle Question Plaza toonden Magic Frankie en later Drippin' Honey een enorme gedrevenheid, terwijl de River Zydeco Band in het grand café blues versmolt met Mexicaanse en Franse klanken. De liefhebbers van 'echte' blues haalden hun hart op in de tussenzaal van De Lindeboom, waar het iets rustiger was en Calvin Jackson en zijn Mississippi Bound hun gevoel lieten spreken De ver scheidenheid tekende het festival. Door de grote belangstelling - voor aal door het enorme aantal Texels inzendingen - is de inschrijftermijn voor de verhalenwedstrijd van Kinderjungle in Hoorn verlegend tot 15 oktober Tot die datum mogen verhalen gestuurd worden naar Post bus 9. 1620 AA in Hoorn. Een jury bestaande uit verschillende leraren, schrijvers en journalisten zal de inzendingen beoordelen en een winnaar aanwijzen. Woensdag 13, zaterdag 16 en zondag 17 oktober zal een aantal verhalen worden voorge lezen, de prijsuitreiking vindt plaats op zondag 17 oktober om 15.00 uur in Kinderjungle in Hoorn. Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt zondag een herfst- wandeltocht. De opbrengst van het evenement is bestemd voor de paardensport voor gehandicapten. Er wordt tussen 13.00 en 14.00 uur ge start in hotel de Pelikaan aan de Pelikaanweg. De afstanden zijn 5,10 en 15 kilometer. Kosten: 5,-. Aan melden en mschnjven kan alleen zon dag Het finish-lokaal sluit om 18.00 uur. Hier kan ook worden ingeschre ven voor de najaarswandeling die zondag 7 november in Oudeschild wordt gemaakt. Informatie: Ben Roest, tel. 314451 Parkeren bij Sonnevanck, een schuur achter het Torenhuis, Dallashekken bij een stolpboerderij Maar ook: steeds weer nieuwe, grote landbouwschuren in het cultuurland van Texel en hotels in de duinen bij De Koog, allerlei gedoogsituaties die het eiland er niet mooier op maken Gelukkig worden meer Texelaars en toensten zich bewust van de verloe dering van mooi Texel. Jarenlang le ken wij bijna de enigen die zich er druk over maakten. Wie maakt de bouw van al dat lelijks nu eigenlijk mogelijk? Het gemeente bestuur van Texel, dat steeds meer het belang van het beschermen van de natuur en landschap met de mond belijdt. Maar dat in het kader van het bestemmingplan buitengebied min of meer weigerde adequate regel- voenng door te voeren Van besturen met een vooruitziende blik is geen sprake. En hoe zit het met windmolens in het landschap langs de kust? Wat blijft er over van het silhouet van het waddeneiland Texel? Het wordt tijd dat de verantwoorde lijkheid van landschaps- en milieube scherming op Texel wordt opgepakt door diegenen, die hem horen te dra gen: de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders. Werkgroep Landschapszorg Texel Een 39-jarige automobilist uit Am sterdam werd zondag om 21.30 uur op de Postweg nabij De Cocksdorp gecontroleerd op alcoholgebruik. Hij bleek anderhalf maal meer dan de toegestane hoeveelheid drank te hebben génuttigd. Hij kreeg een be keuring en mocht tot middernacht zijn auto niet besturen. Orthopedagoge Corrie Joubert uit Dalfsen houdt zaterdag 23 oktober in dorpshuis De Hof in De Koog een le zing over opvoeding vanuit de Bahai- visie. Na afloop .kan er van gedach ten worden gewisseld. Belang stellenden zijn welkom vanaf 20.00 uur. De toegang is gratis. Een 44-jarige vrouw uit De Koog liep zaterdag een hoofdwond en schade aan haar rijwiel op toen haar fiets stuur en dat van een naast haar rij dende dochter in elkaar haakten en het slachtoffer ten val kwam. De wond kon ter plaatse worden behan deld. Het ongeva' gebeurde 's mid dags even na half vier op het fietspad langs de Postweg. (Foto Joop Rommels) Oud-Texelaar Henk Kuip (links) in de kleedkamer bij de Bintangs. Met ingang van 4 oktober 1970 wordt de opcnlngitijd van de zitting DE KOOG alleen op de woenadagmorgen van 9 tot 12 uur. In oktober 1976 werd 'in opdracht van de firma gebroeders Kooiman een tunnel onder de Oosterender- weg gemaakt'. De tunnel was be doeld voor de circa zeventig koeien van de firma, die dagelijks enkele malen de weg moesten oversteken om te worden gemolken. 'Dat gaf nogal wat ongerief en onveiligheid. Als de koeien de weg overstaken, moest het verkeer wachten. Onder de wachtenden bevond zich enige tijd geleden een van de leden van de familie Dros van Harkebuurt. Deze merkte gekscherend tegen Kooiman op dat deze zijn koeien maar moest opruimen. Waarop Kooiman ant woordde dat hij met evenveel recht kon verlangen dat Dros een tunnel tje voor hem zou aanleggen...Dat was niet tegen dovemansoren ge zegd en de tunnel kwam er, ge maakt van betonnen duiker elementen. 'Deze hebben een inwendige hoogte van 1.85 meter zodat mensen er nog in kunnen lo pen en komen op een diepte van ongeveer vier meter Er is reke ning gehouden met het fietspad dat langs de Oosterenderweg zal wor den aangelegd. Het hele tunnel traject strekt zich uit tot 47 meter Volgens de Texelse Courant waren er nog wel meer veehouders die een tunnel zouden kunnen gebruiken, maar door het wegvallen van de subsidieregeling was uitvoering hoogst onwaarschijnlijk. Maar 'het zou kunnen dat de tunnel (de enige in noordelijk Noordholland) wel een voorbeeld is voor de gemeente, die in een behoefte zou voorzien als iets dergelijks bij enkele Pontweg- kruismgen zou worden aangelegd ten dienste van schoolgaande kin deren 'In kringen van de KNZHRM en kust wacht' heerste 'grote verontwaardi ging over een vals noodsein dat ongerustheid en een vergeefse zoekactie tot gevolg had Een onbe kende, zich 'm.s. Panter' noemende zender vroeg herhaaldelijk om drin gende hulp omdat men zinkende was. 'Er werd geen positie opgege ven maar Schevemngen Radio liet onmiddellijk vanuit Goes en Hooge- zand een kruispeiling uitvoeren die grofweg een positie even ten zuid oosten van Vlieland opleverde. Noch Kustwacht Eierland, noch een Neptune van de marine, noch de uitgevaren strandreddingboten van De Cocksdorp en Vlieland konden iets bijzonders ontdekken. 'De onge rustheid duurde echter voort, want- het was uiteraard met uitgesloten dat een boot met man en muis was vergaan. In de dagen erna, toen bleek dat geen enkel schip was ver mist, moest de conclusie worden getrokken dat een onbekende zend amateur een hoogst bedenkelijke grap heeft uitgehaald. Het nood sein werd ontvangen op het moment dat de bij Petten op de dijk gelopen Texelse kotter al de aandacht van het reddingwezen opeiste Het bestemmingsplan 'Buiten gebied' hield ook de gemoederen bezig. Met name het kamperen bij de boer was onderwerp van (veel) discussie in de diverse hoorzittin gen, Als de boeren geen tenten op hun erf mogen hebben, zullen ze logies met ontbijt verstrekken en daar kan niemand iets tegen doen Een term als 'bio-industrie voor toeristen' 'zoals die in De Koog en omgeving mogelijk wordt gemaakt) was plotseling gemeengoed terwijl een van de aanwezigen de voorde len van het kamperen bij de boer wel heel kernachtig uitdrukte. 'Zo'n koe tje erbij dat geen gras eet, zou best fijn zijn. Gevraagd per 1 oktober a.s. voor ons nieuw te openen hotel in De Koog EEN MEISJE in de Kogerstraat is vanaf 4 oktober vindt je op Texel. In dus, dat is duidelijk. Van 18 t'm 22 oktober worden geen particuliere j wassen behandeld, wegens- vakantie. Hotels gaan gewoon door. WASSERIJ „TEXEL" un xin xin xw xm u.i xin C liit is een etentje. g Uit is „De Fuik" in De Waal. lil is (02228) 2578. q Uit is ook goed voor U! c Z Woensdags gesloten. 4 FIT UIT UIT UIT UIT UIT UIT Een gitaar die aanvoelt als een Fender en klinkt als een Qibson. Het is de droom van menig gitarist, die zich echter gelijk zal realiseren dat voor een dergelijk instrument een paar centen moeten worden neergelegd. Voor de meeste ama teurs blijft het daarom bij een droom, maar er zijn (semi-)profes- sionals die er wél veel voor over hebben om topkwaliteit in handen te hebben. Zoals bijvoorbeeld de Bintangs, die hun gitaren geheel op maat laten maken. Bouwer is Henk Kuip, een oud-Texelaar. Hij is een opvallende gast in de kleed kamer van de Bintangs. Terwijl hij met de muzikanten af en toe een paar woorden wisselt over het concert dat op punt van beginnen staat, haalt hij met organisator Jan Koomen herin neringen op aan de tijd dat ze samen bij Texelse Boys voetbalden. De ach ternamen van de rooms-katholieke gezinnen somt hij achter elkaar op, maar veel voornamen is hij vergeten. 'Kick Smit is secretaris van het Blues Festival? Die naam komt me bekend voor, maar ik kan zo geen gezicht voor me halen. Heeft die met in het eerste van de Boys gevoetbald? Ja, de Smities waren erg actief binnen de club, dat herinner ik me wel.' Henk Kuip werd in 1950 geboren op boerderij 'Op Ruimte' aan de Wester- weg, waar nu zijn broer Gerard en diens zoon Alphons boeren. Ook makelaar Paul Kuip is een broer van hem. 'Ik ben in 1967 naar de overkant gegaan. Ik woon in Heemskerk. Na tuurlijk kom ik nog wel eens terug, maar met erg vaak. Ik kon het eiland makkelijk loslaten. De Bintangs ken ik al dertig jaar. Ik ga geregeld naar hun optredens. Toen ik hoorde dat ze op Texel zouden optreden, leek het me leuk met ze mee te gaan.' Kuip kent de Bintangs op verschil lende manieren. Met verschillende leden en oud-leden speelde hij sa men in bluesbands en gitarist Jan Wijte is een collega van hem op een basisschool in Beverwijk, waar Kuip internbegeleider is en in die functie leerlingen (en hun docenten) bege leidt die uit de boot dreigen te vallen 'Op onze school zijn we daar behoor lijk ver mee. Petra Schut van de Thijsseschool was onlangs bij ons op bezoek om te horen hoe wij dat aan pakken. Het was heel toevallig, dat zij op een Texelse school werkt en ik oorspronkelijk van Texel kom. Bin nenkort ga ik trouwens naar het ei land om andere collega's te informe ren.' Zijn grote hobby, zelf gitaren maken, beoefent Kuip sinds een jaar of vijfen twintig 'Zoiets doe je niet van de ene Dinsdag 12 oktober Bij de Witte Engel begint om 14.00 uur een cursus glasverfkaarten maken. Informatie, tel. 310387 In EcoMare begint om 20.00 uur de algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Rabobank Texel U A. Na de pauze houdt Jan Kuiper, directeur van EcoMare, een korte inleiding met daaropvol gend een rondleiding door het mu seum. In Cinema Texel draaien Star Wars (20.00 uur) en Black cat, white cat (20.30 uur). Woensdag 13 oktober Vanaf 10,00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Opgave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel. 314956. Bij de Witte Engel kunnen cursis ten vanaf 14.00 uur leren roosjes maken. Peuterspeelgroep 't Sterrekmd houdt om 20.00 uur in het peuter gebouw aan de Gasthuisstraat 55 in Den Burg een informatieavond voor ouders en andere belang stellenden. In Cinema Texel draaien Jungle Jack (13.30 uur), Star Wars (13.30, 16.00 en 20.00 uur) en Black cat, white cat (20.30 uur). Donderdag 14 oktober Om 10.00 uur start in Vakantie centrum De Krim het symposium over Duurzaam Toerisme. Alle plaatsen zijn gereserveerd. Open baar toegankelijk is wel de beurs in De Kiekendief over dit onder werp, waar de laatste technieken op het gebied van milieubesparing zijn te zien. Bij de Witte Engel begint om 13.30 uur een cursus 'stempel kaart met 3D' en 20.00 uur een cursus beren maken. Informatie, tel. 310387. Om 14.00 uur begint vanuit 'De Schuilhut' achter de NH-kerk van De Koog een historische route en kerkentocht. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen door- gaans met anderen meerijden. Vanaf 20.00 uur komt de afdeling stambomen van de Historische Vereniging bijeen in 'Tusse de Banke' op de Groeneplaats In Cinema Texel draaien om 18 30 en 21.30 uur Star Wars: episode I, The Phantom Menace en om 18.45 en 21.45 uur Runaway Bride. Vrijdag 15 oktober Het Zeemanskerkje in Oude schild is van 14.00 tot 17.00 open ter bezichtiging. Bij de Witte Engel begint om 19.30 uur een cursus wolschilderen. In formatie, tel. 310387. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 20.00 uur de eerste zit ting van het open Texels bridge- kampioenschap In jongerencentrum Time Out be gint rond 20.00 uur een optreden van de Texelse garagepunkband FFF. In Cinema Texel draaien om 18.30 en 21.30 uur Star Wars: episode I, The Phantom Menace en om 18.45 en 21.45 uur Runaway Bride. Teso vaart vrijdag en zaterdag tus sen 9.35 uur vanaf Texel en 16.05 uur vanuit Den Helder met twee boten. Vrijdag worden in Den Hel der tussen 10.00 en 13.00 uur en op Texel tussen 13.00 en en 15.00 uur wachttijden tot een half uur verwacht. Hoogwater te Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 18 oktober op om 08.08 uur en gaat onder om 18.39 uur 17 oktober eerste kwartier; 19 oktober doodtij 12 10.45 en 23.00 u. 13 11.14 en 23.30 u. 14 11.34 en 23.45 u. 15 12.00 en - u. 16 0.20 en 12.10 u. 17 0.40 en 12.30 u. 18 1.20 en 13.40 u. 19 2.30 en 14.45 u. op de andere dag, dat ontstaat lang zamerhand.' Hij verwierf er een be hoorlijke faam mee. 'Ik heb instru menten gemaakt voor de bassist van Fay Lovsky en voor de gitarist van cabaretier Tineke Schouten. Het zijn vooral gitaristen met speciale wen sen. Ik ben nu bezig een gitaar te bouwen voor Gus Pleines, de zanger van de Bintangs. Hij wil zichzelf bij sommige nummers kunnen begelei den, maar heeft heel kleine handen. Dus maak ik een viersnarige gitaar voor hem. Vroeger bouwde ik ook gitaren voor muzikanten die niet zo veel geld hadden. Maar tegenwoor dig heb je voor vijf- of zeshonderd gulden al een fantastisch instrument. Mij kost het ongeveer twee maanden om er één te bouwen. Iemand die er één wil hebben die niet meer dan duizend gulden mag kosten, moet niet bij mij zijn. Zo'n gitaar kost toch gauw vijfentwintighonderd tot drie duizend gulden.' Jack van Schie en Han Wijte, de gitaristen van de Bintangs, hebben beiden verschillende gitaren van Kuip. 'De één heeft er drie, de ander twee. De kunst is om goed hout te vinden. Twee van hun gitaren heb ik gebouwd van Texels hout, dat ik had gekocht bij Han Bakker, de timmer man uit Den Hoorn. Hij is de schoon vader van mijn broer Gerard. Het is mahonie, een heel mooi soort hout.' Ook zijn eigen gitaar heeft Kuip uiter aard zelf gebouwd. Hij speelt ermee in een band, '5beau4' genaamd. 'We spelen veel blues, maar ook soul en nummers uit de jaren zeventig. Met Jan Koomen heb ik afgesproken dat we ook maar eens op Texel moeten spelen. Wanneer dat precies gaat gebeuren, weten we nog niet. Maar het lijkt me erg leuk om eens op m'n eigen eiland te spelen.' In de herfstvakantie verzorgt Gelein Jansen drie wandelingen door de oude dorpskern van Den Burg, die onder meer voeren langs het vroe gere weeshuis en het park. De excur sies beginnen en eindigen in De Lindeboom, waar de historisch kel der, het vroeger Schoutshuis en het monumentale kamerschot uit Brakenstein worden bezichtigd. De rondleidingen worden gehouden op de woensdagen 20 en 27 en op zon dag 24 oktober, steeds vanaf 15.00 uur. Kosten voor deelname bedragen ƒ10,- (inclusief koffie en gebak), op gave en inlichtingen bij De Linde boom, tel. 312041. De oud-leerlingen van de Lagere Landbouwschool organiseren zon dag op het land van Marco en Kees Vlaming aan de Schorrenweg/ Zwinweg de Texelse kampioen schappen ploegen. Tussen 13.00 en 16.00 uur laten agranérs met gewone ploegen en de leden van de OTMV met hun oude trekkers en ploegen zien wat zij in huis hebben. Verder is er een behendigheidswedstrijd met tractoren en presenteren de Texelse mechanisatiebedrijven zich. Die zor gen er trouwens ook voor dat de grond na afloop weer netjes geëga liseerd wordt. Voor opgave met gewone ploegen: Marc van Heerwaarden, tel. 32 26 02 of Anton Bakker, tel. 31 97 02. De stichting White Eagle heeft zon dag een bijeenkomst onder leidn van medium Margriet Boskers. He',i de bedoeling dat het medium ga; werken met door de mensen meege brachte bloemen. Er wordt begonn# om 14.00 uur; de zaal aan het ScM derend 19 is een half uurtje voor aan vang open. Bij Isis op de 'Weezenplaats', word in november een cursus astrologe gegeven, waarin aandacht voor di basiskennis die noodzakelijk is voc het interpreteren van een geboorte horoscoop (planeten, tekens en hui zen). De cursus beslaat twaalf avon den, te beginnen op 4 november on 19.00 uur; deelname kost ƒ300, Voor aanmeldingen en inlichtingen Isis, Doolhof 3, tel. 313085. V.r.. WA »v, Met behulp van de telekraan van Meijert Boonzi/n woensdag twee 'set/es' molenstenen op de eerste verdieping van De Traanroeier naar binnengebracht. Volgens verwach ting leverde dat weinig problemen op. De moeilijkheid is echter dat de ste nen - twee van 1200 en twee van 1350 kilo - vogrze geïnstalleerd kun nen worden nog een etage hoger moeten, een klus die moet worden geklaard met takels en handkracht. Dat de medewerkers van moien- werkersbedrijf (en leverancier) Vaai uit Aalten en van het Maritiem éj Jutters Museum daarbij de nodigt zweetdruppeltjes zuilen plengen 1 staat wel vast. J Overigens verloopt de restaurst1! naar wens. Vier in slechte staat veil kerende vlakken zijn van nieuw rti voorzien. Het bedrijf van Axel We' steen gebruikte daarvoor 1200 bos sen riet. Het riet op de andere we* ken zag er nog heel redelijk uit en of voorlopig zitten. Bedoeling is dat gerestaureerde molen nog dei' maand wordt opgeleverd.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2