Voortvarende start Natuurmaand Texel 'Strand lijkt wel een vuilnisbelt' Duurzaamheid blijkt bindmiddel Burgemeester opent Texelpark in Georgië Heyne en Daalder gaan kauwgom met ijs te lijf EÉbIIisSI Gemeente verwerpt klacht Noviteit uit VS gehaald Stemming verdeeld f Texelse TEXELSE^ couRANT Clusterbommen Vliehorsrange Info-avond peuters Verkoop speelgoed en kinderkleding Zeemanskerkje Burgemeester incognito Jelleboog pakt eerste dartwinst TEXELSEpCOURANT Adverteren? Gemeente wacht met verharding terrein Garagepunk in Time Out DINSDAG 12 OKTOBER 1999 Er zal wel stevig gedebatteerd worden. Als tien ideeën het halen, ben ik al tang tevreden', sprak Nettie van de Brake vorige maand. Zij is aangesteld door de werkgroep Duur zaam Toerisme om de Natuurmaand Texel op poten te zet ten. Afgelopen week kwamen de deelnemende organisa ties op De Krim bij elkaar. Ondanks belangentegen stellingen bleven verhitte discussies uit en tien ideeën hebben het inderdaad gehaald. Die worden in werkgroepen verder uitgewerkt. De Natuurmaand, die volgend jaar mei wordt gehouden, staat op de rails. Buiten het hoogseizoen meer en an dersoortige toeristen (natuurlief hebbers) naar het eiland trekken, en beleving en bewustzijn van natuur waarden versterken, zodat het besef doordringt dat natuurbehoud van groot belang is. Dat is het tweeledige doel dat de werkgroep Duurzaam Toerisme nastreeft met de Natuur- De Belgische Luchtmacht werpt deze eek tussen 10.30 en 11.00 uur da gelijks maximaal twee zogenaamde dusterbommen af op de Vliehors range. Het geluidseffect van deze bom, die uit een verzameling kleine bommetjes bestaat, is naar verwach- iing gering. Op Texel is een meetpost hgericht, bemand door personeel ran de Luchtmacht en TNO. Voor eventuele klachten kan contact wor den opgenomen met de Staf Voor- üchting vliegbasis Leeuwarden, tel. 058-2346700 of het algemeen (gra ss) klachtennummer van de Lucht macht 0800-0226033. De Vrije Peuterspeelgroep 't Ster skind houdt morgen een informatie rond. Ouders en grootouders van laby's en peuters, en verder iedere elangstellende zijn om 20.00 uur ielkom een kijkje te komen nemen in iet peutergebouw aan de Gasthuis- Iraat 55 in Den Burg. maand Texel, die de leuze 'In het voetspoor van Jac P Thijsseheeft meegekregen. Het economisch be langrijke toerisme en het natuurbe houd vormen een spanningsveld, maar uiteindelijk blijft van toerisme weinig over als de natuur het onder spit delft Met die gedachte in het achterhoofd zou samenwerking tus sen de toeristische sector en natuur beschermingsorganisaties mogelijk moeten zijn, dacht de werkgroep. Van de Brake vroeg beide 'kampen' ideeën aan te dragen voor de Natuur maand; ideeën die toeristen trekken en vermaken, maar waarbij aan de randvoorwaarden van duurzaamheid wordt voldaan; respect voor de na tuur, rekening houden met de gevol gen voor het milieu. Medewerking was er genoeg - 35 ondernemers, natuurclubs en (semi) Bij de Vrije Peuterspeelgroep 't Sterrekind wordt zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur een verkoop van twee dehands kinderkleding en speelgoed gehouden Wie kleding en speel materiaal wil inbrengen kan daarvoor vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur te recht in het gebouwtje bij de Vrije School aan de Gasthuisstraat De artikelen moeten zijn voorzien van prijsjes. Twintig procent van de op brengst komt ten goed aan de peuterspeelgroep, de rest is voor de inbrenger. Voor meer informatie' Erica Waaijer, tel. 31 04 14. overheidsinstellingen hadden meer dan 80 ideeën aangedragen - maar of er een gemene deler was te vinden die ook tot concrete samenwerking kon leiden, moest maandag op De Krim blijken. Het was kiezen of delen: Om oeverloze discussies te voorko men kregen alle 27 aanwezige groe peringen vijf groene ('ja') en vijf rode stickertjes ('nee') uitgereikt, die zij bij de opgehangen waslijst aan voorstel len mochten plakken. Opvallend ge noeg werden nauwelijks rode stippen geplakt. Alleen het plan om een mountainbiketocht over het eiland te organiseren, kreeg meerdere afwijzin gen. Na een korte discussie werd de tocht vervolgens van de lijst ge schrapt vanwege strijd met het duurzaamheidprincipe. De tien voorstellen die minimaal vijf groene stippen kregen, worden uitge werkt door werkgroepen waarin meerdere organisaties samenwer ken. Zo slaan de Vogelwerkgroep, vakantiecentrum De Krim en St. Donatus de handen meen om een spannende en educatieve overle vingstocht op het wad te organiseren, en ontwerpen de VW, IVN en de werkgroep Landschapszorg een fietsroute langs verschillende Hoewel het seizoen alweer een poos voorbij is, blijkt er nog steeds volop belangstelling te bestaan het Oude- schilder Zeemanskerkje te bezichti gen. Om die reden is besloten het gebouw ook vrijdag 15,22 en 29 ok tober open te stellen. Dat gebeurt steeds van 14.00 tot 17.00 uur. Er worden allerlei handwerken te koop aangeboden. I '-rrv. jDmpnÉl - T-» JS* Eg» De fietsroute langs verschillende landschapstypen voert ongetwijfeld ook door het glooiende Hogeberggebied. landschapstypen. De WLTO en de voor mei of later in het jaar op de (Foto Bad Bosch) gemeente bedenken een fietstocht waarbij deelnemers onderweg bij zowel grodtschalige als 'natuurlijk' werkende agrarische bedrijven een kijkje kunnen nemen. EcoMare en de Rabobank bedienen landlopers die van wad naar duin willen sjouwen. Verder worden lezingen en excursies rond het thema 'het weer op Texel' en het waterbeheer voorbereid, en ge ven kunstenaars workshops natuur fotografie en 'schilderen in de natuur'. De werkgroepen hebben tot januari de tijd om de ideeën zelfstandig vorm te geven. Maar daarmee is de koek nog met op. Natuurgerichte activiteiten die toch al agenda stonden, krijgen 'een mooie strik' omgebonden: het logo dat voor de Natuurmaand is ontworpen. Ook die profiteren zo van de goodwill die de Natuurmaand oplevert Alle eve- Mensen die de burgemeester hebben nementen worden in een program- herkend terwijl ze afgelopen zomer makrant gepresenteerd, die onder incognito vakantie vierde en als be- toeristen wordt verspreid. Logies- Wlis daarvoor een visitekaartje kre- verstrekkers kunnen met speciale 9en' wordt verzocht contact op te arrangementen op de Natuurmaand nemen me* het bureau bestuurs- inhaken, De Natuurmaand Texel wordt behalve volgend jaar ook in 2001 en 2002 georganiseerd. Na drie keer moet duidelijk zijn of het haalbaar is er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken voorlichting op het gemeentehuis. Jelleboog heeft de eerste overwin ning behaald op een nieuwkomer op het dartfront, de Zwaan Texel Kites. Het niveau van beide teams ontliep elkaar niet veel, wat tot gevolg had dat de wedstrijden tot het eind toe spannend bleven. De meeste partijen eindigden in 2-1 Beide teams konden tot en met het laatste spel in de laatste partij nog winnen, maar Jelleboog won de be slissende leg en behaalde een 5-3 overwinning. In 't Cafeetje te Ooster end werd het tweede huisteam met de neus op de feiten gedrukt door de spelers van het eerste team uit Oosterend. Het werd een 7-1 over winning voor het vlaggenschip. Al leen Johan Eldering behaalde voor het tweede team een punt door van dartgoeroe Wim de Kort te winnen. De dames van Dcafe konden de spe lers van Slock 3 geen punt ontfutse len, zodat het een 8-0 overwinning werd voor de darters uit Den Burg. De andere wedstrijden werden in ver band met het bluesweekend uitge steld. Programma: Zwaan Texel Kites-Slock 2; W'tjewel 2- J'elleboog; Cafeetje 2-Cafeetje 6; Cafeetje 7- Zwaan 2; Cafeetje Bulldogs-Cafeetje 1, Slock 3-Cafeetje Ver3t; Zwaan 1 -W'tjewel 1 Geldorp wil binnenkort de prijzen uit reiken en verzoekt om die reden de 'winnaars' zich bekend te maken. Het telefoonnummer dat tot uiterlijk don derdag kan worden gebeld, is 36 21 50. Langeveld en de Rooy SplnbaanS, tel. 35 26 00, fax 31 4111. Geopend tijdens kantooruren. Op een wandeling van paal 9 naar de Hors overviel ons het gevoel alsof we op een vuilnisbelt liepen', schrijft het echtpaar Schippers uit Dronten aan de Texelse gemeente raad. De familie verzoekt de ge meente meer aan het schoonhou den van de stranden te doen en voelt zich bekocht omdat de toe risten wel veel belasting moeten betalen maar het geld niet gebruikt wordt om dé Texelse trekpleister netjes te houden. De gemeente vindt dat zij genoeg doet en ant woordt dat er ieder jaar zes ton wordt besteed aan de strand- recreatie. Dat is 20 procent van de opbrengst van de toeristen belasting. Het echtpaar Schippers komt al jaren twee keer per jaar naar Texel en wan delt elke dag zo'n 25 kilometer, waar van grote stukken langs het strand. Dit jaar waren de Schippers in mei en |uni 14 dagen op het eiland. Het viel hun op dat er erg veel rommel lag: 'Dat was" het geval langs uw hele kust. In juni waren er al heel veel va kantiegangers, maar van een poging er/ëfs leuks van te maken was niets te zien.' Zi| beseffen dat bijna alle rotzooi uit tee afkomstig is en dat het lastig is die op te ruimen. 'Maar dat betekent nog niet dat u de toerist op een vuil nisbelt kunt laten recreëren. Al wan delend maakten wij een een reken sommetje van de toeristenbelasting en voelden ons steeds bozer worden over de troep waarop wij geacht wor den een vakantiegevoel te krijgen. Ergens houdt dit gevoel eens op.' Het strand is in beheer en onderhoud bij Rijkswaterstaat, maar desalniette min maakt de gemeente de stranden twee keer per jaar schoon. Dat het echtpaar met name richting de Hors veel rommel aantrof, ligt voor de hand: de schoonmaakbeurt gaat vanaf paal 9 richting paal 33. 'Dit jaar is hier op 31 mei mee begonnen. Het doel is de recreatieve strand- gedeelten van alle vuil te ontdoen en de tussengelegen gedeelten te zuive ren van grof, onnatuurlijk afval, meestal aanspoelsel', antwoordt het college op de klacht. 'Afhankelijk van de noodzaak wordt deze ronde tij dens het seizoen herhaald, dit jaar half juli.' Verder wijst het college op de 200 afvalbakken die de gemeente plaatst en leegt, en de verplichting van paviljoenhouders om het strand voor hun paviljoen en strandhuisjes schoon te houden. 'Wij durven dan ook gerust te stellen dat de gemeente zich alle moeite getroost om de strandrecreatie zo aantrekkelijk mogelijk te maken. U zult dan ook begrijpen dat wij de stel ling dat de gemeente Texel (tijdelijke) bewoners op een vuilnisbelt laat recreëren, verre van ons werpen', zo besluit het college. In gezelschap van enkele andere Texelaars vertrekt burgemeester Joke Geldorp maandag 18 oktober naar Georgië. Ze zal er negen da gen blijven op uitnodiging van bur gemeester Vano Zodelava van de hoofdstad Tbilisi en een naar Texel genoemd park officieel in gebruik stellen. Dat gebeurt op de jaar lijkse feestdag 'Tbilisoa', de dag van Tbilisi. Toen 15 jaar geleden een groep van 200 Texelaars een bezoek bracht aan het toen nog tot de Sovjet-Unie be horende land, deed de toenmalige burgemeester J. Engel vaart het voor stel om een weg of straat in Georgië naar Texel te noemen, zoals er op Texel ook een Georgiëweg is. Het idee viel in goede aarde maar om al lerlei redenen gebeurt het nu pas en krijgt zelfs een heel park de naam van het eiland waarmee veel (oudere) Georgiers zich verbonden voelen als gevolg van de opstand van 1945. Naar verluidt is bij de feestelijke plechtigheid een 700 leerlingen tel lende school uit de buurt betrokken. De leerlingen (6-16 jaar) maken in wedstrijdverband werkstukken en kunnen daarmee prijzen winnen die beschikbaar zijn gesteld door het Nederlandse consulaat in Tbilisi. De delegatie brengt verder een tegenbezoek aan patriarch llja II die in mei van dit jaar op Texel was. Ver der is een ontmoeting gepland met mevrouw Shevardnadze, echtgenote van de Georgische president en voor zitter van de humanitaire organisatie 'Georgische Vrouwen voor Vrede ën Leven'. Voorts vermeldt het reis programma bezoeken aan een wees huis, verpleeghuis en mogelijk een gevangenis. In de plaats Bortzomi zal kennis worden gemaakt met een restaurant dat naam Texel draagt. De Texelaars komen niet met lege handen. Maria de Graaf van de stich ting Texel Georgië Kontakt is de af gelopen bezig geweest met het ver zamelen van kinderkleding, knuffels, sleutelhangers, balpennen, ansicht kaarten, Texelse producten, video films over Texel, Texelse vlaggen en allerlei andere zaken die als ge schenk kunnen dienen voor autoritei ten en kinderen van het weeshuis en dergelijke. Dank zij goedgeefsheid van bedrijven, particulieren en de gemeente Texel konden twaalf do zen worden gevuld met een totaal gewicht van 175 kilo. Omdat dit te veel is om zelf mee te nemen, zijn de dozen gisteren alvast via de VTB vooruit gezonden. 'Het tijdperk van grit- en zand stralen is voorbij. Vanaf nu is het scherfijsstralen dat de klok slaat.' Ferme taal van kersvers onderne mer Piet Daalder, die zijn baan bij Heineken eraan gaf om met fietsenverhuurder Jan Heyne het bedrijf Heydaal BV op te richten, dat eerst Nederland en daarna Eu ropa wil veroveren met een revolu tionair apparaat dat zij uit Seattle haalden. De iceblaster gaat kauw gom, verf en andere onregelmatig heden met stukjes ijs te lijf. Jan Heyne kwam de uitvinding al surfend op het internet tegen en zag er wel brood in. Hij wist dat zijn vriend Piet Daalder al heel lang eens iets anders wilde, en samen vloog het tweetal dit voorjaar naar Seattle. Aan de Amerikaanse westkust raakten zij enthousiast over de iceblaster. Het duo schafte niet alleen een dergelijk apparaat aan, maar verwierf meteen de exclusieve importrechten voor heel Europa. Zij waren andere gega digden net voor. Gisteren demonstreerden Heyne en Daalder het apparaat in de Dorps straat. Vertegenwoordigers van de dorpscommissie en gemeente werken zagen belangstellend toe hoe op een flink straatoppervlak de kauwgumresten onder het donde rend geraas van de ijsdeeltjes spu wende hogedrukspuit verdwenen. Feilloos, zonder de geringste schade aan te richten. Alleen mensen die op een terrasje in het zonnetje zaten te genieten beklaagden zich over de De plannen om het opslagterrein van Gemeentewerken aan de R.P. Keij- serstraat te verharden gaan voorlopig niet door. Het college heeft dat beslo ten omdat het de bedoeling is de gemeentewerkplaats op afzienbare termijn te vervangen of te verbouwen. Het is praktisch en zinvol om de terreinverharding met die bouw activiteit te laten samenvallen. De geraamde bedragen (totaal f65.000,- zullen nu voor de nieuwbouw als geheel worden gereserveerd. I In Time Out treedt vrijdag FFF op, een vijf maanden oude band, die één keer eerder het podium van het jongeren centrum in Den Burg besteeg en ook al een concert gaf in cafe De Pilaar. Het kwartet maakte toer) veel indruk met frisse en vrolijke garagepunk. Zelf zeggen Arjan Nieboer (bas en zang), Frank van Oosten (drums), Pim Drijver (gitaar) en Michael Hoytink (gitaar en zang) dat hun muziek grote invloeden bevat van the Ramones, NOFX en Pennywise. Het concert begint even na 20.00 uur. Time Out is sinds kort weer geopend van maandag tot en met vrijdag tus sen 12.00 en 14.00 uur en van 15.00 tot 17.00 uur. Vrijdagavond is het jongerencentrum open van 20.00 tot 24.00 uur. FFF brengt vrolijke en frisse garagepunk. Piet Daalder (I.) en Jan Heyne voor 'hun' Amerikaanse vinding. (Foto Bart Bosch) herrie, waarna de voorstelling ver vroegd werd beëindigd. 'De toepassingen zijn vrijwel onein dig, zolang het materiaal waarop ge spoten wordt maar hard genoeg is', verklaart Daalder. 'Van glas, harde muren en vloeren kunnen we kauw gom of verf verwijderen. Maar ook in de scheepvaart komt de iceblaster goed van pas. Verder is te denken aan het afbramen van machine- en auto-onderdelen. We hebben ook al een opdracht binnen van een bakke rij, die de bakplaten schoon wil laten spuiten.' De installatie bestaat uit drie appara ten: een stroomgenerator, de iceblaster en een compressor. De iceblaster maakt van water minieme scherfjes ijs die dankzij de compressor onder een druk van 14 bar door een sfèng en spuit worden geblazen. De grote apparaten zijn ingebouwd in een flinke vrachtwa gen. 'We willen ook containers met complete sets gaan uitrusten, zodat ondernemers een iceblaster kunnen leasen. Dan hoeven ze alleen maar een vrachtwagen te sturen en de container op te halen.' Heyne prijst de milieuvriendelijkheid van het apparaat. 'Er komen geen chemische stoffen aan te pas. Alleen maar water. Bovendien heeft de iceblaster slechts twee liter water per minuut nodig. Vergelijkbare appara ten verbruiken nu wel 25 liter per mi nuut.' Op termijn moet het mogelijk worden het gebruikte water weer op te zuigen en te filteren voor her gebruik. Het bedrijf zal zich vestigen in het Brabantse Oss, omdat de markt op Texel te klein is. Heydaal BV heeft in Oss een compagnon gevonden, die al veel klussen heeft binnengesleept. Daalder zal voor zijn nieuwe toe komst als ondernemer moeten ver huizen, Heyne blijft bij zijn fietsen op 't Horntjë. Leidde het agendapunt in de ge meenteraad vooral tot discussie, uiteindelijk werden de raadsleden het wel eens. In de schaduwraad is geen discussie mogelijk, maar ook daar waren de stemmen verdeeld Het voorstel om medewerking te verlenen aan de totstandkoming van parkeerplaatsen in de tuin van Sonnevanck aan de Waalderstraat werd slechts met een zeer kleine meerderheid - 50 tegen 46,3 - aangenomen. In de 'echte' raad stemden alleen Jan Koolhof en Anja van der Heide tegen (13,3 CDA-wethouder Nel Eelman sloot zich bij het college aan en stemde voor. TEGEN (50 0%) BLANCO (3 8%) In de schaduwraad waren WD en CDA het meest verdeeld met 60 en 50 procent van de stemmen vóór (en dus 40 en 50 procent tegen). Minder verdeeld waren de fracties van Partii van de Arbeid en Groen Links, met beiden 33 procent vóórstemmers. Het duidelijkst spraken D66 en Texels Belang zich uit, waar 75 en 66 procent van de stemmers vóór aanleg van parkeer plaatsen was. In totaal bracht 3,8 procent van de electroraadsleden een blanco stem uit, met genoeg om de uitslag van de stemming te beïnvloeden, maar genoeg om dui delijk te maken dat het hier om een moeilijke kwestie ging. Nu deze stemming is gesloten, 100% kunnen zich weer nieuwe leden voor de electroraad aanmelden Aanmelden kan door een e-mail te sturen naar de redactie (tcnieuws @tref.nl), waarna het aspirant-lid toegang knjgt tot de website van de schaduwraad. Doordat het sys teem beveiligd is tegen beïnvloe ding van derden en de anonimiteit van de deelnemers zoveel mogelijk wordt gewaarborgd, kan het voor komen dat schaduwraadsleden problemen ondervinden bij het uit brengen van hun stem. Aan een oplossing van deze problemen wordt gewerkt en de stemming ver loopt steeds soepeler Binnenkort knjgen schaduwraadsleden boven dien de mogelijkheid (desgewenst) een korte stemverklaring af te leg gen. PvdA GL VOOR

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5