'Af en toe komen ze nog wel eens een visje brengen Handen uit mouwen voor schoolplein Oud-schoolmeester thuis in Oosterend i r^\an- gespoeld Zuid-Amerika Bedrjjvig^_ Coatingbedrijf in Oudeschild 06-35 012 023 TEXELSE 6 COURANT Eerste winst dames Mareis Schuijlhuttrofee bijzonder in trek G-team strijdt om koppositie Workshop met liederen uit De Chileense zangeres Jacqueline Castro Ravelo verzorgt in novem ber een workshop waarin zij met haar cursisten (originele) Zuid- Amerikaanse liederen instudeert. Deze liederen worden ten gehore gebracht tijdens een speciale dag, die Muziek- en Dansschool Texel zaterdag 13 november in de Linde boom houdt. Castro Ravelo vertelt in haar liederen de geschiedenis van haar continent. Zij gebruikt daarvoor de ritmes in de cueca, tonada, wals en polka uit Chili, de joropo en merenque uit Venezu ela en de samba en cueca uit Argen tinië. De liederen die ze vertolkt (on der meer in het beroemde Canto General) zijn van onder anderen Pablo Neruda en Mikes Theodorakis. Bovendien werkte ze samen met di verse musici en folkloristische groe pen. De workshop (driemaal dezelfde) ver zorgt ze op donderdag 11woensdag 12 en donderdag 13 november. De eerste twee dagen duurt deze van 19.30 tot 22.00 uur, op de laatste van 10.00 tot 12.30 uur. De kosten bedra gen 30,-. Per workshopi is er ruimte voor twintig cursisten. Het is geen vereiste dat zij noten kunnen lezen. Opgave bij de muziekschool, Schil derend 39, Den Burg, tel. 313 493. Kick Ricke heeft zijn groothandeltje voorlopig in een container achter het huis onderge bracht. Op dezelfde piek wil hij een permanente winkel openen. draaiende te houden.' Het echtpaa' heeft de helft van een twee-onder één-kapwomng gekocht en wil acli ter het huis onder de haven bedrijfsschuur bouwen. Ritex is voorlopig alleen op zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur geopend Groothandel Ritex bv uit Purmerend heeft een filiaal geo pend aan de Van Neckstraat 9 in Oudeschild. Het eenmansbedrijf van Kick Ricke is gespecialiseerd in vloercoating. Op den duur wordt Texel de hoofdvestiging en neemt Rickes schoonzoon de zaak in Purmerend over. Ritex levert epoxy-vloercoating om vloeren mee af te dichten. Klanten zijn onder meer eigenaren van vakantiebungalows, garages en an dere bedrijven die vanwege de stren gere milieu-eisen een vloeistofdichte vloer moeten hebben. Naast de twee- componentencoatmg heeft Ritex de reguliere latex, grondverven en lak ken in het assortiment. 'Mijn vrouw en ik komen al laren op Texel en zijn eraan verknocht geraakt. We willen graag op het eiland wonen', verklaart Ricke. 'Ik heb hier al heel wat afgezet en denk dat de markt groot genoeg is om het bedrijf Vragen over Drugs? Bel voor informatie en advie» De Drugs Informatielijn Ook voor gratis folders DINSDAG 12 OKTOBER 1999 spelen? Waar stem jij op? Bleek dat zijn, raakten we snel ingeburgerd.' we allemaal op verschillende partijen 'Van de Texelse jeugd was ik erg ge stemden.' charmeerd. Het viel mij op hoe open en eerlijk ze waren. Zo had ik Cor Trap In het voorjaar van 1967 verhuisde in de klas. Hij zat een beetle achter- het echtpaar De Boer naar Texel 'We aan. Ging ik naar hem toe en vroeg konden kiezen: een huis in de ik of hij het wel een beetje naar zijn Koetebuurt of nieuwbouw. Wi| kozen zin had. Nou, dat moet ik nog afwach- voor nieuwbouw. Maar ons huis was ten, was zijn antwoord. Die eerlijk- nog met klaar, dus trokken we zolang held, hè? En ik vond het boeiend hoe Zijn leerlingen zijn hem beslist nog niet vergeten, hun vroe gere meester, Henk de Boer. Zestien jaar lang gaf hij les op de School met de Bijbel (tegenwoordig De Akker) in Ooster end. Een onderwijzer, afkomstig uit het noorden van Fries land, met vooruitstrevende ideeën. Of Friese standvastig heid? Hij weigerde bewust om een colbertje te dragen in de klas, wilde vooral zichzelf blijven. Zijn komst naar Texel in 1967 was min of meer een opwelling. Hij kreeg er geen spijt van. Slechts één ding betreurt hij een beetje: dat zijn oud-leerlingen de weg naar de kerk kwijt zijn. 'Nóg ruik en proef ik de gedroogde scharretjes van mijn Beppe in het Friese vissersdorpje Wierum.' Henk de Boer, nu 77 jaar, duikt ver terug in het verleden. Moeiteloos haalt hij de ene na de andere herinnering op. Van zijn oma, die nog in traditionele kle derdracht gekleed ging. En van zijn, vader die hoofd was van de Christe lijke school te Marrum Het was voor de oorlog. Een rustige tijd. De Boer mijmert: 'Ik kom uit een gezin van vijf kinderen. We woonden in een groot huis met een grote tuin. We hadden een fijne jeugd. Ik herinner mij nog de spelletjes die wij altijd deden. Petje- ballen of Schipper mag ik overvaren. Op school leerden we nog lezen met Aap Noot Mies en schrijven deed je op een lei. Ik had een keer een kas tanje in mijn sponzendoos gedrukt. Toen die ontkiemde, plantte mijn va der de kastanje op het schoolplein. De boom die daar uit voortkwam, staat er nu nog.' Na het behalen van het Mulo-diploma werd er gevraagd naar zijn verdere plannen. Tuinarchitect, dat leek me wel wat. Maar ik wist dat mijn vader graag wilde dat één van zijn jongens ook onderwijzer zou worden. Zijn oudste zoon werd predikant, de tweede ging bij de KLM en toen was ik aan de beurt.' De Boer besloot aan zijn vaders wens tegemoet te komen en koos voor het onderwijs. 'Achteraf denk ik dat tuinarchitect mij toch wat tegengevallen zou zijn. En ja, onder wijzer, ik wist met zo goed wat ik mij daarvan moest voorstellen. Ik weet nog wel dat ik een keer stiekem de sleutel van de school pakte en voor een leeg lokaal ging staan Deed ik net of ik de onderwijzer was. Gaf ik zogenaamd les om aan het idee te wennen.' In 1939 startte De Boer zijn opleiding op de Pedagogische Academie te Leeuwarden. In de jaren die volgden, trok hij veel op met Gré Gerbrandy, dochter van de minister-president. 'We zaten naast elkaar in de klas en liepen tegelijkertijd stage Tot onze verrassing ontdekten wij dat onze moeders nichten van elkaar waren.' Als gevolg van de oorlog was de re gering - onder wie ook Gerbrandy en koningin Wilhelmina - naar Engeland uitgeweken. 'Dat was natuurlijk reuze interessant. Maar, hoe nieuwsgierig ik ook was, over haar contacten met haar vader sprak zij nooit In 1943 werd het te gevaarlijk om nog langer naar school te gaan De Bóer was op een leeftijd gekomen dat hij zich moesten melden bij de Duitsers. Deed je dat niet, dan liep je het risico om opgepakt te worden. 'Ik dook onder bij boer Attema. Daar heb ik tot het einde van de oorlog gezeten. In het begin was het nog wel leuk. Gin gen we iedere zondag naar het dorpje Birdaard om de kerkdienst bij te wo nen. Tijdens de dienst stond er ie mand op wacht in de toren. Als er Duitsers in de buurt waren, dan gaf de dominee een teken met zijn hand en gingen we met zijn allen naar een schuilplaats in de kerk. Friesland was echt een bolwerk van verzet. Met name onder de kerkmensen. Later werden we verraden. Ik ontsprong de dans, maar vier andere jongens die bij Attema zaten ondergedoken en die uit één gezin kwamen, werden opge pakt en weggevoerd naar een werk kamp in Drenthe. Het was de meest indrukwekkende periode van mijn leven.' 'Na de oorlog pakte ik de draad weer op. Ik haalde mijn akte en moest aan de slag zien te komen. Er was een enorme behoefte aan onderwijzers, maar mijn eerste sollicitatie mislukte. Een vriend was mij net voor. Om toch wat geld te verdienen, ging ik zolang aardappels rooien. Met de hand. Ver diende je een cent per meter Tot mijn moeder mij van het land haalde. Er was bericht gekomen uit Reitsum Daar kreeg ik mijn eerste benoeming. Dat was op 20 augustus 1945. Ik kwam van de hel in de hemel. De oorlog was voorbij, ik was onderwij zer. Je betekende wat in zo'n klein dorpje. Ze keken tegen je op. En dan moet je goed oppassen dat je met naast je schoenen gaat lopen.' Op een gegeven moment werd De Boer benaderd door een school in Franeker. Daar bestond een hoog ziekteverzuim onder het personeel. De ramen van de school werden ge regeld ingegooid. Kortom, de hele school verliep. Reden voor de In spectie een onderzoek in te stellen en al het personeel te vervangen. 'Dat was natuurlijk een enorme uitdaging. Het nieuwe personeel bestond uit het hoofd, een onderwijzer en een onder wijzeres. Met ons drieén is het gelukt om die school weer helemaal op te bouwen. Dat was een prachtige pe riode We hadden hele grote klassen, van soms wel veertig leerlingen.' 'Op die school heb ik me vreselijk ingespannen met het bedenken van leuke en nieuwe werkmethodes. Ik schreef fabrieken aan voor afge keurde materialen die we in de klas konden gebruiken. Zoals klei bijvoor beeld. Daar maakten we, op schaal, de sluizen van IJmuiden van. Ik wilde op een wat speelse manier lesgeven. De kinderen vonden deze werkwijze leuk. Ik voelde dat ze er positief op reageerden. Dat vond ik fijn. Ik wei gerde ook altijd een cijfer te geven voor gedrag. Gedrag hangt namelijk ook van de docent af Als je je met lekker voelt, ben je kribbig..Meestal zijn de kinderen dan ook vervelend. Het is een wisselwerking.' De Boer was voor die tijd heel voor uitstrevend. Zo weigerde hij om in colbert voor de klas te staan. 'Vijftig jaar geleden was dat erg revolutionair. Maar ik heb heel bewust doorgezet. Ik voelde me veel vlotter zonder. Ik wilde mezelf blijven. Daardoor kreeg ik ook naam.' Hij aarzelt even. 'Ik mag het mis schien niet zeggen... maar destijds is Ze zijn met op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze niet meer van een echte Texelaar zijn te onderscheiden. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek Aangespoeld dit keer: Henk de Boer. er een boekje gemaakt over bijzon dere mensen in het onderwijs. Die zich onderscheidden van de gewone meester. Abnormaal, maar dan posi tief gezien. Mij hebben ze daar ook in opgenomen. Helaas pen ik dat boekje kwijtgeraakt. Dat vind ik erg jammer.' 'Na een aantal jaren wilde ik toch wel weer eens veranderen. Want ja, je bent nog jong Hij kon kiezen tussen Velzen en Zutphen. 'Ik koos voor Zutphen, de Prinses Juliana school. Daar kreeg ik de brugklas onder mijn hoede. Het werk vond ik prachtig, maar ik had een beetje moeite met die Saksische geaardheid. Dat onder danige. Daar kan ik eigenlijk niet zo goed tegen.' De Boer kreeg heimwee naar de Friese mentaliteit en keerde terug, naar een school in Sneek. Daar leerde hij Wieb kennen, met wie hij al snel in het huwelijk trad. 'Het was er wel leuk maar ik ben geen stadsmens, ik hou van het platteland. Nog zie ik het woord Texel in grote letters staan in het Correspondentieblad. Er werd een onderwijzer gevraagd voor de School met de Bijbel. In een opwel ling vroeg ik aan mijn vrouw: Ga je mee, gaan we naar Texel. We kenden het eiland absoluut niet, wisten niet beter dan dat het eiland bestond uit Den Burg en veel schapen.' Het beeld werd na een bezoek aan het eiland snel bijgesteld. 'Brasser was toen nog hoofd van de school. Tijdens de sollicitatieprocedure werd er geïnfor meerd op welke partij ik stemde. Een heel belangrijk item. Ze zagen toch wel graag dat je op het CDA stemde. Jaren later, we zaten met zijn allen koffie te drinken, zeiden we tegen elkaar: Zullen we eens open kaart Henk de Boer, na zestien jaar weer even terug in zijn eigen klas. in een zomerhuisje, aan de Verloren- kost.' Wieb voelde zich in het begin wat verloren, zo ver van huis en haard. Het was een nat en koud voorjaar. 'Het leek in het begin allemaal nog niet zo zonnig. Maar dat was snel voorbij toen we de woning aan de Mulderstraat konden betrekken. Om de mensen wat sneller te leren ken nen, stelde ik Wieb voor om samen de ouders van de kinderen uit mijn klas te bezoeken. We werden overal hartelijk ontvangen. Ook via de kerk, waar wij beiden nauw betrokken bij (Foto W (Pip) BomarO) de Texelse jeugd zich In hun vrije tijd vermaakte. Heel anders dan de stadsjeugd Arie Vonk en Piet Koger hadden het altijd over pierensteken om mee te vissen. Vroeg ik of ik een keertje mee mocht om te zien hoe ze dat deden. Trok ik op de woensdag middag een tijdje met ze op. Ik vond het interessant om te zien hoe je met zo'n simpel lijntje de hele middag bezig kon zijn.' 'Het mooiste van het vak vond ik de bijbelse geschiedenis. Dat vond ik prachtig. En vooral het navertellen door de kinderen. Zoals met het ver haal over de zonen van Zebedeus Dat waren nogal krachtfiguren Boanerges werden zij genoemd. Aan de klas legde ik de betekenis van hei woord uit. Zonen des donders. Toen Peter Dros het verhaal vertelde, zei hij: En Jezus noemde ze donder stralen. Daar genoot ik altijd van.' Na zestien jaar gebeurde er iets on verwachts Eén van zijn jongere col lega's zou op straat komen te staan. 'De inspectrice vroeg of ik plaats wilde maken voor hem. Liever niet, was de eerste opwelling Maar ik heb het toch maar gedaan, ik was 61 jaar.' 'Ze organiseerden een grandioos afscheidsfeest. Maar het deed veel pijn. Ik had nog een maand of driete gaan, dan had ik mijn veertig dienst jaren volgemaakt Het was echt een dip in mijn leven. Ik liep met mijn ziel onder de arm. Vrachtrijder Rudy Koopman van APC had dat in de gaten De eerste de beste morgen dat ik thuis zat, kwam hij me al ophalen. Of ik meeging op een ritje. Dat zal ik nooit vergeten. Dat vond ik geweldig Mijn tijd ben ik van lieverlee gaan in vullen met tuinieren, knutselen en schilderen. Ik ben geen stilzitter. En als ik door het dorp wandel, kom ik zoveel bekenden tegen. De ouderen begroeten mij dan met: dag meestei. De jeugd zegt hoi! Anderen weer ge woon: dag Henk. Ik vind het alledrie leuk. En de houding van mijn oud leerlingen is na zoveel jaren geweldig. Af en toe komen ze nog wel eens een visje brengen. Dan voel ik dat ik er nog echt bij hoor. Eén ding vind ik heel erg lammer: ze komen niet meer in de kerk. Dan denk ik wel eens ik nu zo oud was als zij, dan ging ik misschien ook niet meer. Maar dan had ik wel mijn Grote Vriend gemist De tijden zijn natuurlijk erg veranderd, maar toch... ze missen iets. 'We vinden het een heel mooi eiland. Hoe langer we hier wonen hoe mooier we het vinden. De omgeving is prachtig. Sinds kort hebben wede Bodekamer ontdekt. We durven ein delijk langs de Hooglanders. Daar waren we bang voor. Die horens, hè? En dat nieuwe fietspad, de Boeren- route, daar ben ik weg van. Net zo als het Waagejot, tussen de Kaap en Oost. Al die vogels. Ik heb nooit veel om vogels gegeven, maar hier ben ik echt vogelminded geworden.' 'Wij voelen ons thuis in Oosterend. Anders damn een stad deel je hier Ir en leed met elkaar. Dat heb je in kleine gemeenschap. Met veel ge noegen denk ik terug aan de period! dat ik voor de klas stond. Eén ding miste ik op school: een kastanje boom op het plein, met een bankje er omheen. Dat was mijn stille wens Ingrid de Raai Oudeschild heeft zaterdag laten zien dat een klein dorp groot kan zijn in gemeenschapszin. Vanaf 7.30 uur staken ouders, kinderen, docenten en werknemers van aannemer Tatenhove de handen uit de mouwen en toen het tegen 20.00 uur donker werd, had basisschool De Bruinvis, Vrijdag reisde het damesteam van basketbalvereniging De Mareis af naar Den Helder voor een wedstrijd tegen koploper FAC 2. Binnen acht minuten wist FAC een voorsprong van vijf punten op te bouwen, maar tegen het einde van de eerste helft werd het steeds moeilijker door de verdediging van De Mareis te komen. Heel langzaam kropen De Mareis dichterbij en gingen de rust in met 16- 17. In de tweede helft bracht FAC een speelster in het veld die gevreesd wordt voor haar goede driepunters. Omdat zij al in de negentiende minuut het veld moest ruimen met vijf per soonlijke fouten kon zij echter niet veel voor haar team betekenen. De Mareis grepen uiteindelijk nipt de winst met 37-40. Scores: Gerda Kuiper 10 punten, Karin Kuiper 4, Louise van der Sluis 10, Floor Driessen 9, Martine Burger 7 een nieuw schoolplein. Vlak rondom de school stonden ooit struiken in de borders, maar daar res teerde niet veel meer dan een vieze modderpoel. Het zand werd opgehoogd en fraaie gele en donker blauwe stenen gelegd, die RAB voor een prikkie leverde. De leerlingen banjeren voortaan met meer met modderkluiten onder de voeten de school binnen. Het grote terrein rond de speeltoestellen kreeg nieuwe klin kers. Voordat' die gelegd konden worden, moest een flinke laag grond worden afgegraven. Daarin zaten nog veel resten van de oude school, die voor een ongelijk oppervlakte zorgden. De gemeente legt later nog een zachte valvloer bij een deel van de toestellen aan. Tatenhove stelde kostenloos kraan tjes, vrachtwagens, trilplaten en an dere apparatuur ter beschikking. Het geld voor het zand en de klinkers was eerder al door het RAB-fonds gedoneerd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bedrijfs gebouw aan de Heemskerckstraat De ouderraad van De Bruinvis voor zag de inwendige mens van koffie, taart en soep. Toen na een lange werkdag 350 vierkante meter tegels waren gelegd op acht vracht ladingen met geel zand, kwam daar nog een aantal welverdiende pilsjes overheen. Liefst 56 golfers namen zondag deel aan de strijd om de Schuijl huttrofee, een evenement dat jaar lijks wordt georganiseerd door de familie Schuijl. Dit jaar werd de wisseltrofee uitgereikt aan Hans de Leeuw en Bart Medema. De spelvorm was Texas Scramble, waarbij twee spelers samen 'spelen. Nadat beiden hebben afgeslagen, kiezen ze uit de plek waar de ballen zijn beland de meest gunstige om verder te slaan. Bij dit spel, waar hoge scores worden behaald, kreeg ieder paar een aangepaste lagere handi cap toebedeeld. De meeste punten (45 stablefordpunten) werden be haald door Hans de Leeuw en Bart Medema. Zij werden op de voet ge volgd door Jan Winnubst en Willem Speelman, die 44 punten maakten. Henk van Wijk en Hans Van Dijk wer den met 42 punten derde. Na de pauze waagden de golfers een po ging de bal zo dicht mogelijk bij de vlag te slaan. Bij de dames was Hanke de Boef de beste, bij de he ren wonnen Menno Schuijl en Henk van Wijk. De longest drives werden op de ze vende en tiende hole geslagen. Bij de dames waren dit Martine Zandee en Patty van Houten, bij de heren Jan Winnubst en Jaap Duin. De inschrijf gelden gingen naar de jeugd commissie. Voorzitter Henk van Wijk was hier blij mee, want de jeugd - die het overigens goed doet - moet steeds vaker naar de overkant om toernooien te spelen. Tot grote hila riteit kreeg de manager van de golf baan van Menno Schuijl een parkeer- meter aangeboden. Dit naar aanleiding van een zinsnede in de Texelse Courant, die 5 oktober jl. meldde dat Schuijl, als beste golfer, een maand lang gratis mocht parke ren. Voor alle duidelijkheid: iedereen mag natuurlijk gratis parkeren, maar de maandwinnaar krijgt een speciaal plaatsje toegewezen. De voetballers van het G-team van Texel'94 beleven een spectaculaire seizoensstart. Na twee wedstrij den was de volle winst behaald, zodat in de ontmoeting met Roda'23, dat ook tweemaal had gewonnen, de koppositie op het spel stond. De strijd in Amstelveen eindigde onbeslist: 3-3. Het begin was ongelukkig. Bij een uittrap raakte keeper George Eelman de bal verkeerd, waardoor deze voor de voeten van de aanvoerder van Roda belandde. Deze speler, een vaste kracht in het Nederlands Elftal, maakte geen fout en scoorde be heerst: 1-1. De stand werd gelijk getrokken door Theo Franchimon, die een lange rush bekroonde met een hard schot, dat via het hoofd van een tegenstander Het zand dat overbleef werd tot grote tevredenheid van deze twee jeugdige toeschou- wers in 'hun' zandbak gestort. in het doel belandde. Een misver stand tussen keeper Eelman en laat ste man Bert Langius leidde vlak voor rust echter tot een nieuwe achter stand. De Texelaars begonnen de tweede helft met een versterkte achterhoede, maar door een fout van George Eelman (3-1) werden ze al spoedig gedwongen de aanval te zoeken. Met resultaat, want dankzij een bevlieging van gelegenheidslinksback Franchimon was de aansluiting nabij (3-2). De spelers van Texel'94 bleven goed overspelen. Vooral op het middenveld werd knap gecombi neerd. Vijf minuten voor tijd kwam de beloning toen Theo Franchimon op nieuw onstuitbaar bleek: 3-3. Zaterdag staat wederom een kraker op het programma. De Texelaars spelen thuis tegen De Meer, dat net als Roda'23 en Texel'94 zeven pun ten uit drie wedstrijden vergaarde. De wedstrijd begint om 13.30 uur. Juffen, moeders, kinderen en vaders: iedereen droeg letterlijk zijn steentje bij. (Foto s Bol Koning)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6