(jroen "/jwarL-Jexels in het karL, Duurzame energie ook Igoed voor portemonnee NAVO evacueert 100 Texaloniërs Problemen rond toiletgebouw RST Productie Doolland pakte duurder uit mmm De Groot: voorleggen aan Van Kemenade mmmZi Beursplein' zocht naar drenkeling Texelpromotie in in buurlanden Valkenburg: ieder krijgt zijn geld Bekeuringen Geldorp incognito Als verzoening Geldorp met pers mislukt: Suggestie Geldorp: Flora als opslag van gejutte spullen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11422 DINSDAG 19 OKTOBER 1999 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging, telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-22 14 0275 of 06-20 31 5989) De bouw van een douche- en toilet gebouw op RST-camping Koger- strand is stilgelegd. Dat gebeurde omdat grondeigenaar Staatsbos beheer niet met de bouw op deze plaats akkoord gaat. Bovendien beeft de gemeente nog geen bouw vergunning afgegeven. Het gaat om een gebouw dat aanvan- telijk iets ten zuiden van het Pad van Opduin was geprojecteerd en waar- nee gemeente en Staatsbosbeheer ikkoord waren gegaan Later besloot je RST het gebouw op een andere piek te zetten: aan de noordkant van el pad, recht-achter hotel Opduin. foewel de daarvoor aangevraagde reuwe bouwvergunning nog in be- andeling is bij de gemeente en ook itaatsbosbeheer nog geen toestem- Hing heeft gegeven, liet de RST het rerk toch alvast beginnen. Daarover «ramen bij Staatsbosbeheer klach- in binnen, wat voor districtshoofd hap van Groenigen reden was om p te treden. Hij wist van geen toe- e reddingboot 'Beursplein 5' is tndagavond enkele uren buiten- aats geweest om te helpen zoeken aar de enige opvarende van het zeil- iht 'Treasure 1die op de Noordzee ir hoogte van het Marsdiep moest mddrijven. De man was in zwemvest m het jacht gesprongen nadat dit por nog onbekende oorzaak in [and was gevlogen. Diverse Idmgboten en een helikopter van marine rukten uit. Het brandende fit zonk spoedig nadat het door de jlderse reddingboot Dorus Rijkers gevonden. Ruim een uur later de onfortuinlijke zeiler door de- Ide reddingboot heelhuids worden lepikt Hij werd overgebracht naar Gemini Ziekenhuis stemming en verzocht de RST de bouw te staken, wat dus is gebeurd. De kans dat de benodigde toestem mingen alsnog worden verkregen en dat het gebouw op deze plek kan worden voltooid, lijkt in dit geval niet erg groot. De gemeente zal mogeli|k wel met de nieuwe locatie akkoord gaan maar het staat bij voorbaat vast dat de bouwvergunning zal worden aangevochten door directeur Harry Wuis van hotel Opduin. Die is er niet blij mee dat het toiletgebouw te zien is vanuit de hoogste verdiepingen van zijn hotel. Nog kwalijker vindt hij dat het toiletgebouw stijf tegen het pad naar het strand wordt gezet Wie over het pad naar of van het strand gaat, loopt er dus vlak langs. 'Voor die pas santen springt het dus enorm in het oog en ze lopen ook de kans de no dige geluiden en geuren te vernemen Omdat er zo weinig ruimte is tussen gebouw en pad is het ook niet moge lijk om het gebouw door beplanting te maskeren. Het zou veel beter zijn het wat verder weg te zetten met be staande duinen als afscherming, dus landschappelijk goed ingepast'. Voor Staatsbosbeheer is die inpassing essentieel. Jaap van In België en Duitsland werkzame ver tegenwoordigers van het Nederlands Bureau voor Toerisme vertellen maandag 8 november in hotel Greenside hoe zij Texel en de andere Waddeneilanden promoten. Bij hun presentatie geven zij uitleg over hun 'thuismarkt' en gaan ze in op wat Belgen en Duitsers belangrijk vinden tijdens hun vakantie. Na afloop kan tussen de vertegenwoordigers en belangstellenden van gedachte wor den gewisseld over het onderwerp. De bijeenkomst begint om 20.00 uur SP 9-, De bouwplaats zoals deze er gisteren verlaten bij lag. Groenigen: 'De Texelse duinen zijn met voor niets aangewezen als natio naal park Daar moeten we zorgvul dig mee omgaan". De bouw werd stilgelegd toen deze nog maar enkele dagen gaande was. Een deel van de fundering was vol tooid en ook waren al enkele pijpen van de riolering gelegd. Waarom heeft de Recreatiestichting achteraf besloten het toiletgebouw op een andere dan de goedgekeurde plaats neer te zetten? Directeur Harry A.L. Mathijsen: 'Ik onthoud me van commentaar. Er is al zoveel commo tie over dat geval. Ik ga eerst maar eens praten met instanties en be langhebbenden'. (Foto Harry de Graaf} Bij een verkeerscontrole langs de Schilderweg kregen zaterdag tien au tomobilisten een bekeuring omdat zij hun autogordel niet om hadden. Een ander werd geverbaliseerd toen hij zijn rijbewijs niet kon tonen. De kosten voor de succesvolle theaterproductie Doolland, die op 17 juli in het bossie op de Hoge- berg de jubilea van Staatsbos beheer (SBB) en de Muziek- en Dansschool Texel luister bijzette, zijn ruim boven het budget uitge komen dat de jubilarissen beschik baar hadden gesteld. Daardoor heeft een groep medewerkers drie maanden na dato de afgesproken vergoeding nog steeds niet ont vangen. Rob Valkenburg van de stichting Beeldwerk, die het pro ject in opdracht van SBB en de mu ziekschool voor zijn rekening nam, «winning van duurzame energie iniet alleen goed voor het milieu, ok de economie zal baat hebben ij het groene imago van het ei- ind. 'Duurzaam toerisme is geen «e meer, maar wordt een rand- oorwaarde. Iets waar mensen om lagen', drukte gedeputeerde drs. I. Wildekamp de deelnemers van ft symposium dat vrijdag in kantiepark De Krim werd gehou- n op het hart. De gemeente geeft [«I goede voorbeeld met de over tap op natuurstroom en plaatst vierkante meter elektrische Jinnepanelen. Werkgroeplid lartin Warnaar greep de bijeen- fomst aan met een hartstochtelijk leidooi voor meer samenwerking fissen de verschillende sectoren (i Texel. 'Het wordt tijd dat we el faar leren verstaan.' luurzaam toerisme is rendabel', Joncludeerde mevrouw Wildekamp, e namens het provinciebestuur de (ortefeuille Milieu,Water, Energie en pioen beheert 'Het is een ontwikke- gdie groeiende is, ook in Europa o positieve en actieve houding van drijven ten opzichte van milieu en fatuur wordt voor touroperators leeds meer doorslaggevend voor lal dan niet doen van zaken met n.' il de toeristische bedrijven op het ibied van milieuzorg hun steentje Iragen, illustreerde Krim-directeur Partin Warnaar, wiens bedrijf net als 'e Bremakker en De Koorn-aar on- iogs de Bronzen Milieubarometer living, Warnaar omschreef de on- brscheiding voor RECRON-bedrij- w als 'een communicatiemiddel °or de milieuvriendelijke recreatie- rdernemer'. Waterbesparende 'aatregelen, afvalscheiding en het "jhouden van een milieu-archief be- '"en tot de genomen maatregelen, 'an soortgelijke strekking is het zo- anaamde Ecolabel, waarvoor hotels n andere toeristische bedrijven in anmerking kunnen komen. De zorg x>r natuur en milieu van bedrijven '°'dl daarin getoetst aan normen, baarbij de bedrijven ecologisch wor- f n beoordeeld Met de ontwikkeling hiervan spelen de logiesverstrekkers volgens spreker Harry Wuis in op de bewustwording van de mensen op het gebied van natuur en milieu. Bewustwording van de natuur, de rust en de ruimte is ook het doel van de Natuurmaand Texel, een project waarvoor werkgroeplid en VVV-direc- trice Veronica Bos zich inzet. Gezien nog van toepassing zijnde associaties als schapen, jongeren, sex en drank, voor bouwvakkers, weids, landelijk en feesteiland valt er volgens Bos 'nog wel wat missiewerk te verrichten' EcoMare draagt daaraan een steen tje bij via de informatiepanelen op de veerboot, een drieluik over natuur en milieu. De VVV wil het imago van Texel verder versterken in de richting van natuur en cultuur. De 140 deelnemers aan het sympo sium, waaronder ondanks de drukke wisseldag toch nog zestig logies verstrekkers, kwamen niet alleen om te luisteren 's Middags brandden de discussies los over de onderwerpen transport, milieuzorg, ecolabeling en -marketing, milieu- en natuur- educatie, energie, lokale producten en ruimtelijke ordening. Texel zou in 2020 geheel in de eigen energievoorziening moeten kunnen voorzien, zo maakte de Werkgroep Duurzaam Toerisme op uit de reac ties. Wil heel Texel van elektriciteit worden voorzien, dan zouden zo'n twintig grote windmolens nodig zijn. Een groot exemplaar in Oudeschild zou als toeristisch trekpleister kunnen dienen. Als alternatieve energiebron nen werden ook genoemd de teelt van snelgroeiende Burgemeester Joke Geldorp. algelo pen vrijdag prominent spreekster op het symposium Duurzaam Toerisme, besprak op onherkenbare wijze de deelnemers toe. De pruik en zonne bril hielden verband met haar incog nito verblijf op het eiland, algelopen zomer. Tientallen mensen herkenden Texel eerste burger en kregen een kaartje. Als ze dat opsturen naar het gemeentehuis maken ze kans op een fles Juttertje. die onder de inzenders zal worden verloot. IFolo Gerard Timmerman) biomassagewassen, als alternatief voor akkerbouwgewassen. Zorg over de toenemende auto mobiliteit viel te beluisteren in de dis cussie over het transport. Het uitstel van de invoering van het gratis open baar vervoer en het daaraan gekop pelde fietsroulatieplan, was met in stemming begroet. 'Het ging ons allemaal wel erg snel', aldus een ver huurder. Het wantrouwen van deze branche heeft plaatsgemaakt voor een constructieve houding De ver huurders denken opbouwend mee over een manier om de toerist vaker op de fiets te krijgen. Er wordt onder andere over gedacht om bij elke vakantiewoning (gratis) huurfietsen te plaatsen Verder wordt Texel bij uit stek geschikt geacht voor het uitpro beren van innovatieve fietsen of aan verwante rijwielen. Geopperd werd een speciaal traject in het bos. Leuke fietsen alleen zal veel vakantiegan gers er met van weerhouden om hun auto thuis te laten en met het open baar vervoer naar Texel te komen, al was het alleen al om niet alle bagage te hoeven meeslepen. De discussie leverde hiervoor geen concrete oplos sing op. Ander knelpunt vond men de aanslui ting van de trein op de veerhaven in Den Helder, die beter zou kunnen. Dit is typisch een onderwerp dat op korte termijn kan worden aangepakt. Min der eenvoudig is het auto-arm hou den van de dorpskernen. Idee was om speciale parkeerplaatsen buiten de dorpskernen aan te leggen, van waar recreanten met speciale busjes naar braderieën en markten worden vervoerd Inzake het gratis openbaar vervoer, is het nog even pas op de plaats 'Als je te snel met concrete plannen komt, loop je de kans dat het niet wordt gedragen', aldus professor en mede-organisator Han Brezet. 'De werkgroep heeft tijd nodig om zaken zorgvuldig te doen De discussies van de afgelopen tijd hebben ons geleerd dat duurzaam toerisme alleen tot stand kan komen via de weg van de geleidelijkheid, op zorgvuldige wijze en in overleg met de Texelaars. Ik had me, gezien de nuchtere aard van de bevolking, vrijdag voorbereid op veel scepsis. Maar da's erg meegevallen Ik heb alleen maar positieve reacties gehoord.' Samen met studenten in dustrieel vormgeven buigt Brezet, evenals de werkgroep, zich de ko mende tijd over de verdere uitwerking van duurzaam toerisme. Als het gesprek dat burgemeester Geldorp met de lokale pers wil hou den voor laatstgenoemde geen be vredigende resultaat oplevert, legt Pieter de Groot (D66) haar optre den voor aan Commissaris van de Koningin Jos van Kemenade. Vol gens De Groot zou die tot een functioneringsgesprek kunnen be sluiten. 'Niveauloos, stijlloos en op het onbe schaafde af', kwalificeerde De Groot de handelwijze van Geldorp. Hij doelde op de druk die ze op de me dia uitoefende en vervolgens de wijze waarop ze reageerde op de brief van D66 en de PvdA, die haar verwijten dat ze zich op 'het hellend vlak van de censuur' heeft bewogen De kritiek van De Groot op haar functioneren gaat echter verder. Ook de wijze waarop ze tijdens het overleg tussen college en de dorpscommissie van Oudeschild een ambtenaar in het openbaar voor schut zette kan vol gens De Groot niet door de beugel. 'Bovendien is ze niet ingehuurd om een pruik op te zetten', doelde hij op haar incogmto-optreden tijdens een symposium, 'maar om ordelijk en fat soenlijk met de gemeente en haar medewerkers om te springen.' De Groot stond maandagavond tij dens de raadscommissie Bestuur en Organisatie alleen in z'n dreigement om naar de Commissaris van de Ko ningin te stappen. 'Ik ga ervan uit dat het overleg met de pers een positief resultaat zal hebben', beperkte Hans Roeper (PvdA) zich. Woorden waar bij Gerard Weijers (Texels Belang) zich aansloot. 'Ik ben niet bij de be handeling in commissieverband ge weest, maar ik neem aan dat ze be doeld heeft te zeggen dat de persvrijheid is gewaarborgd.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks), die toen wel aanwezig was, had de indruk dat ze dat inderdaad bedoelde 'Maar een woord van excuus was op z'n plaats geweest. Door dat niet te doen heeft ze haar eigen positie benadeeld. Haar conflict met de pers moet ze nu zelf oplossen.' heeft de schuldeisers verzocht om geduld. 'Eind deze maand krijgt ie dereen zijn geld', verzekert Valken burg. Het zat Valkenburg tijdens de voorbe reiding van Doolland niet mee Hij ging ervan uit dat het muziektheaters tuk grotendeels door Texels vrijwilli gers kon worden neergezet, maar de animo om mee te werken bleek veel kleiner dan gedacht Daarom nam Valkenburg zijn toevlucht tot veelal professionele overkantse artiesten en technici, die zwaar op het budget drukten. Tot overmaat van ramp moest Valkenburg met een blinde darmontsteking naar het ziekenhuis, zodat hij nog meer werk tegen beta ling moest uitbesteden. 'Ik had twee weken voor de opvoering ook kunnen zeggen: "Jongens, we kappen er mee Maar we hadden er al een jaar aan gewerkt en vele enthousiaste vrij willigers hadden er zoveel tijd en energie ingestoken, dat ik besloot om Het college speelt met de gedach ten om de jutterij op Flora alsnog te legaliseren. Niet door het offici eel als museum te erkennen, maar door de gebouwen voor horeca te bestemmen. Omdat het in voorma lige agrarische gebouwen toege staan is om goederen op te slaan, mogen de gejutte spullen er blij ven. Het gebruik van Flora is voorgelegd aan raadgevend bureau Van Montfoort, maar die zou de verkeerde conclusie hebben getrokken. De wo ning van Flora kan volgens het col lege worden losgekoppeld van de gebouwen, waardoor de gebouwen volgens burgemeester Geldorp voor het genoemde gebruik in aanmerking komen. Het plan moet worden gezien als een uiterste poging van de burgemeester om uit de impasse te komen, waarin de bemiddelingspoging inzake de Joan Hodshon is beland. Ze legde het voor aan de raadscommissie bestuur en organisatie, die tijdens een extra vergadering die in besloten sfeer plaatsvond De fracties kregen het verzoek de suggestie met hun achter ban te bespreken Toen het onder werp gisteravond tijdens de raads commissie werd aangesneden werd, in afwezigheid van de burgemeester, werden de notulen van de aanvanke lijk besloten vergadering alsnog vrij gegeven De jutters zijn inmiddels in kennis gesteld van het voorstel, maar de Stichting Texels Museum (STM) wist tot gisteravond van niets Pieter de Groot (D66) verzocht waarne mend voorzitter en wethouder Daan Schilling de STM alsnog op de hoogte te stellen 'Want zij zijn ook belang hebbend Volgens de wethouder zal dat zeker gebeuren. 'De burgemees ter wil dit stap voor stap doen. Ze wil eerst de mening van de jutters peilen.' door te gaan. Het was zonde om het spektakel op dat moment af te blazen puur vanwege de kosten. Dat zou kapitaalvernietiging zijn geweest' Het probleem voor Valkenburg was wel dat hij met Staatsbosbeheer en de muziekschool een vaste prijs had afgesproken. Binnen dat budget moest hij het zien te klaren. Daarbij ging het om ƒ40.000.- plus de op brengst van de kaartverkoop, die ƒ9,000.- bedroeg. De gemeente stond borg voor de kaartverkoop, maar van die garantie hoefde Valken burg geen gebruik te maken omdat de voorstelling was uitverkocht. Valken burg had de contracten afgesloten tussen de medewerkers en Beeld werk en alleen hij - en niet zijn op drachtgevers - zou aansprakelijk zijn voor de nakoming van de overeen komsten. Valkenburg beaamt dit: 'Het was allemaal voor mijn nsico. Maar ik kom mijn afspraken heus na Het gaat om kleine bedragen Dat geld kómt er deze maand gewoon.' Valkenburg windt zich hevig op over het feit dat enkele crediteuren met hun vordering te koop lopen en daar mee een smet op het evenement werpen 'Vierhonderd mensen heb ben verschrikkelijk genoten en een grote groep vrijwilligers heeft zich enorm ingezet, en nu proberen drie mensen Doolland in het negatieve te trekken Dat is toch belachelijk'! Als we prachtige uitvoeringen als Dool land willen herhalen, dan kunnen we dit soort publiciteit niet gebruiken.' Nonchalant Texel'94 Een nonchalante houding is koploper Texel'94 zondag in Oostzaan bijna duur komen te staan. In het laatste kwartier van de eerste helft kreeg de ploeg tegen OFC zomaar drie doel punten tegen. Uiteindelijk werd het toch nog 4-4 Een redelijk resultaat, maar doordat concurrenten wél won nen, heeft de ploeg van trainer Post de kans om de eerste periode te win nen niet meer in eigen hand. Pagina 5 m Bridgekampioenschap In de bomvolle zaal van dorpshuis De Hof in De Koog speelde zich afgelo pen weekend het Open Texels bridgekampioenschap af. De door bndgeveremgmg Groot Slem georga niseerde wedstrijd kende een record aantal deelnemers. Liefst 52 paren streden om de titel. Verrassende win naars werden Jan van Sambeek en Jan Bakker. Pagina 5 m De 'nacht der nachten' Apparatuur die het op 1 januari be geeft, facturen waarop een datum in 1900 staat aangeven en computers die weigeren. Een schrikbeeld dat bij menigeen leeft. Is Texel klaar voor de 'nacht der nachten' en het nieuwe millennium? Die vraag legde de Texelse Courant voor aan auto matiseerders en aan gebruikers van hard- en software. Pagma 7 en 9 Bijna honderd Texelaars zijn be trokken bij een grootscheepse evacuatieoefening van de Navo die op vrijdagochtend 29 oktober wordt gehouden. Met boten en/of helikopters zullen ze vanuit de omgeving van de Mokbaai worden overgebracht naar zeven fregatten van diverse nationaliteiten die in het Marsdiep voor anker liggen. Bij de oefening, die om 9.00 uur be gint en duurt tot na het middaguur wordt een denkbare noodsituatie zo realistisch mogelijk nagespeeld. Op Texel, in dit geval omgedoopt tot Texaloniê, zijn politieke onlusten Als gevolg daarvan slaan burgers op de vlucht naar de duinen in de hoop op redding. Onder hen diverse gewon den die er slecht aan toe zijn. Een Navo-smaldeel brengt redding Met boten en helikopters die deze oorlogsbodems bij zich hebben wor den de mensen opgepikt, nadat ze zijn verzameld, geregistreerd, me disch onderzocht en in groepjes inge deeld Daarbij moet worden voorko men dat gezinnen uit elkaar raken. Eenmaal aan boord van de oorlogs schepen worden ze onderzocht, zonodig verbonden en op hun gemak gesteld. Daarmee is de eigenlijke oefening voorbij en volgt het 'no play - gedeelte. ledereen kan deelnemen aan een rondleiding op het schip en tenslotte wordt een 'lokale lunch' aan geboden. Dat is een maaltijd volgens een typisch recept van het Navo-land waartoe het betreffende schip be hoort Tenslotte gaan alle deelnemers weer varend of vliegend terug naar hun land dat inmiddels weer gewoon Texel heet. De organisatie van de oefening is in handen van een Navo-instantie. Be langrijke ondersteuning wordt gege ven door de Joost Dourleinkazerne. Voor het aanwerven van de 'Texalo- nische vluchtelingen' heeft die met succes een beroep gèdaan op de Texelse afdeling van het Contact Oud-Mariniers (COM) Coordinator Klaas van der Veen uit Den Burg had al gauw méér dan de gevraagde 70 deelnemers bij elkaar, bijna allemaal leden van het COM met familieleden en kennissen vanaf ongeveer 9 jaar. De animo was zo groot dat een aan tal gegadigden moest worden afge wezen. Van het plan om een com plete schoolklas bij de oefening te betrekken, werd afgezien Aan de oefening wordt ook meegedaan door het zogenaamde Lotus-team, dat in staat is echt lijkende 'verwondingen' te maken.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1