de Kroniek 'Texelsekaas en gebruik duurzaam toerisme m GLOP" IN teso 'Begrip' Toptien ruimt veld voor Super De Boer Agenda m TEXELSE J? couRANT OVD vergadert Muziek voor volwassenen Ploegers hebben het niet makkelijk in Het Noorden interWad Wat ik zeggen wou. Weerloos Toeristenbelasting blijft 65 cent B. D. Rienks neemt „Tessel Air" over Extra theater voor kinderen Cafeetje 'Ver3t' trekt zich terug Even een pak SNERT halen in 22 Sjoelen voor senioren Bedrijvi gheid Gelijk spel voor G-team Eigenaar tot keuze gedwongen 38 W4m DINSDAG 19 OKTOBER 1999 v;-> Bjom Boerhorst (17)die twee dagen eerder voor het eerst de ploeg achter de trekker bond, meet de diepte van de veur. (Foto Garand Timmerman) De Ondernemersvereniging Den Burg houdt vanavond haar algemene ledenvergadering. Dat gebeurt in ho tel De Lindeboom, aanvang 20 00 uur. Belangri)kste agendapunt is de vraag. 'OVD 2000, hoe nu verder?' Binnenkort begint op de muziek school een cursus Algemene Muzi kale Vorming (AMV), waarin volwassenenen kennis kunnen ma ken met verschillende aspecten van de muziek Een aantal muziekstuk ken wordt beluisterd en in vogelvlucht wordt de muziekgeschiedenis behan deld Tevens komt muziektheorie aan bod. zoals het notenschrift en andere aanwijzingen die in de muziek worden gebruikt. De cursus is met name in teressant voor mensen die (in de toe komst) een instrument willen bespe len. Er worden tien lessen gegeven, steeds op donderdag van 20.00 tot 21.30 uur in de muziekschool Deel name kost ƒ135,-, de eerste les wordt gegeven op donderdag 4 november. Voor informatie en aanmeldingen: tel. 313493 Onder perfecte weersomstandighe den. maar op een zeer ongelijke akker streden trekkerbestuurders zondag om het Texels ploeg- kampioenschap. Het maisveld ver toonde diepe sporen en de lange stoppels waren moeilijk onder de grond te kringen Het kwam er vooral op aan om op de juiste diepte te ploe gen, zo ondervond menigeen die de ploegschaar te ver liet zakken. Opval lend was dat met name de beschei den oude ploegen de grond goed omwerkten. Winnaar bij de 1-schaar wentelploegen in de nostalgische klasse werd Gerard Huisman, die van de jury 226 punten kreeg. Tegenhan ger van het ouderwetse materiaal was de nieuwe 150 Samé met daar achter een 4-schaar Lemken ploeg, die Frans Stolk Mechanisatie demon streerde. De werkdiepte en de snel heid zijn electronisch in te stellen en ook de ploeg is van diverse handig heden verzien Met enige aanpassing kan met dit type zelfs via satelliet- navigatie worden gestuurd, zodat de handmatige besturing overbodig wordt. Voor chauffeurs die dit als een schrikbeeld beschouwen, waren ge ruststellende woorden te horen Op de vaak kromme percelen op Texel blijft de chauffeur voorlopig nog on misbaar. Bij de 2-schaar rondgaande ploegen ging de eer naar Maarten Koorn. Bij de moderne ploegen toonde Wilco Zijm zich de beste, mede doordat Niels Huisman bij het afwerken van de geer in de haast een slordigheid begin. Bij de behendigheidswedstrij den, waarbij met een maaimachine moest worden gemanoeuvreerd, ging de eer naar Joost de Wit Uitslagen: Moderne ploegen: 1 Wilco Zijm, 211,5 punten (2-schaar wentel). 2. Niels Huisman. 202,5 (3- schaarwentel). 3. Jan Lap. 190 (4-schaar), 4 Dirkjan Boon. 1B0, (3-schaar), 5. Björn Boer horst. 179, (3-schaar), 6. Arjan Oosterhof. 174. (4-schaar) 7 Marco Zoetelief. 173 (3-schaar). 8. Fred Poede, 163.5 (4-schaar). Oude ploegen 1 -schaar wentel: 1Gerard Huis man, 226. 2 Marcel Bakker. 209, 3. Jan Eelman. 184.5 4. Johan Wuis. 184 Oude ploegen 2-schaar rondgaand: 1 Maarten Koom. 249,5. 2 Jan Uitgeest. 243. 3 Ronald Uitgeest, 207, 4 Jaap Verhoef 204.5, 5 Bert Uitgeest, 201.6. Kees Willem Jimmmk7.194, Arjan Koom. 186,5. 8. Kees Burgman. 185.5, 9 Piet Kok. 181 Behendigheidswedstrijd 1Joost de Wit. 1 min 7 sec.. 2 Eelco Bakker. 1 min.9sec, 3. Maar ten Koorn. 1 min. 18 sec Bnevtn vxo lezen De politiek heeft het geweten Huis en tuin van Sonnevanck bleken vrijwel onbeschermd tegen plannenmakers die allerlei zaken zoals het oplossen van parkeerproblemen, het behoud van het winkelbestand in Den Burg en geld verdienen belangrijker vonden dan het behoud van representatieve gebouwen. De reacties van de bevol king waren zeer kritisch. Er kwam na moeizame onderhandelingen een compromis tot stand waarin het huis behouden blijft en de tuin min of meer wordt opgegeven Je moet er niet aan denken dat zoiets ons ook te wach ten staat bij het notarishuis en de - tuin aan de Weverstraat, na het over lijden van de dames Dijt. Bij navraag op de afdeling Ruimtelijke Ordening bleek dat het huis een ge meentelijk monument is en dat in de tuin niet gebouwd mag worden. De monumentale beuk mag ook met zo maar om. Tuin en huis zijn dus maxi maal beschermd tegen 'knagende ratten', om een recent verschenen dichtbundel van Bart Robberts te ci teren Helaas is deze bescherming lang met waterdicht. Dat weten we inmiddels. Een eigenaar kan rustig de eerbiedwaardige stinzenflora onder de beuk vervangen door dubbel- goedkope aanbiedingen uit het tuin centrum, bakken met pompoenen, verkeerszuiltjes, Fokkerstaarten en ponderosa-attributen. Luceberts wijs heid is universeel: Alles van waarde is weerloos. We moeten hopen op respectabele beslissingen. Laat deze brief een aansporing daartoe zijn Wat ik ook hoop, is dat iedereen be seft dat behoud van monumentale panden, een gaaf landschap en een rijke natuur iets is, waar je niet alleen de overheid voor verantwoordelijk kunt stellen Daar zijn we allemaal verantwoordelijk voor. Arthur Oosterbaan, Den Burg Een belangrijk onderwerp was in 1978 de vraag naar op Texel gefa briceerde kaas. Van Edammer ka zen werd overgeschakeld op vol vette grote Goudse kaze. die dankzij hun kwaliteit gunstiger winst mogelijkheden bieden Toch was de weigering van een miljoen gulden investeringssubsidie door het minis terie van Economische Zaken een bedreiging voor het voortbestaan van zuivelfabriek De Eendracht. 'Deze vraag (naar de op Texel ge fabriceerde kaas) zal zich vooral gunstig ontwikkelen als de Een dracht met een speciale kaassoort komt. Namelijk kaas die (net als boerenkaas) is bereid uit rauwe melk. De condities die de Texelse situatie daarvoor biedt zijn gunstig. In verband mei het gevaar van on gewenste bacteriënactiviteit is ech ter speciale apparatuur nodig, waar mee ongeveer een miljoen gulden is gemoeid. Dit bedrag wil men graag van het ministerie ontvangen. Minder problemen met de financiën waren er in oktober 1978 voor de stichting Oosterend Present Tijdens een 'bijeenkomst die gold als het officiële slot van de feesten', maakte voorzitter Joh. C. Roeper bekend dat Oosterend Present een batig saldo van ongeveer ƒ10 000,= had opgeleverd. 'Het geld zal worden gebruikt voor de aanleg van een rolschaatsbaan achter ,,De Bijen korf'. Deze baan zal van een rand worden voorzien, waardoor deze 's winters gemakkelijk tot een ijsbaan kan worden gemaakt 'Tijdens de zelfde bijeenkomst maakte burge meester Engelvaart bekend dat de financiering van het fietspad langs de Oosterenderweg drie dagen te voren was rondgekomen, zodat 'niets de aanleg van het veelbespro ken fietspad meer in de weg zal staan Verder uitte het gemeentebestuur het voornemen 'op korte termijn te beginnen met de verbouw van een gedeelte van de voormalige Ulo school aan het Schilderend in Den Burg. Met realisering van deze eerste fase zullen hoofdzakelijk de Texelse peuterspeelzalen aan de nodige ruimten worden geholpen. En beheerder Henk van Leeuwen van het City-theater trad op tegen de vertoning van de film 'Cabaret' met Liza Minelli voor de Stichting Open Jeugdwerk. Van Leeuwen be schouwde dergelijke voorstellingen 'als oneerlijke concurrentie voor zijn bioscoop' Wel wilde hij 'toestaan dat films in de oude Ulo worden ge draaid, zelfs als dit niet in strikt be sloten sfeer gebeurt, maar dan moet er naar buiten toe geen reclame voor worden gemaakt. En terwijl Koos Witte van de dienst gemeentewerken in de kerktoren van Den Burg klom om een poging te wagen de haan weer op gang te krijgen die 'als gevolg van een on duidelijk defect aan het lager al en kele maanden vast staat en dus niet de juist windrichting aangeeft', schreef de redactie van de Texelse Courant in een commentaar over het mindere seizoen en de drukke herfstvakantie: 'De herfstvakantie kan de economische schade voor het eiland ruimschoots com penseren als er voor wordt gezorgd dat de., wintefvakantiegangers leuk worden opgevangen.'Alle nog beschikbare geld en initiatief moet nu worden aangewend om Texel aantrekkelijker te maken in de pe riode buiten de zomer 'Wie en kele jaren geleden zou hebben be weerd dat de Koger ondernemers in 1978 een gratis kleurplaat zouden uitgeven om de zich in de herfst vakantie ven/etende toeristen- kinderen bezig te houden, zou voor gekzi/n versleten.'Luxueus uit gevoerde bungalows, fietspaden en vogelroutes zijn niet genoeg. Joogoslavhoh frton is wcMcht minder „Joo- QOstavisch" don U denkt, moor hot Is wól erg lokkerProbeer moor eens oon mixod grill" of Kotelet na dgansJd' (karbonades mot gebakken spek), en dat doet U dan in Plitvice Herenstraat 34. Don Hoorn Keuken geopend van 2 00 - 100 uur Cs Maandags gesloten!. Aardgas en olie worden SCHREEUWEND DUUR en.... er is maar één recept: ISOLEREN!! i Bar-Discotheek,, Riche" Vrijdag en zaterdag geopend. Zondagmiddag half 3 discotheek. Bar-Disco th eek rrRiCh6 4 Dorpsstraat 7. De Koog 'De Koog Promotion' wil verblijf in De Koog veraangenamen Op de internetpagina van InterWad. een samenwerkingsproject van de ministeries van Verkeer en Water staat en Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, zijn 24 werkstukken van scholieren te zien over de Wadden zee. De werkstukken zijn het resultaat van een debat over actuele thema's dat op het internet heeft plaatsgevon den en waaraan meer dan honderd scholieren deelnamen. Gasboringen, recreatie, zeehondenopvang en windenergie waren enkele van de on derwerpen Wie de resultaten wil be kijken, surft naar www.waddenzee.nl. Omdat het herfstvakantie is treden Klojo, Tante Ko, Mevrouw Tulband en Burgemeester Bas komende en vol gende week donderdag een keertje extra op in het Kindertheater-Doe- Maar-Mee-Restaurant in Klif 12. Zij serveren een compleet kinderdiner en verzorgen tussen de gangen door een interactieve theatervoorstelling. Reserveringen: tel. 31 96 33. Omdat het niet lukte een team op de been te brengen, heeft Cafeetje Ver3t zich teruggetrokken uit de dartcompetitie. Desalniettemin werden de afgelopen week weer spannende wedstrijden gespeeld. Deze ronde moesten de nummers een en drie van het vorig seizoen het tegen elkaar opnemen. Omdat W'tjewel de beide voorgaande wed strijden met 8-0 had gewonnen, ver wachtten de spelers van de Zwaan een moeilijke avond. En met onte recht: alle singlepartijen gingen naar de Kogers, die met faalden bij het uit gooien, anders dan hun tegenstan ders, die wel steeds de kans kregen uit te gooien, maar deze niet wisten te benutten. In de dubbelpartijen wonnen de spe lers van De Zwaan twee van de drie partijen Hun beste te behalen resul taat zou 4-4 zijn, maar dan moesten wel de tac-tics worden gewonnen. Dat leek te lukken, maar in de beslis sende leg verzuimden zij het spel af te maken; W'tjewel won dus met 6-2. In deze wedstrijd gooiden alle spelers regelmatig hoge scores, boven de honderd punten. In het Cafeetje in Oosterend moesten het tweede en het zesde thuisteam het tegen elkaar opnemen. Het tweede team won met 5-3, terwijl Ruud Daalder de absolute uitblinker van de avond was met hoge scores en makkelijke finishes. Als Daalder in deze vorm steekt, is hij een ware plaag voor de tegenstander en zal hij menig topspeler punten afsnoepen Cafeetje Bulldogs nam het op tegen Cafeetje 1Dat werd een spannende strijd met een eindstand van 4-4. De jonge meiden van hef Cafeetje moesten het opnemen tegen de num mer twee van het afgelopen seizoen, Zwaan 2. Cafeetje toonde goed te kunnen gooien en wist een tussen stand van 2-2 te behalen. Daarna werd evenwel geen spel meer ge wonnen en de eindstand werd 2-6 voor De Zwaan Programma: Dcafé-Cafeetje 2, Jelleboog-Slock 3; Cafeetje 1- Cafeetje 7; Cafeetje 6-Cafeetje Bulldogs: Slock 2-W'tejwel 2. W'tjewel 1 -Zwaan Texel Kites; Zwaan 2-Zwaan 1 (ADVERTENTIE) Ti-tsfe.il) tl 4K»ö Dinsdag 19 oktober Vanaf 16.00 uur worden in dorps huis 't Skiltje in Oudeschild onder linge wedstrijden van gymna stiekvereniging GOS gehouden In het raadhuis vergadert vanaf 19 30 uur de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie, met op de agenda o.a, plaatsing van windmolens en telecom-zend- masten. De Ondernemersvereniging Den Burg houdt een algemene leden vergadering in De Lindeboom, aanvang 20.00 uur. Belangrijkste punt op de agenda is de toekomst van de vereniging Vanaf 20.00 uur houdt de Histori sche Vereniging een bibliotheek avond in 'Tussen de Banke' op de Groeneplaats. In Cinema Texel draaien om 20 00 uur Star Wars, Episode 1: The phantom Menace en om 20.30 uur The red violin. Woensdag 20 oktober In het Maritiem en Juttersmuseum geeft Jan Bakhuizen van 10 00 tot 16.00 een smeeddemonstratie gegeven. Bij de Witte Engel begint om 14.00 uur een cursus 'hond van honingraatpapier' voor kinderen Informatie, tel. 310387. In De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) beginnen om 14.00 en 20.00 uur modeshows voor en door 55-plussers De gratis kaart jes (65 voor de middag en 65 voor de avond) zijn op hetzelfde adres verkrijgbaar. In het raadhuis vergadert vanaf 19.30 uur de raadscommissie Welzijn en Onderwijs. In De Witte Burcht begint om 20.00 uur een gezamenlijke avond van het RK Vrouwengilde en de Plattelandsvrouwen. De (Westfriese) avond wordt verzorgd door de familie Spigt uit Wervershoof. In de Vrije School aan de Gasthuis straat begint om 20 15 uur een le zing van antroposofisch arts Martin Niemeyer over 'Het onrus tige en beweeglijke kind - van ge boorte tot puberteit', In Cinema Texel draaien om 13.30 uur Jugle Jack 2; om 13.30,16 00 en 20 00 uur Star Wars. episode 1 The phantom Menace en om 20 30 uur The red violin. Donderdag 21 oktober Bij de Witte Engel begint om 13 30 uur een cursus 'window color' Be ren leren maken kan vanaf 20.00 uur. Informatie, tel, 310387 In de Buureton begint om 14 00 uur het open Texels kampioen schap sjoelen voor 55-plussers. Deelname kost ƒ5,-. Vanaf 15.00 uur worden in dorps huis 't Skiltje in Oudeschild onder linge wedstrijden van gymnastiekvereniging GOS ge houden. Klojo, Tante Ko, Mevrouw Tulband en Burgemeester Bas treden op in het Kindertheater-Doe-Maar- Mee-Restaurant in Klif 12. Reserveringen: tel 319 633. In het raadhuis vergadert vanaf 19 30 uur de raadscommissie Financiën, Werken en Milieu over o.a. verhoging van de reinigings rechten. Van 17 00 tot 18.00 uur leidt Arthur Oosterbaan een excursie door het bos ten noorden van Kogerstrand, op zoek naar Texelse paddestoe len Aansluitend vindt in de Kaap snol een lezing over paddestoelen plaats, waarbij de toehoorders kennis kunnen maken met gerech ten waarin paddestoelen zijn ver werkt. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild begint om 20.30 uur de jaarverga dering van gymnastiekvereniging GOS. In Question Plaza beginnen om 20.30 uur optredens van folkmuzikanten Allan Taylor en Gibb Todd. De entree bedraagt ƒ15,-. Passe-partouts (voor vijf folkconcerten) kosten ƒ65.-. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij De Linde boom, modezaak Marten Classics en aan de zaal. In Cinema Texel draaien: om 18.30 en 21.30 uur Star Wars: Episode I, The Phantom Menace; om 21.45 uur Runaway bride en om19 00uur10thingsl hate about you. Vrijdag 22 oktober Bij de Witte Engel begint om 10 30 uur een cursus 'gipsen waxinelichtjes verven'. Informatie tel. 310387 Het Zeemanskerkje in Oudeschild is van 14.00 tol 17 00 open ter be zichtiging Het Texels Christelijk Mannenkoor bestaat 30 jaar en geeft een jubileumconcert in de NH kerk van Den Burg Het 'best of-pro gramma begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien om 18.30 en 21.30 uur Star Wars Episode I, The Phantom Menace, om 21.45 uur Runaway bride en om 19.00 uur 10 things I hate aboul you. Teso zet zowel vrijdag als zaterdag tussen 9.35 en 16.05 uur twee boten in om de drukte de baas te kunnen. Op vrijdag zijn de afvaar ten van 10.05 uur vanuit Den Hel der en 13.35 uur vanaf Texel uit sluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Op Texel moet vrijdag tussen 10.00 en 13.00 uur rekening worden gehouden met een half uur wachttijd. In Den Helder moet tussen 13.00 en 16 00 uur mogelijk een half uur worden gewacht. Hoogwater te Oudeschild Di. 19 2.30 en 14.45 u. Wo. 20 3.47 en 16.40 u. Do. 21 5.37 en 18.05 u. Vr. 22 6.55 en 19.30 u. Za. 23 7.44 en 20,36 u. Zo. 24 8 55 en 21.25 u. Ma. 25 9.40 en 22.21 u. Di. 26 10.36 en 23.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 18 oktober op om 08.08 uur en gaat onder om 18.39 uur. 24 oktober volle maan; 26 oktober spring tij. Sjoelclub De Snelle Schijf van de Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt donderdag het open Texel kampioenschap sjoelen voor 55- plussers Er wordt gespeeld om de door de gemeente beschikbaar ge stelde wisselbeker, die nu in handen is van de heer Siebinga. De wedstrij den worden gehouden in de Buure ton en beginnen om 14.00 uur; deel name kost ƒ5.-, inclusief koffie en koek. Wegens afwezigheid van zowel George Eelman als Jos Bakker fun geerde Chris Zijm zaterdag als keeper bij de uitwedstrijd van het G-team tegen De Meer uit Amster dam. Had de scheidsrechter de laatste goal van Theo Franchimon niet afgekeurd, dan was het team met een overwinning naar huis gekomen. Nu kwamen de Texel aars niet verder dan een gelijk spel. Na zo'n tien minuten spelen kwam het Texelse team op voorsprong dankzij een solo van Theo Franchimon dit vanuit een moeilijk hoek inschoot onhoudbaar voor de keeper. Al srt-l daarna maakte de tegenstander ge lijk, waarna Theo Franchimon 2-t maakte uit een pass van Paul Bakker Een corner van De Meer werd dooi Peter Tuitman niet goed weggewerkt en de tegenstander maakte vanurt een moeilijke hoek 2-2. Na rust bleef Zijm goed keepen, werd hij daarbij geholpen door paal en lat. Theo Franchimon maakte een derde doelpunt, dat echter door de scheidsrechter werd afgekeurd. De verdere kansen die het G-team kre werden niet verzilverd. Supermarkt Toptien in De Koog wordt op 2 november omgedoopt tot Super De Boer. Eigenaar Ton Gieles werd gedwongen om zich bij een andere franchiseketen aan te sluiten nu de Toptienformule verdwijnt. De concernleiding van Laurus, waar Vendex Food Group en Super De Boer deel van uitma ken, zag geen heil meer in de kleine, regionale winkelketen. 'Jammer, ik had er wel mee door willen gaan. We hebben met de Toptien een goede naam opge bouwd. Wij zijn toch een begrip in de omgeving', zegt Gieles. 'Maar tegen de schaalvergroting in de branche kun je niets doen.' Gieles had ook een Spar, Edah of Basismarkt kunnen worden, maar Super De Boer past volgens hem beter bij zijn winkel 'Vooral vanwege het assortiment. Dat is bij de Edah of de Spar toch minder, een stuk kleiner. We bedienen hier in de zomer duizen den toeristen. Die willen we niet dwin gen om in Den Burg hun inkopen te doen Toch relativeert Gieles ook de formulekeuze. 'Uiteindelijk komt het niet op de formule aan. maar op de mensen Het gaat erom wat erin die winkel gebeurt Ofheternetjesis.de bediening vriendelijk en een goede service wordt geboden. Wat dat be treft gaat er helemaal mets verande ren. De grote klantenkring die we sinds 1979 onder Texelaars en toe risten hebben opgebouwd, hoeft zich daar geen zorgen over te maken Super De Boer heeft voor Gieles be halve de ruime productehvoering nog andere voordelen. 'De grote uitstra ling. Mooie folders, goede reclame op radio en televisie Ook het gevoel speelt mee: Super De Boer spreekt mij gewoon meer aan dan bijvoor beeld Edah.' Nadelen zijn er ook. 'We zullen eraan moeten wennen dat de lijnen langer zijn. Dat we dingen mis schien met zo snel op kunnen lossen als voorheen.' En de bedrijfsmatige overschakeling gaat Gieles evenmin in de kouwe kleren zitten. In de winkel worden producten nu al geleidelijk vervangen door de nieuwe merken, inclusief het huismerk Mar kant dat het veld moet ruimen voor Super. In eén dag is zo'n assortissementsornruil met te verwe zenlijken. Naast de fysieke wisseltruc moet ook op het gebied van de auto matisering heel wat gebeuren, een klus die Gieles heel wat hoofdbrekens kost. 'Van ieder nieuw product moet je nagaan of je dat al had. of dat het nieuw is. Met de hand moet je het vervolgens in je systeem invoeren Van de bestaande producten moetje weer nagaan of die kunnen blijven ol uit het systeem gegooid moeten wor den. Een enorm karwei.' Nu moet hij nog met de oude apparatuur en met oude én nieuwe producten werken. Op 1 november gaat de supermarkt een dag dicht en wordt de nieuwe apparatuur en software geïnstalleerd Op die dag ondergaat de winkel ook een cosmetische overgang, zoals hel in vakjargon heet. Alles waar Toptien op staat wordt vervangen door Super De Boer: labels op winkelkarretjes, prijsjes, vlaggen, de billboards in de winkel en de borden op de gevel, plastic zakken, et cetera. De kleuren van de nieuwe huisstijl maken de make-up compleet De volgende dag gaat de winkel weer open en moet de klant het idee hebben dat het er nooit anders is geweest Ton Gieles' supermarkt gaat onder een nieuwe vlag verder. (Foto Bad B&Ch)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2