1 mmmiï ■- 'Texelse' startpagina maakt zoeken simpel Teso inspecteert veerboot kort na ingang millennium Nieuwe website: http://0222.pagina.nl TEXELSE i? COURANT ""»i TO: csW- y - i TIT H? i«S» Uitgeverij Stark a a a a DINSDAG 19 OKTOBER 1999 l BB 109; iWsM ,f f,7.. •C2 It "M" .-vz-ysd te ontwikkeling in de computerwereld in beeld. Links een 20 Mb vaste schijf uit 1987, rechts een nieuwe geheugenmodule van 128 Mb. (Fo<o Pip Barnard) Texel en de nacht der nachten Kan de Texelse boot wel varen tijdens de nieuwjaarsnacht? Werkt de reserverings centrale van de VVV ook volgend jaar naar behoren? Hoe zit het met de computer kassa in een horecabedrijven? Nu de 'nacht der nachten' steeds dichterbij komt, zocht de Texelse Courant antwoord op deze en andere brandende vragen over het millennium probleem. t niet alle computer- en software- reranciers even scheutig zijn met geven van een millenniumproof- rklaring, ondervond eilandpromotor VVV. 'We hebben alle leveranciers au alle apparatuur waar ook maar Is van tijdsregistratie in aanwezig is een millennium-verklaring ge- agd. Niet iedereen wilde dat zwart wit geven', verklaart directeur ronica Bos, wier organisatie twee r geleden al de eerste maatrege ls trof ter voorkoming van het jJlenniumprobleem. 'Veel computers "jn getest en vervangen. Gezien de «te afschrijvingsduur van dergelijke •jparatuur, moest dat toch gebeuren, it het testen kwamen we eigenlijk Doorlees van pagina 7 weinig problemen tegen Over onze telefooncentrale, voor ons een onmis bare installatie, zijn goede afspraken gemaakt Alleen als de hele PTT plat ligt. hebben wij ook een probleem. Het systeem voor de reserverings centrale, waarmee we op jaarbasis meer dan 15.000 boekingen verzor gen, werkt prima. Dat weten we nu al, want we zijn al volop bezig met het boeken van accommodatie voor het volgend jaar. Om een inzicht te krijgen in het al of met millennium-proof zijn van de computerapparatuur, legde veer dienst Teso een speciale millennium map aan. 'Dat is met alleen een eis van verzekeringsmaatschappij en havenautoriteiten, maar daartoe voe len we ons tegenover onze reizigers ook verplicht', aldus Rint de Vries, hoofd technische dienst bij Teso. Na vraag bij leveranciers leverde een wisselend resultaat op. 'Er is gekeken naar de installaties op de veerboten, in de loketten, de bruggen en naar de apparatuur in ons kantoor De meeste apparatuur bleek in orde. maar som mige spullen ook niet. Bij een aantal computers, waarbij de datum niet van belang is, volstond het om de datum terug te draaien. Maar we hebben ook apparatuur moeten vervangen. Zoals een GPS- (plaatsbepaling, red.) sys teem op een van onze schepen. Die vervanging zou zonder het millen nium-probleem niet nodig zijn ge weest. Verhelpen hiervan heeft ons best wel wat geld gekost, maar het gaat niet echt om grote bedragen Ik verwacht nu geen problemen, maar bewijzen kan ik dat niet.' Gemeente Ook de gemeente is tijdig met de voorbereidingen op de eeuwwisseling gestart. 'In oktober 1998 hebben we een externe adviseur in de arm geno men, die meer gemeenten onder zijn hoede heeft Dat leverde een flink voordeel op, want veel zaken in ver schillende gemeenten zijn op de zelfde wijze geregeld', aldus Marit de Porto, gemeentelijk coördinator infor matica en automatisering. 'We heb ben gekozen voor een gefaseerde aanpak van het millenniumprobleem. Eerst moest iedereen binnen de or ganisatie zich bewust worden van de materie en zijn of haar verantwoorde lijkheid daarin. Toen hebben we geïn ventariseerd wat er aan apparatuur draait bij de gemeente. Niet alleen in het raadhuis, maar ook bijvoorbeeld de stoplichten en de rioolgemalen. Al met al hebben we 300 onderdelen kritisch beoordeeld. In een aantal gevallen was vervanging nodig.' 'Alles wal we kunnen voorzien heb ben we gedaan We verwachten daarom geen problemen.' De Porto verwacht dat ze binnen een maand het sein 'millenniumproof' kan geven. Ze is daarom op 1 januari in het ge meentehuis te vinden. Om netwerken en de centrale apparatuur te testen, maar ook gewoon uit nieuwsgierig heid. 'Want ie kunt testen wat je wilt, maar honderd procent zekerheid heb je nooit.' Om voorbereid te zijn op eventuele calamiteiten verkeren ambtenaren die betrokken zijn bij het rampenplan en het college van b en w tijdens de millenniumwisseling in verhoogde staat van paraatheid. Zelfs als alle telefoons het begeven, zijn ze bereik baar via speciale piepers. Stand by zijn ook de brandweer, politie en de ambulancedienst. Het noodnelwaar mee bij calamiteiten tussen de ver schillende instanties wordt gecommu niceerd, is eveneens getest en millenniumbestendig bevonden fylinder ingrijpend zijn de maatregelen die de familie Welboren trof om te zorgen dat ook Nauta Boek na nieuw jaar verstoken blijft van problemen. 'We hebben van onze leverancier de garantie gekregen dat onze twee kassasystemen millemumbestendig zijn.' Voorraadbeheer doen de Welborens met de hand, dus dat kan niet tot problemen leiden. Verzekering 'Bedrijfsschade als gevolg van het millenniumprobleem wordt door ver zekeraars in principe niet gedekt', al dus Jos Kager van het gelijknamige assurantiekantoor 'Maar de verzeke raars hebben wel een gezamenlijk vangnet van een miljard gulden ge creëerd om eventuele millennium- schade te dekken Er wordt echter alleen uitgekeerd aan bedrijven die kunnen aantonen dat de verzekerde alles heeft gedaan om die problemen te voorkomen Maar je moet zoveel doen om aan de voorwaarden te vol doen, dat het voor een kleine zelfstan dige bijna onmogelijk is dat allemaal uit te voeren. En waar ligt de aanspra kelijkheid, bijvoorbeeld als een leve rancier niet kan leveren, doordat zijn leverancier ondeugdelijke apparatuur heeft geleverd?' Kager verwacht op Texel geen grote problemen. 'Er zijn hier niet veel productiebedrijven met computer gestuurde apparatuur, zoals grote fabrieken. Bij kleine ondernemers kunnen wel problemen voorkomen, bijvoorbeeld omdat ze hun briefjes tik ken op een verouderde computer. Voor hen zal de schade die daaruit voortvloeit wel meevallen.' Zelf laat Kager niets aan het toeval over. 'We hebben ons complete computersysteem laten testen. Ver der werken we met software van der den We doen bijvoorbeeld zaken met twintig verzekeringsmaatschappijen, die hun eigen programma's leveren Ik ga ervan uit dat die hun zaakjes voor elkaar hebben 'Het gevaar schuilt hem in de com plexiteit van de systemen', consta teert ondernemer Peter Bakker, ex ploitant van de Hema en de Primafoon. Onze computers zijn bij voorbeeld weer gekoppeld aan die van de leverancier. De ketting is zo sterk als de zwakste schakel.' Om zich problemen te besparen huurde hij een specialist in die het hele bedrijf heeft doorgelicht. 'Ik heb alleen een oude pc moeten vervan gen, de andere zes hebben we met andere software opgelost. Een floppy er in en alles is weer fris.' De automatisering binnen de Hema is tamelijk vergevorderd. 'Onze eerste computer schaften we aan om met onze leverancier te kunnen commu niceren over de goederenstroom We kregen de zaken daardoor sneller in huis en konden kleinere voorraden aanhouden Die investering leverde de grootste besparing op. We werken inmiddels met geautomatiseerde bestelsystemen voor bijvoorbeeld gordijnen, brood en banket. Alles gaat automatisch en je kunt zo de over zichten van vorig jaar inkijken. Geldt ellen gaat per computer, telebankieren, de administratie en ik werk met pro gramma's voor uren, lonen etc. Alleen al voor het personeel heb ik een aparte PC.' De vraag hoeveel personeel hij in dienst heeft vindt Bakker moeilijk te beantwoorden. 'Maar met kerstmis zijn er altijd vijftig pakketjes nodig.' Omdat ze niet beroepsmatig afhanke lijkheid zijn van hun PC verwacht Bakker bij particulieren weinig proble- val van het systeem zal ons wel veel meer tijd kosten', zegt timmerman Pieter Jan Kooger. De Waalder is een typisch voorbeeld van een jongere generatie ondernemer, die in zijn op leiding een stukje automatisering heeft meegekregen 'Ik zie het als een serieus probleem. Als aannemer kan ik moeilijk mei offertes of rekeningen aankomen waarvan de data niet klop pen Automatisering is toch een wat duister gebied, waar ik niet zo mak kelijk over praat. Ik heb met allerlei proefpakketjes onze programmatuur getest. Het systeem herkende een datum na 2000 wel, maar gaf wel aan dat die met bestaat Gezien de uit komst verwacht ik geen problemen, maar je weet het natuurlijk nooit.' 'Millenniumprobleem? Dat hebben we helemaal niet. We werken niet met computers Alleen een tekstverwerker om de offertes en de rekeningen mee te schrijven. Maar die hoef je met in te stellen, dus dat zal zo'n vaart niet lopen', aldus mevrouw Veeger van het gelijknamige bouw- en timmer bedrijf. lOnze computerkassa's nemen ons veel werk uit handen, alleen al het uitsplitsen van de BTW. We zouden behoorlijk misgrijpen als ze niet zou den werken', aldus Jolanda Stolk van het Havenrestaurant op de veer haven. 'Onze twee computerkassa's zijn opgestuurd naar de leverancier De ene werkt nog met twee jaartallen Een nieuwe chip er in en klaar is kees. De andere was aanmerkelijk nieuwer, maar moest toch opnieuw worden Het nieuwe millennium zal nog maar een paar minuten oud zijn als de vaarploeg van Teso zich naar de veerhaven spoedt om alle sys temen van vlaggeschip Schulpen- gat waarin een tijdmechanisme zit te beproeven Motoren worden ge start, de besturingssystemen ge test, evenals deuren en andere systemen. Bij twijfel over het func tioneren van het schip zal Teso niet aarzelen om in de nieuwjaarsnacht een proefvaart te maken. In sa menwerking met Rijkswaterstaat worden ook de bruggen op Texel en in Den Helder aan een onder zoek onderworpen. Het is de be doeling dat op dezelfde dag de Molengat wordt getest. men Ben Zegeren van L&R zegt het iets anders. 'De PC van een particu lier veroudert sneller dan die van bij voorbeeld een kleine ondernemer die er een eenvoudige administratie op voert. Want kinderen moeten de mo dernste spelletjes kunnen,spelen, internetten en noem maar op.' Texelaars die geen risico willen lopen is Bakker - net als zijn collega- computerverkopers - graag terwille. 'Als tussenvorm tussen een post orderbedrijf en gespecialiseerde computerwinkel, beschikt Primafoon over een programma waarin de PC- gebruiker een wensenlijst kan invoe ren en waarbij het programma (Gateway) bepaalt welke computer aan die verlangens voldoet. 'Een stukje maatwerk. Heel klantgericht en een vriendelijk systeem 'Ons bedrijf zal niet in de problemen raken, want we kunnen voor onze rekeningen en offertes direct over stappen op de typmachine, maar uit- «ede programma's zo breed moge- jk gemaakt De ondernemer kan de afministratie volledig aan zijn of haar nsen aanpassen. Als ze proble- len tegenkomen is één telefoontje aar onze servicedesk voldoende. van onze mensen houden zich itsluitend bezig met de beantwoor- fng van vragen en vertellen klanten soe ze eventuele problemen met de jrogramma's kunnen aanpakken, 'aelpunten die ze tegen komen wor tel opgeslagen in een database. Als re signaleren dat bepaalde vragen reer dan dertig keer terugkeren, stu- er) we het door naar onze ontwikkel- ildelmg Die past het programma dan todanig aan dat volgende klanten dit fobleem niet meer tegenkomen. Om afwikkelingen tijdig te signaleren is continu overleg tussen de verkoop- deling en de mensen die zich bezig jiouden met de service, garantie en kwaliteit. We steken veel tijd in het ieproeven van de programma's Een =eel van onze medewerkers test de kogramma's dagelijks op doel- aatigheid, gebruiksvriendelijkheid en helheid neen branche waar de ontwikkelin- !en bliksemsnel gaan en het een ko ren en gaan is van bedrijven, weet SnelStart zith te handhaven Ploeg; '"tie zeventien jaar dat wij pakket en ontwikkelen zijn er zeker drie- tot réthonderd bedrijven bijgekomen, 'fel is een concurrentiemarkt met vele ^mimstratiepakketten die ik nog met Tussen ondernemingen met 'Werden tot meer dan duizend rerknemers, zijn wij met onze twin 's mensen maar een kleintje. Er zijn al veel afgevallen en in januari zal I blijken hoe millenniumbestendig test is. Ik verwacht dat er nogal wat toalt. Wij zagen dit probleem al in vroeg stadium aankomen. In '96 hebben we onze hele ontwikke- "9 op het millennium gezet Al onze staande programmatuur is toen aangepast. Want je kunt het niet ma ken om klanten met pakketten op te schepen waar ze na 2000 niets meer aan hebben. Het was een rigoureuze ingreep, maar wel succesvol We hebben inmiddels overeenkomsten afgesloten met ondernemingen die onze softwarepakketten gaan leve ren.' Dat het Oosterender bedrijf veel aan dacht besteedt aan kwaliteits bewaking blijkt uit het felbegeerde ISO-certificaat dat dezer dagen aan SnelStart wordt verleend. Dit kwaliteitspredikaat wordt verleend aan bedrijven waarvan het volledige productieproces drie keer per jaar aan een strenge controle wordt on derworpen en wordt uitgevoerd zoals in een handboek is omschreven Het certificaat is het bewijs dat de soft ware voldoet aan de kwaliteitsnorm van wereldwijde ISO-organisatie Het succes van zijn bedrijf heeft vol gens Ploeg een simpele verklaring. 'Ons uitgangspunt is: schoenmaker, hou je bij je leest. Da's een bewuste keus geweest. We ontwikkelen pak ketten op basis van onze eigen prak tijkervaringen. Boekhouden, factureren en telebankieren zijn speerpunten. Dat we de prijs van onze pakketten zo laag kunnen hou den, is voor een groot deel te danken aan onze eigen automatisering en aan de opbouw van onze bedrijf: we hebben weinig overheadkosten.' Hoewel Ploeg zich geen raad zou weten zonder automatisering, advi seert hij ondernemers die program matuur willen aanschaffen deze stap goed te overdenken. 'Je moet nooit automatiseren omwille van het auto matiseren Doe alleen dat wat logisch is, om jezelf terugkerend werk uit han den te nemen. Waar een mens de hele dag nodig heeft om 150 facturen uit te tikken, doet de computer het in een kwartier En foutloos. Als je dat werk niet hebt, kun je het ook niet uit handen geven Neem bijvoorbeeld een vakantiepark met pakweg 400 huisjes. Reserveringen, vooruit betalingen, het afrekenen van voor schotten zijn perfect te automatise ren Er hangt wel een prijskaartje aan van vijftien- tot vijfendertigduizend gulden, maar dat verdient zich dub bel en dwars terug Maar de buurman met een stuk of tien bungalows wordt met dezelfde programmatuur een slaaf van zijn computer. Die kan de reserveringen het makkelijkst in een boekje bijhouden en heeft dan een perfect overzicht en hoeft geen geld uit te geven aan peperdure program ma's. Maar hij kan wel zijn facturering, boekhouding, BTW-aangiftes auto matiseren en gaan telebankieren. Dan is hij voor negenhonderd gulden klaar.' Inzake telebankieren heeft Ploeg een noviteit te melden 'Als enige software leverancier in Nederland hebben we een convenant met ABN-AMRO afge sloten inzake het telebankieren. Het betreft een productcombinatie waar door ons pakket samen met het nieuwe product OfficeNet Direct van deze bank op de markt wordt ge bracht. De administratieve verwerking en het afdrukken van dagafschriften wordt verwerkt in het SnelStart Telebankier-pakket.' Het convenant is exclusief tot 1 februari 2000. Daarna mag ook een selectie van andere softwarebedrijven die aan de voor waarden voldoen het telebankieren in hun programmatuur integreren. Het contact tussen Ploeg en de ABN- AMRO-top kwam tol stand via de di recteur Bob Bleijerveld van plaatse lijke bank, die participeerde in de komst van oud-Philips-topman Jan Timmer van het Millenniumplatform naar het eiland, in samenwerking met SnelStart en alle Texelse banken Als het om het creëren van hoog waardige werkgelegenheid gaat op Texel, ziet Ploeg volop kansen voor het eiland. 'Wat betreft de productie van kapitaalintensieve goederen of diensten liggen hier voldoende moge lijkheden. Voorwaarde is dat de orga nisatie vanaf het eiland is te doen. Want heen en weer pendelen naar Amsterdam is veel te tijdrovend. De ontwikkeling van software is een goed voorbeeld. En het is nog milieu vriendelijk ook. Het past dus uitste kend op het eiland.' Sinds enige tijd is op het internet een pagina te vinden die links naar Texelse sites bevat. Deze 'Texelse' pagina maakt deel uit van de popu laire www.startpagina.nl, die in middels door zo'n 225.000 mensen per dag wordt bezocht. De 'doch ters' van de startpagina worden verzorgd door mensen die in een bepaald onderwerp thuis zijn en maken dat de websurfer veel snel ler bepaalde informatie kan vinden dan door bijvoorbeeld een zoek machine te gebruiken. De Texelse pagina (0222.pagina.nl) is opgezet door Karin Aarts (27) uit Haarlem. Karin Aarts maakte via de watersport kennis met het eiland, waar zij al een aantal jaren een groot deel van haar Startpaglnadochlerc [x] overzicht regio's in nedertand landen branches De Wadden l"x] Interwad. waddenzee op internet De Nederlandse Wadden Ameland Activiteiten [x] Catamaranschool Westerslag (op) Kustzeilvereniging Paal 15 Cinema texel Discotheek J'elleboog Seamount Tracks Staatsbosbeheer excursies Klif 12. programma Paracentrum Texel Waddentrek, tochten en tnps Wandelsport bond 0222.pagina.nl in samenwerking met www,startpagina nl Verblijf [x] Hotel Alpha de Koog Beachpark Texel Hotel Boschrand Vakantiecentrum Dennenoord grandorado Hotel Greenside Hotels m den Hoorn NJHC Jeugdherberg Vakantiecentrum de Krim Sporthotel Nieuw Breda Hotel Opdum Texelinfo accomodaties Texel select, accomodatie Makelaar Eelman van Heerwaarden Musea Agrarisch en wagenmuseum Ecomare ipt Luchtvaartmuseum Maritiem en Juttcrsmuseum (WV) Mantiem en Juttersmuseum Persoonlijke links [x] wijzig persoonlijke links t#p) Eton on drinken 't Boodthuis ii'j Ome Joop. paal 17 Actueel [x] Texelse schaduwraad ui Busdienst Defensie geluidhinder Politiek PvdA Teso bootdienst Het weer (QCinoontnlijki?) instellingen Bibliotheek Brandweer NIOZ Reddingsbrigade WV Texel Evenementen Ronde om Texel Texelrace surfen Evenementen kalender Texols eigen Combifoto Den Burg Foto's door Mieke van Roosmalen 101 Oudeschilder Visserskoor Rockband Jugbros Alrecrea gemeente texel wandelclub 't gouwe boifje Vlag en gemeentewapen Vogetwerkgroep texel Geschiedenis van texel Scouting den Hoorn Zii(*kin*rhi(iCR |altavista vrije tijd doorbrengt. Sinds enige ja ren onderhoudt zij een website over Nationaal Park de Biesbosch (home wxs.nl/-kaaar); ook voor start pagina wilde zij een site over natuur verzorgen. maar de naam 'natuur.pagina.nl' bleek al vergeven Het werd dus '0222.pagina.nl' onder het kopje 'regio's in Nederland'. Texel staat daar genoemd in een overzicht van vijfenvijftig regio's in Nederland, een aantal dat per dag groter wordt. De regio's zijn gesorteerd op alfabet en op kengetal, het overzicht varieert van Alkmaar (072) tot Zwolle (038) en van Dokkum (0519) tot Maastricht (043) Voor het samenstellen van haar Texelse pagina gebruikte Aarts haar eigen verzameling favoriete sites over het eiland en zocht daarnaast naar andere 'Texelse' links op het internet. Daarmee heeft ze de surfer die op zoek is naar informatie over het eiland een hoop werk uit handen genomen niet langer hoeft in allerlei zoek machines naar websites worden ge zocht met het risico van verkeerde zoekargumenten en 'dode' links (links die geen verbinding met een be staande pagina hebben). De Texelpagina biedt in één overzicht alle informatie die op het internet over het eiland is te vinden. Keurig gegroe peerd naar onderwerp de pagina bevat rubriekskopjes als verblijf, ac tiviteiten, evenementen en Texels ei gen. Dat het zoeken met zoek machines wel eens verkeerde resultaten kan opleveren, speelde ook haar parten, want op de Texelse pagina prijkte een link naar 'scouting Den Hoorn', terwijl Texels zuidelijkste geprogrammeerd. Wij zijn dus klaar voor het nieuwe millennium.' Stolk heeft de indruk dat er in haar branche serieus met het vraagstuk wordt om gegaan. Wij, en ik neem aan dat dat ook bij onze collega's het geval is, werden tijdig benaderd door haar le verancier. 'Die zei van: pas op, bij kassa's die ouder zijn dan die en die datum kan je problemen verwachten Het is dus aan jezelf om er iets aan te doen. Als je het op z'n beloop laat en je zit straks met een kassa die niet werkt, kun je niemand de schuld ge ven.' Medewerkers van Ambulancedienst Texel verkeren tijdens de 'nacht der nachten' in de hoogste staat van paraatheid. Om problemen te voorko men heeft de ambulancedienst alle apparatuur in de twee ziekenwagens laten testen, evenals de program ma's. 'Alles is millenniumproof', ver zekert Henme Festen. De Texelse huisartsen, die sinds een paar jaar allemaal gegevens over hun patiënten en recepten in de com puter opslaan, hebben net zoals art sen in heel Nederland hun apparatuur aangepast. Om voigend jaar geen problemen te hebben zijn ze daarmee in 1998 al begonnen. dorp (voor zover bekend) geen scouting-afdeling heeft. Het bleek hier te gaan om de scouting van Den Hoorn in Zuid-Holland Aarts hoeft de ontwikkeling en de groei van het aantal Texelse sites niet alleen bij te houden, ledereen die een leuke site heeft, of een leuke site weet, kan die bij haar aanmelden door een e-mail te sturen naar 0222@pagina.nl. Als de site haar aanspreekt, zal ze een link opnemen. Sites die niet meer bestaan of een andere inhoud hebben gekregen, worden door haar verwijderd. Natuurlijk is Karin Aarts bekend met andere Texelse websites. 'Er zijn wel Texelse initiatieven op internet, maar die zijn geen van alle volledig. Som mige bestaan met meer en andere bevatten gewoon geen informatie. Als ik Texel wil bezoeken en ik probeei via internet voorpret op te doen. wil ik graag een beetje zwerven over sites en leuke dingen zien. Naast verwijzin gen naar officiële sites bevat mijn Texelpagina ook links naar informele homepages en die zijn vaak net zo leuk.' En inderdaad, via de Texelpagina kan de in Texel geïnte resseerde surfer net zo eenvoudig op de site van de VVV (www.texel net) komen, als op de site van Wandel sportvereniging Het Gouden Boltje (home.hccnet.nl/fh v heerwaarden/ index.html). Dat 'Texel' met genoemd wordt in de naam van de pagina, hoeft volgens Aarts geen probleem te zijn. 'Mijn Texelpagina is nu misschien met zo goed te vinden, maar dat moet groeien Dat links met andere pagi na's daarbij hun nut afwerpen, blijkt uit het feit dat ze behoorlijk wat reacties heeft gekregen toen de Texelse pa gina eenmaal was aangemeld bij vakantie.pagina.nl. Het aantal bezoe kers van de Texelse pagina is inmid dels gegroeid tot zo'n dertig per dag

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 9