Cjrocn ?wartsjexels in het hartL, Reconstructie haven in stroomversnelling Nieuw crossterrein nog lang niet zeker Wethouder neemt Texels mosselperceel in gebruik i Stamt wilde Australische kat af van de Texelse huispoes? 1\AB en omwonenden ruziën door f-Jorszel Dom? 'Waalder school moet openbare functie krijgen' Gebrek vrijwilligers groeiend probleem Rotonde Akenbuurt wordt voorbereid Saneren grond De Vang valt 'stevig tegen' Schenking sportschutters Onderzoek naar tevredenheid onder amtenaren TEXELSE^COURANT UUim (Tlets drogisterij Rabobank Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11423 VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcmeuws(2>tref nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-22 14 0275 of 06-20 31 5989) )e ingrijpende reconstructie van de Oudeschilder haven daardoor deze voor visserij en recreatie veel waardevoller «ordt, is nabij. Door het toekennen van een bijdrage van 3.551.375,- door de provincie in combinatie met een Eu ropese subsidie van ƒ7.102.750,- en een gemeentelijke bij drage van rond ƒ2,5 miljoen is het project in een stroom- ersnelling gekomen. Voorwaarde voor de subsidie is dat liet visserijgedeelte van het werk op 1 mei 2001 klaar is. je betrokken wethouder Peter Bakker is blij. 'Dit is het grootste project dat de gemeente ooit onder handen heeft gehad'. Globaal komen de veranderingen op Set volgende neer scheiding van eroepsvaart en recreatievaart door iet maken van een tweede haven end, het toevoegen van het voor malige PEN-bassm aan de be gaande havenkom door het maken ,an een doorbraak, het verplaatsen ,an de jachthaven naar dit nieuwe havengedeelte (de passantenhaven blijft op de huidige plaats), aanzien lijke uitbreiding van kaderuimte voor de visserij en meer ruimte voor het droogdok, het voor recreanten aan trekkelijker inrichtën van het oude haventerrein en het aanzienlijk uit breiden van parkeermogelijkheden door de aanleg van parkeerterreinen langs de buitenkant van de dijk. Met het hele project is rond ƒ18 mil joen gemoeid. De financiering is dus nog met rond, maar lijkt een haalbare kaart, ook met gebruikmaking van Europese en provinciale fondsen. Ook Energie Noord West is bij de fi nanciering betrokken. Afgesproken is dat het energiebedrijf het voormalige PEN bassin 'schoon' oplevert, dus op diepte en ontdaan van allerlei voor zieningen die een rol speelden toen het bassin nog diende als koelwater- voorraad voor de elektriciteits centrale en waterfabriek. Onderscheid Onderscheid moet worden gemaakt tussen de kosten die worden ge maakt om de haven voor visserij en aanverwante bedrijvigheid beter te maken en de investeringen die de recreatieve aantrekkelijkheid moeten verhogen, waarbij andere geld bronnen moeten worden aangespro ken. De nu losgekomen gelden zijn in de eerste plaats voor de bedrijfs matige verbeteringen bestemd en er zal dan ook met het 'visserijdeel' worden begonnen. Om voor de hand liggende praktische redenen zal het hele project toch als één werk wor den uitgevoerd. Op dit moment zijn de plannen nog niet in detail uitgewerkt. Zelfs enkele hoofdzaken staan nog met vast, zo als de exacte plaats en uitvoering van de tweede havenmond waarover het waterloopkundig laboratorium vóór 1 december a.s. advies moet uitbrengen. Breed overleg De plannen worden in nauw overleg met de gebruikers van de haven, de dorpscommissie en andere belang hebbenden gemaakt. Daartoe zijn een stuurgroep en twee werkgroepen aan het werk gezet. Verder zullen de plannen in zo vroeg mogelijk stadium worden besproken met instanties en groeperingen buiten Texel, zoals de Waddenvereniging. Door het tijdig eens te worden kunnen vertragende bezwaren worden voorkomen Voor de toeristen moet het oude havengedeelte (nog) leuker en inte ressanter worden. Met name educa tieve attracties die aansluiten bij ma ritieme historie en scheeps archeologie kunnen hier van de grond komen in samenhang met het be staande maritiem- en juttersmuseum en de historische 'gouden driehoek' van Oudeschild. Wie zich straks in Oudeschild en omgeving wil verma ken heeft aan één dag met genoeg Graag zouden de plannenmakers een ruime corridor maken tussen haven terrein en de dorpskom van Oude schild, maar Rijkswaterstaat zal nooit goedvinden dat een coupure komt in de deltadijk die tussen het haven terrein en het Texelse binnenland ligt. Om toch voetgangersverkeer tussen dorp en haven te bevorderen zal in de buurt van het Pakhuus een 'trappen- plein' worden gemaakt. Dat is feite lijk een zeer brede trap met treden en plateaus die een zeer flauw talud vol gen met voorzieningen voor fietsers en rolstoelers Op de haven zullen parkeermogelijkheden blijven, maar het is de bedoeling dat veel parkeerders worden verwezen naar enkele buitendijkse parkeerterreinen waarbij wordt gedacht aan het hui-, dige CIV-terrein en de dijkberm ver der noordwaarts. illes leek in kannen en kruiken voor de MAB-club. Met de mwonenden waren afspraken gemaakt en het college was (koord met de aanleg van een autocrossbaan naast de hui- ige motorcrossbaan aan de Hoofdweg. Maar dinsdag bleek de comissievergadering Ruimte, Wonen en Economie dat (bezwaren bij de omwonenden van de Postweg, Muyweg i Hoofdweg nog lang niet zijn weggenomen en dat ook de ilitiek nog de nodige twijfels heeft. Daarom besloot wet- tuder Daan Schilling te wachten met het in gang zetten jn de benodigde planprocedure. Hij komt later met het oorstel terug in de commissie. iel 'convenant' waarmee de MAB diermde. had volgens de omwonen- en geen enkele waarde 'Het is een aatstuk, een concept-convenant', iliet G.Roeper dinsdag tijdens de torzitting weten 'Sinds de zomer in 1998 is er nog niks veranderd, increte afspraken zijn er met de mwonenden niet gemaakt.' En op Ie afspraken zou de gemeente de arwaarden die in de milieu- gunning worden opgenomen, neten baseren. )t buurtbewoners maken zich vooral «gen over toename van de lawaai- lerlast. Het geluidsonderzoek dat de lAB door een gespecialiseerd bu- iau liet uitvoeren, was volgens hen ten knip voor de neus waard. Toen sl geluid werd gemeten zouden de Verstand komt met de jaren. Kent iidie uitdrukking? Daaraan moest denken bij het lokale nieuws 'an de afgelopen tijd en ik voel ie steeds dommer worden. Deskundigen die zich met duur- bam toerisme bezighouden, pleiten voor eigen duurzame energie. Wat hidden we hier ooit?! Eigen water, eigen elektri citeit. Dom, dom, dom, dat heb- ben wij ons allemaal laten afne men. Politiek en centenkwestie. kZie het natuurlijk veel te simpel Met een pruik en zonnebril op toór je thuis bij 'Opsporing ver- tocht of speul je Ouwe Sunder- haas. U denkt waarschijnli/k dat ipisjaloers ben op al die deskun digen en graag een vorkje had Mlen meepakken. Waarom Harry ePVriietijdspecialisti Daarom meld ik me bij deze aan als 'Netuurmaandtevredenheids- ooderzoeker' Regelmatig zwalk kdoor de Texelse natuur (rust en Uimte!) en een onderzoekje on derweg is mooi meegenomen. Al fat deskundige gezever over de 'opkomst. Zorg ervoor dat toerist 81 Tesselaar het hier nu naar hun f hebben. Dom? Horszei crossers extra dempers hebben aan gebracht. 'Wij laten ons met in het ootje nemen door de MAB. Wij willen echte cijfers zien, van metingen die ti|dens wedstrijden zijn verricht.' MAB-voorzitter Henri van Maldegem betoogde daarop dat het rapport door een professioneel bureau was opge steld en dat het de vereniging 6.500,- had gekost. Wethouder Schilling bevestigde de betrouwbaar- Lees verder pagina 5 Wat gebeurt er met het straks leeg staande gebouw van de IJska-school in De Waal? Er zijn diverse gegadig den voor. maar de dorpscommissie van De Waal heeft gepleit voor een 'openbare' bestemming. Wethouder Nel Eelman liet woensdagavond in de vergadering van de raadscommissie welzijn en onderwijs weten dat het college de diverse mogelijkheden voor het gebouw rustig inventariseert en in elk geval niets zal besluiten bui ten de dorpscommissie om. Ook het college voelt voor een openbaar- maatschappelijke functie van de voor malige school maar is wel bereid tij delijk - uiterlijk tot het voorjaar - een ander gebruik toe te staan Met de plaatsing van een naambordje op een markeringspaal nam wethou der Daan Schilling gistermiddag het mosselperceel De Oosterpan van Dirk Slik in gebruik. De Oudeschilder strijdt al sinds 1981 voor een eigen stukje op het wad, een inspanning die eindelijk is uitgemond in een vergun ning om mosselen te kweken. Hij mag dat doen op een perceel van 250 bij 250 meter ter hoogte van de mo len van Het Noorden. Eigenlijk had de officiële handeling ter plekke moeten gebeuren, maar wegens het slechte weer gebeurde dat symbolisch in de vissershaven. Slik teelt zijn mosselen volgens de zogenaamde hangcultuur. Hij doet dat niet zoals zijn collega's uit Zee land aan touwen of in netten, maar in kisten die vrij staan van de bodem, zodat de mosselen met in de modder of de eigen uitwerpselen liggen. Hier door hoeft hij ze na de oogst niet te venwateren, maar kan ze direct leve ren, wat de versheid ten goede komt. De teeltwijze van de Zeeuwen, die de touwen waaraan de mosselen bun gelen vier keer moeten vervangen, is aanmerkelijk arbeidsintensiever dan Sliks methode in kratten. De korven zijn opgeslagen in kooien die drie tot zes meter onder de zeespiegel staan en dus ook bij eb onder water blijven. Een groot deel van het perceel ge bruikt Slik voor opslag, want de pe- node dat de visserman in het voorjaar de tijd heeft om het mosselbroed te verzamelen is te kort om ze meteen over te slaan in kisten. Om zijn klan ten steeds van verse mosselen te voorzien vaart Slik met zijn schip 'Nooit Volmaakt' tijdens het mossel- seizoen dagelijks heen en weer naar De Oosterpan om te oogsten. Slik schat dat hij voldoende kan vangen om de Texelse markt van mosselen te voorzien. In hoeverre Slik een goede boterham aan zijn mosselkwekerij kan verdie nen, hangt af van de afzet van dit Gebrek aan vrijwilligers is bij de sportverenigingen een groeiend probleem. Het gemeentebestuur is voornemens er wat aan te doen, zei wethouder Nel Eelman woensdag avond toen de raadscommissie voor welzijn en onderwijs het ont werp voor de gemeentelijke sport- nota besprak. Er lijken nog maar weinig mensen bereid om zich in te spannen voor anderen zonder betaling. Het vrijwilligersprobleem is voor de ene vereniging veel groter dan voor de andere. De wethouder noemde als De gemeente is bezig met het uitwer ken van de plannen voor de mini- rotonde op het kruispunt Pontweg- Akenbuurt. Gehoopt wordt dat de rotonde volgend jaar kan worden aan gelegd. De kosten belopen ongeveer zeven ton, waarvan mogelijk de helft door de provincie zal worden gesub sidieerd. voorbeeld tennisvereniging Deuce waar een 'stok achter de deur' nodig is om vrijwilligers gemotiveerd te hou den en mensen zelfs bereid zijn geld te geven om iets met te hoeven doen. Bij Texel '94 daarentegen gaat het veel beter en worden vrijwilligers met succes opgeleid Dat laatste zou als voorbeeld kunnen dienen bij de ge meentelijke benadering van dit pro bleem. Het saneren van gemeentelijke bouwgrond bij De Vang in Oudeschild kostte meer tijd en moeite dan was verwacht. In plaats van de verwachte 500 ton, bleek 850 ton grond te moe ten worden afgegraven. Gevolg was dat de operatie met ƒ100.000,- maar ongeveer ƒ150.000,- heeft gekost. 'Het is een stevige tegenvaller.' Dat antwoordde wethouder Bakker giste ren op vragen van Maria van der Spek (VVD), die zij stelde in de ver- Stamt de Australische wilde kat af van de Texelse huispoes? Doctor aalstudent Olivier Chavand van de Murdoch University in West-Au- stralië denkt van wel. In de 17° en 18° eeuw voeren handelsschepen en boten met immigranten vanuit Oudeschild en Amsterdam naar Australië, waarschijnlijk met medeneming van enkele poezen. Om de genetische banden tussen de Australische en de Nederlandse gadering van de commissie Finan ciën, Werken en Milieu. Hoe de extra kosten precies moeten worden verrekend, wist Bakker nog niet Verhalen op de vorige eigenaar behoort in ieder geval niet tot de mo gelijkheden. Toen de gemeente de grond kocht - om eventueel te kun nen betrekken bij het bedrijventerrein van Oudeschild - viel volgens b en w niet meer Ie achterhalen wie het af val er heeft achtergelaten, zodat de gemeente zelf voor de kosten moest opdraaien. dieren te onderzoeken komt Chavand in november naar Texel. Hij heeft bloedmonsters en haren nodig van circa twintig Texelse katten. Chavand heeft al monsters genomen van de Autralische wilde katten en wil nu hetzelfde doen met huisdieren in Amsterdam en op Texel. De Texelse dierenartsen hebben toegezegd mee te werken en zullen bloed afnemen en een haartje uit de vacht plukken van de poezen die bij hen in de praktijk worden behandeld. Dit gebeurt alleen als de eigenaar er toestemming voor geeft. Ook is informatie over de soort, leeftijd en geslacht van de kat nuttig voor het onderzoek. Chavand heeft monsters nodig van tussen de vijftien en dertig dieren, die overigens geen familie van elkaar mogen zijn Hij noemt het aantal van twintig bas taard-katten 'ideaal'. Chavand wil het DNA van de katten vergelijken met de genetische eigenschappen van de Australische dieren om het vermoe den te bevestigen of te ontkrachten dat de Australische wilde kat zijn oor sprong in Nederland heeft Ook wil hij nagaan in welke periode de kat zijn intrede deed op het zuidelijke conti nent en welke invloed dit exotische roofdier heeft gehad op het Australische wildbestand Gedacht wordt dat de kat oorzaak is van het uitsterven van enkele buidel diersoorten. Het certificaat ter waarde van 250,- dat de Stichting Sportschutters Texel aan de gemeente gaf bij de start van de bouw van de aanbouw van sport hal Ons Genoegen, kan pas worden aanvaard als de gemeenteraad daar toe een besluit neemt. Het college heeft de raad voorgesteld dat te doen. De sportschutters gaven het certifi caat als dank voor de medewerking bij het tot stand brengen van het Schietsportcentrum Odysseus aan de Emmalaan. Verkoopkunst Kunst verkoopt, als het maar Texelse kunst is. Hanneke Peetoom is sinds anderhalf jaar zelfstandig galerie houdster Zij heeft het werk van overkanters in het magazijn opgebor gen en Texelse kunstenaars in het zonnetje gezet in galerie Zeewinde. Peetoom verkoopt het werk van de dames die zij zelf het vak leerde. Pagina 2 a Zevenkamp De zeven teams zijn druk in training, de tenues in bijbehorende dorps- kleuren gearriveerd en het draaiboek is met de coaches doorgenomen: de spanning stijgt voor Texels eigen Spel Zonder Grenzen, Dorp tegen Dorp. Op 13 november moet het gebeuren in sporthal Ons Genoegen. Over trommels, vlaggen, toeters en bellen. Pagina 5 a Sommeltjes Europa in In Toonder Studio's wordt momenteel hard gewerkt aan een televisieserie over Sommeltjes, die vanaf het najaar 2001 door de VPRO wordt uitgezon den. Pagina 5 a Hartogs jubileum Het was feest bij De Bolder afgelopen dinsdag. Texels bekendste plant soenenman Harry Hartog vierde zijn 40-jarig dienstverband met een druk bezochte feestelijke lunch. Er werd flink gelachen om de toespraken, maar ook bewonderend geklapt voor de onvermoeibare inzet van deze bikkel die graag een biertje lust. Pagina 7 a Nederlands kampioen Pascal Spigt heeft zondag op de asfalt- baan in Lelystad de titel gegrepen bij het Nederlands kampioenschap voor stockcars. Ook de andere Texelaars deden van zich spreken. Frans Coevert werd derde, de vijfde plaats was voor Peet Boersen. Dirk Barends viel in kansrijke positie uit met pech. Pagina 7 streekproduct op Texel. Momenteel zijn nog veel van de schelpdieren die de restaurants op het eiland aan hun gasten voorzetten gevangen door Zeeuwen, die tot voor kort het alleen recht hadden op de mosselpercelen in De Waddenzee Het pleidooi van Slik om Texelse mosselen op tafel te zetten, hield hij met louter uit eigen belang. Zijn perceel ligt aan de rand van een geul. Dankzij de goede door stroming zit het zeewater vol met plankton. 'Het vleesgehalte van Sliks mosselen steekt gunstig af bij die van zijn collega's', prees restaurant houder en afnemer Willem Roeper van 't Oude Veerhuis. (foto 6wB Tinvnermtn) In hoeverre waarderen de Texelse ambtenaren hun werk? Met dat doel start de gemeente een medewerkerstrevredenheid- onderzoek, waarvoor de raads commissie Bestuur en Organisa tie ƒ13.000,- beschikbaar heeft gesteld. De tevredenheid onder de amtenaren wordt van groot belang geacht voor de prestaties en de resultaten van de organi satie en dus ook de kwaliteit. Aan de hand van uitkomsten kunnen eventueel verbeteringen in de werksituatie worden aange bracht. Het onderzoek maakt deel uit van een nieuwe aanpak op het onderdeel personeel en organisatie binnen het gemeen tehuis. (Advertentie) Cjna m bé hjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1