Texelse kunst ligt goed in de markt de Kroniek TESO, schapen, mosselen en hasj De Zwaan wil echt bruin café zijn Rundveefok- vereniglng Texel Galerie Zeewinde floreert Wonen op haven is aantrekkelijk Wil degene, Jan Brouwer Klaverjassers Caspers beste in derde ronde klaverjassen .TEXELSE^? couRANT" gesprekken van vrijdag 24 oktober weggevallen. tel. (02220) 2688 Westdorp verlaat gemeenteraad SUPERMARKT FNV Vrouwenbond Fanfarefestival Weinig animo sportvissers Medische zorg oud Papier Voedselactie Oost-Europa "ff Kerkdiensten Wat zeggen wou.. ^eMyngheid Janboel TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Bij galerie Zeewinde in de Koger- straat staan momenteel vijf Texelse kunstenaars in het zonne tje. Het zijn Thea van Heerwaarden, Duwie Bakker en Sytske Dijksen maar vooral Ruth de Ruwe en Cécile de Boer die de aandacht krij gen. En dat is terecht: de schilde rijen en aquarellen van de Texelaars doen het goed bij het pu bliek. 'Het werk van de overkanters heb ik maar in het magazijn gezet. Het verkoopt niet', zegt galerie houdster Hanneke Peetoom. Peet oom is sinds ruim anderhalf jaar zelfstandig. 'Het gaat nu gewoon super. Als ik de galerie niet had, had je me kunnen begraven.' 'Het gaat mij niet om het geld. De sociale contacten, de gesprekken en de vriendschappen die ik dankzij de galerie heb, die houden mi| op de been Hanneke Peetoom is trots dat zij de kunstenaars die bijna allemaal bij haar een cursus hebben gevolgd terugvindt aan de muren van haar galerie. Ze zijn goede vriendinnen ge worden. De leerlingen verkopen hun werk nu bij de lerares in de winkel. 'Dan heb je natuurlijk wel eer van je werk.' En er is veel belangstelling voor Een aantal keren haalde Peetoom kunste naars naar het eiland, die met meer pretenties en voor hogere prijzen hun werk trachtten te verkopen. 'Maar na verloop van tijd dacht ik: ze zijn met eens beter dan de Texelaars en vra gen meer dan het dubbele. Toen er geen belangstelling voor was ben ik overgeschakeld op Texelse kunst. Laagdrempelig werk tegen een vrien delijke prijs En dat liep enorm' Nu haal ik alleen nog keramiek en siera den van de overkant.' Toeristen die een herinnering van het eiland mee naar huis willen nemen, kiezen voor een Texels landschap een voorstelling van de duinen of het kerkje van Den Hoorn Het is teke nend dat het werk van overkanters met duidelijk herkenbare Texelse beelden wel goed verkocht 'Maar ook dan vragen de mensen nog regelma tig of de maker een Texelaar is', ver klaart Peetoom. Wat zij graag zou zien, is dat ook Texelaars eens wat meer kunst zou den kopen. 'Het begint al wel te ko men. vooral door mond-tot-mond- reclame. En ook doordat het hier heel laagdrempelig is ledereen mag vrij blijvend binnenkomen. Voor een kijkje en een kopje koffie. Het raakt ook steeds meer in zwang dat bedrijven een jubilaris met meer het eeuwige horloge cadeau doen, maar een leuk Texels schilderij voor in de huiska mer.' En het moet gezegd: voor een relatief laag bedrag van rond de 700,-, heb je bij Zeewinde een vaar dig gemaakt Texels tafereel van flinke afmetingen. De keuze van de objec ten is doorgaans weinig verrassend, en de techniek en gebruikte materia len zijn conventioneel, maar het pu bliek wil ook lang niet altijd verrast worden 'Van Ruth de Ruwe heb ik al zoveel verkocht. Ze maakt zulke prachtige dingen Het zou jammer zijn dat die aan de Texelaars voorbij zou den gaan In het werk van De Ruwe 'TOL Ruth de Ruwe (I.), Cécile de Boer en Hanneke Peetoom in Zeewinde. (Foto Bun Bosch) Netty Zijm en Hanneke Peetoom bezig met het ophangen van aquarellen in het ver pleeghuis. lFO'0 HSrr>' GhMh nemen koeien momenteel een domi nante positie in. Agrariërs zou het moeten aanspreken, zo vindt de pro fessionele kunstenaar Cécile de Boer is behalve met tradi tioneel werk met meer figuratieve, fantasierijke acrylschilderijen verte genwoordigd, waarmee zij in 'Tusse de Banke' debuteerde tijdens de thematentoonstelling over sport. Zij is dichtbij een beroepsmatig kunstenaarsbestaan gekomen Thea van Heerwaarden en Duwie Bakker zijn verdienstelijke hobbyisten die bij het grote publiek in de smaak vallen. Sytske Dijksen is vooral bekend door haar foto's, maar in Zeewinde is te zien dat zij ook fraaie tekeningen maakt. Verpleeghuis Werk van dertien leerlingen van Hanneke Peetoom hangt momenteel in de grote hal van het Verpleeghuis Texel. Het zijn allemaal aquarellen, vooral van bloemen en Texelse land schappen van uiteenlopende maar overwegend goede kwaliteit. De zes tien werken leveren stof tot praten voor de bewoners en voor de vele bezoekers van het verpleeghuis Een openbare ruimte is het niet, maar 'bui tenstaanders' die serieuze belang stelling hebben voor het getoonde, zullen met worden weggestuurd Er is overigens meer te zien dan de aqua rellen In de centrale toegangshal en de gangen hangen ook tientallen fo to's, gemaakt door leden van de Texelse fotoclub. Een coördinerende rol daarbij speelt receptioniste Netty Zijm-Witte die een jaar of zes geleden de gangen minder saai maakte met foto's die waren gemaakt door haar Omdat hij 'hel niet eens was met be paalde besluiten en situaties' en daarover 'naar buiten uitlatingen had gedaan die volgens de ovenge bestuursleden 'onrust' hadden ver oorzaakt, 'vooral onder het perso neel. terwijl ze ook steun gaven aan geruchten die al weken onder de Texelaars de ronde deden', stapte C, Vonk Jzn. in oktober 1979 op als commissaris van TESO 'Een feit dat bij het conflict een rol heeft ge speeld. is het besluit van Teso om een eind te maken aan de verpachting van de scheeps- buffetten aan de gebroeders Snoek en de gebroeders Bruin Het bestuur is met tevreden over de wijze waarop deze exploitatie in de prak tijk gebeurt, met name de presenta tie zou anders moeten. Op 5 juli werd de firma dan ook medege deeld dat Teso voornemens was de exploitatie in de toekomst in eigen hand te nemen. In dezelfde maand werd een groot aantal Texelse schapen naar Enge land verscheept 'Een alledaags ta fereel zou dat zijn als het hier geen bijzonder transport betrof De scha pen maken deel uit van een hoog waardige exportzending voor Enge land en zijn door de eigenaars voor dit doel verkocht voor maar liefst ft000.- per stuk.' Die eigenaars waren buiten Roeper van Plassend- aal ook C. Hin, C. Veeger, Jac. Roe per en R. Eelman. 'Ook andere schapenhouders in Nederland wer ken mee aan deze totaal 200 dieren (waarvan 170 van Texel) omvat tende orderDe schapen moesten 'vrij zijn van zwoegerziekte, terwijl ook geen sprake mag zijn van tbc. leptoclerose, abortus en mond- en klauwzeer In de normale handel, waarbij dus met de bijzondere eisen worden gesteld, zouden de schapen ongeveer een derde van de nu ge maakte prijs opbrengen. En tijdens de 'informatieavond over de provinciale structuurschets voor het Waddenzeegebied', stelde L.J Weijdt dat 'van de gewone visserij in de Waddenzee geen enkele bedrei ging uitgaat, zodat het met nodig is daaraan paal en perk te stellen, maar vergroting van de mossel- produktie vormt voor diezelfde vis serij wel een probleem.' 'Het vermogen van de schelpdieren om kleideeltjes te verzamelen en vast te houden heeft tot gevolg dat de hoe veelheid slik in de Waddenzee de laatste jaren enorm is toegenomen De Waddenzee verandert vaneen zandzee in een stikzee.Vol gens Weijdt zijn de mosselen er de oorzaak van dat in de afgelopen twintig jaar vanaf de wal vrijwel geen platvis meer wordt gevangen Want bij de wal bevindt zich het van de mosselen afkomstige slib en onder andere de schar is daarom naar de resterende zandige gedeelten van de Waddenzee gevlucht. Wat wel voldoende voorhanden was, was hasj. Zo kreeg de TX34 van B. Daalder uit Oosterend een grote hoeveelheid in de netten. 'De opvarenden verzamelden een vis- kist vol; 56 plakken Wegens defekt aan Band- opnameapparaat zijn de Graag opnieuw doorgave. Het is geen goed idee om Oen Borg uit te breiden in de richting van De Mars (Marsplan) op de wijze die de gemeente thans voor ogen staat. WEGENS VAKANTIE woedt m de van 24 dm 28 eaptsmbar NIET BEZORGD. Winkel normaal geopend vanaf 8J0 uur. BOON S ZUIVELHANDEL die de bandrecorder uit de Herv. kerk te De Koog heeft meegenomen, zo vriendelijk zijn deze bij de koster terug te bezorgen. De Hervormde gemeente De Koog is hierdoor erg gedupeerd. Type TK 747, no. 18352 Koetebuurt 2, Oosterend, (02223) 429 Gedwongen door slechte gezondheid TE KOOP GEVRAAGD: in refcrsatiegebied. S.iovon opto, 386 „ureiü ïjn fexetso Courant en haar echtgenoot. Momenteel han gen er zestig foto's die op gezette tij den worden gewisseld Nu zijn daar dus andere vormen van wand versiering aan toegevoegd. Schrifte lijke reacties op het getoonde werk kan men kwijt in een schrift dat op de balie ligt Naast amateurs kunnen ook professionals hun creaties in het ver pleeghuis tonen Zij kunnen daarover afspraken maken met Netty Zijm, te lefoon 313760. De leden van de FNV Vrouwenbond komen dinsdag bijeen in de Buureton. Eerst wordt een schriftelijke inbreng van Hanme Oskam over kinderop vang besproken. Vervolgens houdt Henk Snijders, directeur van de Stich ting Welzijn Ouderen Texel, een praatje over ouderenbeleid. De bij eenkomst begint om 20 00 uur. De top twee van vorig jaar bij de klaverjassers raakt in vorm. Speel den ze tot nu toe min of meer on opvallend mee, deze week pakten Fenny en Rob Caspers de winst in de derde ronde, terwijl Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp tweede werden. Jean Zeeman en Roel de Zwart behouden de leiding in het algemeen klassement. Rob en Fenny Caspers scoorden 7514 punten en speelden vijf marsen. De score kwam regelmatig tot stand. Alle vier de tegenstanders werden met mooie scores verslagen. Het er varen duo stijgt met minder dan ne gen plaatsen in het algemeen klasse ment. Zij staan nu zevende. Lieuwe van der Veen en Hans West- dorp bleven niet ver achter. Zij scoor den 7466 punten en stijgen daarmee naar de derde plaats in het klasse ment. De derde plaats was voor De gezamenlijke Texelse fanfare korpsen geven zaterdag 30 oktober een concert m de bgm. De Koning hal. De drie korpsen spelen elke een keuze uit hun eigen repertoire, DEK olv. Tammo Lenting, Excelsior olv Betty Bakker en KTF olv. Frank Meyer, terwijl het concert wordt be sloten met een gezamenlijke uitvoe ring van 'Waltzing Mathilda' en de 'Veteranenmars' onder leiding van Tammo Lenting. Liefhebbers van fanfaremuziek zijn vanaf 20.00 uur welkom. De laatste wedstrijd om het kam pioenschap bij de sportvissers gaf een dieptepunt te zien wat de deel name betreft. Er kwamen slechts drie enthousiastelingen opdraven. Van hen wist alleen Rein Kuyper een vis op de kant te halen. Deze had een lengte van 19 centimeter. Wie kam pioen is geworden, wordt bekend gemaakt op de feestavond die op 13 november wordt gehouden. De vol gende wedstrijd is er één in de winter- serie en vindt zondag plaats bij de asfaltmolen in Oudeschild; aanvang 8.30 uur. oudgedienden Jelle Wiersma en Johan Vmke. Zij behaalden 6760 pun ten. Met hun twintigste plaats blijven ze in het klassement vooralsnog op de achtergrond. Arend Dijker en Piet Moree werden met 6713 punten vierde Zij stijgen van de twintigste naar de zeventiende positie Door Witte en Jannie Kiewiet tekenden voor de vijfde plaats van de avond. Zij scoorden 6690 punten en stijgen van drieëntwintig naar negentien. Het gemiddelde was met 6274 pun ten het hoogste in deze competitie tot nu toe. Er werden vijftig marsen ge speeld. In het algemeen klassement blijven Jean Zeeman en Roel de Zwart aan de leiding. Zij staan ruim 700 punten voor op Gerda en Freek Veeger. De nummers drie, Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp. hebben een ach terstandvan ruim 1000 punten. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 u Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitsluitend na tele fonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086,314727:314669, 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: T M Niehoff en AH. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel, 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u - Diëtiste voor afspraken elke werdag van 08.30-17.00 uur, tel 0223-650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling- Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op. name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wieringen, Opvragen via tel (0223) 671552 Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 00 u. Telefoon: tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg Alleen in spoed gevallen, tel 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, bel tij- dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel. 318581, 317224. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tand- prothetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheel kundig centrum, voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel 312069. Tandtechniek R. Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel. 310605 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112 Maandag t/m vrij dag 8 00-18.30 u zaterdag 10 00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten: 6. Beatrixlaan, Noordwester, Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golf slag, Vaargeul, Schoorwal en Gasthuisstraat (van Pontweg tot Beatrixlaan). De Christelijke hulporganisatie Dor- kas Hulp houdt in de tweede week van november de vierde nationale voedselactie. Streven is om 40 000 pakketten samen te stellen en deze ten goede te laten komen van bejaar den en alleenstaanden in landen als Albanië, Roemenië, Rusland, Bosnië en Oekraïne. Veel van deze mensen kunnen nauwelijks rondkomen van het inkomen dat ze ontvangen en het beschikbare voedsel is meest schaars en van slechte kwaliteit Op Texel wordt op vrijdag 12 en za terdag 13 november een voedsel- inzameling gehouden bij Albert Heijn. Edah en Super de Boer, waar ieder een die boodschappen doet wordt gevraagd ook enkele producten voor fjet goede doel te kopen. Paula Brou wer. die de coördinatie heeft, is nog op zoek naar mensen die haar een paar uur willen helpen om in de win kels boodschappenlijstjes uit te delen. Zij is bereikbaar via tel 312 836 of 313 770 Vrouwen uit de Oekraïne nemen hun voedselpakket door de sneeuw mee naar huis. Zondag 24 oktober 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. M. Roeper; uitz. via De Lichtboei. De Waal: geen dienst De Koog: 9.30 u. ds. J Vlasblom Den Hoorn: 11.00 u. ds J. Vlasblom. Oosterend: 9.30 u. ds. E.J Vledder. Oudeschild: 11 00 u. dhr. J. Wie ten. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. E.J Vledder; viering van schrift en ta fel. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10 00 u ds H.D var Zessen; 19.00 u. ds J. Vonk ui Oosterend, uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 9.30 u. ds. J. Vonk; Avondmaal; 19 00 u. ds. M Roe pers, GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend' 10 00 en 16.00 u lees- dienst; din. 26/10:19.00 u. ds. J S van de Net. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10 00 u. ds L. Knipscheer; dienst in Ooster end; uitz. via Radio Texel BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10.00 u. ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat 19.30 u. 19.30 u. dameskoor, uitz. via De Lichtboei, zon. 10.45 u.herenkoor Oudeschild: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed. Sint Jan: zat. 16 00 u JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Open bare lezing, 10.30 u.. Het bewi|S van Gods bestaan in de wereld om ons heen. Wachttorenstudie, 11.20 u.: Maak je leven succesvol' 'Als je het doet, moet je het goed doen. We gaan er dus vol tegen aan.' William Pijnacker en Henry van der El, vanaf 1 november de nieuwe eigenaars van café De Zwaan, hebben een scala aan ar tiesten ingehuurd om van hun zaak een 'gezellig bruin café' te maken. De officiële opening op vrijdag 5 november (van 20.00 tot 22.00 uur) wordt opgeluisterd door Kees Klaassen. Een dag later speelt de formatie Insane populaire muziek. Prominente gasten zijn Corrie Konings en de Volendamse zange res Maribelle. 'November is een lekker maandje om te beginnen. Geen feestdagen die een bezoek aan ons bruin café in de weg staan. De mensen hebben volop tijd voor gezelligheid.' Van der El haalt een stapel posters tevoorschijn van het ingehuurde artiestenbureau. 'Corrie Konings komt op zaterdag 13 november. En dit is Alex, een zanger die op 27 november populaire Hollandstalige nummers ten gehore zal brengen. We hebben geprobeerd Piet Veerman te strikken. Hij kon gra tis overnachten in onze beste hotel kamer. met ontbijt en alles erop en eraan. Maar als rechtgeaarde Volendammer wilde hij nog diezelfde nacht terug naar het palingdorp en dat ging ons nou net te ver.' Liefheb bers van de palingsound hoeven niet bij de pakken neer te zitten. Zaterdag 20 november wordt in De Zwaan een Volendamse avond gehouden, met als blikvanger zangeres Maribelle. In verband met de overdracht is De Zwaan op 31 oktober gesloten. Van der El en Pijnacker, die ook Het Wa pen van Texel in Den Hoorn exploi teren, zullen 's avonds beurtelings achter de tap zijn te vinden. Ze wor den bij evenementen bijgestaan door kastelein Rob Tolman. Overdag runt Hennie Klok De Zwaan. >enrj»oordrl)jtihgid van dr r--d>l«- Als oud-Texelaar (sinds 47 jaar woon ik in Durban in Zuid-Afrika) krijg ik zo nu en dan een bundel Texelse Couranten toegestuurd. Het is verbazend na zoveel jaren nog veel bekende personen in uw krant tegen te komen, spe ciaal in de krant van vrijdag 30 juli, in het artikel 'Gouwe Boltje neemt Bakker Dros over'. Ik ben zelf in de naoorlogse jaren nog bij bakker Dros werkzaam geweest. Misschien is het leuk te vermel den dat wij toen in de bakkerij met zes Jannen waren. Met name Jan Dros, de baas. Jan Bakker, Jan Kuiper, Jan van der Vis, Jan Spaans, Jan Buisman en naderhand nog Jan Bremer. Wat een Jan-boel. Gegroet vanuit Zuid-Afrika, Jan Buisman, Durban. yrif« (ÜKdrL Jixtli Ithif kart- Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1999-2000 een korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolverklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand!

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2