Extern onderzoek naar noodzaak zendmasten Texelse sommeltjes veroveren Europa Uitbreiding Klif 23 stuit op weerstand n Spanning stijgt voor spel Dorp tegen Dorp ■TEXELSE^" COURANT' 'Halteborden kunnen weg' Zwaardere trilplaat voor straatwerk Crossterrein Kreek •GEACHTE COUeGf^WÜ DOEH EEN "TEVREDENHEIDS" ONDERZOEK BS DE GEMIDDELDE MEDE-WERKER, GEZIEN OF TOENEMENDE DRüK OP ONS V^RK.MSN VRBflG LÜIQ7DRN OOK BENT u TEVREDEN? MOT 36 M£ DflWYOCfi WBKK6R MfiWENU UlT&ORNOe Tsja... Puppycursus Tegenstander imponeert Mareis Bekeuringen voor hardrijders Fusie regionale brandweer Dierenbescherming TEXELSE ^COURANT Redactie: en' iak VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 De onverminderd voortdurende ze- overheidsinstanties. De gemeente- getocht van de mobiele telefonie raad onderschrijft de daarin ver- vraagt om plaatsing van zend- vatte beginselen, maar kan niet le- masten en antennes op Texel, ven met de praktische Antennes kunnen weliswaar op consequenties. Een externe des- bestaande masten en hoge gebou- kundige moet er zijn licht maar wen bevestigd worden, maar daar mee is een volledige dekking van het eiland nog niet gerealiseerd. Plaatsing van meerdere hoge mas ten lijkt de enige optie. De gevaar ten zijn echter geen sieraad voor dorp en landschap. Om wildgroei tegen te gaan heeft het college een mastennotitie geschreven, die als eens over laten schijnen, zo vinden de raadsfracties unaniem. De fracties schrokken dinsdagavond behoorlijk van de op de mastennotitie gebaseerde kaart, die wethouder Schilling dinsdagavond tijdens de comissievergadering Ruimte, Wonen en Economie presenteerde Het aan- uitgangspunt moet dienen voor de tal daarop aangegeven locaties die beoordeling van individuele aan vragen van telecombedrijven en voor plaatsing van zendmasten aanmerking komen, vonden alle par- ihalve 'horizonvervuilende' nadelen heeft de plaatsing van masten en zenders ook erdelen. Dutchtone kocht voor Radio Texel een nieuwe, steviger mast en betaalt de koale omroep ook nog eens huur voor een plekje voor de antenne. De nieuwe mast erd deze week op het Wezenland neergezet. Op de foto wordt de antenne in de mast ihesen. lFoto Bart Bosch) te halteborden van de Telekom Taxi, ïe op tal van plaatsen op het eiland laan, hebben geen nut (meer) en unnen dus net zo goed verdwijnen, lat stelde Klaas Modder (PvdA) gis ten m de raadscommissie Finan- 'èn. Werken en Milieu. Hij vertelde De gemeente vervangt de trilplaat die iiordt gebruikt voor het verdichten ■an de grond bij bestratingswerk door sen nieuwe van zwaarder type. Kos ten ƒ15.000,- De oude trilplaat was «el geschikt voor tegelbestrating naar eigenlijk niet voor klinker- iestratmg. Door de zwaardere tril plaat zal de kwaliteit van het straat- Berk toenemen, wat vooral belangrijk als de betreffende weg vaak door w/are vrachtauto's wordt bereden. VERVOLG VAN PAGINA 1 'teid van de cijfers. 'Ik heb mijn amb tenaren om een oordeel gevraagd en 4e hebben mij verzekerd dat op grond van dit rapport een milieu- ■ergunning kan worden afgegeven.' Maar nadat raadslid Pieter de Groot (066) had gesproken, was Schilling net meer zo zeker van zijn zaak. Hel bleek bij de 'metingen' namelijk met om werkelijke metingen in de ■angeving te gaan, maar om een tomputerberekening, een simulatie san de werkelijkheid gebaseerd op de gegevens van dit specifieke geval. De Groot vond het 'onbegrijpelijk' dat er geen omgevingsmetingen waren ver acht, vooral vanwege de nabijheid ran het vliegveld. Juist de optelsom »an meerdere geluidsbronnen in de- telfde zone zou voor onaanvaard- overlast zorgen. 'Daardoor kan telts het vliegveld in de problemen tomen en dat is mi| veel te lief. Het sliegveld heeft een grote toeristische te economische waarde De Groot stelde voor het geluidsrapport uit te breiden en de kosten van het extra onderzoek voor rekening van de ge meente te laten komen. Overigens is "66 hoe dan ook tegen de aanleg van te crossbaan omdat het niet past in ten grasland met landschappelijke «aarde. Schilling beloofde opnieuw met zijn milieuambtenaren te overleg gen Ge MAB wil 'wildcrossen' tegengaan tijen nogal aan de hoge kant Zij droe gen verschillende ideeën aan om hel aantal masten te beteugelen. Schilling besloot daarop de notitie voorlopig aan te houden en nog eens te overleggen met een vertegenwoor diger van C2000, om daarna met een nieuw beleidsstuk in de commissie te verschijnen. C2000 is een overheidsproject dat voorziet in een mobiel communicatie netwerk voor hulpverleningsdiensten en overheidsinstanties met taken op het terrein van de openbare orde en veiligheid - met te verwarren met WAS, het alarmsignaal dat de bevol king bij rampen en calamiteiten waar schuwt C2000 wil in Den Burg, De Koog en De Cocksdorp drie zend masten plaatsen van circa vijftig me ter hoogte. Daarvan zouden ook an deren gebruik kunnen maken, ware het met dat C2000 liever geen enkele en hooguit éen andere antenne op zijn masten wil toelaten De raads commissie vond dat Schilling C2000 onder druk moet zetten om meer telecombedrijven van de hoge mas ten te laten profiteren. Daarmee wordt recht gedaan aan het in de notitie neergelegde beginsel van site sharing Bovendien zou C2000 ook wel met twee masten toekunnen om dat Den Hoorn vanuit Den Helder kan worden bereikt Andere uitgangspunten in de voorlo pige mastennotitie zijn onder andere een verbod op masten in natuur- en duingebieden, de Hogeberg, bij het vliegveld en op monumentale gebou wen. De voorkeur gaat uit naar plaat sing van masten of antennes op be staande objecten op bedrijfsterreinen of in of vlakbij de dorpen, maar weer niet in woonwijken, beschermde dorpsgezichten en groene ruimten Verder moet plaatsing in open ruim ten als polder Waalenburg en Eijerland zoveel mogelijk worden ver meden, net als in de gebieden die voor vogels belangrijk zijn. Hans Roeper (PvdA) pleitte er net als Arthur Oosterbaan (GroenLinks) voor om de windmolens in Oudeschild en op 't Horntje te gebruiken, en vond dat de gemeente zich niet moest laten mangelen door de technische praat jes van de telecombedrijven. 'Ze kun nen wel met elkaar door één deur, maar ze willen het niet. We moeten de knijpers wat harder op de staart zetten en zeggen "Hier heb je drie masten, verder zoeken jullie het maar uit." Ondanks het verweer van Schilling dat de PTT er ƒ20.000,- voor vraagt, vond Roeper dat de bedrijven ook de PTT-mast in de Waalderstraat moeten benutten Oosterbaan oor deelde, dat als er dan echt masten moeten worden bijgeplaatst, dit vlak naast de op te richten masten van C2000 moet gebeuren. Maria van der Spek (VVD) vond vooral de vorm van de masten belangrijk en vroeg zich af of het verhaal met het kaartje van Schilling af was, of dat er nog meer locaties bijkomen Pieter de Groot (D66) wees op de mast die de Grontmij en KPN hebben ontwikkeld, en waar ieder bedrijf technisch gezien een plaatsje op kan krijgen Texels Belang tot slot, wist niet wat nou ei genlijk erger was: drie hoge masten of vijf kleinere. 'Laten we een onaf hankelijke, externe deskundige in schakelen, die alle technische moge lijkheden nog eens goed bekijkt', suggereerde Dick Drijver. Dri|vers idee sloeg bij alle fracties aan. Wethouder Schilling wees op de hoge kosten van zo'n onderzoek, maar de partijen hadden het geld er graag voor over. Eigenlijk zag ook Schilling er wel wat in. 'Ik heb 'r net zoveel verstand van as 'n knien!' te hebben gemerkt dat er nooit ie mand staat te wachten en had vervol gens bij taxiondernemer Grootjen ge vraagd of de borden wel dienst doen. Dat was volgens Grootjen niet het ge val, maar voor weghalen bleek hij wei nig te voelen, aangezien op ieder bord de naam en het telefoonnummer van zijn bedrijf staan 'Die borden zijn dus met meer dan gewone reclame uitingen geworden', constateerde Modder, die wethouder Bakker om die reden vroeg op te treden. Diens antwoord stemde het PvdA-raadslid tevreden: 'Als die borden in onze ber men staan, dan zullen we ze verwij deren De Hondenclub Texel begint op don derdag 4 november met een puppycursus De cursus wordt gege ven op het nieuwe terrein van de club bij zwembad Molenkoog, steeds op donderdag van 19.30 tot 20,30 uur. Voor meer informatie en aan meldingen: Marion Zijm, tel. 314205. door een kromme oude kreek recht te trekken, zodat een fysieke scheiding ontstaat tussen de auto- en motor crossbaan. Deze ingreep stuitte op bezwaren van Texels Belang, GroenLinks en PvdA. 'Wij hechten grote waarde aan landschappelijke elementen die van oudsher het beeld bepalen', zo verwoordde Dick Drijver de visie van TB, waarbij de andere twee fracties zich aansloten. 'Eeuwig zonde', sprak Arthur Oosterbaan (GroenLinks). 'Het landschappelijk belang weegt zwaarder dan dat van de MAB.' CDA-er Jan Koolhof daar entegen vond verlegging van de sloot juist goed voor een efficiënt agrarisch en recreatief gebruik van de grond GroenLinks heeft de fundamentele vraag of het inleveren van vier hec tare agrarische grond voor een cross baan wel zo'n goed idee is, nog met beantwoord. Maar daarover deden de meest wilde en uiteenlopende opvat tingen de ronde. In Koolhofs visie komt er juist drie hectare grasland bij, omdat het terrein bij Oosterend niet meer voor de cross gebruikt wordt - een interpretatieverschil met Ooster baan van zeven hectare Volgens Drijver verandert er per saldo hele maal niets aan het landbouwareaal. Van Maldegem betoogde dat van de vier hectare 'nieuwe' grond slechts één hectare daadwerkelijk voor de cross zal worden gebruikt De politiek is er nog niet uit, maar een meerderheid wil hoe dan ook zien dat de MAB en de omwonenden opnieuw met elkaar in conclaaf gaan en dat het besluit over.de aanleg van de cross baan daarna opnieuw in commissie verband en vervolgens in de raad wordt behandeld. Het is nog hoogst onzeker of Cor van Heerwaarden en Sieme Jan Zijm hun restaurant Klif 23 in Den Hoorn mogen uitbreiden met een zogenaamde 'oranjerie'. Het col lege wil daaraan meewerken, maar in de raad steunen alleen de VVD en Texels Belang het bouw voornemen. Het CDA wil afgaan op het advies van het ministerie van Cultuur, dat zich moet uitspreken omdat het pand een Rijks monument is. De exploitanten willen hun restaurant ook in het najaar en de winter aan trekkelijk maken voor de toerist. Een oranjerie van een kleine 60 vierkante meter moet daarvoor zorgen. Een oranjerie is een grote serre, waarin vroeger de sinaasappelboompjes overwinterden De voornamelijk gla zen uitbouw moet aan de achterkant van het restaurant komen, zodat de gasten een fraai uitzicht hébben over het groene landschap Het gebouw wordt hierdoor ruim vijf meter dieper, de luifel van bijna anderhalve meter met meegerekend. Omdat de uitbouw geen inbreuk maakt op de omgeving en de werkgelegenheid ermee ge diend Is, wil het college toestaan dat de bouwgrenzen in het bestemmings plan 'Den Hoorn beschermd dorps gezicht' worden overschreden. 'Oranjerie? Wat is dat? Het is geen serre, dus dan zie ik het maar als een gewone uitbreiding', zo verwoordde Arthur Oosterbaan (GroenLinks) zijn twijfel in de commissievergadering Ruimte, Wonen en Economie van deze week. 'Ik heb dezelfde bezorgd heid als in het geval Sonnevanck', aldus Pieter de Groot (D66). 'Ik denk De heren van basketbalvereniging Mareis zagen al bij aankomst dat het geen eenvoudige wedstrijd zou wor den. Tegenstander Break Out kwam aangetreden met tien veldspelers, drie coaches, twee scheidsrechters en twee schrijvers, waar de Texelse ploeg het moest doen met vijf spe lers. waaronder de nog niet spel gerechtigde Peter Witte. Maar de wedstrijd begon goed, na elf minuten stond Mareis zelfs met 11 -4 voor. Toen begon de vermoeidheid toe te slaan. Break Out kon blijven wisselen en er restte de Mareis mets anders dan te proberen het spel te vertragen en nu en dan in een time out te vluchten Als dan vijf minuten niet wordt gescoord, wisselen de kansen al snel. Break Out liep lang zaam maar zeker uit naar 12-11 en 16-13; de ruststand werd 20-16. Inde tweede helft werd nog onrustiger gespeeld en kon Mareis nog slechts dertien punten scoren, tegen Break Out achttien. Peter Witte maakte zijn eerste punt. Uiteindelijk wist Mareis het verlies te beperken en de eind stand op 38-29 te bepalen. Scores: Eric Heijenk 11 punten, Chris Snijders 10, Eric Venneker 7, Peter Witte 1. niet dat we zitten te wachten op deze puist in het beschermd dorpsgezicht.' Vanaf het najaar van 2001 zullen Texelse sommeltjes zich vanuit 'Villa Achterwerk' van de VPRO verspreiden over Nederland en België. En, als het aan Wim Wijland van Toonder Studio's ligt, over heel Europa. In de Toonder stu dio's wordt momenteel namelijk hard gewerkt aan de televisieserie over sommeltjes, naar ideeën van Harry Geelen, die ook de grote man was achter bekende series als 'Oebele' en 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, mijnheer?' Geelen. getrouwd met de van Texel PvdA-voorman Hans Roeper zag de afkomstj*e kinderboekenschrijfster nrartioriö rink a c oon nojA/nnn nnnor. J oranjerie ook als een gewoon onder deel van het gebouw. 'En daar voel ik niets voor.' Maria van der Spek (VVD) zag er geen kwaad in omdat de uitbouw doorzichtig is. Het ziet ernaar uit dat het advies van de ambtenaar van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de doorslag zal ge ven Molenbos In tegenstelling tot Klif 23 ontmoette de uitbreiding van hotel Molenbos in De Cocksdorp geen enkel bezwaar bij de commissieleden. De keuken wordt uitgebreid en bij het hotel wordt een kleedruimte en sanitaire voorziening gebouwd Verder wordt een kelder gerealiseerd waar later mogelijk een sauna wordt ingericht. Het aantal slaapplaatsen blijft onveranderd. Hoewel de bouwgrenzen van het be stemmingsplan worden overschre den, vinden raad en college dat de kwalitatieve verbetering voor de gas ten en het personeel de uitbreiding rechtvaardigen Imme Dros, loopt al sinds de jaren tachtig met een idee voor een speel film over de sommeltjes in zijn hoofd. Een dergelijk project bleek in die tijd echter financieel niet haalbaar en het idee verdween op de achtergrond, om pas in 1995 weer naar voren te ko men. Ditmaal werd echter met ge- Bij snelheidscontroles op de Sommeltjesweg, de Pontweg en in de Dorpsstraat in De Koog heeft de po litie zondag 77 bekeuringen uitge schreven. De meeste, 49, betroffen overtredingen op de Pontweg. maar dat is niet zo venwonderlijk, omdat hier het langst werd gecontroleerd. In totaal werden 998 auto's geregis treerd. De zwaarste boete, ƒ440 -. was voor een bestuurder die in de Dorpsstraat 97 km/u reed. waar ten hoogste 50 km/u is toegestaan. dacht aan een speelfilm, maar aan een televisieserie Dit bleek een haal bare kaart en sindsdien wordt in de Toonder Studio's druk gewerkt aan de realisatie hiervan. In de - dertiendelige - animatieserie wordt niet alleen gebruik gemaakt van teke ningen, maar ook van levensgrote poppen en computeranimaties. Vol gens Wijland is de serie over de sommeltjes de grootste opdracht die we na de film over Olie B Bommel hebben gehad De voor de film ge- De drie regionale brandweer organisaties worden samengevoegd. Belangrijkste reden is dat dan vooral bij grootschalige rampen beter kan worden opgetreden 'DB sarfrërtvöfe-" ging is een omvangrïk'e operatie die door een organisatiebureau zal wor den begeleid. Een van de doelgroe pen daarbij wordt gevormd door de 33 gemeentelijke brandweercommand anten in het totale gebied. Om prak tische redenen zullen zij bij het pro ces vertegenwoordigd worden door een commissie die bestaat uit drie regionale commandanten en twee gemeentelijke commandanten per regio B en w vinden het gewenst dat de figuurlijke afstand tussen Texel en overig Noord-Holland op het gebied van rampenbestrijding zo klein moge lijk blijft en gaan er daarom mee ak koord dat de Texelse brandweer commandant Dick Jongeneel zich beschikbaar stelt als lid van deze commandantencommissie. bruikte 'sommels'; worden 1.30 me ter hoog en 'gespeeld' door lilliputter Zij bewegen de poppen in elke scene, terwijl ogen, wenkbrauwen en mond op afstand worden bediend De verhalen gaan over de strijd tus sen wat Geelen noemt de 'bergsom- meltjes' en de 'veldsommeltjes'. Ter wijl de veldsommeltjes jaloers zijn op de vliegkunst van de bergsommeltjes, smaken de bloemen van de veld sommeltjes weer beter dan die op de berg. Genoeg stof voor een continu conflict. De sommeltjes pesten el kaar, worden verliefd en vormen een front tegen de Grote Bonkerd. De serie over de sommeltjes ,vord. geschikt voor kijkers vanaf vier maar het zou Wijland niet verbazen als straks het hele gezin kijkt, zoals dat indertijd gebeurde met bijvoor beeld de Fabeltjeskrant. De stemmen voor de serie zijn ingesproken door mensen als Wim T. Schippers, Paul Haenen, Cherry Duins en Martin Brozius De vier miljoen kostende serie is vanaf het najaar van 2001 op zondagmorgen te zien in 'Villa Ach terwerk' van de VPRO. Vijfenzestig collectanten hebben tus sen 4 en 10 oktober ƒ6695,45 opge haald op Texel. Een geweldig bedrag, oordeelt de organisatie, die becijfert dat de giften ƒ1844,25 hoger lagen dan vorig jaar. Het grootste gedeelte van het geld wordt in de regio be steed, onder meer aan het sterilise ren en de opvang van loslopende die ren en het onderzoek van klachten over mishandeling Qnr' hi ba barL. Kantoor Warmoesstraat 45 Telefoon 36 26 20 (24 uur per dag) Nog een kleine maand en dan ne men de zeven Texelse dorpen het in sporthal Ons Genoegen tegen elkaar op in het spel Dorp tegen Dorp, een Texelse variant op de vroeger zo populaire NCRV-pro- gramma 's Zeskamp en Spel zon der Grenzen. Het ene dorp is fana tieker met de voorbereiding bezig dan het andere, maar overal begint de spanning te stijgen. Zaterdag kwamen de coaches van de teams in Ons Genoegen bij elkaar en oe fenden zij onder leiding van de or ganiserende Texelse Sportraad een aantal spelen en namen zij het draaiboek door. Op 13 november moeten zij er klaar voor zijn. 'Het was een nuttige bijeenkomst. We zijn drie uur bezig geweest en hebben een paar kleine dingen gewijzigd. In de praktijk blijkt toch altijd weer dat bepaalde zaken er op papier heel aardig uitzien, maar bij nader inzien niet haalbaar zijn. Die hebben we er uit gegooid', zegt Albert Hoven, voor zitter van de Texelse Sportraad, die ter gelegenheid van haar 45-jarig ju bileum het spektakel Dorp tegen Dorp organiseert. 'We hebben driekwart van de spelen doorgenomen. Niet alles: wij willen sommige onderdelen geheimhouden Zo kunnen de teams zich met op alles voorbereiden en wordt hun improvisatievermogen ge test Dat verhoogt natuurlijk de span ning.' De spelen mogen van hem nu nog niet gedetailleerd in de krant, omdat het festijn ook voor de vele verwachte toeschouwers een verras sing moet blijven. 'Ach, het gaat om glijden en glibberen, om kracht, ken nis en behendigheid.' Een team van gymleerkrachten heeft de spelletjes bedacht. Kjapsma speelt ook een rol. De bedenkers van de Wampex teke nen voor de quiz met vragen over 'de Texelse sport en politiek, en alles wat daartussen zit', die betrekking heb ben op de afgelopen 45 jaar. Per dorp zullen drie bollebozen de strijd met de anderen aangaan. De sportteams bestaan uit tien mensen, vijf mannen en vijf vrouwen, die in verschillende leeftijdscategorieën zijn ingedeeld Twee coaches zorgen voor de bege leiding. Sponsors uit de verschillende dorpen hebben voor de outfits gezorgd, zo dat ieder dorp aan zijn eigen kleur te herkennen is. Ook de supporters wordt verzocht in de dorpskleuren te verschijnen en met vlaggen, trom mels, toeters en bellen hun team luid ruchtig aan te moedigen, leder dorp heeft een eigen supportersvak. Om dat de sporthal maar 420 toeschou wers kan herbergen en niemand een thuisvoordeel hoort te krijgen, heeft ieder dorp de beschikking over zes tig toegangskaarten Om de sfeer te verhogen heeft de Sportraad een origineel, acht man sterk dweilorkest uit Bovenkarspel ingehuurd, dat wordt aangevuld met Texelse muzikanten. Een half uur voor aanvang zal het orkest de stem ming erin proberen te krijgen en ook tijdens de wisseling van de spel- onderdelen hoeft het publiek zich dankzij de muziek niet te vervelen Speakers Martin Trap en Albert Ho ven zullen de sportieve verrichtingen gezien hun reputatie ongetwijfeld met de nodige hartstocht en volume ver baal begeleiden Voordat 's avonds in Ons Genoegen om de dorpseer wordt gestreden, nemen de complete teams op 13 no vember de spelletjes 's middags in de sporthal door. Het lijkt erop dat De Cocksdorp het fanatiekst met de opwarming bezig is. Maar ook de Durpers zullen pas 's avonds te we ten komen wat twee van de in totaal zes spellen nou eigenlijk inhouden Dorp legen Dorp sporthal Ons Genoegen. Den Burg, zaterdag 13 november, aanvang 19 30 uur Kaarten zijn verknjgbaar bi) Dik Haker {Den Burg), Simon Appel (Oudeschild). Liesbeth Eelman {De Waal). Colmda Brouwer {Ooster end).*Corrre de Jager (De Cocksdorp). Hans Bakker (De Koog), en Joop Groeskamp (Den Hoorn) Een groot deel van de deelnemers presenteerde zich woensdagavond in vol ornaat in de theaterzaal van sponsor De Krim. (foto Edo Ko&manl

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5