Veertig jaar schoffelen, fietsen, pilsjes en vrouwen t 7 Spannend verloop laatste motooross l= Sport Pascal Spigt wint NK voor stockcars .TEXELSE COURANT" In stijl "m. Bridgewinnaars Jonge amazone naar nationale kampioenschappen Eilandcompetitie volleybal College laat licht schijnen over honden en kinderen De Koog stijgt naar tweede plek VRIJDAG 22 OKTOBER 1999 Hi] begon in 1959 als 16-jarige bij de toenmalige gemeentelijke Groenvoorziening, nadat hij eerst voor aannemer Daalder helm gras had gepoot. In hetzelfde jaar kreeg hij van zijn vader in hotel Graaf zijn eerste biertje, dat meteen goed smaakte. Veertig jaar later zijn schoffel en pilsje nog steeds de constanten in het da gelijks leven van Harry Hartog. In alle vroegte haast hij zich in zijn groene overal, diep over het stuur gebogen, happend naar adem en met de schoffel in zijn rechterhand per fiets richting plantsoen en berm. Of de tuin van één van zijn privé-klantjes. 's Avonds is hij steevast in de kroeg te vinden, nog steeds ge looid in werkkleding, waar hij zijn Amsteltjes drinkt en vrouwen op eigen wijze het hof maakt. Niet zelden valt hij knikkebollend aan de toog in slaap waarna de fietstocht huiswaarts een stuk minder gedecideerd verloopt dan eerder die dag Maar 's och tends staat hij er weer, de oermens Hartog met zijn ijzeren ge stel, klaar om de gemeenschap te dienen. verstaat. Een spitmachine, die uren lang onverstoorbaar doorwerkt En rozensnoeien beheers Je als geen ander. Je bent ook zeer geïnteres seerd in de krant. Iedere ochtend sta je vooraan bij de deur en haast je je naar binnen als de fluit gaat Dan pak |e de krant en lees je hardop regel voor regel, terwijl je vinger langs de zinnen glijdt. Soms ga je er zó in op dat alles langs je heengaat. Ik herin ner me nog hoe je een keer met door had dat je het koffiekopje aan de ver keerde kant van de thermoskan had gezet en alle koffie over tafel goot.' Ook Hartogs privé-leven was kenne lijk tot de directiekamer van De Bol der doorgedrongen: Als je je in het boeiende uitgaanscircuit van Den Harry's broer Anton (r.) genoot van de lunch. 'Een taaie rakker, een echte vent', zo betitelde directeur Leen Noordzij zijn buitendienstmedewerker. 'Je bent sterk en je ruikt sterk. Je bent de enige die de kunst van het spitten nog Harry Hartog, glunderend In net middelpunt van de belangstelling. straat, buurvrouw Witte van het Pa ter Witteplein en vriendin Cocky Tim mer, die achter de bar stond bij het nachtcafé van Casino en met wie het liefde op het eerste gezicht was 'Harry, wat moet ik jou nou geven', vervolgde Postmus zijn verhaal. 'Ja, een krat bier Maar dat heb je vast al. Hier heb je iets lekkers om een bo dempje mee te leggen', waarna Hartog een flinke metworst glunde rend bij de overige cadeaus legde - geld, bloemen en een karikatuur van de hand van Jan Dekker, het traditio nele geschenk voor jubilarissen van De Bolder. Nadat de wethouder Hartog tot 'hét gezicht van Texel' had uitgeroepen, dat niet voor niets op een ansichtkaart van Theo Timmer staat afgebeeld, werd de lunch besloten met het aan snijden van een drie etages hoge. feestelijk verlichte bruidstaart. 'Nu moet je ook trouwen Harry!', wierp iemand hem toe, toen Hartog zich naar het spreekgestoelte begaf om iedereen te bedanken voor zijn aan wezigheid, de cadeaus en het lekkere eten 'Zo. es effe kieke Ja, ik geloof da'k iedereen wel zo'n beetje heb gehad. Oh nee, heer Lexmond, ok bedankt nog. Ik hoop dat we elkaar nog es teuge kome in De Zwaan of zo. Mooi en nou allemaal maar weer an 't werk d'rek De laatste op merking ontlokte gelach en boe geroep Het feestvarken had zelf na tuurlijk een vrije dag. Tekst en foto's Bart Bosch Gevraagd naar hoe hij de middag had ervaren, antwoordde Hartog na afloop stug en krachtig: 'Goed, Het was mooi.' Of hij nog iets te wensen over had na alle ge schenken'' 'Ja. Een mooie nege rin met hele grote Daar ben ik nog steeds naar op zoek. In plaats daarvan werd hem een ander exotisch cadeau aangebo den een dineetje bij de Chinees Maar ondanks overredings pogingen bleef hij thuis, want aan uit eten gaan heeft Hartog een broertje dood. 'Ik ga liever voet bal kijken vanavond. En dan naar het café.' Na De Zwaan en een tussenstop in eetcafe Parkstraat eindigde hij de feestdag geheel in stijl: bene veld in 'De Slock'. Het duurde even voordat de jubilaris zijn huis in de vroege ochtend had terug gevonden. Jan Willem Hothscheid loont het horloge. Haast hem Nel Eelman en special guest Cocky Timmer Helder stort, zit je jas|e goed en praat je op de boot honderduit. Vooral vrou wen hebben je interesse. Je hebt heel wat fijne vriendinnen. Jong en oud. daarin ben je met kieskeurig.' Maar naast deze komische kwinksla gen sprak Noordzij met oprechte be wondering over Hartogs niet afla tende inzet voor het bedrijf 'We kunnen zeggen dat je écht hard hebt gewerkt, veertig jaar lang Jij en je collega's zijn het visitekaartje van De Bolder Het is fijn om jou als collega te hebben. Harry bedankt, je hebt van De Bolder een bedrijf gemaakt.' Het applaus dat volgde ging over in ge juich toen de catering de kroketten binnenreed. Veertig jaar bij dezelfde baas. Uniek is het met, nog niet. Bij De Bolder ging Piet Schaatsenberg hem voor. Maar dat Hartogs jubileum er één is om in te lijsten, dat stond vast. Het hele bedrijf moest meedelen in de feest vreugde, en aldus geschiedde afge lopen dinsdag in de kantine van de sociale werkvoorziening aan de Reijer Keijserstraat Nagenoeg alle 130 medewerkers hadden zich daar verzameld voor een uitgebreide en feestelijke lunch. Tussen de gangen door werd de jubilaris - voor de gele genheid gehuld in colbert met corsage - prijzend toegesproken door chefs en collega's. Niet dat Hartog de sprekers beleefd en dankbaar aan keek; hij concentreerde zich voorna melijk op het heerlijke voedsel dat voor zijn neus lag uitgestald en smakte tijdens de toespraken vrolijk door. Maar toen wethouder Nel Eelman hem namens het gemeente bestuur een chique horloge met in scriptie overhandigde, kreeg hij het toch even te kwaad en nam hij het klokje met vochtige ogen en beduusd door zoveel officiële waardering in ontvangst, om het met de nodige on handigheid om zijn brede pols te be vestigen. 'Meestal zeg je met veel. Je bromt wat onverstaanbaars, Hmm, hmm Maar laatst sprak je me aan. "Veertig jaar in dienst! Nou krijg ik een extra maandloon!" Maar Harry, je hebt de CAO niet goed gelezen Dat geldt pas vanaf 1 januari 2000', sprak perso neelschef Jan Willem Rothscheid. waarna gelach de kantine vulde. Hartogs voormalige werkleider Bert Postmus haalde vooral oude herinne ringen op In een ijskoude oktober maand was de ploeg voor het eerst aan het werk bij het pas geopende zwembad Molenkoog. Postmus zei 'Harry, nu kunnen we mooi gratis zwemmen Als |ij het doet. doe ik het ook Voordat de werkleider voorzich tig het bassintrapje afdaalde, was Hartog al met een flinke aanloop met kleren en al in het water gesprongen. Dirk Grit werd er opuit gestuurd om handdoeken te halen en keerde met een stapel theedoeken terug. Postmus was éen van de speciale gasten die Hartog voor de lunch had mogen uitnodigen. De anderen waren Rob Lexmond van eetcafé Park- Jaap Kieviet (I.) kwam op een 'Harry-fiets' binnenrijden, compleet met heggeschaar, krant en bierfles. fe zondag gehouden motocross, 'e laatste die mee telde voor de ompetitie, kende een uiterst span- tend verloop. Het leek wel of ieder een er nog eens goed voor ging itten om de laatste punten binnen e halen, want er werd bijzonder lard gereden. in de 125B klasse speelde zich een «ervelend incident af. Het gas van de notor van Joost de Winter bleef han gen, zodat hij zichzelf lanceerde en tussen het publiek terechtkwam. Hij raakte een toeschouwer en kwam zelf ongelukkig ten val. Aanvankelijk zag het er allemaal ernstig uit, maar me disch onderzoek wees uit dat de schrik groter was dan de schade. De rijders in de klassen 125A en 250A reden deze keer samen. Tot genoe gen van het publiek, dat een mooi spektakel kreeg voorgeschoteld. Gerard Jimmmk was ook van de par en liet zien het crossen nog met verleerd te zijn. Hij moest echter het hoofd buigen voor Michael Muile boom, een zeer snelle rijder die ge woon in eén keer over driekwart van het wasbord sprong. Otto Goënga was de snelste Texelaar tussen dit geweld. Hij hield het lang vol op zijn Jan van Sambeek en Jan Bakker, winnaars van het bridgekam- pioenschap schudden erlkaar de hand. (toto Ruud No&D 125cc-machine, maar moest het toch afleggen tegen de 250cc-rijders Wél werd hij achter Simon Hoensson net jes tweede in de klasse 125A. Arjan Schouten had nog een kans om kam pioen te worden, maar door zijn reuzensprongen brak zijn achter frame Kampioen in de klasse 250A werd de 'regelmatig rijdende Johan Kistenmaker. In de klasse 60/80cc was de overwin ning voor Leo Witte Hij reed met een opgefrist motortje. Omdat zijn tech niek met sprongen vooruit gaat, was hij niet te kloppen. Hij werd tevens clubkampioen. De motor van Maickel Koom ging kapot in de training, reden voor de organisatie hem toe te staan te rijden op een grote 125cc. Door stug te blijven zitten en zijn rondjes te rijden stelde hij zijn derde plaats in het kampioenschap veilig Maxime Bak ker eindigde op de tweede plaats. In de klasse 80/125cc was Jan van der Vis onnavolgbaar. Zonder ook maar één fout te maken reed hij op scherpe wijze naar de zege, met Hendrik de Lugt op de tweede plaats. Pascal Veenstra presteerde het om op zijn 80cc de 125cc-coureurs voor te blijven. Toch moest hij het algeheel kampioenschap met één punt ver schil aan Niels Kistenmaker laten. Rick Dijker ging na een matige seizoenstart steeds beter rijden en eiste de derde plaats voor zich op. De rijders in de klasse 250B (ook wel liefhebbers genoemd) hadden het deze keer naar hun zin Ze hoefden geen snelle rijders van een andere klasse in hun midden te dulden, zo dat ze relaxed hun rondes konden draaien. Rob van Beurden was strijd lustig maar kon niet voorkomen dat Ed Stoop winnaar werd van de race en tevens (algeheel) kampioen. Klapstuk van de dag was de klasse 125B, met Bonne Klein Wolthuis en Ben Bakker als smaakmakers. Ze maakten reuzensprongen, probeer den elkaar eruit te remmen, sneden af door de binnenbocht, deden er kortom alles aan om de snelste te zijn. Bakker was dat in de eerste manche en Klein Wolthuis in de tweede, zo dat laatstgenoemde winnaar werd. voor Bakker en John Boeijen De motocrossers rest vóór de winterstop alleen nog de Grand Prix van Texel om de Texelbokaal en de Gerrit Zijmbokaal. Deze strijd wordt zondag 7 november uitgevochten De 12-jarige Maartje Meijer en haar pony NHD Candy hebben zich af gelopen weekeind gekwalificeerd voor deelname aan het Nederland kampioenschap samengestelde wedstrijden. Een mooie afsluiting van een succesvol jaar, waarin de Cocksdorpse ook al deelname af dwong aan de Levade (Nederlands kampioenschap) in het onderdeel springen en onlangs clubkam pioen van ponyclub De Kleppertjes werd. Meijer kwalificeerde zich in Roden. Ze had eigenlijk willen meedoen aan het Noordhollands kampioenschap, dat gelijktijdig zou worden gehouden in Dijkgatsbos maar door de overvloe dige regenval van de afgelopen we ken werd afgelast Ze besloot naar Drenthe af te reizen, om zich er te bewijzen met haar C-pony, die in de klasse L uitkomt. Omdat in Roden geen aangepast parcours was uitge zet. moest ze dezelfde hindemissen overwinnen als de grotere D- en E- pony's Dit lukte haar goed. De cross reed ze foutloos uit. In de dressuur, met haar sterkste onderdeeleindigde Meijer met 170 punten in de midden moot In het afsluitende spring- parcours, dat voor de Texelse ama zone en haar pony flink aan de maat was, vielen er twee balkjes. Het eind resultaat bleek goed genoeg voor af vaardiging naar de Nederlandse kam pioenschappen, die zaterdag 30 oktober in het Achterhoekse Barchem worden gehouden. Programma dinsdag 26 oktober: Veld A, mannen 18.30 OSG-Teso W'tjewel 19 15 W'tjewel-Texelse Autoc. OSG 20.00 Grooten Slock-Super de Boer CVI 20.45 Agrifirm-CVI Grooten Slock 21.30 Cocky-Maarcobouw DGM 22.15 DGM-Paal 28/De Krim Cocky Veld B, gemengd en mannen 18.30 SI Beverdam-PrePress Zandbank 19.15 EcoMare-Zandbank PrePress 20.00 Rabo-Fitt EcoMare 20.45 Euroase-LenR Rabo 21.30 Nioz-Tatenhove 2 Euroase 22.15 Sportshop 2-Kobeko Maarcobouw Veld C, dames 19.15 de Boer-Haarstudio Nokanto 20.00 Nokanto-Durper Drup de Boer 20.45 Klif 12-Westerlaken Durper Drup 2.1.30 Gimsel-Cinema Texel Klif 12 22.15 Eierl. Huis-Timmers Bak Gimsel Wedstrijdleiding: let en Willem (tel. 319436/315194) Uitslagen dinsdag 19 oktober Ecomare-Rabo 0-3; Fitt-PrePressCenter 2-1, Euroase-Tatenhove2 0-3; SI.Beverdam-LenR 0-3, Nioz-Zandbank 3-0; Tex Aut.Centr -Super de Boer 3-0; Jozefschool-Kees de Waal 3-0; De Rival-Keurslager Dros 1-2; Zeilmakerij-Bar Sportief 3-0. B&B/vd Vis+den Boer-Smash '68 3-0; Sal.Martme/De Oorzaak-De Krim 3-0; Wiersma Meubelen-Sportshop Texel 2-1; Klif 12-Question 3-0, Gimsel-Westerlaken 2-1, Eierlandsche Huis-Cinema Texel 1-2; SI lepe de Boer-Timmers Bakkerij 2-1Durper Drup-Haar studio 2-1Teso-CVI 3-0 De beide Texelse hondenclubs zijn het eens geworden over het geza menlijk gebruik van het trainingster rein bij het sportcomplex in Den Burg. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit omdat beide clubs op dezelfde tijd wilden trainen, maar in overleg is nu een regeling getroffen. De clubs wil len nog wel elk een eigen onderko men op het terrein, maar wethouder Nel Eelman vindt dat naar eigen zeg gen 'te gek'. Wel vindt ze dat op het terrein verlichting moet komen. De benodigde kabels zullen worden aan gelegd. Nog dringender is de nood zaak om verlichting te maken langs het pad dat naar de aanbouw van de sporthal loopt. Het duistere weggetje is zo onheilspellend dat ouders het zeer bezwaarlijk vinden dat hun kin deren daar 's avonds langs lopen Eelman. 'Het zal onmiddellijk worden aangepakt'. Pascal Spigt heeft zondag op de asfaltbaan in Lelystad de titel ge grepen bij het Nederlands kam pioenschap voor stockcars. Hij deed dat in de categorie 'landrijders', coureurs die anders zelden of nooit op een verharde ondergrond rijden. Ook de andere Texelaars deden van zich spreken. Frans Coevert werd derde, de vijfde plaats was voor Peet Boer- sen. Dirk Barends viel in kansrijke positie uit met pech. In totaal meld den zich negenentwintig deelne mers op het Midland Speedway Circuit. De Texelse dadendrang was groot, afgelopen weekend. De finale vond zondag plaats, maar Marlijn de Veij, Joop Veltkamp, René Witte, Ruud van der Veen, Frans Coevert, Peet Boersen, Klaas-Jan Modder, Pascal Spigt en Dirk en Marcel Barends reis den zaterdag al af naar Lelystad, waar de baan vanaf een uur 's mid dags open was om op te trainen. Op die manier kon de auto zo goed mo gelijk worden afgesteld voor het as falt. waarop de Texelse crossers ei genlijk maar éen keer per jaar rijden. De voorbereidingen verliepen uitste kend Op de 400 meter lange baan werden snelle rondetijden gereali seerd De hoogst gemeten snelheden lagen rond de 130 kilometer per uur Ter ontspanning werd 's avonds volop genoten van de meegebrachte vis, die volgens goed gebruik werd ge bakken door Jaap Krijnen. Zondag bleek al tijdens de eerste manche dat Dirk Barends één van de grootste kanshebbers was Hij finishte als snelste, gevolgd door Pas cal Spigt. die goed kon volgen. Ook Peet Boersen en Frans Coevert ein digden in de top acht. Bij de start van de tweede manche stonden de nummers één en twee van de eerste manche achteraan op gesteld Er volgde een knappe inhaal race van beide coureurs Barends pakte wederom de overwinning, ter wijl Spigt nog oprukte naar een derde plaats. Op de finish ontstond nog een spectaculaire crash, waarbij Klaas Pascal Spigt stond bij de pnjsuitreiking op de bovenste trede van het erepodium. Jan Modder en Pascal Spigt betrok ken' waren en waaraan Modder een pijnlijke schouder overhield. In de namiddag stond de finale op het programma. De kansen leken uitste kend voor de Texelaars. Op de eer ste rij stonden Barends en Spigt. met niet ver daarachter Boersen, Coevert, De Veij en Van der Veen. Gadegesla gen door 2500 enthousiaste toe schouwers greep Barends direct de kop, gevolgd door Jannes Boskma en Spigt Na enkele ronden nam Spigt de tweede plaats over en was het gat tussen beide Texelaars ongeveer twintig meter. In de vijftiende ronde sloeg het noodlot toe voor Dirk Barends en moest hij de baan verla ten met een lekke rechterachterband, waarna Spigt de leiding overnam. Vanaf dat moment liep de spanning zienderogen op en viel bovendien de elektronische rondetelling uit. Na naar schatting tien zenuwslopende ronden slaagde een dolgelukkige Spigt erin om zegevierend over de finish te gaan. Frans Coevert eindigde aan vankelijk als vierde, maar na een grondige evaluatie van de race be sloot de jury hem na de prijsuitreiking alsnog de derde prijs toe te kennen Na afloop was er nog een sponsor race, waarbij de winnaar moest pro beren een ronde goed te maken op de rqst van het veld. Die opgave bleek te zwaar Na vijf ronden moest Spigt met technische problemen opigeven Na een flinke botsing tussen Ruud van der Veen en Job Honderd bleef de Groninger dizzy in zijn wagen zit ten. De wedstrijdleiding besloot daarop de race vroegtijdig af te vlag gen. Het leverde een troostprijs op voor Dirk Barends, die op dat moment in eerste positie reed. Door op eigen veld met 2-0 te win nen van het sterke HOSV is De Koog naar de tweede plaats op de ranglijst gestegen. Het was een verdiende zege. die in de tweede helft tot stand kwam. Bij rust was nog niet gescoord. Noodgedwongen begon De Koog de wedstrijd in een wat andere samen stelling dan vorige week. Desondanks werd goed gevoetbald, waarbij de betere kansen voor de thuisploeg waren Het ontbrak echter aan de af werking. Een doelpunt van Nico Schot werd door de prima leidende scheidsrechter afgekeurd wegens buitenspel. Achterin kwamen de Kogers, mede dankzij de goede ver dediging..nauwelijks in problemen. Na rust had De Koog de wind in de rug Dat resulteerde in meer druk op het doel van de tegenstander. Een uitstekende rol speelde Ingmar Moer beek, die als vooruitgeschoven middenvelder speelt, waardoor de balans in het team is verbeterd- Moerbeek zorgde in de twintigste mi nuut uit een vrije trap ook voor de openingstreffer, nadat Danny Borgo vlak buiten het strafschopgebied on deruit was gehaald De bal verdween via de muur onhoudbaar voor de keeper in het doel 1-0 De Koog bleef goed spelen en in de 75"° minuut strafte Nico Schot een misverstand tussen de keeper en de laatste man genadelos af door uit een moeilijke hoek te scoren. 2-0

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7