Cabaret-café maakte veelbelovende start de Kroniek Texelaartjes i DANSEN Prima promotie fanfarekorpsen De Wampex, de lamsham, de nieuwe dorpscommissie jj G Qslaagd Agenda TEXELSE^? COURANT Raadsvergadering beheerdersechtpaar Je er Zaterdagavond in „Loodsmans welvaren" met „Humpy Dumpy" Naairand 28.1797 AR Den Hoorn, telefoon (02226) 616 Take '88 weer in de prijzen Rijtocht W^at ik zeggen wou... School teso Tentoonstelling Wereldwinkel Lezing Baha'i Unicef in bibliotheek Spannende strijd bij tennisjeugd Pr< st Even een pak SNERT halen in 22 DINSDAG 2 NOVEMBER 1999 Dinsdag vanaf 19.30 uur vergadert de gemeenteraad in het raadhuis. De vergadering is openbaar, de agenda luidt als volgt Janien de Bruijn aan het woord. Links Pip Barnard, rechts de gasten. Het Texelse nieuws is een duurzame bron van inspiratie voor Pip Barnard en Janien de Bruijn. Vrijdag was de eerste afleve ring van hun 'cabaretcafé', waarvoor men voorlopig iedere laat ste vrijdag van de maand vanaf 21.00 uur terecht kan in Question Plaza in Den Burg. Elke aflevering wordt de daarop volgende maandag om 19.00 uur uitgezonden door Radio Texel. Wie deze ruime (en gratis!) mogelijkheden aangrijpt om er ken nis van te nemen, zal daar geen spijt van hebben want dit echt Texelse product heeft een goed en hier én daar zelfs profes sioneel niveau. Met korte conferences en liedjes wordt de Texelse actualiteit leuk, af en toe ernstig en zeker met grof op de korrel genomen. Vooral de (zelf gemaakte) liedjes maakten indruk, met als uitschieter 'Vergeet het met' op teksten van Huib Fenijn dat een uitstekende bijdrage aan een 4 mei herdenking zou zijn. Ook de gespro ken column ('Wij willen zo graag on derscheid maken') had niveau. De cabaretiers konden af en toe uit blazen als Rachel Barnard een muzi kaal intermezzo op de vleugel ver zorgde De formule van cabaretcafé voorziet verder in een forum met per aflevering telkens andere Texelaars die op een of andere manier in het nieuws zijn geweest. Deze keer werd onder leiding van Frans Hopman ge discussieerd door dorp tegen dorp- coach Liesbeth Eelman, mternet- deskundige Henk Kuiper en de onlangs tot deken benoemde pastor Ed Moitzer. Allen lieten vanuit hun eigen achtergrond hun licht schijnen over onderwerpen als de leefbaar heid van dorpen als De Waal, de op handen zijnde verhuizing van de be woners van Sint Jan en het wonen en werken op Texel. Dat laatste bleek Kuiper te ervaren als een verademing na de 'drukte en onvriendelijkheid' die hij in zijn Amsterdamse tijd had ervaren Voor pastor Ed Moitzer (die minder bijbelvast bleek dan Barnard) was een van de pluspunten dat je op Texel 's nachts veel sterren kunt waarnemen, in stedelijke gebieden is dat door het vele kunstlicht niet goed mogelijk. Conclusie van Frans Hop man: 'Óp Texel hoef je dus niet naar het theater te gaan om sterren te zien'. In een tweede ronde moesten de gasten ja of nee zeggen op stel lingen als 'Liever gratis openbaar vervoer dan nog meer fietspaden', 'de burgemeester moet de pers haar excuses aanbieden' en 'de Texelaars kunnen best zelf bepalen hoe het ei land er in 2030 moet uitzien'. Verder kregen de gasten uitgebreid gelegen heid om zich uit te spreken over de rol van internet ('Waar blijft het eer ste internetcafé?'), het exploiteren van 'onze' Sommeltjes door Harry Geelen en winkeliers die zich met honkbalknuppels bewapenen. Er Wij zoeken voor ons tankstation, Hfwietverftuurbodri/f een Voor inlichtingen: C. Dros, tel (02225) 233 Onderweg naar het adres 1887 BK - een nieuwe straat die nog niet in het postcodeboek stond vermeld betrokken de gezichten van enkele deelnemers aan de derde Wampex in november 1982 'toen ze de op dracht kregen zich met de Tesoboot naar Den Helder te laten vervoeren Had een deel van de '28 moedige Texelaars' bi] de start verklaard 'Texel te kennen als de eigen broek zak en wat betreft speurtochten en dergelijke geen problemen te zien', aan die ervaring 'bleek men echter weinig te hebben want de deelne mers mochten hun speurzin, moed, uithoudingsvermogen en in ventiviteit bewijzen in Den Helder en op Wiermgen'. De uiteindelijke win naars werden Thijs Molenaar en Peter Riteco 'Beide heren waren één keer met fietsen en al meege nomen in de bestelauto van Texelaar Piet de Vries en dat le verde een flinke tijdwinst en dus punten op ,,Wij wisten de juiste mensen in te schakelen", was het commentaar van de overwinnaars. En terwijl 'De Mok, een van de top pers in de eerste klasse zaalvoetbal' wéér verlies moest incasseren, 'dit maal tegen Jelleboog' en 'Texelse lamsham van de firma Goenga uit Den Hoorn' met goud werd be kroond op de internationale slagers- vaktentoonstelling Slavakto in Utrecht, was 'schoenenhandelaar Adrie Mantje tot tevredenheid van de gemeente bezig met de bouw van een bovenwoning in het bij hem in gebruik zijnde winkelpand in de Hogerstraat.Anders lag de situatie in de Burgwal, waar 'de heer Harry Ellen van het Vispaleis van het pand Burgwal 4 een woonhuis/win kel wil maken. 'Zich baserend op het nieuwe bestemmingsplan, wilde B en W wel een woning toestaan, maar geen winkel. 'Ook het toekom stige beleid is er nadrukkelijk op gericht de Burgwal tot woonstraat te maken Hotel De Lindeboom verkeerde in oktober 1982 (niet voor de eerste keer) 'in ernstige moeilijkheden' 'De omzet is lang niet toereikend om de kapitaals-, personeels en andere kosten te dekken, waardoor het be stuur van De Lindeboom Beheer B. V. rigoureuze maatregelen heeft getroffen In het kader daarvan .is aan alle (10) personeelsleden - inclusief de bedrijfsleider - ontslag aangezegd. De Provinciale Planologische dienst had er 'maar liefst twee jaar voor nodig hebben om commentaar te geven op het ontwerp- bestemmmgsplan Oost'en door het verleden van de stichtingsakte ten overstaan van notaris Boswijk, was Den Burg weer een dorpscommissie rijk. 'De nieuwe dorpscommissie zal zich met bezig houden met de ex ploitatie van het dorpshuis, maar wil toch meer zijn dan alleen een feest commissie. Buiten de gebruike lijke festiviteiten als Ouwe Sunderklaas. Palmpasen, Koningin nedag etc.wil de commissie kinder middagen in hotel De Lindeboom- Texel organiseren. fuSTAMS |0Wt>i I (- - J4 PcA. £n. Te koop of ta huur pevraagd: bedrijfsruimte of werkplaats voor •mbachtefijk beroep Minimaal 70 m' Centrum Den Burg Beact.es gaarne aan J R Jager. Westersmgel 2. 8913 CK I eeuwarden, tol. (058I 126117 Aangeb. kosthuis in Alkmaar voor meisje. A. J. van Groenigen, Rinne- waard 63, Alkmaar, tel. 072 - 611519. SCHOLIERENSOOS in hat Dorpshui*. Dan Burg. Tijdens vrije uurtjes of na schooled kun je terecht in het dorpshuis om te lezen; een spelletje te doen; te biljarten, te tafeltennissen, een plaat te draaien, koffie, thee of (fris) drank te drinken; enz enz De soos opsnt na do herfstvakantie, elke maandag Vm vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. In Taveerne „Do Twaalf Balcken" spelen a s zaterdag 6 november do 2 okoootiache gftortaton Jon Strong Chris Jones Aanvang 21 30 uur. vrij entree. Verseput verzekeringen is verhuisd van Schilderend 99. Den Burq naar (Foto Harry de Graaf) waren soms wijze woorden te beluis teren. 'We moeten Texel met idealise ren. Het is hier nog steeds veel veili ger en gemoedelijker, maar wat landelijk gebeurt, kan ook hier'. Er werd ook nieuws gebracht: de histo rische vereniging trekt tijdelijk in de Waalder school in afwachting van de verbouwing van 'Tusse de banke'. Toch was het aan de forumbijdrage te wijten dat het programma als ge heel wat te braaf en in elk geval te langdurig werd. Het moet korter en puntiger. De hele voorstelling duurde nu 2,5 uur en dat is ook voor een welwillend publiek als dat van vrijdagavond teveel van het goede. Het zal met moeilijk zijn om dat bij te stellen. Wat dan overblijft is een Texels theaterproduct van onmisken bare kwaliteit. Te hopen is dat de makers de inspiratie, tijd en energie houden om daar elke maand weer mee voor het voetlicht te komen. Videoclub Take '88 heeft met een film van dertien minuten over Oosterend Present de tweede prijs gewonnen op een wedstrijd voor Noordhollandse filmamateurs. Als beloning draait de film mee op het Europese filmfestival 'Le Village' dat komend weekend in Wijk aan Zee wordt gehouden. De filmwedstrijd is uitgeschreven door de federatie van Audiovisuele Amateurs, dat opdracht gaf om een 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 18. 19. 20. Opening. Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering d.d. 11 oktober 1999. Post onvoorziene uitgaven. Vaststelling kasgeldbesluit en rekening-courant overeenkom sten 2000. Aangaan vaste geldlening van ƒ6.000.000,-. Aangaan vaste geldlening van ƒ1.225.194,06. Seniorenbeleid. Verlofafspraken. Cafetariamodel Voorbereidingsbesluiten. Investeringswensen op het gebied van l&A. Onderhoud bibliotheek. Werk in uitvoering. Aankoop schilderij Toon de Haas. Notitie begraven deel 1 Convenant medische hulpverlening bij rampen a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. Rondvraag. Sluiting. Gerdy van Zon (23) uit Den Burg is aan de Hogeschool Holland in Die- men afgestudeerd in de studierich ting HBO Verpleegkunde film te maken met als titel 'Dorp te kijk', waarin de dorpssamenleving en de culturele aspecten daarin worden belicht. Als beloning mogen de drie beste inzendingen meedraaien in de professionele presentatie van het Europese filmfestival. In totaal wer den dertien inzendingen ingestuurd. Dankzij de tweede prijs is die van Take '88 te zien tussen prominente films als 'Fanfare', 'De Poolse Bruid' en 'De Noorderlingen'. De Texelse video-enthousiastelingen beschou wen de prijs als de kroon op hun In zet en hopen dat het beginnende en gevorderde videomakers zal aanspo ren om lid te worden. Informatie Is verkrijgbaar bij Jaap Eelman. De film wordt binnenkort op de kabel uitge zonden door TV Texel. De Waddenruiters en de Kleppertjes maken zaterdag een gezamenlijke rij tocht. Om 10.00 uur wordt gestart bij de aardappelbewaarplaats aan het Meijertebos. De tocht voert langs een deel van de Boerenroute naar 'Rozenhout', waar een korte stop wordt gemaakt. Vervolgens keren de ruiters langs het Skillepaadje en de Hallerweg weer terug naar het Meijertebos Dinsdag 2 november De dorpscommissie Den Burg i.o vergadert vanaf 19.30 uur met het college in d'Ouwe Ulo. ledereen is 'welkom om zijn zegje te doen. De commissie wil o.a. praten over de parkplannen van wethouder Schilling. Bij de Witte Engel worden twee cursussen gegeven: 'kerstkaarten van hologrampapier' (aanvang 13.30 uur) en 'dikneuskabouter maken' (aanvang 20.00 uur). Infor matie: tel. 310387. In De Witte Burcht in de Molen- straêt in Den Burg wordt vanavond een open klaverjasdrive gehou den Inschrijven tussen 19.30 en 20.00. Deelname kost ƒ6,- per koppel. In Cinema Texel begint om 20.00 uur een voorstelling van Star Wars en om 20.30 uur van Die Salzmanner von Tibet. Woensdag 3 november In Cinema Texel begint om 20.00 uur een voorstelling van Star Wars en om 20.30 uur van Die Salzmanner von Tibet. Bewoners van De Cocksdorp en omstreken praten vanaf 20.00 uur in het Eierlandsche Huis met de dorpscommissie over verbetering van de woonomgeving. In Cinema Texel begint om 20.00 uur een voorstelling van Star Wars en om 20.30 uur van Die Salzmanner von Tibet. Donderdag 4 november Bij de Witte Engel worden twee cursussen gegeven: 'wolvilten' (aanvang 13.30 uur) en 'Zwarte Piet' (aanvang 20.00 uur). Informa tie: tel. 310387. In Ouestion Plaza begint om 20.30 uur een optreden van folkband Pressgang. De entree bedraagt ƒ15,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Lindeboom, modezaak Marten Classics en aan de zaal. Vrijdag 5 november Om 10.00 uur gaat bij de aardappelbewaarplaats aan het Meijertebos een rijtoer van de Waddenruiters en de Kleppertjes van start. Bij de Witte Engel begint om 10.00 uur een cursus 'eenvoudig zonnekindpopje'. Informatie, tel. 310387. In de NH kerk van Den Burg wordt vanaf 10 00 uur een bazaar gehou den, met de verkoop van koffie, koek en allerlei rommeltjes. Om 20.00 uur begint in De Schakel, het gebouwtje naast de kerk, een bingo. De opbrengst van beide evenementen is bestemd voor de restauratie van het kerkgebouw. Tussen 15.00 en signeren Marianne 17.00 Witte uur en Monica Maas hun nieuwste boek 'Tessel' in Het Open Boek. William Pijnacker en Henry van der El, de nieuwe eigenaars van café De Zwaan, houden van 20.00 tot 22.00 uur de officiële opening, die wordt opgeluisterd door Kees Klaassen. in Cinema Texel draaien om 20.30 uur Eyes wide shut en om 21.00 uur Runaway bride. Veerdienst Teso onderhoudt vrij dag tussen 9.35 en 16.05 uur halfuursdiensten. De boot van 10.05 uur uit Den Helder en 13,35 uur vanaf Texel zijn uitsluitend be stemd voor vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttij den verwacht. Hoogwater te Oudeschild Ma. 1 0.55 en 13 50 u. Di. 2 2.05 en 15.10 u. Wo. 3 3.24 en 16.40 u. Do. 4 4.45 en 17.45 u. Vr. 5 5.54 en 18.54 u. Za. 6 6.54 en 19.55 u. Zo. 7 7.44 en 20.24 u. Ma. 8 8.24 en 20.50 u. Dl. 9 8.35 en 20.57 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer- der hoogwater. De zon komt 7 november op om 07.44 uur en gaat onder om 17 00 uur, 8 november nieuwe maan, 2 november doodtij. 9 november spnngtij 'Tusse de banke' wordt verbouwd, zodat voor de jaarlijkse expositie van de wereldwinkel een andere locatie moest worden gezocht Die werd gevonden in het ontmoetings centrum Burgwal 37. Van vrijdag 5 tot zaterdag 20 november wordt er een fraaie collectie kunst- en gebruiks voorwerpen, wandkleden, muziekin strumenten, koffie- en theesoorten en speelgoed tentoongesteld. De artike len, die allemaal zijn gemaakt of ver bouwd in ontwikkelingslanden, zijn uiteraard allemaal te koop. De op- De psycholoog Eric Fienieg spreekt zaterdag 13 november in dorpshuis De Hof in De Koog over 'De komst van Baha'u'llah is een bron van le venskracht - dat heeft de geschiede nis tot nu toe wel geleerd'. Aanvang 20.00 uur. brengst komt ten goede aan de plaat selijke producenten. De tentoonstel ling is dagelijks tussen 10.00 en 17.00 te bezoeken, op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. In verband met de Dag van het Kind op 20 november, is vanaf 16 novem ber in de bibliotheek een kraam van Unicef te vinden. Bij deze kraam zijn met alleen Unicef-wenskaarten te verkrijgen, maar ook de bekende Unicef-agenda en -kalender en een keur aan (kinder)cadeaus, als puz zels. sleutelhangers en T-shirts. Dit jaar wordt gevierd dat de Rechten van het Kind tien jaar geleden zijn vastgelegd in een verdrag dat inmid dels door 191 landen is ondertekend. Zestig procent van de opbrengst van de kraam gaat rechtstreeks naar hulpprojecten overai in de wereld. Voor meer informatie: depothoudster Antoinette Habraken, tel. 317896. Verdeeld over zestien koppels deden tweeëndertig jeugdleden van de tennisverenigingen Heri Hodie. Oosterend en Deuce vrijdag mee aan een dubbeltoernooi, dat voor hen was georganiseerd op de banen van Deuce in Den Burg. Ze begonnen in vier groepen van ongelijke sterkte. Na het spelen van de poulewedstrijden volgde een herindeling, waarbij de nummers 12,3 en 4 in aparte poules werden geplaatst. Omdat de krachtsverhoudingen vervolgens met ver meer uit elkaar liepen, werd het een spannende strijd. Winnaars in poule 1 werden Thijs Bol en Arjen Gieze van Deuce. Van dezelfde clui waren Hendrik Arendsen en Frank Gieze de beste in poule 2, terw Janko Duinker en Tom Verkroos' eveneens lid van Deuce, poule 3 0{ hun naam schreven. Aart van Rijs er Barry Koning van Oosterend toonden zich de sterksten in poule 4. Het, ind Bret ÏU9 teer stelh 'Spc hm «ge Hoof dem luk i«erv B0US Wirt ,as onee (eoi ng c epns ipde let and lantj fikki »g is :«ti ieve: •oen ZDH «let Wire staa naa maa rech nen In de Texelse Courant van vrijdag 29 oktober stond een leuk, positief arti kel - zelfs door een leerling geschre ven - over de Tweede Fase. Wat ben ik blij dat het zo goed lijkt te gaan. Waar ik me wel veel zorgen over maak, is het nog steeds ontbreken van een leraar natuur- en scheikunde voor de derdejaars leerlingen HAVO/ VWO. Voor de duidelijkheid: deze kin deren hebben (door ziekte van de le raar) sinds het begin van dit school jaar nog geen les gehad. Voor zover wij ouders weten, is een oplossing nog met in zicht. En dan te bedenken dat ze over zes maanden een profiel voor de Tweede Fase moeten kiezen! Dat wordt weinig 'na tuur en techniek', of 'natuur en ge zondheid' als het zo doorgaat. In het leuke artikel stond ook iets over ge zonde woede. Ik ben ook woedend, maar of dat gezond is...? mevr. Witte, Den Burg. (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 De muzikanten van Excelsior, KTF en DEK hebben zaterdag tijdens het derde Texels Fanfarafestival een luisterrijk optreden verzorgd. Daarmee bewezen ze zichzelf een uitstekende dienst, want de Burge meester de Koninghal was behoor lijk gevuld met muziekliefhebbers, die in hun goede prestaties allicht een aanleiding zien om straks ook een kaartje te kopen wanneer de verenigingen hun 'eigen' winter- uitvoeringen verzorgen. En ook het doel om muzikanten te werven, om het nieuwe millennium met ver trouwen in te kunnen gaan, zal niet door het festival zijn geschaad. Excelsior opende zaterdag het festijn. De Oosterenders hebben behoorlijk wat kwaliteit in huis en lieten boven dien horen nieuwe uitdagingen niet te schuwen. Een toch niet eenvoudig stuk als 'Cordileras de los Andes' werd op vaardige wijze gebracht. Dat werd duidelijk gewaardeerd door het publiek, dat de muzikanten en diri gent Betty Bakker, die al bijna 35 jaar aan Excelsior verbonden is, beloon den met een donderend applaus. Daarna was de beurt aan Texelse oudste fanfarekorps, KTF. dat de keuze had laten vallen op een iets 'populairder' genre. Veel indruk maakten dirigent Frank Meijer en zijn mensen met de vertolking van een verzameling fragmenten uit de film muziek van Enmo Morricone, onder meer afkomstig uit 'Once upon a time in the west' en 'The good, the bad and the ugly'. Bij een pakkende uit voering van 'Everybody needs some body to love' - ook uit een film, maar dan van 'The Blues Brothers' - kreeg menig toehoorder de neiging op te staan en door de sportzaal te gaan swingen. Het eerste deel na de pauze werd verzorgd door DEK, dat onder leiding stond van Tammo Lenting. De Hoornders beleven gouden tijden. Ze mogen dan misschien niet bekend staan als het beste fanfarekorps van het eiland, de vereniging leeft als nooit tevoren. Jonge muzikanten worden zelf opgeleid en daarna snel ingepast. Tot enthousiasme van ie dereen, want gezelligheid is troef in Den Hoorn. Overigens is ook de kwa liteit vast wel eens minder geweest, getuige vlotte vertolkingen van 'The Young Verdi' - in een arrangement van Tom Parker - en een medley uit de musical Grease. Daarna moesten zo'n honderdvijftig muzikanten proberen een plaatsje op en rond het podium te zoeken. In de gezamenlijke finale stonden twee stukken op het programma: de 'Ve teranen Mars' van J. Wichers en hel melancholieke 'Waltzing Mathilda van Tom Waits. Vooral de uitvoering van dit laatste stuk was erg fraai. In ieder geval was voor de gemiddelde luisteraar absoluut niet te horen dat de drie korpsen met één keer geza menlijk hadden geoefend en alleen dirigent Lenting van DEK - bij toer beurt is ieder jaar een ander aan de beurt - een bezoek aan de andere verenigingen had gebracht. Een toe gift bleek met te zijn ingestudeerd, maar met nogmaals Waltzing Mathilda werd iedereen tevreden gesteld. Ook presentator Piet Schneider werd voor zijn optreden beloond met een applaus. Hij had zich prima voorbe reid en wist over ieder stuk wel een aardige wetenswaardigheid te vertel len. De organisatie was volgens tra ditie in handen van het Contact orgaan voor Zang en Muziek, Met de serie winteruitvoermgen wordt van start gegaan door DEK, dat op 11 en 12 februari een concert verzorgt in dorpshuis De Waldhoorn KTF is op 4 maart in de Burgemees ter de Koninghal de tweede in de rij. De serie wordt een week later afge sloten door Excelsior, uiteraard in dorpshuis De Bijenkorf. Hessel van Faassen (midden) is één van de leden van DEK die al op jeugdige leeftijd tussen de grotenmogen meedoen. Hij wetft zich omringd door mensen die flink wat meer ervaring hebben, zoals zijn vader Ruud en Erna Bousma, die ook deel uitmaakt

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2