I Marianne Witte Oosterend overtuigt in 'Hantje helpt een handje' Shantyfestival nog geen traditie Bouwaanvraag straks makkelijker en sneller 1-1-2 Familieberichten O COURANT Première nieuwste stuk Aris Bremer ZDH ongelukkig naar nederlaag Alternatieve energie en economie 'Tessel' nieuw 'Texels' boek 0 Wat ik zeggen wou... SVO mist kansen maar wint toch Parapluregeling geeft ruimere mogelijkheden 1 Het publiek in de goed gevulde zaal van de Bijenkorf In Ooster- ;nd beleefde zaterdag een dubbele première. Het door Arts Bremer geschreven en door toneelgroep Oosterend gespeelde eugdtoneelstuk 'Hantje helpt een handje' werd voor de eerste leer uitgevoerd. De spanning vlak voor het begin van de voor stelling was voelbaar, niet in de laatste plaats bij de schrijver zelf Spannend? Ja, heel spannend. Je zou eens moeten voelen wat i nu voel. le gelouterde toneelschrijver kon na joop van de voorstelling opgelucht demhalen. Ook zi|n negende toneel- luk voor kinderen werd door het zerwegende jeugdige publiek en- iousiast onthaald. Regisseuse Ina tehrama, die ook verantwoordelijk ,as voor de productie, bracht met oneelgroep Oosterend een in vrijwel te opzichten overtuigende voorstel- ng op de planken die zondag een eprise kreeg in theater De Kiekendief sp de Krim en komend weekeinde te jen is in Den Burg en Den Hoorn. let sprookje 'Hantje helpt een andje' handelt over het meisje lantje dat is gevlucht voor haar baas likkie Meloen. Hantje, die erg han ig is en graag mensen helpt, heeft ich na een aantal omzwervingen jsvestigd in de woestijn Sama Rama joemi waar zij een garagebedrijfje is begonnen. Op een dag krijgt zij be zoek van twee prinsen die ieder een fles bezitten. In de ene fles bevindt zich de droefgeest Wemk, in de an dere de lolgeest Gierik Per abuis ont snappen de geesten uit de flessen en vertellen hun verhaal. Zij behoren toe aan de vaders van de prinsen, die vroeger als vrienden door het leven gingen tot het noodlot toesloeg en zij met elkaar in oorlog raakten. Als Mik- kie Meloen met zijn vriendin Lizzy ten tonele verschijnt is het hek helemaal van de dam Hij is op zoek naar Hantje en ontpopt zich gaandeweg als een ware intrigant. Hij meet zich de rol aan van hoofd van de geheime politie van het vorstendom 'Hot en Her'. De prinsen besluiten vriend schap met elkaar te sluiten en een poging te wagen hun vaders weer te herenigen. De acteurs en actrices van toneel groep Oosterend zijn erin geslaagd een boeiende voorstelling neer te zetten. Aris Bremer staat er als schnj- ver van toneelstukken om bekend dat hij graag speelt met de taal. De tal loze woordgrappen stellen hoge ei sen aan de acteerprestaties van de spelers. Tempo houden en alert op elkaar reageren is een vereiste. De tekstkennis was, op eèn enkele hapering na, goed. De rol van Hantje werd op innemende wijze vertolkt door Margrethe Blom. Zonder te overdrijven speelde zij een meisje dat aan de ene kant zelfverzekerd is, maar tegelijkertijd bang voor haar onsympathieke ex-baas Mikkie. Deze groteske komische slechterik werd overtuigend op de planken gezet door Hans Oosterhaven. De rol van manipulator en bedenker van allerlei snode plannetjes die s;lechts eigen gewin tot doel hadden leek op zijn lijf geschreven. Hij werd vergezeld door zijn wat onnozele vriendin Uzzy, ge speeld door Lisette Daalder. Zij maakte geen karikatuur van het 'domme blondje'. Aan het samenspel van Charissa van Andel en Karin Nauta was niet te merken dat het hier een première betrof. Met aansteke lijk enthousiasme en veel gevoel voor details zetten zij hun rol als prinsen neer. Cees Prins speelde de rol van Lolgeest met de juiste dynamiek en vormde een mooi contrast met zijn collega Wenik, de droefgeest. Lenie Bremer kweet zich uitstekend van haar taak. Soms vertellend, soms dichtend maakte ze van de droef geest een bijzondere creatie. De kracht van een toneelstuk ligt in de combinatie van realistische figu ren zoals het meisje Hantje en de personages uit de fictieve sprookjes wereld. Auteur Bremer heeft gebruik gemaakt van een aantal klassieke stijlelementen. De geesten Wemk en Gierik symboliseren het verdriet en de vreugde. Een van de hoogtepunten van de voorstelling vormde het mo ment dat de twee geesten -ieder op een hoek van het toneel- met elkaar communiceerden, terwijl de prinsen als levende standbeelden tussen hen in staan. De opbouw van het verhaal van Bremers nieuwste toneelstuk is evenwichtig. Het publiek bleef de hele voorstelling geconcentreerd kij ken. Wellicht dat het laatste deel van het stuk nog wat meer kan worden 'uitgespeeld'. Het slotbeeld (Hantje neemt afscheid van haar vrienden) was ontroerend. Hieraan vooraf- ZDH heeft zondag in Den Oever op teleurstellende wijze verloren van Mron, dat hoog op de ranglijst staat. De thuisploeg was welis- naar sterker dan de Hoornders, siaar had de hulp van de scheids- techter nodig om tot scoren te ko nen. Het werd uiteindelijk 2-1. )e man in het zwart speelde een cru- ciale rol. Halverwege de eerste helft liet hij Bernard Ipenburg eerst alleen op de keeper afgaan en scoren voor dat hij besloot dat er sprake was van buitenspel. In de blessuretijd stond ook de spits van Wiron op de rand van buitenspel. Hij kreeg wel de ze gen van de scheidsrechter, zodat de ruststand 1-0 was. Nadat ZDH na twintig minuten in de tweede helft op gelijke hoogte was gekomen dankzij Etienne van Bennekom, die de bal uit een voor- zet van Ipenburg vanaf dertig meter ineens op de schoen nam en de keeper kansloos liet, leidde een over treding op dezelfde Van Bennekom tien minuten later tot een tweede treffer van Wiron. De Hoornders wa ren woedend op de scheidsrechter, die tijdens de rust had toegegeven dat hij de thuisploeg misschien wel had bevoordeeld en nu weer een dubieuze beslissing nam. Robert Jalving wond zich zo op, dat hij hem enkele krachttermen naar het hoofd slingerde en uit het veld werd ge stuurd. Het was overigens een klein mirakel dat de Zwaluwen nog zo dicht bij een goed resultaat waren. In het eerste gedeelte van de eerste helft speelde Wiron veel sterker. De snelle en wendbare spits was een voortdurend gevaar, maar hij en zijn teamgenoten misten een handvol goede mogelijk heden. Daarna nam ZDH het initiatief langzaam over. Het middenveld kreeg steeds meer greep op de zaak, wat ertoe leidde dat de verdedigers het iets makkelijker kregen en ook voor het doel van Wiron af en toe iets te beleven viel. Na rust kwamen de Wieringers er aanvankelijk zelfs in het geheel niet aan te pas en de gelijk maker was dan ook dik verdiend. Nadat de ploeg opnieuw op voor sprong was gekomen en Robert Jalving zo onverstandig was zich te laten gaan. was de strijd beslist. Het ontbrak de Hoornders aan kracht om zich terug te vechten en Wiron kreeg nog enkele goede mogelijkheden om de voorsprong te vergroten Voor de stand had dat allemaal geen gevol gen meer. Aan de kwaliteit zal het met liggen, maar het Shantyfestival, dat afgelo pen weekend voor de tweede maal in Question Plaza werd gehouden, be hoort nog niet tot de evenementen waarvoor Texelaars een plekje in hun agenda vrijhouden. Dat viel vooral zaterdagavond op, toen er tussen de circa tachtig toehoorders maar een handjevol mensen van het eiland zat. 'Ik voel me net een gast op eigen ter rein vond Oudeschilder Bert Koning, die als liefhebber op de muziek was afgekomen, maar wegens een gebrek aan bekende gezichten na afloop snel zijn biertje opdronk en naar huis ging. Datertoch veel publiek zat. was voor namelijk te danken aan het achttien- koppige koor 'Rolhnhome(zie foto), dat met een bus vol aanhangers van uit Sneek naar Texel was gekomen. Een dag later was de Texelse belang stelling behoorlijk wat groter, maar dat had er vooral mee te maken dat toen werd opgetreden door het Oudeschilder Visserskoor (Foto Joop Rommets) Tessel is een meidje van vijf jaar, Samen met haar vader en moeder «oont ze in een dorp vlak bij zee. "essel maakt van alles mee: ze gaat 'aar de dokter, ze speelt poppenkast, reviert dierendag en... ze gaat kam- (eren in een echte tent op Texel!' Zin- nen uit 'Tessel', het nieuwe kinder boek van de Texelse Marianne Witte. De verhalen in het boek verschenen eerder in het kleuterblad Bobo en zijn geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. De illustraties zijn van de hand van Monica Maas. Het in harde kaft ge bonden boek kost 22,90. Schrijfster en illustratrice signeren hun nieuwste geesteskind zaterdag tussen 15.00 en 17.00 uur in Het Open Boek. Ter verhoging van de feestvreugde, is die middag een kleine attentie bij het boek verkrijg baar. Zonnebloem zoekt verplegenden met pit Jaarlijks gaan zo n 6 200 chronisch zieke en gehandicaplo vakaniiegan gore op pad mei do Zonnebloem Oaarom zoeken wij verplegenden on ziekenverzorgenden om onzo gaslen zo n onvergetelijke vakanbe le bezorgen "Ook ik doe mee als vrijwilliger" Bel: (076) 564 63 62 de Zonnebloem Onlangs was de discussie over wind molens actueel. Wij gebruiken voor het overgrote deel fossiele brandstof, die is ontstaan in een tijdsbestek van honderden miljoenen jaren. De tijd waarin we deze souperen staat hier mee met in verhouding. Weldenkende mensen zoeken daarom naar vormen van alternatieve energie. Dit stuit ech ter op problemen. Denk maar aan de term 'horizonvervuiling'. De kritiek komt andere instanties, bijvoorbeeld oliemaatschappijen, niet ongelegen. Doordat de gasprijzen zijn gekoppeld aan de olie, profiteert ook de staat ervan. Als er minder vraag is naar olie en gas, dan zal de prijs hiervan da len. Daarmee is de wereldwijde eco nomie, ook die van ons, niet gebaat. Sterker nog: het gebruik van deze energievorm is een pijler geworden die - hoe ongezond ook - onmisbaar is. Besluit de wereldbevolking daad werkelijk om op andere energie vormen over te stappen, dan is de economische wereld bankroet. Het geeft echter te denken dat wij ons er niet bewust van zijn welke kant het op gaat. De Club van Rome mag dan wel héél somber zijn gestemd, hun geluid moet wél serieus worden ge nomen. Ik ben met tegen het gebruik van fos siele brandstoffen. Die is goed te gebruiken voor vervoermiddelen als de auto of het vliegtuig. Maar voor huizen, kantoren en fabrieken biedt groene energie een goed alternatief, al beweren bepaalde wetenschap pers het tegendeel. De technologie hebben we in huis, alleen mislukt het door de huidige kapitalistische ten dens. Een politieke partij die zich daadwerkelijk inzet voor het gebruik van zoveel mogelijk groene energie, ook al moet de verbruiker daarvoor nog wat meer betalen, krijgt geen stem. Vrij vertaald zegt de huidige samenleving: 'Uw dood is mijn rijk dom', En dat terwijl wij nu inmiddels met zes miljard mensen op deze pla neet leven. Er is natuurlijk wat voor het argument horizonvervuiling te zeggen. Maar om daarom maar geen windmolens op de Razende Bol te zetten, getuigt van weinig wijsheid. Neem bijvoorbeeld de IJzeren Kaap. Stel dat die er nog niet was geweest en men wilde die nu plaatsen. Dan kwam het gevaartp er niet. Nu willen we hem echter met alle geweld laten staan. Dat is met meer dere industriële complexen het geval en dat is een goede zaak. Want het is toch een stuk cultuur waar een verhaal aan vast zit. Tweehonderd windturbines op de Razende Bol zouden over één a twee generaties ook als erfgoed worden beschouwd. Ze zouden er daarom op korte termijn moeten komen. Voor de boeren geldt hetzelfde. Die hebben het al moeilijk genoeg Het moet ze yvorden gegund om op een afgelegen plaats een windturbine op hun akker te zetten, zodat deze groep een aan vulling heeft op het karige inkomen. Het milieu is een hot item. Inmiddels worden we echter een beetje milieu moe. Maar het milieu wordt juist steeds belangrijker. Ons aandeel in de verandering van het klimaat wordt steeds groter, om van de rest nog maar te zwijgen. Je hoort nogal eens: 'Ach, dat regelen onze kinderen maar.' Dat vind ik geen opmerking die van veel wijsheid getuigt. Het is niet realistisch om mensen die met kun nen lezen, een boek te geven. We zijn er toch ook van doordrongen dat we elkaar lezen moeten leren. Ook ik weet dat Don Quichotte bleef vechten en lachend werd nagekeken. Of stemt dit juist tot nadenken? De keuze is aan u! Cor van der Knaap. Den Burg. gaand volgden de verwikkelingen zich in een dermate hoog tempo op dat de nuances in stemmingen soms wat raakten ondergesneeuwd. En juist de goed gedoceerde wijze waarop de emoties van de verschil lende toneelfiguren werden uitge beeld, bepaalt voor een groot deel de kracht van het stuk. Vermeldenswaard is het decor waarin de voorstelling zich afspeelde. Het prima uitgelichte toneel was omgeto verd in een tot de verbeelding spre kende oase in de woestijn compleet met palmboom, waterput en (deel van een) auto. De kleding van de ac teurs tenslotte was van professioneel niveau. De voorstelling 'Hantje helpt een handje' is nog te zien op zaterdag 6 november in De Lindeboom in Den Burg en op zondag 7 november in de Waldhoorn in Den Hoorn. Aanvang beide voorstellingen om 16.00 uur. Kaarten kunnen worden besteld via telefoonnummer 31-6695. Regie en productie: Ina Schrama; Kleding: Ina Schrama. Lenie Bremer; Decor Willem Hart. Biem Vlaming. Bernard Spaans; Ger de Jong. Rob Maas. Jeroen Nauta; Licht en geluid. Jeroen Nauta, Bernard Spaans, Mananne van Alphen. Tekst en foto: Ruud Nooy Zelfs met een incompleet elftal blij ven de voetballers van SVO het ver rassend goed doen. Dankzij een overwinning in Grootschermer op GSV (2-4) blijven de Gortbuken knap meedraaien in de bovenste regionen van de ranglijst. Enig manco is dat een groot aantal kan sen onbenut bleef. De Oosterenders namen al snel de leiding. Na tien minuten kregen ze op de middenlijn een vrije schop te ne men. Dennis Vonk posteerde zich achter de bal en schoot deze met een boog over meer dan vijftig meter in het doel van de tegenstander, de keeper verbluft achterlatend. Daarna probeerde GSV het spel met lange ballen te verplaatsen. Dat lukte behoorlijk. Via de snelle spits werd de thuisploeg gevaarlijker en moest Oosterend steeds verder terug. Een tegenvaller was het uitvallen van Ralph Keyser, die een knieblessure opliep. Hij werd vervangen door Alex Duinker. Gelukkig bleek keeper Mark Drijver op dreef. Hij verrichtte enkele goede reddingen. Daarna was er nieuwe pech voor SVO, dat Cees Mets zag uitvallen en door het ont breken van reserves met tten man verder moest. Een opsteker was het doelpunt van Ger Vlaming, die uit een solo voor 0-2 zorgde. Maar op slag van rust verkleinde GSV de marge met een mooie aanval terug naar één doelpunt. Coach Bep Vonk deed in de rust zijn voetbalschoenen aan, zodat SVO in de tweede helft in ieder geval weer een elftal op de been kon brengen. Het spel golfde aanvankelijk op en neer. In de zestigste minuut ver grootte Oosterend de voorsprong weer, toen Sil van Dijk een mooie pass gaf op Sil van Dijk, die van dicht bij afrondde. Daarna verzuimde de ploeg de voorsprong uit de bouwen. De mooiste kansen werden onbenut gelaten. GSV scoorde wél, via een opkomende middenvelder die doel man Drijver met een prachtig schot kansloos liet. Toch had SVO het laat ste woord. Ger Vlaming, de man in vorm, zorgde er met een mooie solo voor dat hij en de zijnen op 2-4 kwa men en de overwinning mee naar huis konden nemen. DAAR RED JE LEVENS MEE Met een zogeheten paraplu- geling wil de gemeente al haar bestemmingsplannen zodanig aanpassen dat de aanvraag voor een bouwvergunning makkelijker en minder tijdrovend wordt. Be doeling is diverse regels voor bou wen en wonen in alle bestem mingsplannen gelijk te schakelen, 'n veel gevallen betekent dit verrui ming van de mogelijkheden. De Parapluregeling ligt tot en met vrij- 12 november ter inzage op tamer 0.12 van het gemeentehuis. Het college hoopt dat de regeling in het voorjaar van 2000 van kracht wordt. Texel is een groot aantal bestemmingplannen van toepassing. Per dorp gelden er soms wel vijf of méér. Van de 41 plannen zijn er 23 ouder dan tien jaar. Dit betekent dat wijzigingen in de wet of het beleid van de gemeente niet altijd in de oudere plannen zijn opgenomen. Hierdoor moet ook voor kleine zaken als het plaatsen van een schuurtje of het bouwen achter de voorgevelrooilijn een uitgebreide wijzigingsprocedure (artikel 19) worden gevoerd. Deze is tijdrovend, zowel voor de gemeente als voor de burger. De parapluregeling, officieel 'Partiele herziening van de diverse bestem mingsplannen op ondergeschikte punten', loopt vooruit op de aanpas sing van de huidige verouderde plan nen. De recente bestemmingsplan nen voor De Koog en het buitengebied hebben hiervoor model gestaan. De parapluregeling geeft dus voor heel Texel duidelijkheid over wat kan en mag. De burger zal met deze zaken sneller kunnen worden geholpen, wat klantvriendelijker is. Door te werken met vrijstellingen kan de gemeente het aantal artikel 19- procedures flink terugdringen. Algemene vrijstellingen kunnen voortaan worden verkregen voor: bouwen achter de voorgevelrooilijn (maximaal twee meter), bouwen ach ter de achtergevelrooilijn (twee of drie meter, mits tien meter achtererf on bebouwd blijft), aanbouw van serres (afstand tot zijdelingse perceelgrens) de bouw van bergingen (maximaal vijftien vierkante meter) en garages (maximaal twintig vierkante meter) en bijgebouwen voor voorzieningen voor invaliden of beroep aan huis (maximaal zestig vierkante meter), oppervlakte recreatief opstal (in de dorpen ook 55 vierkante meter, zoals in het buitengebied) en kleine aan- bouwtjes (luifels, erkers en balkons). Voor al deze punten gelden wel aller lei voorschriften, maten en uitzonde ringen Toetsing daarvan vindt plaats bij de aanvraag van een bouwvergun ning. De provincie heeft nog niet ge reageerd op de parapluregeling. Met droefheid geven wij u kennis dat na een moedig gedragen strijd is overleden mijn man onze pa en opa Cornelis Groen (Kees) op de leeftijd van 66 jaar DeventerA.G. Groen-Honigh Arnhem Dick, Lucia Django Den Burg Christine, Rossano Gian, Battista, Marlon De Koog Jos, Brigitte Dylan DeventerMarco, Anita Jelle. Eva, Anna 29 oktober 1999 Borgelerhofweg 27, 7414 GN Deventer. Zoals Kees wilde is in kleine kring afscheid van hem genomen Overleden Anna Catharina Reuvers-Prins weduwe van M. J. Reuvers Mamma heeft 81 jaar geleefd. Wormer. Lidy Hogenbirk-Reuvers Eric Hogenbirk Olaf, Kirsten Texel: Thijs Jan Reuvers Margaret Reuvers Michiel, Marijn Texel: Duwie en Izak van der Linde en kinderen Texel, 1 november 1999 „Gollards", De Zes, 12 Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 4 novem ber van 19.00 - 20.00 uur in het uitvaartcentrum „Texel", Bernhardlaan 147, Den Burg en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op vrijdag 5 november om 12.00 uur in het crema torium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Mamma houdt van bloemen. Correspondentie-adres: L. Hogenbirk, Poelweg 10,1531 MD Wormer.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3