Met plezier bijna allemaal de mist in Actie Zuinig Stoken Texelaars actief bij 'evacuatie' Foutje? Erg bedankt! C0URANT Georgië Darters doen niet voor elkaar onder Kogers verspelen ruime voorsprong Malaise treft dames Mareis Zo'n honderd Texelaars en zelfs enkele toeristen zijn vrijdagochtend genoeglijk bezig geweest bij de Navo-oe- fening Dampened Spirit. Spelend als vluchtende inwoners van de denkbeeldige republiek Texelonië die worden be laagd door een racistische politieke groepering werden ze door militairen van bevriende naties opgevangen en met boten naar fregatten gebracht die op de rede lagen te wachten. Alles verliep redelijk volgens plan, hoewel de af en toe dikke mist roet in het eten strooide. In verband met het verslechterende zicht werd op een gegeven moment besloten het overbrengen van mensen te staken. Twaalf mensen die zich hadden verheugd op het bezoek aan een buitenlands oorlogsschip moesten worden teleurgesteld. Daar werden ze met nummers her kenbaar gemaakt en geregistreerd, waarbij ervoor moest worden ge zorgd dat gezinnen bij elkaar bleven. Onder de vluchtelingen bevonden zich mensen met afgrijselijk lijkende verwondingen. Dat waren leden van de groep 'Lotus' die in het namaken van kwetsuren zeer bedreven zijn en daarbij ook nog hartverscheurend geschreeuw en gekerm kunnen laten horen. In tenten kregen ze medische en geestelijke bijstand. Twee helikop ters vlogen rond met aan boord an dere gewonden, die waren 'geleverd' door Hr Ms Van Nes. De niet-gewon- den konden gaan zitten aan lange tafels in de openlucht om snert met een broodje te eten, in afwachting van de vaartocht naar een der sche pen. Kind weg Voor een knap staaltje theater zorg den de vluchtelingen en medewer kers van Klif 12 Janien de Bruijn en Sietske Bakker. Laatstgenoemde beweerde dat haar zoontje Sean was zoekgeraakt (hoewel het kind ge woon thuis was) wat met veel mis baar werd bevestigd door Janien De betreffende militairen geloofden het. wat ertoe leidde dat twee helikopters de omgeving gingen afzoeken. Om het niet te gek te maken werd toen gespeeld dat de verontruste moeder naar huis belde en daar te horen kreeg dat het kind inmiddels veilig was teruggekeerd. Voorzien van zwemvesten werden de diverse groepjes naar de wachtende schepen overgevaren. Aan boord werden ze leuk ontvangen. Officieren gaven een rondleiding waarbij de brug, de helikopterhangaars en an dere afdelingen van het schip werden bekeken. Er was volop eten en drin ken, volgens de nationale receptuur van het betreffende NAVO-land. Op de meeste schepen kregen de be- 'Wanhopige vluchtelingen' worden in de duinen bij de Mok opgevangen door een militair. zoekers ook foldermateriaal, stickers, balpennen, drinkbekers en andere souvenirs. Mede-organisator Klaas van der Veen (61) uit Den Burg bewaart aan de Texeloniërs op de brug van het Amerikaanse fregat 'Stephen W. Groves'. (Foto's Harry de Graaf! Als alleen militairen bij de oefening betrokken waren geweest, zou het al lemaal gewoon ?ijn doorgegaan. De rubber- en andere boten waarmee de overtocht werd gemaakt hadden geen radar maar konden vanaf de schepen die genaderd moesten wor den, goed worden waargenomen en via de radio gedirigeerd. Met de bur gers wilde men echter niet het gering ste risico lopen. Toen het zicht mini maal werd, werd de~ evacuatie g?stopt. Door de mist werd later ook de terugkeer naar de wal vertraagd, want dat moest gebeuren met be perkt beschikbare landingsboten die wel radar hebben. De oefening was georganiseerd door de NAVO-eenheid Standing Naval Force Atlantic ('Stanavforlant') onder commando van de op de Mok aan wezige Canadese commandeur David C. Morse. Er waren zeven schepen bij betrokken, merendeels geleide wapenfregatten, elk van een andere nationaliteit. Naast de Neder landse Hr Ms Van Nes waren er sche pen uit Noorwegen, Canada, de Ver enigde Staten, Spanje, Engeland en Duitsland. Ook op de wal hing een internationaal sfeertje en kon je door de militairen die de vluchtelingen moesten opvan- gén, voeden, registreren en zonodig verplegen, diverse talen horen spre ken. Op belangrijke momenten was de voertaal natuurlijk Engels. Realiteit Doel van de oefening was het be proeven van een ordelijk en efficiënt evacuatieplan in een situatie zoals beschreven. Derhalve werd gestreefd naar een zo hoog mogelijk realiteits gehalte. De Texelonische vluchtelin gen dienden zich in kleine aantallen tegelijk aan in de duinen bij de Dourleinkazerne, waar ze werden opgevangen en begeleid naar een verzamelplaats op het kazerneterrein Verpleegkundigen bezig met een Texeloniêr die een gecompliceerde beenbreuk heeft opgelopen. Voor de oefening bestond opvallend veel belangstelling van de media. Cameramensen en fotografen verdringen zich bij een ambulance om beelden te maken van een 'zwaar gewonde'. oefening minder goede herinnerin gen, De oud-marinier die zich had belast met het werven van ongeveer honderd Texelaars die als 'vluchtelin gen' aan Dampened Spirit meede den, werd getroffen door een lichte hartaanval en moest bij de start van de oefening per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis worden overge bracht. 's Morgens klaagde hij al over kramp in de borst en pijn in de boven armen. Toen hij met de andere deel nemers, waaronderzijn vrouw, op de Dourleinkazerne aan de koffie zat werd het slechter en raadpleegde hij een marinearts. Die vond opname noodzakelijk. Van der Veen had er de pest in dat hij 'zijn' oefening niet zou meemaken, maar schikte zich in het onvermijdelijke. Het afgelopen week end werd hij uitvoerig bijgepraat over het verloop van Dampened Spirit, gesteund door tv-beelden en artike len in de krant. Hij hoopt in de loop van deze week weer thuis te zijn. Zonder het zelf te beseffen, zorg den de echtparen Van de Graaf uit Zoetermeer en Van der Werff uit Bolsward vrijdag voor een onverwacht onderdeel van de Navo-oefenmg 'Dampened Spi rit'. De vier toeristen, die een ca ravan hebben op 'De Brem- akker', waren naar aanleiding van de aankondiging in de Texelse Courant uit nieuwsgierigheid naar de omgeving van de Mok- baai gegaan in de hoop een glimp van het spektakel op te vangen Ina van de Graaf: 'Om dat we eerst niet veel zagen pro beerden we dichterbij te komen en liepen vanaf de Horsmeertjes richting marinierskazerne. Op een duinpaadje kwamen we een Canadese militair tegen. Die vroeg: are you Dutch? Wij zeiden: nee hoor, gewoon Nederlander. Hij sommeerde ons dat we ver der moesten lopen naar een vol gende militair. Zo werden we steeds verder geloodst, totdat we bij een groep andere mensen terecht kwamen. Daar kregen we nummers op onze kleren en moesten we snert eten'. De toe risten waren dus aangezien voor deelnemers van de oefening. Een foutje, maar ze vonden dat geen probleem Ze kregen er al gauw plezier in en wachtten met span ning af wat er verder zou gebeu ren. Dat viel niet tegen. Net als de andere 'evacués' werden ze in gedeeld en naar een sloep ge dirigeerd. Daarmee gingen ze naar het Noorse fregat 'Narvik', waar ze leuk werden ontvangen. 'We werden door officieren rond geleid. Heel interessant, want we waren nog nooit op een oorlogs schip geweest. We kregen alle maal een mooie trui, er was lek ker eten en ze hadden zelfs whisky met ijs voor ons. Na een tijd werden we met een landings boot weer teruggebracht naar Texel. Een prachtig avontuur'. Als herinnering aan hun 'evacua tie' bewaren de families Van de Graaf en Van der Werff een fraaie trui met het wapen van Standing Naval Force Atlantic ('Stanav forlant'). (Foto Harry de Graaf) VERVOLG VAN PAGINA 1 kreeg nu een medaille met oorkonde die de 'loyaliteit' van Texel en Georgie lot uitdrukking brengt en mocht ver nemen dat zij tot ereburger van Tbilisi was benoemd. Shevarnadze kreeg van Geldorp een vaas met het wapen »an Texel. De Texelse delegatie bracht ook een tegenbezoek aan patriarch llja II van de Georgisch orthodoxe kerk in zijn residentie aan de rivier de Kura Di verse presentjes werden daarbij over handigd, zoals een videofilm over Texel. De patriarch schonk wijn uit eigen wijngaard en benadrukte het belang van economische hulp voor zijn land vanuit Nederland. De burge meester maakte duidelijk dat er wat dat betreft van de gemeente Texel niet veel kon worden verwacht maar ze beloofde contact te zullen opne men met oud-gedeputeerde Jan Legrand die in Noord-Holland honorair-consul is voor Georgië Nog een park Maandag 25 oktober werd een be zoek gebracht aan het 160 km van Tbilisi gelegen Borjomi waar ook een parkachtig gebied naar Texel werd vernoemd. 'Texel Square' is een 30 x 2500 meter lange strook langs de ri vier. De officiële ingebruikneming bestond uit het planten van een zes tal pijnbomen, waaraan onder andere werd meegedaan door twee broers, zoons van een der inmiddels overle den deelnemers aan de opstand van 1945. In Borjomi was ook een ont moeting met de 49-jarige Avtandil Gongladze, zoon van een der leiders van de opstand. Verder werd een bezoek gebracht aan een restaurant met de naam Texel. Hier werden een Texelse vlag en diverse Texelse producten achtergelaten. De ont moeting die 's avonds zou plaatsvin den met mevrouw Shevarnadze moest worden afgelast omdat de presidentsvrouw met 39 graden koorts op bed lag. ipjjej'i. llli.'IÈl"^ iio a.ijMWM' MM*'" i Ihi< aller nas named in honour j ai'Texel in 1999 De burgemeester aan het woord tijdens de plechtigheid in het gemeentehuis van Tbilisi. Op de achtergrond tussen de vlaggen presi dent Shevardnadze. IFoio't Mana ro Croat) Het onthulde naambord. De delegatie (die naast de burge meester bestond uit Maria de Graaf van het Texel Georgie Kontakt, Klaas en Henriette Eissen en de ortho pedisch chirurg Willem van der Ham uit Den Helder) bewaart leuke herin neringen aan een quiz over Neder land die werd gehouden in een 48 leerlingen tellende schoolklas. De kinderen hadden tevoren les gehad over dit onderwerp en moesten vra gen beantwoorden over staatsvorm, inkomstenbronnen, aardrijkskundige gesteldheid e.d Het Nederlandse consulaat had voor de winnaars prijsjes beschikbaar gesteld en alle deelnemende scholieren kregen van de Texelse bezoekers een speel goedlammetje. Ereburgers Voor burgemeester Geldorp en Maria de Graaf was het een verrassing dat zij wegens hun inspanningen voor de goede betrekkingen tussen beide landen werden benoemd tot ere burger van Borjomi. Als teken daar van kregen de dames de sleutels van de stad. De Texelse bezoekers kregen van de veteranenorgamsatie een speciale onderscheiding waaraan eên pen sioen van 25 lari verbonden bleek te zijn. Hoe rijk ze daarvan zullen wor den weten ze niet. Eén lari is onge veer 95 cent, maar er stond niet bij of dit per dag, week, maand of jaar is. In café In den Grooten Slock moes ten de darters van het tweede en derde huisteam het deze week te gen elkaar opnemen. Het werd een spannende en hoogstaande wed strijd, waarbij opviel dat er weer veel hoge scores werden gegooid. Beide teams deden maar weinig voor elkaar onder. De enkelspelen werden gewonnen door de spelers van het derde team, maar daarna vochten hun tegenstanders zich terug, zodat de eindstand 4-4 werd. In de Zwaan werden de spelers van het tweede huisteam overdonderd door het goede gooien van de spe lers van Zwaan Texel Kites. Ook hier werden de enkelpartijen gewonnen door één team. Zwaan 2, dat daarna echter niets meer in de melk te brok kelen had. De darters van Texel Kites lieten hun pijlen met de precisie van een bestuurbare vlieger het bord in gaan. Ook hier was de eindstand 4- 4. In hetzelfde pand speelde Zwaan 1 tegen Cafeetje 1De teams bleken behoorlijk aan elkaar gewaagd, wat ook wel te zien was aan de indivi duele uitslagen, die vnjwel allemaal 2- 1 waren. De Oosterenders hadden echter het ongeluk dat ze bij het uit gooien vaak net verkeerd gooiden. Grootste pechvogel was Wim de Kqrt. Hij gooide veruit het sterkst van allemaal, maar bij het uitgooien ging bijna alles mis. Het werd een geflat teerde overwinning voor Zwaan 1 Bij Cafeetje Bulldogs deed een nieuwkomer mee: John Erskme Aan zijn naam is al te horen dat hij van de bakermat van de dartsport komt. Mede door zijn constante gooien won zijn team met 6-2 van DCafé. De spelers van Cafeetje 6 haalden vernietigend uit tegen de meiden van Cafeetje 7: 8-0 Programma: DCafé-Cafeetje 7; Jelleboog-Cafeetje 2; Cafeetje 1- Zwaan Texel Kites; Cafeetje 6-Zwaan 1; W'tjewel 1-Slock 3; Zwaan 2- W'tjewel 2. De Koog heeft in de derde achter eenvolgende uitwedstrijd dure punten laten liggen. Tegen Pur- merland werd een voorsprong van 0-2 in de slotfase uit handen gege ven. De eindstand was 2-2. De Koger voetballers kwamen flit send uit de startblokken. Met vlot combinatiespel werd Purmerland onder druk gezet. Dit resulteerde na twintig minuten spelen in een fraaie treffer van Nico Schot, na goed aan geven van Vincent Kaspers. Vlak voor rust werd het zelfs 0-2, toen de keeper van Purmerland de bal na een harde knal van Nico Schot niet onder controle kreeg en Danny Borgo pro fiteerde. In de tweede helft speelde De Koog een stuk minder goed. De ploeg liet zich te veel afleiden door het harde spel van de thuisploeg en de chao tisch leidende scheidsrechter, die bi| twijfel steevast in het voordeel van Purmerland floot. Een vermeende handsbal in het strafschopgebied van De Koog leidde tot een penalty en 1 - 2. Even later floot de scheidsrechter voor het eindsignaal. Dacht men, want tot algehele verbazing besloot hij de wedstrijd tien minuten te sta ken. Na deze onderbreking veran derde er weinig in het spelbeeld. Purmerland bleef beter, maar kreeg geen echte kansen. De gelijkmaker was een presentje. Vlak voor tijd plaatste doelman Bas van Elk de bal uit een uittrap recht in de voeten van de aanvoerder van Purmerland. Deze dacht met na en haalde in één keer uit: 2-2. Algehele malaise trof zondag de basketbalsters van De Mareis. Verhuispenkelen en de Wampex had den bij verschillende speelsters ener gie gevreten, zodat het sterke Zee macht geen kind aan hen had. Het werd 57-16 in Den Helder. De wedstrijd werd al in de eerste helft beslist. Zeemacht speelde een inge nieus systeem, waartegen De Mareis met waren opgewassen. De vrouwen stonden te vaak op een kluitje en benutten de ruimte in het midden niet, zodat het bij rust al 33-12 was In de tweede helft waren er een paar mooie acties te bewonderen aan Texelse zijde, maar het net werd met gevonden. De verdediging zat wat beter in elkaar, maar dat kon niet ver hinderen dat de achterstand gestaag groeide en de conclusie luidde trai nen blijft hard nodig. Door bewust met energie om te gaan spaart u niet alleen het milieu maar ook uw portemon nee. En daar willen we u graag bij helpen. Met onze Actie Zuinig Stoken. Wilt u meedoen aan de actie? Vraag dan informatie aan bij uw energiebedrijf. VOLGENDE WEEK STAAT HIER DE ST00KTABEL

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5