Afdeling Consumptief OSG officieel erkend Gemeente: illegale antenne moet weg oe Cjroen Ttvartrjexeh het harL, Massale zoekactie naar vliegtuig na misverstand Dutchtone praat met Handmatige opmaak Texelse Courant voortaan via beeldscherm LEIJDEKKERS oio UHimjTlets Wiersma Meubelen -f-jorszel Milieuprijs naar Nioz en EcoMare? Zuid-Amerikaans Woutershok m Natuurstroom Bestuur STM verward over rol burgemeester TEXELSE^COURANT Folders verspreiden Gevraagd 4900 folders TEXELSE^COURANT VZIE drogisterij Drankrijder OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11427 TEXELSE VRIJDAG 5 NOVEMBER 1999 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 e-mail: tc.lrb@trefpunt.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 39 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. De afdeling Consumptieve Tech niek (CT) waarvoor OSG de Hoge- Iberg al tien jaar een legale status bepleit, heeft vanaf volgend jaar eindelijk een officiële erkenning. Staatssecretaris K. Adelmund van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen (OCW) berichtte de OSG gisteren dat de sector op het Plan <an 2000, 2001 en 2002. is ge plaatst. 'Vanaf volgend jaar hebben #e dus officieel de afdeling CT. Eentje waarvan wij vinden dat die op Texel thuishoort!', aldus con rector Henk de Vries. lot dusver werden de lessen CT ioodgedwongen gegeven onder de vlag van de afdeling Verzorging. De opleiding verliep wel volgens de lan delijke richtlijnen, maar er was geen officieel diploma aan verbonden. Voor docenten die bevoegd zijn voor het vak CT moest een ontheffing worden aangevraagd. Officieus telde de OSG zes afdelingen, maar offici eel waren het er vijf. wat de nodige financiële consequenties had. CT sloot wel goed aan op vervolg opleidingen, maar er was bij verdere studie altijd een toelichting nodig. Het schoolbestuur en de-leiding van de voormalige LTS en de huidige OSG hebben in de loop der jaren héél wat brieven naar Zoetermeer ver stuurd. De voortdurende afwijzende ■en door een slechte radioverbin- ling ontstaan misverstand was er «oensdag de oorzaak van dat een gassale zoekactie in gang werd jezet naar een tweemotorig vlieg- Uigje, dat vanuit Midden-Zeeland ip weg was naar Vliegveld Texel. Je Piper 34 Navajo had naast de «loot twee passagiers aan boord lie voor Rijkswaterstaat de vogel- jopulatie langs de Nederlandse ,ust in beeld brengen. Groot was !e opluchting toen het onwetende laar hevig geschrokken drietal m slotte veilig op Texelse bodem indde. heb gewoon gedaan wat ik moest ien, maar ik heb me nooit gereali- erd dat ik daarmee de hele Neder- ïdse pers op m'n nek zou krijgen', eldt havenmeester Nico Mulder een ig later. 'Vannacht heb ik er niet inder door geslapen, maar ik heb el even een borrel genomen.' ongerustheid was woensdag Dol bij Mulder, toen de Piper 34 tvajo ook geruime tijd na het ver vende tijdstip van aankomst niet in de horizon verscheen. 'Even na nart voor elf had de piloot radio- ontact met me gezocht. Hij zei me If hij naar Texel kwam en dat hij er ■et drie minuten zou zijn om koffie te fuiken. Toen hi/ niet meteen kwam, rnd ik dat nog niet zo vreemd. De ne minuten die hij had gezegd kon- ën er ook wel tien zijn. Omdat hij '■ag vloog was de radio niet gewel- lg. Bovendien is de piloot een goede ekende. die hier geregeld komt en hst ik dat hi/ net zo goed op het laat- moment had besloten om nog een slag extra te maken. Maar op zeker moment duurde het me te lang, vooral omdat hij altijd boven zee vliegt. Er was op dat moment een half uur verstreken, een termijn die ook in andere gevallen wordt gehanteerd voor er besloten wordt actie te onder nemen. Omdat uit Zeeland de beves tiging kwam dat de piloot daar inder daad was vertrokken en radiocontact met de man niet tot stand kwam, zocht Mulder vervolgens contact met Amsterdam Info, Dutch Mil en vlieg veld De Kooy, allemaal instanties die mogelijkerwijs iets vernomen zouden kunnen hebben van de Zeeuw. In samenspraak met De Kooy werd rond 12.00 uur besloten alarm te slaan. Al snel kozen een helikopter van de luchtmacht en een helikopter en een vliegtuig van de marine het luchtruim boven de kuststrook tussen IJmuiden en Texel en boven de Waddenzee. Daarnaast werd gezocht door sche pen van de politie, de marine, de Kustwacht en de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij, zo'n dozijn in totaal. Ook beide Texelse reddingboten, de Beursplein 5 en de Zalm, kwamen in actie. Ten slotte werd het gezochte vlieg tuigje gevonden door het bij de actie betrokken vliegtuig van de marine. 'Rond kwart over twee kwam-ie plot seling in het zicht, met die Orion in zijn kielzog', vertelt havenmeester Mulder, die inmiddels was bestookt met tele foontjes van journalisten. 'Dat was wel even een raar gezicht, maar ik was vreselijk opgelucht. De piloot was vooral geschrokken door alle consternatie die door het gebrekkige radiocontact was ont staan. Hij had immers gezegd dat hij om drie uur om de koffie te komen, en met over drie minuten... Binnen een kwartier na aankomst, besloot hij alweer de terugreis te aan vaarden. houding van het ministerie van OCW wijzigde vier jaar geleden. Aanleiding waren enkel bezoeken van de Hoge- berg-leiding en oud-burgemeester Van Rappard aan het ministerie, waarop de ambtenaren voorzichtig erkenden dat de situatie op Texel 'toch wel wat krom was'. Vorig jaar leek het er op dat de afde ling zou worden erkend, maar op het laatste nippertje zag het ministerie er toch nog vanaf. De schoolleiding van de OSG tekende tegen de afwijzing bezwaar aan, een beroep dat later op verzoek van het ministerie werd inge trokken. De Hogeberg deed dat on der die conditie dat als de volgende aanvraag met zou worden gehono reerd, de OSG alsnog in beroep ging. Als verklaring dat de afdeling CT van het voorbereidend beroepsonderwijs (VBO) de komende drie jaar toch in het plan van scholen is opgenomen noemt de staatssecretaris de afgele gen (eiland)ligging van de school. Tweede reden is dat de horeca-sec- tor op het eiland behoefte heeft aan werknemers met vaardigheden die binnen de afdeling VBO Consumptief worden aangeleerd. Van invloed is ook dat de OSG al sinds eind jaren tachtig met toestemming van het ministerie aandacht besteedt aan de onderdelen koken en serveren en hiervoor ook aanvullende gelden uit Zoetermeer ontvangt. De mobiele kraan van Dutchtone met in de top de antenne aan de Van der Sterrweg. (Foto Harry de Graaf) De grote verrijdbare hijskraan met GSM-antenne die het telecommunicatiebedrijf Dutchtone heeft geplaatst op het terrein van het bollenbedrijf C. Schermer Zoon aan de Van Sterrweg in de Prins Hendrikpolder, moet weg. Als de kraan vandaag niet is verwijderd volgt een straf in de vorm van een dwangsom van ƒ5.000,- per dag waarop de overtreding voortduurt tot een maximum van ƒ5 miljoen per jaar, zo blijkt uit de aanschrijving die b en w woensdag hebben afgege ven. Reden is dat voor een kraan die voor een dergelijk doel wordt gebruikt, bouwvergunning nodig is. Dutchtone heeft die vergunning gevraagd, maar met gekregen. Opmerkelijk is dat de gemeente de aanschrijving niet heeft bezorgd bij Dutchtone maar bij de firma Scher mer. Firmant Nicol Schermer zegt desgevraagd: 'Wij hebben alleen maar het terrein verhuurd aan Dutchtone en voelen ons niet verant woordelijk voor de kraan die Dutchtone daarop heeft gezet. De gemeente moet met bij ons zijn'. Bij de gemeente gaat men er echter vanuit dat Schermer wel degelijk ver antwoordelijk is. Een woordvoerder: 'Schermer heeft de macht om die an tenne weg te krijgen. Als hij een huur overeenkomst met Dutchtone heeft die is gericht op het doen plaatsen van die kraan dan is die overeen komst nietig, want die kraan is ille gaal. Alleen als Schermer kan bewij zen dat hij het plaatsen van die kraan met ongedaan kan maken en als Dutchtone toegeeft voor het plaatsen van die kraan verantwoordelijk te zijn, pakken we Dutchtone aan'. Radio Texel Ook voor de onlangs vervangen antennemast van Radio Texel op het terrein van de gemeente aan de R.P.Keijserstraat is geen bouwver gunning verleend en ook niet ge vraagd en staat daar dus illegaal. Voor de oorspronkelijke mast die vo rig jaar werd neergezet is wèl vergun ning verleend. Bij niemand is de ge dachte opgekomen dat voor het vervangen van deze bestaande mast ook vergunning nodig was. De mast is namelijk even groot, van ongeveer dezelfde constructie maar is alleen wat steviger omdat naast de antenne van de Texelse radio ook de GSM- antenne van Dutchtone erin aange- Het Nioz en EcoMare behoren tot de drie instanties die zijn geno mineerd voor de milieuprijs voor de scheepvaart. Deze prijs is inge steld door het Ministerie van Ver keer en Waterstaat en bedoeld om 'initiatieven op het gebied van ver beterde bedrijfsprocessen en innovatieve systemen of producten ter bescherming van het mariene milieu te stimuleren'. Twintig an dere voordrachten zijn inmiddels afgewezen. De uitslag wordt dins dag 23 november bekend gemaakt in de Euromast in Rotterdam. Beide Texelse instanties zijn samen genomineerd voor de door hen opge zette cursus Mariene Milieukunde, die toekomstige zeevaarders laat kennismaken met fysische, chemi sche en biologische systemen in de zee en de relatie ervan met de zee vaart. Die kennis moet leiden tot een beter begrip van milieuvoorschriften. De cursus is ook geschikt als bijscho ling voor reeds actieve zeelieden. Of het Nioz en EcoMare veel kans maken op de prijs, die zal worden uitgereikt door de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw M. de Vries, staat allerminst vast, want de concurrentie is groot. Schelde Scheepsmeuwbouw uit Vlissingen heeft een scheepswand ontwikkeld met een verhoogde weer stand bij botsingen en strandingen Deze wand dient als vervanger van de gangbare scheepswand constructie. Doel is het voorkomen van milieurampen door lekkage van schadelijke stoffen. Ook kan de wand de veiligheid aan boord van veerbo ten vergroten. De derde nominatie is voor Smit Tak BV en Frank Mohn uit Rotterdam, die een systeem hebben ontwikkeld waarbij olie en chemica liën uit gezonken schepen kunnen worden verwijderd zonder gebruik te hoeven maken van duikers. Mochten het Nioz en EcoMare winnen, dan is dat een dubbele bijzonderheid, want de prijs wordt dit jaar voor het laatst uitgereikt. bracht moest worden. De vergunning kan echter alsnog worden verleend omdat de antenne in overeenstem ming is met het gemeentelijke antennebeleid. Dat is niet het geval met de kraanantenne in de Prins Hendrikpolder. De daarvoor ge vraagde vergunning zal vrijwel zeker worden afgewezen. Een heel ander probleem met de antennemast van Radio Texel is dat deze sinds de vervanging en het aan brengen van de extra antenne van Dutchtone met goed werkt. De ont vangst van de lokale radio is op tal van plaatsen op het eiland zeer slecht, waardoor er veel klachten van luisteraars kwamen. Gisteren zou het defect door een expert worden ver holpen, maar dat duurt nog even want er is een hoogwerker voor no- Lees verder pagina 5 Als afsluiting van het jubileumjaar zet de 40-jarige Muziek- en Dansschool Texel komende week de deuren wijd open. ledereen die dat wil, kan een les of een repetitie van een ensem ble bijwonen. Op zaterdag 13 novem ber is er in De Lindeboom een Zuid- Amerikaanse dag, die wordt geopend door de ambassadeur van Chili, die een goede bekende is van de op Texel wonende Chileense Isabel Lira. Pagina 2 Voor Ger de Graaf gaat een lang gekoesterde wens in vervulling. Per 1 december wordt hij met zijn vrouw Margriet eigenaar van het kampeer terrein 't Woutershok in De Dennen na het 29 jaar te hebben gepacht van Staatsbosbeheer en vervolgens van het Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NIVON). Pagina 2 Vijftig Texelse bedrijven zijn serieus geïnteresseerd in de afname van natuurstroom. Dat bleek tijdens de voorlichtingsavond die gehouden werd op initiatief van energie leveranciers NUON en de gemeente. Pagina 3 Is de bemiddelingspoging van me vrouw Geldorp een privé-onderne- ming of doet ze dat als burgemees ter? En: sprak zij tijdens de besloten en achteraf openbaar geworden raadscommissie Bestuur en Organi satie als burgemeester of namens het college? Die vragen stelt het bestuur van de Stichting Texels Museum naar het bekend worden dat op Flora, eventueel via een horeca- en/of opslagbestemming, gejutte spullen mogen worden tentoongesteld. 'Wij begrijpen de gang van zaken niet meer een zijn in verwarring', schrijft het bestuur van de STM. die het be treurt in tegenstelling tot de raads commissie R en O niet over eventuele plannen te zijn geïnformeerd. Bij af wezigheid van de burgemeester liet wethouder Schilling onlangs weten dat mevrouw Geldorp de kwestie in fases wilde aanpakken en dat het STM te zijner tijd in het overleg zal worden betrokken. (Advertentie) met de Texelse Courant Door het groeiende aantal abonnees hebben Net echt. We spelen de werkelijk- herd. Texel wordt Texelonie en we doen alsof de vluchtende inwo ners moeten worden geëvacu eerd. Volgens het verslag in deze krant waren de Tesselse vrijwilli gers en zelfs enkele toensten 'ge noeglijk bezig geweest' tijdens deze Navo-oefening. Wanneer het echt menens is, piept men wel anders, maar daarom moet je natuurlijk eerst oefenen! Omdat ons dagelijks leven nauwelijks ontberingen kent, organiseren we die als recreatieve attractie, in bijvoorbeeld vakantieparken: een oerwoud, maar niet te gek, wild water, maar wel overzichtelijk en nooit echt gevaarlijk. Ook de Wampex hoort voor een groot deel in deze categorie thuis. Dankzij het 'eendekukeltjesweer' was het dit jaar een makkie Nog nooit heb ik er aan meegedaan, hoewel ik zeker aan een aantal «oorwaarden voldoe. Het zag er wel even naar uit, maar door omstandigheden ging het niet door. Net als professor doctor Akkermans, was ik wel ge vraagd.. Horszei wij m.i.v. heden nodig (i.p.v. 4700) voor verspeiding over heel Texel. gnm i**tr.Ji*rlt w4«f bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker- maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. L&R-medewerker Antoon Goes plakt de voorpagina van de Texelse Courant in elkaar. Een beeld dat vanaf vandaag tot het verleden behoort. Met de overgang van handmatige naar beeldschermopmaak heeft de Texelse Courant vandaag een nieuwe stap gezet in de richting van het digitale tijdperk. Vanaf 1977, toen uitgeverij Langeveld en de Rooy over stapte van het machinezetten op fotozetten, werd de krant op plak- tafels in elkaar gezet. Een werkwijze die in vergelijking mei het tijdrovende loodzetten een flinke besparing op leverde, maar die op haar beurt in middels door de tijd is ingehaald. Op maak op beeldscherm (waarmee nu een begin wordt gemaakt) maakt het uitdraaien van de artikelen op foto papier, het uitknippen en plakken op zogenaamde stramienvellen straks volledig overbodig. Daardoor kan ef ficiënter worden gewerkt en het aan gezicht van de krant verder verbetert. De opmaak van het redactionele ge deelte van de krant wordt uitgevoerd door medewerkers van de afdeling pre-press van L&R, die de artikelen en foto's plaatsen op aanwijzing.van een opmaakredacteur van de Texelse Courant. Een werkwijze die al ge ruime tijd wordt toeqepast bij de productie van bijlagen, zoals de Vakantiekrant en de Najaarsspecial De nieuwspagina's kunnen via ISDN- verbinding naar Flevodruk in Har- lingen worden verzonden, waardoor aldaar minder handelingen nodig zijn om de krant te drukken. Ondanks de technische aanpassing worden de plaktafels bij L&R nog met geheel overbodig Het in elkaar zetten van het advertentiegedeelte van de krant blijft om praktische redenen voorlo pig nog handwerk. Christina Fokkens, Bianca Witte en Karen den Draak (vlnr.) van de afdeling pre-press van drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy aan het werk tijdens de beeldscherm- opmaak van de Texelse Courant. De politie betrapte woensdag even voor middernacht op de Hoornder- weg een 57-jarige man uit Den Hoorn die anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alcoholhoudende drank had genuttigd en toch in de auto was gestapt. Hij kreeg naast een proces verbaal ook een tijdelijk rijverbod opgelegd.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1