Bedrijven in de rij voor natuurstroom carT oon Groots motorspektakel WET 15 TOCH BELOCWELOK! DOT Ik GEEN BÜVERDIENSTEN NRG HEBBEN FN ZO WEL TEXELSE^" COURANT Geen draagvlak dorpscommissie van Den Burg Gemeente geeft minima extraatje Wegen afgesloten Vacature OSG Hogeberg vervuld Volleybal Boerenslimheid? Kruising Vossehol straks aangepast? 072-512 22 22 Schaduwraad buigt zich over Flora College in De Cocksdorp Sport Zelfrijdende bollenrooier Ter Steege landelijke primeur Dutchtone Veel geslaagden bij ruiterexamens Kerstbokaal Springspektakel gymverenigingen Daalderschool houdt open huis Eilandcompetitie volleybal vsMPfTp VRIJDAG 5 NOVEMBER 1999 Vijftig Texelse bedrijven zijn se rieus geïnteresseerd in de afname van natuurstroom. Dat bleek tij dens de voorlichtingsavond die ge houden werd op initiatief van energieleveranciers NUON en de gemeente. Met name onderne mers uit de toeristische sector wil len hun gasten laten zien dat ze met zonnepanelen zelf hun elektri citeit opwekken. Op maandag 22 november wordt voor bedrijven een tweede voorlichtingsavond gehouden. Op 2 december is er een bijeenkomst speciaal voor agrarische bedrijven. Zonnepanelen, in dit geval thermische om warm water op te wekken, hoeven geen af breuk te doen aan het landschap, zoals blijkt uit deze luchtfoto van hotel De Boschrand. Met een meerprijs van acht cent per kWh is natuurstroom, dat wordt ge wonnen uit zonne- en windenergie of uit waterkracht, nu nog wat duurder dan 'gewone' energie. Maar de in voering van de ecotax, de extra hef fing op fossiele energie die momen teel bijna vijf cent per kWh bedraagt, maakt het verschil een stuk kleiner. Dat wordt nog minder als de milieu heffing in 2000 tot 8,2 cent wordt ver hoogd Deze bedragen gelden ove rigens bij afname tot 10.000 kWh per jaar De ecotax op het verbruik tus sen 10.000 en 50.000 kWh uur is nu nog 3,23 cent per kWh, maar die stijgt volgend jaar naar 3,54 ct. Mo menteel wordt drie procent van de elektriciteit door natuurlijke energie bronnen opgewekt, maar het NUON wil dit percentage in 2000 opschroe ven tot vijf, waarmee het energie bedrijf internationaal koploper zou zijn. Windenergie is de goedkoopste manier om natuurstroom op te wek ken, maar omdat de windmolens op Texel ruimtelijk niet gewenst zijn, promoot het NUON op Texel het op wekken van zonne-energie. In ruil voor de afname van natuur stroom levert het NUON bedrijven en instellingen kosteloos elektrische zonnepanelen en verzorgt de vergun ning en het onderhoud van de instal latie. De actie is mogelijk doordat het NUON 60.000 vierkante meter aan collectoren heeft afgenomen bij Shell Solar. Door deze grootschalige in koop daalt de kostprijs aanmerkelijk, hoewel de opwekking nog altijd duur der is dan die door fossiele brandstof. Het positieve effect van natuurstroom op het imago van het eiland wordt ook als een financiële opbrengst ge zien. Een andere opwekking van zonne- energie, het verwarmen van water via panelen, heeft op Texel al een flinke vormen aangenomen. In één op de zeventig huishoudens is het warme water afkomstig van een thermische zonneboiler, het water van Molen koog wordt ermee verwarmd en ook op het dak van hotel De Boschrand staan warmwaterpanelen. Toch zijn er links en rechts nog wel de nodige energiebesparende maatregelen te treffen, zoals goed onderhoud (bijv. geen stoffige lampen) en een goed beheer van installaties (pc's 's nachts uitzetten en toestellen niet stand by laten staan) De kans is groot dat de huidige le den van de dorpscommissie van Den Burg er eind december de brui aan geven. Aanleiding is de teleur stellende opkomst tijdens het jaar lijkse overleg met het college van b en w, dat dinsdag werd gehou den. Terwijl het voltallige college met zes ambtenaren naar d'Ouwe Ulo waren gekomen, kwamen er welgeteld zeven belangstellenden uit Den Burg naar de bijeenkomst, onder wie één vertegenwoordiger van de pers. Waar de bestuurlijke bijeenkomsten in de buitendorpen volie zalen trek ken, lijkt de bevolking van Den Burg geen belangstelling te koesteren voor zaken die de Texelse residentie aan gaan. Alleen tijdens thema-bijeen komsten, zoals destijds over 't Hart Hersteld over de herinrichting van de Groeneplaats, loopt het storm 'Het is daarom extra teleurstellend als je daarna niets meer hoort van de ge meente', aldus Peter Bakker van de dorpscommissie die in dit verband de term 'onbehoorlijk bestuur' in de mond nam. Hij constateerde dat er aan de ene kant geen draagvlak is voor het werk van de dorpscommissie en voelde zich aan de andere kant buitenspel gezet door de gemeente. 'Er had hier een geweldige opkomst moeten zijn, dan hadden we nog wel verder willen gaan. Maar op deze manier heeft dat geen zin.' Dat er geen animo voor de dorps commissie bestaat kan volgens Bak ker te maken hebben met de vele belangengroeperingen die Texels grootste dorp al telt en het feit dat mensen uit Den Burg de weg naar het gemeentehuis toch al makkelijk we ten te vinden. Ruud Nooy putte hoop uit enkele telefoontjes die hij had ge kregen naar aanleiding van het stuk in de Texelse Courant In plaats van directe opheffing van de dorps commissie waar het bij aanvang van de vergadering naar uit leek te zijn, werd besloten het eind van het jaar af te wachten. Texelaars die moeten rondkomen van een minimumloon of -uitkering kunnen net als vorig jaar een ex traatje tegemoet zien. De ge meente heeft besloten maximaal f300,- per persoon uit het fonds voor de minima te reserveren. Het zelfde bedrag is ook weggelegd loor de gezinsleden van iemand Se deze uitkering krijgt, op voor waarde dat de kinderen jonger zijn dan 18 jaar. Een verschil met vorig jaar is dat de belanghebbenden dit keer moeten aantonen dat zij al gedurende één jaar of meer afhankelijk zijn van een minimumloon. Daarnaast gelden nog andere voorwaarden. Zo moet voor eventuele kinderen al kinderbijslag worden ontvangen. Bovendien vindt de gemeente dat het bedrag alleen mag worden bestemd voor het ver vangen of aanschaffen van 'duur zame gebruiksgoederen' (huishoude lijke apparaten of meubilair). Wie in aanmerking meent te komen, moet dat vóór 15 december bij het bureau sociale zaken van de gemeente mel den. Uitkeringsgerechtigden hoeven geen initiatief te ontplooien. Wie aan de voorwaarden voldoet, krijgt auto matisch bericht. In verband met het rooien van zieke iepen worden woensdag 10 novem ber enkele straten tijdelijk afgesloten voor alle verkeer. Het betreft Oost, ter hoogt van de voormalige school, van half acht tot half negen 's morgens. Van de Achtertune wordt het ge deelte tussen de Oranjestraat en Kerkstraat van negen tot half elf af gesloten. Diek in Den Hoorn wordt ter hoogte van de Vermaning van elf uur tot half een afgesloten. De omlei- dingsroutes worden met borden aan gegeven. In reactie op de ingezonden brief van mevrouw Witte die dinsdag was te lezen in de rubriek 'Wat ik zeggen wou' inzake het ontbreken van een leraar natuur-/scheikunde voor de derdejaars HAVOA/WO laat OSG De Hogeberg in deze krant weten dat inmiddels in deze vacature is voor zien. Met ingang van 8 november wordt deze taak ingevuld door een docent die op dit moment al verbon den is aan de OSG De redactie be treurt dat de schrijfster van de inge zonden brief niet haar voorletters heeft kenbaar gemaakt, omdat naam genoten nu op de brief worden aan gekeken In het vervolg worden inge zonden brieven waarvan achternaam en voorletters van schrijvers met zijn vermeld in principe met meer ge plaatst De vrouwenteams van volleybal vereniging spelen zaterdag alledrie een thuiswedstrijd in de Burgemees ter de Koninghal. Het eerst team bijt om 13.30 uur het spits af tegen Ardea. gevolgd door het tweede, dat vanaf 15.00 uur tegen HCSC speelt. Het derde team sluit vanaf 16.30 uur de rij tegen WSOV 6. Het veiliger maken van de kruising Georgiëweg-Waalderstraat (bij het Vossehot) staat hoog op het lijstje van zaken dat de gemeente wil aanpak ken. Op de begroting voor het jaar 2000 is al geld uitgetrokken, maar of de werkzaamheden dan ook al zullen worden aangevat, hangt mede af van de bereidheid van de provincie om financieel bij te dragen. Een verzoek om subsidie is inmiddels ingediend. Dat meldde wethouder Peter Bakker maandagavond in het overleg tussen b en w en de dorpscommissie van De Waal. Bakker beloofde daarnaast de krui sing bij Tienhoven - waar het fietspad van de 'Boerenroute' de Waalderweg kruist - nog eens onder de loep te nemen. Ondanks de snelheids beperking en andere maatregelen zou de verkeersveiligheid nog te wensen overlaten. Toehoorders meldden dat een bomensingel en een tuinwal het zicht beperken en opper den deze aan te pakken. Als het zonder zwaailicht kan bel Moet de huidige agrarische bestem ming van Flora worden omgezet in een bestemming die het mogelijk maakt om een museum te beginnen? Die vraag legt de redactie voor aan de Texelse schaduwraad Aanleiding zijn de opmerkingen die burgemees ter Geldorp.heeft gedaan in een aan vankelijk besloten vergadering van de raadscommissie Bestuur en Organi satie. Daarin werd de mogelijkheid geopperd van een eventuele horeca- en opslagbestemming, die de weg zou vrij maken voor de jutters om op Flora een museum te exploiteren. De dorpscommissie van De Cocksdorp/Eierland en het college van b en w komen maandag bijeen in het Eierlandsche Huis voor hun jaar lijks overleg. Op de agenda staan onder meer de verkeersveiligheid, bouwzaken en het milieu inzake de Vliehors en het MAB-circuit. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en is openbaar toegankelijk Maar liefst zes (ex-)wereldkampi- oenen verschijnen zondag op het circuit in Eierland aan de start van het grootste motorspektakel dat jaarlijks op het eiland wordt gehou den. Zij dingen samen met de an dere overkantse coryfeeën naar de Texel Bokaal. De Texelaars gaan de strijd aan om de Gerrit Zijm Bokaal, vernoemd naar de vroeg overleden legendarische clubman van de MAB. De motocrossers wacht een uitput tingsslag in Eierland, waar ze twee maal gedurende een uur en een kwar tier non-stop een loodzwaar parcours vol moeilijke hindernissen moeten zien te ronden. Degene die de meeste 'onden aflegt, is winnaar. Anders dan vorig jaar, toen er een koppelkoers werd gehouden, moeten de deelne mers het nu dus alleen zien te klaren. Voor rijders die erg opzien tegen de obstakels hebben de mannen van de MAB een speciale miet/esroule uitge zet. Deze is minder lastig, maar uiter aard wel veel langer, om te voorko men dat de race wordt gewonnen door crossers die de gemakkelijke j kiezen. Het moeilijke parcours wordt onge twijfeld geprefereerd door mannen als Toine van Dijk (ooit wereldkampi oen in de zesdaagse), Gerard Jimmink (veelvoudig deelnemer aan de marathon Parijs-Dakar), Peter Bergsma (de winnaar van vorig jaar) en Theo Eggens,.die maar liefst vier maal de snelste was tijdens het we reldkampioenschap voor 125 CC- rijders. Aangezien te verwachten valt dat deze kanonnen onderling om de eer ste plaats zullen vechten, heeft de MAB besloten voor hen een speciale Texel Bokaal' in te stellen. Voorzitter Henri van Maldegem: 'Al leen Texelaars komen nu nog in aan merking voor de Gerrit Zijm Bokaal. We wilden eigenlijk voorkomen dat die prijs van het eiland verdwijnt. Wij hebben allemaal onze eigen gedach ten aan de figuur Gerrit, maar wat weet iemand uit Brabant daarvan?' De inschrijving voor het spektakel opent om 10.00 uur, de start is een uur later Vervolgens rijden de crossers dus non-stop door tot 12.15 uur. Terwijl zij even bijkomen en wat eten, vult de jeugd de pauze met een 60/80 CC-race. Om zoveel mogelijk jongens (en meisjes?) de kans te ge ven kennis te maken met de sport en meteen voor een groot publiek te rij den, mag dit keer ook worden deel genomen op brommers. 'Leden wer ven, daar gaat het om', verklaart Van Maldegem 'We hopen dat iedereen die nog ergens een oud brommertje heeft staan de kans waarneemt.' Er wordt ongeveer een uur gepau zeerd. Rond 13.15 uur begint de tweede manche. Na de finish, vijf kwartier later, is de prijsuitreiking. HR» m V Steege aan het werk op ee van de firma Ter een perceel lelies JUÏL De zelf rijdende bloembollen Stengweg bij De Cocksdorp. ii Hoogenbosch aan de (Foto Gerard Timmerman) Doorlees van pagina 1 dig. Gehoopt wordt dat de radio in de hop van volgende week weer overal 9oed te ontvangen zal zijn. Haast Bat Dutchtone in de Prins Hen drikpolder de gemeentelijke vergun ning met heeft afgewacht, heeft te maken met de haast die het bedrijf Beeft. Krachtens een overeenkomst met de rijksoverheid moest het bedrijf dp 28 oktober de vereiste landelijke dekking van 95% hebben. Een an tenne op Texel is dan onmisbaar. Het ideaal is om deze antenne aan te Lengen in de bestaande zendmast van PTT Telecom vlak bij het Licht van Troost. Dat kan echter met op korte termijn, zodat als tijdelijke op lossing de kraan is neergezet. Ook elders in het land is dat gebeurd in afwachting van een definitieve an tenne Als de kraan aan de Van der Sterrweg wordt weggehaald, kunnen de Dutchtoneklanten op Texel met meer mobiel bellen of gebeld worden. Een woordvoerster van Dutchtone lieten weten dat het telecommuni catiebedrijf zich in elk geval verant woordelijk voelt voor de antenne en dus niet de firma Schermer zal laten opdraaien voor een eventuele dwangsom. 'Maar we hopen dat het zover niet komt' Een vertegenwoor diging van Dutchtone is vandaag op Texel om met het gemeentebestuur over het probleem te praten. Met een fonkelnieuwe zelfrijdende bollenrooier heeft loonwerkbedrijf Ter Steege uit de Prins Hendrikpolder een landelijke primeur. De machine is geschikt voor de oogst van verschil lende soorten bloembollen en worte len. Aanleiding tot de aanschaf van de machine was de drijfnatte herfst van vorig jaar, toen de door de trekker voortgetrokken bollenrooiers op de drassige akkers de oogst regelmatig moesten onderbreken. De nieuwe aanwinst is zodanig geconstrueerd, dat ook onder natte omstandigheden kan worden gerooid. De machine is uitgerust met brede moerasbanden, waardoor wegzakken tot een mini mum wordt beperkt. Ander voordeel aan de speciaal geconstrueerde ma chine is dat de wielen niet over het nog te rooien veld rijden, zodat de grond met wordt verreden De rooier is gefabriceerd door het Belgische constructiebedrijf De Wulf, die dit type eigenlijk heeft ontworpen voor het rooien van aardappelen. De gebroeders Willem en Henk ter Steege liepen op de LandbouwRAI tegen de aardappelrooier aan en za gen direct de mogelijkheden Inzet voor de kwetsbare bloembollen maakte wel wat aanpassingen nood zakelijk, voorzieningen die op ver zoek van Ter Steege door De Wulf werden aangebracht. De machine, die vorige week voor het eerst werd ingezet, werkt naar tevre denheid Chauffeur Willem ter Steege hoeft met langer gedraaid te zitten om het werk achter zich te bekijken. Com fortabel gezeten op de bestuurders- plek schuin boven de rooibek heeft hij goed zicht op het werk. De bollen komen na te zijn gezeefd op een transportband, die het product (dertig procent bollen en zeventig procent grond en restproduct) naar een kiepwagen afvoert. Hierdoor behoort het tijdrovende wisselen van de kuubskisten tot het verleden. Mede hierdoor levert de machine een flinke arbeidsbesparing. 'Vorig jaar zaten we bij het rooien nog met een man of tien in de schaftkeet en nu nog met z'n drieën.' Lelieteler Willem Trap, één van de klanten van Ter Steege. is enthou siast. 'Het werkt gaat minstens zo snel, maar verloopt een stuk minder geiaagd.' De machine heeft, afhanke lijk van het soort en de omstandighe den, een rooicapaciteit die ligt tussen één en twee hectare. De loonwerker verwacht er jaarlijks zo'n 120 hectare bollen mee te rooien en tachtig hec tare wortelen. Een rooier van hetzelfde type, maar dan met een bunker, is besteld door de combinatie Bakker uit polder Het Noorden, die de machine gaat inzet ten voor het rooien van aardappels en witlof. Dit laatste product wordt sinds een jaar of tien geteeld op het eiland en blijkt hier bijzonder goed te ge dijen Witlof voelt zich goed thuis in de schrale Texelse grond, die door de landbouwers ook in het verleden niet al te rijk is bemest Het gemiddeld hoge aantal zonne-uren op Texel zorgt ervoor dat de wortels die hier worden geteeld vroeg rijp zijn, zelfs eerder dan de witlofpennen die in Zuid-Frankrijk worden geteeld De re latief hoge nachttemperatuur in het najaar door de invloed van de zee, pakt ook gunstig uit voor witlof, dat niet van koude herfstnachten houdt. Deze verschillende kwaliteits aspecten zorgen ervoor dat de Texelse witlofpennen naar een veel heid van landen wordt geexporteerd, zelfs naar Brazilië. De nieuwe rooi- machine beschikt over een hydraulische diepteregeling waardoor blad en wortel exact tot de gewenste lengte kunnen worden ingekort. Alle twaalf kandidaten die zich za terdag op manege Nieuw Bornrif waagden aan het eerste ruiter- bewijsexamen nieuwe stijl zijn ge slaagd. Voorafgaand werden dage lijks lessen in theorie en praktijk gegeven om iedereen zo goed mogelijk voor te bereiden op de proef, die tegenwoordig in één keer wordt afgenomen. Het theoriegedeelte bestond uit vijfen dertig vragen, waarvan er zeven fout mochten zijn. De meesten hadden slechts één, twee of drie fouten. Bij het praktijkgedeelte moest op een groot stuk land worden gereden, waarbij de kandidaten lieten zien in hoeverre ze hun paard beheersen. Ook moest er een klein sprongetje worden gemaakt. Daarna ging de groep de weg op om te bewijzen dat ze ook in het verkeer veilig rijden. De week ervoor werd op Nieuw Bornrif toets 3 van het ruiterbewijs afgenomen. Hier deden vierentwintig amazones aan mee. Zij slaagden al lemaal voor het rijden. Acht van hen De strijd om de Kerstbokaal in ma nege Akenburg wordt dit jaar gehou den op woensdag 29 en donderdag 30 december. Nadere gegevens vol gen uiteraard nog. Wél staat al vast dat een groot familiespel wordt op gevoerd en dat er ten bate van de manege een verloting wordt gehou den waarvan de hoofdprijs een drie daagse reis naar Parijs is voor twee personen In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt zaterdag het jaarlijkse springspektakel gehouden. Dit eve nement wordt voor de vierde keer ge organiseerd door de gym verenigingen uit de 'buitendorpen'. Alle leden vanaf 6 jaar kunnen naar hartelust springen op toestellen als trampolines en kasten. Van de over kant zijn een klauterbaan en twee kruiptunnels gehaald. De middag wordt verdeeld in drie blokken De kinderen van 6 tot 8 jaar springen van 13.30 tot 15.00 uur, de kinderen van 8 tot 10 jaar van 15.30 tot 17.00 uur en de kinderen die ouder zijn dan 10 jaar zijn van 17.30 tot '19 00 uur aan de beurt. Tussen door zijn er verschillende demonstra ties. Toeschouwers zijn welkom. De vernieuwde Jacob Daalderschool in Oosterend wordt woensdag morgen officieel in gebruik genomen. De openingshandeling zal worden verricht door Nel Eelman, wethouder Welzijn, in samenwerking met de kin deren en de docenten. Na de ingebruikname is er 's middags een officiële bijeenkomst. Van 16.00 tot 19.00 uur houdt de school open huis. ledereen die de vernieuwingen met eigen ogen wil aanschouwen, is wel kom. hadden er van de twintig vragen vijf of meer fout en moeten de theorie binnenkort nog eens overdoen. Som mige kinderen vonden het moeilijk, aangezien het ditmaal multiple- choicevragen betrof. Margot Schagen, Mieke de Boer en Margriet Ellen maakten desondanks geen en kele fout. In het praktijkgedeelte werd in de verlichte zit gereden en moesten balkjes gedraafd worden. De scores lagen dicht bij elkaar. Uselotte Schoo behaalde de meeste punten (68,5), gevolgd door Cindy Barends en Marieke Wuis (beiden 66). De geslaagden op 30 oktober waren. Hillie Aaidering, Annelies Aaldenng, Marissa Bakker, Linda Drijver, Annemarie van der Fliert, Laila Kuip, Leonie Moor, Phscilla Noorlander. Sandra Pluylaar, Marloes Reus, Lien de Vnes en Jessica van der Voort De geslaagden op 23 oktober waren: Sanne Bakker, Mieke de Boer, Charlötte Boon, Linda Drijver, Margriet Ellen. Anne Hilstra. Roos Hilstra. Tessa Hopman, Annette Krijnen. Sandra Pluylaar. Margot Schagen, Uselotte Schoo. Pauline van der Star, Ilse van der Star. Matty ter Steege. Desiré Witte, Anita Wortel, Marieke Wuis. Wel geslaagd voor de praktijk maar niet voor de theorie zijn: Cindy Barends. Myrte Ellen. Lydia Festen, Roos Hilstra, Leonie Kiewiet. Nathalie Rab, Frida Tuitman en Nadieh de Vries. Programma dinsdag 9 november Veld A, gemengd/mannen 18.30 Zandbank-Tatenhove 2 Fitt 19.15 Fitt-Euroase Tatenhove 2 20.00 EcoMare-PrePress Center Rabo 20.45 Rabo-Slagerij Beverdam Nioz 21.30 Nioz-Slagerij Beverdam Cocky 22.15 Cocky-Sportshop 2 Beverdam Veld B, dames 18 30 Wiersma Meub.-K.sl. DrosBar Sp 19.15 Jozefschool-Bar Sp. K.sl. Dros 20.00 Zeilmakerij-De Rival Smash '68 20.45 Smash '68-De Krim De Rival 21.30 B&BA/is+d. Boer-Sp.sh. T. De Krim 22.15 Sal.Mart./De Oorz.-Kees de Waal B&B/vd Vis+den Boer Veld C, dames en mannen 18.30 Nokanto-SI. lepe de BoerQuestion 19.15 Question-Westerlaken Ide Boer 20.00 Klif 12-Timmers Bak Westerlaken 20.45 Gimsel-Haarstudio Klif 12 21.30 Eierl Huis-Durper Drup Haarstudio 22.15 DGM-Kobeko Eierlandsche Huis Wedstrijdleiding: Dick (tel. 315096) Uitslagen 2 november Tatenhove 1-Super de Boer 3-0; Grooten Slock-CVI 3-0 Teso-Agrifirm 3-0; OSG- Tex.Autocentrale 1-2; DGM-Maarcobouw 0-3; 12 Balcken-Paa! 28/De Krim 1-2; Euroase- PrePress Center 2-1; Fitt-SI.Beverdam 0-3; Rabo-Zandbank 3-0; EcoMare-Tatenhove 2 2- 1 Nioz-LenR 0-3: Cocky's Kapsalon-Kobeko 3-0, Smash 68-Zeilmakerij 1-2; B&B/vd Vis+den Boer-De Krim 3-0; Sal.Martine/De Oorzaak-Sportsh. Texel 2-1Wiersma Meube len-Kees de Waal 3-0; Jozefschool-Keurslager Dros 1-2; De Rival-Bar Sportief 3-0

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5