Een school om van te likkebaarden Sint Jan wacht nu op de sloper Cjroen Twarts jexeh het harL, Borst houdt vast aan gefaseerde verhoging budget ambulance in Slufter: verdronken Wat komt er in de plaats van gemeentehuis? Vloedgolf 51 schapen Zorgcentrum maakte feestje van verhuizing texelseS'courant Folders verspreiden 4900 folders föorszel TEXELSE^COURANT UJim [Tlets drogisterij Baan Geen oplossing korte termijn problemen Sterren a Basketbal in Nepal Gistende hormonen Gewonden na schermutseling om cafébezoek Meisje gewond Natuur en Mens: Razende Bol onderdeel Nationaal Park OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11429 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. (jna TjmrtjJhtli te Ate kart. met de Texelse Courant Door het groeiende aantal abonnees hebben wij m.i.v. heden nodig (i.p.v. 4700) voor verspeiding over heel Texel. Cjna %mrtrjhtii te Ate Aart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Met wie voel je je meer verwant? Een bakkersvrouw die haar hele leven lang enthousiast de warme broodjes over de toonbank laat vliegen of een carrièremaker die gedurende twintig jaar zijn talen ten inzet vooreen tiental verschil lende bedriiven en zijn loopbaan -voorlopig- bekroont met een topfunctie?! Je weet het niet. Er gens slechts een paar jaar blijven, betekent dat ye het werk nooit echt kunt afmaken en dertig jaar lang hetzelfde doen kan uiter mate frustrerend worden. En wat te denken van bijna vijf jaar elke week een stukkie schrijven Ach, niet iets om je over op te winden. Dat buizerds en andere roofvo gels vermoedelijk het slachtoffer zijn geworden van landbouwgif, is een zaak die je raakt. Roofvo gels zijn niet zo aaibaar als zee hondjes, maar wel boeiende ver schijnselen in het Tesselse luchtruim. Is hun dood toeval? Of, is er sprake van wetsovertre ding? Zo ja, aanpakken! Voorlo pig zullen we hun baantjes hoog aan de hemel moeten missen. Horszei Het Huussie met het Hossie van Harry is woensdag gekeurd door de ANWB. De eigenaar schreef er een 'Langs de weg'-column over met ver melding van het verblijdende resul taat. Pagina 5 Ondanks haar zorgen over het ambulancevervoer op de wadden eilanden wil minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) het budget pas in drie jaar naar het niveau brengen zoals in de nieuwe verdeelsleutel is afgespro ken. Ze ging gisteren voorbij aan de druk van de vaste kamercom missie VWS om de verhoging in één jaar door te voeren. De bewindsvrouw wil eerst een aan vullend onderzoek doen, met name naar de vraag of zo'n toewijzing een precedent schept voor andere gebieden in Nederland. Onlangs erkende minister Borst dat de ambulancezorg op de eilanden door de geografische ligging extra aandacht vraagt. Het nieuwe budget model dat zi| in drie jaar wil invoeren en waarbij de vergoeding voor Texel in drie jaar tijd wordt opgetrokken van ƒ450.000,- naar ƒ765.000,-, gaat de waddeneilanden niet snel genoeg. Want daarmee blijft de ambulance zorg er de eerste jaren toch met een tekort kampen. De eilandgemeenten voerden de afgelopen tijd een stevige lobby richting Den Haag om het bud get in één keer op te schroeven. Re sultaat was dat de vaste kamercom missie een dringend beroep deed op de minister om versneld het volledige bedrag uit te keren. Maar Borst liet weten op dit moment nog met aan zo'n verhoging toe te zijn. Toch hield ze de deur nog op een kier. Als een rapportage komend voorjaar daartoe aanleiding geeft, sluit ze niet uit dat de budgetverhoging alsnog versneld wordt ingevoerd. 'Om haar die prikkel te geven moe ten we er met z'n allen de schouders onder zetten', aldus Piet Zoon, waar nemend secretaris van het bestuur van het Overlegorgaan Wadden eilanden, die gisteren aanwezig was bij de bijeenkomst van de vaste ka mercommissie. 'Het is nu zaak dat de ambulancediensten, de provinciale besturen en andere betrokken par tijen de benodigde gegevens zo snel mogelijk boven tafel krijgen.' Ze heeft een 'stronthekel' aan gym, maar toch gaat ze basketballes ge ven in Nepal. Hanna Maria Trap (18) zoekt het avontuur in Azië. Pagina 5 In het vroege voorjaar van 1970 werd hij veertien jaar. Hij was steeds een vlijtige scholier geweest, maar nu ontbrak hem de rust om serieus te kunnen leren. De ongedurigheid kwam niet alleen van gistende hor monen. Achteraf zeg hij: er hing iets in de lucht. Ze werden er allemaal door aangestoken. Een mengeling van idealisme en optimisme beving de gelederen. In het verschiet wenkte een nieuwe vrijheid. Voor wie jong was viel iets te veroveren, een wereld waarvan hun ouders geen benul had den. In de serie 'De Herinnering' blikt Nico Dros (43) terug op zijn tiener jaren en de rol die jongeren- sociëteiten als de Paardenstal en 't Asiel daarin speelden. Pagina 7 Bij een vechtpartij tussen een 25-ja- nge man uit Den Burg en een 29-ja- rige medewerker van een café in De Koog zijn in de nacht van woensdag op donderdag stevige klappen geval len. De man uit Den Burg wilde na sluitingstijd nog naar binnen. Toen de ander hem de toegang ontzegde, brak een handgemeen los, waarin beide mannen gewond raakten in het gezicht. Uiteindelijk verdween de amokmaker. Korte tijd later bleek dat er een lamp van de gevel van het café was verdwenen en dat de auto van de horecaman was beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. water onverwacht hoog opgestuwd. Rijkswater registreerde in Oudeschild in korte tijd circa anderhalve meter verhoging, waardoor ook de haven plotseling blank kwam te staan. Door de kracht waarmee het zeewater de Slufter binnenstroomde werden de schapen over grote afstand mee gesleurd. Koorn slaagde er zaterdag en zondag in alle verdronken scha pen, die over honderden meters ver spreid lagen, terug te vinden. Naast de de forse schadepost (een achtste deel van zijn veestapel is verloren) is Koorn emotioneel flink aangeslagen. 'Zo'n wagen vol dooie schapen is geen leuk gezicht.' De verdrinking is voor de veehouder, die een beheers overeenkomst heeft met Staatsbos beheer, geen aanleiding zijn schapen voortaan elders te weiden. 'Zoiets grijpt je behoorlijk aan. Maar we moeten toch weer ver der, want dit is nu eenmaal ons be drijf.' (Advertentie) Strender jeugd nog jaren vooruit kan. Dat moet ook wel, want samen met de School met de Bijbel, vormt de Daalderschool het kloppend hart van Oosterend. een keer met de zandplaat 'Ezels' gebeurd. Alvorens dat met de Ra zende Bol gebeurt, zal eerst het be lang van het Molengat moeten afne men. Het kan dan ook gebeuren dat het water zich dwars door de zand plaat een weg zoekt.' Een onverwachte verhoging van het tij is 51 schapen van Frans Koorn zaterdagmorgen noodlottig geworden. De dieren lagen ver moedelijk nog te slapen toen ze tussen zes en zeven uur werden verrast door een vloedgolf die de Slufter in korte tijd blank zette. De onlangs gedekte schapen maak ten deel uit van een koppel van 280 dieren die hun begrazingsgebied in de Slufter hebben. De veehouder uit De Cocksdorp houdt het zeewater altijd goed in de gaten, zodat hij de schapen indien nodig kan verweiden naar een hoger gelegen stuk grond. 'Ik ben al de derde generatie in onze familie die schapen weidt in de Slufter. Het gevaar van extreem hoog water loert altijd. Toch moet ik voor eerdere verdrinkingsgevallen héél diep in m'n geheugen tasten En dan nog betrof het maar een paar scha pen Dit was echt niet te voorzien. Vrijdagavond zag het er helemaal met naar uit. De schapen hebben 's avonds hun buik lekker vol gegeten en zijn gewoon gaan zitten. Ook die hebben het niet zien aankomen, an ders waren ze wel hogerop gegaan.' Zaterdagmorgen vroeg draaide de wind plotseling van zuidwest naar noordwest en nam toe tot kracht acht, met flinke uitschieters. In com binatie met een storm die verder op de Noordzee had gestaan werd het (Advertentie) over de invulling van het centrum. De invulling van de westkant van Den Burg richt zich vooral op nieuwbouw met een maatschappelijke functie. Op basis van het stedebouwkundig advies kan het bestemmingsplan worden ingevuld. Voor de vierde fase van De Mars heeft Grontmij opdracht gekregen tot het maken van een structuurgedachte, een wat vrijblij vender invulling zoals dat eerder voor Den Burg West is gebeurd. Hoewel uitbreiding van het woongebied nog niet concreet aan de orde is, zijn de ogen in eerste instantie gericht op het gebied dat nu al eigendom is van de gemeente. Een 16-jarig meisje uit Oudeschild is woensdagochtend met onbekende verwondingen overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis, nadat zij in botsing was gekomen met een auto, die werd bestuurd door een 50-jarige man uit Den Burg. Het meisje fietste over het fietspad langs het Schilderend in Den Burg en reed bij een oversteekplaats de rijbaan op. Daar naderde op dat moment de automobilist, die het meisje niet meer kon ontwijken. Met het doorknippen van zeventig lin ten hebben leerlingen van de Jacob Daalderschool in Oosterend dinsdag hun gerenoveerde school geopend. 'Een school om van te likkebaarden', De Stichting Natuur en Mens Texel wil de Razende Bol onderdeel laten uitmaken van het Nationaal Park de Duinen van Texel. 'Het biedt be scherming aan natuur en land schap, het garandeert voldoende lokale inbreng en het geeft garan ties voor noodzakelijk, beheer (suppleties en onderhoud) en ver antwoord recreatief en toeristisch medegebruik. B en w leggen het plan voor aan de commissie Natio naal Park. Het college is echter van mening dat de zandplaat er het meeste baat bij heeft als er niets wordt gedaan. De status van de zandplaat ten zui den van Texel is al enige tijd onder werp van discussie. Het college wil hiervoor de gemeentelelijk verorde- prees wethouder Nel Eelman (Onder wijs) de inzet van de bouwcommissie die na een inspannende periode alom lof kreeg toegezwaaid. Het eindresul taat mag er zijn. Vanaf de weg heeft ning Waddenzee inzetten, omdat die volgens b en w de natuurwaarden afdoende beschermt en waardoor kleinschalig medegebruik door be woners en toeristen blijven doorgaan. Natuurbeschermers opteren voor de Natuurbeschermings (NB)wet, omdat de status van Staatsnatuur- monument betere bescherming zou bieden. De status van Nationaal Park is vol gens Cees Klaassen van Natuur en Mens de meest aangewezen optie. Hij beroept zich met name op des kundigen, die verwachten dat de zandmassa's van de Noorderhaaks zich op den duur tussen paal 7 en 10 'verhelen' met het Texelse strand. 'Daarbij zou de zandplaat als het ware één geheel vormen met het Nationaal Park. Met een NP-status het oudste schoolgebouw van Texel z'n uitstraling behouden, maar ach ter de gevel maakte de traditionele gangenschool plaats voor een mo derne ingericht gebouw waarmee de voor de Noorderhaaks sluit dit naad loos op elkaar aan. Door aanwijzing als Staatsnatuurmonument ontstaat er volgens Klaassen een moeilijke en onduidelijke juridische en praktische situatie. 'Het nieuwe strand zal over grote afstand onder het regime van de NB-wet vallen. Dit kan grote con sequenties voor het beheer en re creatief en toeristisch gebruik van dit strand hebben. Naar onze mening moet zo'n conflictmodel worden voorkomen.' Deze redenering klopt niet helemaal, want de Hors, het strandgedeelte waar de Razende Bol eventueel mee samensmelt, valt im mers onder de Natuurbeschermings wet. Of en wanneer de Razende Bol aan Texel vast komt te liggen is moeilijk te voorspellen. 'Het blijft koffiedik kij ken', aldus Mart Zijm van Rijkswater staat. 'In het verleden zijn met grote tussenpozen wel zandplaten tegen Texel aan komen te liggen. Ooit is dat Wat kan er het beste met de vrijko mende grond aan de Groeneplaats gebeuren als het raadhuis zou wor den verplaatst? Stedebouwkundig bureau Grontmij heeft van de ge meente opdracht gekregen hier naar studie te verrichten. Het ad viesbureau heeft ook opdracht gekregen onderzoek te doen naar de invulling van de vierde fase van De Mars. Verder werkt Grontmij aan een stedebouwkundige invul ling van Den Burg West. Eventuele verhuizing vaq het ge meentehuis naar een plek elders in Den Burg hangt samen met de nieuwe wijze van dienstverlening, volgens het zogenaamde éénloket systeem. Binnen het raadhuis is hier de laatste maanden hevig over gebrainstormd, maar besluiten zijn nog met genomen. Vooruitlopend op de uitkomst hiervan willen b en w de mogelijkheden voor invulling van het eventueel vrijkomende terrein laten onderzoeken Daarbij zullen ook de plannen van Het Hart Hersteld worden betrokken. De uitkomst van het onder zoek kan bijdragen aan de discussie Historisch moment. De 92-jarlge Door de Graaf-Graaf verlaat als laatste het opgeheven Sint Jan, uitgeleide gedaan door onder meer Hans Bakker, de laatste directeur van dit verzorgingshuls. Elders In deze krant meer over de verhuizing van 20 Sint Janners naar de Gollards. <Fo,° Ho"Y Graao Het verliep wat trager dan gepland maar evengoed zijn alle betrokkenen best tevreden over het verloop van de ontrui ming van verzorgingstehuis Sint Jan. Woensdag werden de twintig bewoners en hun inboedel overgebracht naar de naburige Gollards. De hele dag reden verhuiswagens en taxibusjes af en aan en liepen beroepskrachten en tiental len vrijwilligers zich het vuur uit de sloffen. In de Gollards werden de nieuwkomers feestelijk opgevangen en bezig gehouden terwijl verhuizers en familieleden de spullen in hun kamers zetten. Het verplanten van oude bomen is een riskante aangelegenheid. Het Zorgcentrum heeft er alles aan ge daan om de risico's zo klein mogelijk te maken. Sinds een paar jaar werden in Sint Jan geen nieuwe bewoners meer toegelaten zodat het aantal mensen daar 'door natuurlijk verloop' vanzelf terugliep. De verwachting was dat nog maar achttien bewoners verplaatst hoefden te worden als het eenmaal zover was. De oudjes van Sint Jan bleken echter toch iets taaier dan in de prognose was voorzien want op de dag van de verhuizing waren er dus twee teveel. Een pro bleem was dat niet omdat voor de Gollards tijdig een opnamestop was afgekondigd zodat daar de vereiste leegstand ontstond en er dus voor alle Sint Janners een kamer was Hoewel de bewoners van Sint Jan in de afgelopen jaren meer dan eens bemoedigend en geruststellend wa ren toegesproken, hadden ze toch erg tegen de verhuizing opgezien Het was voor het slinkende groepje bewoners het gesprek van de dag De doemdenkers hadden daarbij vaak het hoogste woord zodat ook degenen die er eerst minder zwaar aan tilden begonnen te geloven dat die overgang iets heel verschrik kelijks moest zijn. Daarbij kwam dat er weinig begrip bestond voor de noodzaak van de sloop van het nog Lees verder op pagina 2

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1