Bewoners Sint Jan op weg naar Gollards de Kroniek VVV, fietstunnel en kabeltelevisie W «ES lhaduwraa Driekwart schaduwraad: geen museum op Flora Maarten Jan Boon beëdigd als hulpstrandvonder TEXELSE COURANT Gezellig dineren LBO-restaurant 't Proefkonijn NlOZ-molen leverde honderdduizendste kilowattuur KRÜGER Nog bedankt! ■2 Verbranden ruigte nu echt verboden Springwedstrijden in Akenburg 'Texel Helpt' vraagt spullen Medische zorg oud Papier Ledenkaarten IJsclub Lezing over bouwen in zee Dankdienst Messengers Gemeentewerken half uur later open ]£erkxliensten VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 In berusting opweg naar hun nieuwe verzorgingshuis. VERVOLG VAN PAGINA 1 maar twintig jaar oude Sint Jan, hoe wel meer dan eens duidelijk was ge maakt dat het echt niet anders kon en dat aan de vorming van één groot verzorgingstehuis volgens de nieuw ste economische en inrichtings voorschriften met was te ontkomen. Ook het verdwijnen van het eigen, vertrouwde roomse rusthuis met zijn zustertjes waar de katholieke ge meenschap ooit zo trots op was, ver oorzaakte een gevoel van dreigende ontworteling. 'Ik begrijp met dat ze ons dèt allemaal aandoen!' ver zuchtte menigeen aan de zondagse koffietafel. Wie het tegensprak werd direct ingedeeld bij de veroorzakers van al deze ellende en werd verder slechts hoofdschuddend bejegend. Het móest dus wel meevallen toen het eindelijk zover was. Vlak voor de verhuizingoperatie was de stemming al niet slecht. Het was eindelijk zover, een gevoel van opluchting en berus ting overheerste. De Sint Janners werden merendeels met taxibusjes overgebracht, maar er waren er ook die te voet of met hun scootmobiel de korte oversteek maakten. Ambulan ces zijn er niet aan te pas gekomen. Een 92-jarige vrouw die de afgelopen week nogal ziek was geweest en bedlegerig was, kon uiteindelijk ook in een rolstoel per taxibusje worden verplaatst. Vertraging Daarmee was de totale verhuizing een feit. Het geduld werd toen nog even op de proef gesteld want de nieuwe kamers moesten eerst wor den ingericht voordat de mensen erin konden Dat duurde aanmerkelijk lan ger dan was voorzien. Het weghalen van de meubels uit de kamers van Sint Jan, het inpakken, op pallets zetten en inladen van de spullen kostte veel tijd, waardoor al gauw een achterstand van een uur ontstond en meer helpende handen moesten worden opgeroepen. Ook in de nieuwe kamers hadden de vrijwilli gers hun tijd hard nodig met het uit pakken en plaatsen van meubelen en het ophangen van lampen. De bewo ners moesten intussen worden bezig gehouden in de feestelijk versierde Irenezaal van de Gollards, Het ont brak hen niet aan koffie, gebak en er was ook gezorgd voor een koud buf- AUvcrtentie l.M Op een bank van Eén van de belangrijkste nieuws feiten uit de jaren tachtig betrof de WV. Een week nadat de gemeen teraad verrassend soepel over de streep was getrokken, moesten de leden van de vereniging zelf zich tijdens een buitengewone leden vergadering op 12 november 1985 uitspreken over het voorstel om de promotie van het eiland in handen van een nieuwe stichting te leggen en de bestaande vereniging als Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers verder te laten gaan Een spannende aangelegenheid, omdat de meningen behoorlijk ver deeld waren. De tegenstanders vreesden dat het met hun invloed was gedaan, terwijl de voorstan ders de herstructurering bittere noodzaak vonden. 'Als de stichting wordt afgewezen zou de VVV ge dwongen zijn de tering naar de ne ring te zetten, wat zou betekenen, veel te weinig geld voor promotie en inkrimping van het dienstbe toon', betoogde voorzitter Harry Wuis, die meende dat de VVV dan 'een soort huiskamerbureau1 zou worden. Om de stemming te beïnvloeden, brachten Teso, het Texels Ver bond van Ondernemers en de Recreatiestichting Texel - samen met de gemeente de beoogde par ticipanten in de nieuwe stichting - in een gezamenlijke brief hun me ning naar voren. Daarin werd erop gewezen dat in Nederland het ge drag van de toeristische consu ment is gewijzigd, onder andere door de economische teruggang. 'Het aantal vakanties is afgeno men, evenals de bestedingen in de vakanties en de gemiddelde vakantieduur. Dit heeft een hevige concurrentiestrijd tussen de toeris tische gebieden doen ontstaan en die heeft vérstrekkende gevolgen voor ieder die direct of indirect voor zijn inkomen afhankelijk is van het toerisme. Belangrijke wapens in de concurrentiestrijd zijn de kwaliteit van hetgeen wordt aangeboden, voldoende geld voor de promotie en een slagvaardige organisatie die zich daarmee bezig houdt. De bestaande WV is onvoldoende slagvaardig en beschikt over te weinig geld.' Veel aanwezigen ble ken gevoelig voor deze argumen ten en toen het op stemming aan kwam, bleek het voorstel gesteund door 189 van de 273 vertegen woordigde stemmen Royaal ge noeg voor de benodigde meerder heid van tweederde. Op dezelfde avond gateen krappe meerderheid van de gemeente raad het college opdracht plannen te maken voor een fietstunnel on der de Pontweg bij 't Horntje. Aan leiding vormde de vrees van de bewoners van 't Horntje, de dorps commissie van Den Hoorn en de medezeggenschapsraad van de Jan Drijverschool dat de veiligheid van de schoolgaande jeugd in ge vaar zou komen als ook het boven ste dek van veerboot de Molengat in gebruik zou worden genomen. De plannen voor een fietstunnel waren eerst enthousiast ontvan gen, maar toen bleek dat de tun nel 1 1,5 miljoen zou kosten en Rijkswaterstaat geen geld beschik baar wilde stellen, ontstond grote verdeeldheid. Uiteindelijk bleken nog acht raadsleden voor, net ge noeg om de plannen door te zet ten. Loco-burgemeester Daan Schilling betreurde het raadsbe sluit. 'We zullen die fietstunnel zelf moeten betalen', aldus Schilling, die daarbij de opmerking maakte dat hij niet verwachtte dat het jaar erop nog een begrotings vergadering kon worden gehouden omdat er dan geen geld meer te verdelen was. Op initiatief van Gert Jan Schoorl en Jaap Drijver werd in Den Burg een begin gemaakt met de aanleg van een net voor kabeltelevisie 'Vemvacht wordt dat in de zomer van 1986 de eerste fase van het kabelnet in gebruik zal worden gesteld en dat tegen het eind van het jaar heel Den Burg (met uitzon dering van de bedrijventerreinen) van kabel-tv en kabel-radio kan genieten De 43ste tentoonstelling van- Kotex werd voor het eerst in het nieuwe eigen gebouw gehou den en Gerbrand Poster trok zich wegens de slechte verhouding met het partijbestuur terug als VVD- kandidaat voor de verkiezingen. Of hij de plaatselijke politiek helemaal de rug zou toekeren, kon Poster nog niet zeggen: 'Ik weet het nog niet, ik sluit niets uit.' Ander nieuws in die week dat de Texelse Courant haalde was de hoorzitting over het relatienota- beleid in hotel De Pelikaan, de slui ting van het fitnesscentrum van Marien van der Slikke, de verkoop van de TX 21 'Pieter van Aris' naar Ierland, het leggen van de eerste steen van het nieuwe verzorgings huis van de stichting 'Samen Eén- Gollards', Ruud Nooy die directeur van de school in De Waal werd, het vertrek van RSG-conrector Richard de Gier naar Schiedam en de winst van het voetbalelftal van SV De Cocksdorp en van het eer ste zaterdagelftal (er waren er drie) van SV Oosterend, zit u goed! 7. ,f, 73SJ Dtn 8ury en ook nog wat leren in Maandag en woensdag van 12.00 - 13.00 uur, f7,50 p.p. voor een 3 4 gangen-menu. ReserverenJel. 02220-2121 Zolang O» voorraad atrakt: t babyktedlng' voor da H pr*». WatOMi 46, Dan Borg iptttotrkipiis KANTOOR MACHINEHANDEL Ook voor onderhoud en reparaties Noordwester 41 1791 ME Den Burg tel. (02220) 3885 voor de enorme belangtteHIng tijdens de opening ven onze zaak Hans en Marijke CAFÉ BILJART "DE ZWAAN fet waarvan ook de professionele en vrijwillige verhuizers gebruik konden maken. Jan Bakker zorgde met zijn accordeon voor muzikaal entertain ment evenals het voor deze gelegen heid ingehuurde 'Duo Charisma'. Ook met teksten aan de wanden en met de rozen die wer den uitgereikt werd duidelijk gemaakt dat de nieuwkomers welkom waren.'We hebben het gezellig willen maken', aldus Zorgcentrum-mede- werkster Riet de Goede. Inspraak De nieuwe bewoners werden ook toegesproken door locatiedirecteur Kees Boer. Hij herinnerde aan het onbegrip en verdriet waarmee de bewoners aanvankelijk hadden ge reageerd op de grote verandering maar veronderstelde dat de nieuwe kamers best in de smaak zullen val len. De bewoners hebben door het maken van een eerste en tweede keus kunnen bepalen welke kamer ze willen hebben. In de meeste gevallen kon aan de eerste keus worden vol daan. 'Ik ben benieuwd wat u er straks van vindt en ik hoop dat we elkaar nog veel tegenkomen', aldus Boer. Voor de manier waarop de ver huizing zich had voltrokken kregen Boer en zijn medewerkers direct lof toegezwaaid uit. onverdachte hoek. 'Een compliment'-voor de organisa tie!', riep Johan Witte. Witte is met met zijn 74 jaar de jongste man on der de bewoners. De oudste is de 98- jarige Willem (Willie) Wilner. Niet alleen wat de keus van de ka mers betreft is rekening gehouden met de wensen van de bewoners Ze hebben zelf behang en stoffering kunnen uitzoeken en aan de hand van proefopstellingen ook hun voork(l)eur kunnen kenbaar maken wat betreft keukenblokken e.d. De belangrijkste verbetering betreft het formaat van de kamers. In Sint Jan waren die 28 m2;en in de Gollards bijna 10 m2 groter. De in richting is aanmerkelijk luxer, met belangrijke details als een thermosstatische mengkraan en een wasbak waar een rolstoel onder ge schoven kan worden. De balkons waarvan de Sint Jan-kamers waren voorzien vinden de bewoners In de Gollards niet terug, wel hoge ramen tot op.de vloer die helemaal kunnen worden opengeschoven, uiteraard voorzien van een hekwerk om te voorkomen dat het natuurlijk verloop al te groot wordt. In het nieuwe gedeelte van de Gollards zijn enkele algemene ruim ten gemaakt. Daaronder een stilte centrum dat te gebruiken is voor kerkdiensten, rouwoverdenkingen e.d. Een van de ornamenten hier is het ronde gebrandschilderde raam met de beeltenis van Sint Jan. Het is afkomstig uit het verzorgingstehuis aan de Beatrixlaan en zat oorspron kelijk in de kapel van het oorspron kelijke Sint Jan aan de Molenstraat. De officiële feestelijke heropening van het met 18 kamers uitgebreide Gollards verzorgingshuis zal pas na de jaarwisseling zijn. ledereen zal dan in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met het gebouw en de activiteiten die er plaatsvinden. Het verbranden van slootrulgte zal niet meer worden geaccepteerd. Hoewel het in de brand steken van riet en onkruid in feite al verboden was, kneep de politie op Texel in het verleden steevast een oogje dicht, mits geen overlast werd veroorzaakt. Gezien de huidige landelijke milieu regelgeving, die boven de Algemene Plaatselijke Verordening staat, heeft justitie de politiekorpsen in het hele land nu verplicht gesteld op te treden tegen overtreders. Landeigenaren zullen de ruigte nu moeten afvoeren In manege Akenburg worden zondag vanaf half elf 's morgens springwed strijden gehouden. De dag begin met officiële wedstrijden en vanaf drie uur kunnen berijders die geen machtiging hebben een oefenparcours afleggen. Het evenement duurt tot half vijf. De organisatie 'Texel Helpt' zoekt nog wol, naaigerei, winterkleding en de kens voor Roemenië. De spullen kun nen worden afgeleverd bij de be kende depots, waarvan ieder dorp er één heeft. Wie met zo'n adres kent, kan bellen naar tel. 329 020. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8 00 u.: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 312023. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld, 313086,314727:314669, 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T M. Niehoff en A.H Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.3Q u. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste voor afspraken elke werk dag van 08 30-17 00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444, Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17.00 u. Telefoon: tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222. Bi) spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 072-5498360 Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen bel tij dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581, 317224. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel, 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444 Kunstgebitreparatie: Tandprothe- tische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069. Tandtechniek R. Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12 00 en 16.00-17.00 u Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Kees Boer tijdens zijn welkomsttoespraak In de versierde Irene-zaal. (Fotos Harry de Graai) Bijna driekwart van de Texelse scha duwraad vindt dat de gemeente met moet meewerken aan een omzetting van de huidige agrarische bestem ming van Flora, die het mogelijk maakt om er een museum te begin nen. De achterban van Texels Belang stemde als enige raadsfractie una niem vóór de omzetting. Het CDA was verdeeld. De helft van de kiezers was vóór, het andere deel wilde géén museum op Flora. GroenLinks stem de unaniem tegen de bestemmings wijziging, terwijl bij de PvdA eenderde tegen stemde De WD- en de D66- aanhangers zijn unaniem in hun afwij zing. Naar verwachting zal burge meester Geldorp maandagavond in de raadscommissie Bestuur en Orga nisatie verslag uitbrengen van haar bemiddelingspoging inzake de Joan Hodshon en haar initiatieven ten aan zien van Flora. naar overslagstation De Hamster, waar de vereiste vloeistofdichte vloer aanwezig is. Zelf composteren of verhakselen is ook toegestaan. Ont heffing om toch te verbranden kan niet meer worden verkregen. Alleen in zeer bijzondere gevallen, zoals de meierblis, Is Justitie bereid van de regels af te wijken. Bij boekhandel Het Open Boek kun nen ledenkaarten voor IJsclub Den Burg worden afgehaald. De kaarten kosten ƒ10,-, jongeren tot 16 jaar betalen half geld. Kinderen tot en met zes jaar hebben gratis toegang tot de ijsbaan. In EcoMare begint vrijdag 19 novem ber om 20.00 uur een lezing met als titel 'Bouwen in zee met de natuur'. Deze wordt verzorgd door Ronald Waterman, die als adviseur is betrok ken bij verschillende projecten, zoals de Tweede Maasvlakte en de kust- uitbreidingsplannen tussen Hoek van Holland en Den Haag en bij de pier van IJmuiden. Zowel de civiel technische kant als de verdere inrich tingen komen in zijn lezing aan de orde. Hij gaat tevens in op de contro verse tussen natuur, visserij, scheep vaart en kustverdediging en de pro blemen in de ruimtelijke ordening van het volgebouwde Nederland. Toe hoorders betalen ƒ5,-. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak) De papierwagen komt in de volgende stra ten 1. Julianastraat, Drijverstraat, Mr. Kraaistraat, Burdetstraat, Tjakker- straat, Lieuwstraat, Hallerweg, Korf- baeck, Duykerdam, Sluyscoog, Verlaet, Vuurbaeck en Middelton. Ter ere van het 25-jarig bestaan van interkerkelijk gospelkoor The Mes- sen-gers wordt zondag 21 november vanaf 19.00 uur een dankdienst ge houden in de Gerefofmeerde kerk aan de Keesomlaan in Den Burg. Do minee Hans Buurmeester, zelf één van de Messengers van het eerste uur, gaat voor in deze dienst, die als thema 'Zingend geloven' heeft. Het gemengde koor, dat uit 38 leden van het hele eiland bestaat, brengt een speciaal voor de dankdienst ingestu deerd repertoire ten gehore. Opmer kelijk is de inbreng van Jan Kruithof en Jaap van der Slikke, die het koor bij twee stukken zullen begeleiden op respectievelijk orgel en piano De ar rangementen hiervan zijn van de hand van dirigent Jaap van der Slikke, die al twintig jaar voor het koor staat. Jan Kruithof, de vaste begeleider op verschillende toetsen, is de enige die al sinds 1974 bij het koor is. De buitendienst van gemeente werken aan de Reijer Keijserstraat stapt vanaf maandag over op de winterdienst. Dat betekent dat de bui tendienst voortaan om 8.00 uur open gaat, in plaats van 7.30 uur. Zondag 14 november 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u. dhr. G. Iwema uit Purmerend; uitz. via Radio Texel De Waal: 10.00 u. ds. J. R. A. Vlasblom De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal Oosterend: 9.30 u. ds. J Vonk, SOW en Waddendienst in NH kerk. Oudeschild: dienst in Oosterend De Cocksdorp: dienst in Oosterenó GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. H.D. van Zessen, dienst van schrift en tafel, uitz. via De Lichtboei. 19.00 u. ds. H.D. van Zessen, voortzetting dienst van schrift en tafel. Oosterend: 9 30 u. ds J. Vonk, SOW in NH kerk, evangelisatie- dienst, 19.00 u. ds. J. Vonk. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Ooster- end: 10.00 u. en 16.00 u. ds. G. J. Baan. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u, ds. L. van Wijk-Hoekstra. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u ev E van Dijk uit Velserbroek, met me dewerking van praiseband 'Ellinoir' en de mimegroep 'Bad news for the devil'; 19.00 u. geen dienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. dameskoor; uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. herenkoor, nevendienst en crèche, De Cocksdorp: vrij 19.30 u rozenkransgebed; zon. 9.30 u Gollards: zat. 14.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Koestert u wrok of bent u vergevingsgezind? Wachttorenstudie, 11 20 u. 'Voor alles is een vastgestelde tijd'. Tijdens een korte plechtigheid in het provinciehuis is Maarten Jan Boon uit De Koog gistermiddag door Commis saris van de Koningin Jos van Kemenade beëdigd als hulpstrand vonder Boon volgt als zodanig z'n vader Dirk Simon Boon op, die vanaf 1968 dit ambt uitoefende. Als hulp strandvonder houdt hij toezicht op het strand tussen paal veertien en paal twintig. Boon is voor zover bekend de achtste generatie hulpstrandvonders binnen zijn familie De rij werd geo pend door Reijer Daalder, die in 1862 hulpstrandvonder werd. Bij zijn beëdiging ontving Boon (op de folo rechts) uit handen van Van Kemenade de bijbehorende penning, die hulpstrandvonders vroeger op hun hoed droegen. De man in het midden is een hulpstrandvonder uit Bloemendaal. (toto Marteen Been)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2