Daalderschool: maatwerk met behoud van karakter Verdronken redders herdacht Op knieën door de kruiptunnel Blikschade ^at ik zeggen wou... Hulde aan de bioscoop TEXELSE couRANT Eilandcompetitie volleybal in vijfvoud Duitse bommen op de Vliehors Aanbevelingen voor Sonnevanck Vergadering SVO Om te onthouden k°er Gezellige avond rijverenigingen Crossloop Spanning stijgt bij klaverjassen Slagers Maas en Goënga vallen in de prijzen FNV Vrouwenbond De Mareis Jaap en Theo Witte deden met 7490 punten prima zaken. De broers ken den een licht wisselvallige start, maar met deze uitstekende score lijkt het duo een gooi te willen gaan doen naar de top drie. Ze stijgen van de elfde naar de vijfde plaats in het al gemeen klassement en voeren, sa men met Guusta Lmneman en Jitze de Vnes, het marsenklassement aan. Beide koppels speelden er in deze competitie inmiddels vijftien. Chris Schraag en Willem Koomen gaven slechts weinig toe. Zij behaal den deze week 7463 punten en ver beterden zich in het algemeen klassement- Ze stijgen van de vijfde naar de derde plaats en hebben nog een (kleine) kans op de periodetitel, Gerard Festen en Henk Hooijschuur tekenden met een score van 6960 punten voor de derde plaats. Het koppel vochten zich met dit resultaat terug in de top tien. Jean Zeeman en Roel de Zwart speelden deze week 6824 punten bij elkaar. Dat was niet alleen goed voor de vierde positie in deze ronde, zij heroverden bovendien de leiding in het algemeen klassement. De vijfde plaats was voor het altijd moeilijk te kloppen duo Nel van der Veen en Wil Ïrtï» Het liep storm bij Cinema Texel, op 3 november, waar voor filmclub Ci nema Paradiso 'Die Salzmanner von Tibet' draaide. Toen de zaal al bijna vol was en verschillende belang stellenden moesten worden teleurge steld, ktonk de roep om een 'extra voorstelling' uit de rij wachtenden. Dat werd toegezegd, zodat de prach tige film om elf uur 's avonds nog maals werd gedraaid. En dat voor slechts vier mensen! Werelds en groots! Dat kan toch alleen maar op Texel. Bedankt! G. Kloosterman, Den Hoorn. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 Kamminga. Zij speelden deze week op regelmatige wijze 6757 punten bij elkaar en stijgen van veertien naar twaalf in het algemeen klassement. Het avondgemiddelde was met 6221 punten redelijk hoog. Er werden 35 marsen gespeeld. Met nog één spel te spelen is er nog volop strijd voor de eerste periode- titel. Jean Zeeman en Roel de Zwart leiden het klassement, maar hebben een voorsprong van slechts 291 pun ten op Gerda en Freek Veeger. Chris Schraag en Willem Koomen bezetten met een achterstand van 789 punten de derde plaats. Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp staan met een achterstand van ruim 1500 punten vierde, Jaap en Theo Witte sluiten de top vijf. Programma dinsdag 16 november: Veld A, mannen 19.15 Tatenhove 1 -CVI Grooten Slock 20.00 Agrifirm-Grooten Slock Teso 20.45 Teso-Texelse Autoc. W'tjewel 21.30 W'tjewel-Super de BoerTx Autoc. 2215 De Krim-Maarcob. Super de Boer De kwaliteit van de vernieuwde Jacob Daalderschool bevestigt wet houder Eelman in haar opvatting dat nieuwbouw en verbouwingen van ge meentelijke instelling in eigen huis moeten worden uitgevoerd. De ge meentelijke architektenafdeling heeft een goede werkgever aan de sectie Welzijn. Eerder rolden de ontwerpen van de Bruinvis- en de Kompas- school van de tekentafel. En ook voor de nieuwe basisschool in De Cocksdorp zijn Eelmans verwachtin gen hoog gespannen. Andere voor beelden van door de gemeente ont worpen projecten zijn zwembad Molenkoog en De Bolder. Maar ook werden in het verleden wel eens ge bouwen in opdracht van derden ge tekend. Een vorm van concurrentie die in de architectenwereld het no dige verzet opriep, wat voor het col lege reden was zich te beperken tot het ontwerpen van alleen gemeente lijke gebouwen. Samenwerking met de afdeling bouwzaken biedt volgens wethouder Eelman veel voordelen. 'De lijnen zijn kort, er wordt maatwerk geleverd, er i° og voor de plaatselijke situatie en e vordt geluisterd naar de wens van het onderwijs- en bouwteam. Dat al les levert een optimaal resultaat.' Als er één school was die aan modernisering toe was, dan was het wel de Daalderschool, die in 1938 werd gebouwd en nadien nooit is aangepast. Enige uitbreiding was de kleuterschool die er in 1955 aan werd toegevoegd. Bij deze eerste echte verbouwing verkreeg de school de vier lokalen die minimaal vereist wa ren om centrale verwarming in de school aan te leggen. De traditionele gangenschool met de markante uit straling behoort ruim dertig jaar later tot een uitstervende vorm, zoals bleek uit de komst van nieuwsgierige toeristen. 'Die wilden zo'n nostal gische school wel eens van binnen bekijken Maar wij hadden het inmid dels wel gezien', aldus directeur Albert Hoven. Na ruim zestig jaar kwam de Daalderschool in het kader van de regeling voor algehele aan passing en ingrijpend onderhoud in aanmerking voor groot onderhoud Ontwerpers Frans Lugtmeijer en Maarten Smit hadden de opdracht om de bouw te laten aansluiten bij het beschermd dorpsgezicht en het uiter lijke karakter van de school te behou den Maar dan wel zodanig dat de school zou voldoen aan de moderne eisen Om dat te bewerkstelligen hadden het onderwijsteam van direc teur Albert Hoven, het schoolbestuur en de ouders hun huiswerk goed gedaan. Die houding zegt veel over de betrokkenheid van het team', al dus wethouder Eelman. 'Want goed nadenken over hoe je het wilt heb ben, betekent dat je weet hoe een school het onderwijs wil inrichten.' Hoven meldde zich met een doortimmerd eisenpakket bij de ge meentelijke afdeling bouwzaken. Er moest een centrale hal komen, een groot waslokaal, een prachtige speel ruimte en andere voorzieningen. En wel zodanig ontworpen dat het on derwijs van de school zich in de toe komst moeiteloos kan aanpassen aan de toekomstige eisen Een school waar plaats is voor maatwerk en waarin individueel onderwijs kan worden gegeven. Het eindresultaat is een compacte school met als middel punt de centrale hal waarin overleg kan plaatsvinden tussen docenten, ouders en waarin leerlingen kunnen lezen, rekenen, schrijven en met computers kunnen werken. 'De tech niek gaat mijn kennis nu te boven', aldus Hoven, die van plan is dit via cursussen weer bij te spijkeren. De lokalen zijn voorzien van aparte studieruimten die het mogelijk maken om kinderen op hun eigen niveau te laten werken, in groepjes en ze extra zorg te geven. Het speellokaal heeft een warme uitstraling, waarbij met een eigen uitgang de veiligheid in acht is gehouden Het geld dat de school zich be spaarde doordat de lessen gedu rende de verbouwing konden worden gegeven in kantines van de voetbal vereniging en de ijsclub, is ten goede gekomen aan de verbouwing. Geno digden die Hoven met 'zijn' school feliciteerden, werden door de gedre ven directeur snel terecht gewezen. 'Het is onze school.' Complimenten waren er ook voor Piet de Bloois van aannemer Daalder en z'n medewerkers die er in ruim een halfjaar in slaagden de bouw op ge degen wijze uit te voeren. Schouders klopjes kregen ook IBS/Oele (aanleg elektra), De Wit Intallatietechniek (centrale verwarming), Veltkamp (loodgieterswerk en dakbedekking), schilder Aris Bremer en aannemer Tatenhove (bestrating en tuinaanleg achter de school). Bij zo'n mooie school hoort een fraaie tuin, vinden kritische ouders, die weinig waardering kunnen opbren gen voor de wat verruigde voortuin van de school De lijsterbes die de ouders aan de school schonken staat symbool voor een nieuw ontwerp waarmee een tuincommissie aan de slag kan gaan. Niet alles ging woensdag volgens plan bi] de verhuizingsoperatie Sint Jan-Gollards. Toen een vrachtwagen van de VTB op het Jan Dirkszoord iets te dicht langs een geparkeerd busje reed, haakte de bumper van de vracht wagen de trekhaak van dit busje. Dat werd daardoor opzit getrok ken en tegen een ernaast gepar keerde Opel personenwagen gekwakt. Dat gebeurde met zo veel kracht dat deze Opel op zi/n beurt tegen een ernaast staande Mazda werd gedrukt. De Mazda tenslotte schoof tegen een Fiat, zodat maar liefst vijf auto's bij deze domino-aanri/ding waren betrokken. Alle wagens vertoon den deuken en gaten; de schade beloopt vele duizenden guldens. Verbalisant L. Nijhuis (links) had er de handen aan vol. (Foto Harry de Graaf) De Vliehors is komende week het oefenterrein van de Duitse lucht macht, die er iedere dag een aantal 'explosieve' bommen zal afwerpen. Dat gebeurt maandag, dinsdag en donderdag tussen 9.30 en 10.00 uur en tussen 14.30 en 15 .00 uur. Woens dag wordt geoefend tussen 9.30 en 10.00 uur en tussen 15.15 en 16.00 uur en vrijdag tussen 9.30 en 10 00 uur. In totaal worden maximaal der tien bommen gegooid. Mochten de weersomstandigheden oefenen in de weg staan, dan wordt uitgeweken naar een week later. Een medewerker van de sectie geluidhinder, zonering en rappor tering van de Nederlandse lucht- Gespreksonderwerp nummer één is Sonnevanck waarschijnlijk met meer. Toch valt uit opmerkingen en ge sprekken nog te concluderen dat maar weinig Texelaars erg te spreken zijn over de plannen van Albert Heijn voor een parkeerplaats en huizen in de tuin van de villa. Jet Drijver uit Den Burg waagde er nog maar eens een brief aan het gemeentebestuur aan. Dat de Waalderstraat en de Wilhel- mmalaan een doorgaande route vor men, vormt volgens haar het groot ste probleem. Ze stelt voor een groot en overzichtelijk plein aan te leggen door de Wilhelminalaan op het plein uit te laten komen en de Waalder straat er langs te leiden. Voorwaarde is dat de woning naast Sonnevanck wordt verplaatst naar de achtertuin en deze samen te voegen met het bouwkavel Bmsbergenstraat 1. Zo ontstaat er plaats voor een fiets/vent- weg vanaf de Binsbergenstraat naar de Waalderstraat, ter hoogte van de Witte Kruislaan. Voordelen van deze oplossing zijn volgens Drijver dat er niet ver hoeft te worden gelopen met winkelkarretjes, dat de tuinen van de bewoners van de Thijsselaan niet aan een parkeer terrein grenzen en dat er een grote open parkeerplaats ontstaat in plaats van een achterafpleintje dat uitnodigt tot vandalisme. Bovendien komt Sonnevanck weer in het zicht te lig gen en blijft er toch ruimte, ondanks dat er twee woningen worden ge bouwd. Daarnaast heeft Drijver nog enkele andere aanbevelingen. Ze stelt voor kort parkeren goedkoop te maken en lang parkeren duur, zoals nu al bij de Aldi. Dat stimuleert dat mensen die van plan zijn lang in het centrum van Den Burg te blijven hun auto parke ren op de gratis parkeerterreinen aan de rand van Den Burg. Ook wil ze dat voor parkeren in de omgeving van het plein moet worden betaald, om te voorkomen dat dit gebied voor lang parkeren gebruikt wordt. Tot slot wijst ze erop dat de tuin van Sonnevanck ontwaterd wordt, om wateroverlast, zoals die nu regelma tig optreedt, te voorkomen. macht is tijdens de oefeningen op Texel en neemt zonodig contact op met de Vliehors Range om de oefe ningen te staken. Ook zal een meet post worden ingericht. Wie klachten over geluidsoverlast heeft, kan bij verschillende instanties terecht. Het algemeen klachtennummer van De fensie is: 0800 022 6033 (klacht in spreken op band). Het klachten nummer van de Vliehors is: 058 - 234 6700. Wie liever eerst iemand bij de gemeente Texel spreekt, kan het ge meentelijk klachtennummer bellen, tel. 36 21 21, toestel 200. Na een bewogen jaar, waarin de ver eniging bijna werd opgeheven om op te gaan in een grotere club, begint vrijdag 19 november om 20.00 uur toch gewoon de algemene leden vergadering van SV Oosterend. De eigen kantine is uiteraard de locatie. Bij het nationaal reddingsmonument op het Helden der Zeeplein in Den Helder zijn woensdag de redders herdacht die hun eigen leven lieten bij een poging dat van anderen te bewa ren. Naar aanleiding van het vergaan van het schip De Vreede en het ver drinken van op-één-na alle uit Den Helder afkomstige redders werd 175 jaar geleden de KNRM opgericht. Bij de plechtigheid was ook een Texelse afvaardiging aanwezig, met opvaren den van de Beursplein 5 en de Zalm. Een krans werd gelegd door Joke Geldorp en Willem Grisnigt, die res pectievelijk voorzitter en secretaris/ penningmeester van de plaatselijke commissie zijn. Onder de herdachte verdronken red ders bevinden zich ook drie Texelaars. De eerste was op 25 au gustus 1876 Pieter de Waard van sta tion De Koog. De boot werd bij terug keer van een oefentocht overvallen door een forse golf, belandde in een verraderlijke stroming en sloeg om. Tien roeiers wisten zich aan de boot vast te klampen, behalve bootsman De Waard. Zijn lichaam spoelde later aan op het strand. Hij liet een vrouw en vier kinderen achter. Vier jaar later, op 9 augustus 1880, raakte voor De Koog de Franse brik Vigie in nood. 'Er waaide een harde NW wind en het water was hol met een zware branding', blijkt uit de ar chieven. Twaalf roeiredders uit Oude- schild schoten de drie overgebleven drenkelingen te hulp. 'Op de terugtogt begon de boot te snijden en een opvolgende grondzee wierp de boot onderste boven.' Elf roeiers wis ten zich aan de kiel van de omgesla gen boot vast te klemmen en veilig het strand te bereiken. Philip Veen zat bekneld onder de omgeslagen boot en werd levenloos op het strand ge trokken. Hij werd betreurd door zijn vrouw en zes kinderen. Op 3 juli 1903 ten slotte werd onder grote publieke belangstelling de jaar lijkse oefening met de reddingboot Emili gehouden. De roeiboot ging op ongeveer zeventig meter van het strand voor anker, met de bedoeling mee te werken aan een oefening met het wippertoestel. Plotseling was er een grondzee, het ankertouw brak en de boot sloeg om. Elf man wisten zich in veiligheid te brengen. Zoniet Tuin der, die bij een bergingspoging dood werd aangetroffen. Zijn vrouw en drie kinderen hoefden nooit meer in angst te zitten wanneer de reddingboot uit voer... (Foto Bert Koning) ZOC Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-ver voer, tel. 1-1-2. Ook kan de Meld kamer Noordholland-Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Voor niet- spoedeisende zaken: 072 - 564 63 64. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur Telefoon tijdens kan tooruren 072-5498360. Voor spoed eisende gevallen: 1-1-2 Bij nachte lijke overlast, opstootjes etc. die NIET-spoedeisend zijn: 072- 5122222. Spreekuren college van b en w: Burgemeester J. Geldorp (bestuur en organisatie), wethouder N D K. Eelman-van 't Veer (welzijn en onder wijs), wethouder D F G. Schilling (ruimte, wonen en economie) en wet houder P Bakker (financiën, werken en milieu): elke dinsdag vanaf 15.00 uur. De spreekuren zijn in het raad huis op de Groeneplaats in Den Burg Men moet vooraf een (telefonische) afspraak maken via de centrale balie in de hal van het gemeentehuis (tel. 36 21 21). Spreekuren raadsfracties: CDA, VVD en Groen Links: iedere donder dag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissie vergaderingen worden gehouden D66 heeft elke maandag voor de raadsvergadering spreekuur van 19.00-20.00 uur op het adres Bern- hardlaan 67, Den Burg op afspraak via tel. 313083. PvdA: woensdag vóór de raadsvergadering en de week met de commissievergaderingen vanaf 19.30 uur in de bodewoning achter het raadhuis. Daarnaast elke dag van 17.00 tot 19.00 uur telefonisch spreekuur via 313640 of 318673. Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-65 02 22. - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 31 41 52. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 31 32 41. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 uur. - Uitleenmagazijnl servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 31 32 41. Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223-65 01 23. Veld B, dames 18.30 De Krim-Zeilmakerij Smash'E8 19.15 Smash '68-Sportshop Zeilmakerij 20.00 B&B/vd Vis+den Boer-K. de Waal Sportshop 20.45 Sal.Mart./De Oorz -Keursl. Dros Kees de Waal 21.30 Wiersma Meubelen-Bar Sportief Jozefschool 22.15 Jozefschool-De Rival Bar Sportief Veld C, dames en mannen 18.30 Question-Nokanto Cinema Texel 19.15 Klif 12-Cinema Texel Nokanto 20.00 Gimsel-Timmers Bakkerij Eierlandsche Huis 20.45 Eierl. Huis-Haarstudio Gimsel 21.30 Slagerij lepe de Boer-Durper Drup Haarstudio 22.15 Paal 9-Sportshop 2 Durper Drup Wedstrijdleiding: Daan (tel. 314 683) Uitslagen 2 november Zandbank-Tatenhove 2 0-3; Fitt-Euroase 1-2; EcoMare-PrePress Center 2-1Rabo-SI. Bever- dam 3-0; Nioz-SI. Beverdam 1 -2; Cocky's Kap- salon-Sportshop 2 2-1, Wiersma Meubelen- Keurslager Dros 2-1 Jozefschool-Bar Sportief 3-0; Zeilmakerij-De Rival 0-3; Smash '68-De Krim 0-3; B&B/vd Vis+den Boer-Sportshop Texel 1-2; Sal.Martine/De Oorzaak-Kees de Waal 3-0; Nokanto-Sl.lepe de Boer 3-0; Question-Westerlaken 0-3, Klif 12-Timmers Bakkerij 3-0; Gimsel-Haarstudio 2-1; Eierlandsche Huis-DurperDrup 0-3, DGM- Kobeko 1-2. Ter ere van het zeventigjarig bestaan van ponyclub De Kleppertjes en rij- vereniging De Waddenruiters is er zaterdag in manege Akenburg een gezellige avond. Tijdens dit feestje zullen diverse demonstraties worden gegeven. Alle leden en hun ouders zijn vanaf 17.00 uur welkom. Atletiekvereniging Texel houdt zon dag in de Dennen de tweede trim- loop van dit seizoen. Inschrijven kan vanaf 10.30 uur bij Bos en Duin aan de Bakkenweg. De start voor de jeugd tot en met 12 jaar is om 11 00 uur, de oudere jeugd en de senioren gaan een kwartier later op weg De lengte van het parcours is voor de jongste deelnemers 1,3 km en voor de jeugd tot en met 16 jaar 3 km. Senioren kunnen kiezen urt 3, 6 en 9 km. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,- voor jeugdleden van AV Texel en 2,50 voor niet-leden. De senioren betalen respec-tieve-lijk ƒ3,- en ƒ4,- De volgende crossloop wordt ge houden op 28 november. Met nog één ronde van zestien spelletjes voor de boeg zijn nog drie koppels in de race voor de eerste periodetitel bij Klaverjas- club Den Burg. Roel de Zwart en Jean Zeeman hebben de beste pa pieren. Zij namen deze week de leiding weer over van Gerda en Freek Veeger. Jaap en Theo Witte haalden de hoogste score in deze (zesde) ronde. Een jeugdige Texelse baant zich een weg door de kruiptunnel. Het schouwspel was te zien op het Springspektakel waaraan zaterdag bijna vijfhonderd Texelse kinderen deelnamen. Andere attracties waren de klauter- en de tumblingbaan, de vervanger van de lange mat De or ganisatie van het geslaagde evene ment dat in sporthal Ons Genoegen werd gehouden was in handen van de gymverengingen uit de buiten dorpen. Die benadrukt dat het spek takel niet zonder de hulp van spon sors en EHBO'ers tot stand zou zijn gekomen. (Foto mvc hviooo) Hans Zijm en Rob Daalder van Slagerij Goënga tonen de bekroonde boerenlams- worst, lamscarpatio en lamsham. Vleesproducten van twee Texelse lagers zijn op de Nationale Vak- edstrijden in Amsterdam in de prijzen gevallen. De boerenlams- worst van Slagerij Goënga in Den Hoorn en de metworst van Rob Maas uit Oosterend waren goed voor goud, terwijl de vakjury aan een aantal andere van hun producten zilver toekende. Zilver was er voor de lamscarpatio van slagerij Goënga, een voorgerecht dat is bereid van lamsbovenbilletjes ingespoten met heldere runder bouillon en dat daarna is gerookt. Een luxe voorgerecht dat in menig restau rant wordt geserveerd met geraspte schapenkaas en bestrooid met Tesselse duindoornbessen. Zilver kreeg ook de rauwe lamsham van Goénga, die wordt gegeten als voor gerecht of wordt opgediend als hapje met een rolletje meloen en banaan Het gerecht kwam één punt tekort voor goud. Het is mede aan speciaalproducten als deze te dan ken dat steeds meer mensen lams vlees gaan waarderen. De leverworst van slager Rob Maas kreeg eveneens zilver. Slager Rob Maas met de winnende met en leverworst. Jenneke Wassink, werkzaam bij De Skuul, de Texelse afdeling van de Jellinek, geeft dinsdag 16 november een lezing over haar werk. Dat ge beurt in de Buureton, aanvang 20.00 uur. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de FNV Vrouwenbond, maar ook niet-leden zijn welkom. Zowel de heren als de dames van basketbalvereniging De Mareis spe len zondag in sporthal Sportlaan in Den Helder een wedstrijd. De heren bijten om 15.00 uur het spits af tegen ZAP. De dames zijn een uur later aan de beurt tegen Enkhuizen 2.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6