De vergankelijkheid van een vertrouwd wereldje Texelse kozijnen voor Oezbekistan Kankerbestrijding ZDH vergadert MIJNHEER, Bedrijvig/ietó Schoonheid nu als arrangement Om te onthouden s- de \\erinnering -s i üAüLbL y coURANT BEZORGERS ioU»tedri)f, Öko\fcrnlCulcn Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Bob Ran Meivin Molanus Erik van Es Hilmar Hof Stefan Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Omar Zijm Mw. W. van Benthum J. Leijen Marian Krotje Rob Kooiman Margriet Jonkergouw Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Route a Den Burg A. 31 25 73 Den Burg A131 55 79 Den Burg B. 31 20 38 Den Burg C. 31 53 26 Den Burg D. 31 37 39 Den Burg E 31 53 33 Den Burg F. 31 40 30 De Zes, Bg. Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet. Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Driehuizen, Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw. Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw., Oorsprw Stengw., Limietw Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk, Oost Spangerw MarswKadijksw., Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap. Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55. Schilderw. 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje Grensweg, Pontweg 98-110 Califormëweg. Pijpersdijk. Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41, Bosrandw v.a. 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw Hemmerw., Emmaln. 33, De Grie Slufterw eg/Zanddijk 31 51 76 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 93 20 31 79 36 31 63 44 31 89 30 31 39 56 31 55 17 31 55 17 31 79 08 31 63 62 31 60 26 31 63 24 31 83 07 31 84 03 32 29 76 31 43 75 31 95 82 31 42 16 31 55 41 31 21 17 31 53 65 31 89 15 31 96 53 31 16 53 Ronald van Rijn van Polynorm buigt zich samen met Elko Vermeulen over de vracht- gegevens van de kozijnen voor Oezbekistan. (Foto Gemo T,mmerman) Maaike Goënga Tobias van der Zee N. van Leersum Mara Hooyschuur Oen Burg A: Gollards/Samen Eén. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenburg, Burgwal, P v Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats, Hogerstraat Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39, Molenstraat. Molendwarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat. West straat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1: „St Jan", Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal, Vaargeul. Golfslag, Vloedlijn, Zeebries, Duinreep Den Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50- ..even en 63-121 oneven. Bmsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Marelstraat. Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelmina- ban 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- even; W van Beierenstraat. Boogerd, Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat, Kogerstraat 59- oneven en 76-.. even, Li|nbaan Den Burg D: Wilhelmmalaan 1 -35 oneven 2-48 even. Julianastraat. Burdetstraat. Mr Kraaistr Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even. Tjakkerstr Lieuwstr, Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- 48even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44~. Haffelderweg. Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27 Texelse bouwbedrijven doen wel eens een klusje aan de overkant, maar Bouwbedrijf Elko Vermeulen spant de kroon. Dinsdagmiddag laadde de VTB op het erf van het Oosterender bedrijf 158 hardhouten deurkozijnen op de vrachtauto, die bestemd zijn voor Oezbekistan. Ze worden gebruikt voor de bouw van drie vliegveldterminals, in Urgensch, Samarkan en Bukhara, bouw projecten die worden uitgevoerd door een Japans-Turks-Engels consor tium. Vermeulen werd ingeschakeld via het bedrijf Polynorm uit Bunschoten, dat de deuren levert voor het project. Houten maat- kozijnen maken ze niet, maar ze wis ten dat dit karwei in goede handen was bij Vermeulen. In totaal gaat het om 25 verschillende typen kozijnen, die in merantie zijn uitgevoerd. De vracht wordt overgeladen in het Duitse Winkel, om vanuit daar het resterende traject van zo'n 6.000 ki lometer af te leggen naar het land voorbij de Kaspische Zee. Om verze kerd te zijn van de betaling werkt Omdat de Nederlandse Kanker- bestrijding-Koningin Wilhelmina- fonds vijftig jaar bestaat, hebben de winkels van Super de Boer een actie gevoerd, waarbij de klanten door statiegeldbonnen in een bus te doen geld konden geven. De opbrengst bedroeg op Texel ƒ1675,15. Dit geld wordt besteed voor onderzoek naar de bestrijding van de ziekte. Polynorm, die veel zaken doet in deze financieel zwakke regio, met zoge naamde letters of credit, waarbij het geld wordt gestort zodra de handels waar is afgeleverd. In kantine De Spil begint vrijdag 19 november om 20.30 uur de jaarver gadering van ZDH. Aftredend en her kiesbaar zijn voorzitter Jaap Lap, se cretaris Joop Rommets en Rineke Gieles. Ook penningmeester Jaap Schoen treedt af Voor zijn functie is Anneriet Bremer beschikbaar. Tegen kandidaten kunnen zich aanmelden bij het bestuur. Vroege ontdekking van kanker SOMMIGE KLEINIGHEDEN KUNT U MAAR BETER NIET NEGEREN Vraag de graöj folder Vroege ontdekking' aan. Nederlandse KankerbestrijdintfKWF Sophialaan 8,1075 Bk Amsterdam Schoonheidsspecialiste Jacque- lien Aarts van salon Body and Body Care in Residentie Californië en masseur Susanne 't Hart hebben de handen ineengeslagen. Ze bie den een zogenaamd beauty-arran gement, waarbij hun klanten in een ochtend of middag volledig in de watten worden gelegd. Jacquelien Aarts, sinds vijf jaar woon achtig op Texel, treedt in de voetspo ren van Anneke Rienks-Koorn, die tot voor kort de schoonheidssalon aan de Califormëweg runde. De schoon heidsspecialiste gebruikt bij haar be handelingen cosmetische producten die zijn gemaakt op basis van plantenextracten, geneeskrachtige kruiden, bloesemoliën, kiem- extracten en vitaminen De behande lingen die ze toepast stemt ze af op de wensen van de klant. Datzelfde geldt voor Susanne 't Hart, die in De Cocksdorp een praktijk heeft voor shiatsu-therapie, een massage-me thode waarbij blokkades worden op geheven doordat het lichaam en geest in balans worden gebracht. Samen verzorgt het tweetal beauty arrangementen, die bestaan uit een schoonheidsbehandeling, een klas sieke, stevige lichaamsmassage van drie kwartier en een verblijf in de Vibrosaun. Dit is een soort sauna cocon die tot 85 graden Celcius kan worden opgewarmd en waarbij het hoofd naar buiten steekt. Het heeft een comfortabel ligbed dat een inge bouwde vibratie heeft. Het is een apparaat dat de werking van de or ganen in het lichaam stimuleert. De massage, uitgevoerd door 't Hart, wordt uitgevoerd zoals de klant dat wil. Datzelfde geldt voor de schoonheidsbehandeling. Tussen de behandelingen door worden drankjes als duindoorn- en cranberrysap ge serveerd Een arrangement duurt circa drie uur en kost 125,- per per soon. Er kunnen maximaal drie per sonen tegelijk worden behandeld. Afspraken kunnen worden gemaakt met Jacquelien Aarts, tel. 311 678, of Susanne 't Hart, tel. 316 672. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar) Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG). voor infor matie. advies en ondersteuning bi) vragen en klachten over de gezond heidszorg. Van maandag tot en met donderdag van 9 00 tot 15.00 uur bereikbaar via tel. 0223-618284. In de serie 'De Herinnering' vra gen we telkens een Texelaar van een bepaalde generatie terug te blikken op de eeuw die bijna ach ter ons ligt. Na de 103-jarige me vrouw A Vonk, de 93-jarige Jan de Ridder, de 87-jarige Kees Witte, de 70-jarige Ben Hoogenbosch, de 63-jarige Jan Wieten en de 55-jarige Ria Tim- mer-Hin gaat ditmaal de 43-jarige Nico Dros terug in de geschiede nis. TT7YT7T QTT r7 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 Rond half twee 's nachts hoorden de overgeblevenen hoe de bandrecor der plots de geest gaf. Moeder was wakker geworden en had de stekker van de stroomtoevoer eruit getrok ken. Ik begaf me naar de boerderij en ging sluup sluup de woonkamer in om hem er weer in te doen. Dat wist ze. Meestal stond ze me in haar dus- ter op te wachten. 't Ken onderhand wel toe, 't is roetje nacht, fluisterde ze dan. Ga toch sléépe, jullie benne nog kienders. Wee gane graag nog effies deur, moets, we zitte zoó skrèp, fluisterde ik terug. Het mocht nog even. Maar als ik weer wegsloop, kon het gebeuren dat de oude heer, toch wakker geworden, me vanuit zijn ledikant nariep: Bij nacht een man, bij dag een man! De Boet was een tent met een ietwat voze reputatie. Na een paar jaar raakte de loop eruit. De oudste bij ons thuis, Piet, stak hem op een dag in de hens. Een paar jaar later begon Eric, jongste broer, elders op het erf een nieuwe boet. De Kelder In Den Burg was men al langer ver trouwd met het fenomeen jeugd- societeit. Op het terrein waar nu het verpleeghuis staat had je de Paardenstal, op zaterdagavond en zondagmiddag geopend. Volgens mij had dit jeugdhonk in de verte iets met de padvinderij en roomse kerk te maken, maar de feitelijke organisatie was in handen van Carla Schrama. Toen ook al. Exclusiever was het in die dagen op de Burgwal, waar onder de sanitair- wmkel van Veltkamp de Kelder was gehuisvest. Het was een besloten club, je moest lid zijn en niet iedereen werd toegelaten. De harde kern werd sinds 1966 gevormd door Dries Velt kamp, Piet en Bart Heijnen en Jan de Waal - tevens zo ongeveer de rock formatie Group Number Four Deze knapen hadden onbetwist de langste Zomer 1972droefheid alom bij het sluiten van de Kelder. De foto die Kees de Waal op de afscheidsavond maakte van de vaste gas ten wordt door menigeen als relikwie gekoesterd. manen van het dorp Ze namen het voortouw voor andere jongens. En er vlinderden een hoop meiden om heen. In 1971, als vijftienjarige, maakte ik mijn schroomvallige entree in de Kel der, in het voetspoor van mijn broer Jaap. Je keek tegen het gezelschap op, ze waren allemaal twee of drie jaar ouder. Dat maakte in die dagen een geducht verschil uit, wat ze je wel eens lieten voelen. Het ondergrondse lokaal .was sober ingericht. Overvloedig kaarslicht be paalde de sfeer. Er was muziek van de Stones, van Dylan, Cuby en the Doors. Vermaard was de cola-tic die Dries voor zijn klandizie schonk. De mix bestond voor minstens de helft uit vieux. Een keer was ik er met een Indisch vriendinnetje uit Den Helder neergestreken. Nadat ze drie cola-tic had gedronken kon ik haar naar het park slepen. Daar braakte ze het hart zowat uit haar lichaam. Van mijn ver dere plannen met deze1 schone lellebel is die avond met veel terecht gekomen. Vrij plots sloot de Kelder haar deuren. Het was de zomer van 1972. Droef heid alom. Erop terugziend geloof ik dat de groepsbmding onder de cliëntèle van deze sociëteit ongewoon sterk was. Dat bleek later in Amsterdam toen velen daar gingen studeren. Vriend schappen uit die kring bestaan van daag de dag nog steeds. Eens in de vijf jaar is er een reünie voor vetera nen, meest recentelijk in 1997 op de Bremakker. 't Asiel Op de Burgwal bestond toenmaals nog een sociëteit, 't Asiel. Deze werd draaiende gehouden door onder an deren Gelein Jansen, Bas Huisman en Johan Hoogerheide. De ont heemde lichting uit de Kelder inte greerde hier niet vanzelf. Kelder gasten vonden dat er een bedenkelijke sokkengeur rond 't Asiel hing. Vormingswerk, sensitivitytrainmg, de praatgroepen van Lex Kaper, dat alles werd tame lijk klef gevonden. Anderzijds bezag men vanuit 't Asiel die nieuwkomers met zekere argwaan. Er zaten hasj- rokers tussen en ze hadden zo'n air. Vormingswerk en jeugdwerk in 't Asiel bleken echter twee gescheiden sferen in hetzelfde gebouw. In de ja ren die volgden kwam de jeugd- sociéteit tot ongekende bloei Be halve uitgaansgelegenheid werd het een podium voor lokale musici en andersoortige kunstenmakers, 't Asiel was laagdrempelig. Er kwam ook volk uit het reguliere uitgaans leven aanlopen. Die verscheidenheid in het publiek zat de gemoedelijkheid met in de weg. Drie avonden in de week was het er druk. Volgens neringzieke horecabazen kwam dat alleen maar door de lage drank- prijzen. En ze beklaagden zich bij de gemeente over valse concurrentie. In de halfduistere ruimten ter weers zijden van de bar was het meestal uitermate levendig. Het kritische en geëngageerde publiek voerde onder het bierdrinken verhitte debatten over maatschappelijke vraagstukken. Over Chili en de CIA, over het Duits revanchisme, over de wapenwed loop, over de verburgerlijking van de arbeider, over een autovrij Texel, etc. Niet iedereen was zo sterk gepolitiseerd. Bij anderen stond het persoonlijke, diepzinnige gesprek hoog op de agenda. Ik voelde me in 't Asiel als een vis in het water. Eigenlijk heb ik toen nooit stilgestaan bij de vergankelijkheid van dit vertrouwde wereldje. Na pak weg 1976 begon de alternatieve jeugdcultuur op het eiland zichtbaar te kwijnen. Het kwam omdat vele jon geren m de loop der jaren naar de overkant waren verdwenen. Zelf ver kaste ik na enig dralen ook naar Am sterdam, met uit overtuiging, maar omdat de anderen er naar toe waren vertrokken. In 't Asiel stokte de nieuwe aanloop van jong volk. De tent zou een zachte dood sterven. De gloriedagen van de sociëteiten waren voorbij. Afscheid nemen van je jeugd voelt voor de meeste mensen aan alsof ze een beetje doodgaan. Een gelukkige jeugd op Texel achter je laten hakt er nog iets dieper in. Nico Dros Hulp bij verslavingen: Inloop spreekuur Triton, elke donderdag van 16.15-17.15 u in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39, Den Burg. Incest-ervaringen: Vertrouwenspersoon (zelfhulp) voor mensen met incest-ervaringen Marijo Bakker, tel 314174. In het vroege voorjaar van 1970 werd ik veertien jaar. Ik weet nog dat ik sinds een tijdje tamelijk scheefin mijn vel stak. Voor dien was ik steeds een vlijtige scholier geweest, maar nu ont brak me de rust om serieus te kunnen leren. De ongedurigheid kwam niet alleen van gistende hormonen. Achteraf zeg ik: er hing iets in de lucht. We werden er allemaal door aangestoken. Een mengeling van idealisme en optimisme beving de gelede ren. In het verschiet wenkte een nieuwe vrijheid. Voor wie jong was viel iets te veroveren, een wereld waarvan onze ouders geen benul hadden. Een paar jaar eerder was de haar dracht van jongens het grote strijd punt in talloze families geweest. Wie zich nog naar de kapper liet sturen, was een schlemiel van jewelste Op Harkebuurt was deze kwestie ook met zonder slag of stoot afgehandeld. Onze vader had het er aanvankelijk maar moeilijk mee. Teugewoordig magge ze d'r graag as 'n siek skéép uutsien, kon de oude Niek misprij zend opmerken. Het liefst had hij het zootje er eigenhandig met de koeieskeer vanaf geiast. Maar moe der stond pal achter ons. Dus wij droegen het haar lang. In mijn herinnering vielen er om streeks 1970 grofweg drie groepen pngeren op het eiland te onderschei den: de rockers, de hippies van de flowerpower en de soulkickers. Rockers hadden een ruig, langharig voorkomen en waren slonzig ge kleed. Voor hen vormden de Rolling Stones de maat aller dingen. Jonge ren van de flowerpower waren min der weerbarstig. Ze liepen in kleur rijke blousjes en broeken. Ze droomden graag weg bij feeërieke balladen van Donovan over Camelot in de mist der tijden. Het ultieme ge luk van deze hippies bestond eruit om samen in een kring te zitten, op de grond in kleermakershouding, een tjilm (hasjpijpje) te roken en niets, helemaal niets te zeggen. Rockers en hippies vormden twee loten van één stam. Gemeenschappelijke kenmer ken waren: de behoefte om non- conformistisch te zijn. En met te ver geten: hun afkeer zich geregeld te wassen. Soulkickers vormden een heel ander slag. Ze droegen weliswaar vlotte kle ding - broeken met wijde pijpen, le ren jasjes enzo - maar ze waren de netheid zelve. Niet alleen wasten ze zich, ze droegen zelfs een lekker geurtje op het lijf, jongens inbegre pen. Hun favoriete repertoire bestond uit gepolijste zwarte muziek van de Amerikaanse amusementsindustrie Al met al waren de soulkickers veel meer aangepast. Behalve deze drie groepen (en veler lei schakeringen ervan) had je nog andere soorten jongeren. Maar in het tijdsbeeld van toen werden ze over het hoofd gezien. Alsof ze niet be stonden. De Boet Het non-conformisme van de jeugd deed een alternatief uitgaansleven ontstaan. Her en der op Texel werden sociëteiten opgericht- En daar ge beurde het. Op Harkebuurt had je de Boet, een voormalig kippenhok, net buiten het erf gelegen Siem Jaspers en ik hadden de tent opgebouwd. We schepten eerst een halve meter stront uit het hok en bestrooiden de bodem met wit zand. We ontdeden de hou ten wanden van vlooien en luizen, timmerden een toog, hingen een oud visnet op, sjouwden meubilair naar binnen en legden matrassen neer. Siem wist van elektra. Via de oude telefoonpalen spanden we een dun en rottig snoertje naar de boerderij toe om stroom uit de meterkast te tappen. In het weekend werd in de Boet gefuifd door jongelui van onder de zestien. Wij schonken Vivo-bier, mousserende Perle en cola-tic. Later op de avond werd de bontgekleurde verlichting gedempt. De stelletjes kropen weg onder de paarden dekens, Vrijmoedigheid regeerde het nauwelijks rijpe gezelschap, seks mocht geen probleem zijn. Individuen ervoeren het in stilte wel eens anders. Je was met bij machte er met elkaar over te praten, dus dééd je maar wat. En zo werden gevoelens nogal eens hardhandig gekrenkt. feestelijke opening van de Paardenstal op 1 februari 1969. 'Als de jeugdsoos in de Paardenstal aan de Hollewal te Den Burg blijft hncttoneren zoals zaterdagavond, hoeven de initiatiefnemers geen spijt te hebben van hun onderneming. Op deze eerste avond 'Jeek de soos nl. goed aan te slaan. Meer dan honderd jongeren van 14 tot 20 jaar amuseerden zich met muziek, film, lezen, discus- te, dammen, kaarten, sjoelen, schilderen en houtsnijden en de stemming was - bij sfeervol kaarslicht - opperbest', tekende de ver slaggever van de Texelse Courant op. (Foto orctuat Te*eise courant) Psychologen: dhr. J. van den Berg en mevr, M, Lenters, in gebouw Keesomlaan 11, Den Burg. Tel 310386 Alcohol en drugs: Consultatiebu reau voor alcohol en drugs. Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak, tel. 319413. Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 316270 Baha'i: Plevierstraat 16, De Koog, tel. 317896. Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Baha'i-geloof van 19.30-21.30 uur. Anti-discriminatie: Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discriminatie. Tele foon 317896, 315321 of 312435. Schoonheidsspecialiste Jacquelien Aarts en masseur Susan 't Hart bundelen hun krachten. (Foto Gorard Timmemvm) Voor uitwendige borstprothesen of informatie daarover: Nora Bekking tel. 315206 Voor ziekenfonds- en particulier verzekerden

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 7