Legalisatie jutters Flora binnen handbereik UCEL Cjroen CCwart^Jexels ïn het harL, Scepsis over pas voor zestienjarigen Koperen toren kroon op nieuwbouw Bethel Texelse Courant mee naar Arubaanse zon E Dievenpad druk bewandeld 'Geen horecamaar een colaatje moet kunnen' Texel krijgt prostitutiebeleid Snelrecht lijkt haalbare optie Vlijt-vrienden nu met meer dan duizend Swingend feest m Wim Albers overleden Dorp-tegen-Dorp TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Certific OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11430 DINSDAG 16 NOVEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Een meerderheid van de raad lijkt er vrede mee te hebben dat de jutters hun tentoongestelde spul len op Flora kunnen blijven expo seren. Niet als museum, maar in de vorm van een opslagbestemming die hun huidige activiteiten op het bedrijfsterrein aan de Pontweg min of meer legaliseert. Om gevaarlijke verkeerssituaties te voorkomen, wordt gedacht aan een ontsluiting via de Californiëweg. Van een horecabestemming is geen sprake, maar het schenken van een kopje koffie of andere niet-al- coholische drankjes moet wel kun nen, lijkt een meerderheid van de raad te vinden. In het kader van plattelandsvernieuwing wordt ge dacht deze ontheffing ook te ver lenen aan agrarische/toeristische bedrijven zoals de Zelfpluktuin en schapenboerderij De Noordkroon. De status van Flora kwam ter sprake tijdens de raadscommissie Bestuur en Organisatie, waarin burgemeester Geldorp de vorderingen van haar bemiddelingspoging inzake de Joan Hodshon uiteenzette. Haar rol als bemiddelaar had ze wel in het college besproken, maar was als zodanig geen besluit geweest. Het resultaat was dat de jutters met van hun recht gebruik hadden gemaakt om de sloep weg te halen. De jutters zelf reageerden instemmend op het plan om via een opslagbestemming hun spullen tentoon te mogen stellen. In hoeverre de Stichting Texels Museum die mening deelt zal Geldorp aan de weet komen tijdens een gesprek dat ze volgende week maandag heeft met bestuur en directie van STM. 'Is de jutterscollectie wel veilig als er geen sprake is van een museum bestemming?', trok Arthur Ooster- Als er al een pas komt waarmee jongeren van zestien jaar en ouder zich kunnen legitimeren, dan moet deze een breder doel dienen dan alleen voor het verkrijgen van alco holische versnaperingen. Aldus liet de raadscommissie Bestuur en Organisatie zich gisteravond zeer gematigd uit over dit voorstel. Ook te horeca is niet enthousiast over deze wijze van controle. Burge meester Geldorp kreeg wel groen icht van de fracties om het convenant veiligheids- en leef baarheidsaspecten te onderteke nen. Eigenlijk vonden de meeste fracties de ondertekening wat aan de vroege kant, omdat de evaluatie van het af gelopen seizoen nog maar nauwelijks was bezonken. 'Het gebeurt allemaal in de goede volgorde. De evaluatie en het convenant bijten elkaar niet', ver weerde de burgemeester. 'De voor bereidingen van het convenant zijn al in april in gang gezet, er is voldoende overleg geweest.' De pasjes moeten volgens Geldorp worden gezien als een ludieke manier om de leeftijd aan te tonen. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vond ech ter dat overkantse jongeren, die niet zo'n pasje hebben worden gediscri mineerd. 'Het is een doodgeboren kindje.' De burgemeester wees op de eigen verantwoordelijkheid van de horeca om jongeren beneden de zes tien geen alcohol te schenken. Ze riep deze sector op creatief mee te denken om het pasje aantrekkelijk te maken. Oe gemeente gaat zich buigen over een eigen beleid inzake prostitutie. Dat is nodig nu is besloten dat pros titutie bij wet niet meer verboden is. zou volgens Hans Roeper (PvdA) wel eens gevolgen kunnen hebben die nu nog niet zijn te overzien. Bur gemeester Geldorp kan de politicus geruststellen. 'Het onderwerp is in het driehoeksoverleg besproken. Vóór 1 juli 2000 moet er beleid voor zijn. Er zit dus druk achter.' baan (GroenLinks) het beoogde ge bruik van Flora in twijfel. 'Want we praten toch over een voor Texel waar devol cultuurgoed.' Dat met een opslagbestemming niet alles is gere geld, vond Hans Roeper (PvdA). 'Want die is gekoppeld aan datgene dat binnen de muren ligt opgeslagen Maar op het terrein van Flora ligt ook van alles.' 'Komen ook andere Texelaars die iets willen laten zien in aanmerking voor zo'n opslagbestemming?', vreesde Jan Koolhof voor een precedent werking. Wat Geldorp betreft moet Flora een uitzondering zijn, met als belangrijkste argument dat de Stich ting Juttersmuseum een unieke voor geschiedenis kent die zo'n uitzonde ring rechtvaardigt. Binnen Texels Belang lijkt alleen Gerard Weijers niets te voelen voor de opslag bestemming. De WD toonde zich bij monde van Martin Trap unaniem voorstander van het plan. 'Geen horeca, maar wel een colaatje', liep hij vooruit op de discussie over even tuele verkoop van met-alcoholische consumpties op Flora en andere agro-toeristische bedrijven. Uit de reacties van de meeste raadsleden viel af te leiden dat ze op voorhand geen tegenstander zijn van deze vorm van plattelandsvernieuwing Over het eventueel heffen van entree kon de burgemeester nog geen uit sluitsel geven. De opslagbestemming geeft Flora geen recht op subsidie. Het is niet ondenkbaar dat komende zomer een (hulp)Officier van Justitie naar Texel komt om lik-op-stuk beleid mogelijk te maken. Het idee is geba seerd op een succesvol experiment in Hoorn, waarbij verschillende gezagsdragers in één pand zijn ge huisvest, zodat snelrecht kan worden toegepast. De Texelse raadsleden zijn onlangs bijgeschoold in het jus titiële reilen en zeilen. Omdat Texel niet hoog op de prioriteitenlijst voor een soortgelijk experiment staat, moet een afgevaardigde van Justitie bereid worden gevonden tijdelijk ver blijf te houden het eiland, bijvoor beeld door hem of haar een mooie bungalow ter beschikking te stellen. Vrijwilligers zetten de koperen toren van Bethel zaterdag op z'n plek. (Foto Gerard Timmerman) Sommigen hadden nog nooit een zaag vast gehouden, maar leken ineens volleerde timmerlieden. De overgave waarmee vrijwilligers hun schouders hebben gezet on der de verbouwing van Bethel in Zuid-Eierland overtrof zelfs de stoutste verwachtingen. Het resul taat mag er zijn. De voormalige houten kapel werd omgebouwd tot een comfortabel gemeenschaps gebouw waarmee de polder weer voorjaren vooruit kan. Zondag om 15.00 uur wordt Bethel feestelijk geopend. Zonder een cent subsidie zijn de Eierlanders erin geslaagd een ge bouw uit de grond te stampen waar menig buitenstaanders met jaloerse ogen naar zal kijken. Zeker toen de Een team bestaande uit Texelse politie-agenten en twee gast- spelers is zondag teruggekeerd van een negendaags bezoek aan Aruba. De ploeg was uitgenodigd voor een aantal vriendschappelijke laalvoetbalwedstrijden en een toernooi. Achter de Mariniers kazerne Savaneta en de Aru baanse brandweer eindigden de Texelaars op de derde plaats. Daarnaast werd een bezoek ge bracht aan de Arubaanse politie in Oranjestad en St. Nicolaas, de kustwacht en de douane. Het vriendschapsbezoek aan Aruba volgde op soortgelijke trips aan Israël en Engeland enige jaren geleden. Op Aruba verbleef de Texelse Herman dad in de mannierskazerne Savaneta, een contact dat tot stand kwam via oud-mannier Nico Erwich (coach), die vijf jaar op Aruba heeft doorgebracht en Aad Blom. Bij een bezoek aan het hoofdbureau van politie in Oranjestad keken de Texelaars hun ogen uit. Het gebouw verkeerde in erbarmelijke staat en ook het materiaal waarmee gewerkt moest worden is met om over naar huis te schrijven. De Arubaanse regering trekt heel weinig geld uit voor de politie 'In Nederland zeggen ze: we moeten roeien met de riemen die we hebben Maar hier op Aruba moeten we roeien met de rie men die we met hebben', aldus een Arubaanse politieman. Voorbeeld is de alcoholcontrole, waarvoor de ITelfs op Aruba kunnen Texelse politie-agenten en enkele teamgenoten zich maar moeilijk los maken van Texel. Zo hebben ze weinig k>9 voor de Natural Bridge, de grootste bezienswaardigheid van het eiland, maar lezen ze liever hun lijfblad. (Foio And biowi juiste hulpmiddelen ontbreken. 'Dat is maar goed ook, want als we echt gaan controleren, gaat de helft van de bestuurders voor de bijl', doelde de agent op het alcoholgebruik onder automobilisten. Op het eiland, dat qua oppervlakte ongeveer zo groot is als Texel, werken tweehonderdvi|ftig agenten. Dat lijkt heel wat, maar bij een inwonertal van honderdduizend mensen is dat veel te kort, zeker omdat daarbij nog eens tien- tot vijftienduizend illegalen moeten wor den opgeteld. De gebrekkigheid van het rollend materieel kwam aan het licht toen één van de jeeps tijdens een safari, georganiseerd door de .afdeling OS O van de marine, pech kreeg en moest worden achtergela ten. Onderwaterklussen zijn voortaan geen probleem meer voor de Texelse politiemannen, die onder leiding van duikers van het Korps Mariniers een introductiecursus duiken volgden. Er werd tot tien meter diepte gedoken. De Texelaars kwamen op Aruba in contact met een journaliste van een regionale krant, die voor een repor tage op Aruba verbleef. Ze wilde hier voor graag een foto van het Texelse voetbalteam nemen, maar dan zon der hun Texelse Courant-tenues. Omdat de Texelaars dat niet wilden uittrekken, kwam het niet tot een elftalfoto. De vriendschappelijke wedstrijden tegen plaatselijke zaalvoetbalteams, die in de top van de plaatselijke com petitie meespelen, gingen verloren met 7-2 en 6-1Tijdens het toernooi in de marinierskazerne verging het de Texelaars beter Tegen de mariniers werd 1-1 gespeeld, de douane werd met 10-0 verslagen en de Arubaanse politie verloor met 4-1 van de Texelaars. De brandweer van Aruba was met 1 -2 een maatje te groot voor onze agenten en de kustwacht zette Erwich en zijn mannen met 8-1 opzij. Topscorer van het toernooi werd gastspeler en Texelaar Piet Monster, die vijftien maal doel trof. Na afloop werd onder de palmbomen in Caraibische sfeer een barbecue ge houden. Om bi| te komen van de ver moeienissen was het gezelschap re gelmatig in het warme water langs de tropische stranden te vinden. Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,65. abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Arie Koopman (77) uit Oosterend kreeg zaterdag onverwacht be zoek van secretaris Hetty van Dijk van de in oprichting zijnde stich ting 'Vrienden van De Vlijt' die als doel heeft de economische en re creatieve waarde van het vliegveld Texel (vroeger 'De Vlijt') onder de aandacht van publiek en autoritei ten te brengen. Koopman werd in de bloemetjes gezet omdat was gebleken dat hij zich als 999* sym pathisant van de stichting had la ten inschrijven. Het was de bedoe ling dat hij zaterdag een 'ge luidsarme rondvlucht' zou maken, maar mist en motregen strooiden roet in het eten. Het toestel van stichtingvoorzitter Willem Hemel raad bleef daarom in Hilver- sum.Volstaan werd daarom met het overhandigen van een oor konde; de rondvlucht komt later. Koopman heeft veel belangstelling voor luchtvaart. Als toeschouwer is hij regelmatig op het vliegveld Texel te vinden en hij is ook lid van de Dutch Dakota Association. Het aantal ingeschreven sympathi santen heeft inmiddels de 1163 over schreden. Zij zullen over enkele maanden worden gevraagd donateur te worden door het betalen van een vaste, nog nader te bepalen bijdrage. De stichting zal binnenkort definitief worden opgericht. De acte zal niet worden ondertekend ten overstaan van een Texelse notaris maar door telekraan van Meijert Boon zaterdag morgen het koperen torentje op z'n plaats hees en het van bladgoud glimmende haantje op z'n plek werd gezet. In de toren keert dezelfde bel terug die er ooit hing toen het ge bouw nog dienst deed als kerk, en nadien vele jaren werkloos op de zol der lag. De hele operatie zou niet zijn gelukt zonder de inspanning van zo'n zeventig vrijwilligers die bij toerbeurt 's avonds en in het weekend in touw waren om de houten barak om te vormen tot een volwaardig stenen gebouw waarin het voor gebruikers» als de toneelvereniging Zuid- Eierland. de vrouwenclub en de jeugdvereniging goed toeven is. Want de voormalige Duitse barak mag er dan nostalgisch uit hebben gezien, erg gerieflijk was het er de laatste ja ren bepaald met. Van dit oude gebouw bleven alleen de spanten en delen van het toneel overeind. Het resultaat is een ruim, goed geïsoleerd gebouw met een ruim toneel en extra kleed- en op slagruimte, doordat de uitbouw van Bethel aan de zij- en achterkant een stukje ruimer is geworden. De aanleg van de plavuizen is één van de wei nige klussen waarvoor professionele hulp is ingeroepen, maar het meren deel gebeurde door vrijwilligers. Het kostte werkgroepleden Sibo Plaats man, Cees Hooijschuur, Saskia Slot, Jan Ravenstein en Maartje Hooijschuur verrassend weinig moeite de benodigde vrijwilligers op de been te krijgen. 'Een telefoontje was vaak genoeg, al viel het wel op dat de meest enhousiasten wat ver der uit de polder kwamen.' Als het op handigheid aankomt, over troffen de vrijwilligers zichzelf, alhoe wel het niet altijd goed ging. Bij het leggen van de dakpannen moesten ze wel drie keer het dak op, voordat ze eindelijk goed lagen.' Om een lange levensduur van het gebouw te bewerkstelligen zijn dege lijke materialen gebruikt. De toren is bijvoorbeeld gemaakt van duurzaam hout. Het haantje daarop is een ver haal apart. Hooijschuur: 'Op de plek van het huidige pompstation stond vroeger de smederij van Kok. De Lees verder pagina 3 Swingend, stijlvol, bruisend en ge passioneerd. Trefwoorden die van toepassing zijn op het Zuid-Ameri kaanse muziekfeest dat zaterdag in stijl werd geopend door de ambassa deur van Chili. De happening in De Lindeboom waann docenten van de Muziek- en Dansschool een half jaar aan hadden gewerkt, vormde de kroon op het veertigjarige jubileum. Pagina 2 In zijn woning in Den Burg is zondag onverwacht Wim Albers overleden. Hij was tussen 1957 en 1983 hoofd van de Redmer IJskaschool en be kleedde daarnaast tal van officiële en minder officiële functies in het maat schappelijk leven in De Waal en op de rest van het eiland. Hij werd 76 jaar. Pagina 3 Even leek het tot dan toe volledig geslaagde Dorp-tegen-Dorp-spekta- kel in een drama te eindigen. Tijdens het slotnummer bleef Nel Bruining van het team van Den Hoorn plotse ling doodstil liggen op de zeephelling, terwijl teamgenoten en tegenstan ders links en rechts van haar voort raasden. Uiteindelijk bleek haar letsel mee te vallen en konden de winnende teams - Den Burg en De Koog - in een feestelijke slotceremonie worden gehuldigd. Pagina 5 gon als ludieke reactie op een actie van andere Texelaars die de geluids overlast van het vliegveld verder wil len terugdringen. De Vlijtvrienden zeggen ovengens dat ook zij zo wei nig mogelijk hinder willen, maar me nen dat dit ook kan met instandhou ding van de huidige vliegactiviteiten. De regelgeving van overheidswege wordt strenger, de techniek maakt stillere motoren en propellers moge lijk en voor de rest is het een kwestie van pilotengedrag. Texel is afgelopen dagen opge schrikt door een groot aantal in braken. In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een bedrijf aan De Vang in Oudeschild, een nacht later betrof het een wo ning aan de Boogerd in Den Burg. In diezelfde nacht moesten in Den Hoorn zeker drie woningen het ontgelden. In het bedrijf in Oudeschild werd het slot van een toegangsdeur vernield en in het kantoorgedeelte vervolgens een kast opengebroken. Daarin stond een geldkistje dat later elders in het kan toor werd teruggevonden. De inhoud, een onbekend bedrag, bleek te zijn verdwenen. Volgens de eigenaar zijn geen andere goederen weggenomen Slachtoffer in Den Burg was een 32- jarige man, wiens gehele woning werd doorzocht. Of er iets werd ge stolen. kon door de politie met wor den gezegd De inbrekers verschaf ten zich toegang tot de woning via een raam in de aangebouwde schuur. Bewoners van Den Hoorn melden dat er in dne woningen in hun dorp zou zijn ingebroken. Het zou twee wonin gen aan de Naalrand en één aan het Klif betreffen. Een andere bron spreekt van vier. De woordvoerder van de regionale politie die afgelopen weekeind de voorlichting verzorgde, schreef in zijn persberichten met geen letter over de inbraken. Navraag bij dezelfde man leverde gisteren weinig op. Hij bevestigde één van de inbraken aan de Naalrand, maar meldde geen heil te zien in een na dere toelichting: 'Wij hebben bij de politie de opvatting dat zulke berich ten het gevoel van veiligheid onder de bevolking met vergroten.' Van het argument dat er toch al over wordt gesproken in Den Hoorn was hij met onder de indruk: 'Dan hoef ik u niets meer te vertellen.' De man verklaarde tevens: 'Er wordt in elke gemeente iedere nacht wel ingebro ken. Dat kan ik u toch met allemaal gaan vertellen? Er is in deze gevallen nauwelijks sprake van buit. Die val len voor mij in het genre ongevallen zonder letsel of diefstal van een fiets. Over die gebeurtenissen hoort u ook niets van ons.' De woordvoerder besloot zijn uitleg met de mededeling dat de Politie- Noordholland-Noord 'speerpunten heeft gekozen' om over voor te lich ten en die betreffen dit jaar de veilig heid in het verkeer. 'Misschien is het volgend jaar wel anders, dat weten we nu nog niet. Maar probeert u het morgen eens bij een collega. Mis schien dat die u meer wil vertellen.' (Advertentie) Lfnea ZmtrL'Jitrti a hei kjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: des ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. een collega van elders die zelf vliegt en zijn diensten uit sympathie voor de doelstelling gratis heeft aangeboden. Daarmee is ernst geworden wat be- Hoe belangrijk dat laatste is zal wor den aangetoond met de geplande 'geluidsarme'rondvlucht en er wordt zelfs gedacht aan een 'geluidsarme vliegshow'. De Vrienden van de Vlijt- stichting is uitgenodigd voor een symposium over de toekomst van de kleine luchtvaart, waarbij met name de steeds strengere regelgeving aan de orde wordt gesteld.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1