PEPERNOOT Je bent jong en gehandicapt en... J Defensie wijst claim Boon van de hand Kraanmachinist op het artistieke pad 4. rn vfiu In memoriam: Wim Albers Bethel TEXELSE J COURANT Help de Sint 'n handje... giro 404040 Hulde voor vrijwilligsters 'Wij weten van geen radarapparatuur' Fietsen, meepraten, studeren, sporten met rolstoel, schilderen... ...en met een handicap kun je nog geweldig veel Nieuwe telefoon voor gemeente (Folo Harry da Graaf) ÖORKDND! '.W Doorlees van pagina 1 kleinzonen van de paardensmid die destijds het haantje heeft gemaakt, hebben het nieuwe exemplaar ge smeed. Zo blijft het toch in de fami lie.' Aan materiaal en kosten is er in de verbouwing zo'n zeventig- tot tachtigduizend gulden gaan zitten. Maar zonder de inspanning van vrij willigers zou dat bedrag nog eens zo hoog zijn uitgevallen. Een deel van de kosten is gefinancierd met een ren teloze lening van de gemeente, die echter in twee jaar moet worden af gelost, Om dit te bewerkstelligen houdt de Vereniging Eierland Bether houdt zich aanbevolen voor donaties op rekeningnummer 54 12 83 073. Rotterdam, Texel. 8 maart 1923 14 november 1999 Net terug uit het voorjaar van Australië, is hier de herfst plotseling volledig. Ongemerkt is 's morgens vroeg op 14 november overleden Willem Albers weduwnaar van E.J. van Zonneveld partner van K. Beekenkamp vader van Andrew, Fred, Lex en en en Elze, Jeannette, March opa van Joost, Matthijs en Maroes Natascha Fausto, Anna, Rosa en Laura Texel, 14 november 1999 Elemert 26, 1791 DD Den Burg Wij ontvangen u op dinsdag 16 november en woensdag 17 november van 16.30 - 18.30 uur thuis, op Elemert 26 in Den Burg. De crematie vindt plaats op donderdag 18 no vember om 15.00 uur in het crematorium te Schagen, Harmghuizerweg 3. We zouden nog wat samen zijn, je vocht ervoor en je verloor. Geen pijn meer. Lieverd, we houden van je voor altijd. Veel te snel is van ons heengegaan mijn lieve man, onze vader en opa en onze geliefde broer Hendrik Jacob Zwierenga op de leeftijd van 53 jaar. echtgenote en kinderen Greet Dave Mark Mala en Wim, Lisa zus en broer: Tine en Bart Texel, 12 november 1999 Noordwester 72. 1791 HE Den Burg Henk is overgebracht naar uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg, alwaar gelegen heid tot condoleren is op dinsdag 16 november van 19.00 - 20.00 uur. Een samenzijn zal voor de uitvaart plaatsvinden op woensdag 17 november om 13.30 uur .in het uitvaartcentrum, waarna we Henk zullen begelei den naar zijn laatste rustplaats op de Oude schilder begraafplaats. .rSs-. De huidige telefooncentrale is afge schreven en moet worden vervangen. Daarnaast krijgt de gemeente nu de beschikking over een ISDN-aanslui- ting. De nieuwe technische mogelijk heden die deze met zich meebrengt, bevorderen de snelheid van de dienstverlening en dus klant vriendelijkheid, aldus de gemeente. Eén van de voordelen is dat klanten straks sneller kunnen worden door verbonden met de juiste medewer ker, ook al zit deze niet op zijn of haar plaats. ■De groeps- en individuele nummers blijven dezelfde, een enkele wijziging daargelaten. Wel krijgt de buiten dienst binnenkort een nieuw nummer, waardoor het huidige nummer komt te vervallen. Wannéér dat gebeurt, zal nog worden bekendgemaakt. DINSDAG 16 NOVEMBER 1999 Bij talloze kinderen in Nederland komt Sinterklaas nooit op bezoek Deze kinderen kunnen met bij hun ouders wonen en zi|n bijvoorbeeld in een tehuis geplaatst Daar vinden ze een liefdevol thuis, maar geld voor extraatjes is er vaak met. Kinderhulp helpt de Sint n hand|e Helpt u mee' Met een noot'bi|drage van ƒ25 op giro 404040 bezorgt u een kind al n heerlijk avondje! Wilt u eerst meer informatie, bel ons dan even Deventer Brinkpooristra/n 32. 74 I I HS Deventer Tel 0S70 - 61 I 899 Internet www kindcrliulp.nl e-mail: rcccptic@kiridcrhulp nl De kraan van machinist Henk (van de Baron) Witte, toch al een object dat met snel over het hoofd wordt gezien, trekt sinds afgelopen weekend nog meer de aandacht. Onbekenden hebben de achterkant van de ma chine van vrijdag op zaterdag voor zien van kleurige grafitti. De machine stond die nacht geparkeerd bij het in aanbouw zijnde schietcentrum, nabij de gebouwen van de voormalige LTS. Ook op de school werden schilderin gen aangebracht. Hoewel Witte de betekenis van de grafitti niet kan be vatten, vindt hij het 'kunstwerk' met echt lelijk. Hij vindt het zelfs wel net jes dat de daders keurig om de achterlampen heen hebben geschil derd. De verf blijft deze week nog zit ten, maar dan trekt de Baron een bus gele verf open om de kraan weer z'n oude kleur terug te geven. Leden van de Welfaregroep van het Rode Kruis Texel houden zich regelmatig bezig met zo'n 65 'cliënten' overal op Texel. Ze tre den begeleidend en stimulerend op bij handwerken, spelletjes, wandelen en andere activiteiten gericht op bezig en betrokken blij ven. De Welfaremensen doen dat op vrijwillige basis maar beleven er zelf ook plezier aan zodat ze het vaak lang volhouden. Het komt dan ook regelmatig voor dat Texelse Welfareleden in de bloe metjes worden gezet omdat ze er met dit vrijwillige maar zeker met vrijblijvende werk een rond en respectabel aantal jaren hebben opzitten. Zaterdag gebeurde dat met Riet Pansier (links) en Bep Keesom die elk 20 jaar in de Welfaregroep actief zijn geweest. Uit handen van coördinator Nel Boersen-Hopman kregen ze een oorkonde, een speldje en een boeket bloemen. Dat gebeurde in de voormalige LTS-kantine waar voor de klanten van de Welfare de periodieke gastenmiddag werd gehouden. Het programma vermeldde verder onder meer juttersverhalen door Maarten Boon, optreden van het zang koortje van Gerrit Gerrits en soep en brood als besluit. hadden namelijk verklaard van niets te weten. Bewijsstukken 'Tevens deelde men mij mede', aldus het hoofd van de afdeling claims, 'dat indien zulks wel het geval zou zijn geweest, zeker een persbericht zou zijn uitgegaan en ook de gemeente hierover zou zijn geïnformeerd. Heeft U over dit voorval contact gehad met de gemeente Texel? Gezien het feit dat ik op dit moment over geen en kele informatie beschik waaruit blijkt dat er zijdens Defensie onzorgvuldig dan wel nalatig is gehandeld, kan ik geen aansprakelijkheid erkennen. In dien u beschikt over bewijsstukken waarvan ik op dit moment geen weet heb, dan vertrouw ik erop dat u mij hierover zult informeren. Ik zal de zaak dan nader beschouwen'. Dat laatste kan voor Maarten Boon geen probleem zijn. Het is voor hem niet moeilijk aan te tonen dat de radarmstallaties er echt dagen lang hebben gestaan. Talloze getuigen kunnen het bevestigen. Rijkswater staat heeft aan de betrokken militai ren de sleutels afgegeven en die na afloop van de oefening teruggekre gen. Van de situatie zijn bovendien foto's gemaakt die voor een deel in de krant hebben gestaan.. Verder staat vast dat de pers over de radaroefening geen bericht heeft ge had van Defensie en dat ook de ge meente Texel van niets wist. nederlandse stichting ~W voor het gehandicapte kind Van Miereveldstraat 9 1071 DW Amsterdam Telefoon (020) 679 15 72 Fax (020) 673 10 06 E-mail: info@nsgk.nl Internet: wvvvv.nsgk.nl Albers, vader van drie kinderen, ont popte zich als een actieve persoon lijkheid, in en buiten de school. Hij behoorde tot de oprichters van het dorpshuis, speelde en regisseerde bij toneelvereniging 't Amateurtje, was één van de grote animators van de groep onderwijzers die jaarlijks voor alle scholen een grote toneel uitvoering in de Burgemeester de Koninghal gaf en speelde een voor aanstaande rol in de Stichting Cultu reel Werk, de Stichting Folklore en de Dansgroep Oude Dansen. Ook letter- Strandjutter Maarten Boon is boos op de luchtmacht. Toen hij onlangs met zijn paard en wagen met pas sagiers ('Jutplezier') langs de vuur toren naar het strand wilde rijden, vond hij de weg versperd. De blok kade bestond uit radarinstallaties en bijbehorende spullen van de< luchtmacht, die daar werden ge bruikt bij een marineoefening. Boon heeft nu getracht de schade op Defensie te verhalen maar voor lopig nul op het rekest gekregen. Zelfs suggereerde Defensie dat op deze plek helemaal geen radar apparatuur heeft gestaan zodat Boon zich voor leugenaar voelt ge zet. Het gaat om het niet-openbare stukje weg ten oosten van de vuurtoren, waaraan onder meer het gebouwtje van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium staat Het terrein is van Staatsbosbeheer maar de weg zelf en het beheer ervan is in handen van Rijkswaterstaat. Die heeft de weg afgesloten met een soort slagboom. Maarten Boon heeft daarvan de sleutel zodat hij er met zijn wagen langs kan. De gewone openbare weg die aan de andere kant van het torenterrein naar het strand voert, gebruikt hij liever met omdat de helling nogal steil is, zodat het voor de trekkende paarden een te grote in spanning vergt. Straling Toen Boon eind oktober naar het strand wilde rijden, stuitte hij op de radarapparatuur. De spullen waren omgeven door een rood-wit plastic lint, een duidelijk teken van 'verboden toegang'. Het was dezelfde installa tie die in het nieuws kwam (Texelse Courant 29 oktober) omdat de mili tairen er bordjes hadden bijgezet met de waarschuwing 'Let op. Stralings gevaar'. De luchtmacht handelde met toestemming van Rijkswaterstaat en had van de dienstkring in Den Burg de sleutel gekregen. Daar had men echter niet de indruk dat door de in stallatie de hele weg zou worden ge blokkeerd. Maartens echtgenote Corrie zocht telefonisch contact met de lucht macht, beklaagde zich over de ver- Maarten Boon. hinderde toegang en eiste schade vergoeding. De afgelopen week kreeg ze een schriftelijke reactie van het hoofd van de afdeling claims na mens de minister van defensie. Die was voor de familie Boon nogal ver bijsterend omdat eruit bleek dat de fensie er voorlopig van uitgaat dat de installatie helemaal met op de ge noemde piek heeft gestaan. Twee afdelingen binnen het ministerie (On dersteunende Operatiën van de Kon.Luchtmacht en de Staf Voorlich ting van de Vliegbasis Leeuwarden) In zijn woning in Den Burg is zon dag onverwacht Wim Albers over leden. Hij was tussen 1957 en 1983 hoofd van de Redmer IJskaschool en bekleedde daarnaast tal van officiële en minder officiële func ties in het maatschappelijk leven in De Waal en op de rest van het ei land. Hij werd 76 jaar. Albers werd op 8 maart 1923 gebo ren in Rotterdam en groeide op in Haarlem. In zijn jongensjaren wilde hij eigenlijk weg- en waterbouw stude ren, maar die studie was duur en zijn vader raakte zonder werk. Uiteinde lijk besloot hij - net als zoveel intelli gente jongens uit de minder gegoede kringen - naar de kweekschool te gaan. Vlak na de oorlog werd hij benoemd tot plaatsvervangend hoofd in Bennebroek. Daarna was hij vijf jaar onderwijzer in Zwaanhoek en tussen door werkte hij nog vijf jaar in de bloembollenexport. Uiteindelijk be landde hij in maart 1957 in De Waal, waar net een nieuw schoolgebouw was verrezen en ook een woning voor de bovenmeester. 'Als u mij vraagt waarom ik hier ben gaan werken, dan zeg ik: Texel en niet anders. Wij kwa men hier al elke zomer en mijn vrouw en ik vonden het eiland verrukkelijk', vertelde Albers in een artikel dat in de Texelse Courant van 12 februari 1982 verscheen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstverband, dat samen viel met het 40-jarig jubileum van 'juf' Krijn Beekenkamp. lijk kreeg hij een bekend hoofd toen hij in 1964 lid werd van de baarden- club, Texelaars die ter gelegenheid van de viering van 550 jaar stads rechten hun baard lieten staan. Dat was een nogal opmerkelijk daad in een tijd dat vrijwel niemand een baard droeg. De extra gezichtsharen bevie len Albers echter prima. 'Hij heeft 'm nog één keer afgeschoren, maar daarna is-ie altijd blijven staan, om dat hij veel minder vaak verkouden was in de winter', herinnert zijn oudste zoon Andrew zich. Overigens was Wim Albers tevens voorzitter van het overkoepelend comité dat de fes tiviteiten rond 550 jaar stad op poten hielp zetten. Eén van de minder be kende feiten van Albers was zijn han digheid als houtbewerker. Als mede werker van de Stichting Folklore heeft hij menig vervallen boerenkar weer helemaal berijdbaar gemaakt. Als schoolmeester behoorde Albers tot een generatie onderwijzers die dankzij hun opleiding en interesse bijzonder allround waren. Bovendien was hij nogal behoudend, zo gaf hij bij zijn jubileum grif toe. 'Ik zeg wel eens tegen mensen die komen met een nieuwe lesmethode voor een vak: als het goed gaat met dit oude sys teem, moet je het zo houden.' Moeite had hij ook met het nieuwe gymonderwijs. 'Het is nu heel anders als dat ik het geleerd heb. Nu lijken het soms net spelletjes.' Hij hield daarom vast aan de vertrouwde me thode: 'Armen recht vooruit, omhoog, je kent het wel. De spieren losmaken. Oefeningen op een toestel en de laat ste tien minuten een spel. Zo blijf ik het doen.' Albers nam in 1983 vervroegd af scheid, daartoe vooral gedwongen door een toenemende doofheid. In datzelfde jaar werd hij getroffen door een lichte hartinfarct, waarvoor hij een tijdje in het ziekenhuis lag. Daarna paste hij zich resoluut aan de nieuwe omstandigheden aan en stootte hij veel bezigheden af. De reisclub van De Waal was één van de weinige organisaties waarvoor hij actief bleef. Reizen bleef een grote passie Twee weken geleden keerde hij terug van een vele weken durende reis door Australië, die hij samen met Krijn Beekenkamp maakte, zijn vroegere collega, die zijn steun en toeverlaat werd na het overlijden van zijn vrouw, vier jaar geleden, en met wie hij sinds vorig jaar samenwoonde. Het en thousiasme was groot bij de twee, van wie Albers volgens zoon Andrew vitaal en gezond oogde. 'Ze hadden nog grote plannen. Mexico stond op hun lijstje. En Canada.' Het heeft niet zo mogen zijn. Volko men onverwacht werd Wim Albers zondag in zijn slaap verrast door de dood. Albers is thuis, Elemert 26 in Den Burg. Gelegenheid tot afscheid ne men bestaat vandaag en woensdag tussen 16.30 en 18 30 uur. Hij wordt donderdag gecremeerd in Schagen. De plechtigheid begint om 15.00 uur Bij de gemeente wordt deze week een nieuwe telefooncentrale geïn stalleerd. Hierdoor is het gemeen tehuis tijdelijk slecht bereikbaar voor bellers. Het hoofdnummer (362121) is woensdagmiddag even buiten gebruik, maar zal snel weer bereikbaar zijn. De directe door- kiesnummers zijn mogelijk de hele middag buiten dienst. Ook donder dag kunnen zich nog storingen voordoen. De buitendienst van Gemeentewerken wordt eveneens aangesloten op de nieuwe cen trale, maar zal wel gewoon bereik baar zijn via tel. 312 510. Wim Albers in 1982, bij de viering van zijn 25-jarig jubileum als schoolmeester van de Redmer IJskaschool. Links zijn echtgenote, rechts collega en mede-jubilaris juf Krijn Beekenkamp. <r°>° Toxtis* couranti

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3