Den Burg en De Koog in Thialf-sferen naar zege Bijna vlekkeloos Dorp-tegen-Dorp TEXELSE^ C0URANT Actie Zuinig Stoken GAS ZDH lijdt weer forse nederlaag Cor Huisman kampioen bij sportvissers Nieuwe gezichten bij springstrijd Jeugd in ban van mountainbiken DINSDAG 16 NOVEMBER 1999 Massaal raasden de deelnemers in het slotonderdeel de zeephelling op, met bijna fatale gevolgen. Uitslagen Eerste parcours; B-pony's, A/B-categone: 1 Dave Terpstra. 0 fout 46 stijl; D/E-categorie: 1 Charlotte Boon. 0 fout, 53 stijl, 2.Souwtje Witte 0 fout. 59 stijl; L-pony's; C/D/E-catego- rie- 1 Manska Witte. 0 fout. in 55,8 seconden. B-paarden 1.Sanne Lampers. 0 fout, 43 stijl; 2.Lilian Dijker, 0 fout, 40 stijl; M-paarden: 1 Ronald Beukers, 0 fout. in 68 seconden; TWeede parcours; B-pony's; A/B-categorie. 1 Dave Terpstra. 0 fout. 46 stijl. C/D-categorie 1 Liselotte Schoo. 0 fout. 47 stijl. L-pony's; C/ D/E-categone: I.Maartje Meijer. 0 fout, in 86 seconden, B-paarden 1 Immetje Duin. 0 fout, 50 stijl; 2.Lilian Dijker. 0 fout. 44 stijl; M-paar den: 1 Ronald Beukers. 0 fout in 95 seconden (Advertentie) NOORD - HOLLAND ook werd geeinoigö met hardlopen. Bart Spekman won bij de jongste jeugd (tot en met 12 jaar), Pim Lexmond was in de categorie tot en met 15 jaar de snelste. De senioren moesten twee lange ron den lopen, zeven ronden fietsen en opnieuw twee ronden lopen. Bij heri was Jan Zijm de beste, Joost Hoogenbosch won de B-poule. Uitslagen Jeugd t/m 12 jaar 1 Bart Spekman, 2 Robbin Engbrengel. 3 Kees Winter Jeugd t/m 15 jaar 1 Pim Lexmond; 2.Marcus Bakker; 3.Simon Keyser Senioren, A-poule 1 .JanZijm; 2.Guido Banda, 3Gauke van Linge. B-poule: 1.Joost Hoogenbosch. 2.Robert Boersen; 3.John Daal der. jaarver streefver- totaal streef- bruik m' bruik m' verbruik m 800 20 35 1000 25 44 1200 30 53 1400 35 62 1600 40 70 1800 46 80 2000 51 89 2200 56 98 2400 61 107 2600 66 116 2800 71 124 3000 76 133 3200 81 142 3400 86 151 3600 91 160 3800 96 168 stooktabel 8 t/m 14 november Even leek het Dorp-tegen-Dorp-spektakel in een drama te ein digen. Tijdens het slotnummer bleef Nel Bruining van het team van Den Hoorn plotseling doodstil liggen op de zeephelling. terwijl teamgenoten en tegenstanders links en rechts van haar voortraasden. Uiteindelijk bleek haar letsel mee te vallen en kon den de winnende teams - Den Burg en De Koog - in een fees telijke slotceremonie worden gehuldigd. Jrilfeneenhalf uur lang was het zater dagavond één groot feest In sporthal Ons Genoegen, met zo'n honderd strijdlustige sporters en begeleiders, vierhonderd kleurig uitgedoste sup porters, enkele handenvol bedrijvige vrijwilligers en een dweilorkest dat de ene na de andere kraker uit de instru menten liet komen. Alsof het irt het draaiboek had gestaan, moest in het spectaculaire slotnummer de beslis sing vallen. De Waal ging op kop, maar Den Burg en De Koog zaten Texels kleinste dorp zó dicht op de hielen dat er nog van alles mogelijk was. In die finale kregen de deelne mers, die allemaal tegelijk in de baan verschenen, dezelfde opdracht: draag een balk over een parcours vol ludieke hindernissen zo snel moge lijk naar de finish Terwijl de zenuwen dij menigeen van het gezicht vielen af lezen, klonk het startsignaal. En evenzogauw klonk ook weer het sein om te stoppen. Tot grote hilanteit was Henk de Vries van het team van Oudeschild door de balk gezakt waarop hij een stukje had moeten worden voortgedragen. Een paar minuten lang heerste er besluiteloosheid, want er waren geen reservebalken en het leek de organi satie toch wel erg leuk als alle dorpen tegelijkertijd hun laatste proeve van bekwaamheid zouden afleggen. Uit eindelijk kwam de beslissing: we ver vangen de balken door de banken die in de zaal staan. Al direct nadat er ten tweede male was gestart, ontstond een bedenkelijke situatie. Het par cours bleek toch niet zo lastig als gepland, waardoor niet de moeilijkheidsgraad van de hindernis sen de voortgang bepaalde maar het principe wie het eerst komt, die het eerst maalt. Vooral op de smalle ge deelten ontstonden hachelijke tafere len, waarbij de hoog meegedragen banken wel wat deden denken aan de bekende stormrammen. Uiteinde lijk verdween het overzicht bijna ge heel en denderden vlak voor de finish alle dorpen tegelijk tegen de zeep helling op en er weer af Hoewel som mige deelnemers maar net gevrij waard bleven van een val van het metershoge obstakel, leek alles toch goed af te lopen. Maar terwijl de eer ste ploegen al binnen waren en zich lieten bejubelen door hun fans, klon ken noodkreten vanaf de helling, waar Oudeschilder Dirk Barends zijn brede tors in de strijd had geworpen om te voorkomen dat de gestruikelde Nel Bruining nog verder onder de voet zou worden gelopen. Toen speaker Martin Trap tot kalmte had gemaand werd het ook inderdaad gauw stil, zeker toen Bruining bewegingloos op haar buik bleef lig gen. Ook de te hulp geschoten huis arts Robert van den Bent. die als it patsers trekken krachtig aan een stuk touw. Het team van De Koog, dat samen met Den Burg bovenaan eindigde, bedankt de supporters. De beide coaches wagen een dansje. sporter meedeed in het team van De Cocksdorp, leek aanvankelijk geen contact met haar te krijgen, evenmin als beide EHBO-vrijwilligsters, zodat bij de omstanders sombere gevoe lens begonnen post te vatten. Menig een dacht aanvankelijk dat ze een bank in haar rug of nek had gekregen en misschien wel een dwarslaesie had opgelopen. Maar na vele minu ten, die nog veel langer leken te du ren, draaide Bruining zich op haar zij en daarna op haar rug en krabbelde ze met een van pijn vertrokken ge zicht overeind. Toen ze ondersteund door een paar helpers naar de kant strompelde, brak een luid applaus los en konden de feestelijkheden worden voortgezet. In de kleedkamer herstelde Bruining zich snel en met de bos bloemen in de armen die ze van de burgemees ter had gekregen, beantwoordde ze nog wat bleekjes maar alweer glim lachend alle zorgelijke vragen. 'Het was even heel eng op die helling, le dereen wilde als eerste boven zijn, je kon er geen kant op. Op een gege ven moment struikelde ik. Ik kon zo gauw niet overeind komen en toen liepen ze over me heen en kreeg ik~ een trap in mijn rug. Het deed even goed zeer, maar ik zag het zelf niet zo somber in.' Het was eigenlijk de enige smet op een vlekkeloos verlopen spektakel. Dat kende, zoals aangekondigd, be hoorlijke overeenkomsten met be kende NCRV-spelen van twintig jaar geleden als Zeskamp en Stedenspel. Terwijl toen de krachtpatsers van de teams een zware truck moesten du wen, betrof het zaterdag in Ons Ge noegen de beide Mercedes Smarts van de Kabelkrant die achteruit het (dweil)orkestje had duidelijk hun licht opgestoken bij één van de re cente Elfstedentochten of in ijstempel Thialf wanneer Rintje Ritsma of Gianni Romme daar triomfen vierden. Ook onder de toeschouwers en de deelnemers was daaruit inspiratie geput, want op de bomvolle tribunes en in de zaal viel menig kleurig be de avond was de door Wampex-or- ganisatie Kjapsma samengestelde quiz, waarbij de uit drie personen bestaande denktanks van de dorpen in actie kwamen. Opmerkelijk was het verschil in voorbereiding. Terwijl de specialisten in een dorp als De Cocksdorp vier avonden bij elkaar waren geweest om op elke mogelijke vraag een antwoord te bedenken, kreeg de ploeg uit Den Hoorn door afzeggingen pas twee dagen voor het spektakel zijn uiteindelijke vorm. Eén van de 'oproepkrachten' was wet houder Daan Schilling, die tot hilari teit van de tribune 'zeventien' ant woordde op de vraag hoeveel leden de gemeenteraad en het college van b en w bij elkaar tellen. De jury was onverbiddelijk en erkende alleen zes tien als goede antwoord. 'Wij hadden eerst ook zestien opgeschreven. Maar ik vond de vraag zo gemakke lijk, dat ik een addertje onder het gras vermoedde. Johan van Dijk, de vo rige gemeentesecretaris,.zei altijd: ,,lk maak ook deel uit van het college." Daarom hebben we toch maarzeven- tien opgeschreven.' Eerder waren Schilling en team genoten Jaap Lap en Joop Rommets al in de fout gegaan bij de vraag hoe groot Texel is. In tegenstelling tot de tegenstanders, die een grove schat ting maakten en al beloond werden met een punt als ze er met meer dan 1000 - hectare vanaf zaten, wist Schilling als wethouder van ruimte lijke ordening het juiste antwoord pre- moesten gestuurd over een parcours met tennisballen op pilons. En ook een oude topper als het balanceren op een balk met een emmer vol wa ter (dit keer vervangen door papier snippers), terwijl de concurrenten door ballen te gooien de evenwichts kunstenaar van zijn of haar a propos proberen te brengen, vormde een attractief maar vertrouwd aandoend onderdeel. Ook uit de oude doos was de joker. Het dorp dat van te voren het idee had dat een bepaald onder deel veel kansen bood, had de mo gelijkheid de joker in te zetten, zodat het puntentotaal werd verdubbeld. Dat leverde aardige taferelen op, want de organisatie had een deel van de onderdelen al geruime tijd geleden bekend gemaakt, met als gevolg dat er driftig ,geoefend was. Sommige teams overschatten hun kansen ech ter danig, wat vervolgens weer tot grote teleurstelling leidde. De wat oubollige joligheden werden vermengd met vermaak dat tegen woordig erg in trek is. De leden van schilderd gezicht en kapsel te aan schouwen en geregeld ging de wave door de sporthal, daar al dan met toe aangezet door de sporters zelf. De strijd zelf was aardig, maar niet buitengewoon spectaculair. Dat had uiteraard te maken met de spelletjes zelf. Het kwam meest aan op een zekere handigheid en veel minder op buitengewone kracht of intelligentie, zodat er van bewondering niet erg veel sprake zal zijn geweest en bij veel toeschouwers het gevoel 'Dat kan ik beter' leefde. Een regelrechte tegenvaller vormde de duur van de wedstrijd. Deze was pas na midder nacht afgelopen, terwijl de eerste schermutselingen al om zeven uur plaatsvonden. Sommige toeschou wers zaten bij het begin al driekwart ier op de tribune, zodat ze bijkans houten billen moeten hebben gekre gen. Ze bleven er echter even vrolijk onder, al kwam er wel een steeds gestadigere loop naar de bar op gang. Eén van de leukste onderdelen van cies. 'Ik had het van de week nog ergens zien staan.' Bij het opschrij ven, vergiste hij zich echter met een factor tien. De eenentwintig vragen leken over het algemeen met al te moeilijk, maar gemiddeld beantwoordden de dor pen er toch met meer dan tien goed. Oorzaken waren wellicht de span ning, de korte bedenktijd en zeker de sluwigheden die Kjapsma soms had ingebouwd. Bij één vraag hielden de bedenkers zich niet aan de afspraak dat de vragen over het Texel van de laatste 45 jaar moesten gaan - het spektakel stond immers in het teken van de 45s* verjaardag van de Sport raad. Toen de vraag kwam waar het eerste Texelse museum destijds stond, antwoordden bijna alle denk tanks: in de Dennen, op het Gerritsland. Het juiste antwoord bleek de Nieuwstraat (de latere naam van de Burgwal) te zijn, waar mees ter Kraai ooit een kleine collectie be gon. Dat was echter in de jaren der tig, meer dan zestig jaar geleden. De beste denkers waren die van De Waal, die veertien vragen goed be antwoordden. Ze legden daarmee een mooie basis voor het eindresul taat, waarin Texels kleinste dorp verrassenderwijs als derde eindigde, net achter Den Burg en De Koog. maar vóór Den Hoorn, Oosterend en De Cocksdorp (die samen als vierde eindigden) en de nummer zeven. Oudeschild. Tekst en foto's Joop Rommets Winnaar^ al is het dan gedeeld met De Koog: het team van Den Burg viert feest. Balanceren over een smalle balk, met een emmer boven je hoofd en tegenstanders die je met een bal proberen te raken, dat is niet eenvoudig. ZDH heeft zondag wederom een lorse nederlaag geleden. In de uit wedstrijd tegen DWB, dat op de tweede plaats staat, werd het 6-0. Bij rust was de stand nog 1-0. Oe feiten beginnen inmiddels gewoon le worden. ZDH kan iedere tegen stander aardig weerstand bieden, mits de ploeg niet te veel absenten telt. Wegens blessures en andere verplichtingen moest trainer Leen van Elk zondag echter sprokkelen om een team op de been te krijgen. Noodge dwongen deed hij een beroep op de 17-jarige Henk Dekker, ooit een be genadigd voetballer, maar inmiddels tobbend met nogal wat slijtage. Zoals zo vaak ging het zelfs onder deze alles behalve ideale omstandig heden in het begin in het geheel niet slecht. Bovendien was keeper Christiaan Stolk in uitstekende doen en behoedde hij ZDH tot driemaal toe voor een achterstand. Halverwege ging het toch mis (1-0), maar de uit stekend spelende Bernard Ipenburg leek even later de stand alweer gelijk te trekken Alleen voor de keeper mis lukte zijn lobje echter jammerlijk. Na rust verdubbelde DWB de score al snel De thuisploeg had daar enig geluk bij. want bij een kopduel kreeg ZDH-verdediger Niels den Braven de bal verkeerd op het hoofd, waarna keeper Stolk op slag kansloos was De betrokkenen die het wedstrijd- verloop op de voet volgden waren waarschijnlijk al lang op de hoogte, maar ook voor de andere liefhebbers heeft de wedstrijdleiding van Sport- visclub Texel nu de eindstand van het clubkampioenschap 1999 bekend gemaakt. Cor Huisman is daarin de beste. Hij deed als enige dertien keer mee, sloeg 321 centimeter vis aan de haak en scoorde 48,5 punten. De tweede prijs is voor Ton Dorst, die vier keer minder aan de waterkant was te vinden. Desondanks ving hij 274 cen timeter vis en vervoerde hij 39 pun- Na een kwartier moest routinier Dek ker moegestreden het veld verlaten. Zoals zo vaak was daarna de strijd verloren. Het verband verdween bij de Hoornders uit de ploeg en DWB profiteerde daar dankbaar van Met enkele soepel lopende aanvallen werd in 25 minuten tijd nog vier maal gescoord. ten Rein Kuyper legde beslag op de derde plaats. Bij de jeugd ging Toy Imhoff met de titel aan de haal. Zondag 28 november is er een boot wedstrijd. waarvoor de vissers uiter lijk om 10.30 uur aan boord moeten zijn. De Rival vertrekt uit Oudeschild. Op zaterdag 4 december doet een Texelse delegatie mee aan de Sinterklaaswedstrijd van HSV De Snoek. Deze wordt gehouden op de Afsluitdijk. Wie mee wil, kan zich tot 2 december opgeven bij P. Verhagen, tel. 313 986. Deelname kost ƒ42,50, exclusief aas. Eindstand kampioenschap (resp centimeters vis, behaalde punten en aan tal deelgenomen wedstrijden) 1 Cor Huisman 32148.5,13; 2.Ton Dorst 274, 39. 9; 3 Rem Kuyper 130, 36,5,12; 4 Map van Twee deelnemers van De Cocksdorp proberen zo snel mogelijk een boomstam door te zagen. In manege Akenburg werd zondag voor veel publiek de eerste indoor- springwedstrijd van het winter seizoen verreden. Voor het eerst sinds jaren was het aantal deelne mende ruiters heel behoorlijk. Vooral bij de paarden werden veel nieuwe gezichten gesignaleerd in ring. Er waren twee klassieke parcoursen uit gezet. De meeste combinaties kwa men foutloos rond binnen de vooraf gestelde tijdslimiet. Dat leverde hen twee winstpunten op Wie één fout maakte, kreeg toch nog een winst punt. Méér fouten of weigeringen le verden strafpunten op. Na de officiële wedstrijd was er nog een oefenparcours, waaraan de rui ters en amazones zich waagden die der Zwaag 124, 29 5. 9; 5 Poul Verhagen 91, 19,5.6.Frans Bos 89.25,5. 8; 7 Nico Tessel 68, 19, 4. 8 Kees Kalis 39. 8.5. 3; 9.Willem Ver hagen 30. 4, 1. 10.Bart Tuitman 21, 3. 2; 11 Pierre de Kroon 0. 3. 1; 12 Johan Hopman 0. 3,1, 13.Theo Buren 0, 2.5. 1. Jeugd 1 Toy Imhofl 27, 7,5. 6; 2.Dennis Witte 19, 7.5, 6 wedstrijdervaring missen, een jong dier hebben of gewoon op lager ni veau willen springen. Ook hier was de deelname uitstekend en werd goed gereden. De combinaties die het nét niet helemaal alleen redden, werden door Marian van der Geest en Aad van Heerwaarden een handje gehol pen. Op 28 november wordt er in de manege een dressuurwedstnjd verre den. Op het parcours in de Dennen werd zaterdag de vierde wedstrijd in de winterserie van de wielervereniging gehouden Het betrof ditmaal een run-bike-run. De organisatie kon zich verheugen in een prima deelname. Vooral de jeugd blijkt steeds meer belangstelling voor het mountainbiken te krijgen. Dat stond zaterdag ook op het programma, zij dat het voorafgaand aan de twee (korte) ronden fietsen één ronde moest worden hardgelopen en dat er

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5