GO Extra geld ambulances toch ineens beschikbaar Hoornder kerktoren open en direct weer gesloten Cjroen ^warLrJexels in het harL, Pastors openen oecumenische ruimte Koger ondernemers tegen winkelpassage Brouwer Borst ontwijkt confrontatie met Kamer Texelse Duinen Federatie stap dichter bij Wel gedronken, geen rijbewijs TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER RZAAK WINNUBST OPTIEK Whisky-importeurs onderscheiden Willem Ham Laatste kans op natuurstroom Vechtersbazen aangehouden Bejaarde dame thuis bedreigd In stiltecentrum Gollards hoor je een speld vallen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11434 DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. 'We willen niet alleen cjat de bevolking het plan begrijpt, het moet ook door de eilandbewoners gedragen wor den', aldus voorzitter Evert Vermeer van het Overlegorgaan nationaal park-in-oprichting Texelse Duinen. Hij sprak donderdagavond de honderd belangstellenden toe die de voor lichtingsbijeenkomst op De Krim be zochten. Vermeer beloofde dat het publiek regelmatig op de hoogte wordt gehouden van de verdere in vulling van het Beheers- en Inrichtingsplan voor het park en dat burgers tijdens informatieavonden ruimschoots aan het woord zullen komen. Pagina 3 Voorafgegaan door gezamenlijke in formatie-bijeenkomsten en een raad gevende gemeente-avond, hebben vrijdag de kerkenraden van de Her vormde Waddengemeente Texel en de Gereformeerde Kerk van Ooster end besloten vanaf 1 januari alle dien sten gezamenlijk te vieren. Dit is een stap in de richting van de totstand koming van de federatie tussen beide gemeenten, die momenteel bestuur lijk wordt voorbereid. Het gaat hier bij om het opstellen van een overeen komst waarin het samen uitvoeren van de werkzaamheden wordt gere geld. Bij de gezamenlijke diensten wordt als regel in Oudeschild voorgegaan door de predikant die de ochtend dienst in Oosterend heeft verzorgd, terwijl de predikant die de ochtend dienst in De Cocksdorp voorgaat, dat ook doet tijdens een avonddienst in Oosterend In Oosterend worden daarbij afwisselend beide kerkge bouwen gebruikt. Een 20-jarige man uit Den Burg werd zondag rond 3.20 uur in de War moesstraat aangehouden omdat hij ervan werd verdacht te hebben ge dronken en toch in zijn auto te zijn gestapt. Bij een blaastest op het po litiebureau bleek dit vermoeden juist. De man bleek bovendien niet in het bezit van een geldig rijbewijs. verzocht hij om een moment van stilte en liet een speld vallen. Het geluid daarvan was zelfs achter in het cen trum te horen. (Advertentie) (jthê jjmarLjrtrh ia bit fcjt Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE boetiek- INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF y^udio ^^^ideo J J^elecc NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6. Het ziet ernaar uit dat de Texelse ambulancedienst vanaf 1 januari 2000 voor het eerst kostendekkend kan draaien. Minister Borst (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) is gis teren terug gekomen op haar besluit om de verhoging van het budget voor de ambulancedienst gefaseerd in drie jaar beschikbaar te stellen. Naar aanleiding van de kamerbreed ondersteunde motie Oudkerk zegde de minister alsnog toe om het volledige budget vanaf volgend jaar toe te kennen. Hierdoor gaat de vergoeding die de ambulancedienst incas seert in één klap met 41,6 procent omhoog. De toekenning van de gelden komt na een gezamenlijk actie van de waddeneilanden, waarvoor met name gemeentesecretaris en Staten lid Piet Zoon zich heeft sterk ge maakt. Uiteindelijk resulteerde de lobby in de kamerbreed onder steunde motie Oudkerk, die gisteren werd besproken in de vaste Kamer commissie Volksgezondheid. Borst liet het met op een confrontatie aan komen besloot tot de verhoging in eens. 'Naar mijn mening Is er dan sprake van een toereikend budget.' Whiskykenner en -verzamelaar Willem Ham van Het Kompas in Den Hoorn heeft de 'Schotch sin gle malt whisky award 1999' ge kregen. Het is een onderschei ding van importeurs, verenigd in de Schotch Single Malt Whisky Society uit erkenning voor zijn grote kennis over het product en de aandacht die hij trekt met zijn verzameling, die inmiddels is uit gegroeid tot 826 verschillende soorten. De collectie heeft in middels een plaatsje in het Guinness Book of Records ge kregen. De restauranthouder uit Den Hoorn geldt voor velen als een vraagbaak op het gebied van single malt whisky. Het gietijze ren wandbord werd hem uitge reikt door burgemeester Joke Geldorp. Dat gebeurde vrijdag avond tijdens de traditionele whiskyproefavond, die voor de tiende achtereenvolgende maal werd gehouden. De toezegging is een succes voor de waddeneilanden, die in deze strijd samen zijn opgetrokken met de pro vincie-besturen van Friesland en Noordholland. Hun betoog werd on dersteund door de Inspectie van Volksgezondheid. Ambulance-ondernemer Paul Smidt Tijdens de derde (en laatste) informa tie-avond in Question Plaza wordt nogmaals de mogelijkheid geboden kosteloos elektrische zonnepanelen te laten plaatsen in ruil voor de af name van natuurstroom. De bijeen komst wordt in samenwerking met de gemeente Texel gehouden door energiebedrijf Nuon op donderdag 2 december, vanaf 19.30 uur. Voor meer informatie, tel. 362189. reageert opgetogen, 'Hier hebben we jaren voor gestreden. Dit hebben de eilanden helemaal zelf moeten rege len, want de landelijke federatie ambulancezorg heeft ons mooi in ons hemd laten staan.' Toch spreekt Smidt van een 'voorlopige oplos sing'. 'Om voor het extra geld in aan merking te komen wordt deelname in de regionale ambulancedienst Noord-Holland Noord geëist. Dat wil ik wel, maar dan wel onder bepaalde voorwaarden. Alkmaar en Hoorn, de andere participanten, hebben name lijk ook extra geld gekregen. Maar Den Helder heeft een gat. Het moet straks met zo zijn dat als we opgaan Lees verder pagina 5 Tijdens het bemiddelen in een ruzie, zaterdag rond 0.30 uur in de Kantoor straat in Den Burg, is een 25-jarige man uit Den Burg met een mes in een vinger geraakt. Later bleek dat ook een jonge vrouw was mishandeld. Verdacht werden één of meer leden van een groep van zeven mannen, die even later elders in Den Burg konden wordefi aangehouden. De verdach ten waren tussen de 21 en 30 jaar en allemaal afkomstig uit Nijmegen. Ze zijn tijdelijk vastgezet in het politiebu reau van Den Helder. De voorgangers bij de inwijding van de stilteruimte in De Gollards zorgden voor een oecumenisch beeld. In willekeurige volgorde: Jelle Vonk (Gereformeerde gemeente Oosterend), Jan ter Haar (Hervormde gemeente Den Burg), Evert Jan Vledder (Hervormde Waddengemeente), Ed Moltzer (Rooms-Katholieken), Gerardus Sipkema (Baptisten), Jaap Vlasblom (Hervormde gemeente De Waal, Den Hoorn en De Koog) en Marco Roeper (Gereformeerde gemeente Den Burg). In hun midden dirigent Dyo Wassink. Niet op de foto, maar wel aanwezig: mevrouw Liesbeth van Wijk van de Doopsgezinde gemeente. (F°to Gonra rmmermarn Bewoners van verzorgingstehuis De Gollards beschikken sinds vrij dag over een eigen stiltecentrum. De ruimte in de nieuwbouw werd in gebruik genomen tijdens een ge zamenlijke dienst die werd bijge woond door pastors van verschil lende Texelse gezindten. Het centrum komt tegemoet aan de voorwaarde van het bestuur en de onlangs verhuisde bewoners van De genodigden die gistermiddag de officiële eer hadden als eersten de gerestaureerde kerktoren van Den Hoorn te beklim men, zijn direct ook de laatsten geweest. Wegens de veiligheid van de bezoekers én van het net gerestaureerde materiaal, heeft het gemeentebestuur besloten de toren niet langer open te stel len voor bezichtiging. Daarmee is een einde gekomen aan een jarenlange traditie, waaraan een aardige bijverdienste vastzat. Een uitzondering wordt gemaakt voor het fanfarekorps DEK, dat - eveneens volgens goed gebruik - Koninginnedag ieder jaar inluidt met een concert vanaf de toren. Het was een opmerke lijk nieuwtje, op een verder zeer feestelijke middag, waarbij ook het gerenoveerde dorpshuis officieel werd geopend. De eer om de kerktoren 'te openen' was aan wethouder Daan Schilling en bouwcoördinator Willem van Duijn. heeft, wat iets uitzonderlijks is, ver telde ook Kees Minnes, regiohoofd van de Dienst Vaarweg Markeringen. Scheepslieden die door het Schulpengat varen en het licht op de toren in het verlengde zien van het licht dat bij de Mokbaai in de duinen staat, weten dat ze in het juiste vaar water zitten. Het was voor de Dienst reden om met een bedrag van ƒ34.000,- bij te dragen in de kosten van de restauratie. Schilling tekende in zijn verhaal aan dat de torens van Den Burg en Den Hoorn nu gereed zijn en dat die van Oudeschild, Oosterend en later ook De Koog de komende jaren volgen. Ook het dorpshuis van Den Hoorn Dat gebeurde met een ferme druk op werd is(eren weer |n brulk zizan Lzr\i-»r\ moormoo on monnanicnhfl Wethouder Schilling voelde zich bij de plechtigheden in Den Hoorn ais een vis In hel water. Terwijl de andere genodigden met 'de heer' of 'mevrouw' werden aangesproken, was hij voor zijn dorspgenoten gewoon 'Daan'. Op de achtergrond het dundoek dat sinds vorig jaar de 'ofliciële' vlag van Den Hoorn is. Aan Schillings voeten de kroon die (te Hoornders in 1896 lieten maken ter gelegenheid van de Inhuldiging van koningin Wil kelmina. irolo Joep Rommots) een knop, waarmee op mechanische wijze de gerestaureerde luidklok in werking werd gezet. De klok was één van de zorgenkindjes tijdens de res tauratie van de toren, die met een bedrag van ƒ635.000,- ongeveer een ton meer heeft gekost dan beraamd. Het uit de vijftiende eeuw stammende kleinood bleek een scheur te bevat ten. Restaureren zou erg duur wor den, was de conclusie, zodat de ge meente een voorkeur had voor vervangen. Monumentenzorg ver plichtte echter tot restauratie, waar mee een probleem ontstond. Wegens de millenniumwisseling waren alle gieterijen overbezet, aangezien ie dere kerk dan wel z'n klok of carillon wil luiden. Slechts twee gieterijen kwamen in aanmerking om het spe cialistische laswerk uit te voeren, te weten een bedrijf in Duitsland en de Koninklijke Eijsbouts in Asten. Het Nederlandse bedrijf kreeg de op dracht en voerde die naar aller tevre denheid uit, zo benadrukte ook wet houder Schilling, die achteraf blij was dat Monumentenzorg de gemeente op haar plichten had gewezen. 'Ik ben het niet altijd met ze eens. maar ik denk dat we allemaal blij mogen zijn dat deze vijfhonderd jaar oude klok bewaard is gebleven.' In zijn speech in het dorpshuis herin nerde Schilling nog eens aan de bij zondere situatie dat het schip van de kerk eigendom is van de kerkelijke gemeente, terwijl de 'wereldlijke' ge meente de zorg heeft voor de toren. Het gegeven dateert uit de tijd van de Bataafsche Republiek, toen de over heid bepaalde dat de functie van scheepsbaken die de torens hadden te belangrijk was om aan de verant woordelijkheid van de kerk over te laten Het aardige is dat het Hoorn der kerkje deze functie nog steeds men. Dat was een zuiver officiële gebeurtenis, want de peuters spelen al weer sinds de vakantie in hun ei gen ruimte in De Waldhoorn en ook fanfarekorps DEK en toneel vereniging De Vriendenkring zijn er volop actief geweest. Nel Bedrand, voorzitter van de dorpscommissie, riep de geschiedenis van de verbou wing in herinnering. Die begon drie jaar geleden met een bezoek van de GGD aan de peuterklas. Daar kwam Lees verder pagina 5 Een bewoonster van het senioren complex Starkenburgh in Den Burg is zaterdagavond rond 21.45 uur in de deuropening bedreigd door een haar onbekende man. Hij pro beerde haar met een stok te slaan, maar toen ze naar de grond dook en begon te gillen, schrok de binnendringer. Hij trok de voordeur dicht en ging er vandoor. Lichame lijk ongedeerd vluchtte de vrouw bij haar buren naar binnen. Voordat de man met de stok dreigde, had hij bij de vrouw aangebeld met de vraag of ze zijn hond misschien had gezien. Ze antwoordde ontken nend. waarop hij weer vertrok. Tien minuten later ging de bel opnieuw en stond dezelfde persoon voor de deur. De man had een blank uiterlijk en donker haar. Hij was donker gekleed en had een honkbalpetje op het hoofd dat hij met de klep naar ach teren droeg. Hij was volgens het sig nalement keurig verzorgd en sprak accentloos Nederlands. Vermoedelijk is hij weggevlucht op een fiets met fietstassen. Sint Jan, die in hun vorige behui zing over een eigen kapel beschik ten. De bewoners van Sint Jan hechtten erg aan hun oude kapel. Zelfs zoda nig dat de gebedsruimte seneus on derwerp was in de onderhandelingen over de fusie met De Gollards. Het liefst hadden de bestuurders en de bewoners hun kapel terug gehad. 'Want de katholieke identiteit moet in de nieuwe behuizing toch ergens te rug te vinden zijn', aldus Nel Eelman, voorzitter van de steunstichting van Sint Jan en tevens bestuurder van De Gollards. Omdat in het nieuwe verzorgings centrum mensen van uiteenlopende gezindte wonen, was een eigen ka pel voor de katholieken wat erg veel gevraagd Om ook de andere gelovi gen terwille te zijn, werd gekozen voor een oecumenische stilteruimte. De provincie ging ermee akkoord, maar wilde er niet aan meebetalen. 'Dat was voor ons een enorme teleur stelling', aldus Sint Jan-bestuurder Cees Maas. 'De provincie eiste im mers zelf dat er werd gefuseerd. Toen hebben we gezegd: dan stellen we ons zelf maar garant voor de kosten van de stilteruimte. Sint Jan en De Gollards hebben immers meerdere steunstichtingen die er middelen voor beschikbaar kunnen stellen.' De stilteruimte is weliswaar oecume nisch een aantal onomstreden symbolen uit de kapel van Sint Jan hebben er toch een plaatsie gekre- gen, In de hoek staat het vertrouwde Mariabeeld, de tabernakel ging mee evenéls het ronde gebrandschilderde raam en een wijwaterbakje. Achterin de zaal staan de beeldjes van de vier evangelisten. Het kruis verhuisde niet mee. want het corpus van Christus daaraan is een typisch katholiek sym bool en dat past niet in een oecume nische ruimte. De stiltezaal beschikt over een echt orgel, dat wordt be speeld door Kees Prins. In de stilte ruimte kan iedere bewoner op elk moment van de dag terecht. Op vrijdagmiddag wordt onder leiding van een dominee weeksluiting ge houden. De indruk dat de stilteruimte mets te groot is werd bevestigd tijdens de inwijding, waar bijkans elke stoel was bezet. De bijeenkomst gaf een wat ongebruikelijk beeld omdat deze werd voorgegaan door de pastors van de Hervormde, Doopsgezinde, Katholieke en Gereformeerde ge meenten die waren getooid in uiteen lopende toga's. 'Een aantal mensen heeft in verdriet afscheid moeten ne men van Sint Jan.' Maar met Christus en het geloof in God kunnen we in deze ruimte een nieuwe identiteit opbouwen', aldus één van hen. Dat het Texels Theologen Convent regel matig de stemmen smeert bleek uit de fraaie wijze waarop onder leiding van Dyo Wassink liederen ten gehore werden gebracht. Contactpersoon namens dit convent is de Gerefor meerd predikant Jelle Vonk uit Oosterend, tevens geestelijk zorger voor de stichting. 'Eigenlijk is het wat vreemd om een stiltecentrum te betrekken en meteen te gaan praten', opende Ter Haar de inwijding. Om de akoestiek te testen Een aantal Koger ondernemers keert zich tegen de passage in de bouwplannen van ondernemer Adri Mantje in de Dorpsstraat. Mantje realiseert momenteel op de plek van de voormalige ABN- AMRO-bank een winkelgalerij, waarin zijn eigen modezaak en de bank worden gevestigd en ruimte is voor een vijftal kleinere winkels. De ondernemers prijzen de nieuw bouw maar vrezen dat door de komst van een passage naar de Nikadel de looproute van het pu bliek zodanig wordt beïnvloed dat de noordkant van de Dorpsstraat eronder zal lijden. 'We hebben niets tegen de nieuw bouw. Integendeel: het is moedig van Mantje om in de Dorpsstraat te inves teren in detailhandel Het is ook goed voor de Dorpsstraat. Maar de door gang naar de Nikadel mag er niet komen', aldus Frits Langeveld, die zegt te spreken namens een tiental ondernemers die hun brood verdie nen aan de noordzijde (bij de Bad- weg-Boodtlaan) van de Dorpsstraat. De groep laat onderzoeken in hoe verre een juridische actie tegen de passage mogelijk is en beroept zich op toezeggingen die de gemeente in het verre verleden zou hebben ge daan. Langeveld: 'Vrijwel alle onder nemers waren zo'n twintig jaar gele den tegen de ontwikkeling van detail handel aan de Nikadel. De gemeente heeft dat toch doorgezet. Wel is toen beloofd dat er behalve de passage bij De Taveerne een doorgang zou ko men aan de noordzijde van de Dorps straat. In al die tijd is die er niet ge komen, en nu dreigt er een natuurlijke looproute te ontstaan die afbuigt ter hoogte van Mantje.' Volgens Lange veld zorgt de combinatie van bedrij vigheid aan de Nikadelzijde met de twee passages ervoor dat het zwaar tepunt aan de zuidkant van de Dorps straat komt te liggen en de noordkant een vergeten, doods aanhangsel wordt. 'Ik heb niks tegen Mantje Als ondernemer zou ik precies hetzelfde doen. Maar als de gemeente de plan nen voor de tweede bouwfase met de passage goedkeurt, is dat funest voor de toch al stillere noordkant Langeveld zegt dat alleen een extra noordelijke passage die in plaats van die van Mantje komt, acceptabel is. Een extra passage naast de door gang van de winkelgalerij is wat hem betreft geen aanvaardbare oplossing Namens de Mantje Holding liet San- dor Mantje weten noch van de onder nemers noch van de gemeente iets te hebben vernomen en dat het be drijf niet op geruchten of berichten uit de media wenst te reageren.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1