ft de Kroniek ^zakelijk Dros Tweewielers Zie de maan schijnt door de bomen Gewaagde komedie 'Geestig' origineel maar zonder vaart <-onó- D-2MAC? De boer op met Kees Vlaming Agenda DE SPOETNIKS ZET 'M BINNEN Conto S0LIDR0CK BROMFIETS 'IK GA VOOR EDAH!' Even een pak SNERT halen in 22 Wat ik zeggen wou... teso TEXELSE^» C0URANT ALLESBRANDERS ZOEKT U EEN HET LIEFST EEN GEBRUIKTE? Kom even kijken (ook nieuwe) bij: Colgate Palmolive douche w Cursus eeuwfeest Steradent Brieven schrijven voor Amnesty Scheepsrecht Sltritdtïil onze r WAALDERSTRA AT 33-35 DEN BURG-TEXEL Nog meer oonbiedingen bij uw Edah winkel De 3 principes von Edah Prettig winkelen Compleet assortiment Scherpe prijzen Eén van de platteland-sfeerplaten die in Burgwal 37 is te zien. 'Die stolpen, dat zijn de piramides van het Texelse landschap. Daar kun je niet omheen. Prachtig!' Amateur fotograaf Kees Vlaming uit Oosterend kan in vervoering raken van zijn eigen foto's, die aan de muur prijken van koffiehuis Burgwal 37. Het is de tweede keer dat hij er zijn kleuren- prenten exposeert, en voor het eerst rond een thema: 'De boer op. 'Kijk, in die boet heeft mijn vader nog ondergédoken gezeten tijdens de oorlog. Moet je dat net zien dat er voor staat. Schitterend toch? Riet is zulk mooi spul om te fotograferen.' Vlaming heeft de stengels alle ruimte gegeven door van de Nieuweschilder boet een staande in plaats van de ge bruikelijke liggende foto te maken. 'Fotografie is een kwestie van kijken. Niet door de lens. Dat komt later pas. als je weet wat je wilt pakken.' Stolpen, sloten, hekken het boeren landschap weet Vlaming te bekoren. Vooral met de prachtige winterse luchten die voor een haarscherp con trast zorgen Je kunt de rijp op de rie ten daken bijna horen kraken. De die ren zijn in het voorjaar en de zomer gefotografeerd: kippen, geiten, scha pen, maar vooral koeien. Een erfenis uit het beroepsverleden van de 59- jarige Vlaming, die 40 jaar lang als melkcontroleur heeft gewerkt en in die hoedanigheid ook schetsen van kalveren maakte. Een zelf gekweekte, prominent afgedrukte rodekool ge tuigt van zijn andere hobby:4 biolo gisch boeren. Als hij 's ochtends opstaat en het licht is mooi, dan pakt hij zijn Nikon en is hij de hele dag op pad. Op jacht naar die ene mooie plaat Of naar meer dere, zoals in Burgwal 37 is te zien aan de verschillende foto's die op dezelfde dag zijn genomen in een dromerig-mistige najaarszon. Een vrouw, man en hond wandelen op Zevenhuizen, waar een zwakke licht bundel die tussen de boerderijen doorkomt, hen tot silhouetten redu ceert en spanning in de foto legt. Hoe in de ogen van Vlaming de boer (Advertentie) Telchum 11 48 l>0 Dinsdag 30 november In Cinema Texel draaien: om 20.30 uur Die Salzmanner von Tibert en om 21.00 uur Fight Club. Woensdag 1 december In de RK kerk van Den Burg begint om 20 00 uur een optreden van het NEVA-ensemble uit Sint Peters burg, een uit drie zangers en zangeressen bestaand gezel schap. Op het programma staan religieuze liederen en Russische volksmuziek. De toegang is gratis. Na afloop wordt gecollecteerd. In Cinema Texel draaien: om 13.30 en 16 00 uur Tarzan, om 20.30 uur Die Salzmanner von Tibet, om 21.00 uur Fight Club en om 13.30 en 16.00 uur Inspector Gadget. Donderdag 2 december De Waddenvereniging houdt een natuurexcursie met als thema 'Het wad en haar (on)zichtbare bewo ners'. Aanvang 11.00 uur. Voor in formatie en aanmelden: Wadden winkel, Wilhelminalaan, Den Burg. In De Lindeboom begint om 19.00 uur een voorlichtingsavond over natuurstroom, die speciaal be doeld is voor agrarische bedrijven. In Cinema Texel draaien: om 19.00 uur Disney's Tarzan; om 21.30 uur Fight Club en om 19.00 en 21.45 uur 007: The world is not enough. Vrijdag 3 december In Cinema Texel draaien: om 19.00 uur Disney's Tarzan; om 21.30 uur Fight Club en om 19.00 en 21.45 uur 007' The world is not enough. Ook deze week is de Schulpengat nog voor onderhoud uit de vaart. De dienst wordt waargenomen door de kleinere Molengat, zodat er een iets grotere kans op wacht tijden is, vooral tijdens de drukke perioden. Die vallen op Texel van maandag- tot vrijdagochtend tus sen 9.00 en 13.00 uur en op zondagmiddagen van 16.00 tot 18.00 uur. In Den Helder zijn de eerste afvaarten op werkdagen druk voor vrachtauto's. Dat geldt op vrijdagmiddagen tussen 12.30 en 17.30 uur voor alle voertuigen. Op vrijdag 3 december maakt Teso een extra reis ten behoeve van de bezoekers van de schouw burg. Ook andere passagiers kun nen daarvan gebruik maken, leder een dient om 22.30 uur op het opstelterrein in Den Helder aanwe zig te zijn. Op dinsdag 7 december mag er bij iedere afvaart één met gevaarlijke stoffen geladen auto worden ver voerd. Hiervoor dient een afspraak te worden gemaakt. Hoogwater te Oudeschild Di. 30 0.44 en 13.30 u. Wo. 1 1.55 en 14.15 u. Do. 2 2.45 en 15.40 u. Vr. 3 4.10 en 17.15 u. Za. 4 5.25 en 18.05 u. Zo. 5 6.20 en 18.55 u. Ma. 6 7.10 en 19.44 u. Di. 7 7 40 en 20.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 7 december op om 08.32 uur en gaat onder om 16.27 uur 7 december nieuwe maan; 1 december doodtij. 12 December: Stoombootkoffiehuis (in de bovenzaal) v Twee Abrahams voor de „sjeik" s< Playboy zoekt Texelse schoonheden Restauratie N.H. kerk Den Burg dringend gewenst Ingrid van Lubek sportvrouw 1990 Jongensturners kampioen toesteispringen IN ZO'N VOORDELIG SCHUURDE VAN DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 c MiLm Als u geregeld de schoorsteen laat vegen (minimaal 2 x per jaar) dan weet u vast wel dat de naam „al- lesbrander" voor kachel fout is. U stookt een houtkachel, kolenka-. chel of een open haard met droge en schone brandstoffen, en niet met „alles", en zeker niet met vet- kolenl Goede brandstof is droog, ongeverfd en niet geïmpregneerd hout, of antraciet. Oorsprongweg 3 telefoon 11233 tandpasta total, total fresh stripe of sensation whitening 3 TUBES A 75 ML PER 3 PACK 7?° DIVERSE SOORTEN .-—r? E FLACON 250 ML -4r49" I \f Verreweg het meest prominente nieuws in de eerste week van de cember 1990 was de (her)opening van het (vernieuwde) raadhuis. 'Met een bijlslag op een plaquette in de hal van het raadhuis, verrichtte drs. R.J. de Wit. commissaris van de koningin van Noord-Holland, de of ficiële openingshandeling van het hernieuwde raadhuis De Wit nam de waarschuwing van burgemees ter de brandweerbijt niet te hard in het hout te slaan (..De afdruk van de bijl moet voor altijd in het hout blok achterblijven, maar ook weer niet zo hard zijn dat het blok in tweeën splijt"), ter harte en deelde een beschaafd tikje uit.' 'De Brulnvisschool uit Oudeschild greep de opening aan om de aandacht nogmaals op de hoognodige ver bouwing en uitbreiding te vestigen. Enkele dagen voer de heropening van het raadhuis, verklaarde de re dactie van Playboy tijdens een whisky-proeverij in Het Kompas 'dat er serieuze plannen klaarliggen voor een nieuwe reportage die gaat he ten ..Meisjes van de Wadden". De redaktle van het blad is op zoek naar lokale schoonheden die zich willen laten fotograferen.En Sinterklaas zelf overhandigde een prijs aan Ingrid van Lubek, die door de redac tie van het radioprogramma Sport- lokaal was gekozen tot sportvrouw van het jaar. 'Deze titel viel haar ten deel wegens haar goede resultaten in de Texelse triathlon, de van Dam tot Dam' loop. de diverse bos- crossen. zwemmen, wereldspelen in Assen als blindenbegeleidster en The Hague Ten Mile In dezelfde week deelde kanton rechter mr. W.H.J. Ravens in Den Helder geldboetes uil, 'die totaal bijna f7500.- bedroegen' De boe tes werden opgelegd aan zestien Texelse taxichauffeurs, die 'inname van het rijbewijs boven het hoofd hangt, als zij zich schuldig blijven maken aan overtreding van de toe gestane maximum snelheid.Meer dere chauffeurs waren op één avond herhaaldelijk betrapt op forse overschrijdingen van de maximum snelheid. 'Het verweer dat de taxi's in het Tropical-weekend (waarin de controles werden verricht) wei hard moesten rijden, omdat het belang van de nachtelijke openbare orde in het centrum van De Koog ermee was gediend, werd door de officier van tafel geveegd De chauffeurs zelf merkten na afloop van de zitting op: 'Pas als alle taxi 's voor dezelfde tarieven rijden, valt te verwachten dat er minder hard wordt gereden. En in de eerste week van december 1990 verscheen een speciaal Sin terklaas-nummer van de weekend krant TC3, waarvan op 13 januari van dat jaar het eerste nummer was uitgekomen In de Sinterklaas-editie niet alleen een vraaggesprek met de Goedhelligman zelf, maar ook di verse achtergrondartikelen en (sprookjesachtige) verhalen De ru briek 'Bericht uit de ruimte', kreeg de toepasselijke kop mee 'Zie de maan schijnt door de bomen. geest waart hij in de flat rond en re kent hij af met een hypochondrische en aandachttrekkende buurvrouw De scène waarin hij aan haar stoel schudt en een bloemenvaas over haar hoofd leeggiet, was hilarisch. Je hoorde het publiek denken: mooi zo, laat dat sekreet gauw ophoepelen. Toch werd ook de buurvrouw te over dreven en te kluchtig neergezet door de op zich zeker getalenteerde Wilma Laan. Maar ondanks de vele herhalingen (Bodegraven vroeg zich in één teug wel vijf keer af hoe hij het de familie zou vertellen 'hoe los ik het op', 'hoe los ik het op'), de haperingen, het te lang stilstaan bij onbelangrijke zaken (wie er aan het koken is, aan het werk is, vanavond nog zal komen etc.) en het soms kinderlijke spel kwam het publiek wel degelijk aan zijn trekken. Onbedoeld maar met minder amu sant was de reactie van met name de vrouwelijke toeschouwers toen zij de bungelende contouren van Bodegravens geslachtsdeel in zijn lange opaonderbroek ontdekten. Óf hij het doorhad of niet: de acteur ging onverstoorbaar verder met zijn rol. Het spel kwam prima tot zijn recht in het overzichtelijke decor van Björn Ezerman en Gerard Monen en Gerhard Smeenk hadden de schminkdoos in korte tijd met vaar digheid gehanteerd. De uitvoering was verre van perfect, maar de waar dering van het in groten getale opge komen publiek bleek na afloop over duidelijk uit het lange applaus, waar de spelers uitstekend mee om wisten te gaan. Dat was geoefend tijdens de repetitie. Bart Bosch Dat is van woensdag tot en met vrij dag het geval tussen 19.00 en 21.00 uur en zaterdag de hele dag. Ook kan informatie worden ingewonnen bij Manët Roeper, tel. 318 370. In samenwerking met Monica Kooger van de Bruidssluier uit De Waal - die voor de tafelversiering zorgt - geeft De Kokerij tweemaal een eendaagse cursus voor diegenen die op oud- jaarsavond thuis blijven, maar de avond deze keer toch net even an ders willen vieren dan andête. De cursussen vinden plaats in de Kaap snol in De Koog, op dinsdag 14 en donderdag 16 december, beide keren van 10.30 tot 14.30 uur. Deelname kost f75,- per keer, inclusief ingre diënten. receptuur en materiaal voor de tafelversiering Voor aan meldingen en^ inlichtingen: Ruud Boom Catering, tel, 313791 blauw of groen PER 3 PACK MET GRATIS INTENSIVE REINIGINGS TABLETTEN -7-74" tot overleg tussen enige bestuurders van de Stichting Jutters Museum (SJM, de burgemeester en voor de Stichting Texels Museum (STM) Jan Kuiper, waarbij het advies van burge meester Schipper aan Jan Kuiper luidde: 'Jan, deze mensen waren er eerder dan wij, probeer ze in te pas sen in het te voeren beleid.' 'Ik wens deze mensen niet op mijn pad tegen te komen', klonk de reactie van Kui per. In de eerste dagen van 1994 (31 ja nuari) bij Sil Boon (we mochten niet in ons eigen museum met de heer Van Rappard, de nieuwe burgemees: ter, bijeenkomen), ging het om een dubbeltje per bezoeker. 'Jongens, het moet gek gaan, maar dat dubbel tje haal ik voor jullie, lijkt mij.' Hij redde het niet, wel werden wat finan ciële ongenoegens opgelost, maar het gaf geen voldoening. Met het al- lopen van de overeenkomst tussen STM en SJM en de onderhandelin gen over de 'verdeling' van de eigen dommen, bleek met wie we te doen hadden. 'We zitten hier om zoveel mogelijk in te houden', aldus een van de onderhandelaars. Zo kwam de rechter er bij (niet erg Tessels), Zie wat er in Oudeschild rest na de verdeling en hoe men dat beheert. Het mooie dak van de 'Activ' staat sinds de herfst vari 1997 buiten. Negentig voorwerpen - waaronder heel bijzon dere - zijn bij de verdeling niet terug gevonden Met deze gang van za ken verloor men in Oudeschild het recht nog langer de naam Juttersmuseum te mogen voeren. Door de gemeenschap Oudeschild is de huidige burgemeester ook weer met dit 'on-Texelse' gebeuren gecon fronteerd. Als de wijsheid van burge meester Geldorp uit de hoge hoed komt, het zij zo. Echter, op Welzijn heeft men tot nu toe de musgumnota en daarbij deze slepende kwestie ook met doorgelicht ten aanzien van de participanten in Oudeschild, Niet ne geren, maar regeren, dat is wat geldt. Eerlijk duurt het langst. Wij houden de rug recht, er is niks mis met de opslagcollectie op 'Flora', daar vind je ook de 'echte jutters', 't Is de moeite waard. Oor Ellen, Oosterend (Advertentie) Wie strak9 wil genieten van het beste beeld komt 14 15 december naar Loewe show. it in beeld en geluid Beijert, dat eigenlijk leuker was dan de 'echte' versie van na de pauze. Maar het duurde allemaal te lang Nadat het publiek het kunstje door had. werd er te lang doorgegaan en werden scènes teveel herhaald. Bo vendien hadden vooral de vrouwe lijke acteurs nogal wat moeite om zichzelf te spelen waardoor de toe schouwers geen moment het idee hadden dat zij naar een repetitie za ten te kijken. Maar ook Gerhard Smeenk bezondigde zich keer op keer aan overacting. Nadat een vast zittend gordijn eindelijk losschoot en weer open kon schreeuwde hij 'Hoera! Nu kunnen we met de repe titie beginnen!', waarbij hij als een kind zo blij over het podium hup pelde. Tja, dat die repetitie weer kon beginnen had iedereen heus wel door. Beeld van de repetitie: Rob Bodegraven en Het was een gewaagd experiment van de toneelafdeling van Sport vereniging De Cocksdorp om het stuk 'Geestig' van Rob Bode graven op de planken te zetten, en alleen daarom al verdient SVC alle lof. Voordat zaterdagavond het 'echte' toneelstuk begon, speelden de acteurs zichzelf en lieten zij zien wat er tijdens de repetities zoal voorvalt. Acteurs die te laat komen of hun tekst zijn vergeten, het in grijpen van de regisseur, onder linge ruzies: het publiek kreeg een aardig kijkje achter de schermen. Helaas werd te lang op hetzelfde recept voortgeborduurd en haal den eindeloze herhalingen de vaart uit het stuk. Het begon allemaal veelbelovend in het Eierlandsche Huis. Hoofdrolspe ler Rob Bodegraven liep van achter uit de zaal langs het publiek naar het podium en vertolkte meesterlijk de overleden Jerome d'Anquerville, een abine Befjert ontfermen zich over de flauwgt bekakte landheer die terugkeert uit het hiernamaals en op zoek gaat naar zijn nog levende familie om fouten uit het verleden goed te maken. Akelig echt speelde Bodegraven dat hij zijn tekst kwijt was en een oorverdovende stilte bewees dat het in verlegenheid gebrachte publiek zich geen raad wist met de situatie. Pas toen regis seur Erik Walbeek uit het niets ver scheen en zijn acteur luidruchtig de les las, begrepen de toeschouwers dat zij op het verkeerde been waren gezet. Voor Bodegraven was het stuk ge sneden koek, maar de overige ac teurs ging 'Geestig' duidelijk boven de pet. Zij werden bovendien over schaduwd door de dominant aanwe zige Jacques d'Anquerville. Daardoor kwamen niet alleen hun karakters niet uit de verf, door de overheersende rol van Bodegraven moesten zij telkens wachten totdat zij zelf eindelijk iets zeggen mochten, en de onzekerheid over het juiste moment zorgde voor rallen regisseur Erik Walbeek. (Foto Bart Bosch) nogal wat haperingen, waardoor hun tekst er geforceerd en te 'geacteerd' uit kwam. Acteurs hebben net als sporters even de tijd nodig om los te komen en in hun spel te groeien, maar zij kregen daar eenvoudigweg de kans niet voor. Ook voor het pu bliek werd het gaandeweg het stuk ronduit hinderlijk dat de meest getal enteerde acteur zóveel naar zich toe trok. Het idee van de 'repetitie' was zeker origineel, bij vlagen ingenieus en wist een klein half uurtje te boeien. De herhaaldelijk te laat komende Andréas Monen kreeg de lachers op zijn hand, regisseur Van Walbeek speelde met overtuiging en de ver warring die zich in het begin meester maakte van het publiek deed ko misch aan. Her en der legden toe schouwers hun buren uit dat zij het allemaal wel doorhadden. Hoogte punt tijdens de repetitie was het oe fenen van het flauwvallen van Sabine Geen hoorspel Nodeloze tekstuele toevoegingen aan de actie speelden het 'echte' stuk ook parten. Je hoeft niet te zeg gen dat je de deur gaat opendoen want mensen zien wel dat je deur opendoet. Het is immers een toneel stuk en geen hoorspel. Het verhaal vertelt zich aan de hand van het ge speelde, het gezegde is alleen van belang om het publiek met verras sende dialogen te onderhouden. En het verhaal was nu juist zo aardig Een adellijke ouweheer heeft de erfe nis goeddeels verbrast en keert tijde lijk terug naar het aardse om wat van het geld over is aan zijn nazaten te overhandigen. Zij kunnen hem niet zien of horen, met uitzondering van zijn kleindochter, die geschrokken ineenstort als zij haar overleden opa in de huiskamer aantreft. Als een De Texelse afdeling van Amnesty In ternational is op zoek naar mensen die af en toe eens hun best willen doen voor politieke gevangenen. Vol gens beproefd recept sturen sympa thisanten van deze organisatie brie ven naar autoriteiten die op dubieuze gronden mensen gevangen hebben gezet. De ervaring leert dat zelfs de wreedste tiran zich wat ongemakke lijk begint te voelen wanneer hij een stroom verzoeken krijgt om één of meerdere gevangenen vrij te laten of op z'n minst beter te behandelen. De resultaten zijn in ieder geval in het algemeen gunstig. Wie wel eens zo'n brief wil schrijven (zelf bedenken hoeft niet, Amnesty verzorgt voorbeeldbrieven), kan zich deze week melden bij een stand waarmee Texelse vrijwilligers in de Hema staan Toen ik op 2 oktober 1990 de strijd tegen het management had verloren, kwam er een eind aan tien mooie ja ren Juttersmuseum; veel tevreden bezoekers, veel TV-opnames van al lerlei nationale en internationale teams (ABC uit de USA op 19 april 1989 als hoogst haalbare). Bij de feesten rond 200 jaar haven partici peerden wij in het complex bij de molen met meerdere deelnemers. In de loop van 1987 deden de eerste tegenstellingen zich voor, wat leidde het landschap vormgeeft door te bouwen, te planten of door niets te doen en zijn dieren het platteland verlevendigen, is tot half december aan de Burgwal te zien. Bart Bosch

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2