Burgerij mag volop meepraten over inrichting nationaal park rum Bert Segerink Logo DUINEN VAN TEXEL Geknipg</ TEXELSE J COURANT Schooljeugd naar Nationaal Park Participanten Stukkie voor de krant? Nationaal I'ark pamilieberichten Muriël rJexelaartjes Garagetest "Jexelaartjes DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 Rond de honderd belangstellenden bezochten donderdag- Hij riep de aanwezigen op dal ook te avond op De Krim de voorlichtingsbijeenkomst van het doen 'Voor het in kaart brengen van Overlegorgaan van het nationaal park Duinen van Texel - knelpunten hebben we u hard nodig, in oprichting. De overleggroep is druk bezig met het opstel- °P avonden als deze kunt u aange- len van een Beheers- en Inrichtingsplan (BIP), waarbij ver- ven wat.u dwarszit w®'er volgens schillende Texelse en niet-Texelse belangenorganisaties en Logemanwerd'op™n wecken be- grondbeheerders worden betrokken. Maar daarmee houdt diend. Een kleine twintig bezoekers de maatschappelijke invloed niet op: voorzitter Evert Ver- maakten in de pauze gebruik van de meer beloofde dat het publiek regelmatig op de hoogte gelegenheid briefjes met vragen en wordt gehouden van de stapsgewijze invulling van het BIP °Pm®rkln9en op billboards te piak- en dat burgers tijdens informatieve avonden ruimschoots aan het woord komen. 'We willen niet alleen dat de bevol king het plan begrijpt, het moet ook door de eiland bewoners gedragen worden.' Een vlotjes over het podium lopende ook gebonden aan de gemeentelijke Vermeer - behalve voorzitter van het bestemmingsplannen.' Logeman Overlegorgaan ook burgemeester voerde de eventuele ministeriële aan- van Heerhugowaard - vertelde over wijzing van het gebied voor het re de toegenomen noodzaak tot het in- gime van de Natuurbeschermingswet stellen van een nationaal park. 'De aan als een voorbeeldbesluit dat ge- bevolking is gegroeid, mobieler ge- respecteerd zou moeten worden, worden en de welvaart gestegen 'Maar natuurlijk kan het Overlegor- Daardoor is de druk op de schaarse gaan wel suggesties doen en advie- groene ruimte groter geworden. Te- zen uitbrengen.' zamen met het groeiend besef van de waarde van natuur en landschap no pen deze factoren tot het zorgvuldig afstemmen van de conflicterende be langen. Het BIP is dan ook vooral bedoeld om een evenwicht te vinden tussen de noodzakelijke natuurlijke rust en het recreatief medegebruik.' Hij sprak de hoop uit dat het plan over een jaar zal zijn voltooid, waarna de minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij definitief beslist of het park er komt en er jaarlijks zo'n half miljoen gulden van het rijk naar Texel vloeit voor de exploitatie van het park en het organiseren van acti viteiten. Na de vertoning van een videoband met de ervaringen van natuur liefhebbers, ondernemers, beheer ders en ambtenaren met de circa tien nationale parken die Nederland rijk is, vertelde Dolf Logeman van adviesbu reau Arcadis over de juridische gren zen waarbinnen het project moet opereren. Arcadis schrijft in opdracht van het Overlegorgaan het Beheers en Inrichtingsplan. 'Alles wat erin het park gebeurt, is gebaseerd op het plan. Maar we moeten realistisch blij ven en geen overspannen verwach tingen hebben. Het BIP kan l overheidsbeleid niet doorkruisen. Wij moeten ons houden aan de'besluiten' lan het rijk en de prpvincje, en zijn ken. Het was opvallend dat de meeste gingen over 'Natuur en Land schap' en dat de rubriek 'Recreatie' leeg bleef. Een greep uit de inzendin gen: 'Minder bordjes! Voorlichting concentreren', 'Jutterspaden herstel len', 'Bewoners van het gebied meer betrekken bij de plannen'. De laatste inzender kan gerust zijn: het Overleg orgaan bezint zich op de manier waarop bewoners en kleine grond eigenaren in het orgaan vertegen woordigd zullen worden. Op één vraag kan het Overlegorgaan nu nog geen antwoord geven. Die luidde simpelweg: 'Wat verandert er?' Loge- Pp initiatief van EcoMare zijn de hoogste groepen van de Texelse ba sisscholen de afgelopen weken op bezoek geweest in het toekomstige Nationaal Park de Duinen van Texel. Zowel in een weiland, als in de dui nen en het bos werden ruik-, luister- teken- en voelopdrachten uitge voerd, met de bedoeling de verschillen en overeenkomsten tus sen de verschillende gebieden te ontdekken. Doel van dit programma is met alleen de /eugd te leren wat een Nationaal Park precies inhoudt en waar de grenzen van het Texelse gebied ko men te liggen, maar ook welke gebie den tot het Nationaal Park behoren en wat de samenhang tussen deze ge bieden is. Ook wordt verteld waarom de duinen van Texel zo uniek zijn en wat de rol van de mens in het Natio naal Park inhoudt man reageerde verheugd toen Erik van der Spek hem het pak met ideeën van leerlingen van de Texelse basis scholen overhandigde. In het kader van het 100-jarig jubileum van SBB hebben alle scholen een gebied 'ge adopteerd', waar zij met een bos wachter hebben rondgelopen en waarvoor zij vervolgens klassikaal plannen bedachten. Logeman zegde toe dat de suggesties serieus zullen worden bekeken. Ook de in de zaal opgestelde micro foons waren met voor niets geïnstal leerd. Duinboer Hans Stark verzocht namens de vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer om een plaatsje in het Overlegorgaan, dat prompt door voorzitter Vermeer werd toegezegd. Daarop waar schuwde Arthur Oosterbaan 'namens hemzelf' voor versnippering en veronachtzaming van het gemeen schappelijke belang. 'Ik vraag me af of het Overlegorgaan met al die orga nisaties niet te groot wordt en of de ondernemers, bewoners en boeren niet teveel hun eigen belang nastre ven. Als je een nationaal park wilt beheren moet je het algemeen belang dienen.' Vermeer onderkende dit ge vaar maar betoogde dat de inrichting en het beheer van het park zich bin nen een kader van doelstellingen moet afspelen, waarvan natuurbe houd de belangrijkste is. 'En het leuke is dat alle betrokkenen daar oog voor hebben.' Eerder op de dag was door het Over legorgaan bepaald om de (verplichte) educatieve en voorlichtende taken hoofdzakelijk vanuit een bezoekers centrum bij EcoMare uit te voeren Dat zal fysiek met EcoMare in verbin ding staan, maar wel gratis toegan kelijk zijn. 'Den Haag' heeft al laten weten hiermee akkoord te gaan en heeft er ƒ60.000,- per jaar voor be schikbaar gesteld. Deze taken wor den in ieder geval gedurende de oprichtingsfase door de educatieve dienst van EcoMare verricht Over het al dan niet binnen de gren zen van het park trekken van de zandplaat Noorderhaaks, is wel ge sproken maar mets besloten. De Stichting Natuur en Mens Texel had hierom verzocht, omdat zij wil voor komen dat De Razende Bol tot Staatsnatuurmonument wordt uitge roepen en het recreatief medegebruik eindigt Het Overlegorgaan zal zich nader informeren over de kwestie en een advies uitbrengen aan de minis ter van LNV, die uiteindelijk over de fysieke begrenzing van het circa 5.000 hectare omvattende park be slist. UwiiAV Niet minder dan 75 organisaties en particulieren hebben zitting in het Overlegorgaan \an het natio naal park Texelse Duinen-in op richting. Het zijn: Staatsbos beheer, gemeente Texel, provincie Noord-Holland, Rijkswaterstaat- Texel, Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie- Texel, waterschappen Hollands Kroon en Uitwaterende Sluizen, de ministeries van LNV en Defen sie, EcoMare, de dorps commissies. Recreatiestichting Texel, Werkgroep Landschaps- zorg Texel, het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie en camping De Robbenjager. Het secretariaat is ondergebracht bij de provincie bij mevr. I. Hoogenboom, postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. 023-514 33 04. Aanspreekpunt voor Texel is co-secretaris mevr. E. Undenbergh, die op het gemeen tehuis bereikbaar is, tel. 362121. TEXELSE jLOtl RANT Voor nieuws en tips bent u van harte wel kom op de redactie van de Texelse Cou rant, Warmoesstraat 45 in Den Burg. Het kantoor is op werkda- gen geopend van 9.00 tot 17.00 uur, met uitzondering van vrijdagmiddag. Mocht u aan de vaste deur komen, naast de in gang hangt een kast je met pen en papier. Schrijf uw naam en •telefoonnummer op een briefje en gooi het in de bus. Wij ne men dan snel contact met u op. Telefonisch zijn we altijd bereik baar. Het nummer van de dienstdoende redacteur vindt u rechts onder de kop van de krant. Voor advertenties of vra gen over bezorging dient u te bellen met het kantoor aan de Spmbaan, telefoon 36 26 00 Op de informatieavond in De Kiekendief werd het nieuwe parklogo onthuld. De lepelaar staat symbool voor de verbinding tus sen de internationale nationale parken: de vogel wordt zowel in een Spaans nationaal park als op Texel aangetroffen. Het eiland en het park zijn net als de lepelaar niet helemaal binnen menselijke kaders te vatten. Het logo, dat met luid ap plaus werd begroet, wordt ge bruikt als promotie- en herken ningsmiddel op bnefpapier, folders, affiches, in het bezoekers- centmm en op infopanelen, tasjes, paraplu's etc. Omdat ervaringen in andere parken uitwezen dat onder nemers het logo gebruikten om hun eigen bedrijf te promoten en reclame te maken voor activiteiten die soms haaks op de doelstellin gen van het park staan, is besloten dat het logo niet voor commerciële doeleinden mag worden ingezet. Het mag vrij gebruikt worden door de participanten die een rol spelen in de informatievoorziening over het park. 17.00 uur ons weer melden, blijft men argwanend, bij elk opgesomd punt wordt het woord 'toevallig' eraan toegevoegd toevallig een lampje stuk, toevallig een slangetie los enz. En ook al zetten we ons meest onschuldige lammetjesgezicht op (niet zo moeilijk met al die schapen op Texel), de blik blijft zo scherp als een scheermes. Niet erg klantvriendelijk. Op de testbank Pedaalrubber opgemerkt, maar niet voor radig. Ga je toch even naar een collega? Oen Burg is niet zo groot, maar heeft wel zeven garages. Zit er vast wel eentje bij die een rubbertje in voorraad heeft Buiten dat is de score van Segermk even goed als Coevorden. Toch betalen we hier zeventig gulden minder. Zou dat komen omdat men vergeten is om de zekering op de nota te zetten? Of het kentekenlichtje? Of de BTW, want zelfs dat staat niet op de (handge schreven) rekening. Aardig. En natuurlijk een prima score Foto Raymond de Haan Maricoweg 3, Den Burg „Help ieder die moe is en mat van hetleven, veel zul je ontvangen als je veel weet te geven". Bedroefd, maar dankbaar dat verder lijden haar bespaard is gebleven, delen wij u mede dat veel te vroeg van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en lieve oma Johanna Margaretha Bakker (Hanna) echtgenote van Theo Witte op de leeftijd van 67 |aar. Th. Witte André en Odette Frank, Daan Ewald en Marijke llona, Steef Ruud en Geertje Bas Texel, 26 november 1999 Genteweg 4a, 1794 HK Oosterend. De avondwake zal worden gehouden op dinsdag 30 november om 19.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg, waarna er gelegenheid is tot condoleren en af scheid nemen. De uitvaartdienst zal worden gehouden op woensdag 1 december om 10.30 uur in boven genoemde kerk, waarna de begrafenis op het R.K.-kerkhof zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot con doleren in de „Witte Burcht". Onze lieve Hanna is na een heel moeilijk jaar weggegaan. Een sterke vrouw laat een groot gat achter. We zullen je aandacht en liefde missen. Truus Bakker Agatha Bakker-Bakker Cor Bakker Arinie Bakker-Bakker Nel Bakker-Smit Duw Bakker-Bakker Marry Bakker-Kuip Frits Hogewind Riet Bakker-Lemmèns Neven en nichten Elke dag een stapje dichter naar het eind. Elke dag een beetje van je kracht verkleind. Elke dag wat zwaarder wat je dragen moet, maar al gaande wetend: eens komt alles goed tante Hanna We zullen je heel erg missen, Henk en Janny Stefan, Wendy, Alexander en Dave Wij moeten afscheid nemen van (tante) Hanna Onze vriendin, steun en toeverlaat. Familie G. de Jong Hanna Witte-Bakker Where ever we are, your memory will always be with us. Wij wensen Theo en de kinderen veel sterkte toe. Gerd Jan en Saskia Roos Dag Oma Hanna Johan en Marlies Zie de maan schijnt door de bomen. Makkers staakt Uw wild geraas. Tot ons verdriet is weggenomen, De MOEDER van Sint en Pieterbaas. Na een slopende ziekte is op 26 november 1999 overleden: „moeder Hanna" Als Nestor en Erelid van de Stichting Sint en Piet Texel, heeft zij ons jarenlang met raad en daad bijgestaan. Haar ideaal zullen wij proberen voort te zetten. Bij ons zal ze blijven voortleven als: „De Moeder van Sint Nicolaas en zijn Pieten". We wensen Theo, André Odette, Ewald Marijke. Ruud Geertje, kleinkinderen en verdere familieleden alle sterkte toe. om dit verlies te dra gen. Nico Piet Albert Jan Robert Simon Magda Barbara Roel Toon Martin Arnold Ralf Els Joke Gert Nick Steffan Jesper Jan Marlijn Martin Eric Ilse Jack Ronald Etienne Kees Jan Marjon Bianca Rick Henk Fijhe herinneringen hebben wij aan buurvrouw Hanna Wij wensen Theo, de kinderen en kleinkinderen veel sterkte bij dit grote verlies. Familie Gersthage Familie H. v.d. Zee Familie M. Vlaming Meer dan een broer, een vriend, een sociaal bewogen mens. Jaap zoon van Jan Huisman t en Martje Witte t Texel, 18-6-1949 t Den Helder, 27-11-1999 Onze broer, zwager, oom en neef is niet meer. Jaap is in zijn slaap overleden. Vol verdriet nemen wij afscheid van hem. Joke en Jos Nel en Henk Kees en Rosemarie Jan en Ton Tiny en Axel t Jeanet en Freek Ank en Douwe Gerard en Ada Tante Annie Neven en nichten Correspondentie-adres G. Huisman, Bernhardlaan 30, 1791 XE Den Burg - Texel. Jaap is opgebaard in Uitvaartcentrum Den Helder, IJsselmeerstraat 63a. Hier kunt u dinsdag en woensdag tussen 9.00 en 20.00 uur persoonlijk afscheid van hem nemen. Donderdag wordt Jaap overgebracht naar Noorderhaven, aan de Langevliet te Julianadorp. Tussen 13.00 en 13.55 uur is er in ,,'t Tij" gele genheid Jaap voor de laatste keer gedag te zeg gen en u kunt daar tevens de familie condoleren. Tijdens een samenkomst zetten wij Jaap nog éénmaal in het licht. Deze viering wordt in ,,'t Tij" gehouden en begint om 14.00 uur. Hierna begeleiden wij Jaap naar Crematorium Schagen, waar om 16.00 uur de plechtigheid aanvangt. In de ontvangkamer van het cremato rium sluiten wi| het geheel af op een wijze die passend is voor Jaap. Dag lieve Jaap Inky Jaap Een tak van onze boom is afgebroken. In onze gedachten zal hij zich wortelen voor altijd. Gerard en Ada IN MEMORIAM 28-11-'95 28-11-'99 LIEVE HENNY Ons zonnetje We missen je Johan, Els, Iwan, Erwin en Petra Ziekenhuizen zijn geweldige instellingen, voor de mensen die er werken heb ik het grootste respect maar... Ik ben weer thuis en ervaar het als een wonder dat deskundige handen ervoor hebben gezorgd, dat ik binnen afzienbare tijd weer zonder pijn met alles wat me lief is langs het Texelse strand kan wandelen. Uw warme belangstelling toen het even heel moeilijk was heeft me héél erg goedgedaan. Tot begin januari mag ik revalideren op Diek 42. daarna graag tot ziens en horens. Roelie Bakker P.S. Negatief heeft altijd een positieve kant, één ding is me ontzettend duidelijk geworden De ge zonde mens heeft vele wensen, de zieke maar één! Al negen maanden praten ze over me. vanaf vandaag zullen ze me horen! Eindelijk is het zover... Noëmi heeft een zusje gekregen 26 november I999 gewicht: 3400 gram Haar trotse ouders: Manuel Frontana Tibiri(a en llonka de Boer Nikadel 36 1796 BP De Koog s0222-317401 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8,40 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,80 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto 25,- exel. tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: IM-TEXELAARTJE op aanvraag. Sint-idee cadeaubon van Schoonheidssalon Mar- tine, tel. 322667. 10% korting op alle koop avonden 30 november t/m 3 december tot 21.00 uur. Voordeelland Oude- schild. een pakhuis vol cadeaus. Tel. 322398. Bij een door het blad 'Autoweek' ge houden garagetest kwam Auto Ser vice Centrum Bert Segerink als een van de betere onderhoudsgarages uit de bus. Van de tien bezochte bedrij ven kregen alleen ASC Den Burg en Auto Litmaath Coevorden het predi kaat 'goed'. Van de overige acht wa ren er vier 'redelijk' en vier zelfs 'slecht'. Voor de test werd een Peugeot 106 aangeboden voor een 'grote beurt'. Door Autoweek waren twaalf gebreken aan de auto aange bracht, waarvan er tien bij het uitvoe ren van een grote beurt zouden moe ten worden hersteld; de andere twee hoefden alleen maar te worden opge merkt. Het Texelse bedrijf merkte al leen niet op dat de rechter binnen- lichtschakelaar defect was en dat de uitlaat wel erg veel lawaai maakte. Voor het overige werden alle gebre ken ontdekt en - indien nodig - her steld. Alleen de service liet volgens Autoweek te wensen over: het personeel van Den Burg kon ons niet zo bekoren. Oké, je bent vrij om wan trouwend te zijn als een vreemde klant op bezoek komt, je hoeft dat niet zo duidelijk te laten merken Madeira vertrek 16 dec. App. Terrace Mar 550,- p.p incl. vlucht en trans fers. Boeken bij Reisburo Texel Holland Internatio nal. Beter In Service. Voor de lekkerste, gour met-, fondue-, steengrill en mini-wokschotels Keur slagerij iepe de Boer, tel 317552 Cadeau-idee voor de Sint: Een geschenkbon die u bij de VVV vindt!! 23-11 weggelopen O'end Gecastr. kater; snoet, po ten, borst vnl wit. Rug d.gr gestr rijtje witte haren rechtsachter. Is hier vreemd, 1e keer buiten Info. graag tel. 318886. Weet Sint nog met wat hij je moet schenken? Een kadobon van Beautysa lon Body and Face wat zou je daar van denken' Dus snel naar Wulkpad 1 in Oosterend gesneld of 318630 gebeld. Verkoop/reparatie van ra dio - tv - video - Service Center Texel 311 777. De Witte Engel staat voor kwaliteit vandaar dat Sint er zo graag heenrijdt. Cadeautip: saucijzenletter ƒ9,95 bij Keurslagerij ipe de Boer. tel. 317552. Mexico, Puerto Vallarta, vertrek 7, 14 en 21 dec 9 dgn al vanaf 950.- Info en boeken Reisburo Texel Holland International Be ter In Service. Student zoekt per direct kamer of huisje voor ver blijf tijdens uitvoering milieuonderzoek. 3 mnd. Tel 06-51255711. 'Babor" natuurcosmetica bij Schoonheidssalon Martine, tel. 322667. Woensdag 1 dec., don derdag 2 dec. en vrijdag 3 dec. tot 21.00 uur ge opend' Rabbit Habit. Verantwoord Bont is er in allerlei kleuren. Ga eens kijken op de Burgwal 29

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3