Knap spel Vriendenkring in teleurstellend toneelstuk GVT vermaakt publiek met 'non stop' show TEXELSE COURANT Afscheid De Waldhoorn Texels Belang stelt alfabetische lijst ter discussie Hoofdweg gestremd wegens baggerwerk Week van Texel van de kabel Ambulance dames van de jazzafdelmg dansen in een levensgrote trappelzak. DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 de opbrengst te delen. Het is het soort intrige dat je alleen in flauwe blijspelen tegenkomt. Bovendien loopt alles goed af, zonder dat er veel verwikkelingen aan voorafgaan. De enige is eigenlijk dat inbreker Al bij het ophalen van het losgeld in zijn ach terwerk wordt geschoten. Dat gege ven werd wel aardig uitgewerkt door De Vriendenkring, omdat Al (vertolkt door Rob Jongejan) zonder aarzelen z'n broek liet zakken om de wond door een doodgemoedereerde dok ter Emmett (Joop Rommets sr.) te laten behandelen, daarbij gadegesla gen door de allemaal anders reage rende bewoners. Gehoord de reacties na afloop sloeg bij de toeschouwers die ook het eer ste stuk hadden gezien de verveling het eerst toe. Niet eens zozeer om dat hun verwachtingen te hoog ge spannen waren geweest, maar vooral omdat er voor hen weinig verrassends te beleven viel. Het was destijds erg amusant om Florence steeds te zien praten tegen haar denkbeeldige kind, om Hannibal, die denkt dat hij een virtuoos violist is maar alleen gepiep uit zijn instrument krijgt en om Paddy, die helemaal niks zegt en alleen af en toe de dingen uitbrult die ze allemaal haat. Nu was het leuk om te ontdekken dat ze nog steeds dezelfde tik hadden, maar daarna begon dat alles voorspelbaar te worden, met als gevolg dat er nóg meer van het spel van de spelers werd gevraagd. Gelukkig bleken ze tot veel in staat. Geassisteerd door zijn assistente Chris Veronica Bos) en nogal hinderlijk gadegeslagen door één van de bewoonsters (Gerdy Grabowski) verzorgt dokter Emmett (Joop Rommets) de schotwond die inbreker Al (Rob Jongejan) in een bil kreeg. (Foto Joop Rommotsi Het leek een gouden vondst van De Vriendenkring, om het ver volg te spelen op John Patricks 'Dwaasheid heeft haar eigen recht', het stuk rond de psychiatrische kliniek waarmee de ver eniging het publiek twee jaar geleden plat kreeg. De uitvoering draaide echter uit op een teleurstelling. De spelers leefden zich weer helemaal uit, maar de verrassing ontbrak ditmaal en ook het plot was erg mager. Het resultaat was een aardige toneel avond, maar zeker niet één die recht deed aan de reputatie die de Hoornders hebben opgebouwd. De verfilming van een boek is altijd minder dan het origineel en een kas succes kan met zomaar worden her haald door er een vervolg op te ma ken. Het zijn van die oude regels die maar zelden gelogenstraft worden. De terugkeer van mevrouw Ravage' vormde geen uitzondering. Dat was een beetje vreemd, want schrijver John Hattrick is niet de eerste de beste. In het voorjaar speelde De Vriendenkring nog zijn 'Husky's Baby' en dat werd - net als vijftien jaar ge leden - een kraker. En ook 'deel 1 van het verhaal rond mevrouw Ra- age kenmerkte zich door veel kwa liteit. Er kon om worden gelachen (veel zelfs!), maar tegelijkertijd had het iets treurigs, de mensen wier le vens door de boze wereld waren ge knakt en die zich alleen nog staande konden houden binnen de bescher mende muren van de kliniek, bijge naamd 'Het Klooster'. Het vervolg was echter veel minder. De merkwaardige gewoonten van de bewoners stonden in de schaduw van de gebeurtenissen, die helaas maar weinig om het lijf hadden. Cen traal gegeven is de financiële toe stand van het tehuis, die dermate zorgwekkend is dat dokter Emmett, de geneesheer-directeur, vreest bin nen een paar weken tot sluiting te moeten overgaan. Wanneer de puissant rijke mevrouw Savage zich spontaan als patiënt meldt in het te huis omdat ze daar een paar jaar geleden zo'n plezierige tijd heeft ge had, vestigt Emmett zijn hoop op haar. Ze blijkt echter een groot deel van haar vermogen te hebben verbrast en onder curatele te zijn ge steld. Plots wordt het tehuis bezocht door twee inbrekers, die menen dat er geld te halen valt. Dat is er met, maar samen met mevrouw Savage, die dokter Emmett graag zou helpen, bedenken ze een plannetje om een deel van haar vermogen in handen te krijgen. Afspraak is dat ze haar ont voeren en de kinderen van mevrouw Savage om losgeld zullen vragen, om De Vriendenkring nam zaterdag afscheid van vier trouwe leden. Het waren Jaap Lap, Anneke Hillebrand, Alie Boon en Joop Groeskamp, die sinds respectie velijk 1970, 1976, 1976 en 1980 in tientallen toneelstukken heb ben meegespeeld. De manier waarop ze werden bedankt was niet alledaags. Eerst werden ze uit de zaal geplukt en het toneel opgestuurd door de geünifor meerde Antoon Goes, die eerder die avond de rol van politieagent had vervuld. Daarna werden ze toegesproken en waren er bloe men, maar mochten ze boven dien een pasje in ontvangst ne men waarmee ze voorde rest van hun leven gratis toegang hebben tot de voorstellingen van De Vriendenkring.. Vergelijken is moeilijk, omdat je met de ene rol sneller de lachers op je hand hebt dan met de andere. Maar erg goed was in ieder geval Bep van Duijn, alias Florence. De manier waarop ze met haar denkbeeldige zoontje John Thomas omging was prachtig. Ze las het kind voor, sprak het $oms bestraffend toe en liet het versjes opzeggen en deed dat zo echt, dat je als toeschouwer af en toe de neiging had om te gaan staan, in de overtuiging dat het kind schuil ging achter een stoel of het souffleurshok. Ook Gerdy Grabowski maakte haar faam helemaal waar. Ze speelde de aanstellerige Fairy May, die constant om aandacht vraagt en aan de spiegel vraagt wie de mooi ste van het land is. Janny Schuijl speelde de zwijgzame Paddy en ook zij wist de indruk te wekken alsof ze volslagen geschift was. Ralph Grabowski was wederom Hannibal, de violist die af en toe heel wijze din gen zegt, maar aan wie toch ook be hoorlijk wat steekjes los zitten. De vijfde bewoner was Annemarie Bak ker, die mevrouw Savage speelde. Van haar rol viel beduidend minder te maken dan de vorige keer, toen ze een heel zielig iemand was, die werd opgesloten door haar kinderen. Dit maal was ze veel minder beklagens waardig en bovendien geen echte patiënt. Desóndanks was Bakkers prestatie goed en dat is een groot compliment Wel aanlokkelijke rollen waren er voor Rob Jongejan en Debby Wiertz. Ze gaven fraai gestalte aan de wat dommige inbrekers Al en Jeanme, die hun best doen erg crimineel over te komen, maar die in feite precies doen wat mevrouw Savage wil. Een aar dige wending in het verhaal was de veranderende houding van Jeanme, die in het begin met verachting over de bewoners praat, maar zich in de loop van het stuk steeds meer als patiënt gaat gedragen en uiteindelijk met meer weg wil. Ook erg leuk was Antoon Goes, als de wat merkwaar dige politieagent. Hij wapperde met zijn handen, had een verwijfde manier van praten en liet weer eens zien voor het spelen van rare typetjes kenne lijk in de wieg te zijn gelegd. Joop Rommets sr. was de dokter, die met alleen betrouwbaar en zorgzaam moet zijn, maar af en toe ook raar uit de hoek moet komen om iets gedaan te krijgen van zijn patiënten Het was een lastige rol, die Rommets overtui gend gestalte gaf. Alleen over zijn verstaanbaarheid waren een paar klachten. Dat gold in mindere mate voor Veronica Bos, als assistente Chris. Het was haar debuut en dat was te merken. Haar tekstkennis was in orde. evenals haar spel op momen ten dat ze aan het woord was. Maar wanneer 'stil spel' van haar werd ver wacht, maakte ze de indruk dat het haar allemaal met zoveel interes seerde. Toch viel ze niet uit de toon en dat is een hele prestatie tussen al haar '^ekke' collega's. De regie was in handen van Charlotte Lorier. Zij moet het niet gemakkelijk hebben gehad bij het uitvoeren van haar taak. Om wille van de vaart in het spel had ze een flink deel van het stuk herschreven, maar genoeg om er echt iets leuks van te maken was het niet. In het souffleurshokje zat Rie Beets, 'de buurvrouw', die het met erg druk leek te hebben. De verlich ting en het geluid waren in goede handen bij Guido Schuijl. Gerdy Grabowski had veel werk gemaakt van het grimeren. VERVOLG VAN PAGINA 1 een vernietigend rapport uit voort, waar bovenop ook nog de kritiek van de brandweer nog bovenop kwam. Uiteindelijk werd in samenwerking met Willem van Duijn - bouwkundig ambtenaar én dorpsgenoot - een bouwplan opgezet. Dat bleek finan cieel moeilijk haalbaar, zodat een aantal klussen zelf werden geklaard, zoals slopen, het afstomen van het behang en het vervangen van het systeemplafond in de grote zaal. Op 31 juni ging de verbouw van start, met als hoofdaannemers De Wit Installatietechniek uit Den Hoorn en bouwbedrijf Frans Zegel uit Oude- schild. Onderaannemers waren Stiehl Entertainment. stucadoorsbedrijf Oudendag, timmerman Peter Hm en de Verenigde Schilders. Het resultaat was om tevreden mee te zijn. Niet alleen hebben de peuters een fraaie speelruimte gekregen, ook de hal, de keuken en de toiletten zijn vernieuwd, de grote zaal is gerenoveerd en het toneel is vergroot en heeft nieuwe lichten Ook de ruimte onder het to neel, tot voor kort een wat bedompt hok, is aangepakt en nu in gebruik voor de opslag van de instrumenten van DEK. Ook over deze renovatie werden mooie woorden gesproken. Wethou- Texels Belang speelt met de ge dachte om bij de volgende verkie zingen af te stappen van de alfabe tische kieslijst, waarbij voorkeur stemmen bepalen wie er in de raad wordt gekozen. De partij moet steeds meer moeite doen een lijst met geschikte kandidaten samen te stellen, omdat lijstduwers die ei genlijk niet in de raad willen daad werkelijke de kans lopen dat ze worden gekozen. Het bestuur stelt het voorstel ter discussie tijdens de ledenvergadering die morgenavond om 20.00 uur in De Lindeboom wordt gehouden. Met een eventuele ommezwaai stapt Texels Belang af van het principe dat de kandidaten met de meeste stem men de zetels in de raad gaan bezet ten. Een systeem waaraan een hoog democratisch gehalte wordt toege dicht en dat sinds de oprichting in 1966 wordt gehanteerd Nadeel daar van is volgens partijvoorzitter Jos Timmer dat zogenaamde zwaarge wichten die geen ambitie voor het raadswerk hebben zich niet verkies baar durven stellen. 'Het wordt voor hen eenvoudigweg te riskant om daadwerkelijk te worden gekozen aldus Timmer. Hij vreest dat Texeis Belang bij een te licht bezette lijst zijn invloed binnen de Texelse politiek zal verliezen. der Nel Eelman prees onder meer de zelfwerkzaamheid, de creativiteit en de samenwerking van de Hoornders en noemde het dorpshuis 'een echt thuis voor het dorp'. Spontaan werd het woord genomen door Ferry Zwanenburg, in 1956 de eerste voor zitter van het dorpshuis, dat in dat jaar z'n functie van lagere school ver loor. De weerstand om er een dorps huis van te maken was erg groot, al dus Zwanenburg, vooral omdat veel Hoornders vreesden dat op die ma nier het brood uit de mond zou wor den gestoten van de kastelein van café Loodsmanswelvaren, waai toentertijd alle vergaderingen en toneelvoorstellingen werden gehou den. Zwanenburg en de zijnen zenen echter door. 'Daar was ik trots op. En als ik zie hoe het dorpshuis er nu uit ziet, ben ik weer trots.' Wegens baggerwerkzaamheden aan iet Eierlands Kanaal in opdracht van Waterschap Hollands Kroon is op donderdag en vrijdag de Hoofdweg lussen de Hollandseweg en de Stengweg afgesloten. Op dezelfde dagen is de Stengweg tussen de Hoofdweg en de Langeveldstraat jestremd. Sinds mei draait elke week in het pro gramma van TVKrant Texel het video- orogramma 'De week van Texel', waarin (video)beelden van gebeurte nissen uit de afgelopen week. Na een proefperiode van een half jaar, heeft Oral Media besloten dit programma in de huidige vorm te staken. Uit een onderzoek - uitgevoerd door studen ten van de HEAO in Alkmaar - is ge bleken dat de kijkers ook op zaterdag l.iever een 'normale' TVKrant hebben, of een combinatie tussen kabelkrant en video. VERVOLG VAN PAGINA 1 in regionaal verband, het extra bud get van Texel richting Den Helder vloeit. Ik zal er alles aan doen om dat geld hier te houden.' Mocht de dienst in regionaal verband opgaan, dan betekent dit dat Smidt 'onder voor waarden' zijn vergunningen wil af staan 'Met de lusten, maar ook de bsten', doelt hij op de overname van de claim van ruim zeven ton uit het verleden 'Want het is niet de bedoe ling dat de medewerkers na de fusie bij mij aankloppen voor hun achter stallige loon De betaling van achterstallige gelden over '97, '98 en '99 leek eerder dit jaar in een stroomversnelling te komen door de stiptheidsactie van de ambu lance-medewerkers. rechter kende Smidt een voorlo pige voorziening toe van drie ton Volgens Smidt begint dat geld inmid dels op te raken, maar is er nog steeds geen zicht op uitbetaling van het achterstallige geld. 'De claim is in het ambtelijke circuit terechtgeko men. De minister en het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) hebben er beiden wat over te zeggen. Dit kan nog wel even duren.' Deze artistokatten waren te zien op de uitvoering van Gymvereniging Texel. Aristokatten, brandweerlieden die acrobatische toeren uithalen, har monieus dansende jazzdames in een cocon, een bloedstollende turndemonstratie en vertederende peuters. Het was allemaal te zien op de grote show van Gym vereniging Texel (GVT). Zo'n vier honderd leden hielden het publiek zaterdagavond tijdens de thea trale uitvoering op het puntje van de stoel. Een evenement dat een smetteloos verloop kende, tot het moment dat een turner in het slot nummer ongelukkig terechtkwam en z'n knie blesseerde. Het pro gramma werd er niet door onder broken, want- the show must go on! Eens in de vijf jaar haalt GVT alles uit de kast. Om goed voor de dag komen is geen moeite de leden en vrijwilli gers teveel Zo was de sporthal om gebouwd tot een soort theater met bijbehorende licht- en geluids effecten. Om alle ouders van de vier honderd leden een plaatsje te bieden was op de vloer een extra tribune ge bouwd, waardoor de deelnemers niet op de grond hoefden te zitten. Over de uitvoering van de nummers was goed nagedacht. Om inspiratie op te doen houden sportleiders Yvonne Bruining en Nico Stoter hun oren en ogen open en waren ze zelfs naar een internationale show ge weest. Ideeën die ze daar kregen vertaalden ze in een GVT-uitvoering. De uitvoering was zodanig vorm ge geven dat de kijkers een compleet beeld kregen van de bezigheden bin nen de vereniging. Naast het tech nische gedeelte van de show was ook over de kleding nagedacht Eén groep ouders zocht de stof uit, een andere maakte de patronen en weer anderen gingen knippen en naaien, zodat de deelnemers van de verschil lende nummers hun opwachting maakten in steeds andere kleren. Plezier Alle groepen, vanaf de kleuters tot de volwassenen, hadden vele maanden gestudeerd om de oefeningen feil loos te doen. Naar zo'n evenement toewerken is op zichzelf al een grote stimulans. Maar tijdens de grote avond, met de ogen van hun ouders en al die andere belangstellenden op zich gericht, overtroffen de deelne mers zichzelf. Niet alleen in de wijze waarop de oefeningen werden uitge voerd, maar ook het plezier van de kinderen was zichtbaar. 'Geniet er van, want het is jullie feestje', hadden 'ze tevoren van Bruining en Stoter te horen gekregen. De vrolijk lachende en dartelende kinderen maakten dui delijk dat die woorden ter harte wa ren genomen. Geen mens hoefde zich te vervelen tijdens het programma dat liefst 28 nummers telde en waarbij vele attri buten werden gebruikt om het extra aantrekkelijk te maken. Tussendoor, terwijl de toestellencommissie de spullen voor het volgende onderdeel op z'n plaats bracht, werd het publiek vermaakt met korte intermezzo's. Eén en ander verliep in zodanig tempo dat het publiek de twee pauzes dankbaar benutte om bij te komen en de prij zen van de verloting af te halen. Elastisch Aandoenlijk waren de peuters van drie die op skippyballen door de zaal veerden. Ze waren nog niet weg of een turner haalde in de schommel halsbrekende toeren uit. Wat je al touwtje springend kan doen toonde een groep meisjes, die al springend salto's en andere hoogstandjes uit haalde Blikvanger was de act 'Op een onbewoond eiland', waarbij op de gelijknamige muziek met palmbo men de bijbehorende sfeer werd na gebootst. De tumblingbaan bewees goede diensten bij een leuke act van de jazzmeisjes en turnende jongens. Naast de elastische jeugd zetten ook de iets minder jonge jazzdames hun beste beentje voor. Voor de gelegen heid gingen ze gehuld in een oranje cocon waarin ze harmonieus een jazzact uit voerde De levensgrote trappelzak leidde tot verrassende ef fecten. Een intermezzo dat veel res pect afdwong voor de damesgroep die eerder was te zien met een ballen- act. Slaven De zaallichten doofden toen enkele meisjes het publiek vermaakten met lichtgevende frisbee's. Terugkerende verschijning waren de enorme binnenbanden waarmee oefeningen werden gedaan. Meisjes van twaalf en dertien jaar lieten tijdens een syn chroon nummer zien wat er zoal met de kast kan worden gedaan Zeer aandoenlijk waren de aristokatten, een nummer dat werd uitgevoerd door de jazzgroep van acht tot tien jaar. Van topklasse waren Pieter Daal der en Nico Stoter die vermomd als brandweermannetjes een clowneske demonstratie acrogymnastiek gaven. De grimassen en grollen verhulden met dat het tweetal een grote behendigheid kent en intensief op het nummer heeft gestudeerd. Dat de act werd gewaardeerd viel af te leiden uit het ovationele applaus. Jazzmeisjes van vijftien jaar en ouders toonden hun talenten met een jazznummer met lege koffieblikken. Bijna mystiek was het beeld van de groep die de brug de zaal in reed, met daarop, zit tend als een vorst op zijn troon, Leandro van Karsen Leuk was ook het idee voor een voorstellingen sil houet. Jammer was dat een geluids speaker deze act deels aan het zicht onttrok. De binnenband keerde terug in het nummer 'Jumping in the pool' van de groep jongens van 12-20 jaar. Bijna met kromme tenen volgde het pu bliek de halsbrekende toeren van de groep, die met reuzensprongen door de band suisden en meters lager neerkwamen op de zachte mat. Ver velend moment ontstond toen één van de jongens met een gebless eerde knie bleef liggen. Terwijl EHBO'ers hun werk deden, ging - zoals professionals gewoon zijn - de act gewoon door. Terwijl vrijwilligers de toestellen verwijde ren, demonstreren deze twee turners hun kunnen. Voortgetrokken door zijn clubgenoten wordt Leandro van Karsen per brug binnen gereden

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5