IJzel, nieuwbouw, voorrangskaa rten Texelse Traanroeier kraakt, maalt, piept en zwiept CASINO AVOND nu ƒ45,- STUNTWINKEL ENERG0 Dominee Jelle Vonk vertrekt naar Zwolle UN;!YÉ<t// TEXELSE^? COURANT Personeel gezocht Informatie over gewasbescherming Valse factuur Al een idee voor uw personeelsbijeenkomst of feestavond? Professioneel opgeleide croupiers staan klaar om Roulette of Black Jack met u te spelen. PARTYCENTRUM CALLUNA Tel. 313791 Toiletset beren Weet jij Kelderbar Niet? Dan mis je veel Wat is er zaterdag te doen op Texel? Zelfgemaakte radiostudio U kunt nog een week betalen met de 1995-Tesselaar. Univé heeft de koopsom die bij u past! Kerkdiensten Wat ik zeggen wou... Hoed gaat er nog niet af Med'sche zorg oud Papier Rustig verlopen? Kerstnachtdienst De Cocksdorp Bezorgers brengen extra editie rond Decor voor 'Lezend Meisje' VRIJDAG 17 DECEMBER 1999 De vloer trilt, houten tandwielen kraken en van boven klinkt een onheilspellend, donker geluid van malende stenen als molenaar Willem Keijzer de wieken op de wind zet. Het waait voor Texelse begrippen niet bijzonder hard - hooguit windkracht vier - maar door de raampjes zwiepen de wieken met grote snelheid voor bij. Met een luide klap vliegt een luik open waardoor een zak graan wordt opgehesen. Na twintig minuten gaat 70 kilo meel met hetzelfde touw door een tweede luik retour. Sinds gisteren twee minuten over twaalf is De Traanroeier weer in Texelse handen. Toen zetten verte genwoordigers van Energie Noord West en de Stichting tot behoud van de Traanroeier in Overveen hun hand tekeningen onder de verkoopakten. De koopprijs bedroeg het symboli sche bedrag van ƒ1,-. In werkelijk heid gaat het om een duur geschenk: bijna vijf ton heeft de energie maatschappij geïnvesteerd in de re novatie en ombouw tot korenmolen van De Traanroeier, die vanaf van daag toegankelijk is voor publiek. Dat moet wel goed ter been zijn, want de smalle trappetjes naar de verschil lende etages zijn steil. Hoe hoger je komt, hoe dieper je in de drie eeuwen oude geschiedenis van de molen duikt. Beneden en op de eerste etage is de ijzeren spil te zien waarmee stroom werd opgewekt. Daar draait de as met meer. Hij is doorgezaagd, zoals op de maalzolder blijkt. Daar wordt een een houten spil door de wieken aangedreven, die een indruk wekkend stelsel van tandwielen in beweging zet, die op hun beurt de stenen laten malen. Texels brood Twee paar stenen kunnen gelijktijdig meel produceren. Mogelijk wordt dat een bron van inkomsten waarmee de Voor exploitatie en onderhoud (schilderen etc.) van de molen worden nog vrijwilligers gezocht. Ook zij die molenaar willen wor den, zijn welkom. Zij kunnen con tact opnemen met stichtings voorzitter Benno van Tilburg, die op het Maritiem en Jutters Mu seum bereikbaar is onder tel. 31 49 56. Donateurs en sponsors kunnen hetzelfde nummer bellen. Donateurs die minimaal ƒ25- per jaar schenken, krijgen o.a. een abonnement op een molen magazine en rondleidingen door De Traanroeier. De molen Is van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur toegankelijk. exploitatie gedeeltelijk kan worden gefinancierd. De stichting is in ge sprek met Het Gouwe Boltje. dat er wel oren naar heeft om een Echt Texels Product aan de bestaande serie toe te voegen: brood van met Texelse wind gemalen meel. 'Maar dan moet de levering van constante kwaliteit gewaarborgd zijn', zegt bak ker Han Dros, die zijn bedrijf aan Het Gouwe Boltje heeft verkocht en zijn broodmeel van een overkantse mo len betrekt Donatus heeft interesse voor het leveren van het graan. De stichting wil de molen zoveel mogelijk laten draaien, maar kampt met het probleem dat er maar één gediplomeerde molenaar ter beschik king staat. En helemaal nu de molen met meer automatisch maar met de hand wordt gekruid, is deskundigheid vereist. Een tweetal is bezig de papie ren te behalen, wat niet alleen per spectief biedt voor de komst van een Texels brood, maar ook aardig wat provinciale subsidie kan opleveren: die bijdrage wordt per wiek-omwen- teling verstrekt. Om De Traanroeier in de huidige staat te behouden, zullen de donateurs- en sponsoracties wor den geïntensiveerd. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting houdt maandag een voorlich tingsavond over gewasbescherming. Agrariërs staat nogal wat te wachten op dat gebied. Vanaf volgend jaar mogen verschillende producten niet meer worden gebruikt. Ook komen er veranderingen in de toepassingen. Onderwerp van gesprek vormen maandag het meerjarenplan gewas bescherming en het voorstel 'Onkruidbestrijding nee, tenzij' van de ministeries van LNV en VROM. Er wordt gesproken over de mogelijkhe den en onmogelijkheden van de nieuwe plannen, waarbij vooral wordt ingegaan op de onkruidbestrijding in de snijmaïs. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel De Pelikaan nabij De Koog en begint om 20.00 uur. Aannemer Jan Poland (m.) en molenaar Willem Keijzer (r.) glunderen als het eerste graan wordt gemalen. In de bak links wordt het graan gedeponeerd. De as in het mid den draait de stenen rond. <Fo'° Bosch) Fotograaf-verhuurder Pieter de Vries heeft een aanmaning in de bus gekregen tot betaling van een rekening voor een advertentie, waarvoor hij nooit een plaatsing sopdracht heeft verstrekt. Het gaat om een rekening van 'Hofman Advertising' uit Veendam, een be drijf dat volgens de plaatselijke Kamer van Koophandel spoorloos is. Ook de factuur doet vermoeden dat het om oplichterij gaat. Er wordt een telefoonnummer vermeld dat met bestaat, de advertentie is volgens opgave geplaatst in 'de Bedrijfs- In de week na Ouwe Sunderklaas 1995 werd het Texelse leven ontre geld door een plotseling optredende ijzel. 'Op verschillende plaatsen op het eiland ontstond schade door verkeersongelukken. In de meeste gevallen remde de bestuur der van de voorste auto. waarna de achteropkomende voertuigen niet tijdig tot stilstand konden komen. De inzittenden kwamen steeds met de schrik vrij.' Wethouder Poster brak zijn rechter bovenarm tijdens een valpartij op de Burgwal en 'boot passagiers moesten via het autodek de boot op. daar de trappen te glad waren.' 'De gemeente bleef alert, in verband met het risico van opvriezen Omdat de tempera turen stijgen, worden de komende dagen steeds minder problemen verwacht.' Rond de jaarwisseling zou het echter een tweede keer - veel langduriger - gaan ijzelen. Het Hoornder dorpshuis De Waldhoorn kreeg 30.000,- van het Juliana Welzijn Fonds voor energie besparende maatregelen en de pro vincie stelde ƒ350.000.- beschik baar voor de bouw van veertien bejaardenwoningen aan het Schil derend 'Het terrein van Geus tus sen het Schilderend en de Wilhel- minalaan kwam beschikbaar toen het bouwbedrijf introk bij Tebo van Adrie van der Vliet aan de Bernhard- laan. Behalve de kenmerkende schuur, een voormalige boerderij, staan een kleinere schuur en een huisje.'Ook in De Koog werd druk gebouwd. 'Binnen enkele weken wordt begonnen met de bouw van een peuterspeelzaal en een medi sche post. als onderdelen van het dorpshuiscomplex van De Koog.' En Starkenburgh kreeg na 25 jaar ein delijk de laatste lift. Al bij de bouw aan het eind van de jaren zestig vond opdrachtgever Stichting Be jaardenzorg Texel dat er een lift in het complex moest komen. In een deel van het complex gebeurde dat ook, 'behalve in de hoogste, drie etages tellende flat. Die was zonder liftschacht gebouwd, wegens stede- bouwkundige en planologische be zwaren. Pas deze week. ruim 25 jaar na de bouw, heeft ook dit ge bouw dus een lift. Ook werd in de laatste weken van 1995 bekend dat 'wie bi/ TESO in aanmerking wil komen voor het Texelaarstarief voor (voorrangs)kaarten voor auto's, in gaand 1 januari geen uittreksel uit het bevolkingsregister meer hoeft te tonen. De gemeente heeft besloten de hiervoor benodigde bevolkings gegevens voortaan rechtsreeks door te geven.' Dit bespaarde de Texelaars een tocht naar het raad huis én een ritje naar het haven kantoor van TESO. 'B en W staan van harte achter de wijziging, hoe wel het niet meer verkopen van circa 3500 uittreksels voor de gemeente een jaarlijkse verliespost van f18.200.-betekent: 3-delig normaal ƒ52,50 (ADVFRTENTIE) de ingang van de gezelligheid. (Links van de Lindeboom) 8r' Of TC «A Je weet Aje^d». rievr.vs. TESO- jejevern -ootwjteróficn en Texebe weer Alles op éér. V>- l ven de xriT, beten dus Alad türeki bere zeil vinM je vikjPbe-ixJfei 06-904 904 01 ït "Tf-eh DfjfclW rrc hrt ivcuwAC r«vw XM u pvr r ijj wijzer', maar om welke 'Bedrijfs- wijzer' het gaat blijft onduidelijk en in vette letters staat de ongebruikelijke kreet 'Voorkom Dagvaarding!' afge drukt. De Vries peinst er niet over om het factuurbedrag van ƒ493,50 te betalen. Mogelijk hebben ook andere Texelse verhuurders een soortgelijke nep-rekenmg ontvangen. De politie staat vrijwel machteloos tegen dit soort parktijken van malafide onder nemers die alleen een postbus nummer hebben. (Advertentie) Offerte? www.unive.nl of bel (038) 498 67 67 Daar plukt (Ie vrucht en van' Zondag 19 december 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u ds. J. ter Haar; uitz. via De Lichtboei De Waal: dienst in Den Hoorn (19 30 u.) De Koog: dienst in Den Hoorn (19.30 u.) Den Hoorn: 19.30 u oecumenische dienst, ds. J. Vlasblom en pastor E Moltzer, mmv. Tex. Chr. Mannen koor. Oosterend: 9.30 u. ds. E.J. Vledder Oudeschild: 1100 u dhr. B Guiljam. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. E.J. Vledder. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds. H.D van Zessen; 19.00 u. ds. J. Vonk, uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 9.30 u ds. J. Vonk; 19.00 u.ds M. Roepers. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooster end: 10.00 en 16 00 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J Brusewitz. uitz via Radio Texel BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds A Reurekas uit Blokker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat 19 30 u dameskoor, uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. The Gospeltrain, nevendienst en crèche; Woord-Communieviering pastoraal werker Oudeschild: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed, 19.30 u. geza menlijke kerstviering in RK kerk. Den Hoorn: zon 19.30 u. oecume nische adventsviering in NH kerk. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg. Open bare lezing, 10.30 u.: Hoe kunt u weten hoe uw toekomst er uit zal zien9 Wachttorenstudie, 11.20 u Hoeveel liefde hebt u voor Gods Woord? Uitspraak Alkmaarse rechtbank: Ds. Jelle Vonk. Ds. Jelle Vonk van de Gerefor meerde kerk in Oosterend wordt met ingang van 1 maart 2000 be noemd tot geestelijk verzorger van Driezorg Zwolle. In de hoedanig heid van pastor zal hij als staflid worden verbonden aan het managementteam. Vonk (38) is sinds 1995 predikant in Oosterend. Tevens is hij als geestelijk verzor ger verbonden aan Zorgcentrum Texel. Driezorg Zwolle is op 5 oktober 1998 ontstaan uit een fusie tussen vier in stellingen: de drie woonzorgcentra en een serviceflat voor ouderen. Deze stichting biedt zorg en huisvesting aan 900 ouderen en is in die hoeda nigheid de grootste in Zwolle en om geving. Er werken ruim 300 mede werkers. Onder invloed van krappe budgetten in de ouderenzorg is in Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8 00 u Dokter R A. van den Bent/F. Haas- dijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234 Aanvragen visites tussen 9.00 en 10.00 uur Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17 00 tot 17.30 uur, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp Inloopspreekuur van 12.00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17.00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086.314727,314669, 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en AH. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde. Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp. Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9 30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voorafspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis: Stichting RIO Texel Wienngen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2 Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: tijdens kantooruren 072-5498360, buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tij dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel. 318581, 317224. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandprothetische praktijk Van Kralmgen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum; voor zie kenfonds- en particulier-verzeker den). tel. 312069. Tandtechniek R Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8 00-18 30 u.; zaterdag 10.00- 13 00 en 15 00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Evenals de Helderse Courant schrijft nu ook onze Texelse Courant dat de Ouwe Sunderklaasviering rustig is verlopen en dat slechts enkele plan ten uit bakken zijn getrokken. Ter aanvulling wil ik vermelden dat in de Schoonoordsingel van zeven gepar keerde auto's de ruitenwissers waren vernield. De looproute gaf aanleiding te veronderstellen dat de jongens zich door stoer gedrag tegenover hun vriendinnen moesten waarmaken. Piet van Heerwaarden, Den Burg. Naschrift redactie: voor de bericht geving hieromtrent baseert de redac tie zich op de persberichten van de politie. Over het genoemde voorval werd geen melding gedaan. De re dactie houdt zich aanbevolen voor dergelijke aanvullingen. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten 5. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jan Dirkszoord, Jonkerstraat en De Zes. In de Hervormde kerk van De Cocksdorp wordt op kerstavond een nachtdienst gehouden waaraan me dewerking wordt verleend door het Texels Christelijk Mannenkoor, De dienst wordt voorgegaan door Bram Guiljam, organist is Jur Tuinema le dereen is welkom vanaf 22.30 uur. Het lijkt zo gewoon. Bezorgers van de Texelse Courant die twee keer per week de krant in de brie venbus stoppen. Ze vormen al vanaf 15 september 1887, toen het eerste nummer verscheen, een onmisbare schakel in de dis tributie van het lokale nieuws. Door weer en wind met soms een bïaffêïïdè hond op hun pad. De één doet het voor een zakcentje, de ander spaart voor een stel skeelers of een walkman. De ko mende week bellen de bezorgers bij u aan om persoonlijk een extra editie van de Texelse Courant te overhandigen. Nieuwsgierig ge worden? Pak de krant zelf aan en denk even aan uw bezorger. Zo dat die ook in de volgende eeuw met plezier de krant rondbrengt. veel verzorgingshuizen de functie van geestelijk verzorger niet ingevuld. Maar Driezorg Zwolle gaat uit van het standpunt dat geestelijke zorg onlos makelijk is verbonden aan het totale zorgpakket. Juist in situaties waarbij sprake is van vaak hoge ouderdom spelen levensbeschouwelijke zaken een belangrijke rol. aldus de stichting. Vonk, die een theologische opleiding volgde In Kampen en Amsterdam en filosofie (moderne ethiek) studeerde in Amsterdam, krijgt in zijn functie te maken met een grote diversiteit aan achtergronden en levensovertuigin gen. 'Hoewel een ieder trouw blijft aan de eigen signatuur, is de oecu mene in het verpleeghuis en het verzorgingshuis spinglevend. De kerkmuren zijn er niet meer en daar door lijkt er geen beletsel meer om met elkaar de liturgie te vieren en brood en wijn te delen.' Vonk werd door ondernemings- en cliëntenraad gekozen uit ruim 35 kandidaten. Op zondag 20 februari wordt in de Ge reformeerde kerk een afscheids- dienst voor de heer Vonk gehouden. Om een opvolger aan te trekken stelt de Gereformeerde kerk in Oosterend,' waaronder ook De Cocksdorp valt, een beroepingscommissie in. Die bestaat uit leden van de kerkraad, aangevuld met gemeenteleden en een aantal mensen uit de Hervormde waddengemeente van Oudeschild, Oosterend en De Cocksdorp. Dit met het oog op de te vormen federatie. Vanaf 1 januari zullen de eerste ge zamenlijke kerkdiensten worden ge houden. Erik van der Spek, scriba van de Gereformeerde kerk. verwacht dat Oosterend op z'n vroegst in septem ber een nieuwe predikant heeft. Het beeldje 'Lezend Meisje' voor de winkel van Nauta Boek in de Parkstraat heeft een jaar na plaat sing een passende achtergrond gekregen. Creatief vormgeefster Gertha Wessels ontwierp in op dracht van Nauta Beheer een de cor met als overheersende ele menten zand, water en lucht, die een verbinding leggen tussen Texel en Curapao, het eiland waar de maakster van het kunstwerk Hortence Brown woont en werkt. In de rechter bovenhoek staat het eerste couplet van het Curagaose volkslied in het papiamento. De vertaling luidt: 'Onze aarde, laten wij onze stem verheffen en de grootheid van Curagao bezingen; Curagao een klein eiland, een rots in de zee.' (Foto Bart Bosch) tïOi Veta McnUc*.1 *to>i (hm koniu tyuuttUbQ. di KiPilo**. KbUou ulo. cluhdu. Itosuuiha de*i lojtw+d

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2