NlOZ'ers straks op hun 55ste met pensioen? Cjroen '^warLr Jexels in het harL, Twist over recht van overpad tussen aquariumclub en ROC Attentie! 362111 Twee jaar celstraf voor brandstichter Onder invloed Krant te laat door problemen bij drukkerij -[-[or.vzW Kerst Oudste Texelaar proost op 99 jaar Hoog bezoek Nalatenschap Dames Dijt onder de hamer Texels hoorspel Vergroeid met Texel Kneuzingen na val van paard buitendienst gemeentewerken: Gcsn kunstenares Plan om structureel 'tekort' f2,8 miljoen te verlagen: OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11441 VRIJDAG 24 DECEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws0tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Vaste medewerkers van het NIOZ mogen met behoud van een rede lijk salaris straks misschien al vanaf hun 55ste jaar met vervroegd pensioen. De directie van het insti tuut op 't Horntje onderzoekt deze mogelijkheid, met als doel een structureel tekort van de basis financiering van _2,8 miljoen tot nul te reduceren. Overigens is het NIOZ er, uitgezonderd een be scheiden tekort in 1999, steeds in geslaagd dit begrotingstekort in de loop van de boekjaren aan te zui veren met inkomsten uit externe projecten. Op termijn wil het insti tuut echter af van deze wat onze kere uitgangssituatie. Instelling van een zogenaamde pre- Flexibele Pensioen regeling (pre-FPU plan) wordt overwogen nu de Neder landse Wetenschappelijke Organisa tie (NWO), ondanks de hoge waarde ring van het NIOZ in het vijfjaarlijkse onafhankelijke onderzoek (Peer re- views), tot dusver niet tot verhoging van de basisfinanciering (met maxi maal drie miljoen) heeft besloten. Een tegenvaller, want 'gelet op de zeer goede beoordeling van NIOZ-RES en NIOZ-MRF (de research poot en de facilitaire poot van de Stichting NIOZ, red.) was onze verwachting dat een structurele verhoging van de basis: subsidie tot de mogelijkheden be hoorde', schreef directeur prof. dr. Jan W. de Leeuw onlangs aan de 180 vaste medewerkers van het instituut. Doordat NWO zelf wordt gekort door de overheid, kwam die verwachting niet uit. De Leeuw houdt nog rekening met een kleine herverdeling van _3 mil joen door NWO, wat alsnog tot een geringe verhoging van de basis bijdrage zou kunnen leiden. Voorals nog gaat het bestuur daar echter met van uit. Een en ander betekent dat het structurele tekort - waarvan onder deel een gat van ƒ700.000,- in de exploitatie van onderzoeksschip de Pelagia - zou blijven bestaan. Bijko mende zorg is dat de huidig basis financiering op 1 miljoen na op gaat aan personele kosten van de huidige (vaste) formatie, zodat er veel te wei nig overblijft voor noodzakelijke in vesteringen, gebruiksgoederen, kleine apparatuur, reisgelden, etc. Om het tekort te compenseren noemt De Leeuw drie mogelijkheden. Eén ervan is het verwerven van extra gel den door projecten die in opdracht van derden worden uitgevoerd, zoals bijvoorbeeld onderzoek op de wad den in opdracht van de NAM. Het betreft in alle gevallen projecten waar voor het NIOZ de nodige weten schappelijke uitdagingen aan vast zitten. Vastgesteld wordt echter dat de rek er bij deze wijze van fondswerving uit is. Overigens zullen de inspanningen om op deze wijze aanvullende gelden te vergaren, on verminderd doorgaan. Gedwongen ontslagen, de tweede mogelijkheid die door NWO serieus is overwogen, is een optie waar De Leeuw niet van wil weten. 'Wij heb- De Texelaar die op 27 augustus zijn woning aan de Weststraat in brand stak, is door de rechter veroor deeld tot een vrijheidsstraf van twee jaar. Omdat acht maanden voorwaardelijk zijn opgelegd, moet de 39-jarige man in ieder geval één jaar en vier maanden in de gevan genis doorbrengen. De straf die de man moet uitzitten was conform de eis van de officier van justitie. De rechter had weinig begrip voor het verweer van de ver dachte dat hij, voordat hij tot zijn daad overging, bij de Texelse politie om geestelijke hulp had gesmeekt. Om dit verhaal kracht bij te zetten, had de Texelaar een politieagent gedagvaard als getuige, maar deze heeft verstek laten gaan. De rechter oordeelde dat de brandstichting ver dachte wel degelijk was toe te reke nen en verklaarde de man ondanks zijn pleidooi verantwoordelijk voor zijn daad en de gevolgen. 'U heeft mensen (buren, red.) in een levens gevaarlijke situatie gebracht en voor ƒ44.000,- schade aangericht. Daarbij past deze strafaldus de Alkmaarse rechtbank. De brand werd destijds door een buurvrouw ontdekt en door de brand weer geblust. De complete inboedel ging verloren en de binnenkant van de woning raakte ernstig bescha digd. De brandstichter had de boel aangestoken en vervolgens het huis verlaten. Toen de politie hem dezelfde middag aanhield, bekende de man meteen. ben daar zeer grote bezwaren tegen.We achten het immoreel om werknemers van ons instituut, die voor het grootste gedeelte excellent functioneren, voor te dragen voor gedwongen ontslag, met alle finan ciële, emotionele en sociale gevolgen van dien. Bovendien zal dit voor de nodige opschudding zorgen waaraan we na de vorige reorganisatie en met de duidelijk opgaande lijn in de kwa liteit en omvang van het onderzoek geen enkele behoefte hebben.' De Leeuw heeft NWO te kennen gege ven dat onder zijn leiding zo'n reor ganisatie niet zal worden uitgevoerd. NWO heeft wel gunstig gereageerd op het pre-FPU plan, dat informeel tussen het NIOZ en NWO is bespro ken. Medewerkers zpuden daardoor 'met behoud van een passend per centage van het salaris' vanaf hun 55ste mogelijk met vervroegd pen sioen of buitengewoon verlof kunnen. Het betreft een regeling die de werk gever zelf financiert en die volgens De Leeuw tot dusver nergens in de prak tijk wordt toegepast. De Leeuw be nadrukt dat medewerkers alleen op geheel vrijwillige basis van de rege- linq gebruik kunnen maken. Lees verder pagina 5 De politie heeft woensdagmiddag een 47-jarige Texelaar aangehouden die onder invloed van alcohol met zijn vrachtwagen over de Nikadèl in Dê Koog reed. Hij bleek ruim driemaal de toegestane hoeveelheid drank te hebben genuttigd, reden voor de politie zijn rijbewijs in te vorderen en de man een rijverbod van 14 uur op te leggen Na verhoor is hij heen gezonden. Het gebeurt de laatste tijd nogal eens dat de Texelse Courant een uur te laat in de bus glijdt. Dat is niet de schuld van de bezorgers, maar komt door technische problemen bij het druk ken van de krant bij Flevodruk in Harlingen. De drukkers aldaar werken hard om te zorgen dat de krant voortaan op tijd bij de abonnees is. Natuurlijk is Kerstmis een bijzon dere, bezielende gebeurtenis, die de beschouwende mens tot grootse gedachten kan brengen. Aan het eind van deze eeuw moet de inspiratie groter zijn dan ooit. Vreemd dat ik dan al dagen pie ker over een zinnig stukje. Over de actie 'Heb 't lef?' Allemaal je erepelskilmessie inleveren. Flauw! Bovendien zijn Tesselaars hart stikke vredelievend en lopen ze met met messen op zak Over een dolkomische nieuwe tandarts, die roept dat hij wel op het wad mag boren! (Welboren of niet boren?) Flauw! Over een welstands commissie die maar voor 20% echt Tessels is? Hoe zou ons ei landerhebben uitgezien, wanneer de welstand uitsluitend door ons zelf was beoordeeld? Je moet er met aan denken. Flauw? De Horszei van 31 december wordt dé millenniumverrassmg. Lezen! Zoek het de komende dagen bij uzelf en de uwen, maak het gezel lig met de Kerst. Horszei 'Wat is er deze eeuw toch veel ver anderd. Toen ik als 19-jarige naar Texel kwam, hadden ze het hier straatarm. Dat is nu wel anders.' Sijp van Egmond uit De Waal, de oudste bewoner van Texel, die gisteren zijn 99s,° verjaardag vierde, maakte de ontwikkeling persoonlijk mee. Hoe hij als jochie in de Grote Oorlog (de Eer ste Wereldoorlog) de koeien van zijn tante molk, omdat zijn neven tijdens de mobilisatie werden opgeroepen. 'Zo leerde ik het vak. Vanaf die tijd was ik boerenknecht.' Toen Van Egmond in 1928 trouwde met Maria Buis kreeg hij z'n eigen boerenplaats. 'Ik kocht op een boelhuis twee vaarzen. Het geld had ik er niet voor, maar er stonden direct een stuk of vijf zes mensen borg Ik had overal schulden, maar - en daar snap ik nog steeds niets van - werd altijd weer geholpen. Alleen door hard te werken kwamen we boven Jan. Overdag Nu het niet waarschijnlijk is dat de basisbijdrage voor het NIOZ wordt opgetrokken, zoekt het instituut een andere manier om het structurele tekort te verminderen. (Foto rnozt voor de baas en 's nachts voor me zelf. Maria bracht zelfs expresbrieven rond.' Begin vijftiger jaren kocht hij een boerderij. 'Ik had drie paarden. Ik weet nog dat we op een ochtend gras gingen maaien. Het wilde helemaal met. We begonnen om tien uur en om half twaalf hadden we amper een rondje gemaaid. Ik ben toen toen zó kwaad geworden en meteen naar Jaap Schoorl gestapt om een trekker te kopen Naderhand bedacht ik me pas dat ik toen de paarden moest verkopen. En daar was ik erg aan gehecht.' Van Egmond, die nog in uitstekende gezondheid verkeert en nog bijna da gelijks de brommer pakt en 's avonds een glaasje citroen brandwijn (soms twee), zit vol verhalen over zijn lange leven. Maar gezien zijn vastberadenheid om de honderd te halen, houdt hij het kruit dit jaar nog een beetje droog. Ook in een gebouw kan het recht van overpad tot conflicten leiden. Dat blijkt in d'Ouwe Ulo, waar aquariumvereniging 'In Aqua Vitae' een lokaal van het Regionaal Opleidingencentrum (ROC) moet betreden om de eigen ruimte te kunnen bereiken. Dat ging vele ja ren goed, maar nu voelt de aquariumvereniging zich dermate belemmerd, dat ze haar activiteiten grotendeels heeft gestaakt en vreest zichzelf te moeten opheffen. ROC en 'huisbaas' de Welzijns- stichting zijn van mening dat de problemen wel meevallen. 'We worden de laatste jaren steeds verder beperkt in onze mogelijkhe den. Dat was niet leuk, maar we kon den er nog net mee uit de voeten. Nu is het moment aangebroken dat we onze hobby niet meer met goed fat soen kunnen uitoefenen. We vragen met veel. maar wat we vragen schijnt onhaalbaar te zijn. Het ROC heeft de flexibiliteit van een bezemsteel', ver woordt penningmeester Bob van den Berg de kern van het probleem zoals zijn vereniging dat ziet. Mijke Uittenbogaard van het Regionaal Opleidingencentrum vindt met dat de situatie erg veranderd is. 'Die mensen van de aquariumvereniging zijn er ja ren geleden mee akkoord gegaan dat ze onze ruimte kunnen betreden wanneer er hier geen lessen of ver gaderingen zijn. Daartoe hebben ze alle gelegenheid, met name in het Texel kan komend jaar hoog be zoek verwachten. Gedeputeerde Henry Meidam (WD) komt op 22 maart voor het eerst naar het ei land. Meidam heeft onder andere volkshuisvesting in zijn porte feuille. Ook een minister bezoekt Texel. De provinciebestuurder zal ongetwij feld geconfronteerd worden met het nijpende Texelse woningtekort, dat volgens de gemeente nauwelijks ge holpen is met de nieuwe koopprijs grens voor overkanters. die mede door toedoen van Meidam niet op zes ton maar op ƒ450.000,- is komen te liggen. Deze prijsbarrière is afge lopen woensdag van kracht gewor den. De volgende gedeputeerde, PvdA-er Enno Neef, komt later dat jaar langs. De datum is nog onzeker. Neef heeft onder meer de ouderenzorg onder zijn hoede. Het college wil met onthullen welke minister het eiland met een bezoek zal vereren, maar dat er een bewinds man of-vrouw naar Texel komt, staat vast. Het ligt - gezien de plannen voor de Oudeschilder haven en de stug verlopende gesprekken over de overdracht ervan aan de gemeente - voor de hand dat het minister Tineke Netelenbos (PvdA) van Verkeer en Waterstaat betreft weekend. Maar nu willen ze kenne lijk ook op andere tijden. En dat kan nu eenmaal met.' Het lijkt een beetje een welles-nietes- spelletje. In Aqua Vitae huurt vanaf de start van het dorpshuis in Den Burg, nu zo'n twintig jaar geleden, een ruimte van circa twintig vierkante meter op de zolder. Door de con structie van het gebouw moet eerst een lokaal worden doorgelopen voor de 'eigen' voordeur kan worden be reikt. Dat lokaal is in gebruik bij het ROC, dat er zowel lessen geeft als vergaderingen houdt. Het 'mede gebruik' verliep jarenlang in goede harmonie. Het ROC gaf voor aanvang van het nieuwe lesjaar steeds een rooster van de eigen activiteiten, zo dat de leden van de aquarium vereniging konden zien wanneer ze er terecht konden om de aquaria schoon te maken, de vissen te voe ren en andere bezigheden uit te voe ren. Op vrijdagavond is er volgens traditie een visbeurs, waar visjes en plantjes kunnen worden gekocht, in formatie wordt uitgewisseld en de circa 75 leden met elkaar over hun hobby kunnen praten. Door de groei van het ROC, dat ook 's avonds steeds vaker gebruikmaakt van het gebouw, werden de mogelijk heden van In Aqua Vitae de laatste jaren beperkt, maar dat was voor de vereniging geen aanleiding om alarm te slaan Nu gebeurt dat wel, omdat ze vindt dat er onvoldoende gelegen heid is om de noodzakelijke werk zaamheden te verrichten. Het roos ter dat het ROC afgelopen zomer Een groot deel van de nalaten schap van de op 28 september overleden Emily Dijt, één van de drie dames Dijt die het sta tige huis aan de Weverstraat bewoonden, komt op dinsdag 8 februari 2000 en de dagen daarna onder de hamer. De veiling wordt gehouden bij Veilinghuis Oprecht in Haar lem. De spullen kunnen wor den bekeken op 4, 5 en 6 fe bruari. Van Emily, Grietje en Willie, doch ters van de vooraanstaande schapenfokker Cees Dijt was be kend dat ze goed op hun spullen pasten. Zo bewaarden ze duizen den boeken, waaronder veel En gelse titels. Bijvoorbeeld de oor spronkelijke uitgave van Ellery Queen van Agatha Christy. On der de inboedel ook gebundelde exemplaren van tijdschrift De Prins, dat omstreeks het begin van deze eeuw werd uitgegeven Op de veiling ook kinderboeken uit het begin van de eeuw. Boe ken waarover het veilinghuis oor deelde dat ze met noemenswaar dig veel zullen opbrengen, worden te zijner tijd aan het Texelse publiek aangeboden, bij voorbeeld op een kerkenveilmg. Geveild wordt ook de inboedel van het huis, zoals tafels, stoelen, kasten, schilderijen, snuisterijen en klokken. Onder andere een fraai staand horloge en zoge naamde stoeltjesklokken. Te koop komen ook een antiek pop penhuis en enkele koperen bed den. De spullen maken deel uit van een veiling waarop meerdere boedels worden geveild. Wat er met het statige huis in de Wever straat, dat op de gemeentelijke monumentenlijst staat, gaat ge beuren is volgens executeur testamentair en oud-notaris Hans Boswijk, nog niet bekend. Hij verwacht dat hierin binnen enkele maanden duidelijkheid zal komen. Andere bezittingen, zoals de uitgestrekte landenjen op de Hogeberg (onder andere de eendenkooi), zijn al jaren in bezit van Natuurmonumenten. Hoeve Aurora, aan de Pontweg tussen De Koog en Den Burg, is in par ticulieren handen gekomen. Zo'n tien jaar geleden werd er al eens over gesproken Morgen, eerste kerstdag, is het eindelijk zover Radio Texel zendt een hoorspel uit. Het is een echt Texels product, bedacht en geschreven door Pip Barnard, uitge voerd door 'Texelse' stemmen en op genomen en gemonteerd in de stu dio in de Molenstraat. 'Zonder mannen' maakt deel uit van het spe ciale kerstprogramma van Cabaret café, dat om 13.00 uur begint en on geveer twee uur duurt. Pagina 2 Het wonen op een eiland was Mies de Wilde-Stuurman niet vreemd toen ze zich met de rest van haar gezin in 1969 op Texel vestigde. Een groot deel van haar leven bracht ze door op Java en Curagao. h(et verschil zit hem in het klimaat. Koude deert haar niet. maar op de Texelse wind heeft ze het nog steeds niet begrepen. Rondom de 'Oude Kamp', de thuisbasis aan de Hoornderweg, werden dan ook al snel bomen gezet. Met inburgeren had ze geen moeite. Inmiddels voelt ze zich zo vergroeid met Texel dat ze zich 'Texelse' noemt. Pagina 9 verstrekte, leert dat de leden er maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 17.00 tot 18.00 uur terecht kunnen (en daarna 's avonds laat) en vrijdag na 17.00 uur. In het weekend is de zolder helemaal vrij. 'Buiten die tijden zijn we dus niet welkom. Ja, na vooraf gemaakte af spraken. Maar dat werkt met', zegt bestuurder Bob van den Berg, die het leeuwendeel van het onderhoud voor zijn rekening neemt en daarvoor vol gens eigen zeggen drie a vier uur nodig heeft. 'Je moet het wel goed doen. Je hebt met levende beesten te maken.' De leiding van het ROC blijft op haar strepen staan. 'Het is jaren goed ge gaan. We hebben eigenlijk nooit last van elkaar gehad. Maar nu willen die mensen kennelijk méér uren. Dat kan gewoon niet', zegt Mijke Uittenbogaard Van den Berg bestrijdt dat zijn vere niging méér uren wil. 'We willen er met minder, dat is alles. Ik kon altijd op woensdagmiddag terecht, maar dat mag niet meer.' Er in het weekend aan de slag gaan, vindt hij geen ge lukkige situatie. 'Wij werken altijd naar onze verenigingsavond toe, op vrijdag. Als we in het weekend alle bakken schoon moeten maken, dan zijn ze vijf dagen later alweer wat troebel Dat willen we met. Bovendien wil ik in het weekend ook wel eens wat anders doen.' Gezien de patstelling die was ont staan. vroeg In Aqua Vitae de verhu rende Welzijnsstichting om een oor deel. Die stelde dat het ROC aan haar verplichtingen voldoet 'Het kernpunt Lees verder pagina 5 Een jonge vrouw is maandagmorgen in manege Akenbuurt van haar paard gevallen Zij had last van haar nek en rug. Omdat de verwondingen moge lijk ernstig waren, werd zij voor de zekerheid naar het Gemim-zieken- huis gebracht, waarvoor de Teso- boot van het Marsdiep werd terugge roepen naar de veerhaven Uit onderzoek bleek dat de verwondin gen meevielen, van de flinke smak heeft zij alleen een paar flinke kneu zingen overgehouden (Advertentie) Nieuw telefoonnummer 7wil met nadruk geen kunstenares worden genoemd. 'Dat is zo'n groot woord. Het wordt te pas en te onpas gebruikt.' Maar dat ze talent heeft en dat op een veelzijdige manier weet te gebruiken, staat buiten kijf. Miep de Jong exposeert tot en met 8 januari eigen werk in ontmoetingscentrum Burgwal 37. Pagina 2

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1