car B oon Laatste fase van renovatie Tesselhuus start in januari 'Méér huizen voor starters in uitbreidingsplan Mars' KOK DIT GEBEURT ER NOU HET l DE 'GUPPO RNNO-REK-SIFTjOMDRT IK HEM HIETKRH VE17Z0RGEM_J~ Rabobank doneert f25.000,- Wijziging Tips TexelToerist Wat ik zeggen wou. Geknipt Alternatief plan voor aandelen Schrijverscursus NIOZ Overpad Vrede op aarde in de vissen hun welbehagen Politie Amsterdam wint zaalvoetbal Bestemmingsplan Den Burg bijna gereed Wijziging 'De Cocksdorp Wonen' Benauwde zege heren Mareis TEXELSE^ couRANT Waterplan Donatus: 5.000,- subsidie Jan Bloem kreeg het geld symbolisch van de kerstman. Rechts Rabobank-directeur Leo Timmers. (Foto Ban Bosch) De renovatie van het Tesselhuus zal naar verwachting in februari - als de eerste gasten komen - zijn voltooid. De eerste fase van de operatie is in 1997 en 1998 uitge voerd. Na de afronding zal het vakantiehuis voor gehandicapten aan de Ruyslaan optimaal zijn toe gerust en volgens het stichtings bestuur als voorbeeld kunnen die nen voor gelijksoortige verblijven in de rest van het land. De tweede fase, die rond de ƒ160.000,- kost, wordt mede mogelijk gemaakt door de landelijke Stichting Steun door Rabobanken, die 25 mille bij draagt. Eerder zegde de gemeente al een subsidie van ƒ10.000,- toe. Onder luid applaus van de voor een kerstborrel uitgenodigde relaties nam Tesselhuus-voorzitter Jan Bloem woendagmiddag de donatie van de kerstman in ontvangst. Die was door directeur Leo Timmers van de Texelse Rabobank gevraagd het geld in de vorm van 25 zilveren kerstballen symbolisch te overhandigen namens Rabobank-Nederland. Timmers had zich bij de 'goede-doelenpoot' van het moederbedrijf sterk gemaakt voor een genereuze gift aan het Koger vakantiehuis. Dat het hem gelukt is het geld naar Texel te halen, is geen vanzelfsprekendheid. De Stichting Steun door Rabobanken verdeelt jaarlijks ƒ10 miljoen over zestig pro jecten, waarvan driekwart in derde wereldlanden. De stichting beoor deelt daarvoor maar liefst 260 aanvragen uit binnen- en buitenland. De donatie is de kroon op de finan ciering van de laatste fase van de in 1997 ingezette renovatie. Ook de dit jaar gestarte donateursactie onder de Texelse bevolking levert met ƒ10.000,- een flinke bijdrage. Met het geld worden hulpmiddelen aange schaft zoals speciale douche panelen, een rolstoel en een tweede tillift. De lift is bedoeld om zwaar ge handicapte, met name aan een spier ziekte lijdende gasten te verplaatsen, bijvoorbeeld van hun bed naar de badkamer of het toilet. Fase 2 voor ziet verder in de aankoop van twee douche- en toiletstoelen, aangepaste en in hoogte verstelbare wastafels, een douchewagen en een intercom- installatie. De brandveiligheid wordt verbeterd, net als het verblijf voor de circa honderd vrijwilligers die ieder jaar de vakanties begeleiden. Hoezeer de gehandicapten een vakantieverblijf op het eiland waarde ren, blijkt uit een brief die het bestuur mocht ontvangen van twee volwas- senen die geveld zijn door de slo- pende ziekte ALS die door Bloem werd voorgelezen. 'Wij willen zo vaak de vlucht van een adelaar maken met de vleugeltjes van een mus. U zorgt in het Tesselhuus in ieder geval voor veel opwaartse wind.' Bloem toostte op het nieuwe jaar en sprak de hoop uit om 'samen met u ook in 2000 zo veel mogelijk opwaartse wind te ge nereren'. Het oude jaar is nog met om, maar de voorbereidingen voor de nieuwe TexelToerist zijn alweer in volle gang. Dat betekent dat de rubriek Tips in het vakantie magazine, waarin een compleet overzicht wordt gegeven van de verschillende activiteiten, dienst regelingen en openingstijden op het eiland, volledig wordt opge frist. TexelToerist-redacteur Ruud Nooij neemt de komende weken contact op met bedrijven en in stanties over eventuele wijziging van activiteiten, openingstijden of aanvullingen voor de tips. Texelaars kunnen ook zelf aan passingen doorgeven. Bij voor keur aan Ruud Nooij, tel. 315 034, of met de redactie van de Texelse Courant, tel. 362 620 of fax 323 000. Omdat Texel een eiland is, is het voor de natuurlijke watervoorziening - af gezien van het drnagwater dat door de duinen komt - geheel afhankelijk van neerslag In het algemeen is er in de winter een wateroverschot en in de zomer een tekort. De oogst bij de boeren heeft daaronder te leiden. Voor de grond van Donatus bestaat het plan om het oppervlaktewater systeem zodanig te beheren, dat de plantengroei wordt bevorderd. Daartoe worden regelmatig metingen verricht, onder meer van het peil in de stuwsloot, hoofdtocht en de grond waterstand. Op twintig plaatsen wor den de fysische eigenschappen van de bodem bepaald. Ook de neerslag en de mogelijke verdamping worden in een weerstation vastgesteld. Ver volgens zal geprobeerd worden het oppervlaktewater te reguleren. Of het proefproject - dat ruim ƒ170.000,- kost - definitief wordt doorgezet, wordt in januari besloten. Hoofdfinancierders zijn Hollands Kroon, Uitwaterende Sluizen en de provincie. Het college heeft een manier be dacht om de aandelen in het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten van de hand te doen en toch verzekerd te zijn van een jaarlijkse stroom inkomsten, die het begrote dividend van een ton per jaar moet vervangen. Bij verkoop van de aandelen houden de dividenduitkeringen op, terwijl het geld al wel ter dekking van uitgaven op de meerjaren-begroting is opge nomen. Onlangs besloot de gemeen teraad tot verkoop van de aandelen en enkele partijen hadden al meteen een bestemming gevonden voor de miljoenen die daardoor in de gemeentekas vloeien. Dat een deel van het bedrag aan de 'noodlijdende' Algemene Reserve zou worden toe gevoegd, leek zo goed als zeker. Het plan van het college doorkruist deze voornemens. De 5 miljoen die de ABN AMRO voor de aandelen wil betalen, wordt uitge zet bij de Bank Nederlandse Ge meenten. De bank keert in ruil tot VERVOLG VAN PAGINA 1 2015 jaarlijks een bedrag aan de ge meente uit. Dat loopt op van ƒ150.000,- in 2001 tot ruim vier ton in 2014. In 2015 volgt een laatste betaling ineens van bijna 5.5 mil joen. Het collegeplan is met toevallig gericht op het jaar 2015. Vanaf dat jaar kan er wat b en w betreft een einde komen aan de jaarlijkse uitke ring door de als zeer betrouwbaar bekend staande Bank Nederlandse Gemeenten, omdat dan de jaarlijkse gemeentelijke storting van ƒ900.000,- in het riolerings egalisatiefonds ophoudt. Het fonds zal dan weer in de positieve cijfers belanden. Onder het motto 'van Alice in Won derland tot Schuld en Boete' verzorgt Diet Verschoor de komende maan den een cursus voor aankomende schrijvers. Verschoor, zelf auteur van romans en jeugdverhalen, stelt ver schillende aspecten van het schrijven aan de orde, zoals de techniek, het uitdiepen van creativiteit in taal, het doorbreken van het isolement, het overwinnen van schrijfangst en zoe ken naar originaliteit. Met voorbeelden uit de literatuur en via het 'zelf schrijven' probeert hij helderheid te verschaffen in dat wat mensen willen zeggen. Spelen met de taal vergt vingeroefeningen, alvo-' rens letters woorden worden, woor den zinnen worden en gedachte taal De directeur benadrukt dat pas over enkele maanden, wanneer al dan met een extra basissubsidie is toegekend, duidelijk wordt of de regeling werke lijk nodig is. Om toch goed voorbe reid te zijn, wordt de het 'pre-FPU plan' alvast uitgewerkt. Overigens moet gesteld worden dat het NIOZ voor de financiering met alleen afhankelijk is van de ge noemde basissubsidie. Veel onder zoek, bijvoorbeeld (delen van het 'Rondje Afrika' waarvoor de Pelagia 6 januari vertrekt), betreft projecten die worden gefinancierd met andere gelden dan de basissubsidie van NWO. Met de gelden die hiervoor bij het NIOZ binnen komen kunnen menskracht en materiaal worden in gezet. Eerder kwam bij het NIOZ in 1995 en 1996 een begrotingstekort aan het licht. Het ging toen om ruim 3 mil joen. Aanvankelijk werd gevreesd dat er circa 25 formatieplaatsen zouden verdwijnen, maar mede dankzij een eenmalige toezegging door NWO van 3,2 en een zeer sobere bedrijfsvoe ring bleef de reorganisatie toen be perkt tot vijf ontslagen, die vielen in de zogenaamde ondersteunende af delingen. VERVOLG VAN PAGINA 1 van uw probleem lijkt ons eerder ge legen in de omstandigheid dat u slechts over één vrijwilliger beschikt, die ook nog eens beperkt is in zijn tijd. Wellicht dat een uitbreiding van vrij willigers uw bereikbaarheidsprobleem meer ten gronde kan helpen oplossen', schrijft directeur Bart Heijnen in een reactie. De argumentatie stuit op onbegrip bij de aquariumvereniging. 'Overal in het verenigingsleven heeft men steeds meer moeite om vrijwilligers te vin den. Dat is bij ons niet anders, maar omdat ik met pensioen ben, heb ik tijd om er bijna iedere dag te zijn. Dan kun je ons deze situatie toch niet aan rekenen? Bovendien kun je in die kleine ruimte niet eens met veel men sen terecht. Dan loop je elkaar voor de voeten.' Hij verwijt de Welzijnsstichtmg een te afwachtende houding aan te nemen 'Zij kunnen toch ingrijpen? Zij zijn toch de verhurende instantie? Wij betalen huur. net als het ROC. In ver houding betalen we misschien wel meer.' Aan het conflict lijkt voorlopig geen einde te komen.. In Aqua Vitae heeft de verenigingsactiviteiten gestaakt en voor dit jaar geen visjes ingekocht. Slechts één van de zesendertig aqua ria is gevuld. 'Dat zijn nog vissen van vorig jaar, die we toen niet hebben verkocht.' In afwachting van een oplossing heeft de vereniging verzocht voorlopig geen huur te hoeven betalen, ook al omdat de kas door een gebrek aan inkomsten alleen maar leger wordt. De Welzijnsstichtmg antwoordde dat daar geen sprake van kan zijn en dat het lokaal zal moeten worden ont ruimd als de huur niet wordt betaald. 'Ik had de automatische betaling even stopgezet, maar ik heb het geld nu toch weer keurig overgemaakt', zegt Van den Berg, die hoopt dat het ROC uiteindelijk d'Ouwe Ulo zal ver laten, gezien de plannen om alle onderwijsinstellingen op het eiland onder eén dak te brengen 'En anders vinden wij misschien wel ergens an ders onderdak Leuk dat het stukje waarin Autoweek de Texelse kartingbanen onder de loep neemt, nog eens uitgebreid in de Texelse Courant mag staan, maar omdat er mijns inziens onterechte dingen in staan, wil ik toch even rea geren. Outdoorbanen worden anders beoor deeld, omdat het echte racegeweld op deze banen plaatsvindt. De snel heden van wedstrijdkarts liggen ge middeld boven de 150 km/u en als dit soort karts in de verhuur zou gaan, zouden er zware ongelukken kunnen gebeuren. Onze karts rijden met een gemiddelde van rond de 55 km/u en met een topsnelheid van circa 70 km/ wordt. De deelnemers oefenen met elkaar in verschillende schrijfstijlen, er wordt gewerkt met associatie oefeningen, geëxperimenteerd met nieuwe vormen en gezocht naar een eigen stijl en vorm. Ook komen vra gen aan de orde als: welke elemen ten bevat een sprookje, wat zijn me taforen, hoe gebruik je de literaire briefvorm en wat is de opbouw van een kort verhaal? De cursbs omvat tien lessen. Deze worden eens in de drie weken gege ven, te beginnen op zaterdagochtend 29 januari. De locatie wordt nog na der bepaald. De kosten bedragen 350,-. Schriftelijke opgave is moge lijk bij Het Open Boek, t.a.v. Theo Timmer, Binnenburg 3,1791 CG Den Burg. u. Dat vinden wij voor de verhuur voldoende. Om een betere beoordeling te knjgen, zijn we dus haast genoodzaakt snel lere karts te verhuren en een grotere baan te creëren. Die grotere baan hebben we nu alleen in de winter maanden en in het voorseizoen. Dan »s de baan zo'n 525x7 meter, anders 350x7 meter, vanwege de kinder- baan. Voor outdoor-begrippen is dat nog steeds een korte baan en die snelle karts zullen er in de toekomst wel komen, om ook deze doelgroep te bereiken. G.J. Dekker, Karting Texel, Den Burg. Het team van de Amsterdamse po litie heeft zondag en maandag in Ons Genoegen het jaarlijkse zaal voetbaltoernooi van het Texelse politiekorps gewonnen. De Am sterdammers waren in de finale te sterk voor hun collega's uit Alkmaar, die zij met 4-1 versloe gen. Toch was het vooral om de gezellig heid te doen. Dat bleek uit de spor tieve spelopvatting van de teams Slechts één keer werd een tijdstraf van twee minuten opgelegd. Ook buiten de wedstrijden om vermaak ten de korpsen van Amsterdam, Alkmaar, Heiloo, Schiphol en Den Helder zich. Na de door de Texelse politie aangeboden smulpartij bij de Chinees, vermaakten de agenten zich tot in de kleine uurtjes in diverse horeca-etablissementen. Alle teams is het tweedaagse verblijf op het ei land zo goed bevallen dat zij meteen inschreven voor de editie van vol gend jaar. Het deelnemersveld werd aangevuld met teams van de brandweer, de Dourleinkazerne, Texel'94 B1 en zo nen van Texelse politieagenten. Eindstand: 1 politie Amsterdam 2. politie Alkmaar 3. Joost Dourleinkazerne 4 politie Heiloo 5. politie Schiphol 6. politie Texel 7. The Sons 8 politie Den Helder 9. brandweer Texel 10 Texel'94 B1. Bij de invulling van de volgende fase van De Mars wil het college meer plaats inruimen voor betaal bare huizen. Was de verhouding sociale woningbouw en koop sector in nieuwbouwwijken tot dusver 30:70, in de toekomst zul len 'betaalbare' huur- en koop huizen de overhand hebben. De raadscommissie Ruimte en Wonen buigt zich in januari over het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg, waarin ook de invulling voor de westkant van de Texelse residentie wordt vastgelegd. 'Er is grote behoefte aan met name starterswonmgen', motiveert wet houder Schilling (Ruimte en Wonen) de invulling van het gebied aan de oostkant van Den Burg. In het gebied dat grenst aan de Marsweg en de Kadijksweg van circa zestien hectare grond plaats is voor vier- tot vijfhon derd huizen. Het eerste gebied dat zal worden ingevuld,' betreft zo'n vier bunder nabij de Kadijksweg die al in handen is van de gemeente. De ge meente is bezig hiervoor een con creet plan uit te werken, waarin 100 tot 120 huizen worden opgenomen. Net als de derde fase van De Mars die volgend jaar wordt afgerond, zal ook deze nieuwbouwwijk gefaseerd wor den gebouwd. Wanneer de bouw kan beginnen, staat nog niet vast. Schilling: 'We hebben op het gebied van woningbouw tot 2005 niet zoveel te makken Maar daarna komen er weer nieuwe kansen en moeten we zorgen dat we een plan klaar hebben liggen.' Overigens sluit de wethouder op voorhand niet uit dat er al vóór 2005 in dit gebied gebouwd gaat worden. Geprobeerd wordt de gebiedsinvulling te presenteren tij dens de vergadering waarin de raadsleden zich in commissie verband buigen over het nieuwe be stemmingsplan. Den Burg-west Onderdeel daarvan is ook Den Burg West. Voor gewone huizen is daar wat betreft het college geen plaats. Het is de bedoeling in de nabijheid van het nieuwe zorgcomplex, op het terrein rond de Vrije School, huizen voor senioren te bouwen. Het bouw land op de hoek Pontweg-Gasthuis- straat, dat nog in particuliere handen is, houdt een agrarische bestem ming. Aansluitend op de huidige be bouwing op de hoek Pontweg- Emmalaan wordt gedacht aan de bouw van dertig tot veertig bedrijven met een woonfunctie. De vestigings voorwaarden in het nieuwe plan zul len ruimer worden gesteld dan die tot dusver in dit gebied zijn gehanteerd. Als voorbeeld worden genoemd ac countants- of verzekenngskantoren Ook hiermee moet de raads commissie nog akkoord gaan Den Burg Centrum, waarvoor begin jaren negentig nog een bestem mingsplan is vastgesteld, wordt bui ten het nieuwe plan gelaten. 'Daar heb je toch met bijzondere functies te maken', aldus Schilling, die het als een groot voordeel ziet dat voor Den Burg, uitgezonderd het centrum, straks nog maar één bestemmings plan van toepassing is. Gevolg is dat de bouwvoorschriften meer uniform worden. Er komen minder woon- categorieën en de burgers krijgen bij de invulling een grotere vrijheid. Voor de uitbreiding van een serre achter de rooilijn of een schuurtje in de tuin hoeft de burger met meer naar de gemeente voor een aanvraag.' In slechts één van de zesendertig aquaria zwemmen nog vissen. Arjan Barhorst, secretaris van 'In Aqua Vitae', geeft ze eten. Folo Joop Romtm Het ontwerp-bestemmingsplan De Cocksdorp Wonen wordt op twee punten gewijzigd. Op verzoek van het waterschap wil het college een waterpartij toevoegen tussen de nieuwbouw bij het Eierlandsche Huis en de voetbalvelden van SVC. Verder wordt een verhard pad om het bouwgebied richting voetbal velden aangelegd. Omdat de grondexploitatie verlies oplevert, overweegt het college de grond prijs te verhogen. In het vooroverleg was waterschap Hollands Kroon akkoord gegaan met het bouwplan, maar bij nader inzien heeft het waterschap alsnog een 'zienswijze'ingediend. Hollands Kroon had over het hoofd gezien dat er onvoldoende ruimte is gereser veerd voor de opvang van opper vlakte- en grondwater. Het water schap heeft verzocht om de aanleg van een waterbuffer van acht meter breedte, die grenst aan de sportvel den. Het college heeft het voorstel goedgekeurd. In het oorspronkelijke plan was een pad voorzien tussen de nieuwe school en het dorpshuis richting voetbalvelden SVC heeft aangege ven dat de velden ook bereikbaar moeten zijn voor tractors en gras maaiers, en dat ook auto's het com plex moeten kunnen aandoen. Het college is om veiligheidsredenen niet blij met deze gemotoriseerde verkeersstromen Vandaar dat in het nieuwe plan een verhard pad is op genomen dat om het hele bouw gebied heen loopt en de sportvelden ontsluit. Het gaat om een eenvoudig pad dat mede door zelfwerkzaam heid van de leden zal worden aange legd SVC en overige gebruikers kun nen zich hierin vinden. Voor zover het zich nu laat aanzien zal het bouwrijp maken van de grond voor de elf geplande woningen de gemeente een negatieve post van ƒ36.000,- opleveren. Het exploitatie tekort staat nog niet vast. nu een groot bedrag als 'onvoorzien' is begroot en het tekort mee kan vallen door het schrappen van het pad tus sen de school en de sportvelden. In dien mocht blijken dat het exploitatie tekort zich toch zal voordoen, overweegt het college de grondprijs voor de kavels in de vrije sector te verhogen Die ligt nu tussen de 225,- en 250.- per vierkante meter. De prijsverhoging geldt niet voor ko pers die al op het oude bod van de gemeente zijn ingegaan. De basketballers van De Mareis hebben hun laatste wedstrijd van het millennium met minimaal ver schil gewonnen. Tegenstander Break Out 2, dat één plaatsje ho ger stond, werd zaterdag met 45- 44 verslagen. Het niveau van de wedstrijd was met bijzonder hoog. Daar konden ook gastspelers Vincent Blom en Martin Koenen weinig aan veranderen. In een balonge bui was met de uit het verre Azië teruggekeerde Koenen af gesproken dat hij 27.5 punten zou scoren. Een onmogelijk aantal, so wieso, maar Koenen kwam er niet eens bij in de buurt, hoewel hij samen met Blom topscorer werd Eric Venneker (11 punten) en Christiaan Schlepers (8).waren de andere schut ters. Het grote probleem van De Mareis is dat zij door blessureleed in het hele seizoen nog geen wedstrijd in de zelfde samenstelling hebben kunnen spelen. Mede daardoor staan ze on deraan de ranglijst en vormde de winst van zaterdagavond dus een welkom lichtpuntje. In de eerste helft bleven de ploegen dicht bij elkaar. Bij rust leidden De Mareis met 27-26. Vervolgens ging het echter beduidend minder goed en met nog tien minuten op de klok leek Break Out te gaan winnen. In een alles-of-mets-offensief maakten De Mareis een achterstand van elf pun ten toch nog goed Een aardige opsteker met de winterstop voor de boeg De heren komen pas in de tweede week van januari weer in ac tie. VRIJDAG 24 DECEMBER 1999 De gemeente verstrekt ƒ5.000,- subsidie aan het proefproject voor een eigen waterbeheersplan voor boerderij Sint Donatus bij Den Hoorn. Het geld bekostigt ten dele het onderzoek dat voorafgaat aan het eigenlijke proefproject, dat door Donatus en de water schappen Hollands Kroon en Uit waterende Sluizen wordt uitge voerd.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5