'Vertrek TX 66 hadden we niet moeten toestaan' Nieuwjaarsduik: 247 deelnemers! Nisa TEXELSE^" qouraNT Visserijvoorman pleit voor nieuwe rederijvorm 1999 goed jaar voor de visserij Zeewater in 1999 het warmst sinds 1861 Bibliotheekbus Haven Zomersport op Nieuwjaarsdag Winnende nummers Lotje voor 'n Rotje John Boogaard wint bosloop Actie Zuinig Stoken - GAS DINSDAG 4 JANUARI 2000 i'We hadden met z'n allen niet moe ken toestaan dat de TX 66 'Anna Margaretha 2' van het eiland zou ver trekken.' Ben Daalder, voorzitter van visserijvereniging DETV, had liever gezien dat verschillende Texelse vis sers gezamenlijk de kotter en de vis rechten van de voormalige eigenaar Wim Boom hadden overgenomen. Na het vertrek van de '66' is de kot- •tervloot geslonken tot twintig sche pen. Daalder: 'Daarmee hebben we het absolute minimum bereikt.' Met de exploitatie van een kotter zijn kapitalen gemoeid. De aanschaf van een schip en bijbehorende visrechten vergen vele miljoenen en dat is voor een startende visser niet op te bren gen. Gevolg is dat een kotter als die van Boom, die wegens gebrek aan een opvolger zijn schip onlangs van de hand deed, van het eiland ver dwijnt. Daalder, en vele vissers met hem, betreurt dat, maar heeft er be grip voor. De voorman vindt het hoog tijd dat de Texelse vissers de kpppen open staan voor nieuwe vormen. Ik denk dat het verstandig is dat de Texelse visserijgemeenschap daar positief over gaat nadenken.' De nieuwe rederijvorm komt er op neer dat kottereigena^rs gezamenlijk geld steken in een schip en rechten en deze ook gezamenlijk gaan exploite ren. Daalder vindt het overigens po sitief dat de visserijrechten van Boom wel Texels eigendom blijven, al levert dat concreet geen werkgelegenheid op. Vernieuwing Positief denkt hij ook over de vernieu wing bij het bedrijf van Jac. Betsema. 'Dit bedrijf neemt afscheid van de haringvisserij. Er zit gewoon weinig toekomst in deze vorm van visserij. De aanvoer van haring voor het zuur is arbeidsintensief, vergt hoge kosten en de markt is heel marginaal. Ken nelijk eten de mensen geen haring in het zuur meer. Op Texel leidde dat ertoe dat er vangstrechten zijn ver kocht. We hebben nu nog twee haringvissers over. Jammer, want de haringvangst is toch een vakgebied dat op Texel een rijke historie heeft. Betsema jr. heeft terecht gekozen om de gasolie duurder werd. Maar we putten hoop uit de voorspelling van analisten dat de olie in de loop van dit jaar weer wat goedkoper zal worden De vangstrechten voor platvis zijn niet noemenswaardig veranderd. Garnalen De garnalenvissers kunnen terugkij ken op een historisch goed jaar. De prijzen waren ronduit goed doordat aanvoerders zich aan hun afspraken hielden om de aanvoer te beperken. Omdat de vrieshuizen nog vol garna len liggen, is afgesproken voorlopig mondjesmaat aan te voeren. Op Texel houden vijf bedrijven zich be zig met de garnalenvisserij. Aanzienlijk minder is het gesteld met de vangst op rondvis. De quota voor kabeljauw zijn gehalveerd en de wijting zit in een dal De stand van de rondvis in de Noordzee is ronduit zorgelijk. Op Texel houden een paar bedrijven zich met de vangst op rondvis bezig. Mocht de vangst op kabeljauw toenemen, dan krijgen bedrijven die op schol en tong vissen problemen met de bijvangst. Daalder constateert dat de open dag op de haven afgelopen zomer, het zogeheten Visfestijn, de branche veel goed heeft gedaan. Met name voor de interesse van jonge Texelaars voor de visserij. 'Ze melden zich nog met massaal, maar dat hoeft ook niet. Want zóveel werk kunnen we ze nu ook weer niet bieden Maar we zijn blij met de belangstelling.' gesproken, maar, kennelijk )s de noodzaak om gezamenlijk eén voor 'Texel nieuwe rederijvorm te starten nog met groot genoeg. Ik heb begrip voor de ingebakken traditie van het familiebedrijf. Dat is prima, want die moet je koesteren. Maar je moet wel Sinds 1861, toen de dagelijkse waarnemingen in het Marsdiep be gonnen, is de gemiddelde tem peratuur van het zeewater nooit zo hoog geweest als in 1999. Dat blijkt uit watermonsters die zijn geno men door het NIOZ. De gemid delde watertemperatuur bedroeg over het hele jaar twaalf graden Celcius. De metingen worden vanaf 1948 bij 't Horntje uitgevoerd. Aanvankelijk door het RIVO en sinds 1982 door het NIOZ. De afgelopen voorjaar overle den Henk Beumkes ging hiervoor vele jaren elke ochtend om acht uur met een emmer de dijk over. Naast de temperatuur werd ook het zoutge halte gemeten. Uit de dagelijkse waarnemingen wor den eerst de maandgemiddelden be paald en vervolgens de gemiddelde temperatuur over het hele jaar. Alle maanden van 1999 waren warmer dan de gemiddelde maand- temperatuur over de periode 1861- 1999. De maanden april en septem ber waren de warmste sinds 1861. Met een gemiddelde jaartemperatuur van 11,9 graden Celcius was 1868 goede tweede. Van de tien warmste jaren sinds het begin van de metingen komen er vijf uit de recente periode 1989-1999 (de jaren 1989, 1990, 1992, 1994 en 1999). Of dit komt door een klimaatopwarming ten gevolge van het toegenomen C02-gehalte in de Zo druk als zaterdagmiddag was het op en bij het strand van paal 28 de hele zomer nog niet geweest. (Foto's Harry da Graaf) De traditionele Nieuwjaarsduik bij paal 28 heeft een enorm aantal deel nemers getrokken: 247 Het record van. vorig |aar (176) werd dus heel duidelijk gebroken. Dat was ongetwij feld te danken aan het weer dat meer aan het voorjaar dan aan de winter deed denken: windstil en zonnig bij een temperatuur van 7 graden. Het water was wèl koud, nog geen vijf graden, maar ook daarin was het voor heel even best uit te houden. Toch viel het aantal dapperen volko men in het met bij de enorme meute toeschouwers die naar het strand was gestroomd In tegenstelling tot vorig jaar veroor zaakte die toeloop geen parkeer- chaos. Al vanaf kwart voor twaalf werden de automobilisten door Kees Dekker en Harry Boere opgevangen en naar een plekje op het parkeerter rein gedirigeerd. Toen dat terrein vol was werden de 'overtollige' auto's naar één berm van de Krimweg ver wezen, waar ze al spoedig een rij van bijna een kilometer vormden. wacht, want het was een heel ge drang toen zij zich in het paviljoen omkleedden. Klokslag één uur rende de meute de branding in met de be doeling er heel even of iets langer tot aan de hals in te gaan of onder te duiken Sommige 'duikers' lieten zich niet verder dan tot het middel nat worden. Toch werd niemand gediskwalificeerd. Alle deelnemers kregen na terugkeer in het paviljoen naar keus chocolademelk, chocola demelk met rum of glühwein waar mee ze razendsnel hun oude tempe ratuur terughadden. Kregen ze vorig jaér nog als herinnering een fles- opener, deze keer was het een fraaie rood-witte muts met opschrift 'Nieuwjaarsduik 2000'. Door die op te zetten konden ze bewijzen dat ze de prestatie hadden geleverd en bewon dering afdwingen. De organisatoren hadden blijkbaar een vooruitziende blik gehad bij het bestellen van deze speciaal gemaakt hoofddeksels, want ondanks het enorme aantal deelnemers waren er meer dan ge noeg. bij elkaar steken. 'Er worgt wel pver. .zich volledig om de boomkorvisserij te richten. De visserij op platvis is vorig jaar tamelijk goed verlopen. De verwachting dat de tong- en schol stand zich zou herstellen is in 1999 uitgekomen. De prijzen waren rede lijk en de vangsten goed. Maar het netto resultaat viel wat tegen doordat atmosfeer is volgens Hendrik M. van Aken van het NIOZ moeilijk te zeg gen. Van de onderzochte warmste jaren komen er ook tien uit de periode rond 1870 (de jaren 1863, 1866. 1868 en 1872). Ook 1959 was een warm jaar. Het koudst was het in 1888, toen de gemiddelde jaartemperatuur 8.7 gra den bedroeg, terwijl 1963 met 8,8 graden op de tweede plaats komt. Oorzaak of niet, de hoge zeewater temperatuur werd gemeten in het jaar dat de gemiddelde luchttemperatuur het hoogste was in eeuwen, zo blijkt uit gegevens van de klimatologische dienst van het KNMI, dat deze temperatuurgegevens hééft over de afgelopen driehonderd jaar. Temperatuurmetingen worden op Texel niet gehouden, maar uit gege vens van vliegveld De Kooy. in Den Helder blijkt dat de gemiddelde jaar temperatuur in 1999 11 graden Celcius is geweest, terwijl 9,4 nor maal js. De bibliotheekbus staat van 11.15 tot 12.15 uur in Oudeschild en niet in Den Burg, zoals in de krant van vrij dag stond vefmeld. Volgens de organisatoren Paul Kikkert en Hans Boom is het evene ment ook in andere opzichten perfect verlopen. Van de deelnemers werd wel een inschikkelijke houding ver Eigenlijk was het meer hardlopen dan zwemmen Deelnemers n a afloop met de muts als bewijs van flinkheid. VERVOLG VAN PAGINA 1 Leden van de Texelse waterskiver-emging hebben de start van het nieuwe millennium gevierd door bij de haven van Oudeschild gedurende een paar uur hun favoriete zomersport te beoefenen. Paul Dijt, Harry Blauw, Lianne Blauw, Richard Witte, Arjan Eelman en Peter Witte hebben daarbij waarschijn lijk meer kou geleden dan de mensen die op hetzelfde mo ment aan de andere kant van het eiland de Nieuwjaarsduik maak ten. Slechts een enkeling cfroeg namelijk een 'droog' pak. De an deren hadden natte pakken waarbij handen en voeten onbe dekt bleven. De ledematen wer den dus behoorlijk koud maar volgens één van de skiërs viel het mee. 'We hadden er al gauw he lemaal geen gevoel meer in'. (Foto üdii Oil) Skiér Peter Witte in actie bij de Oudeschilder haven. (FotoudoOit) Burgemeester Joke Geldorp- Pantekoek heeft gisteren in de hal van het gemeentehuis de winnende nummers getrokken van de vuur- werk-opruimactie 'n Lotje voor 'n Rotje. De hoofdprijs, een door de ge meente beschikbaargestelde disc- man met toebehoren, ging naar Esther en Hessel Moerbeek. Zij heb ben, net als negen andere winnaars, hun prijs meteen na de trekking op gehaald. Hierna volgen de winnende lotnummers behorend bij de prijzen die nog bij de gemeente klaar liggen: 22 (model-Landrover); 263 (CD-bon ƒ45,-); 501 (basketbal); 537 (cadeau bon ƒ40,-); 542 (CD-bon ƒ45,-); 599 (basketbal); 816 (Disney-video); 1015 (snack-tegoedbon): 1310 (Simmer- portemonnee); 1534 (CD Marco Borsato), 1549, 1797, 1839, 1859 (CD-bon ƒ45,-) en 1916 (speelgoed bon ƒ50,-). rmaandgemiddelde 1999 gemiddelc e 1861-1999 aug sep okt nov dec r jan i feb maa apr mei jun jul Maand Grafische weergave van de gemiddelde temperatuur van het zeewater in 1999, geme ten m het Marsdiep. (Bron Hendrik M. van Aken, NIOZ) Brandweerman Boshuis met de oogst van de actie 'n Lotje voor 'n Rotje. trom Bart 8o,ctu De brief doorkruist volgens Bakker de afspraken die zijn gemaakt met de watersporters om te kijken of er bin nen de subsidievoorwaarden moge lijkheden zijn om de herinrichting te beperken tot een binnenplanse wijzi ging, wat betekent dat er geen tweede havenmonding komt. Het Waterloopkundig Laboratorium heeft enkele weken geleden een concept rapport uitgebracht over de conse quenties van de drie mogelijke plek ken van de tweede havenmond. Of dit conceptadvies de watersporters al dan met in hun mening bevestigt dat de extra ingang op technische en nautische bezwaren stuit, is met dui delijk. De gemeente en de water sporters hebben afgesproken hier over niets naar buiten te brengen Mochten er inderdaad onoverkome lijke bezwaren zijn, dan bestaat de kans dat Texel ook zonder een tweede haveningang over de beno digde subsidie kan beschikken. Mo menteel buigen beide partijen zich over het advies van het laboratorium. Verwacht wordt dat de eind rapportage aan het eind van deze maand klaar is. De angst dat de Stichting Passanten haven na de herinrichting financiële risico's loopt is volgens Bakker mis plaatst. 'Die stichting is een middel om de jachthaven te exploiteren, geen doel op zichzelf. Als het aantal overnachtingen onder de 15.000 daalt, dan past de gemeente het te kort bij. Dat staat al op schrift en hoeft dus niet nog een keer te worden ge garandeerd.' Sabotage Wethouder Bakker sprak aanvanke1 lijk van een constructieve samenwer king met de watersporters, maar zet inmiddels vraagtekens bij uitlatingen van watersportvoorzitter Jook Nauta Die stelt 'blij te zijn met de steun van de logiesverstrekkers'. 'Nu staan we tenminste niet meer alleen.' Bakker: 'Die opmerking stelt me zeer teleur Gezien de timing van deze brief van TVL begin ik toch aan een georgani seerde vorm van sabotage te den ken.' De bewering van de logiesverstrek kers dat de vissers zich kunnen ver enigen met het alternatieve plan van de watersporters is in het verkeerde keelsgat geschoten van DETV-voor- zitter Ben Daalder 'De hele wereld gaat nu met de haven aan de loop. We zijn het helemaal niet eens met de aanpak van de logiesverstrekkers. Scheiding van de beroeps- en recreatievaart is de belangrijkste voorwaarde om voor subsidie in aan merking te komen. Als blijkt dat Texel bij één havenmond toch subsidie krijgt, is dat wat ons betreft oke. Maar als de subsidie bij één havenmond op de tocht komt te staan, dan zouden de watersporters zich terugtrekken. Die afspraak hebben wij met ze ge maakt De herstructurering van de haven moet wat ons betreft kost wat het kost doorgaan Wij vinden het zeer ongepast dat de watersporters nu hun instemming betuigen met de logiesverstrekkers. Daar zullen we ze op aanspreken. We verlaten de noor der- en zuiderhaven, maar hebben die tweehonderd meter extra kade lengte in de werkhaven hard nodig. Bovendien biedt het extra uitbreidingsruimte voor het dok. Want je moet er toch rekening mee houden dat Hans Boom er een keer mee stopt en een ander het overneemt.' Tijdlimiet Bakker bestrijdt dat de gemeente met de herinrichting van de haven uitsluitend achter de subsidie aan rent. 'We hebben dft plan tevoren doorgenomen met de vissers, Hans Boom. de ondernemers op de haven, de watersporters en anderen. Dat overleg is de basis geweest voor het huidige voorstel Pas daarna zijn we achter subsidie aangegaan. De logiesverstrekkers stellen dus ten onrechte dat het hele plan wordt op gehangen aan de Europese subsidie. Als we in dit stadium de bijdragen laten schieten, komen we volstrekt ongeloofwaardig over. Niet alleen richting Europa, maar ook naar het provinciebestuur, dat voor ons z'n nek heeft uitgestoken. Als we nu 'nee' zeggen tegen de herinrichting, hoe ven we de eerste jaren nergens meer aan te kloppen. Niet bij de provincie en niet bij de hogere overheden.' Volgens Bakker moet met worden gesold met de gestelde tijdlimiet 'We Op een hier en daar wat modderig parcours snelde John Boogaard zondag in de Dennen met gemak naar de overwinning in de 26*u Winterbosloop. De tegenwoordig in Bovenkarspel wonende oud- Texelaar had na één ronde al een behoorlijke voorsprong opge bouwd op achtervolgers Rien Brouwer en Jan Zijm en vergrootte de marge vervolgens alleen maar, om na 8,2 kilometer te finishen in 29.40 minuten. Tussen Brouwer en Zijm was het stui vertje wisselen. Zijm was uiteindelijk net iets sneller (31.57 om 32.21 mi nuten) en mocht daardoor tevens de prijs voor de snelste veteraan in ont vangst nemen. Achterin het veld le verden Jan Aris Eelman (twaalfde) en Mark Andrew Schagen (dertiende en laatste) hun eigen strijd. Toch trokken ook zij de nodige belangstelling, aan gezien beide oud-Texelaars de bos loop een internationaal tintje gaven. Zij hebben hun thuis tegenwoordig in respectievelijk Sjanghai (China) en Brisbane (Australië). Bij de vrouwen won Brigitte Meibos uit Groningen in 37.14 minuten. Zij werd op dertig seconden gevolgd door de eerste vrouw bij de veteranen, Hanny van der Weide uit Den Helder. Bart de Lugt won met gemak de wed strijd voor jongens over 1250 meter. Johanna Wouda deed op deze af stand hetzelfde bij de meisjes. De wedstrijd over 2500 meter was een stuk spannender. Michael Noorlander en Patrick Zijm moesten erom sprin ten, waarbij Noorlander net aan het langste eind trok. Bij de meisjes won zijn zus Priscilla Noorlander. De race over 4,1 kilometer werd een prooi voor Jaap Witte, die zijn stijgende vorm wist door te zetten. Hetzelfde gold voor Eva van Zoonen, die over deze afstand met alleen het snelste meisje was, maar ook heel wat vol wassenen haar hielen liet zien. Uitslagen Jongens t/m 9 jaar (1250 meter): l.Bart de Lugt, 5.14. 2Donny Noorlander. 5 56; 3.Klaas Uitgeest, 5.58. Meisjes t/m 9 jaar (1250 m): 1 Johanna Wouda. 5.49; 2.Nma Vlaming. 6 12; 3Anouk Riewald, 6 33 Jongens 10 t/m 12 jaar (2.5 km): 1 Michael Noorlander, 10.29. 2 Patnck Zijm, 10.31; 3.Jan Sierd Wouda, 10.57. Meisjes 10 t/m 12 jaar (2,5 km): 1.Priscilla Noorlander. 11.20; 2.Mirthe Ellen. 12.36 Jongens 13t/m 16jaar(4,1 km); 1 Jaap Witte. 16 49: 2.Jons Ellen. 17.20; 3.Jip van Zoonen, 18.51 Meisjes 13 t/m 16 jaar (4.1 km). 1 .Eva van Zoonen. 17.26. Recreanten (4.1 km): 1 .Arie de Ridder. 19.14; 2 Maarten Dijker. Zl-02, 3.Erna Kuip. 22.01 Heren-veteranen (8.2 km): 1Jan Zijm. 31.57; 2 Dick van der Weide, 33.14. 3.Piet Bakelaar, 34.46. Heren (8.2 km)- 1 John Boogaard (Bovenkarspel). 29.40; 2.Rien Brouwer. 32.21. 3.Menno Goënga, 35.32. Dames (8.2 km): 1 Brigitte Meibos (Groningen) 37.14. 2.Margot Ronday (Bovenkarspel). 39.40 Dames-veteranen (8.2 km). 1 Hanny v.d Weide (Den Helder). 37.44, 2.lngnd Uitgeest. 40.31; 3 Laurien Bakker. 41.03. krijgen de subsidie pas achteraf. Als we te laat zijn vissen we dus achter het net. Zonder subsidie is er geen denken aan dat we de herinrichting kunnen financieren. Of we moeten de toenstenbelasting verdubbelen. Maar ik denk niet dat de logiesverstrekkers dat een goed idee vinden.' In het huidige plan draagt de ge meente twee van de totaal achttien miljoen gulden bij, die de her inrichting kost. Dat bedrag is nog aanzienlijk lager dan de viereneenhalf miljoen (vijfentwintig procent van de totale kosten) die de gemeenteraad beschikbaar heeft gesteld. Om een gestructureerde invulling van de haven en de kaden te bewerkstel ligen, heeft de gemeente contact opgenomen met een bureau dat hierin gespecialiseerd is. Gedacht wordt aan een thematische aanpak, waarbij de VOC en vooral de Rede van Texel een prominente rol zullen innemen. Bakker: 'Het moet met al leen bij papieren plannen blijven. Er moet uitvoering aan worden gege ven, ondernemers moeten worden benaderd en er moet aan monitoring worden gedaan, om te kijken hoe het project verloopt.' (Advertentie) N00R0 - HOLLAND laarver- streelver- totaal street- O bruik m' bruik m' verbruik m' c 800 26 203. 1000 33 253 1200 39 304 1400 46 356 Z w 1600 52 404 5 1800 59 457 o 2000 65 508 z 2200 72 560 2400 78 611 2600 85 663 2800 92 712 2 3000 98 763 3200 105 815 "Z 3400 111 864 s 3600 118 916 3800 124 966 stooktabel 27 december t/m 2 januari

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5