Cjroeti ^wartsjexels in het harL, SBB koopt Hanenplasduinen Extreme wateroverlast: vliegveld dicht Wout Stam onderzoekt nieuwe trouwlocaties Uitbreiding golfbaan niet in gevaar Trossen los voor Pelagia's Rondje Afrika Attentie! 362111 UUim mets Teso-vervoer nam in '99 verder toe I 1 Automobilist rijdt paard dood Gedeputeerde naar Texel Auto te water adverteren Texelaartje buitendienst gemeentewerken: TEXELSE^.COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11445 VRIJDAG 7 JANUARI 2000 TEXELSE™ COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Staatsbosbeheer heeft de eigendom verworven van de duinen bij de Hanenplas en een deel van de aanpalende landbouwgrond. De aankoop brengt de ontwikkeling van natuur op het aangrenzende terrein rond hoeve Sir Robert Peel aan de Postweg een stuk dichterbij. De Krim heeft een oogje op dit terrein voor de uitbreiding van golfbaan De Texelse tot 18-holes. Wat dat betreft is het standpunt van SBB sinds deze zomer niet gewijzigd: SBB wil het gebied bij Robert Peel wel afstaan, mits De Krim aan de water beheersplannen van SBB tegemoetkomt en evenveel hec tare vervangende grond voor natuurontwikkeling aan SBB verdraagt. taatsbosbeheer kocht de 42 hec- are grond van de overkantse familie De Groen. Het terrein is in meerdere Opzichten vrijwel uniek. Het gaat om een binnenduinenrij, waarvan er in ederland nog maar weinig in tact zijn. De meeste verder in het land elegen duinen zijn afgegraven ten behoeve van de landbouw. In het mo numentale duingebied, dat onder de Natuurbeschermingswet valt, broe den twee paartjes van de zeldzame velduil, waarvan op Texel 14 broed- paren bekend zijn. Dat is meer dan een kwart van alle Nederlandse veld- üilparen. Verder is het gebied van grote landschappelijk waarde van wege de haast ongeschonden gelei delijke overgang van duin- naar oldergebied. Staatsbosbeheer zal er alles aan doen om de duinen in de huidige staat te .behouden. De landbouw grond wordt heringericht, net als de grond bij Sir Robert Peel. Herstel van de oude, kronkelige waterlopen heeft daarbij prioriteit. De in de loop der tijd ten behoeve van de landbouw afgegraven nolletjes worden weer aangebracht. Of de Hanenplas weer een echt meertje wordt of slechts een natte duinvallei, is nog onzeker. De natuurontwikkelingsplannen maken deel uit van de wijdere visie van SBB op het gebied ten zuiden van De Cocksdorp, waartoe ook de grond rond boerderij Dorpszicht aan de an dere kant van de Postweg behoort. De recreant - en dan met name de wandelaar - krijgt in de plannen alle ruimte. Mede daardoor konden de ideeën van SBB bij de presentatie in het Eierlandsche Huis in 1998 reke nen op brede instemming van de belangstellenden. Golfbaan Volgens Krim-directeur en TVL- en WV-bestuurder Martin Warnaar is uitbreiding van golfbaan De Texelse tot een professionele 18-holesbaan broodnodig voor de toeristische ont wikkeling van Texel. 'Vanwege de explosief groeiende populariteit van de golfsport in binnen- en buitenland kan Texel met achterblijven. Het be lang van de uitbreiding reikt verder dan De Krim, het raakt de hele recrea tieve sector.' Eigenlijk is er maar één terrein geschikt voor de uitbreiding: het gebied rond Sir Robert Peel, waarvan SBB eigenaar is en waar voor de natuurontwikkelingsplannen in een vergevorderd stadium zijn. 'Wij willen wel een stukje naar het zuiden verhuizen om de golfbaan de ruimte te geven, maar dan moeten we 25 hectare grond in ruil aangeboden krij gen. Bovendien mag de golfbaan de waterhuishouding in het gebied en de zoete randgebieden van de Slufter niet verstoren', zegt Erik van der Spek namens Staatsbosbeheer. 'Daarover hebben we dezelfde ideeen, daar Lees verder pagina 5 W/co Mulder op hel middenterrein van het vliegveld bij de provisorische waterpomp. De situatie op de twee landingsbanen is welis waar beter, maar één baan is toch te nat om veilig te kunnen gebruiken. Op de korte baan landen dagelijks hooguit tien lichte toe stellen, die bij het taxiën soms diepe sporen In het gras achterlaten. Vliegveld Texel wordt geteisterd door extreme wateroverlast. Landen en opstijgen is op het doorweekte gras zo goed als onmogelijk. Er geldt een PPR-status: prior permission required. Alleen noodzakelijke vluchten die van tevoren zijn aangemeld worden toegelaten, mits het vliegtuig niet al te zwaar is. Voor alle andere vliegbewegingen is Texel Airport gesloten. 'Dit heb ik nog nooit meegemaakt', zegt assistent-havenmeester Nico Mulder 'Het lijken de Everglades in Florida wel.' Mulder heeft de afgelopen dagen de drainagespuit 'in omgekeerde richting' gebruikt. In plaats van de drainage- leidingen onder het gras met het apparaat schoon te blazen, heeft hij er een pomp van gemaakt die het overtollige water opzuigt en door een smalle slang naar de sloot stuwt. Ruim 50.000 liter water is op die manier afgevoerd. In december was het op zich uitstekend gedraineerde vliegveld vanwege de wateroverlast elf hele en vier halve dagen gesloten. In 1999 viel er op het vliegveld 1159 millimeter regen, 83% meer dan in de 'gewone' jaren 1996 en 1997. Vooral december was extreem nat: in de laatste maand van 1996 viel 55 millimeter regen, in december 1999 bijna drie keer zoveel, Het vervoer naar Texel is 1999 ver der gegroeid. Ruim vier procent meer reizigers kochten een retour tje en het aantal overgezette auto's groeide met bijna vijfeneenhalf procent, zo blijkt uit het jaar overzicht van Teso, een toename die groter is dan het maximum sce nario van de veerdienst, dus hoger dan verwacht. Opvallend is de groei van het vervoer in de maan den juli, september en oktober. De seizoensverbreding lijkt door te zetten. Teso verkocht vorig jaar aan 1.572.409 personen een retourtje, tegen 1.511.748 in 1998. Alleen in augustus zakte het personenvervoer terug met 6,28 procent, waarschijn lijk door het matige weer. Het totaal aantal overgezette auto's bedroeg 430.896, tegen 408.526 in 1998. Pro centueel nog groter was de toename van het aantal overgezette tweewielers. De stijging van 64.888 naar 70.036 bedroeg 7,93 procent. Uitschieter was de fraaie maand sep tember, toen het aantal rijwielen bijna met zestig procent toenam. Het aan tal caravans en aanhangers ver toonde met 1,59 procent een be scheiden groei naar 18.142. De 29.308 retourtjes voor vrachtwagens waren er 5,27 procent méér dan in '98. Het aantal meters vracht groeide van 330.346 tot 314.141 met 5,16 procent. Door de vervoersgroei is het aantal wachtenden toegenomen met 21,48 procent. In juli, toen Teso 15,28 pro cent meer personenwagens over- zette, steeg het aantal reizigers dat niet direct kon worden overgezet met 47,99 procent. In september, toen 12,8 procent meer automobilisten een retour kochten, groeide het aan tal wachtenden met bijna 75 procent. Flinke wachttijden traden een aantal malen op tijdens enkele zondag middagen in juli. Jan Bloem van Teso verwacht dat dit volgend jaar niet meer zal voorkomen, omdat vanaf half juni tot eind september elke zondagmiddag van half vijf tot acht uur de tweede boot in de vaart zal komen. Opmerkelijk was de daling van het aantal wachtenden in juli met 18,75 procent, toen het autovervoer met 2,85 procent afnam. De forse vervoersstijging in juli houdt vermoe delijk verband met het WK voetbal len in 1998, toen half Nederland voor de buis zat. Diamanten bruidspaar De kinderen van Freek (84) en Corrie (81) van der Gracht uit Den Burg die gisteren hun zestigjarige trouwdag vierden, verrasten hun ouders gister morgen op een champagneontbijt. Pagina 2 m Uitbreiding Slufter? Is het mogelijk en wenselijk om de Slufter uit te breiden door aangren zende gebieden weer in open verbin ding te stellen met de zee? Nadat een eerder onderzoek vorig jaar vol doende aanknopingspunten had ge geven, laten Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer deze vraag nader onderzoeken. Pagina 3 Harry is terug Columnist Harry bracht vier ener verende weken door in roerig Indone sië en Nieuw-Guinea. deze keer met een cameraman in zijn kielzog. Met geld van Texel stuurde hij een vers quotum Papoea's naar school, raakte in problemen bij een onafhankelijk heidsdemonstratie, had verrassende ontmoetingen en doorstond een aardbeving met een kracht van 6,3 op de schaal van Richter. Kortom, het missen van Ouwe Sunderklaas werd enigszins goedgemaakt. Het eerste deel van zijn reisverslag. Pagina 5 m Pechvogels Bij EcoMare zijn vrijdag en zaterdag 150 met olie besmeurde vogels uit Frankrijk gearriveerd. 'Ik denk dat rond de zestig procent van deze die ren het loodje legt voordat we ze weer uit kunnen zetten. Waar het vooral om gaat is dat je een signaal afgeeft: dit kan gewoon niet', zegt EcoMare's Henk Brugge Pagina 5 (Advertentie) huidige golfbaan (midden) en het geplande uitbreidingsgebied rond Sir Robert Peel (rechts). (K>ro jook Nauia) Steeds meer mensen willen van hun huwelijk of het sluiten van een samenlevingscontract iets bijzon ders maken, dus afwijken van wat jaren lang gewoonte was. Er is daarom ook op Texel vraag naar andere trouwlocaties dan het raad huis. De nog steeds als trouw ambtenaar actieve Wout Stam uit Den Burg heeft zich belast met een belangrijk deel van het onderzoek naar mogelijke alternatieve trouwlocaties op het eiland. B en W hebben inmiddels vastge- Een 53-jarige man uit Duitsland heeft gistermiddag met zijn auto een paard aangereden. Het dier raakte dermate zwaar gewond, dat de te hulp geroepen dierenarts geen andere mogelijkheid zag dan het dier uit zijn lijden te verlossen. I JHet ongeluk ontstond rond 13.00 uur, Jtoen een 48-jarige vrouw uit De 1 Koog, die net terug was van een ritje, Ilangs de Ruigendijk haar paard stond af te tuigen om dit naar z'n weiland terug te brengen. Het dier nam plots f de benen en galoppeerde de weg op, waar juist de auto reed. De man kon met meer remmen, zodat de auto en het dier vol met elkaar in botsing kwamen, met fatale gevolgen voor het paardDe auto wordt waarschijn lijk total loss verklaard. steld aan welke voorwaarden deze locaties moeten voldoen. Trouwen mag In elk geval niet in de openlucht (zodat de Kampeernol met kan) en het pand moet voor iedereen toegan kelijk zijn. Verder moet de openbaar heid ten tijde van de huwelijksvoltrek king zijn gewaarborgd en er moeten regelmatig huwelijken worden vol trokken, dus geen locatie's voor één malig gebruik. Het gebouw moet ver der algemeen bekend'zijn als plaats waar huwelijken maar ook partner schappen kunnen worden voltrok ken. Als een kerk wordt aangewezen moet de scheiding tussen staat en kerk zijn gewaarborgd. Een ander criterium dat het college heeft aan vaard is dat het pand enig cachet moet hebben. De akoestiek moet goed zijn, er moet een geluidsinstal latie zijn en een flink gezelschap moet er 'lekker' kunnen zitten met vol doende parkeerruimte in de buurt. Gedeputeerde drs M.A. (Ada) Wilde- kamp (PvdA) komt woensdag 2 fe bruari naar Texel. Om half drie 's mid dags zal ze in het gemeentehuis de stuurgroep Masterplan Water Texel installeren. Deze zal zich bezig hou den met plannen voor beter beheer en gebruik van het zoete bodem- en oppervlaktewater op Texel. Texel loopt in deze voorop. Het eiland zal als voorbeeld en ervaringsmodel die nen voor andere gebieden. Als een gekozen pand geen gemeen telijk bezit is moet met de eigenaar/ verhuurder een overeenkomst wor den gemaakt inzake de condities voor het gebruik als trouwzaal, In die overeenkomst kunnen nadere afspra ken worden vastgelegd, bijvoorbeeld over de toegankelijkheid voor mmdervaliderj, de wijze van kosten verrekening en de tijden waarop de locatie beschikbaar moet zijn. Speciale aandacht wordt gegeven aan de rechtszekerheid en rechtsge lijkheid. Als een bepaalde locatie wordt aangewezen, kan dat voor de eigenaar van een andere locatie aan leiding zijn om ook een verzoek in te dienen. Enige ti|d geleden zijn in de vergade ring van de raadscommissie voor Bestuur en Organisatie enkele alter natieve trouwlocaties voorgesteld, zoals 'Brakestein', "t Oude Veerhuis', de musea, alle kerkgebouwen, de voormalige 'Vermaning' in Den Hoorn, een schapenboet en de schoutenzaal van De Lindeboom. Of deze gebouwen inderdaad kunnen worden aangewezen moet dus bij het komende onderzoek blijken. Een 30-jarige automobilist uit Oude- schild raakte maandagavond langs de IJsdijk met zijn auto te water en liep daarbij een hoofdwond op. De man kwam uit Oudeschild en reed in de richting van Oosterend toen hij met de rechterzijde van de auto in de berm raakte. Hij raakte daardoor in een slip en belandde aan de weste lijke zijde van de rijbaan in de sloot. De auto was totaal vernield De be stuurder heeft zich onder dokters behandeling gesteld. Onder grote belangstelling is NIOZ- schip de Pelagia gistermorgen uitge varen voor een reis van 20.000 zeem ijlen waarbij Afrika wordt gerond. 'Eén van de meest complete expedities op het gebied van mariene onderzoek', omschreef NlOZ-directeur Jan de Leeuw de wetenschappelijke reis die vijf maanden in beslag neemt en waarin zeker anderhalf jaar aan voor bereiding is gestoken. De expeditie omvat een uitgebreid onderzoeks programma waarbij diverse projecten van verschillende disciplines onder de loep worden genomen. De studies worden uitgevoerd door onderzoe kers van Nederlandse en buiten landse universiteiten en instituten. Het onderzoeksgebied spreidt zich uit van de Noord-Atlantische Oceaan ter hoogte van Spanje, Westelijk Afrika, door de Zuid-Atlantische Oceaan tot Kaapstad, de Straat van Mozambique, de Indische Oceaan, (Advertentie) de Rode Zee en de Oostelijke Middel landse Zee. terug naar Texel. Weten schappers proberen een antwoord te vinden op het gedrag van de zoge naamde Agulhasringen, waarmee warm water vanuit de Indische Oceaan in grote wervels naar de At lantische Oceaan wordt getranspor teerd. Professor De Ruiter die dit deel van het onderzoek leidt, omschreef deze 'lekkende kraan' ten zuiden van Afrika gistermorgen als een belang rijke hot spot m het klimaatsysteem. 'Veranderingen die zich in dit systeem voordoen, kunnen 25 jaar later gevol gen hebben voor het klimaat in onze omgeving.' De resultaten van de metingen die eigen opdruk Uiterlijk t/m 21 januari a.s. Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van langeveld de Rooy b.v Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 362600, fax 314111 Nieuw telefoonnummer (Advertentie) onderweg worden verricht, kunnen met de huidige communicatiemidde len snel naar Nederland worden over geseind. Op basis van deze gege vens kunnen de wetenschappers op het NIOZ of in instituten elders hun modellen maken. De reis van de Pelagia is dagelijks via internet te volgen. Het adres is: www.NIOZ.nl De groen-zwarte Texelse vlag die bur gemeester Joke Geldorp namens de gemeente overhandigde aan kapitein Hans Groot, staat symbool voor de betrokkenheid van Texel bij het pro ject. Het ambitieuze Pelagia Around Africa 2000 programma eindigt op 7 juni, wanneer de Pelagia weer op Texel wordt verwacht. Qrrtm '^mtn. Jnrli ia bd bjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van- drogisterij :,HT<TTi' NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Dr. John Marks, voorzitter van de Nederlands Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), burgemeester Joke Geldorp en prof. dr. K. Verhoe ff, voorzitter van het Stichtingsbestuur van het NIOZ, gooien de tros van de Pelagia los.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1