Minister Borst positief bver Texelse drankpas Blom werkt aan nieuw plan voor 'Toekomst' NLjjg Ü1-1-2 Bezwaar tegen verbouwing op Zevenhuizen verworpen Eva van Zoonen (15) loopt per ongeluk halve marathon GAS TEXELSE^ COURANT i I Voetbal programma Villettas Villetta's A--'. Asielzoekers Dames Cafeetje 7 geven goed partij Hondendag in Ons Genoegen Gerenoveerd Actie Zuinig Stoken DINSDAG 11 JANUARI 2000 Minister Borst van Volksgezond heid, Welzijn en Sport heeft zich in stemmend uitgelaten over de ^irankpas die de gemeente Texel vil invoeren om beter te kunnen ~ontroleren dat geen drank wordt 'erstrekt aan jongeren beneden de 6 jaar. Ze is benieuwd naar de er- laringen in de praktijk. )at blijkt uit de antwoorden die de i nimster heeft gegeven op kritische iragen van de CDA-kamerieden Buijs [jTO Van de Camp. Die suggereerden jat de minister bi] de behandeling ran de Drank- en Horecawet op een ioortgelijk initiatief van CDA-zijde ifWijzend had gereageerd. Verder rèegen ze of de drankpas een ver licht legitimatiemiddel is en of dat I klopt met de bestaande regel- en tgeving voor de legitimatieplicht. Dok wilden ze weten of jongeren die liet op Texel woonachtig zijn ook 'O'n pas krijgen en zo met, hoe deze &an op hun leeftijd worden gecontro leerd. Ten slotte informeerden ze of de gemeente over de invoering van ^je drankpas contact met de minister jiad gehad en welke stappen tegen de gemeente worden genomen als dat n et is gebeurd. Positief Je minister schrijft de invoering van Ijde pas 'in beginsel positief' te vinden, mmers, de in aantocht zijnde Drank en Horecawet schrijft voor dat lorecaondernemers, dorpshuizen. winkeliers en anderen die zich bezig J louden met verstrekking van alco- tolhoudende drank vooraf vaststel- 7 en of de kopers de vereiste leeftijd nebben. De minister ontkent dat ze afwijzend heeft gereageerd op een soortgelijk voorstel van de CDA-fractie. Ze had alleen maar gezegd de invoer van een nieuwe speciale nationale leeftijds- kaart niet nodig te vinden omdat er Jgenoeg andere geschikte documen ten zijn om iemands leeftijd vast te 3 stellen. Dat houdt niet in dat een ge- "'meente zo'n kaart met zou mogen invoeren. Verwezen wordt naar Enge lland waar de alcoholbranche zelf een n<nationale leeftijdskaart heeft geïntro duceerd Wel zullen in zo'n situatie de geschikt geachte documenten krach tens de Drank- en Horecawet als zo danig moeten worden aangewezen, willen ze gebruikt mogen worden. Niet verplicht De op Texel in te voeren drankpas zal overigens geen verplicht legitimatie middel worden, maar slechts een hulpmiddel waarmee de horecaon dernemers de leeftijd kunnen vast stellen, zo heeft de minister van de gemeente Texel vernomen. Invoering Zaterdag 15 januari 'ZDH-plus'-profs Volendam (vriendschappelijk) 13.00 Jong Holland A2-SVO A1 14.30 De Koog B1-SVAP B2 13.30 BKC B2-Texel'94 B3 14 00 Texel'94 C1-Jong Holland C1 13.30 ZAP C2-SVO/Texel'94 C1 14.30 Wieringermeer D1 -Texel'94 D111.00 Texelse pupillencompetitie De D-pupillen hebben tussen 9.00 en circa 12.30 uur een toernooi in sport hal Ons Genoegen. van de pas maakt daar deel uit van convenantafspraken en de minister vindt dat prima. 'Het is een uiting van de gezamenlijke lokale bereidheid om de leeftijdsgrenzen goed te gaan na leven. Er is ons inziens geen pro bleem in relatie tot de bestaande wet en regelgeving.' De minister zegt niet te weten of niet- inwonende jongeren van Texel de pas ook krijgen. Deze toeristen zullen aan de hand van bestaande documenten tegenover alcoholverstrekkers moe ten kunnen aantonen dat ze de ver eiste leeftijd hebben. De minister voegt er echter aan toe dat de Texelse drankpas niet voldoet aan de eisen die in de nieuwe Drank en Horecawet staan, tenzij er een al gemene maatregel van bestuur komt waarin de eilandelijke pas wel als zodanig wordt aangewezen. De gemeente heeft over de invoering van de pas geen contact gehad met het ministerie en de minister vindt dat ook niet nodig. Wel wil ze dus graag op de hoogte blijven van de ervarin gen in de praktijk. vakantiecentrum Dennenoord zouden volgens berichten tijdelijk 155 asielzoekers worden gehuisvest. (Foto orctwef Texelse Courant) Zondag 16 januari Wherevogels-De Koog 14.00 ZAP A1-Texel'94 A1 11-00 LEVENS MEE VERVOLG VAN PAGINA 1 sloten met het COA, zonder dat wij hiervan op de hoogte zijn gesteld. Het COA kan in dit land kennelijk alles maken. Hier is het laatste woord nog niet over gezegd. De asielzoekers die permanenter op Texel verblijven zijn per huisarts toegewezen. Maar over deze nieuwe mensen is niets afge sproken. Daarover moeten we als artsen dus maar eens om de tafel.' Vergunning Navraag bij Dennenoord leverde wei nig duidelijkheid op. '155 asiel zoekers? Zoveel komen er vandaag niet. Maar we hebben afgesproken dat de communicatie met de pers via het COA verloopt. Belt u die maar.' De persvoorlichtster van het COA: 'Als de instroom van asielzoekers naar Texel op gang is gekomen, zou ik dat moeten weten. Maar ik heb mets kunnen vinden.' De tijdelijke Een door de afwezigheid van twee basisspelers gehandicapt dart team van Texel Kites ontving in De Zwaan de dames van het op de onderste plaats staande Cafeetje 7. De dames wisten wel raad met dit voordeel en wonnen zowel een single- als twee dubbelpartijen. Dat gebeurde met de hoge scores van 140 punten. De gastheren - die de laatste weken veel punten be haalden - wonnen uiteindelijk met 5-3. Met de behaalde drie punten streven Ofi' /ie iui ioi ns J Vc ee tl€ Projectontwikkelaar Thijs Blom heeft architect Jan Visser opdracht gegeven een nieuw ontwerp te e maken voor De Nieuwe Toekomst 'ei. in De Koog. Daarin vervalt de grote kelder onder het gebouw en de Nieuwe Toekomst zonder al teveel tegenslag voor het seizoen 2001 kun nen draaien. Of dat betekent dat de huidige discotheek de Toekomst dit seizoen nog open gaat, is twijfelach tig- Door al het geschuif met plannen is Langeveld er nog met gerust op of het project inderdaad de door hem ge wenste uitstraling zal krijgen. 'Ik heb het recht om enkele onderdelen uit het plan over te nemen. Maar wat dat ik tot dusver van de nieuwe plannen heb gezien, sprak mij niet zo aan.' Overigens is Langeveld niet van plan om Blom een voet dwars te zitten. Wegens ziekte was de ontwikkelaar uit Eemnes zelf niet in staat om zijn plannen toe te lichten. binnenplaats. Het te bouwen corn s' plex strekt zich uit van de hoek van de Badweg tot de drogisterij van 13 Mets. Om dit zonder artikel 19-pro- - cedure te kunnen realiseren moe- on ten de bouwplannen worden uitge- voerd binnen de huidige -,f rooigrenzen van de percelen van 'c Frits Langeveld. el! nl De ambitieuze plannen van de ont- lki vifikkelaar uit Eemnes kennen een 3,1 lange voorgeschiedenis. Die begon T1 viereneenhalf jaar geleden toen Frits tof Langeveld een koper zocht voor zijn va bezittingen aan de Dorpsstraat. De ee Koger ondernemer wilde dat de ko- int per er een aansprekend en aaneen- va gesloten horeca-, appartementen- en winkelcomplex zou realiseren. 'In de twintig jaar dat ik ze exploiteerde, heb ore ik roofbouw op de gebouwen ge ler pleegd', erkent Langeveld. 'Maar e daardoor kon Blom het wel voor een miljoen gulden beneden de taxatie- oe prijs kopen.' Het ontwerp waarmee jrt Blom, die hiervoor onder andere de winkel van Jan Hennink en twee ach terliggende huizen kocht, viel aan- slu vankelijk in goede aarde. Het was een z project dat bedoeld was om toeristen van heel Texel naar De Koog te trek- 3 r- ken. De aanvankelijk bijval sloeg om \z in kritiek toen bekend werd dat er in gi de kelder van het complex een dis cotheek zou komen. Kritiek die vol gens Langeveld onterecht was. 'De disco zou met groter worden dan de huidige Toekomst en bovendien ge richt zijn op een wat ouder publiek. Want van de jongeren moet je het straks niet meer hebben. Blom zocht een nieuw concept. Maar hij ver zuimde dit naar buiten te brengen, uit angst dat anderen goede sier met zijn plannen zouden maken.' Binnenplaats vervalt De 'discotheek' verhuist in de nieuwe plannen naar de begane grond, waar ook verschillende winkeltjes en horecazaken worden gevestigd. Door het schrappen van de kelder is in het nieuwe plan voor de binnenplaats geen ruimte meer. Op de eerste ver dieping komt een hotel, conform het lantal slaapplaatsen dat op die plek nag worden benut. Om het project tinnen de bebouwingsgrenzen uit te roeren, moet architect Jan Visser taar eigen zeggen 'halsbrekende oeren' uithalen. 'Maar Blom wil kost _J «at het kost geen artikel 19-proce- ■hip dure voeren.' Volgens Visser moet De de spelers van Cafeetje 7 het andere damesteam - DCafé - voorbij. Dit laatste team verloor met 8-0 van een mets ontziend Jelleboog Het meest vermeldenswaardige wapenfeit uit deze strijd was de score van 180 van Elmar Keijser (Jelleboog). Door deze overwinning maakt Jelleboog een goede kans zich te plaatsen voor de play-offs. De grootste verrassing van de week was Cafeetje 6, dat Slock 2 met 6-2 wist te verslaan. Het publiek was tij dens deze spannende partij op de hand van het thuisteam, dat de zenu wen het best in bedwang had toen het op uitgooien aankwam Een an dere wedstrijd die in het Cafeetje werd gespeeld was die tussen Bulldogs en Zwaan 1Omdat de twee teams aan elkaar gewaagd zijn, werd dit een spannende partij, waarbij het spelbeeld werd bepaald door hoge scores en vlotte finishes. Uiteindelijk bleef de verwachte score van 180 uit en werd de wedstrijd (geflatteerd) gewonnen door De Zwaan. De uitslag van 7-1 had ook andersom kunnen zijn, omdat zeven van de acht spel len in 2-1 eindigden W'tjewel verstevigde zijn positie aan de kop door Cafeetje 1 met 5-3 te verslaan. Een narrow escape, want bij een stand van 3-3 kregen de Oosterenders de kans de tac-tics uit te gooien. Toen ze dit verzuimden, pakten de spelers van W'tjewel dit cadeautje met beide handen aan en beslisten de partij in hun voordeel. Programma: Zwaan Texel Kites- Cafeetje Bulldogs: W'tjewel 2- Cafeetje 2: Cafeetje 1-DCafé; Slock 3-Cafeetje 7; W'tjewel 1-Jelleboog; Zwaan 2-Slock 2. Het college wil Jook Nauta toe stemming geven voor de inpandige verbouwing van zijn monumentale woonboerderij op Zevenhuizen 5 bij Oosterend. Ook de door Nauta gewenste veranderingen aan de rechter zijgevel kunnen in navol ging van het advies van monu mentendeskundigen de goedkeu ring van b en w wegdragen. Daarbij gaat het college voorbij aan de bezwaren van de agrarische maat schappen van de buren Boogaard. opvang van asielzoekers zou volgens haar op z'n minst bij de gemeente moeten zijn gemeld. 'Want die moet een vergunning afgeven waaruit blijkt dat de opvang aan de eisen voldoet. Zonder zo'n vergunning sluiten wij geen overeenkomst af. Alles moet in orde zijn.' De asielzoekers die verblijven op Dennenoord krijgen morgen gezel schap van dertig voetballers en be geleiders van FC Volendam. die op uitnodiging van ZDH in Den Hoorn i een trainingskamp houden. De Boogaards denken dat het aan brengen van drie dakvensters en twee openslaande-deuren en twee ramen in de zijmuur 'gezien de voor geschiedenis een grote belemmering kan opleveren voor onze bedrijfsvoe ring'. Gevraagd om een toelichting zegt Gré Boogaard dat zij vreest voor klachten van Nauta. als die 's zomers de deuren openzet en een terras in richt, en de agrariërs gebruik willen maken van de aangrenzende stallen op Zevenhuizen 9. 'Nauta zit al twin tig jaar te stoken. Daarom willen wij een verklaring van hem en de ge meente dat er nooit bezwaren zullen komen tegen ons bedrijf en de be drijfsvoering.Verder eisen de Boog aards dat de woning de door de milieuwetgeving vereiste afstand tot hun bedrijf nu en in de toekomst met zal overschrijden. Overigens is er in het bouwplan geen sprake van uit breiding of verschuiving van het pand. Nauta zegt in zijn commentaar geen oude koeien uit de sloot te willen halen en dat van hem geen klachten te verwachten zijn zolang de Boog aards er rekening mee houden dat de buurt naast een agrarische ook een woonfunctie heeft. 'Eigenlijk doen hun argumenten niet ter zake. Het gaat er in deze bezwaarprocedure om of het aangezicht van het monu ment wordt aangetast.' Het college is dezelfde mening toe gedaan. Nu het om een geschil tus sen twee buren gaat dat voorname lijk van privaatrechtelijke aard is, zullen b en w het bezwaar terzijde leggen en de door Boogaard ver langde verklaring niet afgeven. De bevoegde gemeenteraadscommissie zal binnenkort advies uitbrengen aan het college over het verstrekken van de bouwvergunning, die op grond van de Monumentenwet is vereist. Binnen een aantal weken zal de Raad van State uitspraak doen over de Vanmorgen bevestigde de voorlich ter van het COA dat er gisteren in derdaad asielzoekers zijn gearri veerd in Dennennoord. Het gaat om circa 45 personen. Vandaag komt er een nieuwe groep. In totaal komen er 155 personen. Dennenoord is geen aanvullende opvang (AVO), zoals werd aangenomen, maar een wachtlocatie, waar asielzoekers in afwachting van definitieve opvang een paar dagen worden onderge bracht. Dennenoord zal tot eind mei in gebruik zijn als asielzoekers op vang. bouw van een dienstwoning op het erf van Boogaard, waartegen Nauta zich heeft verzet. De gemeente wilde de bouw in het bestemmingsplan buitengebied toestaan, maar de pro vincie ging daarmee niet akkoord. Daarop ging de gemeente in beroep bij 's lands hoogste administratieve rechter. In sporthal Ons Genoegen de wor den zaterdag 30 januari de Texelse kampioenschappen Behendigheid van de Hondenclub Texel (HCT) gehouden. Omdat de vereniging dit jaar het vijftienjarig jubileum viert, zijn de kampioenschappen uitge breid met veel demonstraties. Het publiek kan op deze manier kennis maken met de verschillende as pecten van de hondensport, waar bij niet alleen gehoorzaamheid, maar ook het plezier van baas en hond voorop staan. Deelname staat open voor alle Texelse com binaties, die de bij de behen digheidswedstrijden gebruikte toestellen beheersen. Organisatoren Marion Zijm en Ruud van Holland, beiden instructeur bij de Texelse vereniging, worden in dit ge val bijgestaan door Ferry Verhoef uit Nieuwegein Verhoef heeft een team van vijf border-collies samengesteld, waarmee hij een behendigheids- parcours op topniveau zal demon streren. Hondenclub Texel doet zelf met drie teams mee aan het onderdeel 'flybaH'. waarbij de hond een bal uit een kastje moet zien te krijgen door met zijn poot op een plankje te druk ken. Er wordt een competitie ge speeld, waarbij ieder team bestaat uit beginnende en gevorderde honden. Hetty van Hassel uit Zeist demon streert het voor Texel nieuwe 'doggy dancing', een uit Engeland overge waaid onderdeel van de honden sport, waarbij baas en hond samen op de maat van de muziek bewegen, waardoor een soort dans ontstaat. Hierbij is duidelijk te zien hoe leuk de sport voor baas en hond is en hoe goed zij op elkaar ingespeeld moeten zijn. Datzelfde geldt natuurlijk voor de wedstrijdonderdelen voor de titel Texels kampioen Behendigheid. Dat de wedstrijden dit jaar in de sporthal worden afgewerkt, heeft als voordeel dat het publiek er beter zicht op heeft. De wedstnjden bestaan uit een vast parcours met hindernissen, het on derdeel 'gambling', waarbij baas en hond in korte tijd zoveel mogelijk hin dernissen met elk een eigen waarde moeten nemen en een onderdeel 'jumping' met lengte- en breedte- sprongen. Buiten wedstrijden en demonstraties wordt ook een rashondenshow ge houden. waar veel informatie over de verschillende rassen wordt verstrekt. Voor hondervliefhebbers of mensen die over aanschaf van een hond denken, is dit een goede gelegenheid om aan meer informatie te komen. De hondendag begint om 10.00 uur, de entree is gratis. Informatie en op gave bij Marion Zijm, tel. 314205 of bij Ruud van Holland, tel. 315804. VERVOLG VAN PAGINA 1 Vries dat het zo'n vaart niet zal lopen. En dan nog: 'Deze school verdwijnt nooit', sprak hij gedecideerd. Ook Nel Eelman bracht het probleem in haar toespraak te berde en kondigde al vast aan net als in het verleden een beroep te zullen doen op de steun van de provincie, die de minister van Onderwijs adviseert. In gedeputeerde Goijert hebben Eelman en De Vries in ieder geval een goede strijdmakker gevonden. 'Na tuurlijk moeten de onderwijsgelden op een rechtvaardige manier worden verdeeld. Maar daarbij moet het om meer gaan dan cijfers en aantallen leerlingen. De leefbaarheid van het platteland moet worden mee gewogen. Goed onderwijs hoort daarbij. Op een eiland als Texel weegt die leefbaarheid des te zwaarder.' Zij verwees naar de VBO-afdeling 'con sumptief die van groot belang is als leverancier van werknemers voor de Texelse horeca. Goijert heeft de mi nister om extra geld verzocht voor het voortgezet onderwijs in plattelands gemeenten in de kop van Noord holland. Dat geld zou de OSG goed kunnen gebruiken. Bij gelijkblijvend budget zal de school volgend jaar ingrijpende keuzen moeten maken. Grotere klas sen - en dus minder uit te betalen lesuren - is een optie die Eelman evenmin ziet zitten als het afstoten van vakken. Hooguit wil zij overwe gen om de oudere leerlingen voor bepaalde lessen naar de overkant te laten gaan. Zevenhuizen 5. De buren Boogaard (links) hebben vooral bezwaar tegen de deuren en ramen die Nauta aan de rechterzijde wil aan brengen om de lichtinval af te stemmen op de inpandige functionele herindeling van zijn woonboerderij. [iniiiin Rector De Vries (I.) leidt gedeputeerde Goijert, wethouder Eelman en burgemeester Geldorp rond het gerenoveerde schoolgebouw aan de Haffelderweg. <Fo'80,1 Bosch) Zij ging voor een trimloopje, dat als bijnummer diende voor de halve marathon van Egmond, maar kwam pas na 21 kilometer en 195 meter door de finish. De 15-/arige Eva van Zoonen van Atletiek Ver eniging Texel wilde haar conditie zondag opvijzelen door mee te doen aan een trimloop over vijf ki lometer, die vlak na de 'echte' wedstrijd van start ging. Door haar razendsnelle start wist zij al snel weg te lopen van de andere deel nemers en belandde Van Zoonen In de grote massa van recreatie- lopers van de 21 kilometer. Hier door miste zij de route aanduidingen van de trimloop en realiseerde zich bij het punt dat negen kilometer aanduidde, datzij op het verkeerde spoor zat. Na vraag bi/ baancommissarissen hielp haar niet verdér en dus ging de tocht voort Bi/ het strand van Castricum aangekomen, infor meerde ze naar de mogelijkheid om teruggebracht te worden. Haar vader, die iets verder voorin het veld van wedstri/dlopers meeliep, zog wel eens ongerust kunnen worden bi/ de finish. De weg terug zou voor Eva het snelste verlopen over het strand naar Egmond, of tewel door de halve marathon af te maken Dat deed ze dus maar en na 1.48 uur voltooide ze haar eer ste halve marathon. Een fantas tische prestatie, die ze voorlopig echter niet zal herhalen, omdat een 15-jarige zo'n grote afstand vol gens de regels van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie niet mag lopen. Hopelijk zal deze in spanning geen nadelige conse quenties hebben voor de tweede wedstrijd in de voorronde van de KNAU-crosscompetitie, die ze za terdag loopt, en voor de noord- Nederlandse indoorkampioen schappen, die de week erop in Groningen op het programma staan. (Advertentie) NOORD - HOLLAND jaarver streelver- totaal street- bruik m1 bruik mJ verbruik m' 800 23 226 1000 29 282 1200 35 339 1400 41 397 1600 47 451 1800 53 510 2000 59 567 2200 65 625 2400 70 681 2600 76 739 2800 82 794 3000 88 851 3200 94 909 3400 100 964 3600 106 1022 3800 111 1077 stooktabel 3 t/m 9 Januari

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5