Scheidende chef-kok kwam zelf aan koken weinig toe SCHAPEN HEBBEN GOUDEN VACHTEN Van hotel Opduin naar culinair adviesbureau Geknip$<f TEXELSE couRANT Opvolger op 'dezelfde lijn' DINSDAG 11 JANUARI 2000 Dt Maandagochtend la het een drukte van belang In Den Borg op TexeL het l« marktdag en praaldag, want natuurlijk moeten alle nleuulju van 4c week verteld worden Het Texelae schaap CTOsabred" gebeten ia een Irrntstot tussen de oorspronkelijke Inheemse exemplaren en EoceJcc rassen. zaak van de nuchtere kant. In Australië en Nieuw Zeeland heb ben de boeren niet te vechten tegen gebrek aan ruimte, In het overbe volkte Nederland echter is dit punt een onoverkomelijke moeilijkheid. Het schaap met zijn gouden vacht verteert weinig veevoeder maar naar verhouding heeft het erg veel ruimte ln dc wei nodig en dat laatste Is iets waar dc Nederland se boer niet dik In zit. Toch zijn er nog enkele boeren te vinden die hun bedrijf alleen mei schapen guande houden. Gaande houden is in dit gevul hei Juiste woord, want het ene jaar leggen zii op hun be drijf geld toe. het andere jaar komen zij met winst door het wol seizoen. De wolfederatic. een in stelling die de belangen van de schapenboeren behartigt, koopt dc vachten voor de beste prijs en zorgt verder voor de verkoop aan textielfabri kanten. Dat de prijzen zozeer gestegen zijn js te wijten aan de oorlog op Korea en de grotere militalrisering van de volkeren. Er bleef minder voor de burger kleding over en dc prijs die zich naar vraag en Hij was verantwoordelijk voor het bereiden van 560.000 diners en gebruikte daarbij 70.000 liter slagroom, 160.000 liter bouil lon, 11 5.000 kilo vis (waaronder 40.000 kilo zalm) en 65.000 kilo vlees. Na ruim twintig jaar neemt chef-kok Jan Wolter Timmer man afscheid van hotel Opduin. Niet omdat de sfeer In de keu ken van het viersterrenlogement hem niet zou bevallen. Die ken merkt hij door 'gemoedelijkheid en teamwerk', waarbij de verschillende afdelingen 'de schakels van één ketting' zijn. Maar hij wilde wel eens iets nieuws en gaat zijn ervaring met een culinair organisatie- en adviesbureau ten dienste stellen van de gezamenlijke Texelse horeca. 'Ik denk wel dat er vraag naar is. Ondernemers zijn in principe heel solistisch bezig, maar zelf had ik bij voorbeeld wel eens wat ondersteu ning willen hebben in de keuken. Gewoon om te vragen: hoe zou jij zoiets doen? Het is belangrijk om met iemand van gedachten te kunnen wisselen.' Essentieel daarin is vol gens hem dat hij bij het adviseren van klanten zowel de deskundige Is, met een jarenlange horeca-ervaring, als de buitenstaander, wiens blik nog niet is vertroebeld door ingesleten ge woontes. 'Als ik ergens ga eten val len me vaak dingen op. Bijvoorbeeld dat het een heel mooi bedrijf is, met een prachtige entourage, maar dat ze het op kleine dingen laten afweten. Warme chocolademelk die met heet is maar lauw. Of mi|n dochter bestelt een pannenkoek met kaas en krijgt er één met kruidenkaas, die ze niet lek ker vindt. Zelf zien mensen dat vaak over het hoofd. Of ze denken er ge woon niet aan.' Andere zaken waarover Timmerman zich graag zou buigen, is de routing (en daarmee samenhangend de in richting van de keuken), personeels management, imagoverbetering, rendementsverbetering en de sa menstelling van de menukaarten en de inkoop 'Wat koop je en wat maak jezelf? Dat is een belangrijke vraag. Zelf hebben we jarenlang Ijs gemaakt met een ijsmachine. Dat was gewel dig, vond iedereen. Tot we erachter kwamen dat we met konden tippen aan wat er op de markt te krijgen was. Daarna zijn we weer gaan inkopen, met een vergroting van het assorti ment en een flinke werkbesparing als voordelen.' Ondanks zijn leeftijd (45) is de in Hoogeveen geboren Jan Wolter Tim merman al een oude rot bij hotel Opduin, waar hij op 1 april 1979 neer streek als sous-chef en waar hij en kele maanden later al promotie maakte, toen chef Adrie de Wolf in Oosterend zijn eigen restaurant be gon. 'Ik ben op mijn zestiende in het leerlingenstelsel gestart. In onze branche is gebruikelijk dat je ieder jaar van bedrjjf verandert, om maar zoveel mogelijk ervaring op te doen. Dat betekent dat je ook ieder jaar verhuist. Als 16- of 17-jarige is dat niet zo erg. Je pakt je twee of drie koffers en dat is het. Maar op een gegeven moment vond ik het wel genoeg. Ik solliciteerde op een vaste betrekking en kon al gauw kiezen tus sen hotel Boekelo. in Boekelo, en hotel Opduin. Nadat ik een paar da gen had meegedraaid, koos ik voor Opduin, vanwege de prettige werk sfeer. De brigade was toen veel klei ner. We hadden vijf medewerkers en één leerling. Nu zijn er dertien tot veertien medewerkers, waaronder vijf leerlingen. Maar we hebben het altijd gezamenlijk willen doen. Ik vind het belangrijk dat iemand blij is met z'n werk, maar dat z'n collega's ook blij zijn dat hij er is.' Om de sfeer in de keuken van Opduin zo goed mogelijk te houden, hield Timmerman niet alleen vast aan de reguliere werkbesprekingen, maar werden ook regelmatig functio neringsgesprekken gevoerd. 'leder- Van Wolter Timmerman ruimt nog wat laatste spullen op In de keuken van hotel Opduin. een heeft een grote mate van verant woordelijk en kan die ook nemen. Leerlingen komen zelf met voorstel len wat ze willen leren en maken zelf een tijdpad. Voorwaarde is natuurlijk wel dat het gerecht dat ze maken ook wordt verkocht. Dat is tegelijkertijd een uitdaging voor de leerling. Bij functioneringsgesprekken vult de medewerker zelf de fermulieren in. Daarna worden ze bekeken door de chef en dan volgt het gesprek. Dat voorkomt dat het eenrichtingsverkeer wordt. Het succes van ons bedrijf wordt tegenwoordig met alleen afge lezen uit het ondernemersresultaat, maar ook uit de waardering die je krijgt van collega's, gasten en toe leveringsbedrijven. Ik geef toe, dat heeft zeker te maken met de luxe positie waarin wij verkeren. Toen ik hier begon was dat wel anders. De economie liep terug en het was ge woon vechten voor je voortbestaan.' Ondanks de goede onderlinge ver houdingen, kreeg Timmerman in de afgelopen ruim twintig jaar te maken met maar liefst honderdtachtig me dewerkers. Tachtig ervan waren leer lingen, die sowieso regelmatig van werkplek veranderen, maar het getal blijft desondanks groot. 'Koks zijn zeer gevraagd. Dat merken wij ook. Er meldden zich maar drie kandida ten om mij op te volgen. Terwijl het toch een aantrekkelijke, goede func tie is. Er worden heus wel koks op geleid, maar door de krapte op de arbeidsmarkt is het moeilijk ze te krij gen of te houden. De functie van patissier, iemand die gespecialiseerd is in nagerechten, staat bij ons bij voorbeeld al twee of drie jaar open.' Wachten tot de problemen zich van zelf oplossen is niets voor Timmer man, die duidelijk een groot verant woordelijkheidsgevoel heeft. Sinds de oprichting van het leermeester- overleg, nu tien jaar geleden, be kleedt hij de functie van voorzitter, die (Foto Joop Rommtts) jaarlijks onder meer een 'proef- en beleefdag' op de scholengemeen schap organiseert om leerlingen warm te maken voor de horeca. De organisatie is onlangs benaderd door de in Heerhugowaard gevestigde opleiding veer horeca en toerisme om onderzoek te doen naar de mo gelijkheid om een dependance in Den Helder of zelfs op Texel te vesti gen. 'Veel hangt af van de mogelijk heid om leerlingen onder te brengen bij leerbedrijven. Ook daarin is veel veranderd. Toen ik net op Texel werkte, was Opduin het enige leer bedrijf op Texel, nu zijn dat er vieren twintig. Maar niet ieder bedrijf heeft hetzelfde aantal leerlingen. Wij inven tariseren nu voor hoeveel er plaats is. Of we ook echt een goede kans heb ben om een vestiging op Texel te krij gen is moeilijk in te schatten.' Timmerman heeft in twintig jaar tijd nogal wat veranderingen meege maakt, beseft hij terugkijkend. 'De keuken is twee keer volledig ver bouwd Vooral op het gebied van de hygiëne is veel veranderd. Vroeger bracht de slager zijn vlees dagelijks rond op de fiets. Ik heb nog meege maakt dat de lammeren heel binnen werden gebracht. Nu moet ook de toeleverantie aan allerlei eisen vol doen. En voor de opslag hebben we voor alle soorten voedsel een aparte koelkast. Vroeger was dat één grote koelcel voor alles. Je moet je als be drijf voortdurend proberen te verbe teren.' Timmermans eigen werkzaamheden zijn met de verandering mee-ontwik- keld. Zijn functieomschrijving is te genwoordig een heel A4-tje groot en bestaat onder meer uit het motiveren van het personeel, bewaken van de hygiène en het spelen van een ac tieve rol als leermeester. 'Nog maar tien procent van mijn werkzaamhe den bestaat uit het bereiden van ge rechten. Wel bepaal ik het menu zelf. Met mijn ervaring kan ik me veroor loven dat een dag van te voren pas te doen. Met je inkoop moet je daar natuurlijk wel rekening mee houden. Dat gebeurt een week van te voren.' Nadat hij al twee maanden opvolger Aart Wljker had ingewerkt, was op 31 december Timmermans laatste offi ciële werkdag. Eind november nam hij afscheid van de vaste gasten, tij dens het traditionele surprise weekend, dat Opduin jaarlijks orga niseert. 'Dat was een mooi moment. Het eten hebben Aart en ik samen bereid. Het dessert was van mij.' Binnenkort gaat hij op safari naar Afrika, een cadeautje dat hij bij zijn afscheid van zijn werkgever kreeg. Daarna begint onherroepelijk zijn nieuwe leven. Wanneer dat ter sprake komt, wijst hij nog eens op het belang van goed personeelsmanagement, waarbij hij ook de ervaring wil betrek ken die hij opdeed bij een cursus Reichiaanse lichaamstherapie. 'Dat is een psychotherapie waarin het lichaam een belangrijke rol speelt. Je moet ervan uitgaan dat lichaam, geest en karakter een eenheid vor men. Dat betekent dus ook dat als iemand vaak ziek is je erachter pro beert te komen of dat een mentale oorzaak heeft. Hoe zit iemand in zijn vel? Valt daar op zijn werkplek iets aan te veranderen? Een werkgever heeft er veel belang bij om dat te onderkennen, nu hij bij ziekte zelf moet opdraaien voor de kosten. Voorkomen is beter dan genezen.' Aart Wijker De 40-jarige Aart Wijker is de meujyj chef-kok van hotel Opduin. Ervarjrl kan de opvolger van Jan Wolter Tie merman niet worden ontzegd. ;n volgde zijn opleiding aan de Culinev Vakschool in Groningen en was went zaam bij de restaurants La Chatalde in Egmond aan Zee, Pekesteme Velzen en de Gastronoom in Limniij) en had vervolgens achteneenhalf jjtp een eigen zaak. De Roef in Vinis veen. Wijker werkt sinds twee mapt den bij Opduin, waar hij niet van pte is veel te veranderen aan de wtap wijze van zijn voorganger. 'Jan Vpl ter en ik zitten op dezelfde lijn. ra koken met de seizoenen mee 'ijl werken alleen met verse grondstel ten. Ik ben nogal georiënteerd op^ Franse keuken, maar veranderinjti zullen heel geleidelijk plaatsvindt Waarom zou je dat in zo'n hotel tm anders doen? Dat kun je de gas en je medewerkers niet aandoen. Bijstaande reportage, waarvoor in millenmumkrant de ruimte ontbr sluit aan bij het verhaal over de o wikkeling van het Texelse schaaf de afgelopen eeuw. De reporta afkomstig uit een tijdschrift, is maakt in de vijftiger jaren, toen schapenwol door de Korea-oor ongekend duur was. Het knip komt uit hèt archief van Piet Bakl van hoeve De Waddel. Boven- Scbapenvlees kun Je op Texel nlei bestellen nuu van de wol wordt naarstig gebruik 16 gemaakt. Onder. F.n welke Nederlandse vrouw la rtrruttJL niet In wol gelnterc»«e«rd7 Over de groene welden van Texel lopen de schapen mei bun -jouden" vachten te graccn en l« Maten. terwijl daarboven de bekende schilderachtige wol- kenloeht zich vredig uitstrekt Op de achtergrond eeo eehtc Texelse sehapen-boef. waarvan er hunner genoeg nog maar weinig meer te vinden «U» Onder- ln de diepe donzen vacht ligt dc werkelijke rijkdom van bel schaap en s|ja beiltter. RechtsbovenOpoetjc geniet ving van bet lente-zonnetje, en geef haar eens ongelijk. 17 En als je dan op Texel komt om iets Te horen over schapenfokkerijen kun je nergens een mal6 schapenboutje bemachtigen. „Wy eten het niet." vertelt de Texelaar. ,.in Neder land wordt trouwens heel weinig schapenvlees go- getea Het afzetgebied voor het vlees ligl voor namelijk in België, Frankrijk en Engeland." En dat het schapenvlees iets in de deviezen melk fc brokkelen heelt biykt uit het feit dat dc uitvoer ln 1950 ruim tien miUioen gulden bedroeg Maar met schapenvlees exporteren kan een scha- penboer er onmogelijk komen. De wol is het be langrijkste product voor de fokker, of liever ge zegd zou het belangrijkste product moeten zijn. De schapenfokkers in Nieuw Zeeland en Austra lië worden tegenwoordig al schapenscherende rijk, de wolprijzen zijn met een razende vaart ge stegen en zoals hel er thans uitziet zullen deze prijzen in de naaste toekomst zachtjes blijven stijgen. De Nederlandse schapenhouders zien de grote mogelijkheden van de woi, de prijzen lokken en ook de exportprijzen voor het vlee# zijn begerens waardig. Maar de Nederlander en nadat wij de bewoners van Texel hebben Ieren kennen mogen wij wel zeggen, vooral dc Texelaar bekijkt de aanbod regelt, moest omhoog Daarbij komt nog dat zodra de prijs van een of ander product stijgt, men om het hardst gaat hamsteren. Deze gang van zaken is dus de reocn en de oorzank van alle „wol-ellende", want denkt U vooral niet dat alleen de winkelende huisvrouw door deze hoge prijzen gedupeerd wordt, ook de grossiers en vooral dc winkeliers hebben een zware strop aan deze stij ging, zij kunnen hei nslco niet nemen hun vaste klanten te verliezen door onaantrekkelijk hoge prijzen bij een wollen vestje of een muntel te plaatsen, dus houden zij de verkoopsprijzen zo laag mogelijk terwijl de grossiers daarmee geen rekening kunnen houdei Het Texelse schaap, dal over de hele wereld een grote naam heeft weten te veroveren graast rustig over de Texelse weiden en trekt zich van alle rompslomp om zijn ml lli oenen vacht niets aan. En over het kleine eiland wordt elk geluid overstemd door het geblaat van schapen en lammeren. „Het Texelse volkslied," zegt Dirk met trots. Hij .slaat dc voederzak over de schouder en stapt met zijn rubberlaarzen door de vette wei den. la de „boel' worden jonge schapen onderfebrachl. pu waaneer boa vacht dik een ore ls koonen x|J zomer ca winter duiten lopen. Ook ln de duinen van Texel vindt reen ontelbare schapen, die ileb aan K-t eras Ie coed doen. ZJJ n»erven rood op afgerasterde terreinen en zjjn zich hun waarde niet bewast.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6