Jacquelien Dros vindt haar bestemming als plattelandsarts op Texel Om te onthouden Fanatieke F-jes leven zich uit in de zaal Broers Van der Slikke laten schip verbouwen Van alle kanten 00 TEXELSE 7 COURANT Wuis en Zoetelief: solo-actie of niet? Om te onthouden DINSDAG 11 JANUARI 2000 Ftob Teisman, exploitant van hotel Molenbos in De Cocksdorp en lid van het algemeen bestuur van TVL: 'Als jonge vakantieganger vond ik het vroeger een feest om elke vrijdag naar de haven te gaan en de kotters jte bekijken.Dan kochten we een vissie. Het toeristisch belang van de haven voor Texel is onomstreden. Maar onder druk van subsidie kunnen er dingen gebeuren, die achteraf niet verstandig blijken te zijn Als we er geld voor (runnen krijgen, moet dat in de toekomst ook lukken. De herinrichting van de haven hoort onderdeel te zijn van de toekomstplannen die we met Texel (lebben. Het eiland moet in 2030 niet overlopen van de toeristen, maar zich poor elementen als rust en aantrekkelijkheid wel blijven onderscheiden. Zo'n Sjngtijpend project als de herinrichting mag niet op de toekomstplannen voor uitlopen. De belangen van de visserijvloot, die een renderende bedrijfstak (vormt, moeten uiteraard goed worden afgewogen. Want de vissers hebben ;reeht van bestaan. Ik denk dat het Indienen van een bezwaarschrift het enige niddel is dat de logiesverstrekker ter beschikking hebben om invloed op de plannen uit te oefenen Want we zijn niet in het overieg betrokken. Het is alleen een paar keer in het Lindeboomberaad genoemd, maar dat heeft geen officiële status.' Jo-an van Vfjfeijken, exploitant van appartementenboerderij De Ark In Den Hoorn en TVL-bestuurder: 'De brief is geen wilde actie van Harry Wuis en Gerard Zoetelief, maar ook met de andere bestuurders besproken. Elke toerist gaat de haven bezichtigen, sommigen van mijn gasten gaan er zelfs neerdere keren naar toe. Het commercieel belang mag je daarom niet uit het oog verliezen. De plannen voor thema's als de VOC en de Rede van Texel maken de haven wei aantrekkelijker, maar die voor de tweede haven- nond doen dat zeker niet. Deze brief is de enige mogelijkheid voor de logies- 1 verstrekkers om hun geluld te laten horen. TVL wordt door de gemeente te vaak niet serieus genomen. We zijn ook nu niet bij het overleg betrokken. Ik Sweet met zeker of het bestuur het dreigement om bezwaar aan te tekenen j werkelijk zal uitvoeren, maar ik vind dat ze dat wel moeten doen.' I Hans Bakker, exploitant van hotel Het Uilenbos in De Koog: 'Ik ben het (absoluut niet eeris met Wuis en Zoetelief. Nu we de mogelijkheid hebben 5 om de haven totaal anders in te richten en de capaciteit uit te breiden moe- (ten we die met beide handen aangrijpen. Ik ben niet zo behoudend. Ik ben nu 55, maar kan me nog goed herinneren dat de verhuizing van Teso van I Oudeschild naar 't Homtje een hele commotie gaf. De tegenstanders wa ren bang dat Oudeschild zou doodbloeden Dat is dus niet gebeurd. Inte gendeel, het is het dorp juist ten goede gekomen. Ik ben TVL-lid, maar ik - en ik denk velen met mij - voel me in deze kwestie niet vertegenwoordigd door Harry Wuis en Gerard Zoetelief. Ik denk dat de logiesverstrekkers zich door deze harde opstelling buitenspel plaatsen.' Marc van Waes, van adviesbureau Van de Bunt, dat in opdracht van de VVV de vier toekomstvisies op papier heeft gezet. 'Het splitsen van de beroeps- I en recreatievaart in deze haven zit in geen enkel toekomstscenario. Op TVL-bestuurders Harry Wuis en Gerard Zoetelief hebben in een brief aan de gemeente namens hun vereniging kritiek geuit op de plan nen voor de herinrichting van de haven in Oudeschild. Mocht er toch een tweede havenmond komen, dan dreigen ze bezwaar In te dienen. Door de vertraging die hierdoor ontstaat zal Texel naast de Europese miljoenensubsidie grijpen. Hoe denken collega-logies- verstrekkers en anderen over de actie van Wuis en Zoetelief? Toekomstbeeld van de haven van Oudeschild, zoals geschetst in de variant Park eiland. De tekening Is gemaakt door Hélène van Dooremolen, In opdracht van Bureau van de BunL Natuureiland is de vissershaven verplaatst naar 't Homtje en op Parkeiland wordt Oudeschild een sjieke marina met luxe appartementen Belangrijk is wel dat er een coupure in de dijk komt, om het contact met het dorp te her stellen. Ik denk dat het verstandig is om te wachten met de herinrichting tot Texel een keus heeft gemaakt over de toekomst van het eiland en dus ook Oudeschild. Maar ik besef me héél goed dat dit plan geen uitstel vergt, omdat Texel dan naast de vele miljoenen grijpt. Dat is dus best een dilemma Jan Zwan, logiesverstrekker: 'Visserijvoorman Ben Daalder gaf zelf al het goede antwoord: de vloot wordt niet groter, de vis is gequoteerd en perso neel is moeilijk te krijgen. Texel leeft niet alleen van de visserij. Twee haven monden. Ik weet niet of dat nu een voor- of nadeel is. De haven alleen her- inrichten voor de subsidie vind ik niet juist, Wuis en Zoetelief hebben de vrijheid om hun mening te uiten. Als ze het anders zien dan de gemeente, oké. En als ze bezwaar willen aantekenen, staan ze volledig in hun recht. Zolang het algemeen belang maar voorop staat, niet het eigenbelang. Als de subsidie er op deze wijze niet komt, dan maar op een andere manier.' Harry de Graaf, logiesverstrekker: 'Ik vraag me af of het gewenst is dat het bestuur van de TVL een dergelijk standpunt inneemt in zo'n belangrijke kwestie. Er wordt hoog spel gespeeld. Ik had daarover als lid wel eens ge raadpleegd willen worden, op zijn minst op de hoogte gesteld. De vereni ging is in het leven geroepen om de belangen van de logiesverstrekkers te behartigen. Het is praktisch dat het bestuur dat namens de leden doet voor zover het om eenvoudige zaken gaat en daarover zonodig achteraf verant woording aflegt op de vergadering. Maar door de actie die nu is onderno men heeft het TVL-bestuur de vereniging gemaakt tot partij in een conflict dat nog aardig uit de hand kan lopen Het is nog maar de vraag wat goed of niet goed is voor het toerisme. Het kan best zijn dat het bestuur gelijk heeft en dat het ook klopt met de statuten en het huishoudelijk reglement, maar ik voel me er toch onbehaaglijk bij Het bestuur heeft blijkbaar een te ruim mandaat. Ik zal in de eerstvolgende vergadering voorstellen dat mandaat te beperken tot eenvoudige, weinig omstreden politieke kwesties. In andere gevallen moet het bestuur eerst bij de leden te rade te gaan.' Benno van Tilburg, directeur van het Maritiem en Juttersmuseum: 'Eén havenmond lijkt mij meer dan voldoende. De cultuurhistorische activiteiten moeten zo dicht mogelijk bij het museum worden geconcentreerd, en - ais het mogelijk is - moet er een coupure in de dijk komen, zodat de aanslui ting met de haven wordt hersteld. Maar als het waterloopkundig laborato rium, toch een toonaangevend instituut, zich uitspreekt voor twee haven monden. dan kunnen we daar niet omheen. De plannen bij voorbaat blokkeren, zoals TVL zegt te gaan doen, vind ik geen goede zaak. Als de herstructurering doorgaat, komen er toch weer andere gelden los. Want de ene subsidie leidt weer naar de andere Anti-discriminatie: Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discriminatie. Tele foon 317896, 315321 of 312435 Incest-ervaringen: Vertrouwens persoon (zelfhulp) voor mensen met incest-ervaringen: Manjo Bakker, tel. 314174 Voor uitwendige borstprothesen of informatie daarover: Nora Bekking. tel. 315206. Voor zieken fonds- en particulier verze kerden. Kruiswerk Kop van Noord-Hol land, wijkgebouw Texel: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel, 313241. Telefonisch spreekuur jeugdgezond heidszorg: elke werkdag van 08.30- 09.00 uur Opening servicepunt en uitleenmagazijn: elke werkdag van 13.00-14.00 uur, voor uitleen, verhuur en verkoop van verpleegartikelen en hulpmiddelen Centraal meldpunt: voor alle zorg-aanvragen en afspra ken diëtiste, tel 0223-650222 (bij spoed ook 's avonds, 's nachts en in het weekend). De Lichtboei: FM 100.2 op de ka bel. Muziekprogramma's van maan dag tot en met vrijdag, tussen 18.30 en 19 30 uur. Verzoekplaten tel. 313430 of schriftelijk via postbus 89, 1790 AA Den Burg. Maatschappelijk werker: Frank van Lare. spreekuur in d'Ouwe Ulo, Schilderend 39, Den Burg, tel. 314185 Maandag 8 30*9 30 uur: dinsdag 18.30-19.30 uur; woensdag 8.30-9.30 uur; vrijdag 15.30-16.30 uur Spreekuur RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg), bereikbaar op het zelfde adres. tel. 315813, b.g.g. 0223- 615805 Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-aver- voer bellen: 1-1-2. Ook kan de Regio nale Alarm Centrale te Schagen wor den gebeld via 0224-218888. Informatienummer: 0224-273027. Spreekuren college van b en w: Burgemeester mr. W.L.F.C. Ridder van Rappard (Algemene Zaken): dinsdag 15.00-16 00 uur. Wethouder N D K. Eelman-van 't Veer (Welzijn en Cultuur): dinsdag 15 00-16.00 uur. Wethouder D F G. Schilling (Ruim telijke Ordening, Milieu. Recreatie): maandag 10.00-11 00 uur. Wethou der G. Poster (Financiën en Econo mie): 10.00-11 00 uur Alle spreek uren zijn in het raadhuis. Spreekuren raadsfracties: CDA, VVD en Groen Links: iedere donder dag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19 30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissie vergaderingen worden gehouden. D66 heeft elke maandag voor de raadsvergadering spreekuur van 19.00-20.00 uur op het adres Bern- hardlaan 67, Den Burg op afspraak viatel. 313083 PvdA. woensdag vóór de raadsvergadering en de week met de commissievergaderingen vanaf 19.30 uur in de bodewoning achter het raadhuis Daarnaast elke dag van 17.00 tot 19.00 uur telefonisch spreekuur via 313640 of 318673. De 38-jarige Jacquelien Dros is sinds vorige week officieel ge- sstigd als huisarts. Vanaf oktober behandelt ze al patiënten in Se praktijk aan de Molenstraat, die zij deelt met haar partner Jan loekstra en Klaas Eissen, maar zij moest tot vorige week wach- pn op toestemming van de zogenaamde 'paritaire vestigings om missie om zeker te zijn van haar beroepsuitoefening op het eiland, waar zij geboren en getogen is. nder toestemming van de vestig- scommissie, die bestaat uit verte- fenwoordigers van Nederlandse fiisartsen en ziektekostenverzeker- rs, is het vrijwel onmogelijk om een iderende praktijk op te bouwen: fekenfondspatienten kunnen zich Ên niet inschrijven. Voordat deze iommissie haar fiat gaf, moesten de Texelse huisartsen zich akkoord ver baren met Dros' komst. 'Hun goed- <euring was ook nodig omdat ik mee ■wil draaien in het systeem van '""weekenddiensten en waarneming tij dens vakanties. Als je je wild vestigt <an dat niet', zegt Dros. Dat de dochter van Cor Dros en Marrie Daalder op Texel zou gaan eujyerken, stond niet vast. Dat zij huis- aitjrts wilde worden - en dan nog het Tiefst op het platteland - wist zij al L Snel. 'Ik heb in mijn derde studiejaar in§ven gelonkt naar de psychiatrie, wenaar die benadering vond ik bij na- alafer inzien te beperkt. Als huisarts ben jinTjcompleter bezig, met alle lichame- nnlijke, geestelijke en sociale aspecten ilfj|an je patiënt.' Dit ruime perspectief finiS;terug te vinden in de uitstekend ge outilleerde praktijk, die vorig jaar ach- ïpier de VW werd voltooid. Met een wsaparte behandelkamer voor kleine ^chirurgische ingrepen, een klein labo- i ratorium en een echoscopieapparaat, >e .ijkt het gebouw wel op een mini- jstziekenhuisje. 'Wij streven alle drie een apzo breed mogelijke praktijk- injritoefening na en houden allemaal ijvan het verrichten van kleine opera ties. Op het platteland probeer je de mensen zoveel mogelijk zelf te hel pen en wil je ze alleen doorsturen als het echt niet anders kan. Op een ei land speelt dat idee nog nadrukkelij ker omdat de patiënt dan ook nog eens met de boot naar de overkant moet.' Het besluit om een patiënt al dan met door te verwijzen naar een specialist legt een zware verantwoordelijkheid op de schouders van de huisarts. Niet of te laat doorsturen kan fatale gevolgen hebben. Dat boezemt de relatief jonge arts geen vrees in. 'Je hele opleiding is erop gericht om die 'filterfunctie' te vervullen. Je moet op onzekerheden durven te vertrouwen. In geval van twijfel is er maar één goed besluit: doorsturen. Toen ik zomerassistent was bij dokter Van de Bent heb ik eens de boot laten terug komen, die al bijna in de Helderse haven was gearriveerd. Ik vertrouwde na een wespensteek de reactie van een allergisch meisje op de medicij nen met. Dan neem je geen enkel ri sico. ledereen had daar begrip voor Aan de andere kant moet je de spe cialist ook niet voor elk wissewasje lastigvallen.' Zij gelooft niet dat een jonge, weinig ervaren dokter zijn pa tient uit onzekerheid eerder door verwijst dan een oude rot in het vak. 'Ik denk eerder aan een ander me chanisme. Als |onge arts ben je erg ambitieus en erop gebrand een pro bleem zelf te verhelpen. Je vertrouwt daarbij vooral op je kennis. Ik denk 9^n tijdens de winterstop niet hele- aal van voetbal verstoken te zijn, speelden de Texelse F-pupillen zater dag een toernooi in Ons Genoegen. Luid toegejuicht door ouders en col- 'ega-voetballertjes, die voor een goedgevulde tribune zorgden, stre den de kleine mannen fanatiek om de eer. In poule A eindigden drie teams van Texel'94 met 8 punten op de eer ste plaats. F3 trok aan het langste eind vanwege het beste doelsaldo. In poule B behaalde De Koog F2 de meeste punten, gevolgd door Texel'94 F2, dat één puntje minder binnensleepte. Komende zaterdag is het de beurt aan de D-pupillen om hun kunsten in de zaal te vertonen. 'We hadden wel een nieuw schip ge wild, maar probleem is dat de tweedehandsmarkt voor dit soort schepen niet erg groot is. Maar er moest wel wat gebeuren, want we hadden behoorlijk wat last van oxidatie en op sommige plekken be- Emdstanden. Poule A: 1 Texel'94 F3; 2. Texel'94 F2. 3 Texel'94 F4b; 4 ZDH F2; 5 SV De Koog F16 SV Oosterend F2 Poule B. 1 SV De Koog F2. 2 Texel'94 F4c; 3 Texel'94 F4d, 4. Texel'94 F4a. 5. SV De Cocksdorp F1 6. ZDH F1 De 7X56 is vorige week vanuit Oudeschild naar Den Helder vertrokken voor een grootscheepse verbouwing. (Foto Ben Koning) Met de overige artsen op het eiland deelt Dros de voorliefde voor het be geleiden van zwangerschappen en het doen van bevallingen Ze heeft haar eerste inmiddels achter de rug. 'We hebben dagelijks te maken met ziekte, ellende en dood. Dan is een geslaagde geboorte natuurlijk een feestelijke gebeurtenis. Jammer dat er steeds minder kinderen worden geboren. Daardoor wordt het moei lijker je vaardigheden op peil te hou den.' Bart Bosch Binnenkort wacht Dros een bijzondere klus. Zij zal twee weken aan boord van de Pelagia als scheepsarts voor de onderzoekers van het NIOZ fungeren op de route Walvisbaai-Kaapstad. Zij lost haar partner Jan Hoekstra af. 'Gelukkig hebben we samen een dag en een nacht om in Namibië door te brengen. Anders zouden we elkaar zes weken niet zien.(Foto Bart Bosch De TX56 van de gebroeders Van der Slikke ligt momenteel bij scheepsbedrijf Visser in Den Hel der in dok voor een grootscheepse verbouwing, die ongeveer tien we ken zal duren. Het dek, het stuur huis, de kopplaten en de vloer van het 'halletje' (tussen de verblijven) worden vervangen. Ook wordt het in 1974 gebouwde schip voorzien van een 'volgsysteem', de appara tuur die sinds 1 januari 2000 ver plicht is en waarmee de AID kan nagaan waar het schip zich precies bevindt. Het draaiend werk van de lopende band wordt schoonge maakt en gereviseerd. gon het al te lekken. Dat gaat ten koste van de apparatuur', legt Jaap van der Slikke uit, die samen met zijn broers Piet en Gerard eigenaar is van het schip, dat verder drie bemanningsleden telt. Om de kosten toch enigszins in de hand te houden, werd besloten de nodige werkzaamheden in eigen hand te houden. Zo is het dek er zelf uitgehaald, zodat de brug kaal kon worden opgeleverd. De materialen werden, zoals voorgeschreven, ge scheiden afgevoerd. Niet alles hoeft te worden vervangen. In 1988 werd de machinekamer ge heel vervangen. De toen geplaatste motor voldoet nog uitstekend. On langs werd al een nieuwe radar geïn stalleerd en kreeg het schip boven dien een satelliettelefoon. dat een oudere arts meer afgaat op zijn intuïtie en eerder toegeeft aan de wens van een patiënt, die hij in de loop der tijd beter heeft leren kennen.' Ook hier speelt de veerboot weer een rol. 'Als iemand de boot van acht uur kan nemen naar het ziekenhuis ben je eerder geneigd een patiënt de zelfde avond nog op te laten nemen in het ziekenhuis. Als het drie uur 's nachts is en je een extra boot moet laten uitvaren, neem je die beslissing minder snel. Dan weeg je heel goed af of de opname niet tot de volgende dag kan wachten.' Haar partner Jan Hoekstra ging haar vooruit. Jacquelien ontmoette hem in haar studietijd in huize Barnard in Oosterend, waar Jan in de leer was bij wijlen Leo Barnard. Hoekstra werkte vervolgens bij dokter Van den Bent in De Cocksdorp, maar voor een volledige baan was daar uiteindelijk geen emplooi. 'Jan is dol op eilanden en we keken toen samen uit naar een ander eiland om ons als arts te vesti gen. Toen Klaas Eissens compagnon Zwager onverwachts vertrok, vroeg hij Jan om zijn plaats in te nemen. We hebben toen afgesproken dat ik er later bij zou komen.' Eissen doet ge leidelijk aan een stapje terug en zal over een jaar of vier met pensioen gaan, waarna Dros en Hoekstra zijn taken overnemen. 'Texel is een prettig gebied om te wonen. Voor mij tellen natuurlijk ook de familiebanden-, zeker nu mijn moe der zo ziek is. "Hoe is het met je moeder?", is het eerste wat sommige patiënten tegen me zeggen. En als ze weggaan vragen ze of ik m'n ouders de groeten wil doen. Dat zullen niet veel artsen meemaken.' Zij gelooft niet dat zij wordt beoordeeld als de dochter van. 'Ik laat genoeg van me zelf zien, zodat de mensen mij waar deren om wie ik ben en wat ik doe, en met om mijn afkomst. Misschien heb ik er juist wel voordeel bij, door dat ik eerder het vertrouwen van de patiënt win omdat die mijn ouders kent. Niet dat ik dat vertrouwen an ders niet zou krijgen - het is me tij dens mijn huisartsenopleiding in 't Zand en op Wieringen ook gelukt - maar het duurt misschien net even iets langer.'

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7