Bibliobus van de weg - door financieel tekort Automobiliste rijdt tegen gevel Cjroen '^trnrL-Jexels 'm het harL, Spectaculaire toename weidevogels in 1999 'Veranderde SKT na injectie weer gezond' Jeugd zet beste beentje voor op Midwintershow Volle bak.... - TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Klompen gezocht -r I Debat openbare orde in februari Politiechef weg Sam Sam verkocht Bibliothecaris Flora Wethouder Eelman optimistisch: Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. (jrti* Jwrl bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11448 De bewoners van de Kogerstraat, Schoonoordsingel en Wittekruislaan zijn op zoek naar oude klompen. Ongeveer honderd van de met plant jes gevulde klompen die de gevels van de buurt sieren, zijn aan vervan ging toe. Agrariërs en andere klompendragers wordt daarom ver zocht overbodige exemplaren vanaf maat 40 te bezorgen bij Anne de Vries, Schoonoordsingel 9 in Den Burg. Bij afwezigheid kan het houten schoeisel bij de voordeur worden achtergelaten. Onder toeziend oog van jurylid Jaap Worp neemt Angelique Hm tijdens de Midwinterkeuring in ma nege Akenburg haar ooi op sleep touw. De jonge Texelse gaf net als leeftijdgenootjes acte de précense op het jeugdonderdeel van de schapenkeuring. De westernhoed waarmee zij en schaap nummer 66 getooid gingen viel dermate in de smaak, dat ze de prijs voor het schoonste geheel kreeg. Meer over de midwintershow verder in deze krant. Foto Gerard Timmerman) DINSDAG 18 JANUARI 2000 RANT Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 id Om het gat van ƒ27.000,- in de be groting te dichten, heeft het be- :1' stuur van de Openbare Bibliotheek 'P besloten de bibliotheekbus met •c ingang van volgend jaar van de weg te halen. Dat levert een bespa- r ring op van ƒ60.000,- en geeft enige lucht bij het draaiende hou den van de vestiging in Den Burg. 5- 'Dit is natuurlijk een rampscenario, maar we kunnen gewoon niet an ders. In vergelijking met de andere ;r oplossingen is dit de minst slechte', vindt voorzitter Dirk Terpstra. Zoals bekend zijn de financiële pro- olemen bij de bibliotheek niet van gisteren. Om de stijgende jloonjkosten te drukken werden bij voorbeeld al in 1998 de uitleen tarieven verhoogd. Daarnaast wer den minder boeken aangeschaft en net fonds waarin geld wordt gereser veerd voor onderhoud wordt al enige laren niet aangevuld. 'Maar dit soort maatregelen kun je niet blijven ne men', aldus Terpstra, die voorrekent dat de tarieven dit jaar eigenlijk met veertig procent hadden moeten stij- I gen om de begroting sluitend te krij- gen Ook het inkrimpen van de 'I openingstijden is volgens hem geen v optie, al was het alleen maar omdat Het grote debat over de Texelse openbare orde is voor 14 februari op de agenda gezet. Sluitingstij den, de afvoer van het uitgaans- publiek in het hoogseizoen, het drankpasje voor de jeugd en an dere openbare-orde-maatregelen tomen ter sprake tijdens een spe- :iale vergadering van de raads- oommissie Bestuur en Organisatie. Het college zal een voorstel indienen vaann de evaluatie van de ervaringen net het afgelopen zomerseizoen is rerwerkt. De 2-3-regeling, die in 1999 'oor het eerst gold, is één van de hete ïangijzers. Vertegenwoordigers van ie Texelse horeca, politie, taxi-onder- lemers. de Koger dorpscommissie in andere betrokkenen hebben reeds lan de hand van een enquêtelijst hun nenmgen en ervaringen aan het col- age medegedeeld. Die worden ge- rundeld en aan de raad toegezon- len. Belanghebbenden mogen ijdens de hoorzitting hun zegje doen idien zij zich vooraf melden bij de lommissievoorzitter, burgemeester loke Geldorp. De raadscommissie al vervolgens advies uitbrengen aan iet college, waarna b en w mogelijk i de raadsvergadering van maart net een definitief voorstel komen. De lijzondere, voor iedereen toeganke- jke bijeenkomst begint op maandag 4 februari om 16.30 uur in het ge- neentehuis en gaat vooraf aan de eguliere commissievergadering. de openbare bibliotheek ervoor zorgt dat iedereen 'openbaar' toegang heeft tot het internet. Uiteindelijk is besloten de bibliobus af te stoten, een maatregel die het bestuur van de bibliotheek zelf be treurt. 'Bij de leefbaarheid op het plat teland, dat nu zo'n actueel onder werp is, hoort natuurlijk een bibliobus. Je merkt ook gewoon dat mensen die in de bus komen onge rust zijn en het er over hebben.' Dat de bus pas met ingang van 1 ja nuari 2001 verdwijnt, heeft te maken met de opzegtermijn die de Open bare Bibliotheek over de bus heeft met de provinciale bibliotheek, de eigenaar van het voertuig. 'Het con tract is inmiddels opgezegd, maar mqcht er alsnog genoeg geld zijn, dan kunnen we ons besluit terug draaien. Anders zouden we het met genomen hebben.' Waar dat geld volgens Terpstra van daan moet komen, is wel duidelijk. 'Het is niet eenvoudig sponsorgeld binnen te halen. Incidenteel lukt dat wel, maar structureel is dat heel moeilijk. We hopen daarom dat de gemeente wil bijspringen. We hebben Politiechef Van Vemde van het district Den Helder-Texel zal per 1 februari vertrekken. Hij is benoemd tot chef van het district Waterland. Van Vemde stond bij de Texelse gemeentebestuurders te boek als een open man die zich betrokken voelde bij de openbare-orde-proble- matiek op het eiland en altijd bereid was om vragen te beantwoorden. De politiechef voerde regelmatig overleg met de Texelse burgemeester en De dalende tendens in het aantal broedende weidevogels heeft in 1999 een spectaculaire ommekeer laten zien. Het aantal broedende kievitten was vier keer zo groot dan de laatste jaren en ook andere weidevogels deden het buitenge woon goed. Giel Witte van de Vogelwerkgroep vermoedt dat de natte aprilmaand, in combinatie met de hoge temperatuur debet zijn aan het broedsucces. Maar ook het toenemend aantal boeren dat aan nestbescherming doet, heeft positief bijgedragen. Het grote aantal eieren pakte financieel gunstig uit voor de boeren die hier voor krachtens een overeenkomst een vergoeding krijgen. Witte heeft de indruk dat de weide vogels door de nattigheid afgelopen voorjaar langer dan normaal op het er in oktober een laatste gesprek over gehad, maar sindsdien hebben we niets meer vernomen. Toch hopen we met dat ze dit in de politiek opvatten als chantage. Daar is geen sprake van. Die tekorten zijn gewoon reali teit.' Wethouder Nel Eelman van Welzijn was gisteren nog niet op de hoogte van de beslissing van het bibliotheek- bestuur, maar betreurt - uiteraard - de noodzaak. Over de gevolgen wil ze nog mets kwijt. 'De bibliotheek is één van de instellingen waarmee we binnenkort om tafel gaan om naar de toekomst te kijken. Voordat ik een uitspraak doe, wil ik inzicht hebben in hoeveel mensen de bibliotheekbus bedient en hoezeer die erop zijn aan gewezen. Zijn ze slecht ter been of zouden ze ook wel terecht kunnen in de bibliotheek in Den Burg? Dat soort vragen. Ik wil eerst de hele problema tiek bekijken.' Helemaal uitsluiten dat er extra geld komt, doet Eelman niet. 'We moeten ook komend jaar weer bezuinigen op Welzijn, dat is duidelijk. Maar als de politiek zich uitspreekt voor een in stelling als de bibliotheekbus, dan zal dat ook financiële consequenties hebben. Het is een kwestie van keu zes maken.' woonde hier menig commissie vergadering bij om de politici te woord te staan. 'Een verlies voor Texel, een aanwinst voor Waterland', oordeelde burgemeester Geldorp gisteravond tijdens de commissie vergadering Bestuur en Organisatie. Totdat een opvolger is gevonden neemt politiecommandant Schel- tema van het district Schagen de ta ken waar. eiland zijn gebleven. 'Vanaf de legtijd eind maart, tot het uitbroeden eind april, waren de omstandigheden dankzij het vochtige en het zachte weer voor de weidevogels tamelijk ideaal. 'Door de vochtigheid zijn er wellicht wat meer kleine beestjes waarmee de vogels hun jongen voe den. Wat ook heeft gespeeld is dat de boeren door de regen hun land met op konden om te ploegen, waardoor er op oude graanpercelen nogal wat nestmateriaal voorradig was. Daar zijn vogels erg gevoelig voor. 85 pro cent van de kievitten nestelt op oud bouwland. Al met al blijft het toch een beetje raden naar de oorzaak van de toename. Vogels kunnen niet praten Spectaculair was ook de stijging van het aantal broedende kluten. 'Deze kolonievogel heeft het vooral aan de oostkant van het eiland, bij Ooster end, in De Eendracht en in de PH- -en 23-jarige automobiliste uit Am- Houwing aan de Postweg. De vrouw ambulance overgebracht naar het j.terdam reed zaterdag omstreeks was onwel geworden en verloor daar- Gemini Ziekenhuis. De voorgevel van 2.15 uur met haar auto tegen de door de macht over het stuur. De de woning raakte ontzet, de auto I level van de woning van de familie vrouw werd met borstklachten per zwaar beschadigd 'Advertenties/abonnementen/bezorging: Ispinbaan 6 Bi791 MC Den Burg ■telefoon 0222 - 36 26 00 ltelefax 0222 - 31 41 11 Café Sam Sam in de Dorpsstraat is verkocht. Reimer van der Veen zal zijn etablissement op 1 februari overdra gen aan horecaondernemer Paul van Dijk uit Zuid-Scharwoude. Rond die tijd zal ook bekend worden welke plannen Van Dijk voor Sam Sam in petto heeft Het wordt Van Dijks eer ste zaak op Texel. Van der Veen zal zich gaan bezighouden met het uit denken en verbeteren van horecaformules. Hij zal zich als freelancer verhuren aan Texelse en in mindere mate aan overkantse bedrij ven, die aan een facelift toe zijn. polder, goed gedaan. De resultaten van de scholekster, de grutto en de tureluur waren min of meer hetzelfde.' Bontbekplevier Opmerkelijk was de vondst van meer dere nesten van bontbekpleviertjes. Deze steltlopertjes broeden normaal alleen in de natuurgebieden als het Waageiot en de Ottersaat aan de oostkant van het eiland. 'Vorig jaar vonden we ze ook in het boerenland. Ik weet er niet van dat dit eerder is gebeurd.' Of de toename van het aantal broedende weidevogels zich zal voortzetten, is onzeker. 'Ik kan met zeggen dat het totaal aantal weide vogels is toegenomen. Ze zijn vorig jaar blijven hangen op Texel, waar schijnlijk door het weer. De kans is natuurlijk aanwezig dat de jonge kievitten hier weer terugkeren. Ik ben héél benieuwd.' Om de boeren te helpen bi) het vin den en beschermen van de nesten zijn afgelopen voorjaar zo'n twintig vrijwilligers van de Vogelwerkgroep in touw geweest. De Openbare Bibliotheek heeft een nieuwe bibliothecaris. Het is Gerdi Limonard uit Den Helder, die momen teel hoofd van de stafafdeling van de bibliotheek in haar woonplaats is. Limonard gaat met ingang van 1 maart in Den Burg aan het werk. Zij is de opvolger van Jan Klerk, die sinds het begin van deze maand lei ding geeft aan het filiaal Noord van de stadsbibliotheek in Haarlem. Kleinkunstfestival De jury kraakte keiharde noten met de deelnemers van de laatste voor ronden van het dertiende Amster dams Kleinkunstfestival, die donder dag, vrijdag en zaterdag voor de elfde keer in theater Klif 12 werden gehou den. De deskundigen vreesden zelfs dat er onvoldoende kwaliteit was om de in mei te houden finale wel door te laten gaan. maar de laatste avond bracht redding. Pagina 2 Het laatste woord over het voortbe staan van juttersmuseum Flora valt in de gemeenteraad van maart. 'Flora moet gewoon dicht', aldus Jan Kui per, die hoopt dat de raad zijn ge zonde verstand gebruikt. 'Als Kuiper zulke bokkensprongen blijft maken, halen we de Joan Hodshon op', rea geert Jan Uitgeest van Flora. Pagina 2 a FC Volendam 'Het is hier niet zo warm als in Spanje, maar wel hebben we te maken met de warmte van de mensen van ZDH.' Aldus prees hoofdtrainer Andries Jonker van FC Volendam zijn gasthe ren, die de Betaald Voetbal Organisa tie uit de eerste divisie vier dagen lang een hartelijk onthaal boden. Pagina 6 (Advertentie) Stijgende zeespiegel Dat de zeespiegel in de toekomst zal stijgen is geen geheim. Maar hoe veel? En wat zijn de gevolgen hiervan voor de landbouw? In één toekomst scenario van de VW staat dat Eierland in 2030 een kweldergebied zal zijn. Is dat realistisch? Pagina 7 Bedden, rollators, wandelstok ken, toiletpotten, wasbakken, beddegoed, kleding, meubels, kapstokken, computers, wasma chines, poppen en ander speel goedEen groep vrijwilligers had vrijdag in en bij het voorma lige verzorgingstehuis Sintjan de handed vol aan het sorteren en laden van een partij hulp goederen, bestemd voor Georgië. Er waren veel meer spullen gebracht dan men had durven hopen, zodat gevreesd werd dat het niet allemaal in die ene scheepscontainer kon. Dat viel echter mee. Dank zij slim la den waarbij elk hoekje van de grote metalen bak werd volge stopt bleef haast niets achter. De foto werd gemaakt na ruim vier uur werken toen de laatste artike len er nog werden bijgeperst en de deur kon worden gesloten en verzegeld. (Folo Harry do Graaf) De Stichting Kindercentra Texel (SKT) kan na een overbruggings periode financieel weer gezond worden, is de mening van welzijns wethouder Nel Eelman. Die over gang naar een structureel gezonde organisatie vergt volgens Eelman wel een forse eenmalige investe ring. Het college buigt zich vol gende week over het rapport van de werkgroep die de organisatori sche en financiële huishouding bij de SKT heeft onderzocht. 'Daarna moet de politiek een keuze ma ken', aldus de wethouder. Onder de vlag van de SKT opereren de kinderdagopvang en buiten schoolse opvang en alle Texelse peuterspeelzalen. Tijdens de begro tingsvergadering in juli bleek dat de SKT met een aanzienlijk financieel tekort kampt. Omdat de situatie bij een aantal andere welzijnsinstel- lingen - vooral door hoge loonkosten - evenmin rooskleurig was, kreeg Eelman er tijdens het begrotings debat met name van de oppositie flink van langs. Zij verklaarde druk bezig te zijn met het saneren van de welzijnsbegroting. Eén van haar maatregelen was een extern onder zoek dat door adviesbureau IPA- AACON bij alle welzijnsinstellingen werd uitgevoerd Vervolgens werd een werkgroep geformeerd om de oorzaken van de specifieke proble men bij de SKT boven tafel te krijgen. De werkgroep, bestaande uit ambte naren van de sectoren welzijn en fi nanciën en vertegenwoordigers van de SKT, nam niet alleen de situatie op Texel onder de loep, maar bracht ook een bezoek aan verschillende kinderopvangcentra in Den Helder en het oosten van het land, om te zien hoe het anders kan. De conclusies zijn in een rapport neergelegd, dat op 25 januari in b en w wordt besproken. 'De werkgroepleden hebben consen sus bereikt over de te nemen maat regelen. Dat is heel belangrijk', zegt Nel Eelman. 'We zijn het rapport als de bliksem gaan bestuderen. Het ambtelijk advies komt deze week en dan ga ik ermee naar het college. Daarna krijgt het SKT-bestuur gele genheid om te reageren en zal de raad het eindoordeel vellen.' k Eelman wil met op details ingaan, noch op de hoogte van het tekort dat naar verluidt een ton bedraagt, maar zij geeft toe dat er bij de SKT heel wat gaat veranderen. 'De organisatie is uit haar voegen gegroeid. Ze kunnen het gewoon niet meer aan. Er zijn grote veranderingen in aantocht. Maar wat we ook gaan doen, de SKT moet eerst financieel gezond worden. De overbrugging naar een nieuwe orga nisatie zal een lieve duit gaan kosten. Ik ben ervan overtuigd dat de SKT na deze injectie structureel uit de proble men kan blijven.' Pas nadat de saneringsoperatie achter de rug is, kunnen volgens Eelman de huisvestingsproblemen van de SKT aangepakt worden. Inmiddels wordt ook bij andere instel lingen, zoals de lokale omroep en de Welzijnsstichting. gekeken naar de mogelijke oorzaken van de tekorten. 'Het lijkt misschien alsof er weinig gebeurt, maar achter de schermen' wordt hard gewerkt. Het gaat om maatwerk: iedere instelling heeft zo haar eigen problemen. Het zoeken naar oplossingen moeten we daarom wel de tijd gunnen.'

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1