'Cabaretiers gaan de eigen in zichzelf gekeerde weg' Texels Museum hoopt op steun gemeenteraad teso Agenda Definitief besluit Flora in maart J3edrijvig heid BOVAG-bewijs Zegel Fietsen I TEXELSE 2 COURANT Huiskamerfestival op herhaling? Spar discotheek? De witte dames worden bedankt Even een pak I SNERT halen in 2.2 'i J. Het mannenkoortje A 'Capabel was heel even gemengd. Om van het kerstconcert in de R.K. kerk en tn theater De Kiekendief op De Krim iets bijzonders te maken werden de gelederen versterkt met 12 vrouwelijke stemmen van eigen bodem. Deze gelegen heidscombinatie wist na veel repe teren een uitvoering te brengen van opvallend hoog niveau. De zangers en zangeressen hadden eer van hun inspanning want het massaal opgekomen publiek was opgetogen. Het bestuur van A'Capabel vond het een 'histori sche' uitvoering en besloot daarom het kerstconcert opnieuw uit te voeren om het op CD vast te leggen. Dat gebeurde zaterdag middag in de Hervormde kerk van De Waal. Van de gelegenheid werd Het laatste woord over het voort bestaan van juttersmuseum Flora valt in de gemeenteraad van maart. Eind deze maand of begin februari besluit het college in welke vorm het museum aan de Pontweg wordt gelegaliseerd. De Stichting Texels Museum blijft mordicus te gen en hoopt dat de raadsleden op hun schreden zullen terugkeren. 'Flora moet gewoon dicht', aldus Jan Kuiper. 'Als Kuiper zulke bokkesprongen blijft maken, halen we de Joan Hodshon op', reageert Jan Uitgeest van Flora. De strijd tussen de twee Texelse jutters- musea nadert zijn hoogtepunt. Burgemeester Joke Geldorp wil Flora legaliseren en kan daarbij zo goed als zeker rekenen op de steun van een raadsmeerderheid. De jutters van Flora exposeren hun collectie nu ille gaal omdat op de boerderij aan de Pontweg een agrarische bestemming rust. Geldorp opteert voor een 'opslagbestemming' in het bestem mingsplan buitengebied, die het ju ridisch mogeli|k maakt de verzame ling aan publiek te tonen, en niet voor een maatschappelijke of museale be stemming omdat de jutters met die ruiterlijke erkenning in de hand vol gens de burgemeester een beroep zouden kunnen doen op gemeente subsidie. Het is overigens zeer de vraag of een betiteling in een bestem mingsplan recht geeft op subsidie. Het ambtelijk advies hierover ver schijnt deze maand, waarna het col lege een besluit neemt over de bestemmingsplanwijziging. Tijdens een tweetal gesprekken met de burgemeester heeft Jan Kuiper namens de Stichting Texels Museum (STM) laten weten dat een opslag bestemming niet voldoende is voor een rechtmatige expositie van de jutterscollectle. Kuiper heeft voor dit oordeel de expertise van de advocaat van de STM ingeschakeld. Maar ei genlijk is het hem om het even welk naamplaatje Flora krijgt opgeplakt: deze concurrent van het Maritiem en Jutters Museum (MJM), dat onder de STM ressorteert, moet wat Kuiper betreft gewoon de deuren sluiten. 'Er is geen ruimte voor twee juttersmu- sea. Straks concurreren we elkaar kapot en houden we helemaal mets over. Erkenning van Flora is boven dien in strijd met de gemeentelijke museumnota.' Voor dit soort zakelijke argumenten hoopt Kuiper een gewil lig oor te vinden bij de leden van de gemeenteraad, die in maart het laat ste woord hebben in deze gevoelige kwestie, die de gemoederen op het eiland jarenlang hebben beziggehou den. 'Het gaat mij niet om emotionele maar om economische aspecten. Ik hoop dat de raad zijn gezonde ver stand gebruikt.' De eerste openbare gelegenheid waarop de lobby van Kuiper c.s. haar werk kan doen is aanstaande woens dag, als de raadscommissie Welzijn vergadert. Dan worden de jaarversla gen van de erkende musea bespro ken en zullen Kuiper en MJM-direc- teur Benno van Tilburg aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. Als de financiële cijfers van het Oude schilder museum ter sprake komen zullen zij een lans breken voor een monopolie op vertoning van gejut materiaal. De mannen van Flora wachten rustig af wat er gaat gebeuren; de huidige ontwikkelingen zijn voor hen ronduit gunstig. Zij hebben de voorwaarde gesteld dat zij officieel door de ge meente worden erkend en dat een groot deel van de jutterscollectie van het MJM naar Flora gaat. Als druk middel hanteren zij het opeisen van de historische reddingboot 'Joan Hodshon'. die door de rechter aan hen is toebedeeld maar nog in Oude- schild staat. De jutters hebben hun eis geen kracht bijgezet en tot twee keer toe een ultimatum laten verlo pen. om het gemeentebestuur niet tegen zich in het harnas te jagen. Toch is de kans klein dat de redding boot bij het MJM blijft: de jutters wil len dat Kuiper inbindt, maar daar ziet het niet naar uit. 'We willen de boot laten staan, maar Kuiper moet daar wel iets tegenover stellen. Als hij zo doorgaat, halen we de Joan Hodshon alsnog op', waarschuwt Jan Uitgeest van Flora. Zegel Fietsen uit Den Burg heeft als eerste tweewie-lerbedrijf op Texel het kwaliteitscertificaat van brancheorganisatie BOVAG ont vangen. De door het onafhanke lijke beoordelingsinstituut Viaborg uitgevoerde schouwing resul teerde in een optimale score. Daar bij werd onder meer gekeken naar zaken als de inrichting van de werkplaats, bedrijfsactiviteiten en vakbekwaamheid. Zegel Fietsen was net als veel Texelse collega's al lange tijd lid van BOVAG, maar moet zich net als de andere aangesloten bedrijven onderwerpen aan een onlangs nieuw geïntrodu ceerde kwaliteitscontrole, waarbij eens in de paar jaar een controleur zijn werk doet. Die kondigt zijn be zoek weliswaar aan. maar dat ge beurt zó kort van tevoren, dat aan eventuele tekortkomingen weinig meer kan worden verholpen. 'Het was hartstikke druk toen hij kwam en hij had twee uur nodig, dus die con trole kwam helemaal niet zo goed uit. Maar ik ben natuurlijk blij dat ze zo tevreden waren', zegt eigenaar Melle Zegel. Leden van BOVAG moeten aan de gestelde eisen voldoen. Dinsdag 18 januari In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Ruimte, Wonen en Economie. De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in de IJskaschool in De Waal en gelijk tijdig is er een bijeenkomst van de afdeling stambomen. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Happi ness (aanvang 20.30 uur) en The Sixth Sense (21.00 uur). Woensdag 19 januari Maria van der Spek verzorgt tus sen 19.45 en 21.15 uur een kennismakingsbijeenkomst voor een cursus autogene training (ook wel 'yoga van het westen' ge noemd). Voor aanmelding en op gave, tel. 314 039 of 06 22743885. In de Witte Burcht in Den Burg be gint om 20.00 uur de jaarvergade ring van het Katholiek Vrouwen Gilde, afd. Den Burg. Na afloop wordt een bingo gehouden. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Welzijn en Onder wijs. In Cinema Texel draaien Disney's Tarzan (aanvang 13.45 uur), Krui meltje (13.30 en 16.00 uur), The Sixth Sense (21.00 uur) en Happiness (20.30 uur). Donderdag 20 januari In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Financiën, Wer ken en Milieu. Het IVN houdt om 20.00 uur in de Jozefschool een leeravond over 'winterbeestjes'. zoals pissebed den, miljoenenpoten en andere wriemelaars. Publiek heeft gratis toegang en wordt uitgenodigd zelf beestjes mee te brengen. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen-afdeling Texel houdt om 20.00 uur jaarvergade ring in de oude LBO-kantine aa de Emmalaan. Na de pauze hout burgemeester Joke Geldorp Pantekoek een lezing. De Historische Vereniging houc) een ruilbeurs in de IJskaschool De Waal. Oude ansichtkaarten p andere interessante voorwerpe' uit het verleden (geen postzegel; verwisselen vanaf 20.00 uur va eigenaar. 5 In Cinema Texel draaien The SixM Sense (aanvang 19.00 en 21.35 uur) en Blue Streak (19.00 en 21,4»i uur). Vrijdag 21 januari r I Scouting Texel houdt van 19.00 lu 21.00 uur open huis in het eige gebouw aan de Bernhardlaan. r In dorpshuis De Bijenkorf 0 Oosterend begint om 20.00 uo een avond country-lme-dancC voor beginners en gevorderden 3 3 In Cinema Texel draaien The Sixtö Sense (aanvang 19.00 en 21.33 uur) en Blue Streak (19.00 en 21.4 uur). I 3 1 i, De Schulpengat ligt in Schiedaid voor een dokbeurt. Om die redeE wordt de Molengat tot 18 februa ingezet als dienstboot. Door a" kleinere capaciteit van dit schijC bestaat er tijdens de drukkere pél rioden een grotere kans op wach|1 tijden. 'Drukkere perioden' vool vrachtvervoer zijn de eerste a;U vaarten 's morgens vanuit De-1 Helder. Vrijdagmiddag is het in De- Helder drukker voor al het vervoe* C C Hoogwater te OudeschikJ Di. 18 4.57 en 17.20uC Wo. 19 6.05 en 18.55 u.1 Do. 20 7.14 en 19,55 u1 Vr. 21 8.24 en 20.56 u.1 Za. 22 9.24 en 21.45 u. Zo. 23 10.25 en 22.30 u.' Ma. 24 11.05 en 23.16 u.e Di. 25 11.34 en 23.34 u - Aan het strand is het ongeveer een uur ee der hoogwater De zon komt 21 januari o, om 8.35 uur en gaat onder om 17.05 uur 2 januari volle maan; 22 januari springtij. DINSDAG 18 JANUARI 2000 Onder toeziend oog van collega-juryleden Genio de Groot. Evert de Vries. Marijke Boon en Nico van der Linden leest voorzitter Dlck van Heuvel het rapport voor. Een cameraploeg van de A VRO maakt opnamen voor een in juni uit te zenden registratie van het festi val. 'Naar de samenleving wordt met meer gekeken. Dat er Kosovo is en Vlaardingen-Oost, dat er Peper is en Kok, dat er GSM's zijn en Internet, dringt maar met moeite door bij de kunst. Men zapt eraan voorbij, men gaat de eigen in zichzelf gekeerde weg. De jury kraakte keiharde noten met de deelnemers van de laat ste voorronden van het dertiende Amsterdams Kleinkunst- festival, die donderdag, vrijdag en zaterdag voor de elfde keer in theater Klif 12 werden gehouden. De deskundigen vreesden zelfs dat er onvoldoende kwaliteit was om de in mei te houden finale wel door te laten gaan, maar de laatste avond bracht red ding. Dat de jury kritisch is over het gebo- dene, is geen nieuwtje in Klif 12, waar het publiek al huilbuien en woede aanvallen van deelnemers mee maakte die te verstaan hadden ge kregen dat ze maar een andere hobby moesten zoeken. Menigmaal mengden ook de toeschouwers zich Hel duo Maarten en ik' verraste de jury met een optreden dat de maatschappij een spiegel toont'en dat toch 'swingend' was. iFotos uarehHoijnon) in de discussie, omdat ze het abso luut niet eens waren met de deskun digen en de 'geslachtofferden' hun steun wilden betuigen. Maar over het algemeen betrof het incidenten, van deelnemers die gewoon met leuk genoeg waren of van programma's waaraan nog erg veel moest worden geschaafd. Ditmaal, tijdens het der tiende Amsterdams Kleinkunst- festival, constateerde de jury vooral tijdens de eerste twee dagen een trend, die haar duidelijk niet vrolijker maakte. 'We kregen het gevoel van een andere generatie te zijn, en het jureren kreeg iets belerends. Wij vin den dat cabaret meer moet zijn dan leuk. En we zagen niet meer dan leuk.' Ook waren er niet-malse aanmerkin gen op het gebrek aan zelfkritiek van de elf solisten en groepen. 'Na eer gisteren en gisteren hadden we een desastreus gevoel over de aandacht voor de muziek. Het leek geen ver eiste meer om een instrument te stemmen of te beheersen. Er was in de muziek geen enkele verwijzing naar muziekgeschiedenis of andere stijlen. Er werd geharkt... en onze mu zikale deskundige concludeerde dat het met de aandacht voor de muziek alleen nog maar slechter en slechter en slechter ging in de afgelopen ja ren.' En: 'Theatermaken is een ambacht Theatermaken kun je alleen maar als je kennis van zaken hebt, als je weet wat een spanningsboog is, wat een theatraal conflict is, hoe een ron deel werkt, hoe je het meeste resul taat krijgt uit een simpele grap. In dat opzicht is het doen niet voldoende, het verzamelen van kennis over dat wat je maakt, is even wezenlijk.' Dat was door vrijwel niemand in vol doende mate gebeurd, aldus de jury, die eveneens constateerde dat er een wildgroei is aan festivals en dat het aanbod van talentvolle artiesten met enige jaren ervaring misschien niet zo groot is. 'Het lijkt soms alsof dit een platform is om te beginnen. Maar het zou eigenlijk al begonnen moeten zijn en hier moeten komen om getoetst te worden.' Zaterdag kwam het toch nog enigs zins goed. Onder meer dankzij het duo 'Maarten en ik', die het aanste kelijke nummer 'Het doet me geen reet' zongen, waann ze vertellen geen Alle inspanningen van de deel nemers ten spijt, kreeg niemand zo'n daverend applaus als Cor van Heerwaarden, toen hij voor aanvang van de derde avond van het Amsterdams l^lein- kunstfestival aankondigde dat hij de mogelijkheden onder zoekt om in het Pinkster weekend een 'Huiskamer festival' te houden. Dat moet volgens dezelfde opzet gebeuren als bij het tienjarig be staan van Klif 12, toen vele hon derden toeschouwers zich in de huiskamers en garages van de bewoners van Klif drie avonden lang konden vergapen aan 315 voorstellingen van topartiesten als Bert Visscher, Jan Rot en Job Schuring. Het zien van een uitzending van Paul de Leeuw met Gerda Haver tong deed het idee rijzen om met 'Broadway Den Hoorn' op herha ling te gaan. Havertong - onder meer bekend van Sesamstraat - vertelde in dat programma over haar dementerende moeder in Suriname, bie professionele zorg moet ontberen omdat er eenvoun digweg geen geld voor is, met als gevolg dat ze al zwervend op straat is aangetroffen. 'Ik bedacht me dat we Gerda's talenten zou den kunnen gebruiken om geld in te zamelen en dat we dat mis schien net zo goed zouden kunnen combineren met een huiskamer festival. Dat moet volgens mij luk ken, want er zijn misschien nog wel meer artiesten dan toeschou wers geweest die gezegd hebben dat ik nog eens zo'n festival moet organiseren.' Havertong, die ook zelf twee jaar geleden actief was in Den Hoorn, was direct enthou siast voor het plan van Van Heer waarden. Achter de schermen is inmiddels al het nodige werk verzet. Van Heerwaarden heeft door middel van een brief de bewoners van Klif 12 van zijn plannen op de hoogte gebracht. Dat heeft al tot enthou siaste reactie geleid. Ook is, net als twee jaar geleden, een optie geno men op kampeerboerderij De Stolp, om de artiesten onder te brengen. Van Heerwaarden hoopt dat Texelse bedrijven door middel van sponsoring weer een bijdrage willen leveren. 'Het zou mooi zijn als we de kosten op die manier al kunnen dekken, zodat we de toe schouwers kunnen garanderen dat een tientje per kaartje naar het project van Gerda Havertong gaat. Het moet eigenlijk met zo zijn dat we afhankelijk zijn van de inkom sten en dat er alleen geld naar het goede doel gaat als er genoeg overschiet.' boodschap te hebben aan alle el lende die ze op televisie zien, maar doodsbenauwd te zijn voor het ge vaar te worden besmet met de griep. 'Zeer klassieke kleinkunst, maar het doet precies wat het moet doen', oordeelde de jury. 'Het toont de maatschappij een spiegel. We maken ons toch ook met z'n allen drukker om die klotegriep dan om wat dan ook in de wereld? En dat gebeurt dan niet belerend en met politiek correct en niet van de ivoren toren, maar met absolute swing. Met eerlijkheid en openhartigheid en met de bedoeling naast de inhoud meteen ook de zaal te entertainen.' Het publiek in Klif 12, dat al weken van te voren uitverkocht was, leefde zoals gebruikelijk hartstochtelijk mee. Tijdens het voorlezen van het jury rapport stond de zaal vol met toe schouwers die nog ernstiger keken dan de deelnemers. Instemmend of juist hoofdschuddend werd verno men dat 'Maarten en ik', 'Gabriella Lucassen', 'De Dops', 'Droog Brood'. 'Nog onbekend' en 'Maarten Lemmens' de komende maanden onder deskundige begeleiding op tournee mogen en misschien zelfs worden uitverkoren om mee te din gen naar de Wim Sonneveld-prijs. Het besluit om Jeroen Woe af te la ten vallen werd door menigeen ste vig bekritiseerd, temeer daar de 18- jarige zanger-gitarist op vrijdagavond nog de publieksprijs had gewonnen. Volgens juryvoorzitter Dick van den Heuvel had het niets met zijn jeug dige leeftijd te maken. 'Het gaat om kwaliteit. Het maakt ons niet uit hoe oud iemand is. Als hij of zij goed ge noeg is, dan mag zo'n persoon door. Dat was hier niet aan de orde, von den wij.' Hij verwees ook naar de in leiding van het rapport, waarin de jury zegt zich verplicht te voelen kritisch te zijn, 'omdat een kritisch rapport op Texel nog veilig is Wij kunnen beter hakken op wat jij liet zien, dan dat dat straks gebeurt in een meer onbeschermde omgeving, de finale van het festival of de echte wereld, waar recensenten en publiek samen in staat zijn om carrières te maken of te breken.' Joop Rommets Geruchten als zou de Spar in de Koger Dorpsstraat zijn verkocht aan een horecaondernemer die in de super markt een discotheek wil beginnen, blijken voorbarig. Wel heeft zich bij krui denier Jan Daalder een ondernemer gemeld met belangstelling voor het pand. 'Maar er is nog niets concreet. Er is geen bod uitgebracht, alleen maar een gesprek geweest.' Daalders con tract met het Umgro-concern - eige naar van handelsmerk en handels naam Spar- loopt tot 2001'Tot die tijd ga ik in ieder geval door met de super markt en laat ik alle aanbiedingen rus tig op me af komen.' Het lag in de be doeling dat de zoon van de 62-jarige Daalder de zaak zou overnemen, maar dat gaat vanwege diens verhuizing naar het vasteland niet door. Zoniet, dan komt er één herkansing. Gaat het dan opnieuw mis, dan wor den ze uit het ledenbestand ge schrapt. Wie het kwaliteitscertificaat ontvangt, kan daaraan geen speciale rechten ontlenen. Het is ook met verplicht er één te hebben om een fietsenhandel te beginnen Wél is het een mooi vi sitekaartje en klanten kunnen er ze ker van zijn dat ze een ruime keuze aan fietsen en brom- en snorfietsen hebben, dat de reparaties deskundig worden uitgevoerd en dat het advies betrouwbaar is. De andere Texelse BOVAG-leden kunnen te zijner tij een controleur over de vloer ve> wachten. (Advertentie) 5 i. i. THd.u.n II 48 W gebruik gemaakt om officieel af scheid te nemen van de meewer kende dames. Die kregen nu eens geen vergankelijk bloemetie maar een kleine bronzen sculptuur, die de herinnering aan het kortstondig gemengd zijn levend houdt. Jan Beijert van A'Capabel vertelde dat het bestuur aanvankelijk voorne mens was zwarte professionele zangeressen van de overkant in te huren, maar bij nader inzien be sefte men dat dit veel geld zou kosten en dat er op Texel zelf ook genoeg talent was, zij het niet zwart. Het kerstconcert was gratis toe gankelijk, maar er werd een col lecte gehouden ten bate van een goed doel. De keus was gevallen op de zwarte'Papoea's van Harry'Volgens eigen zeggen dacht het bestuur daarmee tevens te bereiken dat de uitvoering veel publiciteit zou krijgen omdat Harry ook nog altijd verslaggever is bij de Texelse Courant. Maar zo bleek heli niet te werken. Er was in de kranl j wel een aankondiging met foto,, maar bij de uitvoering was geen enkele journalist aanwezig, ook" met van andere media. Het leel. 1 een complot, maar het was een sa- menloop van omstandigheden. Gelukkig zaten er in de kerk niel minder dan vierhonderd luisteraart waardoor de collecte een mooi bedrag opleverde: f 1.400,-. Del symbolische cheque werd zater-H dag door de voorzitter van dev Stichting Nieuw-Guinea officieel mg ontvangst genomen. Van het geld- kan de volledige schoolopleiding van vier leerlingen bij het voortge-,. zet onderwijs worden bekostigd." De CD die van het kerstconcert is gemaakt, is in de eerste plaats bedoeld als herinnering voor de uitvoerenden zelf, maar zal straks ook voor anderen te koop zijn. (Fcrto Harry do Graal j

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2