Texelaars tegen. Geen bouwvergunning rouwcentrum Hollewal Brandweer: blusauto en extra menskracht Archeologische vondst ligt nu onder de straat TEXELSE 'Wachten op bestemmingsplan' COURANT' 'Crea Thea' 25 jaar in de zorg Dressuur Ruilbeurs Historische Vereniging Preventie krijgt meer aandacht 1-1-2 Bouw Bremerstraat ging door Oversteekplaats op Boodtlaan Teleurstelling Tevoko-dames Meetpaal KNMI moet opnieuw worden verplaatsij Bedrijvig/^ Psychologen slaan nieuwe wegen in ,J Dl SDAG 18 JANUARI 2000 <£tx?l, d< |l}aal Het college heeft Liesbeth Roeper en Daan Koopman een vergunning geweigerd voor de bouw van een rouwcentrum met fotostudio en dienstwoning aan de Hollewal. De bouw is volgens b en w in strijd met het uit 1965 daterende bestem mingsplan. Eerder kreeg het echt paar wel een vergunning, maar die werd door de rechtbank op ver zoek van concurrent Arie Maat ge schorst. In het nieuwe bestem mingsplan heeft het bouwvoor nemen van Roeper en Koopman waarschijnlijk meer kans van sla gen. Het college en de gemeenteraad staan achter de plannen van Roeper en Koopman, maar juridische bar rières verhinderen een spoedige vergunningverlening. De Structuurgedachte Den Burg- West loopt vooruit op het nieuwe be stemmingsplan dat voor Den Burg in de maak is, en biedt tussen de Pont- weg en de Beatrixlaan ruimte aan ge bouwen met een maatschappelijke bestemming. Voor de praktijken an nex woningen van onder anderen de podoloog Koorn, psychologen Van den Berg en Lenters en reiki-thera- peut Woerlee-Van Asperen werd op basis van deze structuurgedachte een bouwvergunning verleend of een daarvoor benodigd voorbereidings- besluit genomen. Ook Roeper en Koopman kregen een vergunning, omdat het rouwcentrum volgens de gemeente een maatschappelijke functie heeft. Concurrent-begrafenis- ondernemer Arie Maat dwars boomde hun plan door de gemeente te dagvaarden en de vergunning te laten schorsen. De rechter oordeelde dat de foto-reclamestudio van Koop man niet aan de bestemming vol doet, en dat een dienstwoning slechts bij uitzondering mag worden toegestaan. De noodzaak voor het wonen bij het bedrijf was door de gemeente onvoldoende aangetoond, zo oordeelde de president van de Alkmaarse rechtbank. Daarop vroeg het echtpaar opnieuw een vergunning aan, deze keer geba seerd pp het sinds 1965 van kracht zijnde bestemmingsplan Uitbrei dingsplan in onderdelen Den Burg, waarin op het terrein aan de Hollewal bebouwing is toegestaan ten be hoeve van 'instellingen van algemeen nut' Het college weigerde toestem ming te geven omdat een rouw centrum tegen betaling diensten ver richt en deelneemt aan het economisch verkeer, waardoor het volgens b en w niet meer 'van alge meen nut' kan zijn. Het college heeft zich daarbij laten leiden door een uit spraak van de Raad van State van augustus 1983. 'We moeten kennelijk erg veel geduld hebben', reageert Liesbeth Roeper. Zij zou opnieuw een bouwaanvraag kunnen indienen, waarbij zij zich be perkt tot het rouwcentrum en zich beroept op de structuurschets. 'Dat willen we'niet. Het wonen bij het be drijf is voor ons essentieel. We wach ten liever op het nieuwe bestem mingsplan. Dat hanteert een ruimere begripsomschrijving. Het nieuwe plan, waarvan het con cept gereed is en komende week in de raadscommissie RWE wordt bespro ken, staan duidelijke bégrips- omschnjvingen met limitatieve op sommingen van de activiteiten die onder de verschillende bestemmingen zijn toegestaan. Zodra het concept het zogenaamde 'BRO-overleg' (met on der meer de provincie) is gepasseerd, kan een bouwvergunning voor Roeper en Koopman worden afgegeven. Dat kan nog wel een jaar duren. Thea van der ZeeHet lijkt een hele rit, maar die 25 jaar is zo voorbij. Foto Bart Bosch) De koffiepauze in verzorgingshuis Gollards was gisterochtend anders dan anders. Het personeel zat deze keer niet in de eigen koffiekamer, maar in de grote zaal bij de bewo ners. Daar werd ziekenverzorgster Thea van der Zee door haar colle ga's en de ouderen met bloemen, cadeaubonnen en lovende woor den in het zonnetje gezet vanwege haar 25-jarig jubileum. 'Ik voel me overvallen, ik krijg het er warm van', zegt Thea, die normaliter zelf voor dit soort verrassingen zorgt. Als er iets georganiseerd moet wor den, is Thea van de partij. Zo regelde zij voor een personeelsavond een nachtwandeling door de duinen; een jubileum van een collega of andere feestelijke gebeurtenis wordt stee vast aan haar uitbesteed. Zi| neemt initiatief en is vooral creatief in het bedenken van leuke dingen. 'Crea Thea' is het koosnaampje dat het personeel haar heeft toebedeeld. Voor haar opleiding was ze naar de overkant verhuist, maar toen ze op Texel haar latere man Siep van der Zee ontmoette, kwam ze terug naar het eiland. Als 26-jarige ging Thea aan de slag in Huize Irene, het ge meentelijke rusthuis waar later Ver pleeghuis Texel tegenaan werd ge bouwd. Irene kwam onder de hoede van de Gollards en werd later ge sloopt. In de Gollards werkte zij in dienst van de stichting Samen Een, die vier jaar geleden met Sint Jan opging in de stichting Zorgcentrum Texel. De voortgaande schaalvergroting heeft Thea's werk behoorlijk veran derd. 'Het is een stuk massaler ge worden. Je kent al de bewoners met meer, met name de nieuwkomers niet. Dat was vroeger wel anders. Op de afdeling waar ik werk ken ik ieder een vrij goed, maar dat geldt niet voor de rest van de mensen. Dat vind ik wel jammer.' De mentaliteit van de bewoners is in de loop der laren vol gens de jubilaris evenmin dezelfde gebleven. 'Vroeger werd er voor hen beslist, maar nu weten ze zelf heel goed wat ze wel en met willen De bewoners zijn een stuk mondiger ge worden.' De veranderingen in de zorg doen ook een beroep op de kennis van de medewerkers. 'Vroeger werd je nooit bijgeschoold, tegenwoordig regent het cursussen.' De nieuwste trend die op haar staat te wachten is de extra-murale zorg: de verzorging buiten de tehuizen om, die ouderen in staat moet stellen lan ger op zichzelf te wonen. Voordat zij zich daarin kon verdiepen werd Thea door haar collega's eerst zelf extra muraal verzorgd tijdens een feest avond in De Twaalf Balcken In manege Akenburg werd zondag de eerste dressuurwedstrijd van het jaar verreden. Een aantal nieuwe combi naties met jonge paarden en pony's kwam daarbij voor het eerst aan start, onder wie Annemarie van der Linde met O'Cocks Boy Texel en Marjolijn Smidt met Pasqual, die beiden een prijs en een winstpunt wisten te be halen. Uitslagen: Paarden: Z1 1 e en 2e proef: 1Ria Bak ker met Elko Z, 173 en 171 punten M2 1 e en 2e proef: 1Bea Dekker met Lehar, 151 en 160. M1 1e en 2e proef 1 llona van der Vis met Kondorcat, 149 en 158. L-dressuur 1 e proef: 1 Marleen Bakker, Nobility. 167; 2. Annemarie van der Linde. O'Cocks Boy Texel, 161; 3. Gerard Roe per, Igor, 161. Tevens winstpunten voor Gea de Ridder 160, Sanne Lampers 156, Andrea Keijzer 157, Esther Koorn 156. L- dressuur 2e proef: 1. Sanne Lampers, Kmscem, 161, 2. Andrea Keijzer, Lars, 158, 3. Esther Koorn, Lajos, 156. B-dres- suur 1 e en 2e proef: 1Jan Hin, Miron. 147 en 151. Pony's: M1/M2 dressuur 1e proef: 1. Merel van der Linde met Kadans, 157 punten; 2e proef 1 Marjolijn Smidt, Jamorkus,*154 L-dressuur DE 1e en 2e proef 1 Silve Schoorl, Rocky, 156 en 158. AB/C 1e proef. 1 Ellen Blom, Quirida, 157; 2e proef 1. Söuwtje Witte. Bimob, 153 B-dressuur DE 1e proef: 1 Marjolijn Smidt, Pasqual, 156; 2. Aniek van Bergeijk, Billy, 156; 2e proef 1 Aniek van Bergeijk, Billy, 151, 2. Mariska Witte, Cleopatra, 150. B-dressuur AB/C 1e en 2e proef 1Dave Terpstra, Sarah, 147 en 148 r - vj' De Historische Vereniging houdt don derdag een ruilbeurs in de Redmer IJskaschool in De Waal. Oude an sichtkaarten - zoals dit gezicht op De Waal tegenover de Wielewaal - en andere interessante voorwerpen uit het verleden (geen postzegels) ver wisselen vanaf 20.00 uur van eige naar. Aanmelding vooraf is niet nodig. De raadscommissie Bestuur en Or ganisatie heeft gisteren unaniem ingestemd met de aanschaf van een bijna nieuwe blusauto voor het Texelse brandweerkorps. Het de monstratiemodel - een coproduc tie van Mercedes en Rosenbauer - gaat ruim vier ton kosten. De com missie is tevens akkoord met het aantrekken van een gemeente ambtenaar die bouwplannen gaat beoordelen op brandveiligheid en als brandweerofficier inzetbaar is. De aanschaf van een demonstratie- model-blusauto is een buitenkansje dat de raadscommissie niet wilde la ten lopen. Snelle besluitvorming was geboden, want er zijn meer kapers op de kust. De auto is ruim ƒ20.000.- goedkoper dan de begrote ƒ450.000,-. Bovendien wordt er reddingsgereedschap ter waarde van een kleine ƒ26.000,- bijgeleverd, zo dat de totale besparing ruim 46 mille bedraagt. Het blusvoertuig krijgt De Cocksdorp als standplaats en wordt in maart of april geleverd. De aanschaf kwam ter sprake tijdens de behandeling van het 'Beleidsplan brandveiligheid en hulpverlening brandweer Texel', een omvangrijk stuk dat nieuwe eisen van de rijks overheid vertaalt naar de Texelse si tuatie. De aangekondigde maatrege len konden op instemming van de commissieleden rekenen. Die ver langden wel een duidelijker financieel overzicht om in de raad van februari definitief hun goedkeuring aan de uit gaven te kunnen geven. De uitgaven belopen een eenmalig bedrag van ruim 200.000,- en tot en met 2003 een jaarlijks bedrag van ƒ131.000,-. De kosten kunnen meevallen indien het ministerie van Binnenlandse Za ken gehoor geeft aan een oproep van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten en met extra geld over de brug komt. Verder is een storting in het fonds voor de brandweer van ƒ478.000,- voorzien. Uit het fonds worden een redvoertuig (ƒ350.000,- bekostigd met ladders die aan de ARBO-wetgeving voldoen, honderd versleten brandkranen (ƒ110.000,-) en twee bassins (ƒ18.000,-). De bas sins kunnen op plekken worden neer gezet waar weinig bluswater voor handen is. Een tankauto kan vervol gens af en aan rijden om elders wa ter te halen en in de bassins te stor ten, terwijl het bluswerk gewoon door kan gaan. Op preventief gebied zal vooral het instrument van de bouwvergunning worden gehanteerd. De afdeling bouwzaken van de gemeente beoor deelt eenvoudige bouwplannen op brandveiligheid. De brandweer zal de grotere bouwplannen en plannen waarbij infrastructurele aspecten een rol spelen aan een scherpe controle onderwerpen. Door gebrek aan menskracht vindt deze wettelijk voor geschreven controle maar beperkt plaats, waardoor inmiddels een flinke achterstand is ontstaan. Om die weg te werken zal een nieuwe medewer ker worden aangetrokken. DAAR RED JE LEVENS MEE (Foto Bart Bosch) Onder deze bouwstraat liggen de archeologische resten. De beschavingsresten uit de eer ste eeuw na Christus die in augus tus op het bouwterrein aan de Cor Bremerstraat zijn gevonden, zijn begraven onder een bouwstraat. Voor de realisatie van de twee wo ningen waarvoor een vergunning was afgegeven, leverde de vondst geen bezwaar op. Of dat ook voor de rest van de geplande woningen gelét, moet het college binnenkort besluiten. Aannemer Tatenhove vond tijdens de graafwerkzaamheden voor de bouw straat grijze banen en cirkels. Onder zoekers van het Archeologisch Dien sten Centrum uit Bunschoten dachten dat het om resten ging van greppels en palen van woningen en stallen, die uit het begin van onze jaartelling stammen. Er werden ook enkele potscherven gevonden. Nadat de vondst in kaart was gebracht, werd ten behoeve van de woning bouw over de resten een straat neer gelegd Twee huizen zijn nu zo goed als gereed. Inmiddels hebben de archeologen hun rapport met bevindingen inge diend bij het college. Destijds zei archeologe Nicole Mulder dat zij graag ook het overige deel van het bouwterrein zou willen onderzoeken. Mogelijk dat het college haar die ruimte geeft, maar de kans dat de woningbouw van de baan is door de archeologische vondsten, lijkt nihil. Volgens een gemeenteambtenaar is hetgeen gevonden is vergelijkbaar met de resten die indertijd in Den Burg-West zijn aangetroffen. 'Niet onbelangrijk, maar ook met zo spec taculair dat de bouw moet worden stilgelegd. Ik verwacht op zijn hoogst een besluit om de zaak te onderzoe ken en vast te leggen.' Archeologi sche vondsten zijn een gezamenlijke verantwoordelijkheid van de verschil lende overheden. Het collegebesluit wordt in overleg met de provincie genomen. Eventueel is een combina tie van woningbouw en opgravings- werk mogelijk door de bouwlocatie een stukje op te schuiven De gemeente zal op de Boodtlaan ter hoogte van de uitgang van camping Om de Noord in De Koog een extra oversteekplaats voor voetgangers aanleggen in combi natie met een verkeersremmende verhoging. Kosten ƒ25.000,- B en w reageren daarmee positief op een verzoek van de 8-jarige Daphne van de Werken, die aan de Boodtlaan woont. Ze moet hier dagelijks over steken wat onaangenaam is omdat ter plaatse hard wordt gereden. Ze vroeg het college daarom per brief om een zebrapad. Dat heeft dus suc ces opgeleverd, maar er mag natuur lijk met de conclusie uit worden ge trokken dat het college alleen het belang van de jeugdige Daphne voor ogen heeft gehad. De oversteek plaats moet bijdragen aan de veilig heid en het veiligheidsgevoel van voetgangers in het algemeen. Ook van andere zijde was een klacht ge komen over hard rijden op de Boodtlaan. De betrokkene had daar bij voorgesteld het zware vracht verkeer van deze laan te weren, maar daar voelt het college met voor om dat dit zware verkeer dan wordt ge dwongen gebruik te maken van smallere wegen, waardoor weer an dere problemen worden opgeroepen. De oversteekplaats zal worden ont worpen in overleg met de Recreatie stichting (eigenaresse van Om de Noord) en Staatsbosbeheer (eigenaar WSOV maakte in Den Helder korte metten met de goede voornemens van de volleybalsters van Tevoko 1 De Helderse dames toonden wei nig respect voor de hogere klasse ring van de Texelse tegenstander in de regioklasse en behaalden de volle winst via een 3-1 zege. Vol vertrouwen startte Tevoko de wedstrijd tegen het op de negende plaats staande WSOV, de nieuwe fusieclub in Den Helder. De lange winterstop leek echter funest voor de kwaliteit van het Texelse spel. De moeizame start in de eerste set bleek tekenend voor de hele wedstrijd. Dankzij wilskracht en een goed ge bruik maken van de lengte van de Texelse dames werd een achterstand via 7-3 en 11-9 nog omgebogen in setwinst: 11-15. Maar coach Cusell van WSOV wist zijn team daarna goed neer te zetten in verdedigende posities, waarmee het lengtevoordeel van dames prima werd gecompen seerd. De door spelverdeelster Fransje Avis uitstekend bediende middenaanvalster Lagrand zorgde bij Tevoko voor vele persoonlijke fouten, die met door de gebruikelijke inzet werden opgevangen. Bovendien faalde de meestal'zo ge vaarlijke Texelse service, tegenwoor dig één van de belangrijkste wapens in het volleybal, terwijl coach Andre van der Vliet ondanks vele wisselin gen niet de goede balans in het team wist te brengen. De 15-1 nederlaag in de tweede set kwam Tevoko niet meer te boven. Ook de tweede (15- 12) en derde set (15-10) gingen ver loren, evenals de drie punten, die zo welkom waren geweest in de kop van de ranglijst. Tevoko ontvangt de volgende tegen stander, Reactie, op 22 januari in sporthal Ons Genoegen. Tegen deze degradatiekandidaat heeft Tevoko een goede kans om zich te revanche ren. Winst heren De heren van Tevoko wonnen wel. De derby in de promotieklasse tussen WSOV en Tevoko eindigde in een nipte zege (2-3) voor de Texelse ploeg. De overmacht van Tevoko in de eerste twee sets werd in het ver volg van de wedstrijd echter niet ver volgd en door gerommel ging een belangrijk punt verloren. Pas in de vijfde set maakten de Texelaars dui delijk wie de sterkste was: 9-15. van liet fietspad dat bij de oversteek is betrokken). De aanleg van de oversteekplaats is één van de verkeersbesluiten de het college re centelijk heeft genomen op advies van de Overleggroep Verkeerszaken. Voor de tweede keer heeft het college een verzoek om voor de R.K. kerk aan de Molenstraat een invaliden parkeerplaats te maken, afgewezen. Men vindt dat de kerk maar op eigen terrein zo'n parkeergelegenheid moet aanleggen. De parkeerplaats is be doeld voor kerkgangers, dus voor slechts een uur per week. Gewone parkeerders kunnen dan op deze plek met meer terecht en dat nadeel is te groot, gezien de vraag naar par keerruimte in deze omgeving. De kerk zal nogmaals worden benaderd over het maken van een invaliden parkeerplaats op eigen terrein. De gemeente is in dat geval bereid om voor het bijbehorende verwijzings bord te zorgen. Vogelenzang Er komt wel een (derde) algemene invalidenparkeerplaats op het par keerterrein aan de Vogelenzang. Ge bleken is dat daar vraag naar is. De invalidenparkeerplaats aan de Buytengors bij de brug naar de Duykerdam zal echter worden opge heven omdat niemand er gebruik van maakt. Een verzoek van de Dorpscommissie Den Burg i.o. om eep voetgangers oversteekplaats te maken op de Bernhardlaan ter hoogte van Jos Kager is van de hand gewezen. Hier wordt hoofdzakelijk door fietsers overgestoken en daar is zo'n oversteekplaats niet voor bedoeld. Misschien is het straks toegestaan vrachtauto's te parkeren op het bedrijventerrein Oudeschild II, moge lijk zelfs langs de rijbanen. Er wordt nu veel geklaagd dat overal op Texel vrachtauto's worden neergezet. Als straks in Oudeschild II mogelijkheden worden geboden moet wel worden voorkomen dat hier wrakken worden neergezet. De tien meter hoge windmeetmi van het KNMI op de Hors moet n_ nieuw worden verplaatst. Dtu afkalving van het strand zijn de1 bels die naar de paal lopen, bli komen te liggen en defect geraaC Reparatie op deze door de 2? bedreigde plek is niet zinvol, k. instituut wil de mast daarom 4l meter verder in zuidoostelijke ric^ ting zetten. Verwacht wordt dat j mast daar voorlopig veilig staatjj Het is al de derde keer dat de mei mast op een ander punt van de zar.fl plaat wordt gezet. De mast werd vta het eerst in 1968 opgericht bij paait dus aan de zuidoostelijke kant vanj6 Hors In 1975 werd hij verplaatst nfi paal 8 en in 1993 naar de huidï locatie tussen paal 7 en 8. De nu in te nemen plek is gekozen g advies van Rijkswaterstaat. Volgel het bestemmingsplan is het plaatsi van de tien meter hoge stalen mj met zijn betonnen voetstuk niet rrfl gelijk. Maar b en w hebben er - rï als bij de vorige verplaatsing - geyj bezwaar tegen. Er is echter ook n| een aparte vergunning nodig kracjj tens de Natuurbeschermingsv,g l« omdat het betreffende strari gedeelte valt onder het staatsnatu^j monument 'Waddenzee II'. jf ISIS, het bedrijfje van de twee Duitse psychologen Brigitte Talke en Christine Ruf, begint vrijdag 4 februari een nieuwe cursus astro logie. Vanuit de eigen horoscoop worden de basisbegrippen over tekens, planeten, huizen, aspecten en elementen uitgelegd en bespro ken. Om zich de kennis eigen te maken en ermee te oefenen, ma ken de cursisten ook zelf horos coopduidingen. De cursus beslaat twaalf lessen, die steeds van 19.00 tot 21.00 uur duren. De kosten bedragen ƒ300,-, inclusief een horoscooptekening. Enkele plaatsen zijn al bezet, maar nieuwe deelnemers zijn nog welkom. Voor aanmelding en informatie: Doolhof 3, 1792 CM Oudeschild, tel. 313 085. Overigens zijn Talke en Ruf, die de afgelopen twee jaar in Duitsland een astrologische opleiding volgden, van plan nieuwe wegen in te slaan. Wie worstelt met moeilijke vragen over een relatie of ontevreden is over z'n leven, zou een astrologische of psy chologische consultatie bij de dames kunnen overwegen. Een analyse van de geboortehoroscoop kan volgens hen van waarde zijn bij het nemen van een besluit of bij het zoeken naar de oplossing van een probleem. Christine Ruf wordt in Nederland als gezondheidszorgpsycholoog gere gistreerd en begint een eigen psy chotherapeutische praktijk. Zij krijgt hiervoor 'officieel' permissie, wi betekent dat sommige ziektekosten;: verzekeraars de kosten van een bt handeling vergoeden. Ruf is gespi. cialiseerd op het gebied vs-1 psychosomatische ziekten en al'' vormen van psychologische problJ' men, zoals depressies en angstg;1' voelens. Wie geïnteresseerd is. k«J' een afspraak maken. v Terwijl zich in natuurgebied De Ne derlanden een graaswedstrijd vol trekt tussen schapen van het Texelse en het Drentse ras, toont dit plaatje, 7 dat gemaakt is langs de LaagwaaJ derweg, dat de Texelaars nog ms concurrentie te duchten hebben. Ji (Foto Gerard Ttmm,

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 4