Jeugd steelt show op winterse schapenfokdag 5 N^ag Verruiming lidmaatschap door ander beheersbeleid Externe commissie buigt zich over Kunst in Zee .TEXELSE COURANT" /ii Agrarische natuurvereniging Driekoningenspel ^at ik zeggen wou... Jan Zijm wint fbl ATB-wedstrijd Gebedsdienst Golfbaan Post en Plaatsman langer bij Texel'94 Den Hoorn op tv Darters Jelleboog weer op dreef Geen vergoeding planschade Jager Op vakantie met het Rode Kruis Koetsiersbewijs Actie Zuinig Stoken i - GAS DINSDAG 18 JANUARI 2000 V ltSij de ontwikkeling van een ruimer jhaap weten de Texelse fokkers tnliB rastypische eigenschappen etcoed te behouden. Aldus conclu- DoBerde jurylid Jacob Worp tijdens l'-' 'b Midwinterkeuring zaterdag in °ianege Akenburg, waarbij zeven- raag Texelse rammen en ooien in de 6 2hg kwamen. Bij de oudere ram- I ^en leverde Koos Tjepkema de n Smpioerr, Kees Kikkert zond het riceste ramlam in en Piet Verberne Jatè fraaiste ooi. In de jeugdrubriek aaltreek Merel Tjepkema met de eer. nqelique Hin kreeg in deze cate gorie de prijs voor het schoonste 2areheel. dvo )aa!|e gemoedelijke sfeer tijdens de 'anierde midwinterkeuring kon de on- II 'l:erhuidse spanning bij de achttien Afzenders niet verhullen. Een opge- 'onden stemming heerste ook onder :ene twaalf kinderen die deelnamen ''9fan de jeugdrubriek. 'Honderd pro- iateent schitterend mooi', zo omschreef m%rp dit nieuwe onderdeel. Het was :t Vertederend om te zien hoe de jeugd, rie weken met de schapen in touw 9&ias geweest, met soms wat tegens- k r,artelende ooien in de ring rond stapte Worpconcentreerde zich op 3sv,e kwaliteit van dieren. Merel rarjepkema, jongste telg uit het a'u-jkkersgeslacht uit De Waal, liet zich iet van de wijs brengen door het wat ledurige schaap van haar vader en s vastberaden de koppositie maar de jury haar verwees. Het was aan drie dames, onder voorzit terschap van mevrouw Thea Zwager man, echtgenote van de voorzitter van de vereniging Texels Schapen stamboek in Noordholland, die letten op de jonge begeleiders. Een aantal had zich in klederdracht uitgedost 'De kinderen hebben erg hun best gedaan.' Aandacht Worp over de dieren: 'Een schaap moet de aandacht trekken. Normaal gesproken doet een kleintje die dat sneller dan een grote, maar hier valt dat reusachtig mee', aldus de hobby fokker uit Benmngbroek, die aanvan kelijk bang was dat bij het fokken van ruimere dieren de rastypische eigen schappen verloren zouden gaan. 'Dat is absoluut niet het geval. De kwali teit die ik hier vandaag heb gezien is zeer goed, een brede top en weinig ondereind. Veel gelijkwaardig mate riaal. De dieren zijn over het alge meen breed over de rug, voor en ach ter goed gespierd, correct op de been en hebben mooie blanke koppen. Als we deze stijgende lijn willen doorzet ten, dan moeten we streng jureren. We zijn de dieren de laatste jaren anders gaan bekijken. De kleine schapen kregen het ene probleem na het andere. Dus moest het roer om, ookbij de jurering. De dieren die we nu vooraan hebben gezet, hebben (Foto's Gerard Timmerman) meer de lengte dan die we er een respect voor de uitslag. 'Wie er niet paar jaar geleden zouden hebben uit- is, telt ook niet mee.' gepikt. Rammetjes die nu op de Collega Kees Kikkert kan zich, on- De kampioensdieren op rij. Vlnr. de kampioensooi, reservekampioen, de kampioen van de eenjarige rammen, de reservekampioen en de kampioen en reservekampioen van de oudere rammen. derde, vierde plek staan, hadden een paar jaar geleden op kop gestaan.' Helemaal representatief voor het fokkersniveau was de show niet. Fok ker Cees Commandeur zat bijvoor beeld niet bij de inzenders. De Hoorn der had wegens een rugblessure moeten afzeggen. Toch toonde hij 'irr.iiTFX 3e jeugdrubriek met voorop Merel Tjepkema. (Foto Gerard Timmerman) danks de uitlatingen van Worp, niet aan de indruk onttrekken dat de wat kleinere dieren toch iets meer de voorkeur hadden van de jury. Om de gewichten exact vast te stellen, wa ren alle dieren vooraf gewogen. Bij de eenjarige rammen waren er aanzien lijke verschillen. Het lichtste dier woog 44 kilogram, de zwaarste 68. Een oudere ram van Kikkert woog zelfs 88 kilogram. Worp stelde bedrukt vast dat, nu prij zen van het lamsvlees onder druk staan, de vraag naar kwaliteits- rammen is afgenomen. Ander nadeel is dat de schapenhouderij zwaar is gaan meetellen in de mest- boekhouding van de veehouders. Tot dusver was het zo dat een koe gelijk stond aan tien schapen. De minister wil dat verlagen naar circa vijf scha pen. 'Nu zijn veehouders geneigd om schapen aan de kant te doen. Dat is geen beste ontwikkeling.' Een insider vroeg zich af of de maat regel wel zo negatief zal uitpakken als wordt verwacht. 'Want als er minder schapen komen, dan moeten de prij zen van het lamsvlees wel omhoog gaan.' Uitslagen Kampioen oudere rammen. 3884- 2490 K Tjepkema. reservekampioen 4210- 3192 P. Verbeme. Kampioen eeniange rammen 4320-2782 K. Kikkert, reservekampioen 0254- 2323 K. Tjepkema Kampioen ooien 4210-3400 P Verberne, reservekampioen: 4380-2708 K. Tjepkema. Jeugdrubriek 1. Merel Tjepkema. 4380-2708, 2. Thera Tfépkema 4380-2758 Schoonste geheel Angelique Hin 5650-0529. Medewerkers en bewoners voeren linsdag 25 januari het Driekoningen- ,pel op in de zaal van het Maarten- luis nabij De Koog. De vorm van dit )riekomngenspel stamt uit Honga- jje, waar Duitse immigranten het :inds de 17de eeuw opvoeren. Op jachtige wijze, zonder opsmuk, wor- len de beelden in korte scènes neer- jezet, daarbij afgewisseld met zang. fet verhaal van de drie wijzen uit het flosten en koning Herodes, bevat tdrmgende beelden van de strijd ussen goed en kwaad, die niets aan ictualiteit hebben ingeboet. )e voorstelling begint om 20.00 uur, oegang vanaf tien jaar. ISfX >iefst 45 wielrenners namen zater dag deel aan de zesde wedstrijd in 3pi4e wintercompetitie voor ATB-ren- 3tg;ters in de Dennen. Bij de jongste kileelnemers (tot en met twaalf jaar) verd door een tiental renners flink itrijd geleverd over twee ronden. Als ierste eindigde Dorian van Tijsselberghe, tweede werd Thomas Buis, derde Thomas Boom. Bij de a eugd tot en met vijftien jaar reed vlarcus Bakker gedurende alle vier wa2Je ronden op kop, achtervolgd door mJBuben van Vliet. Derde werd Pim n .exmond. reJar Zijm won verdiend de A-poule, direct gevolgd door de verrassend joed rijdende Guido Banda. Adriaan ran Rijsselberghe, gestart in de B- loule, ging gedurende de wedstrijd leel wat A-poulerijders voorbij en werd daarbij op enige afstand ge- rolgd door de eveneens vijftienjarige Steven van. Vliet. Derde in de B-poule werd Robert Boersen. Jan de vijf dames die aan de start rerschenen, eindigde Natascha van 1er Vis als eerste, Colinda Brouwer als tweede en Marijke Stark als Berde. OT de Nederlands Hervormde kerk S/an Oosterend wordt zondag 23 ja- nüari de jaarlijkse gezamenlijke pébedsdienst voor de eenheid ge- buden. Voorgangers in deze door de Bad voor Kerken op Texel georga niseerde dienst zijn ds. J. ter Haar en ps. M.G.J. Roepers; medewerking «prdt verder verleend door het Ka tholiek Dameskoor De dienst begint Wn 19.00 uur, er wordt gecollecteerd |en bate van de 'Wilde Ganzen' Die meneer Warnaar moet eens op houden te doen alsof hij zo begaan is met het eiland en zichzelf als red der van Texel op te werpen. Er komen hier sinds jaar en dag mensen voor die prachtige duinen naar het eiland en met voor een grasveld. Sterker nog: als dit soort doordrammers met slechts één doel - hun eigen zak vul len - zijn zin krijgt, zullen velen tabak van Texel krijgen. F.W. Mets, Arnhem. Texel'94 en trainers Luc Post en Gerrie Plaatsman hebben hun con tract met een jaar verlengd. Hun rolverdeling blijft dezelfde, wat be tekent dat Post het eerste elftal coacht en eindverantwoordelijke is, terwijl Plaatsman zich ontfermt over het tweede elftal. Beiden ver zorgen ook volgend seizoen geza menlijk de trainingen. 'We zijn erg tevreden over de samen werking en hebben al in een vroeg stadium te kennen gegeven op deze voèt verder te willen gaan. Maar door fusies bij het elektriciteitsbedrijf, waar Luc werkt, moest hij nog even een slag om de arm houden, omdat hij bang was dat hij niet steeds op tijd bij de boot kon zijn. Gelukkig heeft hij dat kunnen regelen', constateert be stuurslid Frank de Grave vergenoegd. Het eerste en het tweede elftal van Texel'94 doen het uitstekend en heb ben halverwege het seizoen goede uitzichten op de titel, 'Luc zou graag nog eens een derdeklasser leiden. Dat verklaart wel zijn ambitie Voorde oudere jongens in het eerste elftal zou het een mooie afsluiting van hun carrière betekenen. Ik denk dat Simon Brand, John List en Bart Heer schap er na volgend jaar mee stop pen. Hoewel. Simon heeft ook wel eens gezegd dat er maar eerst ie mand moet komen die beter is dan hij. Hij is 39, maar in dat geval kan hij nog jaren mee Het AVRO-programma waarin Piet Schneider vertelt over de Hoornders die brieven hebben geschreven aan hun dorpsgenoten van 2099 wordt op donderdag 3 februari uitgezonden De Stichting Kunst in Zee heeft drie kunstkenners uitgenodigd zitting te nemen in een onafhankelijke commissie die een scheiding gaat aanbrengen in professionele kunst, amateurkunst en kunst nijverheid. Deze drie categorieën worden afzonderlijk tentoonge steld tijdens de derde editie van de cultuurmanifestatie die zaterdag 15 en zondag 16 april wordt gehou den. De organisatie van Kunst in Zee wil een duidelijke afbakening van de drie disciplines. 'We hadden aftijd al een soort scheiding, maar nu wordt die een stuk duidelijker. Die scheiding wil overigens niets over de kwaliteit van het werk te zeggen. Want dat kunnen de kijkers het beste zelf bepalen', al dus projectleider Joke de Boer. De scheiding maakt het volgens haar mogelijk de professionele kunst wat meer te benadrukken. Daarmee wordt wellicht tegemoet gekomen aan de kritiek dat nogal wat geves tigde Texelse professionele kunste naars vorig jaar ontbraken op het prestigieuze festival. Over de beoogde kunstkenners in«de externe commissie wil De Boer op dit moment nog niet meer kwijt dan dat dit mensen zijn met veel ervaring of een opleiding op het gebied van kunst. Van een ballotage is volgens de organisatie echter geen sprake. 'Want dan brengen we onszelf in een moeilijke positie. Het leuke van dit festival is juist dat iedereen, profes sional of hobbyist, zijn of haar werk kan laten zien.' Positief is De Boer over de samenwerking met de ge meentelijke adviescommissie voor kunst en cultuur. Het werk van professionele kunste naars wordt geëxposeerd in de NH kerk in Den Burg. Een deel van de kerk en De Schakel is gereserveerd voor de inzendingen van amateur kunstenaars en de meer ambachte lijke kunstnijverheid is uitsluitend in De Schakel te zien. Van deze laatste groep moesten vorig jaar wegens gebrek aan ruimte een aantal inzenders worden afgewezen. Gezien de extra ruimte zal dat nu waarschijn lijk niet nodig zijn Net als vorig jaar zullen ook professionele kunstenaars Dankzij de extra vergoeding die is uitgekeerd voor nestbescherming, heeft de Agrarische Natuur- en Landschapsvereniging het budget in 1999 beter kunnen besteden dan het jaar ervoor. Toen bleven de broedresultaten onder de ver wachting. De vereniging behartigt de belangen van boeren die zich bezighouden met (ecologisch) be heer van akkerranden, slootkan ten, tuinwallen, weidevogelbeheer en beheersovereenkomsten. Door de inwerkingtreding van het Pro gramma Beheerwaarin de con tracten en vergoedingen zijn gere geld, overweegt de vereniging een verruiming van het lidmaatschap. Boeren konden hun beheers overeenkomsten tot voor kort afslui ten met de Dienst Landelijk Gebied (DLG) van de provincie of met de agrarische natuurvereniging, die werd gevoed met geld van de provin cie. Het betreft de 350 bunder gras land die in de 'ruime jas' zijn opge nomen voor 'zwaar beheer', waarvoor dus een maaidatum geldt. Met de invoering van het Programma Beheer per 1 januari worden boeren met beheersovereenkomsten betaald met gelden van het rijk en uit Brussel en sluit de DLG geen contracten meer af. Particuliere grondbezitters of pachters kunnen hun contracten voortaan zelf afsluiten via bureau Laser in Roermond, of dit laten doen door de agrarische natuurvereniging. Dit moet vóór 1 februari gebeuren Volgens de huidige statuten van deze vereniging mogen alleen boeren die een formulier voor de meitelling (waarbij de hoeveelheid vee en op pervlakte van de gewassen wordt geregistreerd) inleveren, lid zijn. Dit lidmaatschap is echter geen nood zaak om zelf een beheerscontract af te sluiten. Meitelling Om deze groep toch van dienst te kunnen zijn denkt de agrarische natuurvereniging over de invoering van een A- en B-lidmaatschap. De eerste categorie is meitelling-plichtig en heeft twee stemmen. B-leden doen niet mee aan de meitelling, maar komen wel in aanmerking voor een contract en krijgen één stem. Verder zijn er donateurs, die geen stemrecht hebben. Het bestuur meent dat deze con structie ervoor zorgt dat iedereen van de kennis en ervaring van de agrari sche natuurvereniging kan profiteren. De statutenwijziging wordt in de ver gadering van februari in stemming gebracht. Vooruitlopend daarop, roept het bestuur boeren op die een beheersovereenkomst willen afslui ten. Mochten de 120 leden in februari niet akkoord gaan met de statuten wijziging, dan worden de contracten toch afgehandeld De vereniging kan de boeren verschillende beheers- pakketten aanbieden, die zoveel mogelijk op de bedrijfsvoering zijn afgestemd. Meer informatie is be schikbaar bij Jos Timmer, tel. 313 933, of Dick Drijver, tel. 319 726. van de overkant worden uitgenodigd, al zullen de invitaties zich beperken tot de mensen die vorig jaar acte de presence gaven Naast de beeldende kunst zijn litera tuur, zang en theater prominente on derdelen van de manifestatie. 'Een bruisende mix van allerlei kunstvor men', vermeldt het persbericht. Met name het onderdeel theater krijgt meer ruimte, onder meer om de 'ver rassende' rode draad van het spek takel vorm te geven. De inmiddels traditie geworden literatuuravond wordt gehouden op zaterdagavond 16 april, wederom in de kerk. Over dag houdt het kerkbestuur rondlei dingen in de kerk en is er de moge lijkheid om de toren te beklimmen. Om het gratis toegankelijke evene ment (uitgezonderd de literatuur avond) te bekostigen, worden de nodige fondsen geworven. Texelse kunstenmakers die zich voor het fes tival willen aanmelden, kunnen te recht bij Joke de Boer, tel 371 035 Keramiste Irene Maas tijdens de vorige editie van Kunst in Zee, in gesprek met een geïnteresseerde bezoeker De darters van Jelleboog moesten het deze week opnemen tegen W'tjewel 1dat vorig jaar kampioen werd en ook deze competitie weer bovenaan staat. Jelleboog blijft echter de opgaande lijn van de af gelopen weken volhouden en wist een eindstand van 4-4 te bewerk stelligen. Niels Ran van Jelleboog versloeg Mare Prins in de singles en ook in de dubbel was hij - sa men met Elmar Keijser - te sterk voor de tegenstander. Na de dub bels leidde W'tejwel weliswaar met 4-2, in de tac-tics kwam Jelleboog op gelijke hoogte, voornamelijk door het scoren van veel tripels. Jaco van Trigt van Slock 2 liet zien weer in vorm te komen Net als ieder jaar gaat Van Trigt beter gooien tegen dat het Texels kampioenschap nadert (dit jaar op 11 maart). Zo ook in de wedstrijd tegen Zwaan 2, waar hij in de enkelpartij Gerrit-Jan Booy met 2- 0 wist te verslaan. Ook voor de rest werd dit een spannende wedstrijd. De meeste partijen eindigden in 2-1 uiteindelijk trok Zwaan aan het lang ste eind met een geflatteerde eind stand van 6-2 In Oosterend legde Wim de Kort van Cafeetje 1 het af tegen Karin Duinker van DCafé. Het werd een afgetekende 2-0 voor Duinker, maar omdat haar team met méér punten behaalde bleef het ste ken bij 7-1De bij Cafeetje 2 debuterende Johan Bremer snoepte Daan van der Vis van W'tjewel 2 een leg af. desalniettemin verloor zijn team met 8-0. Slock 3 beleefde een goede week. Eerst snoepten ze bij de inhaal wedstrijd tegen W'tjewel 2 vier pun ten van hun tegenstander af, om daarna met 8-0 te winnen van Cafeetje 7. Door dit resultaat staat Slock 3 nu op de zesde plaats in de competitie en is daarmee nog volop in de race voor de play-offs tussen de eerste acht teams. Stand: 1 W tjewel 1 (12-74); 2. Zwaan 2(11- 66), 3 W tjewel 2 (10-54). 4 Zwaan 1 (11-53) 5 Cafeetje 1 (11-53). 6. Slock 3 (11-52). 7 Bulldogs (12-50), 8. Jelleboog (12-46). 9 Cafeetie 6 (10-38). 10. Slock 2 (11-37). 11 Cafeetje 2 (11 -36), 12. Zwaan Texel Kites (11 - De Alkmaarse rechtbank vindt dat Jaap Jager in De Koog gee schade ondervindt van de super markt en de winkels die in de buurt van zijn bedrijf aan de Nikadel in De Koog zijn gebouwd. Het beroep dat Jager bij de rechtbank had in gesteld tegen de weigering door de gemeente van de door hem ge vraagde planschadevergoeding is dan ook van de hand gewezen. Zowel de supermarkt als de woon- units pasten niet in het bestemmings plan en zijn daarom via een artikel 19- procedure tot stand gekomen. Jager was niet blij met deze bouw tegen over zijn winkel- en woonpand en verklaarde dat hij er schade van had. Het verzoek om planschadevergoe ding dat hij in 1996 bij de gemeente indiende werd afgewezen, evenals het beroep dat hij daartegen vervo! gens instelde. Dat heeft de rechtbank nu dus ook gedaan. De rechter vindt dat de supermarkt ai grotendeels mogelijk was krachtens het geldende bestemmingsplan. De afwijking van dat bestemmingsplan bestond daaruit dat het gebouw dri<= meter binnen een terrein kwam te lig gen met de bestemming 'verkeers- voorziemngen'. De supermarkt kwam daardoor weliswaar drie meter dich ter bij het pand van Jager, maar de afstand was nog altijd 22 meter. Van aantasting van pnvacy is geen sprake want de betreffende muur van de supermarkt is 'blind' en ook de licht inval wordt niet gehinderd. Ook als volgens het bestemmingsplan zo zijn gebouwd zou het effect waarover Jager zich beklaagt, zijn opgetreden. Voor zover er toch nog schade is (door de geringe afstandsverkleining) vindt de rechter dat deze afdoende wordt gecompenseerd door het publiekstrekkende karakter van de supermarkt. Ten aanzien van de winkelunits steit de rechtbank dat hier wél sprake is van vermindering van uitzicht en pri vacy voor Jager. Echter, door de bouw is een aantrekkelijke looproute voor potentiële klanten ontstaan. Voor een pand met detailhandel, zo als dat van Jager, is dat gunstig, zo dat ook hiervan voldoende compen satie sprake is. Dat de winkelunits lange tijd niet verhuurd zijn geweest doet niet ter zake want dat was niet het gevolg van een planologische wijzing maar van andere omstandig heden. Onder het motto 'Ga eens van huis met het Nederlandse Rode Kruis', organiseert het Rode Kruis ook dit jaar weer een keur aan vakanties voor mensen met een handicap of een chronische ziekte. De reizen voeren naar goed aangepaste accommoda ties in binnen- en buitenland en de verzorging is in handen van vele vrij willigers, waaronder enkele verpleeg kundigen. Eenmaal op het vakantie adres worden elke dag uitstapjes gehouden. Ook bestaat de mogelijk heid een reis te maken aan boord van het vakantieschip Henry Dunant. Geïnteresseerden kunnen zich tot half februari aanmelden bij de Sectie Aangepaste Vakanties, afdeling Texel, N. Vermeulen-Mens, tel. 318656 of 318555. ledereen die - dit seizoen'of eerder - aan de menlessen van Piet Beers heeft deelgenomen, kan zaterdag 11 maart examen doen voor het koetsiersbewijs. Inschnjfformulieren zijn verkrijgbaar bij Piet Beers donderdagavond in de manege, of via telefoonnummer 314563. 35). 13. Cafeetje 7 (12-16). 14. DCafé (11-14) Programma: Cafeetje 2-Zwaan Texel Kites. Cafeetje 6-W'tjewel 1Cafeetje Bulldogs-Sloct 3; Slock 2-Cafeetje 1, Zwaan 1-W'tjewel I.. Zwaan 2-DCafe (Advertentie) NOORD -HOLLAND jaarver streetver- totaal street- bruik m' bruik m' verbruik m o 800 29 255 O 1000 36 .318 1200 44 383 1400 51 448 1600 58 509 3 1800 66 576 o 2000 73 640 2200 80 705 2400 88 769 c 2600 95 834 2800 102 896 3000 109 960 z 3200 117 1026 C 3400 124 1088 3600 131" 1153 3800 139 1216

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5