'Ook sociale woningbouw aan westkant Den Burg' Meer subsidie voor Texels Museum? Cf roen TwarL-J~exels in het harL, Beheerder Time Out geschorst door geruchten over harddrugs Jachtopziener raakt jachtvergunning kwijt Raadscommissie: 'Bespreekbaar' Nieuws van de provincie JgSt 'Ik heb niet gebruikt of gehandeld' Hoornders besmet met TBC-bacil? Qnder de pomp Gedeputeerde komt later Frauduleuze nota Bliksem treft Pelagia Kijk in deze krant! IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11449 VRIJDAG 21 JANUARI 2000 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: $pmbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 lelefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Jeheerder Thijs Steffens van jongerencafé Time Out is door Ie Welzijnsstichting op non-actief gesteld vanwege het lanhoudende gerucht dat hij harddrugs gebruikt en verhan- lelt. De stichting wil zijn arbeidscontract door de rechter aten ontbinden omdat de hardnekkige verhalen het imago 'an het jeugdwerk beschadigen en Steffens' positie gezien :ijn voorbeeldfunctie onhoudbaar is geworden. 'Ik geloof liet dat hij in drugs handelde, maar onze reputatie is in het jeding. We móeten optreden om het jeugdwerk te bescher- hen. Dat belang is groter dan dat van Steffens bij het be- loud van zijn baan', zegt directeur Bart Heijnen van de Velzijnsstichting. Steffens verzet zich tegen de schorsing in eist een schadevergoeding. 'Ik heb me niet met drugs rigelaten.' W iet is de tweede keer binnen een half aar dat Steffens op non-actief wordt lesteld vanwege vermeend drugs- lebruik en handel in cocaine. Afge- 3pen zomer werd hij als beheerder an de noodcamping aan de kant ge- choven, vrijwel onmiddellijk nadat iet Openbaar Ministerie de ge- neente had medegedeeld dat iteffens in verband met een drugs aak door de politie was verhoord, jen dealer, die in juli '99 met een oorraad cocaine was aangehouden, lad Steffens genoemd als één van ijn afnemers. Steffens is met ver- 'olgd waardoor zijn schuld of on- ichuld nooit is vast komen te staan, vliettemin kreeg hij zijn congé nog roordat hij op de camping begonnen vas, officieel omdat zijn werk op de famping niet goed te combineren zou zijn met de functie van beheer der van Time Out. Time Out was ech- er de hele zomer gesloten. Er bestaat een kans dat ook Texelaars besmet zijn geraakt met iet tuberculosebacil. Die mogelijk- teid bestaat nu bij René Binken, speler van FC Volendam, een be smettelijke variant van de ziekte is geconstateerd. Mocht vandaag jlijken dat ook collega's van de roetballer besmet zijn, dan valt waarschijnlijk aan een onderzoek >p Texel niet te ontkomen. Overi gens is de ziekte goed te behande- en. -toe groot het besmettingsgevaar is, /alt nu nog moeilijk in te schatten. De tieke Binken maakte geen deel uit /an de selectie die vorige week op ïainingskamp op het eiland was, dus direct gevaar is er niet. Wel bestaat natuurlijk de mogelijkheid dat hij col- ega's al in een eerder stadium heeft aangestoken en dat zij de ziekte heb- oen meegenomen naar Texel. De hele selectie van Volendam is dinsdag onderzocht in een ziekenhuis in Zaandam. De uitslag wordt vandaag verwacht. 'Leuk is het met, maar ik ben ook niet dodelijk ongerust', zegt voorzitter Jaap Lap van ZDH, die als gastheer vier dagen lang vrij intensief optrok met de Volendammers. 'Ik heb dage lijks telefonisch contact met Andries ^Jonker, de trainer. Mocht blijken dat hij besmet is, tja, dan zal ik ook aan een onderzoek moeten geloven. En Cet mij een heleboel Hoornders. aar het lijkt me wat voorbarig om oaniek te schoppen.' (fl pk. r Nu weet ik waarom de burge- meester een serre gaat bou- 3 wen. - Waarom dan? - Ze verwacht zóveel mensen tij- cl, dens het Huiskamerfestival. 'Toen al werden wij door de burge meester dringend verzocht arbeidsrechtelijke stappen tegen Steffens te nemen, maar dat hebben we principieel geweigerd. Steffens was met veroordeeld. Justitie wilde hem met eens vervolgen. Verdacht makingen en geruchten waren voor ons geen reden om hem te ontslaan', aldus Heijnen. 'We hebben toen wel tegen Steffens gezegd: "Het is nu een rustige tijd, misschien waait het alle maal wel over. Maar als de geruch ten aanhouden, dan kunnen we niks meer voor je doen." Begin deze maand staken de verhalen weer de kop op en vorige week heeft het be stuur hem op non-actief gesteld.' Heijnen erkent dat geruchten over het privé-leven van een medewerker nor maal gesproken geen deugdelijke grond voor ontslag kunnen zijrt. 'Maar het wordt anders als iemand een voorbeeldfunctie heeft en werkt voor een instelling die jongeren voorlicht over de gevaren van drugsgebruik. Dan maakt het niet eens meer uit of de verhalen over drugsgebruik of - handel waar zijn of niet. De educa tieve taken van de Welzijnsstichting komen er hoe dan ook door onder vuur te liggen. En dat terwijl we er na jarenlange inspanningen in geslaagd zijn ons imago van 'drugsbolwerk' kwijt te raken en steeds actiever zijn geworden op het terrein van drugs preventie.' Volgens Heijnen hebben de geruch- Het werkbezoek dat gedeputeerde Mr. Henry M. Meijdam (WD) op 22 maart zou brengen aan Texel, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Meijdam behartigt in het dagelijks bestuur van de provincie ruimtelijke ordening, openbaar bestuur en volks huisvesting. Onderwerpen die bij zijn ontmoeting met het Texelse gemeen tebestuur aan de orde worden ge steld zijn mogelijk de bouwplannen plannen voor Den Burg oost en west, de golfbaan, het nationaal park. de haven van Oudeschild en de prijs- grens bij vrije verkoop van woningen. ten zich de laatste tijd in hoog tempo als een olievlek over het eiland ver spreid en in steeds bredere kring in gang gevonden. 'We zijn gebeld door verontruste ouders die zich afvroe gen of ze hun kind nog wel naar Time Out konden laten gaan. Wij nemen hun taken niet over, maar ouders ver trouwen hun kinderen toch wel aan je toe, om met de woorden van onze voorzitter Cees Hoogerheide te spre ken.' Toen andere jongerenwerkers te kennen gaf dat ook hun functioneren door de aanhoudende geruchten stroom in het gedrang kwam, was voor Heijnen duidelijk dat het dienst verband met Steffens moest worden beëindigd. Druk vanuit het gemeen tehuis was daarvoor niet nodig. Geen bewijs 'Ik heb me niet met drugs ingelaten. Ik heb een baan en een huis, mijn vrouw verwacht binnenkort ons derde kindje. Dan ga je geen drugs gebruiken of verhandelen, dan wil je alles netjes doen.' Thijs Steffens be grijpt niet waarop de roddelverhalen zijn gebaseerd. 'Die affaire van afge lopen zomer is ook met een sisser afgelopen. Er was geen enkel bewijs tegen mij.' Steffens is emotioneel behoorlijk aangedaan door de verha len die de ronde doen, de daaruit volgende schorsing en het dreigende ontslag. Daar zal hij zich niet bij neerleggen.'lk wist van niks. Ik kwam op mijn werk en werd op grond van allerlei wilde verhalen op non-actief gesteld. Ik kan me wel indenken dat de Welzijnsstichting niet blij is met deze roddelcampagne vanwege de negatieve beeldvorming, maar met de gang van zaken ben ik het niet eens.' Steffens had de zaak liever intern opgelost. Het op non-actief stellen en de daarmee gepaard gaande publi citeit waren volgens hem helemaal met nodig geweest. 'Ik had eerder informeel al aangegeven dat ik wilde Staatsbosbeheer heeft de vergun ning ingetrokken van de jacht opziener die medio november door de politie is geverbaliseerd wegens het uitzetten van fazanten om erop te jagen. De man mag in het duin gebied van Staatsbosbeheer niet meer jagen op verwilderde katten en fretten omdat hij verdacht wordt van overtreding van de Jachtwet. Staatsbosbeheer sluit niet uit dat de vergunning weer wordt verstrekt, als uit het strafrechtelijk onderzoek dat tegen de jachtopziener is ingesteld mocht blijken dat hij onschuldig is. 'Maar de vergunning zou toch al af lopen op 1 april. Hij is dan-gewoon weer één van de kandidaten', ver klaart Erik van der Spek van Staats bosbeheer. De jagers van de Wildbeheereenheid Texel zijn ontstemd over de maatre gel van Staatsbosbeheer. Zij hadden de jachtopziener bij SBB voorgedra gen voor de jacht in de duinen en staan nog steeds achter hem. 'Laten ze eerst zijn schuld maar eens bewij zen. Ik geloof niet dat ze het proces verbaal rond krijgen', zegt woord voerder Willem Bakker. 'Het nemen van maatregelen is een zaak van jus titie en politie. Staatsbosbeheer rea geert voorbarig en impulsief.' Be halve in 'jachtvak 83', het gebied van zijn werkgever Jaap den Houting, houdt de opziener ook toezicht in de jachtvakken waar de Wildbeheer eenheid actief is. 'We zijn blij dat ie mand die sanctiebevoegdheid heeft het gebied controleert.' De jachtopziener werd op 19 novem ber om 1.30 uur aan de Krimweg bij De Cocksdorp door de 'politie aange houden in een voor publiek toegan kelijk bosje, dat eigendom is van zijn werkgever. In het bos werden fazan ten aangetroffen en in de auto van de verdachte vond de politie jutezakken gevuld met veren. De politie verdacht hem al langere tijd van het uitzetten en bijvoeren van fazanten, hetgeen verboden is. De verdachte ontkende schuld. De man is de enige Texelse jacht opziener die opsporingsbevoegdheid heeft. De zaak is in handen gegeven van de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, die be slist over vervolging van bijzondere opsporingsambtenaren. De beeld van de westkant van Den Burg zal wat betreft de landschapsarchitect die de gemeente in de arm heeft genomen binnen kort verdwijnen. (Pó'o Ce^trd Timmerman Worsteltent uit de brand De aanbouw waarin de keuken van de Worsteltent is ondergebracht, mag blijven staan. Raadsleden hech ten groter belang aan de brand veiligheid. dan aan eventuele strijdigheid met de monumentale sta tus. Pagina 2 Nieuw Leven 'Oudeschilders willen een avondje uit. Met een moeilijk stuk doe je ze geen plezier.' Bij de 35-jarige toneel vereniging Nieuw Leven weten ze precies wat hun publiek van ze ver wacht. Pagina 2 Zandopslag B en w willen het achterste deel van de voormalige rioolzuivering aan de Pontweg ter hoogte van Den Burg bestemmen voor de opslag van zand en andere grond. Niet alleen de ge meente zelf maar misschien ook an deren kunnen daarvan gebruik ma ken. Pagina 5 Ecologische melk Lees verder pagina 7 Na verhuurder Pieter de Vries heeft ook logiesverstrekker Frans Voskuil uit De Koog een rekening ontvangen voor een advertentie waartoe hij nooit opdracht heeft gegeven. 'Voorkom dagvaarding' staat op de aanmaning van het postbusbedrijf Hofman Advertising, dat beweert voor Voskuil een advertentie in De BedrijfswijzerXe hebben geplaatst. 'Ondanks herhaaldelijke verzoeken heeft u de rekening van ƒ420,- nog niet be taald.' Voskuil heeft nimmer een her innering ontvangen en is met van plan de rekening te betalen. Hij overweegt aangifte te doen tegen de waarschijn lijk malafide onderneming. Ook de gemeente heeft van hetzelfde bedrijf een aanmaning ontvangen waarin zij werd gesommeerd ƒ500,- te betalen. In de nieuwe wijk Den Burg West moet naast grond voor maatschap pelijke bedrijfjes en senioren woningen ook terrein worden gere serveerd voor sociale woningbouw. Aldus luidt het oordeel van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie, die vreest dat de verder ontwikkeling van Den Burg Oost, waarin wél volop ruimte is voor be taalbare woningen, te lang op zich zal laten wachten om op korte ter mijn aan de woningbehoefte te vol doen. Maar volgens wethouder Schilling zou de planvorming aan de oostkant van de Texelse residen tie zich best wel eens sneller kun nen voltrekken dan aan de west kant. Stedebouwkundig bureau Grontmij presenteerde dinsdagavond in de raadszaal de voorlopige ontwerpen voor de invulling van beide nieuw bouwwijken. Een samenhang tussen het landschap, stedebouw en archi tectuur was daarbij volgens landschapsarchitect Art Berger uit gangspunt Hij omschreef het gezicht vanaf de Pontweg op Den Burg als Expeditieschip De Pelagia van het NIOZ is van zaterdag op zondag voor de kust van noordwest Afrika getroffen door de bliksem. Geen van de opvarenden liep daarbij let sel op, maar meetapparatuur in de getroffen mast raakte beschadigd. De schade, die naar schatting ƒ40.000,- bedraagt, heeft voor zo ver bekend geen nadelige gevol gen voor de voortgang van het onderzoeksprogramma van het project 'Round Africa 2000'. De blikseminslag vond plaats rond twee uur 's nachts, kort na het verla ten van de Spaanse havenstad van Cadiz in de Straat van Gibraltar. Het licht viel uit, het alarm ging af en de automatische besturing viel uit. Toen de bemanning met zaklantaarns de mast inspecteerde, bleek dat bij de inslag meetapparatuur boven in de mast was beschadigd Het betrof onder meer een weerstation, waar mee metingen voor het KNMI worden gedaan. Ook het systeem waarmee met behulp van de satelliet automa tisch de positie van het schip wordt bepaald, was defect geraakt. Door dat de Pelagia op doorreis was, kon enige tijd met de handbesturing wor den volstaan. Nadat de aan boord zijnde elektronicamonteur Martin Laan in korte tijd een aantal cruciale systemen provisorisch had hersteld, kon de automatische besturing weer worden ingeschakeld. De inslag had ook gevolgen voor de internetpagina van het NIOZ, waarop de Afrika-reis is te volgen. De positie van het schip was enkele dagen niet waarneem baar, een defect dat inmiddels weer is hersteld. Theo Buisman, hoofd van de dienst vaartuigen en logistiek, vliegt zaterdag met nieuwe appara tuur naar Cadiz, de volgende haven stad die volgens het programma wordt aangedaan. De Pelagia zet hierna koers naar Walvisbaai. een 'achterkantsituatie, onwaardig aan Texels grootste dorp'. Berger pleitte voor een heldere, duidelijk dorpsrand, opgetrokken uit bebou wing die een eenheid uitstraalt. Hier voor is het nodig dat de vormgeving van de huizen of bedrijven op elkaar wordt afgestemd. Een on-Texels streven', reageerde Dick Drijver (Texels Belang). 'Een uniform beeld aan de buitenkant spreekt niet aan Liever wat meer vrijheid. Diversiteit pas bij Texel.' Voor maatschappelijke bedrijven- aan-huis zijn in het plan 35 kavels gereserveerd. Bij een gemiddelde aanvraag van anderhalf tot twee per jaar, zou dit genoeg zijn voor twintig jaar. Dit is wel een erg ruime termijn, vond Hans Roeper (PvdA), één van de politici die in het plan meer ruimte voor reguliere woningbouw wil zien. 'Woningbouw heeft meer prioriteit dan bedrijfsmatig bouwen. Door va riatie wordt de wijk alleen maar aan trekkelijker.' De werkkavels van achthonderd vier kante meter waren voor Arthur Oosterbaan (GroenLinks) reden om te veronderstellen dat hier sprake is van een nieuwe 'goudkust'. 'Ik zie hier straks allemaal Reiki-praktijken. Ik hoop dat het niet het soort bedrijfs- villa's wordt dat de laatste tijd aan de westkant zijn verrezen. Want die slui ten qua stijl helemaal niet op elkaar aan.' Oosterbaan was niet de enige politicus die vond dat 35 kavels aan de hoge kant was. 'Ik zou liever een mix zien, waarin ook een plaats is voor sociale woningbouw', pleitte Pieter de Groot (D66) voor een gro tere woningdichtheid en meer varia tie', vond ook Hans Roeper (PvdA). Lees verder pagina 5 De kans dat boeren op Texel de over stap maken naar ecologische melken komt dichterbij nu de provincie steun heeft toegezegd aan een project dat de omschakeling moet stimuleren. Pagina 5 a Verkeerde tekening De raadscommissie die negatief heeft geadviseerd over de verbouwingsplannen voor zijn woon boerderij op Zevenhuizen, heeft ver keerde tekeningen onder ogen gekre gen, zegt Jook Nauta. Pagina 5 m DEK 75 jaar 'Door Eigen Kracht' bestaat deze maand 75 jaar. Jaap Dijker, het oudste lid, werkte tien jaar aan een boek over de geschiedenis van de muziekvereniging. Pagina 7 De gemeentelijke raamsubsidie voor de Stichting Texels Museum (STM) komt ter discussie. De leden van de raads commissie voor Welzijn en Onderwijs lieten woensdag avond vrijwel unaniem weten een eventuele verhoging van het huidige jaarlijkse bedrag van 350.000,- 'bespreekbaar' te vinden. Ze reageerden daarmee op een toelichting die STM-directeur Jan Kuiper gaf bij de jaarstukken van de stichting, waarbij hij vooral in ging op de zeer zware belasting die het Maritiem en Juttersmuseum (MJM) in Oudeschild voor de ex ploitatie betekent. Een naar ver houding groot deel (twee ton) van het totaal beschikbare subsidie bedrag is nodig om de tekorten van dat museum af te dekken. Het museum trok in zowel 1997 als 1998 ongeveer 77.000 bezoekers. Het afgelopen jaar was het met 67.000 belangrijk minder, maar dat is nog altijd uitstekend in vergelij king met de 25 andere maritieme musea: het MJN neemt daarbij de derde plaats in. Het probleem ligt dan ook meer bij de enorme kos ten die gepaard gaan met de ex ploitatie. Het tekort van het MJN was in 1997 ƒ36.000,- en steeg in 1998 tot maar liefst ƒ116.000,-, wat aanleiding was voor een ingrij pende bezuinigingsoperatie, waar door het tekort over 1999 uitkwam op ongeveer ƒ60.000,-. Daar blijft men dus mee zitten, ervan uitgaande dat het museum in zijn huidige vorm weinig meer bezoekers kan trekken en dat er mets meer te bezuinigen valt. De toegangsprijs kan niet worden aangepast, want die zit met ƒ8,50 al duidelijk aan de boven grens. Ook kan met worden gerekend op bedragen van betekenis van sponsors. Grote bedrijven op het vasteland zien weinig heil in het steu nen van zo'n betrekkelijk klein mu seum. Voor zover er op Texel bedrij ven zijn die er anders tegenover staan, kunnen daarvan geen tonnen worden verwacht. Wat dat betreft ligt het voor EcoMare veel gunstiger. Ook dat onderdeel van de Stichting Texels Museum voorziet na volgend jaar verlies, maar Jan Kuiper denkt dat met bijdragen van elders wel te kun nen compenseren. Dank zij de lande lijke bekendheid en de enorme bezoekersaantallen zijn sponsors over te halen. De directeur heeft be wezen daar zeer bedreven in te zijn. (Kuiper: 'Het mislukt ook wel eens maar dat hoort u niet') Om te voor komen dat het Maritiem en Juttersmuseum een molensteen wordt voor de hele Stichting Texels Museum zal er wat moeten gebeuren met de gemeentelijke raamsubsidie, vindt Kuiper. Hij wees er woensdag op dat deze subsidie al jaren prak tisch onveranderd is en dat musea elders in het land veel meer op over heidssubsidie draaien, namelijk voor 60 tot 80%. Bij het MJN is dat slechts 20% en bij EcoMare nog veel minder. Onmisbaar Dat de musea voor Texel een onmis bare toeristische trekpleister vormen hoeft nauwelijks betoog, Van de 700.000 toeristen die jaarlijks op Texel komen, bezoeken er 400.000 een museum. Het in kwaliteit verder opvoeren van deze voorziening is dan ook van niet gering economisch be lang. De raadscommissie toonde woensdagavond begrip, maar was duidelijk bang verwachtingen te wek ken Jaap Vlaming van Groenlinks zei dat het museumaanbod van goed niveau moet blijven en achtte het verzoek bespreekbaar. Dat gold ook voor Martin Trap (WD), die echter nog wel mogelijkheden zag dat het MJM zijn inkomsten uit entreegelden opvoert. Uitvoering van de haven- plannen van Oudeschild zou flink wat extra bezoekers kunnen opleveren. Het museum ligt nu nog teveel uit het Lees verder pagina 5 (Advertentie) „s 0Me* Statenlid Gerard Le Belle TV Noord-Holland Zorg op de boerderij Wegenzorg Kort nieuws Noord jTTollond

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1