I Jaap Dijker is altijd gek geweest van muziek Een levenswerk lover 75 jaar DEK .TEXELSE 7 COURANT Texelaars lopen hard in Obdam Geschorst VRIJDAG 21 JANUARI 2000 >p het gemeentehuis kunnen ze Jaap Dijker wel uittekenen. "~>dere woensdag, inmiddels al vele jaren lang, gaat hij er naar et archief om in oude kranten te speuren naar het verleden. _laar het verleden van Texel, dat in ieder geval, maar liever nog aar het verleden van Den Hoorn, het dorp waar hij zo lang /oonde. Hij maakt aantekeningen en werkt die thuis, typend >e iet één vinger, nauwgezet uit. Over het waarom houdt hij geen p ïgewikkelde verhandelingen. 'Kijk eens, dat vind ik gewoon e ardig', antwoordt hij liefdevol. Volgende week verschijnt zijn Mjvenswerk, een boek over muziekvereniging 'Door Eigen nKracht', die deze maand vijfenzeventig jaar bestaat. Het kan wel zo'n tien jaar geleden ijn dat ik er mee ben begonnen. Niet lat ik er al die tijd mee bezig ben I leweest, waht ik ben ziek geweest en oen heeft het stil gelegen. Maar je ;unt gerust zeggen dat ik er veel tijd n heb gestoken. Dat komt ook door lat een deel van het archief niet meer /oorhanden was. Eén van de jongens -/an Aris Smit, die secretaris was. ver- -tamelde postzegels. In de oorlog leeft hij het notulenboek gebruikt om sr postzegels in te plakken. Je kon er jiks meer van lezen. Van na de oor- og is alles behoorlijk bewaard geble- 'en, maar voor de begintijd moest ik erugvallen op de krant. Helejaargan- jen heb ik doorgespit.' }p 22.11.1924 werd in het Loods- nanswelvaren onder leiding van de teer PB. Riteco, hoofd o.l school te Oen Hoorn en voorzitter der feest commissie. een vergadering belegd er voorbereiding van het oprichten tener muziekvereeniging. Er gaven ■ich deze avond 18 personen als lid >p. Op deze vergadering werd nog ifgesproken om langs de huizen te laan om geld te verzamelen om weedehands instrumenten aan te -.chaffen. Er bleken drie mannen be- eid te zijn dit te doen en wel Hendrik iljanAart Slegh en Herman Heer- Ttng. dijker is bijzonder consciëntieus te verk gegaan. Krantenartikelen en 'eremgingsverslagen heeft hij in de jneeste gevallen letterlijk overge- ichreven, met nogal wat omhaal van voorden als gevolg. Ook staat er hier ;n daar wel eens iets dubbel in, ze- ter wanneer het grotere jaarverslagen betreft, waarin zaken jit het verleden nog eens kort worden samengevat. Deze kroniekachtige namer van geschiedschrijven is niet le alleraantrekkelijkste voor de lezer, naar tegelijkertijd moge duidelijk zijn lat Dijker in 247 bladzijden weinig taken laat liggen. Was iets belangrijk fenen. Dat moet nu nog. maar niet blazen had. Hoewel vele dorps- iedereen doet het. Bousma kreeg het genoten gaarne een nummertje van wel voor elkaar. Hij heeft het fanfare de toren gewenst hadden, kon dit hu heel hoog gebracht, tot aan de ere- eenmaal met. De leden van DEK zijn afdeling aan toe Dat is erg hoog Het echter met hernieuwde moed en lust één-na-hoogste, geloof ik. We deden gaan repeteren, teneinde met Konm- mee aan concoursen en wonnen gmnedag weer goed voor de dag te Deze foto uit het boek toont 'Door Eigen Kracht' in 7948. Op de achterste rij staan van links naar rechts): I. Bruijn. Gernt Coevert. Janny Pool, Aris Smit, Dirk Koopman, Jacob Kalis. Willem Duinker, Willem Schuljl en Jan Kiljan. Middelste rij: Dirk Slegh, Sieme Zijm. Cerrit Kiljan, Jacob Dijker, Maarten Dijker en Kees Kok. Voorste rij: Dirk Pool, M. Witte, Cees Dekker, dirigent U.D. Bousma, Jacob Kiljan, Piet Boon. Jan de Porto, Jacob Kok en Jacob Koopman. Helemaal vooraan: Cor Smit. genoeg voor de verenigingsnotulen of de krant, dan haalde het ook het boek. 23.01.1925 De voorzitter van de voor lopige commissie, de heer H. Kiljan, opende de vergadering met een woord van welkom en hoopte dat deze avond een gunstig verloop zou hebben. Dit was de derde keer dat we bijeen zijn en hopen nu op een goed resultaat. Er was met lijsten gelopen en voor ongeveer f300,-ingetekend, zodat er nogeerr tekort was van f275,-. De voorzitter vroeg om een oplossing. Deze was niet makkelijk te vinden, totdat de heer Commandeur zich bereid stelde om het tekort aan te vullen, indien er anderen borg voor wilden zijn. Hierna werd er een be stuur gekozen van de commissie, nl. de heren A. Commandeur, Jb. Brans, H. Zijm, P Drijver en A. Lap. 'Mijn eerste plan was het voor mezelf te houden. Maar toen ik het er met de leden over had, vroegen ze: zou je het met kunnen uitgeven? Ik vond het goed, maar heb wel om hulp ge vraagd. Die kreeg ik van Ruud van Faassen en Lia Zijm Ze hebben me avonden lang geholpen om alles op volgorde te leggen.' 15.3.1925 Na ontvangst der instru menten werd onder leiding van de dirigent de heer S. Smidt van Den Burg in de timmermanswerkplaats van de heer J. Troost een begin ge maakt met het oefenen der instru menten. De leden wisten van 'toeten noch blazenen het kostte de dirigent dan ook menig zweetdruppel om de mannen 'notenwijs' te maken. Het blazen in de timmermanswerkplaats viel op den duur niet mee, waarop het gemeentebestuur verzocht werd een schoollokaal voorde repetities te wil len afstaan. Dit verzoek werd ingewil ligd. Nog vermelden we. dat in sep tember 1924 ten behoeve van de te houden feesten leden van het Texelse fanfarekorps werden gehuurd om muziek te maken op ons dorp Dat kostte nogal wat en daar de feest commissie meestal slecht bij kas zat, heeft dit allemaal mee gewerkt om hier in Den Hoorn een eigen muziekvereeniging te krijgen. 'Toen dat gebeurd was, kwam ik er achter dat ik weinig had geschreven over de geschiedenis van de drum band, die onder leiding van Sieme Zijm zo'n mooie bijdrage heeft gele verd aan de activiteiten van het fanfarekorps. Dat heb ik toch nog een beetje goed willen maken. Maar goed, dat kostte ook weer tijd.' 3.10.1925 Zaterdagavond was het een gezellige drukte in ons dorp. Het kort geleden opgerichte fanfarekorps liet zich voor het eerst op straat hooren om een serenade te brengen aan de heerj. Witte en echtgenoote. die hun gouden huwelijksfeest op deze dag vierden. Bijna het gehele dorp was op de been en ook van el ders waren ze gekomen, nieuwsgie rig hoe de nog zoo kort geoefende leden het er af zouden brengen. We kunnen melden dat db serenade een goed verloop had en dat een dank baar applaus dirigent en muzikanten voor hun moeite beloonde. 'Op zeker moment was alles klaar. Ik had allerlei oude mensen opgezocht om de namen bij de foto's bij elkaar te zoeken. Toen wist ik met meer hoe ik verder moest. Uiteindelijk heeft Kees Hoogerheide. de voorzitter van de Welzijnsstichting, ervoor gezorgd dat alles in de computer werd gezet. Geweldig, want daar heb ik absoluut geen verstand van. Ik heb er nog een tijd één in huis gehad, via mijn zoon Eduard. Maar als ik uitleg kreeg, dan wist ik aan het slot niet meer hoe je 'm aanzette. Haal hem alsjeblieft weg, want ik leer het toch niet, heb ik ge zegd. Gelukkig dat Hoogerheide wilde helpen. Alles pro deo, voor noppes. Dan leer je wel je vrienden kennen.' 3.11.1925 dat het fanfarekorps nog geen naam had, vond de heer Riteco wel lammer, en daarom stelde hij voor. dat er eerst een pauze werd gehouden en dat daarna een ieder in de gelegenheid werd gesteld, om een goede naam voor de muziekvereeniging naar vooren te brengen. Onder het genot van een kopje koffie en een sigaar werd er al druk gepraat over de naam. Hier en daar hoorde je een aardige. Na de pauze, toen een ieder weder op zijn stoel had plaatsgenomen, werd er gevraagd om op het briefje dat was uitgedeeld de naam te schrijven die men dacht te geven. Na dit alles kwam naar voren, dat het grootste deel der aanwezigen de naam 'Door Eigen Kracht' had gekozen, zoodat het niet moeilijk was voor het bestuur hoe de muziekvereeniging voortaan zal heeten. Jaap Dijker is het oudste lid van DEK. En bovendien één van de meest toe gewijde. Hij werd op 7 november 1928 geboren op Wezenspyk, als zoon van een boerenknecht Na de nodige omzwervingen betrok het ge zin een huisje tegenover de Hoornder kerk In 1938 meldde Jaap zich bij de muziekvereniging. 'Je ging voetballen of naar het fanfare, dat was vroeger gewoon zo. Ik zat toevallig op allebei. Ik mocht graag voetballen én was gek van muziek. Dat ben ik altijd ge weest.' 13.2.1926 Zaterdagavond gaf het fanfarekorps DEK alhier haar eerste uitvoering voor een overvolle zaal. De voorzitter, de heer H. Kiljan, sprak een woord van welkom aan het bestuur van hier en aan de bestuursleden van Texelsche fanfare, evenals aan de tal rijke aanwezigen, donateurs en op lichters van DEKSpreker hoopte, dat de verwachting niet te hoog gespan nen zou zijn, want een uitvoering kan dit niet heten, daar het korps nog maar zoo kort bestaat Maar het doel was degenen, die meegewerkt had den aan de oprichting een aange name avond te bezorgen. Dat het beoogde doel werd bereikt bewees het luide applaus aan het einde van ieder nummer, zoowel de muziek als de voordrachten voldeden. Niet min der het toneelstuk 'O, die professor', dat zeer goed gespeeld werd en ook een warm applaus kreeg. Na afloop sprak de voorzitter nog een woord van dank. waarna de voorzitter van Texels fanfarekorps uit Den Burg nog even het woord vroeg en het bestuur dankte voor de uitnodiging om hier te komen. En ze waren dan ook niet uit nieuwsgierigheid hier, zoals enkelen meenden, maar uit vriendschap. 'Ik herinner me nog dat ik mijn lessen eens niet kende. Ik voelde er daarom met veel voor naar repetitie te gaan. Mijn vader werd boos. Als je nou niet gaat, dan schop ik je erheen. Je wou tóen op muziek, dan ga je nu ook. zei- ie. Ik ben hem daar nog dankbaar voor. Het was net het zetje dat ik no dig had.' 10.10.1928 De heer K. Kuiper vroeg nog of het korps er met toe kon overgaan om uniformpetten te kopen, doch er werd geantwoord dat ze nogal duur waren en dat kon Bruin niet trekken. 'Als leerling ben ik begonnen op alt. Het korps was toen zo'n vijfentwintig mangroot Ik zat vlakbij Aris Smit. Die had altijd een enorme pruim in de mondhoek. Als hij moest spelen, dan legde hij die op z'n lessenaar. Hij was trouwens niet de enige die pruimde. Verschillende mannen hadden een spuugbakje naast zich staan. Vlak nadat ik lid werd. brak de oorlog uit. In 1940 hebben we geen concert gegeven. In '41 en '42 weer wel. Ach- zelfs prijzen.' 26.2.1936 De directeur neemt het woord. Door goede medewerking van de leden kan er wel een concert gegeven worden, meest populaire muziek wil erbij de Hoornders wel in. Dan moet er zeer goed gestudeerd worden, niet alleen op de repetities maar ook thuis moet er veel vaker geblazen worden. En precies om half acht beginnen en niet om acht uur. Want er zijn er die om kwart voor tien onder de wol willen liggen en dat brengt dus geen twee volle uren voor de repetitie, die zo nodig zijn. Dus. zegt de directeur, op tijd beginnen en thuis oefenen. Dan zie ik best een kans om een zomer- en winterconcert ten gehore te brengen. Daarvoor mocht de directeur een groot applaus in ontvangst nemen. Dijker bewaart mooie herinneringen aan de concoursen die aan de over kant werden bezocht. 'Eén maal wonnen we de eerste prijs, ledereen was zo blij, dat we eerst maar even wat gingen drinken. Toen de prijs uitreiking was geweest, moesten we nog een keer optreden. Om in aan merking te komen voor de ere-afde- ling, meen ik. Maar de meesten had den al een borreltje teveel op, dus dat wou niet meer Bousma vond het met zó erg, geloof ik. De eerste prijs was binnen. Trouwens, hij had het maar goed te vinden!' 7.1.1937 Huwelijk van H K.H. Juliana en Z.K.H. Bern hard. In de o.l. school kon men door de radio de feestelijkheden in Den Haag beluiste ren. Het toestel was welwillend door De drumband in de Kerkstraat. De foto is waarschijnlijk halverwege de jaren zestig ge- maakt. terin de zaal zaten een paar Duitsers. Om te kijken of alles wel goed was verduisterd. En om te horen of je geen vaderlandse liederen speelde, want dat was ten strengste verboden.' 12.9 en 13.9.1929 Volksfeesten te Den Hoorn. Gewoontegetrouw was er door de feestcommissie ook voor deze gelegenheid weer een pro gramma gemaakt, voldoende voor twee dagen. Beide dagen werd er des morgens half tien een optocht door het dorp gemaakt, voorafge gaan door het fanfarekorps DEK 'Toen ik een tijdje alt had gespeeld, zei Bousma, de dirigent: je moet bugel spelen. Dat heb ik toen gedaan en dat is eigenlijk altijd zo gebleven. Bousma was dirigent tussen 1937 en 1962, na Smidt en Riteco. Riteco, de hoofdmeester, stond aan de wieg van DEK. Hij wou dat er een fanfare vereniging in Den Hoorn kwam en heeft veel goede dingen gedaan. Toen hij naar de katholieke school in Den Burg ging, trok Bousma de teu gels straks aan. Hij was fanatiek, wou hogerop. We moesten elke dag oe- de heer W. Duinker in gebruik gege ven. Des namiddags was er eerst een optocht met muziek van DEK door het dorp en daarna was er volop zang en muziek in de o.l. school met de kin deren Ten slotte vertrok Bousma naar Den Burg, waar hij het Koninklijk Texels Fanfare versterkte. 'Hij vond tóch dat er met genoeg werd gerepeteerd. Dat zat er gewoon niet in, Hoornders spe len nou eenmaal in de eerste plaats voor de gezelligheid. Toen kregen we Kuik. Dat ging nog aardig. Ons niveau was zó hoog, dat we nog wel even verder konden. Maar in 1968 kwam Heertjes en toen speelden er nog maar tien, elf man. Omdat het bij KTF met veel beter was, is toen besloten samen te werken.' 23.6.1945. Eindelijk zijn we weer be gonnen met de repetities, na geruime tijd op de mg gelegen te hebben wegens het vroege sluitingsuur, door de bezetters bevolen. Helaas was het niet mogelijk op de dag der bevnjding vrolijke klanken naar voren te bren gen. daar ons korps zolang niet ge- VERVOLG VAN PAGINA 1 komen. In het boek staat het samenwerkings verband uitgebreid beschreven. Dijker heeft zijn informatie niet uit de eerste hand. 'Ik was destijds geen lid, omdat ik een eigen mondorgelclub had: de Vrolijke Cowboys. Die was ontstaan nadat Willem Hendnk Bak ker mij eens had gevraagd of ik hem geen mondorgel kon leren bespelen. Als je tien man bij elkaar krijgt, dan doe ik het, heb ik tegen hem gezegd. Ik dacht dat het hem toch niet zou lukken. Maar er kwamen gelijk al vijf tien man op af en het werd een groot succes. We hebben overal optredens verzorgd. Ik weet nog dat de Oranje boom afgeladen vol zat. We gingen ook naar de rusthuizen. We traden een keer op in Sint Jan. Dat was toen nog gevestigd in de Molenstraat. Op een gegeven moment zie ik de pas toor door de zaal huppelen. Dat gaat goed, dacht ik.' Februari 1970 Het Hoornder fanfare korps DEK heeft besloten nieuwe in- stmmenten aan te schaffen. Overge schakeld wordt van hoge instmmenten naar laaggestemde in- stmmenten. Het is een eis des tijds geworden, want het KTF uit Den Burg, waarmee al sinds enkele maan den wordt samengewerkt, speelt al m lage stemming en hetzelfde geldt voor de leerlingen aan de muziek school Texel. De aanschaf betekent voor DEK grote uitgaven. Plannen worden gesmeed voor een actie om het geld bijeen te brengen. De DEK- leden gingen ermee akkoord dat de samenwerking met het KTF wordt gecontinueerd. Het korps gaf samen met de fanfare DEK onlangs enkele zeer goede uitvoeringen, waarbij de waarde van het samenwerkingsver band op overtuigende wijze bleek. Beide korpsen zullen formeel echter zelfstandig blijven. Het systeem van beurtelings oefenen in Den Burg en Den Hoorn zal men blijven volgen. De samenwerking tussen DEK en KTF was vruchtbaar, want onder lei ding van eerst Heertjes en daarna Mulder, Modder en Wassink werd tot 1984 werd bij de meeste gelegenhe den als één concert opgetreden. In 1984 was het ledental dermate ge groeid, dat werd besloten DEK weer op eigen benen te laten staan. Onder leiding van dirigent Klaas Modder werd een 'herstart' gemaakt. 'Toen zijn allerlei oud-leden gevraagd weer mee te doen en ben ik ook weer te ruggegaan.' Uit Dijkers beslissing sprak zijn liefde voor Den Hoorn en DEK, want hij woonde inmiddels in Den Burg en moest de reis steeds per fiets maken. 23.01.1985. Het 60-jarig bestaan van de Hoornder fanfare Door Eigen Kracht werd zaterdag gevierd met een dmk bezochte receptie die door spekt was met muziek. Die vrolijke klanken waren niet afkomstig van DEK zelf. maar van de twee zuster verenigingen Excelsior (Oosterend) en KTF (Den Burg). Vooral het laatste optreden maakte indruk, natuudijk vooral omdat KTF en DEK uit elkaar zijn gegaan na een goede samenwer king van vele jaren. Wethouder Daan Schilling interpreteerde de serenade van KTF aan DEK zo: 'Een serenade breng ye aan iemand die je lief hebt. Dit was een serenade uit het hart. Anno 2000 blaast Jaap Dijker nog graag zijn partijtje mee in het korps, dat tegenwoordig onder leiding staat van Tammo Lentmg. 'Een paar jaar geleden ben ik aan mijn longen geo pereerd en sinds die tijd moet ik het wat rustiger aan doen Maar ik blijf muziek maken zo lang ik kan Er is niks mooiers. Toch?' D van kop af te vertrekken. Hij kon het hoge tempo niet de volle 2000 meter volhouden en viel terug naar een ove rigens fantastische zesde plaats in het grote deelnemersveld. Het optre den van Jozef Pieter Buijsman in de zelfde leeftijdscategorie was verras send. Hij eindigde als achtste. Bij de junioren C had AV Texel een grote afvaardiging. Beste Texelaar werd Hendrik Arendsen, nipt voor Jip van Zoonen. Specialist Maarten Steenvoort kampte met steken in de zij. Ferry van der Vis liet zich bij zijn optreden in de categorie jongens tweedejaars-pupillen A stimuleren door het vooruitzicht op een mars- reep en finishte als zevende. Bij de jongste pupillen jongens presteerde Ischa Heerschap prima met een zesde plaats. Bij de meisjes werd Johanna Wouda heel sterk tweede, na een prachtig gelopen race over 1250 meter. Over de gehele linie ver toonden de Texelse atleten een stij gende lijn, hetgeen veel belooft voor de 'thuiswedstrijd', die op zaterdag 12 februari rond zwemparadijs Calluna wordt gelopen. Het boek van Jaap Dijker, '75 jaar fanfarecorps DEK Den Hoorn', wordt officieel gepresenteerd tijdens de jubileumreceptie van de vereniging, die zaterdag 29 januan wordt gehou den in dorpshuis De Waldhoorn. De dag erop kan in hetzelfde gebouw tussen 14.00 en 17.00 uur een foto tentoonstelling worden bezichtigd. Ook worden video-opnamen ver toond. Vrijdag 11 en zaterdag 12 fe bruari geeft DEK haar winter- uitvoeringen. Kaarten hiervoor kunnen worden besteld bij Ina Bak ker, tel. 319 618. Wie het jubileum boek wil bestellen, dient zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de schrijver zelf, tel. 313 001 Uitslagen Jongens lumoren A: 3.Jaap Witte; jongens |U- moren C. 17 Hendnk Arendsen. 19.Jip van Zoonen; 23.Bad Riegman: 25.Maarten Steen- voort. 28.Freek Verpalen. 31 Jort Hammen 33.Ahram van Noort, jongens |unioren D, twee dejaars 14.Tim Riegman; longens junioren D. eerstejaars 6 Jan Sierd Wouda; 8.Jozet Pieter Buiisman longens pupillen A, tweedejaars. 7 Ferry van der Vis; 12.Floris van Schaik; 21-Jim Heerschap; jongens pupillen A, eerste jaars: 17 Leroy Vermeulen. 18 Robert Witte; jongens pupillen B: lscha Heerschap, meisjes pupil len B: 2.Johanna Wouda. stoppen en bezig was met sollicite ren. Samen waren we er best uitge komen. Jammer dat dat niet moge lijk bleek.' Ook Bart Heijnen was liever tot een geruisloze schikking gekomen, maar zag daarvoor geen ruimte. 'Op een informele medede ling kan ik met bouwen. De verhalen hielden aan; er was gewoon geen tijd om te wachten op meer zekerheid. "Het is een buitengewoon trieste aan gelegenheid. Misschien was het alle- maal anders gelopen als Steffens ons »van de zomer meteen van het politie- jverhoor op de hoogte had gesteld.' Steffens heeft de zaak in handen ge geven van advocaat Peter Traudes, »die inmiddels van de Welzijns- stichting heeft geeist dat de op non- actiefstellmg wordt opgeheven. Te gen een eventueel ontslag zal de raadsman zich verzetten. Bovendien eist Traudes een schadevergoeding ^omdat de reputatie van zijn cliënt op Wirechtmatige wijze is aangetast. 'De IWelzijnsstichting heeft zich geba seerd op beschuldigingen waarvoor ieder bewijs ontbrak. Zij heeft onzorg- Achttien pupillen en junioren van Atletiekvereniging Texel hebben zaterdag in Obdam meegedaan aan de tweede wedstrijd in de voorronde van de landelijke cross competitie. Het werd een succes volle wedstrijd, met een aantal klasseringen die uitzicht bieden op de finale, die zaterdag 11 maart in Den Helder wordt gehouden. Na een nat begin werd het nog een zonnige dag, met prima omstandig heden voor een fraaie wedstrijd. Het parcours was uitgezet rondom de velden van voetbalvereniging Victoria O. Scherpe bochten en strobalen vormden geduchte hindernissen, maar toch was sprake van een snel parcours, dat ook inderdaad snelle tijden opleverde. Time Out op een doordeweekse middag. De jongeren hebben zo hun eigen opvattingen vuldig gehandeld door de geruchten met te onderzoeken. Steffens is niet gehoord en men heeft verzuimd de politie te bellen. Die had de indianen verhalen over een huiszoeking en de verdenking van handel in drugs sim pel kunnen ontkrachten.' Verder is het volgens Traudes aan de Welzijns stichting te wijten dat de kwestie 'op straat' is komen te liggen en in de publiciteit is gekomen. Hij overweegt tevens stappen tegen politie of Jus- over het vertrek van Thijs Steffens. (Foto Sart Bosch) titie te ondernemen, die volgens de jurist nooit informatie over zijn cliënt had mogen doorspelen naar zijn werkgevers, omdat niet bewezen was dat Steffens zich aan enig straf baar feit had bezondigd. Bij de oudste junioren beet Jaap Witte het spits af. Hij trok de op gaande lijn ook nu door en eindigde op een fraaie derde plaats. Na een tweetal snelle ronden van 3.30 minu ten per kilometer moest hij in de laat ste ronden op zijn schema inleveren. Jan Sierd Wouda wist bij de junioren

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7