Werken aan solidariteit Planten, dempen of graven? Aanlegvergunning nodig! Verbouwing in volle gang Verkeersveiligheid "De toerist" thema van tentoonstelling Kermis week later Vergaderdata Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis 3 ■//X )S A Zwakke plekken in berm melden Prijzen afhalen Vermeldingen voor "Wie Wat Waar" nu al doorgeven Verboden opslag Waardering onroerende zaken Inschrijving standplaatsen Masterplan Water Ecocar Wie heeft foto's van Canadezen? Gevelde iepen niet laten liggen Informatierubriek van de gemeente Texel 28 januari 2000 TEXELSE J0 COURANT' Spreekuren B&W VRIJDAG 28 JANUARI 2000 Momenteel ondergaat het ge meentehuis een bouwkundige in greep. Door het voormalige res taurant De Raadskelder bij het gebouw te betrekken, ontstaat straks veel meer ruimte voor me dewerkers én bezoekers. De gemeente heeft dringend be hoefte aan vergaderruimte. Behalve de raadszaal zijn er maar twee ge schikte vertrekken. Hierdoor kan de gemeente haar gasten niet altijd op representatieve wijze ontvangen. Na de verbouwing komt daarin ver betering. In de kelder komen twee vergader zalen en de nieuwe overblijfruimte. Ook wordt de keuken van het res taurant in gebruik genomen. Deze is een stuk royaler dan de huidige keuken en heeft bovendien een grote opslagruimte. De vertrekken worden net als nu van elkaar ge scheiden via een vouwwand. Als je die opzij schuift, krijg je een grote zaal waar recepties en dergelijke kunnen worden gehouden. Het uitgiftebuffet staat rechtstreeks in verbinding met de keuken De huidige overblijfruimte. grenzend aan de hal. wordt ingericht voor bezoekers van het gemeentehuis. Er komen zitjes waar klanten even kunnen plaatsnemen Zo mogelijk kunnen zij ter plekke worden gehol pen of een informeel gesprek voe ren. Het is nog niet bekend wanneer de verbouwing klaar is. Hoe kun je het verkeer op het ei land in goede en rustige banen leiden? Dat staat in het nieuw ontwikkelde Verkeersveiligheids- plan Texel. Het plan, dat twee maal ter inzage heeft gelegen, werd donderdag 20 januari posi tief ontvangen door de commis sie Financiën, Werken en Milieu. Naar verwachting zal de gemeen teraad in maart groen licht geven. De gemeente gaat het plan vervol gens stap voor stap uitvoeren om zo de verkeersveiligheid op tal van plaatsen te bevorderen. Enkele on derdelen zijn al in praktijk gebracht, zoals de landelijke maatregel "Brommer op de rijbaan" en de in richting van De Waal als 30 km/u zone. Vanaf het najaar van 2000 komen ook de andere dorpen aan de beurt. De uitvoering gebeurt in twee fases. Hoog op het actieprogramma staat ook de aanpassing van het kruis punt Waalderstraat-Georgiéweg ("Vossehol"). De provincie Noord- Holland heeft hiervoor officieus al 50% subsidie toegezegd. Verder treft de gemeente voorbereidingen voor de aanleg van de rotonde Pontweg-Akenbuurt, ter vervanging van de huidige stoplichten. Ook in 2000 houdt de gemeente lijke adviescommissie kunst- en cultuurbeleid weer de jaarlijkse thema-tentoonstelling. Het thema is ditmaal "De toerist". De commissie nodigt iedere inwoner van Texel uit om op zijn of haar eigen wijze crea tief vorm te geven aan dit thema. Aanmelding kan tot 1 april telefo nisch (362262) of schriftelijk (Ge meente Texel. Postbus 200, 1790 AE Den Burg) bij mevrouw R. van Dijk, medewerkster van de sector welzijn en secretaris van de advies commissie. De tentoonstelling is van vrijdag 16 juni tot en met maan dag 3 juli 2000 in "Tusse de Banke" aan de Groeneplaats in Den Burg. Jaarlijks is de kermis in De Koog rond de derde zaterdag in juli, na afloop van de kermis in Den Helder In verband met het EK voetbal en de Vlootdagen wordt de kermis in Den Helder dit jaar een week later gehou den. Deze zou dan gelijktijdig plaats vinden met de kermis op Texel. Veel exploitanten gaan echter van Den Helder door naar Texel, vandaar dat is besloten ook de kermis op Texel dit jaar een week op te schuiven. De kermis is nu van 19 tot en met 23 juli aan de Nikadel in De Koog. In de maand februari zijn in het gemeentehuis de volgende openbare vergaderingen, aan vang 19.30 uur: di. 8/2.: gemeenteraad ma. 14/2.: commissie Bestuur Organisatie di. 15/2: commissie Ruimte. Wonen- Si Economie wo. 16/2: commissie Welzijn Onderwijs do. 17/2: commissie Financiën, Werken Milieu Het gemeentehuis is geopend: 's morgens van 8.30-12.30 uur. 's Middaos is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's middags gesloten omdat de mensen die in het gemeentehuis werkzaam zijn op deze manier de lopende za ken efficiënt en adequaat kunnen afhandelen. Texel is de nieuwe eeuw goed be gonnen. De oudejaarsnacht gaf geen problemen met computers en op straat was het gezellig, zonder nare ongelukken met vuurwerk Complimenten derhalve aan mede werkers en burgers. Voor eventuele calamiteiten konden we gelukkig beschikken over voldoende nood- meldpunten, waarvan enkele bij particuliere woningen. Het is pret tig te weten dat we in zulke situa ties op een enthousiaste vrijwillige inzet kunnen rekenen. Verder kan ik als inwoner van Den Hoorn terug blikken op een bijzondere millen niumviering (die zelfs de nationale TV heeft gehaald). Positief vond ik ook het gezamenlijke ontbijt met het gemeentepersoneel in De Linde boom. waarmee het jaar 2000 op symbolische wijze werd ingeluid. Uit mijn lijstje met goede voorne mens wil ik hier één ding graag noe men: werken aan solidariteit. We moeten zorgen dat we op dit eiland niet alleen onze eigen belangen voorop stellen, maar zorgen voor een goede samenhang. Daaraan ontbreekt het helaas nog wel eens. Een uitdaging dus om daar met el kaar aan te werken Een voorbeeld is de openbare orde. Zinloos geweld mag gewoonweg met voorkomen in een samenleving die solidariteit hoog in het vaandel heeft staan De laatste tijd ben ik bijna bang om zondagavond de berichten op Teletekst te lezen. Wat zou er nu weer gebeurd zijn in het weekend, vraag je jezelf dan be zorgd af. Dit houdt mij bezig en maakt de mogelijke invoering van een horecapasje voor 16-jarigen op nieuw actueel. Veel geweld gebeurt per slot van rekening onder invloed van drank. Jonge mensen hiervan bewust maken is een gemeen schappelijke verantwoordelijkheid. Niet alleen van de horeca of de ge meente, maar ook van bijvoorbeeld de ouders. De positieve reactie van minister Borst op dit Texelse voor stel vormt in elk geval een belang rijke ruggesteun. Het pasje komt aan de orde tijdens de aanstaande seizoenevaluatie, waarna duidelijk wordt of de wil aanwezig is om het pasje in te voeren. De nieuwe eeuw werpt ook in be stuurlijk opzicht zijn schaduw voor uit. Blijft de huidige indeling van ge meenten en provincies in tact of krijgen we allerlei verschuivingen? Het gemeentebestuur heeft alvast uitgesproken dat Texel een Noord- Hollands eiland wil zijn en blijven. Wel willen wij de samenwerking met de andere Waddeneilanden inten siveren. Het deze maand gepresenteerde rapport van de commissie Elzinga heeft bestuurlijke vernieuwing hoog op de agenda gezet. De commis sie doet allerlei aanbevelingen om de burgers bij hün gemeentebe stuur te betrekken. Het is mijn wens dat het rapport breed wordt bespro ken door de besturen van politieke partijen en gemeenteraadsfracties. Tot slot maakt het college zich op voor de ontvangst van alweer een gedeputeerde. Na mevrouw A.A.E. Goijert in januari (heropening OSG) komt nu mevrouw M.A. Wildekamp naar Texel (installatie stuurgroep Masterplan Water op 2 februari). Men vraagt wel eens wat nu eigen lijk het belang is van zulke bezoe ken. Mijn antwoord luidt dat zo de betrokkenheid van andere bestuur ders bij de eilandproblematiek wordt vergroot. Wij streven naar een goede relatie met hogere overheden en dankzij de werkbezoeken weten de gedeputeerden individueel maar ook Gedeputeerde Staten als col- Het planten van een boomsingel, het dempen van een slootje of het graven van een waterpartij is op het eiland met overal zomaar toege staan Voor veel van zulke ingrepen in het buitengebied is een zogehe ten aanlegvergunning nodig. Het vergunningstelsel is niet van toepassing op veranderingen bin nen het eigen bebouwingsvlak ("woonblok"). Daarvoor is dus géén vergunning nodig. Het bebouwings vlak valt in de praktijk overigens niet altijd samen met het woonerf. In het bestemmingsplan buitengebied Texel kunt u zien wat de exacte begrenzing is. Buiten het eigen woonblok is in veel gevallen wei aanlegvergunning no dig. Het buitengebied is onderver deeld in de volgende gebieden (zie kaartje): A. jonge polders; B. jonge polders rond natuurgebieden; C. oude land en Hogeberg-gebied. In de gebieden A. B en C is aanleg vergunning nodig bij: het bebossen of inplanten van gronden met bomen het graven, verbreden of dem pen van sloten en waterpartijen het maken van oeverbeschoei- ingen of kaden In de gebieden B en C is aanleg vergunning nodig bij: scheuren en diepploegen van grasland met als doel het land duurzaam aan het gebruik als grasland te onttrekken In het gebied C is aanlegvergunning nodig bij: ophogen, afgraven en egaliseren tuinwallen verplaatsen of verwij deren dempen van kolken aanleg en veranderen van paden, wegen en parkeerplaatsen In een aantal gevallen is oeen aanleg vergunning vereist, zoals bij normaal onderhoud, beplanting en verharding van ondergeschikte betekenis, water partijen binnen het bebouwingsvlak en calamiteiten. Voor details kunt u het beste even bellen met de sector ruimte en wonen. De gemeente beoordeelt een vergunningaanvraag aan de hand van de landschappelijke, natuurlijke en cultuur-historische waarden van het gebied waar de ingreep zou moeten plaatsvinden. Met andere woorden: in de polder mag méér dan in het Hogeberg-gebied. De gemeente kijkt op de eerste plaats welke bestemming het betreffende perceel heeft. Nadere informatie: sector ruimte en wonen, tel. 362198. In de winter hebben de wegbermen het meestal zwaar te verduren. Gemeentewerken probeert de slecht ste plekken zo snel mogelijk te dich ten. Meldingen van gaten of ernstig stukgereden bermen kunt u doen via het nieuwe telefoonnummer 362111. Gezien de periode van het jaar zijn alleen noodreparaties mogelijk. Tij dens het voorjaar wordt een lang durige oplossing gezocht. Daar naast gaat de gemeente in april of mei verder met de aanleg van gras keien. Aan de beurt zijn dan gedeel ten van de Laagwaalderweg. Schorrenweg en Redoute. Hier nog een aantal tips om de ber men heel te houden: Minder uw snelheid Rij rustig de berm in Wijk uit bij een dam Bij de inlevering van kerstbomen kon men bioscoopbonnen winnen. Eén prijs is nog niet afgehaald bij de buitendienst van gemeente werken. Het gaat om lotnummer 520, die is uitgereikt bij de inzamel- plaats in De Mars. Bij de balie van het gemeentehuis liggen nog twee prijzen van de actie "Lotje voor een rotje" (lotnummers 26'3 en 1735). Medio augustus verschijnt de nieuwe "Wie Wat Waar Texel". Voor de meeste Texelaars is dit gemeentelijke gidsje welbekend als bron van informatie over in stellingen, (sport)verenigingen, enzovoort. Wijzigingen en nieuwe vermeldingen kunt u nu reeds doorgeven. In de gids staan alleen instellingen en verenigingen die een algemeen belang dienen, niet commercieel zijn en gevestigd zijn op Texel of hier een contactadres hebben. Bedrij ven die toch graag vermeld willen worden kunnen dit doen via een advertentie. Zij kunnen deze aan melden bij Suurland Falkplan BV, afdeling verkoop, Postbus 9510, 5602 LM Eindhoven. Als gemeente doen wij ons best de inhoud zo veel mogelijk up-to-date te houden. Helaas komt het wel eens voor dat er toch een fout in sluipt of dat gegevens van instel lingen en verenigingen in de loop van het jaar wijzigen. Hierdoor kan het voorkomen dat foutieve infor matie in de "Wie Wat Waar" staat. Mocht u fouten ontdekken, de in druk hebben dat er informatie ont breekt of wilt u zelf met uw instel ling of vereniging vermeld worden in de nieuwe gemeentegids, dar verzoeken wij u vóór 10 maart aan staande hierover contact op te ne-l men met mevrouw S. Pluylaar, staf-ij bureau bestuursondersteuning, ka- j mer 1.14 op het gemconteY\u\s, t telefoon (0222) 36 22 48. Wij zullen! dan zorg dragen voor een correcte! vermelding in de gemeentegids. Enkele landbouwers hebben onlangs een aanschrijving ont vangen wegens verboden op slag op agrarische grond. Boe ren mogen op hun terrein na melijk alleen producten tijdelijk opslaan voor hun eigen agrari sche bedrijvigheid. Bijvoor beeld de opslag van grond ten behoeve van verkoop aan der den is met toegestaan. De ge meente is in zulke gevallen ge noodzaakt om op te treden. Woensdag 2 februari verricht gede puteerde mevrouw drs. M.A. Wilde kamp de officiële installatie van de stuurgroep Masterplan Water voor Texel. Dit gebeurt tijdens een bijeen komst voor genodigden op Texel. Het Masterplan is een samenwer kingsverband van Waterschap Hol lands Kroon, Uitwaterende Sluizen, de provincie Noord-Holland en de gemeente Texel. De deelnemers gaan gezamenlijk onderzoeken hoe de waterstromen op het eiland be ter kunnen worden benut zodat vol doende zoet water van goede kwa liteit beschikbaar is voor recreatie, landbouw en natuur Klein chemisch afval kunt u elke eerste maandag van de "even" maanden kwijt bij dé ecocar. Waar en hoe laat de ecocar langs komt, staat in de dienstregeling in de Texelse telefoongids. De data van het jaar 2000 zijn 7 februari. 3 april. 5 juni, 7 augustus, 2 oktober en 4 december. Handig om alvast op uw kalender te noteren! Ondernemers die een standplaats vergunning willen, hebben nog één week de tijd om een schriftelijk ver zoek in te dienen bij de gemeente. Het gaat om de volgende locaties: Den Burg: Vismarkt, parkeerplaats Waalderstraat - Wilhelm inalaan, Weverstraat tussen Parkstraat en Achterom; De Koog: Dorpsplein; De Cocksdorp: Kikkertstraat parkeer plaats hoek Stengweg; Oosterend: parkeerplaats Bijenkorfweg, Den Hoorn: plein Goënga Diek-Kerk- straat. Een uitgebreid overzicht is vermeld in de Texelse Courant van 21 januari. Verzoeken voorzien var\ de juiste bescheiden richten aan: B W van Texel t.a.v. Bestuursondersteuning, Postbus 200, 1790 AE Den Burg Nadere informatie: bureau be stuursondersteuning, tel. 362150. In mei is op Texel de viering van 55 jaar bevrijding. De organisatie zoekt nog fotomateriaal van de Canadese militairen die in mei 1945 op Texel waren voor de ontwapening en het vervoer van Duitsers en Georgiërs. Contactpersonen zijn Cees Hoogerheide (tel. 322395) en Hans van Zeijlen (362260). De gemeente moet iedere vier jaar alle onroerende zaken zoals woningen, bedrijfspanden en on bebouwde stukken grond binnen het grondgebied van Texel taxe ren. Dat is verplicht op grond van de op 1 januari 1995 in werking getreden Wet waardering onroe rende zaken (Wet WOZ). In 2000 moeten de onroerende zaken opnieuw getaxeerd worden en daarbij geldt als waardepeil- datum 1 januari 1999. Het eerste WOZ-tijdvak loopt van 1 januari 1997 tot en met 31 decem ber 2000 en heeft als peildatum 1 januari 1995. De uitkomsten daar van worden gebruikt in het tweede WOZ-tijdvak dat loopt van 1 januari 2001 tot en met 31 december 2004. Naast gebruik door de gemeente zelf, worden de taxatieresultaten ook verstrekt aan het waterschap en de belastingdienst. Inmiddels is aan de hand van zo veel mogelijk rond de waardepeil- datum gerealiseerde verkoopcijfers een "referentiestelsel" opgezet. Door het maken van groepsin delingen kunnen niet-verkochte panden daarmee worden vergele ken. Bij de niet-woningen kunnen ook de huurgegevens een rol spelen. Op deze manier kunnen we in veel ge vallen de waarde bepalen, zonder dat de woning van binnen is beke ken. Inpandige opname Er zullen echter uitzonderingen zijn en daarom is het mogelijk dat de taxateur verzoekt de woning van binnen te mogen opnemen. U bent niet verplicht aan dit verzoek tege moet te komen, maar voor de voort- I gang en zorgvuldigheid van het taxatieproces is het wel van belang dat de taxateur in staat wordt ge steld het pand op te nemen. Daarom wordt er van uitgegaan dat op uw medewerking kan worden gerekend. Als u niet thuis bent maar inpandige opname wel gewenst is, zal de taxateur later een afspraak met u maken. Taxatieschema De waardering gebeurt door vak bekwame taxateurs van WozTax Concultancy, die uiteraard in het bezit zijn van een geldig legitima tiebewijs. Vanaf februari 2000 zijn de taxateurs gedurende enkele da gen per week actief op Texel. Het eerst aan bod komen de woningen aan de volgende straten: Buytengors, Californiëweg, Duyker- dam, Gerritslanderdijkje, Grensweg, Krimweg, Lieuwstraat, Middelton, Paelwerck, Pelikaanweg, Rogges- lootweg, Schilpbanck. Schoudieck, Sluyscoog, Stappeland, Tempelier- weg, Tjakkerstraat, Verlaet, Vroonlant en Zanddijk. Omtrent het verdere verloop van de taxaties zult u in deze rubriek wor den geïnformeerd. Na taxatie krijgt u begin 2001 een beschikking met de nieuwe waarde. Op dat moment ontstaat de mogelijkheid daar be zwaar tegen te maken. Waardestijging ledereen weet ongetwijfeld dat tus sen de peildata meestal sprake is geweest van een (forse) stijging van een aan een onroerende zaak toe te kennen waarde. Ons uitgangs punt is echter dat een algemene waardestijging niet mag leiden tot een hogere gemeentelijke belastingopbrengst. Doordat er ook veranderingen optreden in de onderlinge waardeverhoudingen, kan dit helaas niet in alle individuele gevallen worden voorkomen. Zodra er een goed beeld bestaal omtrent de waarde van alle onroe rende zaken in de gemeente, zul len we zo nodig voorstellen ontwik kelen tot aanpassing van de voor de gemeentelijke onroerende-zaak- belastingen en de forensen belasting geldende tarieven. Wel licht ten overvloede merken wij op| dat het vorenstaande geen gevol gen heeft voor het belastingjaar| 2000. Informatie: bureau belastingen en| vastgoed, gemeentehuis kamerji 0.09, tel. 362129 (tijdens kantoor-j uren). De bestrijding van de iepziekte staat tijdelijk stil. In de winter hebben de bomen hun blade ren verloren waardoor de ziekte nauwelijks valt te constateren. Pas bij het begin van de zomer gaat de gemeente weer op in spectie. Toch kunt u nu maat regelen treffen om iepziekte te voorkomen. Her en der op het eiland worden momenteel boomsingels uitgedund. Maar ook gezond tepenhout mag niet blijven liggen. Het gevaar be staat dat komende zomer de gevreesde lepenspintkever op het hout af komt. Zorg er daarom voor dat u de omgezaagde ie pen schilt of versnippert Laat in geen geval ongeschild iepenhout liggen. Eiland berichten (advertentie) De burgemeesters b C.J. Geldorp-Pantekoekin |h elei Het college van B&W houdt srle elke dinsdagmiddag spreekuur, flucl Een ieder kan terecht tussen icti\ 15.00 en 16.00 uur. Wie een af- rc>u< spraak wil maken, moet even and< het raadhuis bellen, tel. afge 362121 end lege waarover men praat, sta je sterk!

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 10