Natuur en Milieu: vliegen op zondag aan banden Afvoer slootruigte blijft bron van zorg na Cjroen Tfwartsjexeh 'm het Eerbetoon aan redders van de KNRM Wegens overlast voor recreanten: Studie naar ecologisch beheer slootkanten UUimfTlets KLAVER TE KOOP GEVRAAGD nstellingen welzijn onder één dak? Qiider de pomp BEURSPLEIN UFEB0AT-PDAJ Windschermen bij ernstige ongelukken Joyriding Huisje De Krim mag niet hoger Wethouder: snel uitsluitsel haven Oudeschild TEXELSE^COURANT drogisterij PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11451 VRIJDAG 28 JANUARI 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1.70, abonnementsprijs 60,40 per haJf jaar. ne>_ jortvliegtuigjes moeten 's avonds i op zon- en feestdagen aan de ond blijven. 'Want één toestel iroorzaakt overlast voor honder- tn recreanten.' Dat vindt de stich- ïg Natuur een Milieu, die het ibinetsbesluit om het vlieg- rtrkeer op kleine luchthavens niet laten groeien, niet ver genoeg _jat. 'In het weekend wordt het —eest gerecreëerd. Overal op het land genieten mensen van de ilte en de natuur. Op zulke mo- enten mag je niet toestaan dat er _ordt gevlogen', aldus Jan Fran- in, luchtvaartdeskundige bij Na- |ur en Milieu. ansen heeft weinig begrip voor het gument dat de recreatieve lucht- lart een belangrijke bijdrage levert in de lokale economie. 'Dat wordt tijd wel gezegd, maar men slaagt er st in dit met harde cijfers duidelijk maken.' Maar aan het toeristische slang van parachutespringen, dat sk vanaf de grond een populair fhouwspel vormt, kan toch moeilijk orden voorbijgegaan? Fransen: 'In incipe zou dat ook 's avonds en in st weekend niet moeten gebeuren, e toestellen waarmee para's naar oven worden gebracht veroorzaken jen speciale werkgroep gaat se- ius bekijken of de bibliotheek, de Muziek- en dansschool en andere [elzijnsinstellingen kunnen wor- n ondergebracht in het gebouw sn de Openbare Scholen Ge- leenschap. iermee zouden de financiële en jisvestmgsproblemen van deze in- ellingen kunnen worden opgehe- sn. Het bibliotheekgebouw aan de rijverstraat in Den Burg is te klein, elk geval voor de nieuwe activitei- n waarmee de bibliotheek zich be st. Hetzelfde geldt voor de muziek- 1 dansschool in d'Ouwe ULO. Ver- sr is de huisvesting van het Regio- sal Onderwijs Centrum (ROC) op de rider van d'Ouwe ULO verre van eaal. oor enkele van deze welzijnsin- ellingen onder te brengen in het aartoe uit te breiden OSG-gebouw ordt niet alleen de ruimtenood op- sheven, maar worden samenwer- ngsvormen mogelijk en komen de prspronkelijke gebouwen vrij voor sn van de direct betrokken of andere 'elzijnsjinstellingen, bijvoorbeeld de nderopvang. is nog geen pijl op te trekken hoe st uiteindelijk zal uitpakken, want parvoor is nu juist de werkgroep in- ssteld. Wel heeft een 'brainstorm- oep' inmiddels een inventarisatie smaakt van omstandigheden en ensen met betrekking tot de huis- ssting van de betrokken instellingen, e werkgroep zal bepalen welke smbinatievorm het meeste profijt Tlevert. de werkgroep zitten vertegenwoor- gers van de OSG, ROC, Muziek- en =insschool, bibliotheek, Welzijns- Bjchtmg en de gemeentelijke afdelin- welzijn, bouwzaken en financien, itprlijk 1 juli a.s. moet de werkgroep Ip^ort uitbrengen aan b en w. -Ik hoop datje in het bos op zon dag wel harder mag rijden dan 30 km per uur. I - Hoezo? - Anders is de patat op het Turf- veld al koud voordat ye er bent. veel overlast. Die zouden wat ons betreft ook niet in stiltegebieden mogen vliegen. Ik kan me voorstellen dat er met het parachutespringen op Texel iets ruimer moet worden omge gaan. Ik heb ze wel eens bezig gezien en ik heb er zelf geen overlast van on dervonden.' Ideaalbeeld Wethouder Peter Bakker (Milieu) ver wacht niet dat de Tweede Kamer tij dens de hoorzitting op 3 februari over het toekomstig beleid voor regionale en kleinere luchthavens, gevoelig zal zijn voor het pleidooi van Natuur en Milieu. 'Ik heb begrip voor hun stand punt, maar het is een ideaalbeeld Vliegveld Texel past binnen de wet telijke kaders. Er wordt momenteel gewerkt aan maatregelen om de geluidsruimte voor vliegvelden te beperken. Samen met de classifica tie van vliegtuigen naar geluidsnor men, moet dit leiden tot stillere vlieg tuigen, waardoor de geluidsbelasting afneemt. Toestellen die meer lawaai produceren, moeten straks meer landingsrechten betalen. Tot dusver bestond er geen prikkel om in geluidsarme vliegtuigen te investe ren. Nu is die er wel. In het weekend zijn de beperkende maatregelen voor de geluidsbelasting zelfs nog strak ker.' De vraag aan Natuur en Milieu is of de stichting ook druk uitoefent om de overlast in de noordkop van het ei land als gevolg van militaire vliegtui gen te beperken. Fransen: 'Deze hoorzitting gaat alleen over regionaal of lokaal vliegverkeer. Ik heb wel eens een paar weken in de buurt van De Cocksdorp een huisje gehuurd. Eén keer heb ik meegemaakt dat er met straaljagers werd gevlogen, maar echte overlast heb ik er niet van on dervonden. Zolang er maar niet wordt gevlogen in de periode dat er wordt gerecreëerd en Defensie de oefenin gen tevoren aankondigt. Ik denk dat er geen alternatief is.' KNRM-redders Jaap Groen, Charles Douma, Jaap Hoogerheide, Henk van Wijk, Erwm Daalder en Peter den Braven (vlnr.) met hun oorkondes en onderscheidingen. Als na een ernstig verkeersonge luk gewonden ter plaatse behan deld moeten worden, is het plaat sen van een windscherm wenselijk. De slachtoffers raken dan minder gauw onderkoeld. Bo vendien worden ze dan buiten het zicht gehouden van nieuwsgieri gen. De Texelse brandweer zal om die reden een windscherm aan schaffen dat wordt toegevoegd aan de inventaris van het hulpverleningsvoertuig. Het scherm is een eigen ontwerp, gemaakt in samenwerking met Smederij Hans Boom in Oudeschild. Het is demontabel en kan door twee mensen binnen tien minuten in elkaar worden gezet. De aanschaf hangt samen met een betrekkelijk nieuwe werkwijze bij de hulpverlening. In tegenstelling tot vroeger, toen werd geprobeerd slachtoffers zo snel mogelijk af te voeren en vervolgens te behandelen in ziekenauto en ziekenhuis, wordt nu onmiddellijk begonnen met (vaak levensreddende) handelingen. De slachtoffers zitten dan nog vaak in of bij het verongelukte voertuig en wor den pas weggebracht als ze zijn 'ge stabiliseerd'. Deze behandeling ge durende het eerste 'gouden' uur geeft grotere overlevingskansen. Het is dan wel zaak voor zoveel mogelijk beschutting te zorgen. De schermen die onder elke gewenste hoek zijn te plaatsen reduceren de wind met 50 tot 70%. B en w hebben er ƒ7.000.- voor uitgetrokken. Zijn weloverwogen besluit om in een kritieke situatie tijdens een schipbreuk op 6 november 1999 niet de levens van zichzelf en zijn bemanning nodeloos op het spel te zetten, heeft Jaap Groen, schipper van de reddingboot Beursplein 5, een Tevredenheidsbetuiging van de Koninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij (KNRM) op geleverd. Hij kreeg het eerbetoon uitgereikt door L.F.C. Baron van Till, voorzitter van de KNRM. Hulde was er ook voor vrijwilligers Peter den Braven, Charles Douma, Erwin Daalder en Henk van Wijk, die we gens tien jaar vrijwilligerswerk voorde KNRM uit handen van bur gemeester en voorzitter van de KNRM op Texel Joke Geldorp, een oorkonde en een medaille kregen. Afscheid genomen werd van Jacob Hoogerheide, jarenlang de vuur- leider varrreddingstation De Koog. Zijn opvolger is Rob Vinke. De redders van station De Cocksdorp kwamen het afgelopen jaar 22 maal in actie, waarbij in totaal 43 opvaren den waren betrokken. Gedenk waardig was de stranding van twee jachten, de First Cash en de Time for Sydney, die tijdens een vliegende storm op 9 november ter hoogte van Vlieland in de problemen kwamen. Windkracht negen stuwde de golven op tot een hoogte van negen meter Onder deze omstandigheden achtte Groen het onverantwoord het Eierlandse Gat uit te varen. 'Hij nam de weloverwogen beslissing om voor de branding stand-by te blijven tot de helikopter en de Jan van Engelenburg de reddingen hadden verricht. De reddingboot van Terschelling heeft, in tegenstelling tot de Beursplein 5. een gesloten stuurhuis en is bestand te gen elk weerstype. Door dit besluit bracht Groen zichzelf en zijn beman ning niet nodeloos in extreem gevaar lijke omstandigheden', aldus Van Till. Opmerkelijke stranding was ook die van 13 september, toen een 69-jarige Engelsman met zijn zelfgebouwde tweemaster Cigaro in de Eierlandse Gronden vastliep. De zeeman werd gered, maar zijn schip en vrijwel al zijn spullen gingen verloren De wipperploeg uit De Koog kwam in 1999 vijftien maal in actie. Tweemaal werd met de wippertruck medische assistentie verleend, omdat de am bulance niet ter plaatse kon komen. De redders uit De Cocksdorp hielden in 1999 28 oefeningen, hun collega's uit De Koog hielden er dat iaar 18. De Texelse redders zijn wekelijks in hun boothuizen te vinden, om onderhoud aan schip en apparatuur te plegen. Ter gelegenheid van het 175-jarig ju bileum van de KNRM ontvingen alle vrijwilligers, die per uur een vergoe ding krijgen van 2,50. een eenma lige bonus van 500,- uit het Dorus Rijkersfonds. Rogier Kruger en Herko van Heerwaarden werden bij station De Koog aangesteld als nieuwe bemanningsleden. Het opstellen van kleinschalige installaties op agrarische be drijven om slootruigte te laten composteren heeft op Texel geen toekomst. Dat concludeert wethouder Peter Bakker (Milieu) na een bezoek aan waterschap De Waterlanden, ruwweg het ge bied van de Beemster, Purmerend, Overveen tot aan Amster dam. Bakker, die meer ziet in het verhakselen van riet over de landerijen, was woensdag in gezelschap van tientallen verte genwoordigers van organisaties die belang hebben bij het waterschapswerk. Er werd aandachtig gekeken naar ecologisch beheer van slootkanten. De Texelse delegatie, bestaande uit mensen van WLTO, Stichting Agra risch Texel, de Vogelwerkgroep, de Vlinderstichting, waterschappers, gemeente en terreinbeheerders, was met name geïnteresseerd in het eco logische randen-, berm- en slootkantenbeheer, waarmee De Waterlanden wat verder is dan Texel. Hierdoor beschikt dit waterschap over een netwerk van aaneengeslo ten ecologische linten, zoals men die op Texel ook graag zou zien. Ze ver hogen de natuur- en belevings waarde van het cultuurlandschap, wat ook vanuit toeristisch oogpunt interessant is. Anders dan op Texel vallen de wegen en sloten beiden onder het beheer van het waterschap De Waterlanden, zodat dit wat autonomer te werk kan Het kleinschalig composteren van slootruigte lijkt geen haalbare kaart. Wethouder Peter Bakker (milieu) ziet meer in verspreiding over de landerijen of het verzamelen in een installatie voor vergisting of vergassing. /Foto gcrura iminwmuni gaan. Steile slootkanten zijn verg raven tot flauwe taluds of terras oevers, waardoor sloten zijn ontstaan die niet alleen dienst doen als een veredelde watergoot, maar die naast de waterafvoer ook een ecologische functie hebben. 'Doordat om het jaar een slootkant wordt gemaaid, blijft een deel van het riet staan en heeft de sloot een waterremigend vermo gen.' Terrasoevers stimuleren dé ont wikkeling van flora en fauna, maar ze zijn moeilijk machinaal te maaien. Handmatig maaien kost echter extra geld, waarvoor de boer dus een ver goeding moet krijgen.' Om de aanleg toch mogelijk te maken, gaan er stemmen op om dit soort oevers, net als het beheer van ecologische sloot- randen en perceelsranden en weide vogelbeheer, onderdeel te laten uit maken van vergoedingen die via de Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer kunnen worden uitgekeerd. Momenteel biedt deze organisatie een assortiment pakket ten dat per bedrijf op maat is gesne den. Eén en ander zal bij het bezoek van gedeputeerde Ada Wildekamp, die volgende week de werkgroep waarin het Masterplan Waterbeheer wordt besproken, zal installeren De inventarisatie van de effecten van tien jaar ecologisch bermbeheer zit in de eindfase. Het resultaat zal worden gepresenteerd tijdens de activiteiten rond Mei, Natuurmaand. Slootruigte Proefnemingen in het gastgebied wezen uit dat het kleinschalig composteren van slootruigte, als al ternatief voor de inmiddels verboden verbranding, geen soelaas biedt. De omzetting op vloeistofdichte vloeren waarbij het afvalwater wordt afge voerd, lijkt op de Texelse schaal te kostbaar voor de individuele bedrij- ven. Vertegenwoordigers van de agrarische sector reageerden gezien de benodigde investering niet en thousiast. Wel zal worden bekeken of op een centrale plaats één grotere installatie kan worden aangelegd, waar meerdere boeren hun slootruigte kunnen verzamelen voor vergisting of warmtewinning. Kans rijke mogelijkheden zijn het verhakselen van riet tot stuifdek, of het gebruik als winterdek op bloem bollen of wortels, zoals dat nu ook al gebeurt. Fonkelende komedie Bij toneelvereniging 'Nieuw Leven' weten ze hoe ze hun publiek een ge zellig avondje moeten voorschotelen. Dat bleek ook zaterdag, toen de spe lers een niet al te sterk verhaal met uitstekend spel wisten om te toveren in een fonkelende komedie. Pagina 2 m Gemeente taxeert Taxateurs gaan volgende maand na mens de gemeente op pad om de waarde van gebouwen te bepalen. De resultaten worden gebruikt voor het vaststellen van de onroerend zaak-belasting, de waterschapsla sten en de inkomsten- en vermo gensbelasting. Pagina 3 Hoonder Donderdag Om de Hoornder Donderdag meer allure te geven, verhuist het evene ment komende zomer van de Heren straat naar Klif. Dat gebeurt op initia tief van Cor van Heerwaarden van Klif 12, die meent dat zijn theater-restau rant en de feestmarkt elkaar kunnen aanvullen. Pagina 3 m Meer media Naast de Helderse Courant, TV-krant, TVTexel en de Texelse Courant krijgt het publiek binnenkort het eiland- nieuws via een vijfde medium voor geschoteld. John Smit en Rob Valkenburg gaan reportages maken voor het onlangs gestarte TV Noord- Holland. Pagina 5 Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag een perso nenauto weggenomen bij een garagebedrijf aan het Schilderend in Den Burg om er een rondje mee te maken. De politie kwam de auto tij dens een surveillance op het spoor bij Akenbuurt. De bestuurder ging er vandoor en reed richting het centrum van Den Burg, waar hij zich uit de voeten maakte en met meer kon wor den achterhaald. De persoon had de auto kennelijk kunnen 'lenen' doordat de sleutels nog in het contactslot zaten. De Raad van State heeft bepaald dat de gemeente een eigenaar van een bungalow op vakantiecentrum De Krim terecht heeft geweigerd een opbouw op zijn huis te plaatsen. De man wilde 55 kubieke meter aan de ruimte toevoegen door het dak te verhogen. In het bestemmingsplan staat dat de goothoogte maximaal 3 meter mag bedragen. In de visie van de aanvrager blijft die ongewijzigd omdat de scheiding tussen muur en dak op hetzelfde niveau zou blijven. De gemeente interpreteerde de uit breiding toch als een verhoging van het dak en daarmee van de goot. De Raad van State was het daarmee Wethouder Peter Bakker ver wacht begin volgende week uit sluitsel te kunnen geven over de vraag of de herinrichting van de haven van Oudeschild met be houd van één havenmond vol doet aan de voorwaarden om voor Europese subsidie in aan merking te komen. De gemeente. Watersportvereniging Texel en de vissers bestuderen gezamenlijk de haalbaarheid van de beoogde binnenplanse wijziging, die de voorkeur heeft van zowel de watersporters als de vissers. Laatstgenoemden willen echter onder geen beding dat dit ten koste gaat van de benodigde subsidie Mocht dat toch het ge val zijn, dan valt de keus op één van de dne ontwerpen voor her inrichting met een tweede haven mond. Het Waterloopkundig La boratorium bracht hierover onlangs advies uit. (Advertentie) yrna ~fnzrt Jrzrli t* btS kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar MakelaardijTaxaties - FinancieringenOnteigeningen GOEDVERKAVELDE LANDBOUWBEDRIJVEN VOOR BEDRIJFSVERPLAATSERS Klaver Makelaardij BV Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Teletoon 0226 - 414008

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1