'Dan kan vliegveld net :o goed helemaal dicht' Afslag strand tot 20 meter Werkloosheid sterk gedaald, aantal vacatures blijft hoog I Cjrocn ZwartsJex els in het harL_. Vliegveld Texel wil Cocksdorper bluswagen Luchthavendirecteur over weekendsluiting: Hoogste water sinds 5 jaar OVD beslist over toekomst Breuk TVL en kampeerboeren nog niet gelijmd Lage Achterom afgesloten Schapenboet blijft staan Texelaars naar kampioenschap Amsterdammertje zoekt Texelaars TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER JGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11452 DINSDAG 1 FEBRUARI 2000 TEXELSE™COURANT Idvertenties/abonnementen/bezorging: Jpinbaan 6 791 MC Den Burg elefoon 0222 - 36 26 00 elefax 0222 - 31 41 11 /erschljnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws&tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1.70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. I zal de laatste zijn om te zeggen t de kleine luchtvaart niemand jerlast bezorgd. Maar het aantal lichten is de laatste jaren wel met Értig procent afgenomen. Om *egen op gevoelige dagen tegen I gaan gelden er vanaf dit jaar jtra toeslagen. Bovendien wordt jj geïnvesteerd in stillere toestel- li. Als je nu zegt: in het weekend p{ meer vliegen, dan kun je het egveld net zo goed sluiten.' dus reageert luchthaven- frecteur Ed de Bruijn op het be- og van de stichting Natuur en Rlieu. ;ter.p bestuurder van de Vereniging van ichthavens, de brancheorganisatie de vliegvelden, houdt De Bruijn :h bezig met beperkende maatre- ilen. 'In 1992 was er op Texel nog rake van 34.000 vliegbewegingen. 1998 waren dat er 25.000. Een af- ime die niet alleen verband houdt it het slechte weer. We zijn op al- lei manieren bezig om het aantal chten omlaag te krijgen. Bepaalde :tiviteiten zijn afgestoten, zoals het iuden van lesvluchten in de week- iden. Dat waren er duizenden, maar elopen zomer zijn er in de week- iden zelden lesvliegtuigjes opge- ;tel On tie *g vel navond komt het bestuur van de Ondernemersvereniging Den Burg jyeen om te bepalen of de belangen- gamsatie blijft bestaan en zo ja in 'elke vorm. De OVD verkeert in een isis door de slechte respons van de den op activiteiten die het bestuur worstelt. De ledenvergaderingen ordt door een handjevol onderne- lers bezocht en belangstelling om te esturen is er niet of nauwelijks, ieptepunt in de verhouding tussen den en bestuur was de onwil bij een 'oot deel van de middenstanders ti mee te betalen aan de feest- erlichting voor kerst en oud en euw. lijna een jaar nadat de Vereniging an Texelse Kampeerboeren (TKB) uit het convenant met de axelse Vereniging van Logies- erstrekkers (TVL) is gestapt, is de reuk tussen beide verenigingen og niet gelijmd. Wel heeft er een lesprek plaatsgevonden, maar olgens VTKB-voorzitter Jan van leerwaarden heeft dat niet tot een evredigende uitkomst geleid. stegen Rondvluchten worden zoveel mogelijk door de week gehouden. Verhoging van de landingrechten, met een extra toeslag in het weekend en 's avonds, moeten ook tot verder afnemende drukte in het weekend leiden. Op Texel wordt er 's avonds nauwelijks gevlogen Alleen nog voor parachutisten Na 20.00 uur wordt hier helemaal niet meer gevlogen. Tessel Air neemt allerlei maatregelen om stiller te vliegen. Maar bij zo'n extreme eis van met meer vliegen in het weekend, dé dagen bij uitstek voor recreanten om er op uit te trek ken, kunnen we beter helemaal slui ten.' Ondanks de vermindering van het aantal vluchten met bijna een derde is het vliegveld niet in de rode cijfers is beland 'Dat komt enerzijds omdat de landingsrechten zijn verhoogd. Maar ook doordat we alles zo zuinig mogelijk proberen te doen. Elk dub beltje wordt drie keer omgedraaid. Om de kosten laag te houden, doen we zoveel mogelijk in eigen beheer. Zeg nou zelf: welk bedrijf kan het zich een omzetverlies van dertig procent permitteren. Toch is het vliegveld nog steeds kostendekkend. De gemeente hoeft er geen cent bij te leggen.' Toeristische attractie Het argument van Natuur en Milieu dat het economisch belang van de kleine luchtvaart voor Texel niet hard is gemaakt, is volgens De Bruijn on terecht. 'Het vliegveld is de goed koopste toeristische attractie op het eiland. Uit een landelijke telling door de Vereniging van Luchthavens in 1996 is gebleken dat het vliegveld dat jaar in het meest negatieve scenario nog altijd 250.000 bezoekers trok. Dat aantal zal in de loop der jaren best zijn toegenomen. Onze bezoe kers hoeven geen dubbeltje entree te betalen.' De Bruijn is teleurgesteld in de hou ding van Natuur en Milieu. 'We zijn dagelijks in de weer om de overlast omlaag te krijgen. Vliegroutes worden verlegd en -hoogtes worden, waar mogelijk, aangepast. Voor dit soort maatregelen is de medewerking van de Rijksluchtvaartdienst nodig en moeten wetten worden gewijzigd. Dergelijke processen verlopen traag. De Vereniging van Luchthavens heeft altijd geprobeerd om met Natuur en Milieu in overleg te blijven. We zou den zelfs een convenant met ze wil len afsluiten, waarin onderlinge af spraken kunnen worden vastgelegd. Maar er viel niet over te praten. De stichting volhardt in het standpunt dat de kleine luchtvaart in het week end en 's avonds wordt verboden. Als je zoals wij zó hard werken om de overlast te beperken en dan begrijp je dat een verhaal zoals dat vrijdag in de krant verscheen voor ons niet motiverend werkt. Toch blijven we dagelijks ons best doen om onze pro cedures aan te passen, om vermijd bare hinder te voorkomen.' Het Lage Achterom in Den Hoorn is vanaf woensdag tot en met vrijdag, of zoveel langer als voor het werk nodig, overdag afgesloten. Oorzaak van de stremming is de aanleg van een gasleiding. Over bijna de hele lengte van het Texelse strand is sinds zondag deze 60-80 centimeter hoge richel te zien. Rechts het oude strand, links het weggespoelde gedeelte. (Foto Gerard Timmerman) Het strand heeft het afgelopen weekend flink te lijden gehad door uit zonderlijk hoog water in combinatie met harde westenwind. Langs de hele Texelse kust sloeg tenminste vijf meter weg. Op diverse plaatsen was de afslag zelfs acht tot twintig meter, inclusief de effecten van en kele recente stormen. De door de zee verzwolgen zandmassa's waren afkomstig van strand dat de afgelopen jaren door suppletie was aan gebracht. Vrijwel nergens werd de duinvoet aangetast zodat er geen sprake was van werkelijke kustachteruitgang. Wel werd de stalen zinker van één kilometer lengte die nabij paal 17 in het strand was gegraven in afwachting van toekomstige suppletiewerkzaamheden, bloot- gespoeld. De pijp raakte daarbij enigszins op drift en verspert nu het strand. lampeerboeren die vrij wilden zijn In e keuze van het aantal 'verhuurbare' aravans op hun erf, konden zich niet inden in het maximum van twee eizoenstandplaatsen dat in het onvenant was vastgesteld. Maar 'Ok de wijze waarop TVL de belan- |en van de kampeerboeren behar- gdeendemamer waarop het op 13 ■ill 1997 afgesloten convenant werd leëvalueerd. verliep niet op de ma ter zoals de VTKB dat wilde. 'Onze ritische houding richting TVL en de tampei in de pers over deze zaak, lebben de verhoudingen geen goed ledaan', erkent Van Heerwaarden, ielangentegenstellingen tussen de xploitanten van groepsverblijven Recron) en de toewijzing van de laapplaatsen aan kampeerboeren, laven voeding aan de wrijving. Niet- emin blijven de kampeerboeren vol lens Van Heerwaarden altijd bereid ot een gesprek met TVL. De voorzit- er stelt vast dat de vraag of de ampeerboeren al dan niet met de ogiesverstrekkers om de tafel gaan, al afhangen van de mening van de eden Morgenavond komen die om -0.00 uur bijeen in De Lindeboom. Taar zal ook worden gesproken over Ie conceptnota 'Doelstellingen VTKB ?000'. Vooruitlopend op de leden- 'ergadering wil Van Heerwaarden nets kwijt over de inhoud van de eleidsnotitie. Na de pauze verzorgt osien Bruggink, adviseur platte landsvernieuwing bij de WLTO, een inleiding over agrotoerisme en kwa liteit. Het aantal werkzoekenden dat bij het Arbeidsbureau op Texel staat ingeschreven is vorig jaar gedaald van 950 naar 800. Onder hen zijn ongeveer 500 mensen die geen baan hebben. De andere 300 zijn op zoek naar ander werk, met bij voorbeeld meer of minder uren. Ongeveer zeventien procent van de cliënten van het arbeidsbureau is langer dan een jaar werkloos. Tegelijkertijd zijn vooral onderne mers in de horeca voortdurend op zoek naar werknemers. 'Texel blijft een geval apart', erkent Marianne Schot van de Arbeids voorziening Noord-Holland Noord. 'Mensen die elders maar heel moei lijk aan werk zouden komen, kunnen in de zomer vaak terecht in de horeca op het eiland. Het aantal mensen dat een jaar of langer werkloos is, is in veel gebieden veel en veel groter. Gemiddeld is dat eenenvijftig procent in onze regio.' Om de vraag van werkgevers en werkzoekenden zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen, moet het Ar beidsbureau 'maatwerk' afleveren. Dat gebeurt in opdracht van minister De Vries van Sociale Zaken en Werk gelegenheid of van uitkerende instan ties. 'Werkzoekenden die er niet in slagen op eigen kracht werk te vin den, krijgen begeleiding in de vorm van een reïntegratieproject. Voorbeel den zijn sollicitatietraining, om- of bijscholing en het opdoen van werk ervaring. Soms duurt zo'n traject een paar maanden, in andere gevallen langer', aldus Schot Maar ondanks alle inspanningen staan veel vacatures bij het Arbeids bureau lang open. 'Het zijn er nu honderdvijftien, maar dat aantal loopt straks hard op. Het is natuurlijk een momentopname, zeker op Texel. Hoe dichterbij het seizoen, des te meer ondernemers zijn op zoek naar men sen, vooral in de horeca.' Om die reden organiseert de Arbeids voorziening ook dit jaar een cam pagne om seizoenskrachten te be wegen op Texel aan de slag te gaan Daarbij worden onder meer arbeids bureaus in Groningen, Friesland en Drenthe aangeschreven, zodat die op hun beurt hun cliënten kunnen wijzen op de mogelijkheden op Texel. 'Vo rig jaar is dat best aardig gelukt, maar het blijft moeilijk, zeker nu de proble matiek ook landelijk steeds meer gaat spelen. In de horeca blijven overal veel vacatures onvervuld.' Schot wijst daarom ook op de verant- In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 02.00 uur steeg het water in Oudeschild tot 2,44 boven NAP wat al meer dan vijf jaar niet meer was voorgekomen. Die waterstand was opmerkelijk om dat de windkracht niet veel hoger dan zeven is geweest en de windrichting (pal west) ook met bijzonder ongeluk kig. Toch was de waterhoogte vrijwel conform de voorspelling van Rijkswa terstaat, die voor Den Helder 2.30 woordelijkheid die de sector op het eiland zelf heeft. 'Huisvesting is be langrijk, zeker bij mensen die van ver komen. Maar ondernemers moeten ook een leuk sfeertje weten te bou wen. Natuurlijk moet er hard gewerkt worden, maar als dat in een plezie rige omgeving gebeurt, dan komen mensen ook graag weer bij je terug. In onze campagne presenteren we een baan op Texel ook een beetje als vakantie -Daar kunnen de werkgevers zelf een rol in spelen.' De schapenboet en het stenen schuurtje van Willem 'Hoekie' van Heerwaarde, op de hoek Kees- omlaan-Pontweg blijven gewoon staan. Dit in tegenstelling tot hard nekkige verhalen die de ronde doen, dat de boet bij de ontwikkeling van Den Burg West zou moeten verdwij nen. De boet valt binnen de grens van 55 meter vanaf de Pontweg, de geluidszone waarbinnen niet mag worden gebouwd. Bovendien betreft het een gemeentelijk monument, dat met steun van de provincie op de monumentenlijst is gezet. Buiten het ontwikkelingsplan valt ook het per ceel op de hoek Gasthuisstraat-Pont- weg, dat nog particulier eigendom is. Bureau Grontmij werkt momenteel aan een aangepast ontwerp voor Den Burg West. De gemeente en Vliegveld Texel onderhandelen over de overname van de brandweerauto die in De Cocksdorp is gestationeerd. De Cocksdorp krijgt een nieuwe blus wagen en het vliegveld zou het hui dige voertuig goed kunnen gebrui ken. De prijs is nog onderwerp van gesprek. Het vliegveld, dat zelf verantwoorde lijk is voor de brandbestrijding, heeft momenteel twee kleine bluswagens: een Volkswagenbusje LT en een Dodge-'rapid intervention vehicle'. De laatste is verouderd en zou uitste kend kunnen worden vervangen door de Cocksdorpse brandweertruck. Die is voorzien van een schuim- installatie en behoeft slechts kleine aanpassingen om op het vliegveld - waar meer met schuim dan met wa ter wordt gewerkt - te kunnen wor den ingezet. 'Een ideale mogelijkheid die we graag willen aangrijpen', ver klaart luchthavendirecteur Ed de Bruijn. 'We willen steeds meer sa menwerken met de brandweer en dan is het natuurlijk mooi dat er hier een wagen staat waar de brandweer mannen al mee kunnen werken.' De Bruijn meent, dat als de nood aan de man is, de wagen ook door één per soon kan worden bediend 'Maar we zijn vrijwel altijd met ons tweeën, dus alleen bij hoge uitzondering staat de havenmeester er alleen voor.' Bij een relatief klein incident, zoals het bre ken van een wiel van een politie- vliegtuigje twee weken geleden, zal de VW uitrukken; bij ernstige calamiteiten wordt de nieuwe wagen van de brandweer gebruikt. Die heeft een grotere capaciteit dan de afge schreven Dodge, die ooit van Schip hol naar Texel kwam. Over de prijs moeten de partijen het nog eens worden 'Het 1s moeilijk te zeggen wat de auto waard is. Dat hangt onder andere af van de haast die je hebt met de verkoop', zegt brandweercommandant Dick Jongeneel. 'Als ie alle tijd hebt, kun je er in het buitenland nog een aardig bedrag voor vangen. Maar de nieuwe wagen is besteld en dus willen we de oude snel kwijt.' De prijs heeft daar naast een politiek aspect. De veilig heid op het vliegveld kan het college en raad zo ter harte gaan dat zij af willen zien van het volle pond. 'De kwestie is nog met in b en w bespro ken. Er zijn ook andere mogelijkhe den Zo kunnen we de auto aan de jeugdbrandweer schenken. Maar dan blijven we nog wel met de onder houdskosten zitten', zegt Jongeneel meter plus NAP had aangekondigd; het werd daar 2.27 meter plus. Voorzorgen De vloed was net niet hoog genoeg voor dijkbewaking, wel voor enkele voorzorgsmaatregelen. Het Instituut voor Bos en Natuurbouw (IBN) in 't Horntje sloot de in de dijk gemaakte zeewaterinlaat voor de zeehonden bassins en Staatsbosbeheer contro leerde of de automatisch sluitende duikers onder de Mokweg en onder de dijk tussen de Slufter en de Muy ook werkelijk dicht waren Bij de gisteren gehouden metingen bleek dat tussen de palen 8 en 15 gemiddeld zeven meter van het strand was afgekalfd. Tussen paal 15 en 19,5 was de afslag acht tot 14 meter, tussen 19,5 en 23 gemiddeld vijf meter en direct ten noorden van de Slufter (waar het strand het afge lopen jaar werd opgespoten) 15 tot 20 meter. De hoge brandinggolven onderspoelden de uiteinden van de strandslagen paal 9 (Hoornderslag) en paal 15 (Westerslag) waardoor de bestrating werd vernield Een bedenkelijke situatie is ontstaan op het buitendijkse terrein van cam ping De Robbenjager aan de Vuurtorenweg. Dit was de enige plaats waar bestaand duin werd aan getast en wel zodanig dat van een behoorlijke zeewering geen sprake meer is. Een doorbraak zoals in 1976 is bij een volgende storm niet denk beeldig Campingexploitant Jaap Groen heeft zijn kampeerterrein in middels wel in eigen beheer van een dijk voorzien zodat in dat geval de schade beperkt blijft. Rijkswaterstaat heeft nog geen plannen om het duin te herstellen. Het nu weggeslagen strand zal vroeg of laat weer worden hersteld door zandsuppletie conform het uitgangs punt dat de bestaande kust in stand moet worden gehouden. Zonder suppletie zou de zee bij storm en hoog water al snel weer vat krijgen op de eigenlijke duinen en zover mag het dus niet komen. Dit jaar zal ten zui den en noorden van paal 9 een stuk strand van 900 meter worden opge spoten. Hetzelfde gebeurt met het strand tussen paal 13 en 15 en tus sen 16 en 17,5 Verder is het de be doeling de suppletie die het afgelo pen jaar ten noorden van de Slufter werd aangelegd, aan te vullen en mogelijk wordt er ook zand gespoten tussen paal 15 en 16. Totaal zal 1,9 miljoen kubieke meter zand op het strand worden gespoten. Het werk zal wordt uitgevoerd door een com binatie van drie aannemers: HAM/ VOW, Van Oord ACZ en Ballast Nedam en er is totaal 19 miljoen gul den mee gemoeid. Leandro van Karsen, Simone de Wit en Wouter Dogger mogen op 12 en 13 februari deelnemen aan het Ne derlands kampioenschap zwemmen in Emmen. Leandro van Karsen heeft zich geplaatst op de 50 meter vlinderslag, de 50 meter schoolslag en tevens voor de estafettenummers 4x50 meter wisselslag en 4x50 me ter vrije slag. Aan deze estafette nummers doet ook Wouter Dogger mee. Simone de Wit heeft een limiet gezwommen op de 50 meter vrije slag en zal - met een beetje geluk - ook uitkomen op de 50 meter vlinderslag Countryrage Vroeger was volksdansen populair. Dat is het nu weer, zij het dat het om Amerikaanse folklore gaat. Het aan tal Texelse country line-dansers groeit als kool. In Oosterend hebben zij zich verenigd in de Eastender Honeybee Hoppers. 'Stop, vine, scuff!' Pagina 2 Optometrist Hij is geen opticien en geen oogarts, maar iets er tussenin. Jan Winnubst junior heeft als eerste in de kop van Noord-Holland de opleiding opto- metrie voltooid. In de optiek aan de Groeneplaats kijkt hij niet alleen naar maar ook in en achter het oog. Pagina 3 m Hondenclub jubileert De éen zweert bij een beagle, de an der kiest voor een Belgische herder en een derde wil persé een Ierse set ter. Een keur aan honden deed zater dag mee aan de behendigheidswed strijden die zondag ter gelegenheid van het vijftienjarige bestaan van Hondenclub Texel in Ons Genoegen werden gehouden. Pagina 5 a Verlies voetballers De Texelse voetballers beleefden al lerminst een florissante zondag. Alle eerste elftallen verloren hun wed strijd, koploper Texel'94 voor het eerst dit seizoen. Pagina 5 en 6 m Sporttoppers 1999 De Sportraad maakte zaterdagavond tijdens het jaarlijkse 'gala' bekend wie de sportman, sportvrouw, sporttalent en sportploeg van 1999 zijn gewor den. De sportvrouw werd bij verstek gelauwerd, want zij verkeerde langlaufend in Oostenrijk. Pagina 6 FITT op dieet Het Centrum voor Fysiotherapie Texel aan de Schoorlwal heeft ver sterking gekregen van diëtiste Martine Dogger en fysiotherapeute Marjon Janssen. Pagina 6 m Twaalf tenen Asielzoeker Said Qubad Piroez, die vanaf april in de Vogelmient verblijft, meldde zich bij de redactie met zijn opmerkelijke levensverhaal. Daarin vertelt hij onder meer over de zes te nen die hij aan elke voet heeft. Pagina 7 Marietje Hemelrijk uit Mon- nickendam is op zoek naar de mensen bij wie zij in de oorlog een tijdje in huis is geweest. In haar herinnering woonde zij in die dagen vlak bij een kerk. maar verder weet zij zich geen namen of details te herinneren. Het is zelfs mogelijk dat zij helemaal met op het eiland gelogeerd is geweest, maar bijvoorbeeld in de Wiermgermeer Het staat haar namelijk nog bij dat zij wegens een overstroming naar Amster dam terug moest. Wie zich iets over Marietje Hemelrijk weet te herinneren, wordt verzocht con tact op te nemen met Riet Willig- Visser, Hoogedijk 8, 1145 PM Katwoude, tel. 0299-658373, of e-mail rietwillig@hotmail.com. (Advertentie) fnrli itlrrfUin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1