Sanering kinderopvang kost eenmalig vier ton .1 Juttersmusea om de onderhandelingstafel Cjroen '^wart- Jexelin hart., I" k Leiding over naar landelijke instelling Hodshon definitief aan Flora toegewezen m Vroege lepelaar 'Willy' ramt havenkade in Amsterdam Lionsveiling naar andere ruimte Nuchtere rijders Loodsbotter naar Sail TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Ecokar TEXELSE^ COURANT BEZORGER m/v ^U/R ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 11454 DINSDAG 8 FEBRUARI 2000 COURANT dvertenties/abonnementen/bezorging: Dinbaan 6 b91 MC Den Burg (lefoon 0222 - 36 26 00 ■lefax 0222 - 31 41 11 srschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. e gezondmaking van de Texelse kinderopvang vergt een jnmalige injectie van vier ton. Het totale exploitatietekort in de Stichting Kinderopvang Texel (SKT) zal dit jaar ver- oedelijk oplopen tot ƒ250.000,-. Achterstallig onderhoud in de gebouwen en vervanging van de inventaris kosten >0.000,-. Verder is een ton nodig voor de verbetering van organisatie. Wethouder Nel Eelman van Welzijn en On- ijs wil de kinderdagopvang en het peuterspeelzaalwerk erbrengen bij de professionele overkantse instelling talpa', omdat deze activiteiten de SKT boven het hoofd gegroeid. Eelman wenst alle zes de peuterspeelzalen Ie verschillende dorpen open te houden. Dat kost jaar- Is ƒ30.000,- extra. Texelse kinderopvang zit sinds Iele jaren diep in de problemen. De Inciële tekorten hopen zich op Lr stijgende loonkosten en gelijk ende inkomsten, de admimstra- can het werk nauwelijks aan en er dt met doelmatig gewerkt. Tijdens rleg tussen de gemeente en het T-bestuur werden in mei 1999 en- pijnlijke conclusies getrokken, de naar aanleiding van een lerzoeksrapport van het bureau -ADVIES. Om privacyredenen is apport nooit openbaar gemaakt, ir dat de organisatie van de ilse kinderopvang schromelijk irtschoot, bleek wel uit het ont- en van enkele essentiële gege- Zo was het bestuur met op de gte van de kostprijs van een 4 in 9 p eerste lepelaar heeft zich oeg laten zien op Texel. Willem oomen uit Den Burg zag er vrij- I ag rond negen uur 's ochtends l;n vliegen langs de Pontweg, I ir hoogte van de stoplichten bij kenbuurt. Het dier bewoog zich noordelijke richting. Volgens rthur Oosterbaan van EcoMare beurt het maar zelden dat pelaars, die overwinteren in I frika en Spanje, zo vroeg in het lar weer terug zijn op Texel. De I oege melding houdt ongetwij- I ld verband met de zachte win- 1 r. Een record is het echter met. I oit werd een lepelaar al op 1 Jbruari - dus drie dagen eerder gesignaleerd. coaster 'Willy' ramde vorige k in de haven van Amsterdam Java-eiland (Sumatrakade) en d daarbij zwaar beschadigd, kop van het schip werd meters slkaar gedrukt, de romp ver- nde scheuren en later bleek dat 10k een scheur zat in het schot en vooronder en de voorpiek- lens de waterpolitie had de ilse schipper-eigenaar gedron- Bij een blaasproef bleek hij 1 dille alcohol in het bloed te heb- terwijl in de scheepvaart maxi- al 0,8 promille is toegestaan. Als- zaak wordt een defecte stuur- hme genoemd, maar de schipper doedt dat de aanvaring ook iets naken heeft met de hersenvlies- teking waaraan hij vroeger heeft fden. Gisteren was hij voor me- :h onderzoek in Amsterdam. Willy' was met vier bemannings- !n en 1100 ton beendermeel op 3 van Ierland naar Kampen. De ipper, die deze functie bij toer- irt uitoefent met een collega, was boord gegaan in IJmuiden. waar met de stuurmachine ook al pro- nen zouden hebben voorgedaan. Ie Amsterdamse haven op weg de Oranjesluizen had de 'Willy' e buurt van het Centraal Station T links moeten sturen. In plaats irvan ging het schip vrijwel recht- 'r en ramde de kade. De klap was in de verre omtrek te horen. We- s gevaar voor zinken werd de la- 3 overgeslagen in een ander ip De 'Willy' werd nadien voor aratie naar een werf gesleept. Bij ongeluk werd niemand gedeerd. opvangplaats in het kinderdagverblijf of de buitenschoolse opvang aan de Burdetstraat, of in de zes peuter speelzalen die de SKT in de verschil lende dorpshuizen exploiteert. Wachtlijsten en een toedeling van de kosten over de verschillende voorzie- De Lionsveiling zal dit jaar niet plaats hebben in het groothandelsgebouw, maar in een van de bedrijsschuren van de firma RAB aan de Vlamkast. Door een andere indeling bood het oude gebouw met langer genoeg ruimte om de veiling te huisvesten. De nieuwe lokatie vraagt nogal wat aanpassingen in het draaiboek De belangrijkste data en tijden zijn inmid dels vastgesteld. Voormschrijven goederen: maart; inbreng goederen: zaterdag 8 april van 9.00 tot 12.00 uur; kijkavond: donderdag 13 april van 19.00 tot 22.00 uur; kijken en veilen: vrijdag 14 april van 17.00 tot ca. 23.00 uur en zaterdag 15 april van 14.00 tot ca. 22.00 uur; afhalen van verkochte goederen: maandag 17 april van 16.00 tot 18.00 uur. ningen waren evenmin beschikbaar. Besloten werd een projectgroep in te stellen bestaande uit vier gemeente ambtenaren van de sectoren welzijn en middelen, en een bestuurslid en een administrateur van de SKT. De projectgroep is tot de verregaande conclusie gekomen dat de financiële en organisatorische problemen mede worden veroorzaakt door 'het ontbre ken van sturing die past bij een pro fessionele organisatie van deze om vang. Aan de eisen die aan management en administratie van zo'n organisatie worden gesteld kan met optimaal worden voldaan.' Het bestuur, dat uit zes vrijwilligers be staat, heeft zelf ook aangegeven dat de exploitatie van de tot 120 opvang plaatsen uitgegroeide voorzieningen boven zijn macht ligt: 'De verant woordelijkheden en de omvang van het takenpakket zijn te groot gewor den voor een vrijwillig bestuur dat ook nog regelmatig van samenstelling verandert.' Catalpa Op korte termijn is een aantal maat- regelen genomen om de eerste nood te lenigen. Zo is besloten om voorlo pig alleen kinderopvangplaatsen uit te geven die door een werkgever krachtens cao-afspraken voor het kind van zijn werknemer worden 'ge kocht'. Bovendien zijn de prijzen met tien procent verhoogd. De maatrege- Bij een in de nacht van zaterdag op zondag gehouden alcoholcontrole heeft de politie negentien chauffeurs in het pijpje laten blazen. Daarbij bleek dat iedereen zich keurig had gehouden aan de grenzen die de wet stelt aan het gebruik van drank in het verkeer. Kinderen van De Buidelboet aan de Burdetstraat. De kinderdagopvang telt 30 plaatsen: 16 voor baby's en 14 voor peuters. De gesub sidieerde dagdelen zijn bijna volledig benut (98 van de 100 dagdelen per week). De koopplaatsen blijven hierbij achter van de 200 dagdelen zijn er 151 verkocht. De openingstijden van de opvang sluiten niet aan bij de wensen van ouders die m de horeca werken. (Polo Bart Bosch) len kunnen evenwel niet voorkomen dat het tekort over 2000 vermoede lijk zal oplopen tot ƒ90.000,-, mede door het aantrekken van interim-ma nagement. Ook de tekorten over 1998 (ƒ60.000,-) en 1999 (ƒ100.000,- moeten nog worden opgevangen. Ondanks de financieel belabberde positie van de SKT ziet het door de gemeente ingehuurde accountants bureau NBC Eelman Partners op termijn goede mogelijkheden voor de exploitatie van kinderopvang op Texel, mits er een organisatie komt die centraal wordt aangestuurd door een leidinggevende, die inzicht heeft in de kostprijs en financiering, waar bij alle kosten in rekening worden gebracht. De projectgroep denkt die organisatie te hebben gevonden in de landelijk opererende instelling Catalpa uit het Overijsselse Hengelo, die 65 voorzieningen voor kinderop vang exploiteert. Daartoe sluit Catalpa contracten af met gemeen ten, waarin de gewenste zorg is vast gelegd. De instelling heeft aangege ven bekend te zijn met de Texelse problemen, die zich ook in andere gemeenten voordoen. Net als NBC Eelman denkt Catalpa dat een ge zonde kinderopvang op Texel moge lijk is. Ook wethouder Nel Eelman wil de kinderopvang bij Catalpa onderbren gen. Een efficiëntere, professionele organisatie als Catalpa zal tegen la gere kosten kunnen werken en de administratie kunnen verbeteren, zo verwacht Eelman. Na de sanering - waarvoor de gemeenteraad dus vier ton moet vrijmaken - wil zij onder de vlag van Catalpa met een schone lei beginnen. Op den duur moet worden bekeken of de kinderopvang defini tief bij Catalpa wordt ondergebracht of dat de SKT de draad weer oppikt en toch in zelfstandige, zij het aange paste vorm verdergaat. De aansluiting bij Catalpa gaat ver moedelijk arbeidsplaatsen kosten. Met name op administratief gebied verdwijnen er taken. Of de functie van hoofdleidster voor het kinderdagver blijf en de buitenschoolse opvang gehandhaafd blijft, is onzeker Voor de medewerkers die in de nieuwe opzet eventueel hun baan (gedeelte- Vertegenwoordigers van de Stichting Texels Museum (STM) en Flora gaan met elkaar onderhandelen over het tentoon stellen van de historische reddingboot Joan Hodshon. Aan leiding is de uitspraak van het Amsterdamse gerechtshof cjat de jutters van Flora het alleenrecht hebben op het ex poseren van de boot, omdat zij eigenaar zijn. Daarmee bevestigde het hof het vonnis van de rechtbank van mei vorig jaar, waartegen STM in hoger beroep ging. De jutters zijn nog steeds bereid de Joan Hodshon op het terrein van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild te laten staan, als daar het een en ander tegenover staat. Dat het eigendom bij de jutters ligt, werd niet door de STM betwist. Bij het hof voerde STM aan dat de spon sors en de gemeente geld voor de aankoop van de boot doneerden in de veronderstelling dat de Joan Hodshon in Oudeschild zou worden tentoongesteld, en dat ook eigenaar KNRM met die gedachte de boot in 1990 overdroeg aan de later naar Flora verhuisde Stichting Jutters- museum. Daarom zou de Joan Hodshon moeten blijven waar die is: bij het Maritiem en Jutters Museum (MJM). Maar hoewel de motivering van het arrest nog niet bekend is, lijkt het erop dat het hof ongevoelig was voor deze argumenten, net als voor het feit dat in Oudeschild voor ƒ35.000,- een overkapping is neerge zet om de Hodshon onder te expo seren. Deze redenen waren blijkbaar voor rechtbank noch gerechtshof zwaarwegend genoeg om een in breuk te rechtvaardigen op het eigen domsrecht van de jutters, dat inhoudt Bij de onderhandelingen om de Hodshon zullen ook de 90 items (circa 300 spullenworden betrokken, die bij de boedelscheiding aan de jutters zijn toegewezen maar onvindbaar zijn. iroio anti Boimi dat zij met de boot mogen doen wat zij willen. Namens de STM zegt Jan Kuiper de uitspraak 'teleurstellend' te vinden. Hij moet het arrest nog bestuderen en met zijn advocaat overleggen, maar de kans dat de STM bij de Hoge Raad in cassatie gaat, is erg klein. 'We zijn in ieder geval tot het uiterste gegaan om de boot in Oudeschild te houden, zoals de sponsors van de Joan Hodshon en de KNRM van ons mochten verwachten.' Eerder hebben de jutters de ge meente en de STM een package-deal voorgesteld. Als de gemeente Flora zou erkennen en het MJM haar jutterscollectie zou afstoten en bij Flora zou onderbrengen, zou de Joan Hodshon in Oudeschild mogen blij ven. Kuiper noemde dit voorstel des tijds 'belachelijk' omdat de jutterscollectie veel publiek trekt en tot de kernactiviteiten van het MJM behoort. De jutters willen nog steeds onderhandelen en lijken - met een erkenning in het bestemmingsplan in het verschiet - wat water bij de wijn te willen doen. Niet alle juttersspullen hoeven naar Flora te verhuizen. 'De tijden veranderen. We moesten voor een verdere invulling van het voorstel maar eens om de tafel gaan zitten', zegt jutter Jan Uitgeest. Zijn advo caat Peter Traudes houdt weliswaar nog vast aan opsplitsing in een juttersgedeelte (Flora) en een mari tieme tentoonstelling (MJM) - die volgens hem ook voor het MJM het beste is omdat het de concurrentie slag met Flora zal verliezen - maar biedt tegelijkertijd een opening 'In onderhandelingen kan van alles en nog wat gebeuren.' Traudes verlangt namens de jutters wel dat de STM haar verzet tegen Flora opgeeft en bijvoorbeeld geen bezwaar of beroep aantekent tegen de aanstaande op- slag- of museumbestemming die het college aan de hoeve aan de Pont- weg wil geven. Kuiper lijkt door het arrest van het hof meer genegen tot onderhandelingen dan voorheen, nu de kans dat de rechter de Joan Hodshon alsnog aan het MJM toewijst, is vervlogen. 'Het is ons best iets waard, maar we wil len de Hodshon niet koste wat kost in Oudeschild houden. Praten kan natuurlek altijd, ik zie de uitnodiging met belangstelling tegemoet.' Die is inmiddels de deur uit lijk) verliezen, wordt een sociaal plan opgesteld. Peuterspeelzalen Het openhouden van de relatief dure peuterspeelzalen in de Texelse dor pen gaat extra geld kosten. De inkomensafhankelijke bijdragen van de ouders dekken bij lange na de werkelijke kosten niet Omdat b en w het belangrijk vinden dat de 2- en 3- jarigen door de omgang met leeftijd genoten sociale vaardigheden aanle ren die goed zijn voor hun ont wikkeling, stellen zij voor om de jaar lijkse bijdrage met ƒ30.000,- te ver hogen. Daarmee zou de subsidie ƒ140.000,- per jaar gaan bedragen. De peuterspeelzalen worden nu nog Lees verder pagina 5 De loodsbotter Texelstroom is door de organisatie van Amsterdam Sail 2000 (24-28 augustus) uitgenodigd om, samen met de loodsdienst IJmuiden, de beloodsing van een aantal deelnemende schepen op zich te nemen. Nauwelijks een maand eerder (op 24 juni) wordt het schip ingezet voor promotionele activiteiten tijdens de Ronde om Texel. Ook bij de watersportbeurs Hiswa. die van 19 tot en met 26 februari wordt gehou den, is er aandacht voor het schip. Tijdens de beurs zal de stichting die zich met de restauratie bezig houdt, een stand bemannen en tevens zul len bestuursleden van de stichting lezingen geven over de inzet van het schip als varend nautisch monument. Deze lezingen staan gepland op zon dag 20 februari (van 15.00 tot 16.00 uur) en donderdag 24 februari (van 12.00 tot 13.00 uur). De Texelstroom ligt momenteel op de werf Vooruit in Zaandam Daar wordt het vlak hersteld, het dek verstevigd en de machinekamer heringericht. Begin maart wordt het schip weer te water gelaten, waarna - op Texel - onder meer authentieke loods- verblijven worden ingetimmerd. De Stichting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom uit Oudeschild is nog steeds op zoek naar financiële mid delen om de restauratie naar tevre denheid te kunnen afronden. (Advertentie) fjrwi jVur/ Jirrli ia ltd kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE MARTIN TROMP J«JUWELIER NEE- «sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinhnan 6. Spaarrekening Zoals veel vaders, moeders, opa's en oma's een spaarrekening openen voor hun kinderen of kleinkinderen, zo zorgen de inwoners van Den Hoorn ervoor dat hun dorpsgenoten van 2099 een appeltje voor de dorst hebben. Het geld is bestemd om iets leuks mee te organiseren. Pagina 2 a Tevoko wint In een spannende en bij vlagen zeer goede wedstrijd hebben de dames van het eerste volleybalteam van Tevoko koploper Simokos 1 versla gen. Hiermee zijn de Texelaars de koppositie in de regioklasse tot op twee punten genaderd. Pagina 4 a Texel'94 verliest Na het hele seizoen op kop te heb ben gestaan in de 4e klasse A, is Texel'94 zondag door een nederlaag (3-0) tegen concurrent Uitgeest te ruggeworpen naar de tweede plaats. Met nog zes wedstrijden voor de boeg bedraagt de achterstand drie punten. Pagina 4 m Helderse wielrenners Tien renners van de Helderse wiel ervereniging DOK zijn overgestapt naar Wielervereniging Texel. Aanlei ding voor de opmerkelijke verhuizing zijn sponsorperikelen. Pagina 5 a Noordijkfonds De duizend gulden die het Noordijk fonds jaarlijks uitkeert is ditmaal toe gekend aan de Stichting Texel Vakan tie Gehandicapten, eigenaar van het Tesselhuus. Pagina 5 a Geringe subsidie B en w willen ƒ2.500,- subsidie ge ven aan het Agransch en Wagen museum voor de aanschaf van een antieke veetransportwagen. Het museumbestuur had gehoopt op méér want de prijs die voor de wagen betaald moet worden, is belangrijk hoger: ƒ9.000.-. Pagina 5 De Ecokar heeft gisteren op zijn ronde langs de Texelse dorpen 850 kilo chemisch afval opgehaald bij particulieren. In Den Burg werd rela tief minder opgehaald, omdat de in woners hun 'afval vaak bij Gemeente werken aanleveren. De eerst volgende keer dat de Ecokar de standplaatsen aandoet, is op maan dag 3 april. De adressen staan op de binnenflap van het Texelse telefoon boekje (Advertentie) tjrrzk 7*ort frtrh u Int kin. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Oosterenderweg/Oost en omgeving. Hier wonen ongeveer 97 abonnees. (LET OP de wijk kan eventueel opgesplits worden) Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1