'Authentiek eiland' lijkt meest favoriet Brand verwoest woning bij hoeve Bland en Berg Cjroen <2jwarL-J~exels in het hartL, Welzijnsstichting en Steffens sluiten deal timmer Geanimeerde discussie over toekomst k Teso-reddingsvlot kiest het luchtruim Braaf Allege in beroep tegen rijkskorting Zaak tegen bouw praktijk uitgesteld Qnder de pomp Boekje Meierblis dit jaar op zaterdag Gastouders vullen kinderopvang aan TEXELSE^COURANT feafefcasip PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11455 VRIJDAG 11 FEBRUARI 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 'eel Texelaars voelen ervoor dat hun eiland in de toekomst en 'authentiek' karakter krijgt. Natuur, rust en ruimte zul- ;n er volop beschikbaar zijn. Het aantal toeristische slaap- llaatsen is op het peil van het jaar 2000, het autoverkeer is iterk teruggedrongen en er rijdt een gratis bus waarop fiet- len kunnen worden meegenomen. De recreatie geconcen- reerd in De Koog en De Cocksdorp. De Koog is veranderd i een smaakvol dorp met gezondheids- en kuurtoerisme, )e Cocksdorp is een centrum voor golf- en tennissport en iet toeristisch bedrijfsleven wordt gedomineerd door klein- ichalige familiebedrijven. De betekenis van de agrarische ector is sterk afgenomen en boerenland heeft deels een latuurbestemming gekregen. Voor bouwen in het buiten- lebied gelden strenge welstandseisen en wordt alleen bij arde noodzaak toegestaan. De zorgvuldig geconserveerde lorpsgezichten worden gekoesterd.... )p de woensdag en gisteren in De dm gehouden keuzeconferenties Texel 2030' scoorde het toekomst- eeld 'authentiek eiland' aanzienlijk ieterdan Texel Natuureiland', 'Texel ico-eiland' en 'Texel Parkeiland'. Dat leek althans uit de twee opinie- leilingen tijdens de eerste bijeen- .omst werden uitgevoerd. Het bete- ;ent natuurlijk met dat degenen die ch aldus uitspraken ook alle onder- elen van dit geschetste toekomst- eeld omarmen. Met name het feit at dit model geen enkele mogelijk- eid voor groei biedt en met buiten- lewoon strenge reglementering ge- laard zal gaan, zag menigeen als een vnpunt e gemeente Texel heeft bij de aste kamercommissies voor Fi- anciën en voor Binnenlandse Za- en en Koninkrijksrelaties bezwaar angetekend tegen het besluit van e regering om het geld uit het iemeentefonds anders te verde- in. Omdat Texel grotendeels be- taat uit goed bebouwbare zand- rond en de kosten voor de aanleg an wegen en huizen er dus lager ijn, ziet de overheid voldoende aden om de gemeente de ko tende vier jaar met zo'n ƒ2,4 mil- >en te korten. let college vindt de nieuwe verdeling mterecht en schreef dat in november I aan de Tweede Kamer. Om de westie nogmaals in Den Haag onder Ie aandacht te brengen, is deze reek een afschrift gestuurd naar ge- oemde kamercommissies, die don- erdag in een gecombineerde verga- lering bijeen zijn om te discussiëren iver de herverdelingsoperatie. B en schrijven daarin dat Texel gebon- len is aan allerlei richtlijnen die de latuur moeten beschermen en dat leuwbouw en ontwikkelings- ebieden daarom schaars zijn op het liland. De gemeente om die reden ;orten, zou oneerlijk zijn, aldus het lollege. 'Wij stellen u voor om voor inze gemeente en natuurlijk voor alle groene" gemeenten de nieuwe sleu- els niet van toepassing te verklaren 'oor „groene" gronden. Met name 'oor onze gemeente pakt de voorge leide berekeningsmethodiek erg ngunstig uit en wij vinden dat wij nerdoor onevenredig zwaar bena- leeld worden.' De voorkeur ontstond meer omdat 'authentiek Texel' het minst extreem is en het meest lijkt op het huidige Texel in gecorrigeerde vorm. Wat door de vele deelnemers naar voren werd gebracht wekt de verwachting dat de uiteindelijke keus een iets min der 'streng' authentiek Texel zal wor den, aangevuld met haalbaar ge achte elementen uit de drie andere toekomstbeelden. Zover is het ech ter nog niet. Het organiserende Bu reau Van de Bunt zal de komende weken nog het nodige sleutelwerk verrichten. Eind maart gaat de eind rapportage naar WV en gemeente. Aan de keuzeconferenties werd mee gedaan door een 'brede' vertegen woordiging van Texel, waaronder ver tegenwoordigers van TVL, TVO, b en w, gemeenteraad, de Horeca-afde- ling, dorpscommissies en het Linde- boomberaad. Ook waren er mensen Kamer van Koophandel, provincie en Waddenfederatie bij en coördine rende en leidinggevende personen die optraden namens het Bureau Van de Bunt. Bij de bijeenkomsten van woensdag- Lees verder pagina 5 Een straffe wind blies woensdagmiddag over de veerhaven op 't Horntje, waar een oefening met nieuw redding- materiaal voor de Schulpengat erg nuttig bleek: aangetoond werd dat de nieuwe 'glijgoot' voor het evacueren van passagiers met deugt. De wind kroop onder de reddingvlotten en trok ze de hoogte in. Verderop in deze krant meer over de spectaculaire mislukking (Foroa»reMcf,/ In onderling overleg hebben de ge meente en de advocaat van fysiotherapeute Marja van der Star hun geschil over de bouwvergun ning voor de psychologenpraktijk van het echtpaar Van den Berg- Lenters voorlopig uitgesteld. Het geding dat Van der Star tegen de bouw van de praktijk in Den Burg- West heeft aangespannen, zou gis teren dienen voor de Alkmaarse rechtbank. Het vonnis in het hoger beroep dat Van der Star bij de Raad van State heeft ingesteld in de vergelijkbare rechtszaak tegen de vestiging van de praktijk van podologe Ingrid Koorn- Robertz, laat op zich wachten. De Raad van State zal iri ieder geval voor 13 maart uitspraak doen. Omdat deze uitspraak doorslaggevend is voor Van der Stars kansen in de zaak Van den Berg, leek het beide partijen verstandig het geding om een voor lopige voorziening tot na dit vonnis aan te houden. Indien de Raad van State de gemeente in het gelijk stelt, zal Van der Star haar verzet tegen de psychologenpraktijk naar verwach ting opgeven. De Texelaars zijn keurige betalers van plaatselijke belastingen en rechten. Van het totale bedrag dat de gemeente het afgelopen jaar wilde ontvangen, moest uit eindelijk slechts f5.694,64 oninbaar worden verklaard. Dat is minder dan één promille van het totale belastingbedrag. Tot de bedoelde belastingen be horen parkeerbelasting, onroe rend zaakbelasting, container- huur, reinigingsrecht en hondenbelasting. De rechter zal geen uitspraak doen over de rechtmatigheid van het ontslag van Thijs Steffens. De be heerder van jongerencafé Time Out, die door de Welzijnsstichting op non-actief werd gesteld we gens aanhoudende geruchten over drugsgebruik en betrokkenheid bij drugshandel, heeft een akkoord bereikt met zijn werkgever over ontbinding van de arbeidsovereen komst. Steffens knjgt een schadeloosstelling ter grootte van drieëneenhalve maandsalarissen Volgens de zoge naamde 'kantonrechterformule' zou hij, indien het ontslag door de rech ter zou zijn uitgesproken, recht heb ben op één maandsalaris. De ar beidsovereenkomst tussen Steffens en de Welzijnsstichting wordt per 1 maart aanstaande met wederzijds goedvinden ontbonden, omdat de arbeidsverhoudingen zijn verstoord. Steffens' advocaat Peter Traudes had de kwestie liever voor de kantonrech ter uitgevochten, om zo een principe- uitspraak te verkrijgen dat een schor sing en ontslag op basis van geruch ten met door de beugel kunnen. Ook in dat geval zou de rechter het arbeidscontract kunnen ontbinden vanwege een verstoorde werk verhouding, maar dan zou Steffens vrijwel zeker een hogere schadever goeding hebben gekregen. 'Mijn cliënt had geen zin in een slepende rechtszaak. Hij heeft een andere baan gevonden aan de overkant en beslo ten de schadeloosstelling te accep teren', aldus de raadsman. 'Dat is jammer, maar ik kan het wel begrij pen.' Directeur Bart Heijnen van de Welzijnsstichting is tevreden met de Een felle uitslaande brand heeft woensdagochtend het woon huis bij boerderij Bland en Berg aan de Postweg 154 verwoest. De bovenverdieping brandde geheel uit. De roet- en water schade op de begane grond is zo omvangrijk dat herstel waar schijnlijk niet lonend is en de woning van de familie Wijtten te gen de vlakte moet. De harde wind bemoeilijkte de bluswerkzaamheden. Brandweercommandant Dick Jongeneel weet vrijwel zeker dat de brand is veroorzaakt door kortsluiting op zolder. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand ontstond rond 7.45 uur op de vliering en werd door de bewoners ontdekt. Die werden opgeschrikt door de klap waarmee op de over loop een plafonnière op de grond viel. De snoeren van de lamp hadden waarschijnlijk door kortsluiting vlam- gevat en het vuur verspreid. Marcel Wijtten gooide uit voorzorg de stroom eraf en waarschuwde de overburen. die de brandweer alarmeerden. Die arriveerde snel en op volle sterkte. Via hun piepers hadden de brandweerlieden de oproep 'binnen brandje op zolder' vernomen, maar door de harde wind was die al snel aangewakkerd tot een moeilijk te bestrijden uitslaande brand. 'Het was zwemmen tegen de stroom in met die wind', verklaarde Jongeneel na af loop. 'Buiten hadden we de boel re delijk onder controle, en binnen op de eerste verdieping eigenlijk ook wel. Maar de eigenlijke brandhaard op het zoldertje was onbereikbaar.' Aan bluswater was geen gebrek. De Ben jij nog in Oostenrijk te schaatsen geweest? Nee, jij? Ik wou wel, maar ik was bang dat Haider met bloemen bij de finish zou staan. De venijnige wind deed het vuur telkens oplaaien. De vlizotrap was door de brand verwoest, waardoor de brandhaard op de vliering onbereikbaar was. (Foto Ban Bosch brandweer pompte het water uit de overvolle sloot die langs de Postweg loopt. Het gemis van een deugdelijke ladderwagen deed zich wel voelen. Veehouder Wijtten moest er met de heftruck aan te pas komen en hees de brandweerlieden in een grote bollenkist omhoog. Op de eerste etage braken zij de ramen open en stapten voorzien van maskers en perslucht naar binnen om te blussen. 'Aan de achterkant van het huis had den we een ladderwagen goed kun nen gebruiken. Daar konden we nau welijks bij het vuur komen.' Aan de vooravond van de brand was de aan schaf van een zogenaamd red- voertuig toevalligerwijs nog in de ge meenteraad aan de orde geweest. Jongeneel heeft goede hoop dat hij binnenkort over zo'n voertuig be schikt waarmee branden op hoogte bestreden kunnen worden. Wijtten heeft zijn gezin tijdelijk onder gebracht bij zijn ouders, die bij zijn varkensbedrijf tegenover de golfbaan wonen - het bedrijf dat hij naar Bland en Berg wil verplaatsen. Wijtten weet niet hoe de brand is ontstaan. 'De bedrading is vier jaar geleden nog helemaal vernieuwd. Misschien dat we de oorzaak nooit meer zullen ach terhalen.' Of het huis gerestaureerd of gesloopt en weer opgebouwd wordt, be spreekt hij dezer dagen met zijn ver zekeringsmaatschappij. 'Van buiten ziet het er nog wel aardig uit, maar binnen is er niks meer van overWijt ten lijkt de tegenslag redelijk te heb ben verwerkt. 'Deze klap komen we wel weer te boven. Er moet gewoon nieuwe woonruimte gerealiseerd worden. Ik ben al lang blij dat nie mand letsel heeft opgelopen. Je moet er niet aan denken wat er alle maal had kunnen gebeuren.' Op het moment dat het vuur om zich heen greep, was Wijtten in de stal de koeien aan het melken. Zijn kinderen speelden beneden in de woonkamer en zijn vrouw lag te slapen. Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. 'Natuur op Texel, Staatsbosbeheer uw gastheer' is de titel van een boekje dat deze week het licht ziet en dat is uitgegeven door Staatsbos beheer, WV en EcoMare. Het is een fraai vormgegeven en handzaam bundeltje, dat ondanks het geringe aantal pagina's (40) een vrij uitge breide omschrijving biedt van het gebied rond de Hoge Berg en het Nationaal Park Duinen van Texel. Pagina 2 'Elfstedentocht' Zes Texelaars hebben vrijdag op de Weissensee in het Oostenrijkse Karinthië de 200 kilometer lange al ternatieve Elfstedentocht geschaatst. Vier van hen bereikten daadwerkelijk de finish, maar de grootste prestatie werd misschien wel geleverd door afvaller Dirk Bakker uit Oudeschild, die na 140 kilometer moest opgeven, nadat hij twee dagen eerder al tot 180 kilometer was gekomen. Pagina 3 m Leges De Texelse logiesverstrekkers vinden het niet rechtvaardig dat de kosten van een nieuwe brandweermede werker op hen worden afgewenteld door de leges voor 'gebruiksvergun ningen'fors te verhogen. Het college wil met hen overleggen en heeft de verhoging uitgesteld. Pagina 5 De Worsteltent Restaurant 'De Worsteltent' aan de Smitsweg mag de keuken uitbreiden. De aanbouw, die in 1998 bij de mo numentale boerderij tegen de zin van het college is verrezen, wordt geformaliseerd en mag nu zelfs wor den vergroot. Pagina 5 m Terug (II) Harry blikt terug op zijn reis naar In donesië en de gunstige fiscale en andere geneugten van zijn vrolijk uit de hand gelopen Papoea-hobby. 'Ik snap niet dat niet meer lui met dit soort dingen in de weer zijn.' Pagina 6 m Klaverjassen Met nog drie spelletjes te spelen is de strijd om de derde periodetitel bij Klaverjasclub Den Burg nog niet be slist. Arend Dijker en Piet Moree de den goede zaken door de achttiende ronde te winnen. Ze namen de leiding over, maar hun voorsprong op de nummers twee en drie bedraagt slechts vijfhonderd punten. Pagina 6 m Geen Tweede Kamer Hij weigerde ooit om lid te worden van de Tweede Kamer 'Mijn hart zei je moet op Texel blijven.' In de rubriek 'Aangespoeld' dit keer: Fndt Blanken. Pagina 7 huisje met rubberoid dak en een ca ravan. Deze materialen werden door Gemeentewerken afgevoerd naar De Hamster. In verband met deze erva ringen zal ook dit jaar scherp toezicht worden gehouden, zowel ten tijde van de opbouw als op de dag van de blis zelf bereikte oplossing. 'Er is een redelijke schadevergoeding uit de bus geko men en het is prettig dat we een rechtszaak hebben weten te vermij den Toch had hij het geding met vertrouwen tegemoet gezien: 'Het is zuur voor Thijs, maar wij blijven van mening dat we niet anders hebben kunnen handelen. De geruchten ble ven aanhouden en schaadden het jeugdwerk.' De meierblis wordt dit jaar gehou den op 29 april omdat 30 april op een zondag valt. De spelregels zijn dezelfde als die van de afgelopen jaren. Het enige verschil is dat de aanvraagformulieren die moeten worden ingevuld voor 'particuliere' blissen nu al in het raadhuis kun nen worden afgehaald Dat laatste heeft te maken met het feit dat deze categorie meierblissen al vanaf drie maanden voor de datum mogen worden opgebouwd terwijl de negen 'openbare' blissen pas vanaf eén maand voor de datum mogen worden aangelegd. Krachtens de huidige milieu wetgeving zijn meierblissen eigenlijk verboden maar ze worden gedoogd krachtens afspraken tussen ge meente, politie en justitie. Zolang het publiek zich aan de voorwaarden houdt blijft dat zo, wat vorig jaar nog door de officier van justitie is beves tigd. Over de gang van zaken van het af gelopen jaar is de gemeente redelijk tevreden, al werden op enkele open bare meierblissen wel schadelijke stoffen aangetroffen. Alleen schoon snoei- en afvalhout en slootruigte (I), mag op de meierblis worden ver brand. De gesignaleerde verboden brandstof bestond onder meer uit jerrycans, vloerbedekking, matras sen. bankstellen, dekzeilen, big bags, tractor- en autobanden, een strand- Ter aanvulling op de bestaande kinderopvang in het kinderdagver blijf of de buitenschoolse opvang willen b en w de opvang door gast ouders subsidiëren. Een bemid delingsbureau moet mensen die de kinderen willen opvangen en ouders die opvang zoeken bij el kaar brengen en controle op de kwaliteit uitoefenen. In 1990 besloot de gemeente het gastouderschap niet tot haar beleid te rekenen, omdat de kwaliteit van de ongeorganiseerde opvang niet kon worden gewaarborgd. Inmiddels is landelijk veel ervaring opgedaan met deze opvangsvorm, met bevredigend resultaat. Het Rijk heeft er zelfs een subsidieregeling voor in het leven geroepen. Daarom wil wethouder Nel Eelman (CDA) het roer nu omgooien. Andere overwegingen zijn de relatief lage prijs van deze opvang. Er zijn geen huisvestings- of personeels kosten mee gemoeid. Bovendien kan het gastouderschap uitkomst bieden voor ouders die hun kind elders wil len onderbrengen op tijden dat de opvangcentra gesloten zijn. Te den ken is aan horecamedewerkers. Eelman wil wel geld uittrekken voor een professioneel bemiddelings bureau dat vraag en aanbod op el kaar afstemt en de opvang in de ga ten houdt. De rijksoverheid heeft een eenmalige bijdrage van circa ƒ4.500,- per opvangplaats in het vooruitzicht gesteld. (Advertentie) I yrm ^mzrvjrxrli lurt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1