Harde wind blaast nieuwe glijgoot van Schulpengat Langs de weg Gempa bumi Grote spanning bij klaverjasclub Surfmarathon twee weken vervroegd Eilandcompetitie volleybal TEXELSE couRANT Is zo'n reisverhaal wel geschikt voor dit lokale blad? Het gaat niet zo erg over Texel en dat is slecht voor de leesdichtheid. Toch hebben die verhalen wel wat met ons onvolprezen eiland te maken, vooral omdat het geld dat we in Indonesië gebruiken om armlastige kinderen naar school te sturen, voor een groot deel van Texel afkomstig is. Tot mijn verbazing komt het be nodigde bedrag telkens weer bij elkaar, al is het soms nodig om de offerbereidheid te stimuleren met een serie 'Texelaartjes'. Toch doemdenk ik altijd weer dat de geldstroom op een kwade dag zomaar ophoudt. Je kunt in op spraak komen, zoals met Foster Parents is gebeurd. Er hoeft maar één iemand te verraden dat ik al dat geld aan drank en vrou wen uitgeef en er is altijd wel een medium dat het uitzendt. Of het waar is of niet, er valt niet tegen te rectificeren en de schade is enorm. Voor alle zekerheid houd ik daarom een flinke financiële reserve in stand, zodat er nie mand van school gestuurd hoeft te worden als de Texelse volks gunst mi] onverhoopt mocht ont vallen. Wat ons ook kan opbreken is de om zich heen grijpende weg gooi- en zapcultuur. Zonder dat er iets bijzonders is gebeurd, krijgen mensen interesse voor andere, nieuwe dingen en keren het oude harteloos de rug toe. Soms gebeurt dat met de beste bedoelingen. Je kunt niet ieder een helpen maar ie zou dat wel willen en daarom help je af en toe weer eens een ander. Of je verdeelt je gunsten over een zo groot mogelijk aantal nooddruftigen. Zoals wij vroeger drie bakkers hadden omdat we ze allemaal een bestaan gunden. En natuurlijk tevens hoopten dat ze allemaal klant bij óns zouden worden, als ze dat al niet waren. Voor wat hoort wat. Ik moet ook rekening houden met irritatie. Over Rannen, Bo nen en andere markante Texelaars kan ik blijven schrijven met gegarandeerd succes, maar als ik dat over Papoea's doe, komt er al gauw een moment dat de mensen zeggen: daar héb je hem weer met zijn Papoea's. Het is toch iets te ver van het bed. Als in Nieuw-Guinea veel Texelse emigranten woonden, zou het heel anders liggen. Het promoten van ons goede doel laat ik daarom liever aan an deren over, ook al ben ik dan af hankelijk van het toeval. Ik was bijvoorbeeld erg blij met de col lecte na het kerstconcert van A'Capabel. Die bracht niet alleen 1400 gulden op maar lokte meer giften uit doordat het sommige mensen op een idee bracht. Volksvertegenwoordiger Arthur Oosterbaan die zaterdag jarigheid had, wilde geen ca deaus maar vroeg om bijdragen voor ons Papoeafonds. Het heeft bijna 1600 gulden opgeleverd. Van buiten Texel komt ook wel eens wat. Enkele dagen voor ik naar Indonesië vertrok werd in een klein theater in Arnhem een toneelstuk van Hugo Claus op gevoerd, een benefietvoorstelling op initiatief van Zomta, een serviceclub voor vrouwen. De acteurs deden het gratis en de schouwburgdirectie berekende geen huur zodat het allemaal schone winst was. Het goede doel was onze stichting Nieuw- Guinea, wat te danken was aan een tip van een kennis van een kennis.Van die stichting had het Arnhemse publiek natuurlijk nooit gehoord en daarom moest ik aan het begin van de voorstel ling een praatje houden. Dat be tekende dus een slopende reis naar de verre Gelderse hoofd stad, maar ik kon het slim com bineren met een gezellige over nachting bij mijn in Nijmegen wonende dochter en schoon zoon. Het toneel leverde 8000 gulden op. Kassa! Daar bleef het niet bij want dank zij het praatje vooraf en de uitgedeelde foldertjes en kaartjes kwam nadien nog een tiental bank-overschrijvingen binnen. Dat zijn de grotere opstekers, want voor het groot ste deel moeten we het hebben van kleine bijdragen van allerlei mensen en van de 'honoraria' die ik krijg als ik ergens een le zing of praatje houdt, zoals afge lopen maandag voor de plattelandsvrouwen. Het is erg leuk om je op die ma nier voor die Papoea's uit te slo ven. Het levert zowel hier als in dat bloedmooie tropische land de meest verrassende contacten en avonturen op. Twee voorbeel den. Op het vliegveld van Manado had ik een ontmoeting met niemand minder dan vice- president Megawati Sukarnoputri. Ze was op weg naar de Molukken waar ze moest proberen de gemoederen tot be daren te brengen. Ontmoeting is trouwens een iets te groot woord. We hebben niet staan zoenen, maar hadden wel oog contact en ze knikte vriendelijk met gevouwen handen in mijn richting, nadat ik de duim had opgestoken en iets had geroe pen in de trant van 'Sterkte meid!' Als een veiligheidsman me met had weggeduwd, was er misschien iets moois uit voortge komen. Op de terugweg naar Nederland bleek bioloog-schrijver Midas Dekkers in hetzelfde toestel te zitten. Die bewonder ik nogal. Hij verdient met schrijven in elk ge val meer dan ik en zat met zijn siofele kloffie dan ook business- klas. Ik zag hem daarom alleen tijdens de stop in Singapore (waar hij een boekje had gekocht over het leven der mieren) en op Schiphol bij het wachten op de bagage. Dat soort ontmoetingen is altijd weer hartstikke leuk. Je wordt er rijker van zonder er een cent beter van te worden, mede mogelijk gemaakt door het Texelse volk. Beschouw dat maar als het antwoord op de vraag die ze je altijd weer stellen: waarom dóe je dat eigenlijk? Met idealisme heeft het in elk ge val niets te maken. Idealisme in de strikte zin bestaat misschien niet eens, tenminste met in onze cultuur, ledereen die wat doet, wil daar een vorm van voldoe ning van hebben. Dat is trou wens profijtelijker dan geld, want voldoening hoef je met aan te geven voor de inkomstenbelas ting. Wat ik niet begrijp is dat niet meer lui met dit soort dingen in de weer zijn. Vooral jonge mensen die tegenwoordig meer geld en vrije tijd hebben dan ooit, zouden de wereld op zijn kop kunnen zetten in de beste zin van het woord. Maar de meesten komen niet verder dan tv-kijken en een beetje volleybal len. Gewoon omdat het leuk is, houd ik ook voeling met sommige Pa poea's die de door ons betaalde schoolopleiding achter de rug hebben en een baan hebben ge vonden. Een voorbeeld. Sem Wanggai, zoon van een straat arme visser uit Manokwari, volgde in Makasar een opleiding Engels aan de Akademi Bahasa Asing (instituut voor vreemde ta len). Kort nadat hij was geslaagd vond hij werk bij de gigantische koper- en goudmijn Freeport/ McMoran op 4000 meter hoogte in het centrale bergland. Er wer ken daar ook een jongen en een meisje die op kosten van ons fonds een opleiding mi|nbouw aan de HTS van Jayapura heb ben gevolgd. Sem heeft promo tie gemaakt en verdient genoeg om ook zijn familie thuis uit de zorgen te houden. Al jaren gele den deed ik pogingen om die mijn te bezoeken, maar dat mis lukte omdat Freeport in verband met milieuschandalen, schen ding van mensenrechten en oor log met omwonende Papoea's nogal ongunstig in het nieuws is geweest. Pottenkijkers worden buiten de deur gehouden omdat het mensen van Amnesty Inter national, journalisten of politieke activisten kunnen zijn. Het gou vernement werkt daar blijkbaar aan mee want buitenlanders krij gen geen surat jalan (vergunning) om de bij het bedrijf horende luchthaven van Timlka te verla ten. Toen ik daar eind december een tussenlanding maakte, ont moette ik Sem. die vertelde dat hij en de andere oud-leerlingen bij de directie een goed woordje voor me hadden gedaan. Met als resultaat dat ik tijdens de vol gende reis welkom ben in de mijn en overal mag rondkijken. Ze gaan nog wel mijn antece denten onderzoeken. Als bij deze screening aan het licht komt dat ik betrokken ben bij de Texelse onafhankelijkheids beweging en ook wel eens voor een krant schrijf, kan ik het wel vergeten. Als ik tijd over heb ga ik ook al tijd even kijken in het ziekenhuis Dian Harapan in Abepura, waar Magdalena Matuan en Franciska Mote als stafverpleegkundigen werken. Ze kregen hun opleiding op kosten van een Texelse dekbeddenfabrikant. Ik mag dat ziekenhuis elk moment binnenlo pen en met mijn neus er bo venop zien hoe de meiden aller lei vormen van eerste hulp verlenen, assisteren bij operaties en groepen moeders voorlichten over keluarga berencana oftewel geboortebeperking. Het leuke is dat ze je daarbij betrekken. Bij voorbeeld door te informeren naar je kindertal en je vervolgens laten vertellen wat je daarvoor hebt moeten doen (of laten). Het werkt overtuigend Als een vreemde het ook zegt, is het waar. Tot vorig jaar ging ik ook op be zoek bij Yan Tata, een van de leerlingen van het eerste uur. Die kreeg na de door ons betaalde opleiding aan de middelbare en vervolgens hogere zeevaart school een baan bij een scheepvaartbedrijf dat kranen, bulldozers en ander zwaar spul vervoert op de route Tanjung Priok-Surabaya. In een van deze havensteden stapte ik wel eens voor een praatje aan boord. Maar nu is Yan is werkloos om dat het bedrijf als gevolg van de economische crisis failliet is ge gaan. Hij volgt nu een aanvul lende cursus op dezelfde zee vaartschool om zijn kans op het opnieuw vinden van werk te ver groten. Met scholieren en studenten gaat het ook wel eens mis, net als bij ons in Nederland. Ze grij pen te hoog of gooien er met de pet naar, wat blijkt uit het daftar mlai, het halfjaarlijkse school rapport. Als de daarin vermelde Indeks Prestasi twee keer achter elkaar te laag is, zetten we er on verbiddelijk een punt achter. Ga maar kippen fokken, zeggen we dan. Dat is een serieus advies, want het fokken van slacht- kippen is in Indonesië profijtelijk, als je maar zorgt dat er geen kip pen sterven vóórdat ze naar de slachter gaan. Hetgeen te berei ken is door te voldoen aan eisen op het gebied van voer, behui zing en ziektepreventie. Dat is al lemaal te leren in een cursus van enkele weken, die slechts een grijpstuiver kost. Ook bij het aannemen van leer lingen zijn we nogal autoritair. Een Papoea die geld vraagt voor een studie culturele antropologie krijgt niets omdat vrijwel vast staat dat die opleiding hem geen werk oplevert. De jongen zelf hoopt van wel, want die heeft een paar keer Amerikaanse an tropologen in grote dure auto's met welige secretaresses door zijn kampong zien scheuren. En heeft toen gedacht: dat is het! Heel wat kansrijker zijn jongelui die belangstelling hebben voor gezondheidszorg, bosbouw, scheepvaart en mijnbouw. Veel Texelaars verklaarden me voor gek dat ik weer naar Indo nesië ging, want je hoort er de laatste tijd weinig goeds over. De publiciteit over het geweld in Atjeh, Ambon, Timor en Irian Jaya, de economische crisis en een dreigende militaire coup hebben enorme schade toege bracht aan het toerisme. Dat is voor het land een ramp op zich zelf. Ik merkte het al op de heen vlucht. De Boeing waarin 416 stoelen staan, had nog geen honderd passagiers aan boord. We konden dus languit slapen op vier stoelen. Eenmaal in Indo nesië kon ik de dienstregeling wel weggooien, want veel bin nenlandse vluchten waren ge schrapt, vooral door het wegblij ven van zakenlieden. Drie keer zat ik in een vliegtuig met meer bemanningsleden dan passa giers. Ik erger me mateloos aan al die schijterige thuisblijvers, vooral aan de lui die altijd zo pochen over de overlevingstochten die ze maken. Nu er wérkelijk wat te overleven valt, blijven ze thuis. Er overkomt je in Indonesië echt niks als je het geweld met op zoekt. Bovendien vechten ze daar tegen elkaar, niet tegen toe risten. Het overgrote deel van het land is rustiger dan Texel in deze tijd van het jaar. Saai eigenlijk, als je op wat anders rekent en niet afkerig bent van spanning. Gelukkig maakte ik vlak voor de thuisreis een gempa bumi mee, oftewel een aardbeving. Die heb ik dus overleefd. Het was wel een tamelijk zware: 6,3 op de schaal van Richter. Maar dat las ik pas de volgende dag in het gratis Metro-krantje in de trein van Schiphol naar Den Helder. Eind goed al goed. Harry. Met nog drie spelletjes te spelen is de strijd om de derde periodetitel bij Klaverjasclub Den Burg nog niet beslist. Arend Dijker en Piet Moree deden goede zaken door de acht tiende ronde te winnen. Ze namen de leiding over, maar hun voor sprong op de nummers twee en drie bedraagt slechts vijfhonderd punten. De top vijf in het algemeen klassement bleef ongewijzigd. Gerda en Freek Veeger behouden hierin de leiding. Arend Dijker en Piet Moree zijn de laatste weken prima op dreef. Deze week speelden zij 7887 punten bij elkaar en dat was goed voor wéér een plaatsje winst in het algemeen klassement. Zij staan nu op de zesde plaats. Ook Jaap en Theo Witte toon den vormbehoud. Hun score van 7307 punten was goed voor de tweede plaats. Ook zij schuiven een plaatsje op in het algemeen klasse ment. Zij staan nu negende. John Vlaming en Eric Jan Geus behaalden de derde plaats met 7227 punten. Met deze score verstevigden zij hun achtste plaats in het algemeen klassement. Wil Derksen en Peter van Heer waarden tekenden met 7186 punten voor de vierde plaats. Ondanks deze hoge score zakte het duo in het alge meen klassement van de zesde naar de zevende plaats. Fenny en Rob De surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp vice versa is twee weken vervroegd. De wedstrijd zou plaats vinden op 4 juli maar is nu voor zon dag 25 juni op de agenda gezet. Re den voor de verschuiving is het grote watersportevenement dat op 4 juli in Hargen plaatsvindt. Veel surftoppers doen daaraan mee en zouden niet aan de start in Den Helder kunnen verschijnen. Caspers behaalden de vijfde plaats met 7059 punten. Ook deze score leverde geen winst op in het klasse ment. Zij blijven op de vijfde plaats. De strijd om de derde periodetitel kent een spannende ontknoping. Door de rondewinst leiden Arend Dijker en Piet Moree, maar de voor sprong op Wil Derksen en Peter van Heerwaarden (tweede), Fenny en Rob Caspers (derde) en Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp (vierde) bedraagt minder dan duizend pun ten. In principe kunnen de eerste ze ven van de periodestand de titel nog winnen, In het algemeen klassement zijn de verschuivingen minder spectaculair. De koplopers, Gerda en Freek Veeger, hadden zo'n avond die iedere klavegasser wel kent. Ze kregen be roerde kaarten en alle goks pakten verkeerd uit. Omdat de rest van de top drie ook niet bijzonder op dreef was, bleef de schade echter beperkt. De voorsprong op de nummers twee (Lieuwe van der Veen en Hans West dorp) bedraagt nog altijd ruim 1400 punten. Chris Schraag en Willem Koomen bezetten de derde plaats en Programma dinsdag 15 februari: Veld A, mannen 18.30 Tatenh.1-Super de BoerTeso 19.15 Teso-Agrifirm Tatenhovel 20.00 Grooten Slock-CVI Agrifirm zijn met een achterstand van ruim 2100 punten nog zeker met kansloos. Er werden deze avond 57 marsen gespeeld en dat is een nieuw record. Femmy Schuring en Frans'Bos doen een serieuze gooi naar de titel van 'marsenkoningen' Zij speelden er inmiddels 42 bij elkaar. Deze week voegden zij er weer vijf toe aan hun totaal. Het gemiddelde was met 6267 punten hoog. Stand in de derde periode: 1.Arend Dijker/Piet Moree 37.649; 2 Wil Derksen/Peter van Heerwaarden 37.140: 3.Fenny Rob Caspers 37.133; 4 Lieuwe van der Veen/Hans Westdorp 36 7815 Cees Vinke/ Gerrit Smit 36.594 6.Ger<Ja Freek Veeger 36 507; 7 Chns Schraag/Willem Koomen 36 289; 8. John Vlaming/Eric Jan Geus 35.113; 9.Jaap Theo Witte 35 053, 10.Bram van der Linde/Frans Stark 34.813. 20.45 OSG-Tx Autocentr. Gr. Slock 21.30 Cocky's Kapsalon-Kobeko Twaalf Balcken 22.15 12Balcken-Paal 28/De Krim Kobeko Veld B, dames 19.15 Question-Westerslag Slagerij lepe de Boer 20.00 Nokanto-Slag. lepe de Boer Question 20.45 Klif 12-Timmers Bak. Haarst. 21.30 Gimsel-Haarst.Timmers Bak. 22.15 Eierl. Huis-Durper Dr. Gimsel Veld C, dames 18.30 Jozefschool-Milly's Keurslager Dros 19.15 De Rival-Keurslager Dros Jozefschool 20.00 Zeilmakerij-Bar Sportief De Rival 20.45 B&B/vd Vis+den Boer- Smash '68 Bar Sportief 21.30 Salon Mart./De Oorzaak- De Krim Smash '68 22.15 Wiersma Meub.-Sportshop Tx Sal.Mart./De Oorz. Wedstrijdleiding: Edith en Hans (tel. 313363/312339) Het moderne materiaal heeft gefaald en drijft op een treurig hoopje. Uitslagen 8 februari: Agrifirm-CVI 3-0; W'tjewel-Texelse Auto centrale 2-1; Cocky's Kapsalon-Maarcobouw 1-2; Sportshop 2-Kobeko 2-1, DGM-Paal 28/ De Krim 1-2; Twaalf Balcken-Paal 9 3-0; Fitt- PrePress Center 0-3, EcoMare-Tatenhove 2 2- 1; Nioz-LenR 0-3; Rabo-'t Gouwe Boltje 1 Slagerij Beverdam-'t Gouwe Boltje 0-3; Sli rij lepe de Boer-Haarstudio 0-3; Nokar Durper Drup 0-3, Klif 12-Westerlaken Gimsel-Cinema Texel 1-2; Eierlandsche Hi Timmers Bakkerij 2-1 VRIJDAG 11 FEBRUARI 2000 ...totdat de wind zo sterk wordt dat belde vlotten woest de hoogte in worden getild. De goot komt kl te zitten, maakt een krakend geluid en scheurt af. Een proef met nieuw reddingmateriaal van veerboot Schulpen gat is woensdagmiddag op een fiasco uitgelopen. De zichzelf opblazende goot waarover vijfentwintig vrijwilligers de veerboot al glijdend zouden verlaten, scheurde af nog voordat er iemand was geëvacueerd. De harde wind was waarschijnlijk oorzaak van de mislukte rampenoefening. 'We moeten er lering uittrek ken. Samen met de leverancier van de glijgoot en de scheepvaartinspectie zullen we de videobeelden analyseren om te bekijken hoe dit heeft kunnen gebeuren. Na eventuele aan passingen gaan we op voor een tweede test', zegt Jan Bloem namens Teso. De Schulpengat is tijdens een dok beurt voorzien van extra redding materialen. Voortaan beschikken 1750 in plaats van 1320 passagiers over zwemvesten en kunnen zij de boot in geval van nood via vier in plaats van twee glijgoten verlaten. Via de glijbanen belanden zij in grote opblaasbare vlotten die op het water drijven, waar zij de komst van reddingboten af kunnen wachten De twee nieuwste glijgoten zijn van een modern type, dat nog door de scheepvaartinspectie moet worden goedgekeurd. Om hun werking te testen hield Teso woensdagmiddag een oefening in de onderhoudshaven op 't Horntje. Daarbij waren de leve rancier van het materiaal en de in spectie aanwezig. Vooraf kregen de 'drenkelingen' van Jan Bloem instructies in de salon, waarna zij gehuld in zwemvesten goedgemutst naar het einde van het fietsendek togen voor de ongewone glijpartij. Maar niemand zou het schip op deze spannende manier verlaten. Het begin verliep prima. Een groot pak rubber werd in het water gegooid en blies zichzelf met veel gesis op tot een tweetal aan elkaar gekoppelde reddingsvlotten. Kabels zorgden er voor dat ze niet te ver wegdreven. Even later verscheen de lange glij baan, die met een klein platform aan de Schulpengat was bevestigd. En toen ging het mis. De wind nam toe, kwam onder de vlotten en sleurde ze de hoogte in. Met woest geweld beukten ze tegen de glijgoot en trok ken er stevig aan. De druk werd te groot. De glijgoot klapte om, kwam klem te zitten en scheurde los van het platform. Einde oefening. De drenke lingen konden weer naar huis. 'We konden de vlotten met snel ge noeg met de kabels naar de boot toetrekken. Als dat wel was gelukt, zou de glijgoot niet zijn afgescheurd. Maar het is nog te vroeg om een oor zaak aan te wijzen', zegt Bloem. 'Dui delijk is wel dat het materiaal met goed functioneert. De wind mag geen probleem zijn. Deze oefening was nog in de haven. De golven op het Marsdiep zijn veel hoger.' Stilte voor de storm. De vlotten en glijgoot vullen zichzetl met lucht De wind neemt toe en tilt het voorste vlot een stukje op. Dit zal zich een paar keer herhalen...

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6